open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
6 Справа № 924/24/19
Моніторити
Ухвала суду /03.01.2020/ Господарський суд Хмельницької області Ухвала суду /24.12.2019/ Господарський суд Хмельницької області Постанова /07.11.2019/ Касаційний господарський суд Ухвала суду /23.10.2019/ Господарський суд Хмельницької області Ухвала суду /21.10.2019/ Господарський суд Хмельницької області Ухвала суду /16.10.2019/ Касаційний господарський суд Ухвала суду /09.10.2019/ Господарський суд Хмельницької області Постанова /10.09.2019/ Північно-західний апеляційний господарський суд Ухвала суду /09.09.2019/ Північно-західний апеляційний господарський суд Ухвала суду /25.07.2019/ Північно-західний апеляційний господарський суд Ухвала суду /15.07.2019/ Північно-західний апеляційний господарський суд Рішення /20.05.2019/ Господарський суд Хмельницької області Ухвала суду /18.04.2019/ Господарський суд Хмельницької області Ухвала суду /17.04.2019/ Господарський суд Хмельницької області Ухвала суду /15.04.2019/ Господарський суд Хмельницької області Ухвала суду /22.01.2019/ Господарський суд Хмельницької області Ухвала суду /10.01.2019/ Господарський суд Хмельницької області
emblem
Справа № 924/24/19
Вирок /23.01.2018/ Верховний Суд Ухвала суду /03.01.2020/ Господарський суд Хмельницької області Ухвала суду /24.12.2019/ Господарський суд Хмельницької області Постанова /07.11.2019/ Касаційний господарський суд Ухвала суду /23.10.2019/ Господарський суд Хмельницької області Ухвала суду /21.10.2019/ Господарський суд Хмельницької області Ухвала суду /16.10.2019/ Касаційний господарський суд Ухвала суду /09.10.2019/ Господарський суд Хмельницької області Постанова /10.09.2019/ Північно-західний апеляційний господарський суд Ухвала суду /09.09.2019/ Північно-західний апеляційний господарський суд Ухвала суду /25.07.2019/ Північно-західний апеляційний господарський суд Ухвала суду /15.07.2019/ Північно-західний апеляційний господарський суд Рішення /20.05.2019/ Господарський суд Хмельницької області Ухвала суду /18.04.2019/ Господарський суд Хмельницької області Ухвала суду /17.04.2019/ Господарський суд Хмельницької області Ухвала суду /15.04.2019/ Господарський суд Хмельницької області Ухвала суду /22.01.2019/ Господарський суд Хмельницької області Ухвала суду /10.01.2019/ Господарський суд Хмельницької області

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_________________________________________________________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"20" травня 2019 р. Справа № 924/24/19

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Смаровоза М.В. при секретарі судового засідання Желіхівській О.О., розглянувши справу

за позовом Шепетівської міської ради

до товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест"

про усунення перешкод у володінні, користуванні та розпорядженні майном

за участю третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: Шепетівського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства, Шепетівського підприємства теплових мереж

за участю представників:

позивача: Бабась Г.І. - за довіреністю від 13.11.2018р.; Коверняга Л.О. - за довіреністю від 13.11.2018р.;

відповідача: Потапова Н.А. - виконавчий директор (згідно зі статутом);

третіх осіб: не з'явились.

У судовому засіданні 20.05.2019р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі.

Позивач , з урахуванням прийнятих судом заяв про зміну предмету позову, просить суд задовольнити позов про усунення перешкод у володінні, користуванні та розпорядженні відповідачем цілісним майновим комплексом "Шепетівське підприємство теплових мереж" (об'єкти якого розташовані у м. Шепетівка за адресами: вул. Героїв Небесної Сотні, 30 А; вул. Героїв Небесної Сотні, 54; пр. Миру, 38-А; вул. Судилківська, 100; вул. Гагаріна, 9; вул. Героїв Небесної Сотні, 87 а; вул. Радищева, 2 А; вул. Валі Котика, 83; вул. Червона (Лозова), 1; вул. Ватутіна (Степана Бандери), 61 А; вул. Шешукова, 8-Б; вул. Залізнична, 77 А; пров. Короленка, 1А; вул. Старокостянтинівське шосе, 32; вул. Старокостянтинівське шосе, 36; вул. Старокостянтинівське шосе, 28; вул. Старокостянтинівське шосе, 23; вул. Старокостянтинівське шосе, 16; вул. Героїв Небесної Сотні, 30; вул. Героїв Небесної Сотні, 87; вул. Радищева, 2; вул. Ватутіна (Степана Бандери), 26; вул. Залізнична, 77; вул. Старокостянтинівське шосе; вул. Горького, 44; до будинку побуту) шляхом звільнення цілісного майнового комплексу „Шепетівське підприємство теплових мереж" товариством з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест".

В обгрунтування позовних вимог представник Шепетівської міської ради посилається на те, що 02.12.2011р. між Шепетівською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю «Шепетівка Енергоінвест» (концесіонер) укладено концесійний договір, згідно з п.1 якого концесієдавець надає на 12 років концесіонеру право істотно поліпшити та здійснювати управління (експлуатацію) об'єкта концесії з метою задоволення громадських потреб у сфері теплопостачання за умови сплати концесійних платежів та виконання інших умов цього договору. Об'єктом концесії за цим договором є: цілісний майновий комплекс Шепетівське підприємство теплових мереж, юридична адреса якого м. Шепетівка, Хмельницька обл., провулок Короленка, 1-а. 12.10.2017р. виконавчим комітетом Шепетівської міської ради прийнято рішення № 264 «Про початок опалювального сезону 2017/2018 року в бюджетних закладах з централізованим опаленням», яким визначено початок опалювального сезону 2017/2018 року в бюджетних закладах з централізованим опаленням 13.10.2017 року. Однак, як стверджує позивач, відповідач вказане рішення не виконав - теплопостачання бюджетних закладів з централізованим опаленням не забезпечив. 19.10.2017р. виконавчим комітетом Шепетівської міської ради прийнято рішення № 265 «Про початок опалювального сезону 2017/2018 року м. Шепетівка», яким визначено початок опалювального сезону в місті з 23.10.2017р. Однак, відповідач вказане рішення не виконав - теплопостачання мешканців міста не забезпечив. 24.10.2017р. Шепетівською міською радою прийнято рішення №290 "Про незадовільний стан надання послуг з теплопостачання ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» щодо виконання рішення виконавчого комітету № 264 від 12.10.2017р. «Про початок опалювального сезону 2017/2018р. в бюджетних закладах з централізованим опаленням» та рішення виконавчого комітету № 265 від 19.10.2017р. «Про початок опалювального сезону 2017/2018 року м. Шепетівка», яким, зокрема, визнано роботу ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» по виконанню рішень виконавчого комітету міської ради №264 від 12.10.2017р. «Про початок опалювального сезону 2017/2018 року в бюджетних закладах з централізованим опаленням» та рішення №265 від 19.10.2017р. «Про початок опалювального сезону 2017/2018 року м. Шепетівка», незадовільною. Також, як вказує позивач, згідно з протоколом №11 від 03.11.2017р. засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій ситуацію, яка виникла внаслідок зриву опалювального сезону в м. Шепетівка, було кваліфіковано як загрозу виникнення надзвичайної ситуації техногенного характеру місцевого рівня та вказано, зокрема: керівництву ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" вжити заходів щодо отримання номінацій на відпуск природного газу у НАК "Нафтогаз України" та розпочати опалювальний сезон не пізніше 06.11.2017р., в іншому випадку погодитись на розірвання концесійного договору; міському голові м. Шепетівка при умові порушення ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" виконання умов договору щодо забезпечення опалювального сезону вжити заходів щодо його розірвання. У зв'язку з невиконанням умов концесійного договору з надання мешканцям міста послуг з централізованого опалення відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, невиконанням рішень виконавчого комітету № 264 від 12.10.2011р, № 265 від 19.10.2017р., враховуючи рішення комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій 06.11.2017р. на XXVIII (позачерговій) сесії Шепетівської міської ради VII скликання було прийнято рішення № 1 «Про відмову від договору концесії в односторонньому порядку та повернення майна». Крім того, як зазначив позивач, на підставі прийнятого рішення Шепетівська міська рада, як концесієдавець, листом (вих. № 01-13/3264 від 06.11.2017р.) повідомила ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» про відмову від договору концесії від 02.11.2011р., за яким предметом концесії є цілісний майновий комплекс «Шепетівське підприємство теплових мереж». Вказане повідомлення разом з рішенням сесії №1 від 06.11.2017р. вручено ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» 07.11.2017р.

