ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 703/3548/17 Суддя (судді) першої інстанції: Опалинська О. П.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 січня 2019 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача Кузьменка В. В.,
суддів Василенка Я. М., Шурка О. І.,
за участю секретаря Видмеденко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Смілянської міської ради Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: секретар Смілянської міської ради Черкаської області Синьогуб Костянтин Іванович, про визнання протиправними та скасування рішень Смілянської міської ради Черкаської області №54-17/VІІ від 16.11.2017 та №55-1/VІІ від 20.11.2017, за апеляційною скаргою Смілянської міської ради Черкаської області та особи що приєдналася до апеляційної скарги - Синьогуба Костянтина Івановича, на рішення Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 30.08.2018, -
В С Т А Н О В И Л А:
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішень Смілянської міської ради Черкаської області №54-17/VІІ від 16.11.2017 «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради Черкаської області ОСОБА_3 А.» та №55-1/VІІ від 20.11.2017 «Про обрання секретаря міської ради». Просив поновити його на посаді секретаря Смілянської міської ради Черкаської області, рішення в частині поновлення на посаді допустити до негайного виконання.
Рішенням Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 30.08.2018 позов задоволено повністю.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідач Смілянська міська рада Черкаської області подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що ухвалено з порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення про відмову в задоволені позову в повному обсязі.
Заявою від 27.12.2018, що надійшла поштою та зареєстрована судом 08.01.2019, секретар Смілянської міської ради Черкаської області Синьогуб Костянтин Іванович приєднався до зазначеної вище апеляційної скарги.
22.01.2019 до Шостого апеляційного адміністративного суду надійшла заява Смілянської міської ради Черкаської області про відмову від апеляційної скарги.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.01.2019 відмовлено у закритті апеляційного провадження у справі, враховуючи заперечення третьої особи секретаря Смілянської міської ради Черкаської області Синьогуба Костянтина Івановича, який приєднався до зазначеної вище апеляційної скарги.
В судовому засіданні Синьогуб Костянтин Іванович та його представники просили суд задовольнити апеляційну скаргу. Позивач та його представник просили залишити рішення суду першої інстанції без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, перевіривши матеріали справи, відзив на апеляційну скаргу, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як убачається з матеріалів справи, ОСОБА_3 обрано секретарем Смілянської міської ради Черкаської області та прийнято на службу в органах місцевого самоврядування з 17.11.2015.
Рішенням 54 сесії Смілянської міської ради Черкаської області «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3» №54-17/VІІ від 16.11.2017, достроково припинено повноваження секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3, у зв'язку із неналежним виконанням своїх службових обов'язків.
20.11.2017 рішенням Смілянської міської ради Черкаської області №55-1/VІІ від 20.11.2017 «Про обрання секретаря міської ради» обрано Синьогуба Костянтина Івановича секретарем Смілянської міської ради Черкаської області.
Позивач, вважаючи вказані рішення незаконними, звернувся із вказаним позов до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області.
Судом першої інстанції задоволено позовні вимоги виходячи з того, що рішення Смілянської міської ради Черкаської області №54-17/VІІ від 16.11.2017 «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3» прийнято з грубим порушенням чинного законодавства України та Регламенту роботи Смілянської міської ради, в зв'язку з чим підлягає визнанню незаконним та таким що підлягає скасуванню.
Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції судова колегія зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналогічні положення закріплені в ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР.
Правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - місцева рада) як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради визначає Закон України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11.07.2002 № 93-IV.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Закон України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11.07.2002 № 93-IV, депутат місцевої ради має право, зокрема, пропонувати питання для розгляду їх радою та її органами; вносити пропозиції і зауваження до порядку денного засідань ради та її органів, порядку розгляду обговорюваних питань та їх суті; вносити на розгляд ради та її органів пропозиції з питань, пов'язаних з його депутатською діяльністю; вносити на розгляд ради та її органів проекти рішень з питань, що належать до їх відання, поправки до них; висловлюватися щодо персонального складу утворюваних радою органів і кандидатур посадових осіб, які обираються, призначаються або затверджуються радою.
