Провадження № 1-кс/734/1212/19 Справа № 734/2473/19
У х в а л а
іменем України
27 серпня 2019 року смт. Козелець
Слідчий суддя Козелецького районного суду Чернігівської області ОСОБА_1 , при секретареві ОСОБА_2 , із участю прокурора ОСОБА_3 , розглянувши у судовому засіданні клопотання прокурора військової прокуратури Деснянського гарнізону ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку (кримінальне провадження № 42019270300000064, відомості про яке внесені 04 липня 2019 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України),
в с т а н о в и в:
прокурор військової прокуратури Деснянського гарнізону ОСОБА_3 звернувся до суду у рамках кримінального провадження № 42019270300000064, відомості про яке внесені 04 липня 2019 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, з клопотанням про надання дозволу на проведення обшуку у житлі та іншому володінні особи, що знаходиться у АДРЕСА_1 , належить житловому фонду Міністерства Оборони України, перебуває у володінні і користуванні підозрюваного ОСОБА_4 , з метою відшукання та вилучення грошових коштів, що ним одержані 06 липня 2019 року як частина неправомірної вигоди. Клопотання обґрунтоване тим, що відповідно до наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 28 лютого 2019 року № 64 капітан ОСОБА_4 призначений на посаду командира 8 навчальної батареї старшого викладача навчального ракетного артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_1 АДРЕСА_2 . За наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 22 березня 2019 року № 89 капітан ОСОБА_4 призначений на посаду командира батареї забезпечення навчального процесу військової частини НОМЕР_1 . Згідно з наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 19 травня 2019 року № 175 ОСОБА_4 присвоєне чергове військове звання - капітан. На час проходження військової служби у лавах Збройних Сил України на капітана ОСОБА_4 розповсюджується дія військових Статутів Збройних Сил України, які визначають загальні права та обов`язки військовослужбовців і їх взаємовідносини.
Згідно положень ст.ст. 3, 22 і 24 Закону України «Про запобігання корупції» військовим посадовим особам Збройних Сил України забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов`язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, а у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов`язані невідкладно вжити таких заходів: відмовитись від пропозиції; за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника або керівника відповідного органу, спеціально уповноваженого суб`єктів у сфері протидії корупції. Водночас, в порушення вказаних вище вимог законодавства, капітан ОСОБА_4 вирішив стати на злочинний шлях, використовуючи при цьому своє службове становище.
Так, у батареї забезпечення навчального процесу військової частини НОМЕР_1 проходить строкову військову службу солдат ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є підлеглим капітана ОСОБА_4 .
Відповідно до витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42019270300000046 від 24 травня 2019 року солдат ОСОБА_5 із 16 травня 2019 року вважався таким, що самовільно залишив місце служби. Про такий факт достеменно був обізнаний командир підрозділу капітан ОСОБА_4 , який будь-яких заходів щодо повернення військовослужбовця до підрозділу не вживав, мав постійний телефонний зв`язок із ОСОБА_5 та потурав військовослужбовцю у незаконному перебуванні поза межами військової частини. 03 липня 2019 року після добровільного повернення солдата ОСОБА_5 до військової частини НОМЕР_1 капітан ОСОБА_4 висунув йому незаконну вимогу про передачу 33 (тридцяти трьох) тисяч гривень за неповідомлення до правоохоронних органів про дійсний час перебування поза межами військової частини, а також подальше лояльне ставлення до ОСОБА_5 і надання останньому позитивних характеристик. Приблизно о 12.30 годині 06 липня 2019 року ОСОБА_5 , діючи під контролем правоохоронних органів, та на підставі ухвал Чернігівського апеляційного суду, на виконання вказівки капітана ОСОБА_4 , перебуваючи на території військової частини НОМЕР_2 , що дислокується у АДРЕСА_2 , передав останньому через посередника 8 (вісім) тисяч гривень, як частину раніше вказаної ОСОБА_4 суми.
У подальшому, приблизно о 16.30 годині 09 липня 2019 року капітан ОСОБА_4 , реалізуючи свій злочинний намір, спрямований на отримання неправомірної вигоди, перебуваючи на 2 поверсі казарми № НОМЕР_3 в приміщенні «Сушарні» військової частини НОМЕР_1 АДРЕСА_2 , отримав від солдата ОСОБА_5 , який діяв під контролем правоохоронних органів, другу частину раніше обумовленої суми у розмірі 25 (двадцять п`ять) тисяч гривень, із яких 2 (дві) тисячі гривень повернув, як вдячність ОСОБА_5 , а всього отримав 31 (тридцять одну) тисячу гривень, і цього ж дня викритий та затриманий працівниками правоохоронних органів у порядку ст. 208 КПК України, предмет неправомірної вигоди вилучений, а протиправна діяльність останнього припинена.
Приблизно о 16.35 годині 09 липня 2019 року ОСОБА_4 затримано уповноваженою службовою особою в порядку, передбаченому ст. 208 КПК України, та повідомлено про підозру в одержанні службовою особою неправомірної вигоди для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто пропонує, обіцяє чи надає неправомірну вигоду, будь якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища, поєднаному з вимаганням. Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 кримінального правопорушення підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами.
У судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 вимоги клопотання підтримав.
Відповідно до ч.ч. 13 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування. У разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням, яке повинно містити відомості про: 1)найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер; 2)короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з розслідуванням якого подається клопотання; 3)правову кваліфікацію кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 4)підстави для обшуку; 5)житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, де планується проведення обшуку; 6)особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться; 7)індивідуальні або родові ознаки речей, документів, іншого майна або осіб, яких планується відшукати, а також їхній зв`язок із вчиненим кримінальним правопорушенням; 8) обґрунтування того, що доступ до речей, документів або відомостей, які можуть у них міститися, неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до частини другої статті 93 цього Кодексу, або за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом, а доступ до осіб, яких планується відшукати, - за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом. Зазначена вимога не поширюється на випадки проведення обшуку з метою відшукання знаряддя кримінального правопорушення, предметів і документів, вилучених з обігу. До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання.
Відповідно до ч.ч. 5 і 6 ст. 234 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що: 1)було вчинено кримінальне правопорушення; 2)відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування; 3)відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; 4)відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи; 5)за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи. У разі відмови у задоволенні клопотання про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи слідчий, прокурор не має права повторно звертатися до слідчого судді з клопотанням про дозвіл на обшук того самого житла чи іншого володіння особи, якщо у клопотанні не зазначені нові обставини, які не розглядалися слідчим суддею.
Вислухавши позицію прокурора ОСОБА_3 , дослідивши надані докази, слідчий суддя вважає, що клопотання прокурора військової прокуратури Деснянського гарнізону ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку не підлягає задоволенню.
Відповідно до листа Остерської квартирно-експлуатаційної частини Міністерства оборони України, виданого 27 серпня 2019 року № 1615, житловий будинок, що розташований в АДРЕСА_1 , належить житловому фонду Міністерства Оборони України. У зазначеній квартирі зареєстровані ОСОБА_6 та ОСОБА_7 . Зі змісту письмової доповіді, виданої 09 липня 2019 року військовою частиною НОМЕР_1 , виходить, що фактичною адресою місця проживання військовослужбовця ОСОБА_4 є АДРЕСА_3 . Прокурором ОСОБА_3 не доведено, що житло у АДРЕСА_1 перебуває у володінні і користуванні підозрюваного ОСОБА_4 . Отже, відсутні достатні підстави вважати, що відшукувані речі грошові кошти, одержані 06 липня 2019 року підозрюваним ОСОБА_4 як частина неправомірної вигоди, знаходяться у житлі чи іншому володінні особи, - за адресою, вказаною у клопотанні.
Керуючись ст.ст. 233-235 КПК України, слідчий суддя
у х в а л и в:
у задоволенні клопотання прокурора військової прокуратури Деснянського гарнізону ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку (кримінальне провадження № 42019270300000064, відомості про яке внесені 04 липня 2019 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України) відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя