КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Єдиний унікальний номер справи: 357/9123/18 Головуючий у суді першої інстанції: Дубановська І.Д.
Номер провадження: 22-ц/824/10327/2019 Доповідач у суді апеляційної інстанції: Матвієнко Ю.О.
УХВАЛА
01 липня 2019 року місто Київ
Київський апеляційний суд у складі судді Матвієнко Ю.О., перевіривши матеріали цивільної справи за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 29 жовтня 2018 року про відкриття провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Олійникова Слобода» до ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю Агрокомплекс «Узин», державного реєстратора комунального підприємства Великодимерської селищної ради «Комунальна служба реєстрації речових прав» Мироненко Юлії Юріївни про визнання недійсним договору оренди, скасування рішення про державну реєстрацію прав на нерухоме майно, -
В С Т А Н О В И В:
Ухвалою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 29 жовтня 2018 року відкрито провадження у справі.
Не погодившись з вказаною ухвалою, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу в якій просить її скасувати, посилаючись на те, що даний позов не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Статтею 353 ЦПК України визначено перелік ухвал суду першої інстанції, що можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 353 ЦПК України окремо від рішення суду в апеляційному порядку може бути оскаржена ухвала суду першої інстанції щодо відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.
Питання підсудності врегульовані ст.ст.27-30 ЦПК України, які визначають правила підсудності цивільних справ між однорідними судами першої інстанції залежно від території, на яку поширюється їх діяльність, і якими керується суддя при вирішенні питання відкриття провадження у справах цивільної юрисдикції.
Аналіз змісту вказаних норм дає підстави для висновку, що п. 8 ч. 1 ст. 353 ЦПК України передбачає можливість оскарження ухвали судді першої інстанції про відкриття провадження у справі окремо від рішення суду виключно з підстав недотримання судом правил, визначених статтями 26-30 параграфу 3 «Територіальна підсудність (юрисдикція)» глави 2 ЦПК України.
Однак, з апеляційної скарги ОСОБА_1 вбачається, що він оскаржує ухвалу судді про відкриття провадження не у зв`язку із недотриманням правил підсудності, визначених статтями 26-30 ЦПК України, а у зв`язку з недотриманням правил предметної юрисдикції (компетенції), оскільки на його думку дана справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а має розглядатися за правилами адміністративного судочинства.
Цивільна юрисдикція або юрисдикція загальних судів, на порушення якої посилається скаржник, визначає загальну компетенцію судів щодо розгляду цивільних справ та коло справ, які суди мають право розглядати і вирішувати в порядку цивільного судочинства, тоді як правила підсудності розмежовують підсудність справ судам одного виду юрисдикції - цивільної - за територіальною ознакою.
Оскарження ухвали про відкриття провадження у справі з підстав недотримання правил юрисдикції ЦПК України не передбачено.
Такі правові висновки Великої Палати Верховного Суду міститься у постанові від 06 червня 2018 року у справі № 495/6724/17 та у постанові від 14 листопада 2018 року у справі № 760/20886/17-ц, де Велика Палата вказала, що у ЦПК України розмежовано поняття підсудності та юрисдикції. Оскарження ухвали про відкриття провадження у справі з підстави порушення правил юрисдикції не передбачено.
Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 357 ЦПК України апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом апеляційної інстанції, якщо скаргу подано на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Разом з тим, згідно ч.2 ст. 353 ЦПК України заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Враховуючи зазначене, апеляційний суд приходить до висновку про повернення апеляційної скарги ОСОБА_1 на підставі п. 4 ч. 5 ст. 357 ЦПК України.
Керуючись статтею 357 ЦПК України, апеляційний суд,-
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 29 жовтня 2019 року про відкриття провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Олійникова Слобода» до ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю Агрокомплекс «Узин», державного реєстратора комунального підприємства Великодимерської селищної ради «Комунальна служба реєстрації речових прав ОСОБА_2 про визнання недійсним договору оренди, скасування рішення про державну реєстрацію прав на нерухоме майноповернути особі, що її подала.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Суддя Ю.О. Матвієнко