Частиною 4 вказаної статті визначено, що порядок реалізації зазначених прав депутатів місцевих рад визначається цим Законом, іншими законами України, які регулюють діяльність місцевих рад та їх органів, а також регламентом відповідної ради.
Відповідно до п.14 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради.
Відповідно до вимог п.14 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», розроблений Регламенту роботи Смілянської міської ради, який є документом, що регламентує порядок скликання, підготовки, проведення і розгляду міською радою та її органами питань діяльності ради.
Відповідно до ч.1 ст.2 Регламенту роботи Смілянської міської ради, цим регламентом встановлюється порядок скликання сесій ради, підготовки і розгляду нею питань, проведення засідань, прийняття рішень ради, порядок формування та організації роботи постійних та інших комісій ради, порядок формування виконавчих органів ради, здійснення депутатської діяльності, обрання та затвердження посадових осіб та інші процедури, які випливають із повноважень ради, встановлених Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.5 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР, сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Рішенням 54 сесії Смілянської міської ради Черкаської області «Про план роботи міської ради на ІІ півріччя 2017 року» №46-1/VІІ від 27.06.2017, вирішено затвердити план роботи міської ради на ІІ півріччя 2017 року згідно з додатком (а.с.13).
Затвердженим Планом роботи міської ради на ІІ півріччя 2017 року заплановано розгляд питань на сесіях міської ради у жовтні 2017 року та листопаді 2017 року.
Відповідно до ч.3 ст.41 Регламенту роботи Смілянської міської ради, пропозиція щодо кожного питання, яке пропонується включити до проекту порядку денного сесії, подається з проектом рішення, яке пропонується прийняти за цією пропозицією, підготовленим згідно з вимогами регламенту.
Як встановлено у ході апеляційного розгляду, 09.10.2017 дванадцять депутатів Смілянської міської ради звернулися до секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3 з пропозицією, яка зареєстрована за вхідним №671/01-2 Смілянської міської ради, у відповідності до ч.7 ст.46, ч.5 ст.50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п. б ч.2 ст.78 Регламенту роботи Смілянської міської ради щодо винесення на розгляд сесії Смілянської міської ради пропозиції про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3 у зв'язку з наступним: порушенням чинного законодавства України та Регламенту Смілянської міської ради при підготовці та проведення сесій міської ради; неналежної підготовки до опалювального сезону 2017-2018 роках; безпідставного преміювання керівного складу апарату виконавчого комітету Смілянської міської ради. Вказані дії секретаря Смілянської міської ради призводять до неефективного використання бюджетних коштів та істотно гальмують розвиток міста в цілому. Додатком у вищевказаній пропозиції зазначено проект рішення на одному аркуші.
З протоколу засідання постійної комісії Смілянської міської Ради Черкаської області VІІ скликання з питань місцевого самоврядування, депутатської діяльності та етики, законності, правопорядку та боротьби з організованою злочинністю, запобіганню корупції від 20.10.2017, убачається, що членами комісії в особі: голова комісії - ОСОБА_6, члени комісії - ОСОБА_7, ОСОБА_8, в присутності секретаря міської ради ОСОБА_3, начальника відділу кадрової роботи ОСОБА_9, депутата міської ради ОСОБА_10 розглянули порядок денний, в якому пунктом третім зазначено - Пропозиція депутатів Смілянської міської ради.
Під час проведення засідання постійної комісії заслухали ОСОБА_6, який зачитав пропозицію депутатів Смілянської міської ради про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради та вніс пропозицію доручити юридичному відділу надати правовий висновок щодо даного питання.
Пропозиція поставлена на голосування: «за» - 2, «проти» - 1 (ОСОБА_7.), «утримались» - 0 (не прийнято). ОСОБА_7 зауважив, що відповідно до регламенту пропозиція про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради вноситься у будь-який час без голосування за включення до порядку денного (висловив особливу думку). ОСОБА_8 запропонувала включити це питання до порядку денного сесії. ОСОБА_7 заперечив, оскільки на його думку висновки та рекомендації комісії щодо зазначеного питання не потрібні.
