УХВАЛА
05 грудня 2019 року
м. Київ
Справа № 910/16373/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Бенедисюка І.М. (головуючий), Львова Б.Ю., Малашенкової Т.М.,
розглянувши матеріали касаційної скарги компанії Джек Деніел`с Пропертіз, Інк. (далі - Скаржник)
на ухвалу Північного апеляційного господарського суду від 16.10.2019
за заявою товариства з обмеженою відповідальністю "Буклет-Юг"
про приєднання до апеляційної скарги
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Стронгдрінк"
до Антимонопольного комітету України
про часткове визнання незаконним та скасування рішення Антимонопольного комітету України від 11.10.2018 №546-р,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - товариство з обмеженою відповідальністю "Сімферопольський вино-коньячний завод",
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Скаржник,
ВСТАНОВИВ:
05.11.2019 (згідно з відміткою штампу Північного апеляційного господарського суду на першій сторінці касаційної скарги) Скаржник звернувся до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду з касаційною скаргою, у якій просить скасувати ухвалу Північного апеляційного господарського суду від 16.10.2019 про приєднання до апеляційної скарги зі справи № 910/16373/18.
Дослідивши матеріали касаційної скарги та додані до неї документи, Касаційний господарський суд дійшов висновку про відмову у відкритті касаційного провадження.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 293 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
За змістом положень статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Стаття 129 Конституції України серед основних засад судочинства визначає забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Аналогічне положення закріплено і у частині першій статті 17 ГПК України, якою передбачено, що учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Згідно з приписами частини першої статті 304 ГПК України ухвали судів апеляційної інстанції можуть бути оскаржені в касаційному порядку у випадках, передбачених пунктом 3 частини першої статті 287 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 287 ГПК України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати касаційну скаргу на ухвали суду апеляційної інстанції про відмову у відкритті або закриття апеляційного провадження, про повернення апеляційної скарги, про зупинення провадження, щодо забезпечення позову, заміни заходу забезпечення позову, щодо зустрічного забезпечення, про відмову ухвалити додаткове рішення, про роз`яснення рішення чи відмову у роз`ясненні рішення, про внесення або відмову у внесенні виправлень у рішення, про повернення заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, про відмову у відкритті провадження за нововиявленими або виключними обставинами, про заміну сторони у справі, про накладення штрафу в порядку процесуального примусу, окремі ухвали.
У поданій касаційній скарзі Скаржник просить скасувати ухвалу Північного апеляційного господарського суду від 16.10.2019 про приєднання до апеляційної скарги зі справи № 910/16373/18; та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні заяви про приєднання до апеляційної скарги.
Однак ухвала про приєднання до апеляційної скарги не міститься у переліку ухвал, на які згідно з пунктом 3 частини першої статті 287 ГПК України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати касаційну скаргу.
Право на суд, одним з аспектів якого є право на доступ до суду, не є абсолютним, воно за своїм змістом може підлягати обмеженням, особливо щодо умов прийнятності скарги на рішення (MUSHTA v. UKRAINE 8863/06, § 37, ЄСПЛ, від 18 листопада 2010 року).
У рішенні Європейського суду з прав людини Levages Prestations Services v. France (№ 21920/93, §48, ЄСПЛ, від 23 жовтня 1996 року) вказано, що зважаючи на особливий статус суду касаційної інстанції, роль якого обмежено перевіркою правильності застосування норм закону, процесуальні процедури у такому суді можуть бути більш формальними.
Вичерпний перелік ухвал суду апеляційної інстанції, які можуть бути оскаржені до касаційного суду, жодним чином не є обмеженням доступу особи до процесу правосуддя чи перепоною в отриманні судового захисту, оскільки встановлення законодавцем "розумних обмежень" в праві на звернення до касаційного суду викликане виключно особливим статусом Верховного Суду, розгляд скарг яким покликаний забезпечувати сталість судової практики, а не можливість проведення "розгляду заради розгляду".
З урахуванням наведеного та клопотання товариства з обмеженою відповідальністю "Буклет-Юг", суд касаційної інстанції дійшов висновку про відмову у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Скаржника на ухвалу Північного апеляційного господарського суду від 16.10.2019 про приєднання до апеляційної скарги зі справи № 910/16373/18, оскільки вона подана на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
Керуючись статтями 234, 293 ГПК України, Касаційний господарський суд
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою компанії Джек Деніел`с Пропертіз, Інк. на ухвалу Північного апеляційного господарського суду від 16.10.2019 зі справи № 910/16373/18.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Суддя І. Бенедисюк
Суддя Б. Львов
Суддя Т. Малашенкова