Таким чином, як вважає позивач, в силу п. 43 концесійного договору, договірні відносини між Шепетівською міською радою та ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» припинилися 07.11.2017 р.

Не погоджуючись з рішенням сесії Шепетівської міської ради №1 від 06.11.2017р. «Про відмову від договору концесії в односторонньому порядку та повернення майна», ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» оскаржило його в судовому порядку. Однак, рішенням господарського суду Хмельницької області від 24.09.2018 р., залишеним без змін постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 20.12.2018р, в позові ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» до Шепетівської міської ради про скасування зазначеного рішення сесії - відмовлено, а, відтак, рішення XXVIII (позачергової) сесії Шепетівської міської ради №1 від 06.11.2017р. «Про відмову від договору концесії в односторонньому порядку та повернення майна» чинне та, відповідно до ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», - підлягає виконанню.

Як стверджує позивач, Шепетівська міська рада намагалася врегулювати питання повернення майна в досудовому порядку протягом 2017-2018 років. Відповідачеві ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» надсилались листи з пропозиціями повернути цілісний майновий комплекс «Шепетівське підприємство теплових мереж» в добровільному порядку. Листом № 01-13/4032 від 21.12.2018р. Шепетівська міська рада вимагала від ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» повернути комунальне майно з концесії та підписати з Шепетівською міською радою акт приймання-передачі комунального майна - цілісного майнового комплексу «Шепетівське підприємство теплових мереж».

Разом з тим, як вказує позивач, на виїзному засіданні комісії з приймання цілісного майнового комплексу «Шепетівське підприємство теплових мереж», яке відбулося 21.12.2018р., виконавчому директору ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» було запропоновано повернути комунальне майно та розпочати процедуру передачі майна. Однак, вона повідомила, що генеральний директор перебуває в НАК «Нафтогаз» та домовляється про реструктуризацію боргу за спожитий газ. Крім того, зазначила, що не погоджується з рішеннями судів першої та апеляційної інстанції та з огляду на вищенаведене ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» після ознайомлення з повним текстом постанови Північно-західного апеляційного господарського суду планує подавати касаційну скаргу. З огляду на це, керівництво ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» відмовляється розпочинати процес щодо передачі цілісного майнового комплексу КП «Шепетівське підприємство теплових мереж» в комунальну власність. Позивач відзначив, що ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» акт приймання-передачі комунального майна не підписало, та незважаючи на відсутність договірних відносин з Шепетівською міською радою, продовжує й надалі безпідставно користуватися цілісним майновим комплексом «Шепетівське підприємство теплових мереж».

Як зазначає позивач, листом № 01-13/4103 ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» повідомлено, що оскільки станом на 26.12.2018р. повернення цілісного майнового комплексу «Шепетівське підприємство теплових мереж» не відбулося, подальше досудове врегулювання спору є недоцільним. З огляду на викладене, Шепетівська міська рада за захистом своїх прав звернулась до суду.

Також, як вказує позивач, відсутність вини відповідача в порушенні умов концесійного договору та порушенні строків початку опалювального сезону та інших обставин, викладених у відзиві, розглядались судами всіх інстанцій у справі № 924/461/18 за позовом ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» до Шепетівської міської ради про скасування рішення сесії Шепетівської міської ради №1 від 06.11.2017р. про односторонню відмову від договору концесії. Позиції та аргументам ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» була надана оцінка. Вказані твердження відповідача спростовуються постановою Верховного Суду від 20.02.2019р. у вказаній справі. Верховний Суд, відмовивши в задоволенні позову ТОВ «Шепетівка Енергоінвест», встановив факт неналежного виконання ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» істотних умов договору концесії від 02.11.2011р. Крім того, Верховним Судом зазначено, що рішення господарського суду Хмельницької області у справі №924/1068/17 не має преюдиційного значення для вирішення питання щодо наявності чи відсутності вини позивача, які призвели до односторонньої відмови відповідача від договору концесії. При цьому, як зазначив позивач, рішенням виконавчого комітету Шепетівської міської ради № 95 від 11.04.2019р. опалювальний сезон 2018-2019 рр. припинено з 16.04.2019р. 00.00 год. Таким чином, як вважає позивач, усунення перешкод в користуванні майном цілісного майнового комплексу жодним чином не вплине на теплопостачання мешканців міста чи на порушення умов відповідачем перед НАК «Нафтогаз України».

Враховуючи вищевикладене, позивач просить задовольнити позов.

Представник відповідача проти позову заперечує, відзначивши, зокрема, що 02.12.2011р. між відповідачем та позивачем укладено концесійний договір, об'єктом концесії за яким є цілісний майновий комплекс «Шепетівське підприємство теплових мереж». 3 метою виконання умов п. 43 концесійного договору, між ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» та ПАТ «НАК «Нафтогаз України» було укладено договори постачання природного газу на період з 01.10.2017р. по 31.03.2018р: договір № 1194/1718-БО-34 від 21.09.2017р., договір № 1195/1718-КП-34 від 21.09.2017р.; договір № 1193/1718-ТЕ-34 від 21.09.2017р. Як вказує відповідач, з метою забезпечення своєчасного початку та сталого проходження опалювального сезону 2017/2018 року, 04.10.2017р. Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 720-р «Деякі питання опалювального сезону 2017/2018 року». Відповідно до абзацу третього пункту 1 та пункту 2 цього розпорядження НАК «Нафтогаз України» разом з операторами газотранспортних та газорозподільних мереж зобов'язаний забезпечити безперебійне постачання газу. Таким чином, ПАТ «НАК «Нафтогаз України» було зобов'язане постачати природний газ позивачу, як виробнику теплової енергії.

При цьому, відповідач звертає увагу на те, що рішенням виконавчого комітету Шепетівської міської ради № 264 від 12.10.2017р. «Про початок опалювального сезону 2017/2018 року в бюджетних закладах з централізованим опаленням» було вирішено розпочати опалювальний сезон 2017/2018 року в лікувально-профілактичних установах, дошкільних, шкільних, позашкільних закладах, закладах культури та адміністративних будівлях за зверненнями, незалежно від форми власності, з 13 жовтня 2017 року. Рішенням виконавчого комітету Шепетівської міської ради № 265 від 19.10.2017р. «Про початок опалювального сезону 2017/2018 року м. Шепетівка» вирішено розпочати опалювальний сезон 2017/2018 року з 23.10.2017р.

Відповідач вказує на те, що теплове господарство відповідача було повністю підготовлено до роботи в опалювальний сезон 2017/2018р. Відповідачем на виконання рішення виконавчого комітету Шепетівської міської ради № 265 від 19.10.2017р. наказом № 300-к від 23.10.2018р. створено аварійну службу на період опалювального сезону, наказами № 299-к; №298-к від 23.10.2018р. здійснено прийняття на опалювальний сезон 2017-2018 рр. сезонних працівників.

При цьому, відповідач зауважив, що незважаючи на численні звернення позивача (лист № 789 від 08.09.2017р.; лист № 908 від 19.10.2017р.; лист № 922 від 23.10.2017р.; лист № 944 від 27.10.2017р.), опалювальний сезон у м. Шепетівці не було розпочато вчасно через відмову публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Шепетівкагаз» здійснювати розподіл природного газу надавачу послуг з централізованого опалення та постачання теплової енергії, у зв'язку з відсутністю в позивача номінацій. Таким чином, відповідач вказує, що з незалежних від нього причин, не зміг своєчасно виконати рішення виконавчого комітету Шепетівської міської ради № 264 від 12.10.2017р., № 265 від 19.10.2017р., розпочати опалювальний сезон 2017/2018 року, що сесією Шепетівської міської ради було визнано як істотне порушення концесійного договору.

Як зазначив відповідач, рішенням господарського суду Хмельницької області від 18.04.2018р. по справі № 924/1068/17, яке набрало законної сили 23.05.2018р., позов задоволено частково, визнано право ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» на споживання природного газу у жовтні 2017р. за договором № 1193/1718-ТЕ від 21.09.2017р. в обсязі 455,0 тис, куб, м., за договором № 1195/1718-КП-34 від 21.09.2017 р. в обсязі 45,0 тис.куб.м.; за договором № 1194/1718-БО-34 від 21.09.2017 р. в обсязі 195.0 тис, куб.м. Відповідач вважає, що цим рішенням підтверджено право ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» на споживання природного газу у жовтні 2017р. з метою надання послуг з теплопостачання та централізованого опалення всім категоріям споживачів міста Шепетівки. У свою чергу, як вважає відповідач, це доводить факт, що невиконання рішень виконавчого комітету Шепетівської міської ради № 264 від 12.10.2017р.; № 265 від 19.10.2017р. розпочати опалювальний сезон 2017/2018 року відбулося не з вини позивача, отже, підстава для розірвання концесійного договору за рішенням XXVIII (позачерговою) сесії Шепетівської міської ради VII скликання № 1 від 06.11.2017р. «Про відмову від договору концесії в односторонньому порядку та повернення майна» була відсутня.

