ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
м. Київ
31.10.2019
Справа № 924/287/18
За позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз"
(м. Хмельницький)
До Міністерства енергетики та вугільної промисловості України (м. Київ)
Про визнання укладеною додаткової угоди
Суддя Ващенко Т.М.
Представники сторін: не викликались
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" звернулось з позовом до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України про визнання укладеною додаткової угоди № 1 до договору експлуатації газорозподільних систем або їх складових № 240517/18-Хм-ГРМ від 24.05.17. між Міністерством енергетики та вугільної промисловості України та Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" в редакції, запропонованій позивачем та вкладеній в протоколі розбіжностей від 06.03.18.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на не підписання відповідачем додаткової угоди № 1 до договору експлуатації газорозподільних систем або їх складових № 240517/18-Хм-ГРМ від 24.05.17. в редакції протоколу розбіжностей від 06.03.18., та посилається на неможливість підписання такої додаткової угоди в редакції відповідача.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.05.18. відкрито провадження у справі № 924/287/18 та постановлено розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання).
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 01.06.18. постановлено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі на 26.06.18.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 05.07.18. призначено по справі № 924/287/18 судову експертизу, проведення якої у встановлений законом строк доручено Київському науково-дослідному інституту судових експертиз.
Також ухвалою Господарського суду міста Києва від 05.07.18. зупинено провадження у справі № 924/287/17 на час проведення судової експертизи.
До суду матеріали справи № 924/287/18 повернулись з експертної установи з повідомленням про неможливість надання висновку комісійної економічної експертизи.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.07.19. поновлено провадження в даній справі та призначено підготовче засідання.
За результатами судового засідання 12.09.19. судом постановлено ухвалу про призначення в даній справі судової експертизи; проведення судової експертизи у встановлений законом строк доручено Тернопільському відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз; зобов`язано сторін надати на вимогу експерта оригінали всіх, необхідних для проведення експертизи, документів; оплату витрат по проведенню судової експертизи покладено на Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз"; погоджено проведення експертизи у справі № 924/287/18 в строк, який перевищує 90 календарних днів з урахуванням необхідного часу її виконання.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.09.19. зупинено провадження у справі № 924/287/18 на час проведення судової експертизи.
25.10.19. від Тернопільського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз надійшли клопотання експерта:
- про погодження строку виконання експертизи по справі у порядку черговості надходження матеріалів справи до відділення;
- щодо оплати призначеної експертизи;
- про надання для дослідження документів Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" по додаткові угоді № 1 до Договору № 3114 від 29.11.12.
Відповідно до частини 1 статті 102 Господарського процесуального кодексу України матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом, або учасник справи, якщо експертиза проводиться за його замовленням. При призначенні експертизи суд з урахуванням думки учасників справи визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи. Суд може також заслухати призначених судом експертів з цього питання. Копії матеріалів, що надаються експерту, можуть залишатися у матеріалах справи.
При цьому, частина 2 вищевказаної правової норми передбачає, що експерт не має права з власної ініціативи збирати матеріали для проведення експертизи, розголошувати відомості, що стали йому відомі у зв`язку з проведенням експертизи, або повідомляти будь-кому, крім суду та учасника справи, на замовлення якого проводилася експертиза, про її результати. Призначений судом експерт не має права спілкуватися з учасниками судового процесу поза межами судового засідання.
При визначенні матеріалів, що надаються експерту чи експертній установі, суд у необхідних випадках вирішує питання про витребування відповідних матеріалів за правилами, передбаченими цим Кодексом для витребування доказів.
У разі ухилення учасника справи від подання суду на його вимогу необхідних для проведення експертизи матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, що перешкоджає її проведенню, суд залежно від того, яка особа ухиляється, а також яке ця експертиза має значення, може визнати встановленою обставину, для з`ясування якої експертиза була призначена, або відмовити у її визнанні.
Крім того, відповідно до пункту 2.3 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998. № 53/5, визначено, що експерту заборонено самостійно збирати матеріали, які підлягають дослідженню, а також вибирати вихідні дані для проведення експертизи, якщо вони відображені в наданих йому матеріалах неоднозначно.
Отже, судового експерта не наділено повноваженнями для зібрання речових або письмових доказів.
У разі коли для вирішення поставлених перед експертом питань йому необхідні додаткові матеріали (документи, зразки тощо) він з огляду на положення частини четвертої статті 69 ГПК вправі просити господарський суд про їх надання. Водночас законом не передбачено повноважень судового експерта щодо витребування та одержання додаткових матеріалів безпосередньо від учасників судового процесу. Тому господарський суд не може покладати на останніх обов`язок надавати додаткові матеріали безпосередньо експертові на його вимогу.
Дослідивши матеріали справи та розглянувши подане експертом клопотання, суд дійшов висновку, що дане клопотання в частині надання вищевказаних документів є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Господарський суд міста Києва погоджує експертній установі строк проведення експертизи в даній справі у порядку черговості надходження матеріалів справи до відділення.
Господарський суд міста Києва звертає увагу Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" на необхідність оплати вартості призначеної експертизи згідно рахунку, направленого експертною установою на адресу платника.
З огляду на те, що судом вирішено клопотання судового експерта про надання додаткових матеріалів, необхідних для вирішення питань, поставлених перед експертизою, провадження у справі підлягає зупиненню.
Керуючись ст. ст. 69, 81, 102, 228, 230, 234, 235 ГПК України, суд
УХВАЛИВ:
1. Поновити провадження у справі № 924/287/18.
2. Зобов`язати Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" у строк до 11.11.19. включно надати суду документи Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" по додаткові угоді № 1 до Договору № 3114 від 29.11.12.
3. Зупинити провадження у справі № 924/287/18 на час проведення судової експертизи.
4. Ухвала набирає законної сили 31.10.19. та
- в частині поновлення провадження у справі та витребування документів не підлягає оскарженню;
- в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена в порядку та строк, встановлені ст. ст. 254-256 Господарського процесуального кодексу України.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://ki.arbitr.gov.ua
Суддя Т.М. Ващенко
Учасники процесу мають можливість отримувати процесуальні документи в електронному вигляді. Для отримання процесуальних документів в електронному вигляді потрібно:
1. Зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу (завести поштову скриньку електронного суду), розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua.
2. Подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі. Процесуальні документи у відповідній справі, що видані після дати подання вказаної Заявки до суду, будуть надходити в електронному вигляді на зареєстровану електронну адресу учасника судового процесу в домені mail.gov.ua, зазначену в Заявці.