Відповідно до ст.78 Регламенту роботи Смілянської міської ради, секретар ради може бути в будь-який час відкликаний радою. Пропозиції про відкликання секретаря ради вносяться: а) міським головою; б) не менш як третиною депутатів від загального складу ради. Проект рішення ради про відкликання секретаря готує ініціатор подання, який і виступає з доповіддю про причини подання.
Вищевказаною нормою Регламенту роботи Смілянської міської ради не передбачено, що пропозиція про відкликання секретаря міської ради повинна відразу включатися в порядок денний сесії ради та не повинна проходити процедуру попереднього розгляду та підготовки матеріалів.
Згідно ч.1 ст.47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР, постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
Відповідно до ч.3 вказаної статті, постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.
Згідно п.1 ст.38 Регламенту роботи Смілянської міської ради, відповідно до компетенції, визначеної положенням про постійні комісії ради, постійні комісії: розглядають на своїх засіданнях та готують висновки та рекомендації по проектам нормативних та інших актів міської ради, незалежно від суб'єкту їх внесення.
Таким чином, пропозиція депутатів Смілянської міської ради від 09.10.2017, яка зареєстрована за вхідним №671/01-2, разом з доданим до неї проектом рішення, перед включенням такої до порядку денного, повинна бути розглянута на постійній комісії, відповідно до компетенції.
Згідно ч.ч.1, 2, 3 ст.44 Регламенту роботи Смілянської міської ради, за підготовку матеріалів на пленарне засідання ради несуть відповідальність секретар ради та заступники міського голови у відповідності з функціональним розподілом повноважень. Підготовка питань на пленарне засідання ради (довідки, інформації, висновки, проекти рішень тощо) здійснюється керівниками відділів, управлінь, установ, інших виконавчих органів міської ради, а також постійними комісіями, депутатськими фракціями і групами ради. Суб'єкти, які вказані в ч. 2 цієї статті регламенту, розглядають проекти рішень та готують висновки, рекомендації, зауваження чи пропозиції, які направляються до відділу по забезпеченню роботи ради.
Відповідно до ч.ч.1, 2, 3 ст.45 Регламенту роботи Смілянської міської ради, включенню питання до проекту порядку денного та його винесенню на розгляд пленарного засідання ради для прийняття не процедурного рішення, передує попередній розгляд цього проекту у постійних комісіях ради відповідного профілю, до сфери повноважень яких належать ці питання. Попередній розгляд питань до проекту порядку денного (після розгляду його у постійній комісії відповідного профілю) проводиться за участю голів фракцій (заступників, секретарів або інших представників фракцій), голів постійних комісій (заступників, секретарів або інших представників постійних комісій) та депутатів (за бажанням) не пізніше як за сім календарних днів. При прийнятті невідкладних рішень на вимогу міського голови за погодженням більшості зареєстрованих на засіданні депутатів, засідання відповідної комісії з розгляду ініційованого головою питання може бути проведене під час пленарного засідання.
Отже, пропозиція 12 депутатів Смілянської міської ради від 09.10.2017, яка зареєстрована за вхідним №671/01-2 Смілянської міської ради, разом з проектом рішення, який є додатком до такої, не пройшла процедури розгляду передбаченої Регламентом роботи Смілянської міської ради.
В подальшому, 12 депутатів Смілянської міської ради звернулися до керуючого справами виконавчого комітету Смілянської міської ради Головченко О.Є. з письмовим поданням про скликання сесії Смілянської міської ради за ініціативою групи депутатів, яке зареєстровано 13.11.2017 №685/01 в Смілянській міській раді (а.с.63-64).
Подання депутатів подано відповідно до вимог ч.7 ст.46, ч.9 ст.46, ч.15 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ч.ч.3, 5 ст.35 Регламенту роботи Смілянської міської ради.