Крім того, як зазначив відповідач, 18.11.2016р. рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» переоформлено ліцензії на право провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії), транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами та постачання теплової енергії, виданих ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» на безстрокові.

05.10.2018р. між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» на виконання Закону України «Про ринок природного газу», Положенням про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2017р. № 187 укладені договори постачання природного газу, відповідно до пункту 2.1. вказаних договорів постачальник (ПАТ «НАК «Нафтогаз України» передає споживачу ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» з 01.01.2018р. по 17.10.2018р. (включно) природний газ орієнтованими обсягами, визначеними договорами. Пізніше, як стверджує відповідач, продовжено термін дії договорів постачання природного газу до 30.04.2019р.

Відповідач зауважує, що з долученого у якості доказу - акта приймання-передачі цілісного майнового комплексу «Шепетівського підприємства теплових мереж» від 23.05.2012р. не можливо визначити ринкову вартість устаткування котельні по вул. Старокостянтинівське шосе, 28.

За наказом № 72 від 28.04.2012р. «Про звільнення працівників Шепетівського підприємства теплових мереж в порядку переведення у товариство з обмеженою відповідальністю «Шепетівка Енергоінвест» ( п.5 ст. 36 КЗпП України) 103 працівники Шепетівського підприємства теплових мереж були звільнені з комунального підприємства та прийняті з 01.05.2012р. в ТОВ «Шепетівка Енергоінвест». Відповідні записи зроблено до трудових книжок працівників. Разом з тим, відповідач вказує на те, що позивачем у позовній заяві жодним чином не зазначено, у який спосіб має бути виконана вимога звільнити об'єкти.

Відповідачем відзначено, що рішенням XLVII сесії Шепетівської міської ради № 8 від 03.02.2014р. «Про надання дозволу на проведення реконструкції котелень» відповідачу надано дозвіл на проведення реконструкції котелень за адресами: пр. Миру, 38 а, вул. Червона, 1, вул. Ватутіна, 61-А, вул. Радіщева, 2, вул. Шешукова, 8-Б, вул. Гагаріна, 9, вул. Старокостянинівське шосе, 23. Постановою Вищого господарського суду України від 27.09.2016р. у справі № 924/884/15 зазначено, що загальна сума капіталовкладень ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» на 28.09.2015р. на модернізацію котелень становила 6331458,15 грн. Як вказує відповідач, з метою виконання пункту 8 концесійного договору щодо «вжиття заходів для ощадливого використання енергетичних ресурсів» ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» зверталось за захистом порушених прав зі сторони позивача та виконавчого комітету Шепетівської міської ради до Антимонопольного комітету. Відповідач вказує, що позовна вимога про усунення перешкод в користуванні, розпорядженні та володінні цілісним майновим комплексом «Шепетівське підприємство теплових мереж» шляхом його звільнення від майна ТОВ «Шепетівка енергоінвест» без пошкодження майна територіальної громади міста Шепетівки - не може бути виконана. 28.02.2018р. листом № 191 відповідач звертався на адресу позивача та керівника комунального підприємства Шепетівське підприємство водопровідно-каналізаційного господарства, яким зауважив, що питання укладення угоди про розірвання концесійного договору від 02.12.2011р. та підписання актів прийому-передачі цілісного майнового комплексу «Шепетівське підприємство теплових мереж» необхідно вирішувати разом із питанням працевлаштування працівників в порядку переведення.

Враховуючи вищевикладене, відповідач просить у позові відмовити.

Шепетівське комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства вдізначає, що концесійний договір від 02.12.2011р., як підстава для використання цілісного майнового комплексу «Шепетівське підприємство теплових мереж» на сьогодні розірваний і у ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» відсутні правові підстави для використання даного комплексу. Посилаючись на положення ч. 1 ст. 18 Закону України «Про особливості передачі в оренду чи концесію об'єктів у сферах теплопостачання, водопостачання та водовідведення, що перебувають у комунальній власності» третя особа зазначила, що у разі припинення концесійного договору (крім випадків припинення договору внаслідок знищення об'єкта концесії) концесіонер повертає концесієдавцеві відповідний об'єкт централізованого тепло-, водопостачання і водовідведення разом з усіма поліпшеннями такого об'єкта, проведеними за час дії договору концесії, незалежно від суми нарахованих амортизаційних відрахувань за цей час. Об'єкт підлягає поверненню концесієдавцю протягом десяти календарних днів з дня припинення договору.

Однак, ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» не виконало свій обов'язок, передбачений чинним законодавством, не повернуло об'єкт концесії концесієдавцю та продовжує використовувати цілісний майновий комплекс «Шепетівське підприємство теплових мереж» без достатньої правової підстави.

Таким чином, як вважає третя особа, Шепетівська міська рада змушена була звернутися до суду з вказаним позовом з метою захисту порушених прав.

Враховуючи вищевикладене, Шепетівське комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства вважає позов Шепетівської міської ради обґрунтованим та просить суд задовольнити позовні вимоги повністю.

Незважаючи на те, що інша третя особа (Шепетівське підприємство теплових мереж) повідомлена належним чином про час та місце розгляду справи (ухвали у справі було надіслано за належною адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань), пояснень з приводу спірних правовідносин не подала, повноважного представника для участі у судовому засіданні не направила, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами, враховуючи при цьому закінчення передбаченого законом строку розгляду справи та зміст положення ст. 202 ГПК України, яка передбачає випадки, у яких суд може розглядати справу за відсутності учасника справи.

Розглядом наявних матеріалів даної справи, а також під час розгляду справи № 924/461/18 встановлено таке.

02.12.2011р. між Шепетівською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю «Шепетівка Енергоінвест» було укладено концесійний договір, відповідно до умов якого концесієдавець надає на 12 років концесіонеру право істотно поліпшити та здійснювати управління (експлуатацію) об'єкта, концесії з метою задоволення громадських потреб у сфері теплопостачання за умови сплати концесійних платежів та виконання інших умов цього договору (п. 1 договору).

Згідно із п. 4 договору концесієдавець має право: здійснювати контроль за дотриманням концесіонером умов цього договору; вимагати дострокового розірвання цього договору в разі порушення концесіонером його умов та відшкодування збитків, завданих концесієдавцю внаслідок невиконання умов договору; вимагати від концесіонера відшкодування збитків у разі погіршення стану об'єкта концесії, яке сталося з вини концесіонера; одержувати від концесіонера інформацію, необхідну для виконання своїх прав і обов'язків; протягом першого року дії договору щоквартально, а в подальшому 1 раз на півріччя розглядати результати діяльності концесіонера, затверджувати плани використання інвестицій на покращення майна, аналізувати ефективність управління (експлуатації) об'єктом концесії, надавати висновки щодо виконання умов договору.

Як передбачено п. 7 договору, концесіонер має право: здійснювати підприємницьку діяльність на основі управління (експлуатації) об'єкта концесії; вимагати розірвання цього договору у разі порушення концесієдавцем умов договору та відшкодування збитків, завданих невиконанням умов договору; на продовження строку дії договору у разі виконання умов договору; за погодженням з концесієдавцем за рахунок власних коштів здійснювати поліпшення (реконструкцію, технічне переоснащення) майна, отриманого у концесію; отримувати плату за вироблені товари (роботи, послуги); на відшкодування витрат, пов'язаних з поліпшенням майна, отриманого у концесію, за рахунок прибутку та інших джерел, окрім коштів місцевого бюджету, в порядку, визначеному законодавством; на контрактній основі залучати до виконання спеціальних робіт на об'єкті концесії третіх осіб.

Відповідно до п. 8 договору концесіонер зобов'язаний: виконувати умови цього договору; нести відповідальність за виконання умов цього договору та законодавства України третіми особами, які залучені до виконання спеціальних робіт на об'єкті концесії; після закінчення строку, на який було укладено концесійний договір, передати об'єкт концесії в належному технічному стані концесієдавцю відповідно до умов цього договору (земельні ділянки - до умов договору оренди земельної ділянки); забезпечити надання населенню міста Шепетівки послуг з теплопостачання відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил; ведення у встановленому законодавством порядку обліку зазначених послуг; вжиття заходів для ощадливого використання енергетичних ресурсів.

Згідно з п. 15 договору після закінчення строку, на який було укладено цей договір, у разі його розірвання, ліквідації концесіонера, в тому числі у зв'язку з визнанням його банкрутом, концесіонер зобов'язаний повернути концесієдавцю об'єкт концесії в належному технічному стані. Повернення майна об'єкта концесії здійснюється у 10-денний строк після припинення дії цього договору і оформлюється актом приймання-передачі.

Як передбачено п. 40 договору, концесійний договір укладено на 12 років (з другого грудня дві тисячі одинадцятого року по друге грудня дві тисячі двадцять третього року).

Пунктом 43 договору передбачено, що концесієдавець має право в односторонньому порядку відмовитися від договору концесії у разі систематичного невиконання або неналежного виконання наступних істотних умов договору з вини концесіонера: надання населенню міста Шепетівки послуг з теплопостачання відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. У такому разі договір є розірваним з дати повідомлення концесієдавцем концесіонерові про відмову від договору.

Цей договір набуває чинності з дня його підписання концесієдавцем та концесіонером та нотаріального посвідчення (п. 47).

Договір скріплений підписами та печатками обох сторін.

До договору доданий додаток № 1 «Перелік майна, яке входить до складу цілісного майнового комплексу «Шепетівське комунальне підприємство теплових мереж», що передається в концесію.

26.04.2012р. Шепетівською міською радою було прийнято рішення XXIII сесії міської ради VI скликання № 10 «Про визначення ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» виконавцем послуг», де, зокрема, вирішено визначити з 01.05.2012р. виконавцем житлово-комунальних послуг з: централізованого опалення, централізованого постачання холодної води, централізованого водовідведення - товариство з обмеженою відповідальністю «Шепетівка енергоінвест».

24.04.2014р. Шепетівською міською радою було прийнято рішення LIII сесії міської ради VI скликання № 14 «Про визначення Шепетівського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства виконавцем послуг», де вирішено: визначити з 01.05.2014р. виконавцем житлово-комунальних послуг з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення Шепетівське комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства; з 01.05.2014р. втрачає чинність рішення XXIII сесії міської ради VI скликання № 10 від 26.04.2012р. «Про визначення ТОВ «Шепетівка енергоінвест» виконавцем послуг».

23.05.2012р. між Шепетівською міською радою (концесіонером) та товариством з обмеженою відповідальністю «Шепетівка Енергоінвест» (концесіонером) було складено акт приймання-передачі цілісного майнового комплексу «Шепетівського підприємства теплових мереж», у якому зазначено перелік майна, яке входить до складу цілісного майнового комплексу «Шепетівське комунальне підприємство теплових мереж» та передається в концесію.

24.05.2012р. між Шепетівським підприємством теплових мереж (сторона 1) та товариством з обмеженою відповідальністю «Шепетівка Енергоінвест» (сторона 2) складено та скріплено підписами та печатками обох сторін акт приймання-передачі дебіторської та кредиторської заборгованості Шепетівського підприємства теплових мереж, відповідно до якого сторона 1 передає, а сторона 2 приймає боргові зобов'язання сторони 1 згідно реєстру дебіторської та кредиторської заборгованості, що є невід'ємним додатком до цього акту, з оплати спожитих енергоносіїв та послуг з їх транспортування та постачання, що виникли на Шепетівському підприємстві теплових мереж до моменту підписання акту приймання-передачі цілісного майнового комплексу від 23.05.2012р., а саме дебіторську заборгованість за надані послуги з постачання теплової енергії в сумі 9052880,62 грн., дебіторської заборгованості за товари, роботи, послуги в сумі 397873,02 грн., кредиторську заборгованість за придбані товари, роботи, послуги в сумі 17713742,37 грн.

До акту додані додатки № 2 від 10.12.2012р. та реєстр дебіторської та кредиторської заборгованості за товари, роботи, послуги станом на 24.05.2012р., де зазначено, що заборгованість по дебету складає 397873,02 грн., по кредиту 17713742,37 грн.

29.01.2015р. Хмельницьким обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України прийнято рішення № 2-р/к по справі № 03-06/111-15 «Про припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції», відповідно до якого вирішено: визнати дії виконавчого комітету Шепетівської міської ради, які полягали у розгляді заяв про відключення від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води з порушення вимог пункту 2.2. порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, що в результаті призвело до надання дозволу на відключення окремих споживачів від централізованого теплопостачання, що може призвести до зменшення реалізації товарів ТОВ «Шепетівка Енергоінвест», порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 3 ст. 50, абзацом дев'ятим економічної конкуренції, передбачено пунктом 3 статті 50, абзацом дев'ятим частини другої статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування шляхом встановлення не передбачених законами України обмежень самостійності підприємства; зобов'язати виконавчий комітет Шепетівської міської ради у двомісячний строк усунути порушення законодавства про захист економічної конкуренції зазначене у пункті 1 цього рішення шляхом приведення розгляду заяв про відключення від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води відповідно до вимог Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, що в результаті призвело до надання дозволу на відключення окремих споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України 21.11.2005р. № 4.

12.02.2016р. Хмельницьким обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України прийнято рішення № 12-р/к по справі № 03-06/112-15 «Про припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції», відповідно до якого вирішено: визнати дії Шепетівської міської ради, які полягали у непогодженні Інвестиційної програми на 2015 рік ТОВ «Шепетівка Енергоінвест», порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 3 статі 50, абзацом дев'ятим частини другої статті 15 Закону країни «Про захист економічної конкуренції» у вигляді анти конкурентних дій органів місцевого самоврядування шляхом встановлення не передбачених законами України обмежень самостійності підприємства щодо формування програм діяльності та розвитку; зобов'язати Шепетівську міську раду у двомісячний строк усунути порушення законодавства про захист економічної конкуренції зазначене у пункті 1 цього рішення шляхом приведення процедури погодження та затвердження інвестиційних програм суб'єктів господарювання у сфері теплопостачання затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 14.12.2012р. № 630, постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 14.12.2012р. № 381.

12.10.2017р. виконавчим комітетом Шепетівської міської ради прийнято рішення № 264 «Про початок опалювального сезону 2017/2018 року в бюджетних закладах з централізованим опаленням», яким вирішено: ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» в зв'язку із зниженням температури зовнішнього повітря розпочати опалювальний сезон 2017/2018 року в лікувально-профілактичних установах, дошкільних, шкільних, позашкільних закладах, закладах культури та адміністративних будівлях за зверненнями, незалежно від форм власності з 13.10.2017р.

19.10.2017 р. виконавчим комітетом Шепетівської міської ради прийнято рішення №265 "Про початок опалювального сезону 2017/2018 року м. Шепетівка", яким у зв'язку з пониженням середньодобової температури, відповідно до Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 14.02.2007 р. №71, постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 "Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої воли і водовідведення", керуючись ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", вирішено ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" розпочати опалювальний сезон 2017/2018 року з 23.10.2017 року; керівництву ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" не пізніше 12 год. 00 хв. 23.10.2017 року доповісти виконавчому комітету про початок опалювального сезону та про затверджені місячні обсяги природного газу на опалювальний сезон 2017/2018 року; звернути увагу керівництва ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" на те, що підприємством не надаються послуги теплопостачання на виконання рішення виконавчого комітету №264 від 12.10.2017 року "Про початок опалювального сезону 2017/2018 року в бюджетних закладах з централізованим опаленням" та довести дану інформацію до комісії з проведення конкурсу на право отримання в концесію об'єктів централізованого водо-, теплопостачання і водовідведення, що перебувають у комунальній власності.

У листі від 08.09.2017р. №789, адресованому ПАТ "Шепетівкагаз", у зв'язку з підготовкою до опалювального сезону 2017-2018 р.р., відповідач просив відновити газопостачання на котельнях, а саме: зняти заглушки та пломби з газорегуляторних установок для проведення пробного пуску системи теплопостачання.

У листі від 19.10.2018 р. №908 відповідач повідомив ПАТ "Шепетівкагаз" про придбання необхідного обсягу природного газу для виробництва теплової енергії згідно договорів №1195/1718-КП-34, №1194/1718-КП-34, №1193/1718-КП34 від 21.09.2017 р., укладених з ПАТ "НАК "Нафтогаз України". Згідно даних договорів виділено ліміти природного газу. У листі зазначено, що враховуючи вищенаведене, ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" не бачить підстави, щоб обмежити транспортування природного газу для виготовлення теплової енергії. В разі прийняття виконавчим комітетом Шепетівської міської ради рішення про початок опалювального сезону 2017/2018 р.р. ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" додатково повідомить про необхідність розпломбування запірної арматури.

ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" у листі від 23.10.2017р. № 922, адресованому ПАТ "Шепетівкагаз", зазначило, що відповідно до рішення виконавчого комітету Шепетівської міської ради від 19.10.2017 р. №265 ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" розпочинає опалювальний сезон 23.10.2017 р., повторно просило відновити газопостачання на котельнях, а саме: зняти заглушки та пломби з газорегуляторних установок.

24.10.2017 р. Шепетівською міською радою прийнято рішення №290 "Про виконання рішення виконавчого комітету № 264 від 12.10.2017 року "Про початок опалювального сезону 2017/2018 року в бюджетних закладах з централізованим опаленням" та рішення виконавчого комітету № 265 від 19.10.2017 року "Про початок опалювального сезону 2017/2018 року м. Шепетівка", яким, з-поміж іншого, визнано роботу ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" по виконанню рішень виконавчого комітету міської ради №264 від 12.10.2017 року "Про початок опалювального сезону 2017/2018 року в бюджетних закладах з централізованим опаленням", яким визначено початок опалювального сезону 2017/2018 року в бюджетних закладах з централізованим опаленням 13.10.2017 року та рішення №265 від 19.10.2017 року "Про початок опалювального сезону 2017/2018 року м. Шепетівка", яким визначено початок опалювального сезону з 23.10.2017 року, незадовільною.

26.10.2017 р. Шепетівська міська рада прийняла рішення №1 "Про незадовільний стан надання послуг з теплопостачання ТОВ "Шепетівка Енергоінвест", яким у зв'язку з порушенням ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" істотних умов концесійного договору від 02.12.2011 р. щодо надання населенню міста Шепетівки послуг з теплопостачання відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, розглянувши протокол комісії з проведення конкурсу на право отримання в концесію об'єктів централізованого водо-, теплопостачання і водовідведення, що перебувають у комунальній власності, від 26.10.2017 р., висновок постійно діючої депутатської комісії з питань розвитку промисловості, житлово-комунального господарства, підприємницької діяльності, транспорту, енергетики та зв'язку від 26.10.2017 р., вирішила: 1. Прийняти до уваги висновок постійної депутатської комісії з питань розвитку промисловості, житлово-комунального господарства, підприємницької діяльності, транспорту, енергетики та зв'язку, комісії з проведення конкурсу на право отримання в концесію об'єктів централізованого водо-, теплопостачання і водовідведення, що перебувають у комунальній власності, про невиконання рішень виконавчого комітету №264 від 12.10.2017 р. та № 265 від 19.10.2017 р. щодо початку опалювального сезону та про порушення ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" істотних умов концесійного договору від 02.12.2011 р. щодо надання населенню міста Шепетівки послуг з теплопостачання відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. 2. Зобов'язати ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" негайно усунути порушення істотних умов концесійного договору та забезпечити надання населенню міста Шепетівки послуг з теплопостачання відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. 3. Попередити ТОВ "Шепетівка Енергоінвест", що у разі невиконання п. 8 концесійного договору від 02.12.2011 р. до 28.10.2017 р. та продовження невиконання істотних умов договору постійною діючою депутатською комісією з питань розвитку промисловості, житлово-комунального господарства, підприємницької діяльності, транспорту, енергетики та зв'язку буде винесено на розгляд ради проект рішення про відмову від договору концесії в односторонньому порядку відповідно до п. 43 концесійного договору. 4. Доручити міському голові звернутися до Генеральної прокуратури України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, Адміністрації Президента України, Служби Безпеки України та Хмельницької обласної державної адміністрації щодо ситуації між теплопостачальною організацією ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" та НАК "Нафтогаз України", яка призвела до порушення нормального функціонування міста та до створення вкрай напруженої суспільно-політичної ситуації, та щодо надання цій ситуації належної правової оцінки. 5. Зобов'язати ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" надати комісії з проведення конкурсу на право отримання в концесію об'єктів централізованого водо-, теплопостачання водовідведення, що перебувають у комунальній власності, перелік майна, яке було придбано ТОВ "Шепетівка Енергоівнест" на виконання договору концесії від 02.12.2011 р., поліпшення, проведені за рахунок інвестицій ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" (п. 8 договору, коштів місцевого бюджету, субвенцій з державного бюджету та амортизаційних відрахувань (п. 20 договору концесії), а також майно, придбане ТОВ "Шепетівка Енергоінвест", яке може перейти у власність територіальної громади міста після закінчення строку дії концесійного договору (п. 22 концесійного договору), забезпечити доступ до вказаного майна з метою його огляду.

У листі від 27.10.2017 р. №944, адресованому ПАТ "Шепетівкагаз", відповідач повідомив перелік котелень, на яких потрібно зняти заглушки із запірної арматури, а також те, що згідно додаткової угоди №4 до договору №17/01/2017-1 постачання природного газу від 17.01.2017 р. ТОВ "Енергогазтрейд" поставляє позивачу у жовтні 2017 р. природного газу обсягом 50 тис. куб. м. та надав копію відповідної додаткової угоди №4 від 11.10.2017 р.

Згідно з протоколом №11 від 03.11.2017 р. засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій було класифіковано ситуацію, яка виникла внаслідок зриву опалювального сезону в м. Шепетівка, як загрозу виникнення надзвичайної ситуації техногенного характеру, місцевого рівня, та вирішено, зокрема, керівництву ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" вжити заходів щодо отримання лімітів на відпуск природного газу у НАК "Нафтогаз України" та розпочати опалювальний сезон не пізніше 6 листопада 2017 р. В іншому випадку погодитись на розірвання концесійного договору; міському голові м. Шепетівка при умові порушення ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" виконання умов договору щодо забезпечення опалювального сезону, в межах повноважень, посприяти в здійсненні процедури розірвання концесійного договору.

06.11.2017 р. Шепетівською міською радою прийнято рішення №1 "Про відмову від договору концесії в односторонньому порядку та повернення майна". Зазначеним рішенням (з урахуванням рішення Шепетівської міської ради від 28.11.2017 р. №37 "Про виправлення описки в рішенні XXVIII (позачергової) сесії міської ради VII скликання "Про відмову від договору концесії в односторонньому порядку та повернення майна") у зв'язку із неналежним виконанням ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" істотних умов договору концесії від 02.12.2011 р., а саме - надання населенню міста Шепетівки послуг з теплопостачання відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, невиконанням рішень виконавчого комітету №264 від 12.10.2017 р., №265 від 19.10.2017 р. та сесії Шепетівської міської ради №1 від 26.10.2017 р., враховуючи рішення комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій (протокол №11 від 03.11.2017 р.), на підставі п. 15, п. 43 концесійного договору від 02.12.2011 р., керуючись п. 1 ч. 1 ст. 26, ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", міська рада вирішила: відмовитись в односторонньому порядку від договору концесії (на підставі п. 43 концесійного договору), укладеного між Шепетівською міською радою та ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" 02.12.2011 р., об'єктом за яким є цілісний майновий комплекс "Шепетівське підприємство теплових мереж"; уповноважити міського голову Полодюка М.І. направити повідомлення ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" про відмову від договору; запропонувати керівнику ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" до 07.11.2017 р. укласти угоду з Шепетівською міською радою про розірвання концесійного договору від 02.12.2011 р. та підписати акт приймання-передачі цілісного майнового комплексу "Шепетівське підприємство теплових мереж"; у випадку відмови керівника ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" від підписання вказаних документів до 07.11.2017 р. запропонувати ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" надати інформацію про осіб, уповноважених на передання цілісного майнового комплексу від ТОВ"Шепетівка Енергоінвест" до Шепетівської міської ради (п. 1 рішення).

Також вирішено попередити керівництво ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" про недопустимість демонтажу та вивезення обладнання з території підприємства до закінчення процедури прийняття Шепетівською міською радою цілісного майнового комплексу "Шепетівське підприємство теплових мереж" з концесії. Шепетівському ВП ГУНП в Хмельницькій області - забезпечити охорону комунального майна - цілісного майнового комплексу "Шепетівське підприємство теплових мереж" - об'єктів, які забезпечують життєдіяльність міста - в період роботи комісії з приймання майна з концесії. Створити комісію з приймання цілісного майнового комплексу "Шепетівське підприємство теплових мереж" в складі згідно з додатком. Передати цілісний майновий комплекс "Шепетівське підприємство теплових мереж" Шепетівському комунальному підприємству водопровідно-каналізаційного господарства, яке має дозвільні документи на надання послуг з теплопостачання, а саме: ліцензії на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії. Шепетівська міська рада зобов'язується виступити гарантом щодо виконання зобов'язань Шепетівським комунальним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства за спожитий в опалювальний період 2017-2018 р.р. природний газ для виробництва теплової енергії та послуг опалення. Управлінню житлово-комунального господарства та з питань регулювання земельних відносин спільно з фінансовим управлінням Шепетівської міської ради розробити та винести на розгляд сесії міської ради проект рішення "Про програму фінансової підтримки Шепетівського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства на 2017-2018 р.р.". Зобов'язати міського голову Полодюка М.І. до 10.11.2017 року підготувати документи та подати заяву до правоохоронних органів про порушення кримінальної справи по факту несвоєчасного початку опалювального сезону (п. п. 2-8 рішення).

