У Х В А Л А
про залишення апеляційної скарги без руху
Справа № 278/1783/19
25 жовтня 2019 року
м . Вінниця
Суддя -доповідач Сьомого апеляційного адміністративного суду Охрімчук І.Г., перевіривши матеріали апеляційної скарги ОСОБА_1 на ухвалу Житомирського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2019 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області про визнання незаконним та скасування рішення,
В С Т А Н О В И В :
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2019 року закрито провадження у справі. Не погодившись із судовим рішенням, позивач оскаржив його в апеляційному порядку.
Перевіривши додержання особою, яка подала апеляційну скаргу, вимог статей 295, 296 КАС України, суд дійшов висновку про залишення поданої апеляційної скарги без руху, оскільки апелянтом не додано документу про сплату судового збору.
Водночас, ОСОБА_1 заявила клопотання про звільнення від сплати судового збору, мотивуючи його важким матеріальним становищем з огляду на перебування у відпустці по догляду за дитиною, однак, суд звертає увагу, що належних доказів скрутного матеріального становища позивачка суду не надала.
Розглянувши вказане клопотання, суд приходить висновку, що клопотання не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до частини першої статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно з частиною другою статті 133 цього Кодексу розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України «Про судовий збір» від 06.07.2005 № 2747-IV (зі змінами та доповненнями).
Частинами 1,2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» встановлено виключний перелік умов, за яких суд може відстрочити або розстрочити сплату судового збору фізичній особі (звільнити її від сплати судового збору).
Так, у відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 8 вказаного Закону враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за умови, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік. Згідно ч. 2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
З наведеного слідує, що звільнення від сплати судового збору, є дискреційним правом, а не обов`язком суду, можливість реалізації якого пов`язується з майновим станом особи. Тобто, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану.
З матеріалів справи встановлено, що апелянт оскаржує ухвалу Житомирського окружного адміністративного суду від 24.09.2019 р., а тому відповідно ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» при зверненні з цією апеляційною скаргою справляється судовий збір у розмірі 1921 грн.
На підтвердження наявності підстав для звільнення від сплати судового збору ОСОБА_1 надала довідку видану Управлінням соціального захисту населення Новоград - Волинського району Житомирської області від 15.10.2019 року №1841 про виплату щомісячної одноразової грошової допомоги при народженні 1-ї дитини. Зі змісту довідки вбачається, що доходи вказані за період з квітня 2019 року по вересень 2019 року.
Однак, колегія суддів не може взяти до увагу зазначену довідку, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України " Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній цій статті за умови, якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
В даному випадку, матеріали справи не містять належних доказів, які б підтвердили в розумінні Закону України "Про судовий збір" підстави для звільнення позивача від сплати судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції. Відтак, суд позбавлений можливості встановити наявність підстав для звільнення скаржника від сплати судового збору.
Враховуючи зазначене, особі, що подає апеляційну скаргу слід сплати судовий збір або надати документ, що підтверджує майновий стан, який може бути врахований судом при вирішенні питання про звільнення від сплати судового збору.
Згідно п.5 частини третьої статті 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на ухвалу суду ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2019 рік» з 1 січня 2019 року прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлений у місячному розмірі 1921,00 грн.
З урахуванням зазначеного, сума судового збору за подання апеляційної скарги, що підлягає сплаті, становить 1921,00 грн.
Судовий збір необхідно сплатити за наступними реквізитами:
ОДЕРЖУВАЧ: УК у м. Вінниці (м. Вінниця), код платежу 22030101
Код ЄДРПОУ: 38054707
Банк: Казначейство України (ЕАП)
Рахунок: №UA168999980000034311206081001
Документ про сплату судового збору подається тільки в оригіналі.
Суд звертає увагу на те, що недоліки апеляційної скарги можуть бути усунуті апелянтом, шляхом надання оригіналу документу про сплату судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі, визначеному ст. 4 Закону України "Про судовий збір" з підтвердженням зарахування його до спеціального фонду Державного бюджету України або шляхом надання підтверджуючих доказів (податкова декларація про доходи, довідка про заробітну плату, пенсія, стипендія тощо ) скрутного матеріального становища, який може бути врахований судом при вирішенні питання про звільнення від сплати судового збору.
Згідно з ч.2 ст.298 КАС України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.
Оскільки вказані судом обставини щодо невідповідності апеляційної скарги вимогам статті 296 КАС України створюють перешкоди для відкриття апеляційного провадження, апеляційну скаргу необхідно залишити без руху з наданням особі, яка подала апеляційну скаргу, строку для усунення виявлених недоліків.
Керуючись ст.ст. 169, 295, 296, 298, 325, 328, 329 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Житомирського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2019 року у справі за адміністративним позовомОСОБА_1 до Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області про визнання незаконним та скасування рішення залишити без руху.
Запропонувати особі, яка подала апеляційну скаргу, у 10-денний строк, з моменту отримання ухвали, виконати вимоги цієї ухвали та усунути виявлені недоліки апеляційної скарги.
Роз`яснити особі, яка подала апеляційну скаргу, що у разі неусунення недоліків, зазначених в ухвалі про залишення апеляційної скарги без руху, апеляційна скарга буде повернута особі, яка подала апеляційну скаргу.
Копію цієї ухвали надіслати на адресу особі, яка подала апеляційну скаргу, рекомендованим листом.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Охрімчук І.Г.