Згідно останнього, пропозиція депутатів Смілянської міської ради від 09.10.2017 з вимогою скликати сесію ради, станом на 13.11.2017 не розглянута, причини ініціатору не повідомлені, депутати Смілянської міської ради вносять подання про скликання на 11 годину 00 хвилин 16.11.2017 сесії Смілянської міської ради за ініціативою групи депутатів.
Відділу забезпечення роботи ради довести до відома депутатів і населення про скликання сесії, часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради. Внести на розгляд ради першим питанням порядку денного проект рішення «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3» (проект рішення додається). У зв'язку із змінами трансфертів з державного бюджету, перерозподілом деяких видатків міського бюджету в межах річного розпису, необхідно терміново прийняти рішення щодо внесення змін до міського бюджету на 2017 рік. Внести на розгляд ради другим питанням порядку денного проект рішення «Про внесення змін до рішення міської ради від 23.12.2016 №33-16/VІІ «Про міський бюджет на 2017 рік» (проект додається) (а.с.64-65).
Відповідно до ч.9 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР, у разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради - відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради.
Згідно ч.3 ст.35 Регламенту роботи Смілянської міської ради, при відмові чи неможливості скликання сесії міським головою та секретарем ради сесія скликається: а) з ініціативи виконавчого комітету - постійною комісією ради; б) з ініціативи третини депутатів від загального складу ради - цими депутатами.
Відповідно до ч.5 ст.35 Регламенту роботи Смілянської міської ради, у випадку, передбаченому пункту б) ч.3 подання за підписами не менше третини депутатів від складу ради з поясненням причин скликання сесії ради, визначеною датою скликання сесії, проектами порядку денного сесії ради та проектами необхідних рішень реєструється в секретаріаті ради.
Частиною 9 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР, передбачено скликання сесії депутатами відповідної ради, які становляться не менш як одну третину складу ради, в разі якщо посадові особи у двотижневий строк не скликають сесію саме на вимогу депутатів.
У пропозиції депутатів від 09.10.2017 №671/01-2, депутати Смілянської міської ради не ставили перед секретарем Смілянської міської ради ОСОБА_3 питання (вимогу) про скликання сесії Смілянської міської ради, а просили внести таку до порядку денного сесії ради.
Відтак, були відсутні підстави для скликання позачергової сесії Смілянської міської ради.
Колегія суддів також зазначає, що згідно ч.2 ст.46 Регламенту роботи Смілянської міської ради, до проекту рішення додається пояснювальна записка, в якій вказується: а) характеристика стану речей у ділянці, яку унормовує рішення; б) потреба і мета прийняття рішення; в) прогнозовані суспільні, економічні, фінансові та юридичні наслідки прийняття рішення; г) прогноз щодо можливого зменшення надходжень або збільшення видатків місцевого бюджету.
Відповідно до ч.3 ст.46 Регламенту роботи Смілянської міської ради, до проекту рішення окремо додається інформація про службову адресу та контактні телефони розробників проекту рішення та осіб, відповідальних за його супроводження, список запрошених, перелік організацій та осіб, яким необхідно направити рішення.
Згідно ч.4 ст.46 Регламенту роботи Смілянської міської ради, на проекті рішення ради, яке надійшло до відділу по забезпеченню роботи ради, обов'язково повинні бути візи: секретаря міської ради; начальника юридичного відділу виконавчого комітету ради, або особи, яка його заміщує; заступника міського голови у відповідності з функціональним розподілом повноважень; керівника підрозділу міськвиконкому, який безпосередньо здійснював його підготовку. На проектах рішень ради та на додатках до цих рішень, які підготовлені постійними комісіями, групами, фракціями, а також депутатами, повинні бути підписи керівників постійних комісій, груп, фракцій або депутатів, які готували відповідний проект рішення.
В супереч вищевказаних норм Регламенту роботи Смілянської міської ради, до проекту рішення «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3», який є додатком до подання про скликання сесії Смілянської міської ради за ініціативою групи депутатів, яке зареєстровано 13.11.2017 №685/01, депутатами Смілянської міської ради не додано пояснювальної записки, інформації про службову адресу та контактні телефони розробників проекту рішення та осіб, відповідальних за його супроводження, списку запрошених, переліку організацій та осіб, яким необхідно направити рішення, а також такий не містить жодної візи та підпису депутата, який його готував.
В мотивувальній його частині не викладено обставин, якими викликана необхідність прийняття даного рішення.
Як встановлено колегією суддів, розпорядженням №173р від 13.11.2017 «Про скликання чергової сесії міської ради сьомого скликання» виданого виконавчим комітетом Смілянської міської ради Черкаської області за підписом секретаря міської ради ОСОБА_3, яке погоджене з керуючим справами Головченко О.Є., в.о.начальника юридичного відділу Власенко І.І., начальником відділу забезпечення роботи міської ради Мифодюк Л.С., в зв'язку з тим, що чергова сесія, призначена на 26.10.2017 не відбулася, вирішено, скликати чергову сесію міської ради сьомого скликання 14.11.2017 о 15 год. 00 хв. у сесійній залі Будинку рад.
На розгляд сесії винести питання: звіт постійної комісії міської ради з питань освіти, науки, молоді та спорту, культури, охорони здоров'я, материнства, дитинства та соціального захисту, засобів масової інформації; розгляд земельних питань (а.с.88).
14.11.2017 відкрито засідання сесії Смілянської міської ради, затверджено порядок денний, розглянуто певну кількість питань порядку денного, після чого один з депутатів міської ради покинув сесійну залу, в зв'язку з чим для подальшого розгляду питань денних не було кворуму.
Відповідно до вимог Регламенту роботи Смілянської міської ради, сесія міської ради не може бути закрита, якщо на такій не розглянуті всі питання, які внесені до порядку денного.
У зв'язку з відсутністю кворуму на сесії Смілянської міської ради секретар такої ОСОБА_3 оголосив перерву в ній та зазначив, що додатково буде визначено дату та час продовження сесії про що депутати будуть повідомленні додатково.
16.11.2017 було проведено друге пленарне засідання сесії Смілянської міської ради VІІ скликання, що підтверджується протоколом №54 другого пленарного засідання 54 сесії Смілянської міської ради VІІ скликання (а.с.80-81).
Відповідно до ч.5 ст.35 Регламенту роботи Смілянської міської ради, у випадку, передбаченому пунктом б) ч.3, подання за підписами не менше третини депутатів від складу ради з поясненням причин скликання сесії ради, визначеною датою скликання сесії, проектами порядку денного сесії ради та проектами необхідних рішень реєструється в секретаріаті ради.
Секретаріат зобов'язаний протягом не пізніше трьох днів від моменту отримання подання повідомити усіх депутатів ради про скликання сесії за ініціативою групи депутатів. У цьому випадку сесію відкриває за дорученням групи депутатів, якими була скликана сесія, депутат, що входить до її складу, а веде сесію за рішенням ради один із депутатів ради.
Проте, докази повідомлення депутатів Смілянської міської ради про скликання сесії Смілянської міської ради 16.11.2017 та докази повідомлення таких про проведення другого пленарного засідання 54 сесії Смілянської міської ради, в матеріалах справи відсутні.
Громадяни приходили на робочі місця депутатів Смілянської міської ради, які розташовані поза межами міської ради, та вимагали з'явитися на сесію міської ради, та через деякий час в сесійній залі зібралася достатня кількість депутатів для прийняття рішень.
Вказані обставини також підтверджуються відеозаписом, переглянутого під час судового засідання за клопотанням представника третьої особи, відповідно до якого, 16.11.2017 до сесійної зали Смілянської міської ради прибули депутати, кількості яких не вистачало для утворення кворуму, що також свідчить про неналежне повідомлення або неповідомлення таких про час та місце проведення сесії міської ради.
Переглянутий відеозапис не спростовує висновків суду першої інстанції щодо недотримання процедури скликання та проведення спірної сесії.
Крім того, відповідно до ч.3 ст.4 ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 № 2939-VI, проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття. Невідкладному оприлюдненню підлягає будь-яка інформація про факти, що загрожують життю, здоров'ю та/або майну осіб, і про заходи, які застосовуються у зв'язку з цим.
Згідно ст.48 Регламенту роботи Смілянської міської ради, проекти рішень міської ради оприлюднюються не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Таким чином, проект рішення «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3» підлягав обов'язковому оприлюдненню не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Однак, доказів оприлюднення проекту рішення «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3» у визначені строки, матеріали справи не містять.
При цьому, секретар Смілянської міської ради ОСОБА_3 був відсутній на другому пленарному засіданні 54 сесії Смілянської міської ради VІІ скликання 16.11.2017.
Відповідно до ч.4 ст.78 Регламенту роботи Смілянської міської ради, секретар ради має право гарантованого виступу до 15 хвилин при обговоренні подання про його відкликання.
Представником третьої особи в судовому засіданні повідомлено про обізнаність ОСОБА_3 про засіданні 54 сесії Смілянської міської ради VІІ скликання 16.11.2017, проте, доказів повідомлення ОСОБА_3 про проведення вищевказаного пленарного засідання до матеріалів справи не додано.
Відповідно до ч.4 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року №280/97-ВР, рішення сільської, селищної, міської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.
16.11.2017 секретарем Смілянської міської ради ОСОБА_3 виготовлено зауваження на рішення сесії Смілянської міської ради від 16.11.2017 №54-17/VІІ «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3».
Розпорядженням №175р від 16.11.2017 «Про зупинення рішення 54 сесії Смілянської міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3» від 16.11.2017 №54-17/VІІ», яке підписано секретарем Смілянської міської ради ОСОБА_3, який на той час виконував обов'язки голови Смілянської міської ради, вирішено, зокрема: зупинити рішення 45 сесії міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3» від 16.11.2017 №54-17/VІІ та внести його у двотижневий строк з дня зупинення на повторний розгляд сесії міської ради з обґрунтованими зауваженнями міського голови; скликати позачергову сесію міської ради сьомого скликання 23.11.2017 року о 11 годині 00 хвилин в сесійній залі Будинку рад; включити до порядку денного питання про повторний розгляд рішення 54 сесії міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3» від 16.11.2017 №54-17/VІІ за обґрунтованими зауваженнями; міській раді сьомого скликання 23.11.2017 о 11 годині 00 хвилин повторно розглянути рішення 54 сесії міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3» від 16.11.2017 №54-17/VІІ з врахуванням обґрунтованих зауважень.
На виконання розпорядження №175р від 16.11.2017, 17.11.2017 в.о. начальника юридичного відділу Смілянської міської ради Власенко І.І. складений правовий висновок №59 щодо рішення сесії Смілянської міської ради від 16.11.2017 №54-17/VІІ «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3».
Відповідно до правового висновку №59, питання про дострокове припинення повноважень (відкликання) секретаря міської ради може бути внесено на розгляд пізнішої чергової сесії міської ради лише із дотримання положень Закону України «Про місцева самоврядування в Україні», Регламенту роботи міської ради, а запропоноване для аналізу рішення складене юридично некоректно та суперечить вимогам чинного законодавства.
Даний висновок зроблено огляду на наступне: проект рішення виготовлений не на номерному бланку міської ради; відсутня пояснювальна записка до проекту рішення та розсилка до нього із зазначенням адреси та контактного телефону розробника проекту рішення, та осіб відповідальних за його супроводження; не зазначені підстави для прийняття цього рішення; не розглянуто на постійній депутатській комісії, а її проведення на пленарному засіданні є неможливим, оскільки пропозиція про перехід в комісійний режим надається міським головою; не дотримані вимоги ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», щодо його оприлюднення за 20 робочих днів до дати прийняття; не проведені з цього приводу депутатські слухання; не підтверджено жодним документом неналежне виконання повноважень секретарем ради; на даний час у депутатів відсутні повноваження щодо визначення дат, часу та місця проведення сесії; відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Регламенту роботи Смілянської міської ради питання про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради можливо розглянути на пленарному засіданні пізнішої чергової сесії міської ради лише із дотриманням положень вказаних закону та регламенту.
Не зважаючи на зупинення рішення 54 сесії Смілянської міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3» від 16.11.2017 №54-17/VІІ, визначення дати скликання позачергової сесії Смілянської міської ради щодо повторного розгляду вказаного рішення, група депутатів у кількості 16 осіб звернулася до відділу по забезпеченню роботи міської ради з пропозицією, яка зареєстрована за №687/01-2 17.11.2017 в Смілянській міській раді, якою в зв'язку з вирішенням питання щодо обрання на посаду секретаря Смілянської міської ради, внесли пропозицію щодо скликання сесії Смілянської міської ради на 13 годину 00 хвилин 20.11.2017 року (а.с.89).
Враховуючи, що на пленарних засіданнях 54 сесії Смілянської міської ради VІІ скликання не розглянуті всі питання, які внесено до порядку денного з врахуванням першого пленарного засідання вказаної сесії, у роботі сесії оголошено перерву (а.с.80-81), судом першої інстанції правильно зроблено висновок, що 54 сесія Смілянської міської ради VІІ скликання не закрита, що унеможливлює скликання наступної сесії.
Разом з тим, з протоколу №55 від 20.11.2017 убачається, що він складений за результатами роботи 55 сесії Смілянської міської ради VІІ скликання (а.с.92).
Під час сесії обрано головуючого, затверджено порядок денний, а саме - обрання секретаря міської ради та прийнято рішення 55 сесії Смілянської міської ради №55-1/VІІ від 20.11.2017 «Про обрання секретаря міської ради» (а.с.92-95).
Відповідно до рішення 35 сесії Смілянської міської ради №55-1/VІІ від 20.11.2017 «Про обрання секретаря міської ради», міська рада вирішила обрати Синьогуба Костянтина Івановича секретарем міської ради та прийняти на службу в органах місцевого самоврядування та затвердити у складі виконавчого комітету міської ради.
Чинним законодавством України та Регламенту роботи Смілянської міської ради не передбачено скликання за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради наступного пленарного засідання, отже, 55 сесія Смілянської міської ради VІІ скликання була скликана з порушеннями чинного законодавства України та Регламенту роботи Смілянської міської ради, що тягне скасування прийнятого рішення.
Суд також не може погодитися з доводами апелянта щодо наявності в діях позивача конфлікту інтересів під час вчинення ним документів від імені Смілянської міської ради Черкаської області, оскільки саме питання можливості вчинення позивачем таких дій як секретарем ради і є предметом апеляційного розгляду.
Таким чином, враховуючи вищенаведене у сукупності, беручи до уваги при цьому кожен аргумент, викладений учасниками справи, рішення суду першої інстанції у цій справі є законним та обґрунтованим і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, в судовому рішенні повно і всебічно з'ясовані обставини в адміністративній справі, та колегія суддів не вбачає підстав для його скасування.
Суд також застосовує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).
Керуючись ст.ст. 242, 308, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу Смілянської міської ради Черкаської області та особи що приєдналася до апеляційної скарги - Синьогуба Костянтина Івановича на рішення Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 30.08.2018 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Смілянської міської ради Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: секретар Смілянської міської ради Черкаської області Синьогуб Костянтин Іванович, про визнання протиправними та скасування рішень Смілянської міської ради Черкаської області №54-17/VІІ від 16.11.2017 та №55-1/VІІ від 20.11.2017 - залишити без задоволення.
Рішення Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 30.08.2018 - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя -доповідач: В. В. Кузьменко
Судді : Я. М. Василенко
О. І. Шурко
Повний текст постанови виготовлено 29.01.2019