До рішення складено додаток "Склад комісії з прийняття цілісного майнового комплексу "Шепетівське підприємство теплових мереж".

Листом від 06.11.2017 р. №01-13/3264 позивач повідомив відповідача про відмову від договору концесії, за яким предметом концесії є цілісний майновий комплекс "Шепетівське підприємство теплових мереж", посилаючись на рішення №1 від 06.11.2017 р. про відмову від договору концесії в односторонньому порядку та повернення майна. Повідомлення відповідно до наявної на ньому відмітки отримане відповідачем 07.11.2017 р.

У листі № 01-13/3265 від 06.11.2017р., адресованому генеральному директору ТОВ «Шепетівка Енергоінвест», виконавчий комітет Шепетівської міської ради пропонував підписати угоду про розірвання договору концесії від 02.12.2011р. та повернути з концесії майно цілісного майнового комплексу «Шепетівське підприємство теплових мереж» до 07.11.2017р. До листа додано: рішення XXVIII (позачергової) сесії міської ради VII скликання № 1 від 06.11.2017р. та проект угоди про розірвання концесійного договору.

У листі № 1035 від 15.11.2017р., адресованому міському голові Шепетівської міської ради, ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» повідомлено про те, що підприємством у судовому порядку оскаржено рішення Шепетівської міської ради № 1 від 06.11.2017р. «Про відмову від договору концесії в односторонньому порядку та повернення майна». Також, як зазначено у цьому листі, 14.11.2017р. до Шепетівського міськрайонного суду направлено позовну заяву ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» про визнання неправомірним та скасування вищевказаного рішення. З огляду на вищевикладене, ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» відмовляється брати участь у засіданнях комісії з приймання цілісного майнового комплексу «Шепетівське підприємство теплових мереж».

Листом № 01-13/4032 від 21.12.2018р. Шепетівська міська рада вимагала від ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» повернути комунальне майно з концесії та підписати з Шепетівською міською радою акт приймання-передачі комунального майна - цілісного майнового комплексу «Шепетівське підприємство теплових мереж».

04.12.2018р. між публічним акціонерним товариством «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (постачальником) та товариством з обмеженою відповідальністю «Шепетівка Енергоінвест» (споживачем) було укладено договори постачання природного газу № 1683/18 - БО-34, № 1682/18-ТЕ-34, № 1684/18-КП-34, відповідно до п. 1.1. яких постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ, а споживач зобов'язується прийняти його та оплатити на умовах цього договору.

11.04.2019р. виконавчим комітетом Шепетівської міської ради прийнято рішення № 95 «Про припинення опалювального сезону 2018/2019 року», відповідно до якого вирішено, зокрема: товариству з обмеженою «Шепетівка Енергоінвест» припинити у м. Шепетівка опалювальний сезон 2018/2019 у житлових будинках, закладах освіти та інших закладах побутового та соціально-культурного призначення з 16 квітня 2019 року з 00.00 год.

24.09.2018р. господарським судом Хмельницької області ухвалено рішення по справі № 924/461/18 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест" до Шепетівської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - КП "Шепетівське комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства", про скасування рішення №1 від 06.11.2017р., відповідно до якого у позові відмовлено.

20.12.2018р. Північно-західним апеляційним господарським судом винесено постанову, відповідно до якої рішення господарського суду Хмельницької області від 24.09.2018р. у справі № 924/461/18 залишено без змін, апеляційну скаргу товариство з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест" без задоволення.

Постановою Верховного Суду від 20.02.2019р. у справі № 924/461/18 касаційну скаргу ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» залишено без задоволення, постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 20.12.2018р. та рішення господарського суду Хмельницької області від 24.09.2018р. у справі № 924/461/18 залишено без змін.

В матеріалах справи також наявні копії: листа № 01-13/3342 від 14.11.2017р.; лист № 01-13/4103 від 27.12.2018р.; оборотно-сальдової відомості по рахунку на початок періоду 01.01.2019р.; протоколу № 16 від 21.12.2018р. засідання комісії з приймання цілісного майнового комплексу «Шепетівське підприємство теплових мереж» з концесії від ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» затвердженої рішенням позачергової XXVIII сесії Шепетівської міської ради VII скликання від 06.11.2017р. № 16 «Про відмову від договору концесії в односторонньому порядку та повернення майна»; Статуту ТОВ «Шепетівка Енергоінвест», затвердженого протоколом загальними зборами учасників № 20/12/18 від 20.12.2018р.; листа № 191 від 28.02.2018р.; наказу ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» № 298-к від 23.10.2017р. «Про прийняття операторів на опалювальний сезон 2017-2018рр.; наказу № 299-к від 23.10.2017р. «Про прийняття працівників на опалювальний сезон»; наказу № 300-к від 23.10.2017р. «Про створення аварійної служби на опалювальний сезон 2017-2018рр., прийняття та переведення працівників; ухвали Верховного Суду № 924/461/18 від 28.01.2019р.; договору фінансового лізингу № 1/09/12 від 04.09.2012р.; листа -повідомлення № 190320/01 від 20.03.2019р.; рішення господарського суду Хмельницької області № 924/1274/14 від 28.10.2014р.; постанови Рівненського апеляційного господарського суду від 27.01.2015р. по справі № 924/1275/14; постанови Вищого господарського суду України по справі № 924/884/15 від 27.09.2016р.; рішення господарського суду Хмельницької області по справі № 924/1275/14 від 28.10.2014р.; постанови Рівненського апеляційного господарського суду по справі № 924/1275/14 від 27.01.2015р. тощо.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне.

Як передбачено ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" зазначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Згідно з частиною 1 статті 74 Закону органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.

Крім того, частиною 3 статті 24 Закону України встановлено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Частиною 1 статті 59 цього Закону передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (частина 10 статті 59 Закону).

Як передбачено ч. 5 статті 60 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності. Отже, правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності належать органу місцевого самоврядування, яким у спірних правовідносинах є Шепетівська міська рада.

Судом також відзначається, що за змістом статей 316, 317, 319, 321 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Згідно зі статтею 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Наведеною нормою передбачено, що власник майна має право шляхом подання негаторного позову вимагати захисту свого права від особи, яка перешкоджає його користуванню та розпорядженню своїм майном.

Отже, наведена норма визначає об'єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права пов'язано із позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, спричинена поведінкою іншої особи.

Таким чином, порушення, невизнання або оспорювання суб'єктивного права є підставою для звернення особи за захистом цього права із застосуванням відповідного способу захисту.

Разом з тим, усунення перешкод у користуванні своїм майном, як спосіб захисту цивільного права чи інтересу, фактично передбачає покладення на відповідача обов'язку припинити дію, яка порушує право, та можливе лише щодо триваючого правопорушення.

Статтею 142 Конституції України передбачено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання (стаття 25 Закону).

Статтею 26 Закону встановлено, що виключною компетенцією міських рад є, зокрема вирішення питань про надання у концесію об'єктів права комунальної власності, затвердження договорів, укладених сільським, селищним, міським головою від імені ради, з питань, віднесених до її виключної компетенції (п. п. 30, 42).

Як встановлено судом, 02.12.2011р. між Шепетівською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю «Шепетівка Енергоінвест» було укладено концесійний договір, відповідно до умов якого концесієдавець надає на 12 років концесіонеру право істотно поліпшити та здійснювати управління (експлуатацію) об'єкта, концесії з метою задоволення громадських потреб у сфері теплопостачання за умови сплати концесійних платежів та виконання інших умов цього договору.

Згідно із ст. 526 ЦК України зобов'язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк.

Як передбачено ст. 179 ГПК України, майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями. Кабінет Міністрів України, уповноважені ним або законом органи виконавчої влади можуть рекомендувати суб'єктам господарювання орієнтовні умови господарських договорів (примірні договори), а у визначених законом випадках - затверджувати типові договори. При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі, зокрема типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови. Згідно зі ст. 408 ГК України концесійна діяльність здійснюється на основі концесійних договорів, що укладаються відповідно до законодавства України з концесіонерами, в тому числі іноземними інвесторами, Кабінетом Міністрів України або уповноваженим ним органом виконавчої влади, або визначеними законом органами місцевого самоврядування. Кабінет Міністрів України може затверджувати типові концесійні договори для здійснення певних видів концесійної діяльності. Вимоги до концесійних договорів, порядок їх укладення, а також інші питання правового регулювання концесійної діяльності визначаються законом про концесії, іншими законами.

Відносини, пов'язані з концесійною діяльністю, регулюються цим Кодексом, законом про концесії, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них. Спеціальними законами можуть визначатися особливості здійснення концесійної діяльності в окремих сферах господарювання (ст. 410 ГК України). Поняття та правові засади регулювання відносин концесії державного та комунального майна, а також умови і порядок її здійснення з метою підвищення ефективності використання державного і комунального майна і забезпечення потреб громадян України у товарах (роботах, послугах) визначаються Законом України "Про концесії".

Згідно зі ст. 1 цього Закону договір концесії (концесійний договір) - це договір, відповідно до якого уповноважений орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування (концесієдавець) надає на платній та строковій основі суб'єкту підприємницької діяльності (концесіонеру) право створити (побудувати) об'єкт концесії чи суттєво його поліпшити та (або) здійснювати його управління (експлуатацію) відповідно до цього Закону з метою задоволення громадських потреб.

Стаття 10 Закону України "Про концесії" до істотних умов договору концесії відносить порядок внесення змін та розірвання договору. При цьому за згодою сторін у концесійному договорі можуть бути передбачені й інші умови, в тому числі передбачені спеціальними законами про концесійну діяльність в окремих сферах господарської діяльності. Відповідно до ч. 4 ст. 9 Закону України "Про концесії" передбачено, що Кабінетом Міністрів України можуть бути затверджені типові концесійні договори для здійснення певних видів концесійної діяльності. Типовий концесійний договір затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2000 р. N 643. У п. 41-1 цього типового договору зазначена умова про те, що концесієдавець має право в односторонньому порядку відмовитися від договору концесії на об'єкти, які використовуються для централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води, водовідведення і перебувають у комунальній власності, у разі невиконання або неналежного виконання істотних умов договору з вини концесіонера. У такому разі договір є розірваним з дати повідомлення концесієдавцем концесіонерові про відмову від договору.

Судом з'ясовано, що позивач, з урахуванням прийнятих судом заяв про зміну предмету позову, просить суд задовольнити позов про усунення перешкод у володінні, користуванні та розпорядженні відповідачем цілісним майновим комплексом "Шепетівське підприємство теплових мереж" (об'єкти якого розташовані у м. Шепетівка за адресами: вул. Героїв Небесної Сотні, 30 А; вул. Героїв Небесної Сотні, 54; пр. Миру, 38-А; вул. Судилківська, 100; вул. Гагаріна, 9; вул. Героїв Небесної Сотні, 87 а; вул. Радищева, 2 А; вул. Валі Котика, 83; вул. Червона (Лозова), 1; вул. Ватутіна (Степана Бандери), 61 А; вул. Шешукова, 8-Б; вул. Залізнична, 77 А; пров. Короленка, 1А; вул. Старокостянтинівське шосе, 32; вул. Старокостянтинівське шосе, 36; вул. Старокостянтинівське шосе, 28; вул. Старокостянтинівське шосе, 23; вул. Старокостянтинівське шосе, 16; вул. Героїв Небесної Сотні, 30; вул. Героїв Небесної Сотні, 87; вул. Радищева, 2; вул. Ватутіна (Степана Бандери), 26; вул. Залізнична, 77; вул. Старокостянтинівське шосе; вул. Горького, 44; до будинку побуту) шляхом звільнення цілісного майнового комплексу „Шепетівське підприємство теплових мереж" товариством з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест".

Як встановлено судом, умовами договору, а саме п.8 передбачено, що концесіонер зобов'язаний, зокрема, забезпечити надання населенню міста Шепетівки послуг з теплопостачання відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил;ведення у встановленому законодавством порядку обліку зазначених послуг; вжиття заходів для ощадливого використання енергетичних ресурсів.

В свою чергу, пунктом 43 договору передбачено, що концесієдавець має право в односторонньому порядку відмовитися від договору концесії у разі систематичного невиконання або неналежного виконання наступних істотних умов договору з вини концесіонера: надання населенню міста Шепетівки послуг з теплопостачання відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. У такому разі договір є розірваним з дати повідомлення концесієдавцем концесіонерові про відмову від договору.

Таким чином, концесійним договором від 02.12.2011р., укладеним між сторонами, встановлено право концесієдавця відмовитися від договору концесії в односторонньому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, 06.11.2017р. Шепетівською міською радою у зв'язку із неналежним виконанням ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" істотних умов договору концесії від 02.12.2011р., а саме - надання населенню міста Шепетівки послуг з теплопостачання відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, невиконанням рішень виконавчого комітету № 264 від 12.10.2017р., № 265 від 19.10.2017р. та сесії Шепетівської міської ради № 290 від 24.10.2017р., керуючись п. 1 ч. 1 ст. 26, ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» було прийнято рішення XXVIII (позачергової) сесії міської ради VII скликання «Про відмову від договору концесії в односторонньому порядку та повернення майна», відповідно до якого, зокрема вирішено: відмовитись в односторонньому порядку від договору концесії (на підставі п. 43 концесійного договору).

Водночас, судом наголошується на тому, що, як вбачається з матеріалів справи, а також встановлено судом у рішенні від 24.09.2018р. по справі № 924/461/18 (яким підтверджено чинність рішення позивача №1 від 06.11.2017р.), яке залишене без змін постановою Верховного Суду від 20.02.2019р., 26.10.2017р. Шепетівська міська рада прийняла рішення №1 "Про незадовільний стан надання послуг з теплопостачання ТОВ "Шепетівка Енергоінвест", яким у зв'язку з порушенням ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" істотних умов концесійного договору від 02.12.2011р. щодо надання населенню міста Шепетівки послуг з теплопостачання відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, зобов'язала ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" негайно усунути порушення істотних умов концесійного договору та забезпечити надання населенню міста Шепетівки послуг з теплопостачання відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. Доказів, в підтвердження виконання зазначених рішень, суду не було подано, що свідчить про неналежне виконання істотних умов договору щодо надання населенню міста Шепетівки послуг з теплопостачання відповідно до нормативів, норм, стандартів,порядків і правил. Також, судом встановлено, що позивач, незважаючи на рішення суду, яким визнано його право на споживання природного газу у жовтні 2017р., прийняте у подальшому, станом на час виконання умов договору був обізнаний з тим, що постачання газу йому не буде здійснене, при цьому доказів, які би підтверджували вчинення відповідних заходів для, власне, попередження, уникнення у майбутньому порушення умов договору, не надано. При цьому, суд вважав обґрунтованими твердження відповідача про те, що рішення господарського суду Хмельницької області у справі №924/1068/17 не встановлює факту відсутності вини позивача у невиконанні рішень виконавчого комітету Шепетівської міської ради та Шепетівської міської ради. Також, судом відзначено, що позивачем не надано доказів про те, що оспорене рішення може призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції на відповідних ринках, як і не підтверджено обставин, які передбачені ст. 17 Закону України "Про захист економічної конкуренції".

Постановою Верховного Суду від 20.02.2019р. у справі № 924/461/18 касаційну скаргу ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» залишено без задоволення, постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 20.12.2018р. та рішення господарського суду Хмельницької області від 24.09.2018р. у справі № 924/461/18 залишено без змін.

Судом зауважено, що міська рада згідно з законодавством України уповноважена вирішувати питання, які стосуються концесії об'єктів права комунальної власності, та приймати відповідні рішення у передбаченому законом порядку.

Також, як зазначено судом, умовами п. 43 договору концесії від 02.12.2011р. передбачено право концесієдавця в односторонньому порядку відмовитися від договору концесії у разі систематичного невиконання або неналежного виконання наступних істотних умов договору з вини концесіонера: надання населенню міста Шепетівки послуг з теплопостачання відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. У такому разі договір є розірваним з дати повідомлення концесієдавцем концесіонерові про відмову від договору.

Крім того, Верховний Суд погоджується з висновком судів обох інстанцій, що встановлені судом обставини свідчать про неналежне виконання ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" істотних умов договору щодо надання населенню міста Шепетівки послуг з теплопостачання відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Разом з тим, як вказано судом, рішення, що є предметом оскарження, прийняте відповідачем 06.11.2017р., а рішення господарського суду Хмельницької області у справі №924/1068/17 про визнання права ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» на споживання природного газу у жовтні 2017р. ухвалено 18.04.2018р. Тобто ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» заходи з врегулювання питання щодо постачання газу почав вживати лише після невиконання рішень виконавчого комітету Шепетівської міської ради та Шепетівської міської ради про початок опалювального сезону, тоді як відповідно до наявних у матеріалах справи листів ПАТ "НАК "Нафтогаз України", ПАТ "Шепетівкагаз" позивачу (ТОВ «Шепетівка Енергоінвест») було відомо про відсутність номінацій на постачання газу перед опалювальним сезоном через наявну заборгованість.

Отже, як зауважено судом, у цьому випадку господарськими судами правомірно досліджувалися обставини, що передували прийняттю рішення Шепетівської міської ради від 06.11.2017р., а не обставини, які вживалися позивачем після односторонньої відмови позивача від договору концесії.

Крім того, відзначено, що судами правильно зауважено, що незважаючи на рішення суду, яким визнано право ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» на споживання природного газу у жовтні 2017 року, прийняте у подальшому, станом на час виконання умов договору ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» було обізнане з тим, що постачання газу йому не буде здійснене, при цьому доказів, які б підтверджували вчинення відповідних заходів для, власне, попередження, уникнення у майбутньому порушення умов договору, не надано.

Відтак, Верховний Суд вважає правильним висновок обох судових інстанцій про те, що рішення господарського суду Хмельницької області у справі №924/1068/17 відповідно до ст. 75 ГПК України не має преюдиціального значення для вирішення питання щодо наявності або відсутності вини позивача, які призвели до односторонньої відмови відповідача від договору концесії.

З огляду на вимоги зазначених правових норм, Верховний Суд при розгляді справи № 924/461/18 зробив висновок, що наведені ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» у касаційній скарзі доводи, що саме дії ПАТ "НАК "Нафтогаз України" унеможливили належне (своєчасне) виконання зобов'язань позивачем за договором концесії, у зв'язку з чим вина ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» у невиконанні зобов'язань за договором відсутня, є помилковими, оскільки викладені обставини мають характер звичайних ризиків підприємницької діяльності та могли бути передбачені ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» при укладенні договору концесії.

Відтак, доводи відповідача при розгляді справи № 924/24/19 в обгрунтування своїх заперечень на позов (у тому числі, щодо того, що опалювальний сезон у м. Шепетівці не було розпочато вчасно з незалежних від відповідача причин) спростовуються вищенаведеним.

При цьому, судом зауважуєтьтся, що Верховним Судом зазначено, що рішення господарського суду Хмельницької області у справі №924/1068/17 не має преюдиційного значення для вирішення питання щодо наявності чи відсутності вини позивача, які призвели до односторонньої відмови відповідача від договору концесії.

Таким чином, суд приходить до висновку, що концесійний договір від 02.12.2011р. є розірваним у встановленому законом та договором порядку з моменту повідомлення концесієдавцем концесіонера про відмову від договору.

Також, судом відзначається, що згідно ч. 1 ст. 18 Закону України «Про особливості передачі в оренду чи концесію об'єктів у сферах теплопостачання, водопостачання та водовідведення, що перебувають у комунальній власності» у разі припинення концесійного договору (крім випадків припинення договору внаслідок знищення об'єкта концесії) концесіонер повертає концесієдавцеві відповідний об'єкт централізованого тепло-, водопостачання і водовідведення разом з усіма поліпшеннями такого об'єкта, проведеними за час дії договору концесії, незалежно від суми нарахованих амортизаційних відрахувань за цей час. Об'єкт підлягає поверненню концесієдавцю протягом десяти календарних днів з дня припинення договору.

Однак, судом зауважується, що ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» не виконало свій обов'язок, передбачений чинним законодавством і договором та не повернуло об'єкт концесії концесієдавцю та продовжує використовувати цілісний майновий комплекс «Шепетівське підприємство теплових мереж» без достатньої правової підстави.

Таким чином, зважаючи на чинність рішення Шепетівської міської ради від 06.11.2017р. XXVIII (позачергової) сесії міської ради VII скликання «Про відмову від договору концесії в односторонньому порядку та повернення майна», правомірність якого випливає із положень концесійного договору, а саме пункту 43, що підтверджено постановою Верховного Суду від 20.02.2019р., зі змісту якої випливає, що Шепетівською міською радою правомірно в односторонньому порядку розірвано концесійний договір від 02.12.2011р., укладений між Шепетівською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю «Шепетівка Енергоінвест», судом відзначається, що відповідно до умов концесійного договору після закінчення строку, на який було укладено цей договір, у разі його розірвання, ліквідації концесіонера, в тому числі у зв'язку з визнанням його банкрутом, концесіонер зобов'язаний повернути концесієдавцю об'єкт концесії в належному технічному стані (п. 15 договору).

Беручи до уваги вищенаведене, враховуючи встановлені судом факти та зміст позовних вимог, з огляду на зміст правових позицій Верховного Суду (наведених у постанові від 20.02.2019р. у справі № 924/461/18) та обов'язковість їх урахування судом в силу положень ст.236 ГПК України, суд, незалежно від змісту інших доводів учасників процесу, вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, відповідають чинному законодавству, тому підлягають задоволенню з покладенням на відповідача судових витрат у вигляді сплати 1762 грн. витрат по оплаті судового збору відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України. При цьому судом взято до уваги, що Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення (справа "Руїс Торіха проти Іспанії").

Повний текст рішення (враховуючи зміст положень ст.233 ГПК України) остаточно складено у 10-ий робочий день після оголошення вступної та резолютивної частин рішення, тобто 03.06.2019р.

Керуючись ст.ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Товариству з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест" (Хмельницька область, м.Шепетівка, вул. Героїв Небесної Сотні, 95, ідентифікаційний код 37587657) усунути перешкоди у володінні, користуванні та розпорядженні цілісним майновим комплексом "Шепетівське підприємство теплових мереж" (об'єкти якого розташовані у м. Шепетівка за адресами: вул. Героїв Небесної Сотні, 30 А; вул. Героїв Небесної Сотні, 54; пр. Миру, 38-А; вул. Судилківська, 100; вул. Гагаріна, 9; вул. Героїв Небесної Сотні, 87 а; вул. Радищева, 2 А; вул. Валі Котика, 83; вул. Червона (Лозова), 1; вул. Ватутіна (Степана Бандери), 61 А; вул. Шешукова, 8-Б; вул. Залізнична, 77 А; пров. Короленка, 1А; вул. Старокостянтинівське шосе, 32; вул. Старокостянтинівське шосе, 36; вул. Старокостянтинівське шосе, 28; вул. Старокостянтинівське шосе, 23; вул. Старокостянтинівське шосе, 16; вул. Героїв Небесної Сотні, 30; вул. Героїв Небесної Сотні, 87; вул. Радищева, 2; вул. Ватутіна (Степана Бандери), 26; вул. Залізнична, 77; вул. Старокостянтинівське шосе; вул. Горького, 44; до будинку побуту) шляхом звільнення цілісного майнового комплексу „Шепетівське підприємство теплових мереж" товариством з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест" (Хмельницька область, м.Шепетівка, вул. Героїв Небесної Сотні, 95, ідентифікаційний код 37587657).

Видати наказ.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест" (Хмельницька область, м.Шепетівка, вул. Героїв Небесної Сотні, 95, ідентифікаційний код 37587657) на користь Шепетівської міської ради (Хмельницька область, м. Шепетівка, вул. Островського, 4, ідентифікаційний код 34175421) 1762 грн. витрат по оплаті судового збору.

Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).

Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України, з урахуванням пп. 17.5 Розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України.

Повний текст рішення складено 03.06.2019р.

Суддя М.В. Смаровоз

Віддруков. 5 прим. (всім рек. з пов. про вруч.): 1 - до справи; 2 - позивачу (30400, Хмельницька обл., м. Шепетівка, вул. Островського , 4); 3 - відповідачу (30400, м. Шепетівка, вул. Героїв Небесної сотні, 95); 4,5 - третім особам (Шепетівському комунальному підприємству водопровідно-каналізаційного господарства; 30400, Хмельницька обл., м. Шепетівка, вул. Некрасова, буд. 127; Шепетівському підприємству теплових мереж, 30400, Хмельницька обл., м. Шепетівка, провулок Короленка, буд .1А).

Джерело: ЄДРСР 82159671
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку