open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
Справа № 703/3548/17
Моніторити
Ухвала суду /24.06.2019/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /24.06.2019/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /24.06.2019/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /29.03.2019/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /29.03.2019/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Постанова /05.03.2019/ Шостий апеляційний адміністративний суд Постанова /05.03.2019/ Шостий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /01.02.2019/ Шостий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /01.02.2019/ Шостий апеляційний адміністративний суд Постанова /23.01.2019/ Шостий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /23.01.2019/ Шостий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /23.01.2019/ Шостий апеляційний адміністративний суд Постанова /23.01.2019/ Шостий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /09.01.2019/ Шостий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /17.12.2018/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /11.12.2018/ Шостий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /23.11.2018/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /19.11.2018/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /02.11.2018/ Шостий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /02.11.2018/ Шостий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /01.10.2018/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /01.10.2018/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /26.09.2018/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /25.09.2018/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /03.09.2018/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Рішення /30.08.2018/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Рішення /30.08.2018/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /22.08.2018/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /12.07.2018/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /02.07.2018/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /02.07.2018/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /02.07.2018/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /12.02.2018/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /11.12.2017/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /11.12.2017/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /11.12.2017/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /21.11.2017/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області
emblem
Справа № 703/3548/17
Вирок /23.01.2018/ Верховний Суд Ухвала суду /24.06.2019/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /24.06.2019/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /24.06.2019/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /29.03.2019/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /29.03.2019/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Постанова /05.03.2019/ Шостий апеляційний адміністративний суд Постанова /05.03.2019/ Шостий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /01.02.2019/ Шостий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /01.02.2019/ Шостий апеляційний адміністративний суд Постанова /23.01.2019/ Шостий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /23.01.2019/ Шостий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /23.01.2019/ Шостий апеляційний адміністративний суд Постанова /23.01.2019/ Шостий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /09.01.2019/ Шостий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /17.12.2018/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /11.12.2018/ Шостий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /23.11.2018/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /19.11.2018/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /02.11.2018/ Шостий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /02.11.2018/ Шостий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /01.10.2018/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /01.10.2018/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /26.09.2018/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /25.09.2018/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /03.09.2018/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Рішення /30.08.2018/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Рішення /30.08.2018/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /22.08.2018/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /12.07.2018/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /02.07.2018/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /02.07.2018/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /02.07.2018/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /12.02.2018/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /11.12.2017/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /11.12.2017/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /11.12.2017/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області Ухвала суду /21.11.2017/ Смілянський міськрайонний суд Черкаської області
Справа № 703/3548/17

2-а/703/30/18 .

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2018 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді Опалинської О.П.

при секретарях судових засідань ОСОБА_1, ОСОБА_2

за участі позивача ОСОБА_3

представника позивача ОСОБА_4

представника відповідача ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сміла Черкаської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_6 міської ради Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: секретар Смілянської міської ради Черкаської області ОСОБА_7, про визнання протиправними та скасування рішень ОСОБА_6 міської ради Черкаської області №54-17/VІІ від 16 листопада 2017 року «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3А.» та №55-1/VІІ від 20 листопада 2017 року «Про обрання секретаря міської ради» та поновлення на посаді секретаря Смілянської міської ради Черкаської області, -

встановив:

21 листопада 2017 року ОСОБА_3 звернувся до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області з адміністративним позовом до ОСОБА_6 міської ради Черкаської області, в якому просив: визнати протиправними та скасувати рішення ОСОБА_6 міської ради Черкаської області №54-17/VІІ від 16 листопада 2017 року «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3А.» та рішення ОСОБА_6 міської ради Черкаської області №55-1/VІІ від 20 листопада 2017 року «Про обрання секретаря міської ради»; поновити його на посаді секретаря Смілянської міської ради Черкаської області; рішення в частині поновлення на посаді допустити до негайного виконання.

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що 16 листопада 2017 року група депутатів ОСОБА_6 міської ради Черкаської області на засіданні 54 сесії міської ради прийняла рішення «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3А.» за №54-17/VІІ та 20 листопада 2017 року прийняла рішення №55-1/VІІ «Про обрання секретаря міської ради». Вважає, що вказані рішення ОСОБА_6 міської ради є такими, що не відповідають вимогам Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та суперечать Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, відтак є протиправними та підлягають скасуванню виходячи з наступного. Так, 13 листопада 2017 року розпорядженням міського голови (в.о.міського голови – секретаря Смілянської міської ради) №17р було визначено дату проведення чергової 54 сесії сьомого скликання ОСОБА_6 міської ради та сформовано її порядок денний з 97 питань. 54 сесія ОСОБА_6 міської ради VІІ скликання була відкрита секретарем міської ради, затверджений порядок денний і на першому пленарному засіданні було розглянуто 16 питань порядку денного з 97, по яких відповідно прийнято рішення. В подальшому сесійну залу залишив депутат ОСОБА_8 та оскільки для продовження роботи сесії ради не вистачало кворуму, відтак за пропозицією секретаря міської ради згідно з вимогами ч.3 ст.38 Регламенту, було прийнято рішення про призупинення роботи сесії. У зв’язку з тим, що в залі почалися суперечки між депутатами та присутніми на сесії представниками громади не було дотримано вимог ч.4 ст.38 Регламенту та рішення про час поновлення сесії так прийнято і не було. Не зважаючи на невизначеність дати поновлення роботи 54 сесії, група депутатів, в кількості 12 осіб, протиправно ініціювала зібрання 16 листопада 2017 року депутатів в сесійній залі будинку рад. Це зібрання депутатів відбувалося без відповідного розпорядження міського голови, без повідомлення всіх депутатів ОСОБА_6 міської ради, що не узгоджується з вимогами п.3 ч.2 ст.15, ст.ст.35, 38 Регламенту, при цьому деяких депутатів під примусом невідомих осіб, які називали себе громадськими активістами, приводили до сесійної зали. Після зібрання та примусового приводу в сесійну залу будинку рад 20 депутатів, вищевказана ініціативна група депутатів відкрила друге пленарне засідання, обрала головуючого та включила в порядок денний питання «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3А.», провели таємне голосування, за результатами якого 19 з 20 присутніх депутатів проголосували за прийняття даного рішення, в подальшому – прийняла рішення №55-1/VІІ «Про обрання секретаря міської ради». Дії ініціативної групи депутатів та подальше прийняття ними рішень суперечать вимогам чинного законодавства та Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради. Так, якщо депутат ОСОБА_6 міської ради мав намір включити в порядок денний сесії якесь питання для його розгляду радою, він мав підготувати проект цього рішення, який повинен бути розглянутий на постійній комісії, яка в свою чергу за результатами розгляду проекту рішення повинна була розробити висновок чи рекомендацію зі своїм зауваженнями, передати його разом з висновками комісії в друкованому та електронному форматі секретарю ради, а вже секретар повинен був направити цей проект рішення до відділу по забезпеченню роботи ради і винести питання про включення його до розгляду на порядок денний. Прийняті депутатами рішення не пройшли необхідної процедури попереднього розгляду, проекти рішень не були розглянуті на постійних комісіях ради відповідного профілю, до сфери повноважень яких вони належать, не містили пояснювальних записок та листів погодження, не отримували відповідних комісійних чи правових висновків, не надавалися секретарю ради для вирішення питання про включення цих проектів рішень до порядку денного. Отже, вказані рішення були підготовлені та прийняті з порушенням визначеної Законом України «Про місцеве самоврядування в України» та Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради процедури. Крім того, в рішенні №54-17/VІІ від 16 листопада 2017 року не наведено жодного факту чи повідомлення про причини дострокового припинення повноважень секретаря ради, не зазначено в чому саме полягає неналежне виконання ним своїх службових повноважень. В пункті 2 вказаного рішення пропонується покласти контроль за виконання рішення на постійну комісію та першого заступника міського голови ОСОБА_9, який працює у виконавчому комітеті та не має жодного відношення до роботи міської ради, окрім підзвітності та підконтрольності їй. В ч.3 ст.35 Регламенту передумовою скликання сесії з ініціативи третини депутатів від загального складу ради зазначено – відмова чи неможливість скликання сесії міським головою та секретарем ради, в той час як Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» передумова скликання сесії як «неможливість» не визначена. Секретар міської ради не відмовлявся скликати сесію, відтак для її скликання третиною від складу депутатів не було законних підстав. У випадку скликання сесії з ініціативи третини депутатів від загального складу ради, подання за підписами не менше третини депутатів від складу ради з поясненням причин скликання такої, визначенням дати її скликання, проекти порядку денного сесії та проекти необхідних рішень реєструються в секретаріаті ради. Секретаріат зобов’язаний протягом не пізніше трьох днів від моменту отримання подання повідомити всіх депутатів ради про скликання сесії за ініціативою депутатів. В даному випадку сесію відкриває за дорученням групи депутатів, якими була скликана сесія, депутат, що входить до її складу, а веде сесію за рішенням ради один із депутатів ради. 16 листопада 2017 року друге засідання 54 сесії міської ради було відкрито всупереч вимогам Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, після її призупинення не головуючим – секретарем міської ради, а новообраним головуючим, процедура обрання якого Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламентом роботи ОСОБА_6 міської ради не передбачена. Чинне законодавство не передбачає можливості скликання другого пленарного засідання сесії групою депутатів. Також, він як в.о.голови ОСОБА_6 міської ради, своїм розпорядженням №175р від 16 листопада 2017 року зупинив рішення 54 сесії ОСОБА_6 міської ради №54-17/ VІІ «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3А.», проте в зв’язку з неправомірними діями групи депутатів, він позбавлений можливості доступу до свого робочого місця, в результаті чого не має змоги подати свої зауваження та виконати вимоги ч.4 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» в частині призначення сесії ради у двотижневий строк для повторного розгляду даного рішення. 20 листопада 2017 року, всупереч виданому ним розпорядження №175р від 16 листопада 2017 року групою депутатів була проведена чергова сесія міської ради, на якій рішенням №55-1/VІІ секретарем Смілянської міської ради було обрано ОСОБА_7. Вважає, що вказане пленарне засідання було проведено без відповідного повідомлення депутатів, скликана неповноважними особами. Рішенням сесії ОСОБА_6 міської ради від 27 червня 2017 року №46/1/VІІ затверджено план роботи міської ради на 11-те півріччя 2017 року, в якому зокрема передбачено в листопаді 2017 року проведення одного чергового пленарного засідання 54 сесії ОСОБА_6 міської ради. Без внесення змін до рішення міської ради від 27 червня 2017 року №46/1/VІІ неможливо було проводити в листопаді другу чергову сесію міської ради. Оскільки сесія проводилася всупереч встановленому порядку, відтак прийняті на пленарному засіданні рішення носять протиправний характер. Таким чином, якщо ініціативною групою депутатів було порушено порядок та процедуру скликання сесії ради та прийняття рішень, відтак відповідно прийняті ними 16 листопада 2017 року рішення «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3А.» за №54-17/VІІ та рішення №55-1/VІІ «Про обрання секретаря міської ради» від 20 листопада 2017 року є протиправними.

Ухвалою Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 12 лютого 2018 року до участі в адміністративній справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_6 міської ради Черкаської області про визнання протиправними та скасування рішень ОСОБА_6 міської ради Черкаської області №54-17/VІІ від 16 листопада 2017 року «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3А.» та №55-1/VІІ від 20 листопада 2017 року «Про обрання секретаря міської ради» та поновлення на посаді секретаря Смілянської міської ради Черкаської області, залучено як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - секретаря Смілянської міської ради Черкаської області ОСОБА_7.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_3 та його представник – адвокат ОСОБА_4 позовну заяву підтримала в повному обсязі та просили її задовольнити з наведених у ній підстав. Крім того, позивач ОСОБА_3 зазначив, що його не повідомляли про зібрання сесії ОСОБА_6 міської ради 16 листопада 2017 року. Розпорядження №175р від 16 листопада 2017 року, яким він зупинив рішення 54 сесії ОСОБА_6 міської ради №54-17/ VІІ «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3А.» ним було видано на підставі незаконного скликання сесії ОСОБА_6 міської ради та висновків юридичної комісії. Вказане розпорядження ним підписано в його робочому кабінеті в ОСОБА_6 міській раді.

Представник відповідача ОСОБА_6 міської ради Черкаської області ОСОБА_5 в судовому засідання позовні вимоги не визнав та надав пояснення, що відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Частиною 3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» також встановлено, що орган місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лина на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим – також нормативно – правовими актами Верховної ради і Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції. Відповідно до ст.25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання. Згідно п.4 ч.1 ст. 26 вказаного закону, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної міської ради вирішуються такі питання як обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради у порядку, передбаченому Законом. За положенням ч.7 ст.46 вказаного закону, сесія сільської, селищної, міської, районної місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської районної у місті, а сесії районної, обласної ради – також за пропозицією не менше як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації. Натомість, ч.10 ст.46 вказаного закону, визначено, що десятиденний термін доведення до відома депутатів і населення рішення про скликання сесії ради, розповсюджуються лише на випадки скликання сесії відповідно до частини четвертої, шостої та восьмої цієї статті. Відповідно до ч.13 ст.46 вказаного закону, пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян. Таким чином, вищевказані положення закону, чітко визначають можливість скликання позачергової сесії, яка й була скликана 16 та 20 листопада 2017 року та винесення на її розгляд питань, з прийняттям рішень, які є предметом оскарження в даній справі, повноважною сесією ради. В свою чергу, положення ст.47 вищевказаного закону регламентує діяльність постійних комісій ради на рівні з положеннями інших законодавчих актів, не визначають неможливість внесення на розгляд сесії міської ради проекту рішення, яке не було розглянуто на засіданні постійної депутатської комісії. При цьому винятковий характер скликаної відповідно до ч.7 ст.46 вказаного закону сесії, вказує на об’єктивну неможливість попереднього розгляду внесених на сесію оскаржуваних рішень на засіданні постійної депутатської комісії. За ч.11 ст.59 вказаного закону, акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов’язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації», крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки. Оскільки, сесії відповідно до ч.7 ст.46 вказаного закону були скликані на вимогу депутатів, відтак це і являється тим невідкладним випадком, який не давав можливості опублікувати проекти оскаржуваних рішень відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». Більше того, своєчасність опублікування проектів оскаржуваних рішень або несвоєчасність їх опублікування не змінює саму суть та не впливає на обставини прийняття останніх повноважним складом депутатського корпусу ОСОБА_6 міської ради Черкаської області. Тобто, несвоєчасність опублікування, жодним чином не створює правових наслідків та не надає безумовних підстав для визнання оскаржуваних рішень незаконними. Також, положення чинних законодавчих актів не встановлюють можливе визнання незаконними актів місцевого самоврядування, ухвалення яких відбулося за наявності законодавчо визначеного кворуму учасників, у випадку не з’явлення на засідання, одного чи декількох учасників, які мають право голосу. Таким чином, є всі підстави вважати безпідставними вимоги адміністративного позову ОСОБА_3 щодо визнання протиправними та скасування законних рішень ОСОБА_6 міської ради Черкаської області. Відповідно до ч.1 ст.3 Європейської хартії місцевого самоврядування, яка ратифікована Законом України «Про ратифікацію Європейської хартії місцевого самоврядування» від 15 липня 1997 року, місцеве самоврядування означає право і спроможність органів місцевого самоврядування в межах закону здійснювати регулювання та управління суттєвою часткою публічних справ, під власну відповідальність, в інтересах місцевого населення. Згідно ч.2 ст.4 вказаної Хартії, органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене зі сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу. Таким чином, у випадку скасування судом оскаржуваних рішень, суд втрутиться у виключні повноваження органу місцевого самоврядування – ОСОБА_6 міської ради Черкаської області. Просить відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - секретар Смілянської міської ради Черкаської області ОСОБА_7 в судове засідання не з’явився, однак надав до суду заяву, в якій просить справу розглянути без його участі, проти задоволення позову заперечує в зв’язку з його безпідставністю.

Свідок ОСОБА_10 в судовому засіданні надав покази, що він являється депутатом ОСОБА_6 міської ради Черкаської області VІІ скликання та водночас головою постійної депутатської комісії з питань місцевого самоврядування, законності та протидії корупції. За тиждень до проведення сесії ОСОБА_6 міської ради до міської ради приїхала група людей, які назвалися активістами, на чолі з Міхаелем Саакашвілі, який оголосив на майдані, що через тиждень він знімає з посади секретаря Смілянської міської ради Черкаської області. Формальним приводом для припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3 являлися та обставина, що ніби то останній зірвав у м. Сміла опалювальний сезон. Разом з тим, відповідно до договорів про надання опалювальних послуг, в м. Сміла такі надавалися ТОВ «Сміла Енергоінвест». Вказані договори з ТОВ «Сміла Енергоінвест» були укладені депутатами ОСОБА_6 міської ради приблизно 10 років тому. В зв’язку з наданням ТОВ «Сміла Енергоінвест» неякісних послуг з теплопостачання, договори з останнім ОСОБА_6 міською радою були розірвані. Робота ОСОБА_6 міської ради відбувається у відповідності до Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», іншими законами та актами, а також Регламентом роботи ОСОБА_6 міської ради. Вказаним Регламентом передбачено, що сесії міської ради скликаються міським головою згідно плану роботи міської ради, який затверджується сесією міської ради. На час видання оскаржуваних позивачем рішень міської ради, ОСОБА_3 виконував обов’язки голови ОСОБА_6 міської ради. Регламент роботи міської ради передбачає невідкладні випадки, на його думку, стихійні лиха, тощо, у яких може бути скликана позачергова сесія міської ради. Депутати міської ради повинні бути повідомлені про скликання сесії не пізніше ніж за 10 днів, а у невідкладних випадках – не пізніше ніж за одну добу. До ОСОБА_6 міської ради неодноразово зверталися депутати міської ради щодо вирішення питання про припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3, та за такими зверненнями скликалися сесії міської ради, які проводилися та за результатами голосування більшість депутатів не підтримувала припинення його повноважень. Були випадки коли комісія розглядала звернення депутатів міської ради без проекту рішення, у той час як Регламент роботи ОСОБА_6 міської ради передбачає, що в разі подачі депутатами міської ради звернення до такого має бути додано пояснювальну записку щодо порушень, які ними виявлені, та проект рішення. До повноважень комісії з питань місцевого самоврядування, законності, протидії корупції входить розгляд проектів рішень, зокрема, що стосуються кадрових питань, діяльності міської ради. 13 листопада 2017 року депутатами ОСОБА_6 міської ради у кількості 12 чоловік було зареєстровано подання про скликання сесії ОСОБА_6 міської ради за ініціативою групи депутатів, в якому просили провести позачергову сесію 16 листопада 2017 року, на якій розглянути питання недовіри секретарю Смілянської міської ради. До даного подання приєднано проект рішення «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3А.». Відповідно до Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради вищевказаний проект рішення повинен бути розглянутий на предмет його відповідності вимогам чинного законодавства України профільною комісією. 13 листопада 2017 року секретарем Смілянської міської ради видано розпорядження про проведення сесії ОСОБА_6 міської ради 14 листопада 2017 року. У вказаний день було відкрито засідання сесії ОСОБА_6 міської ради, затверджено порядок денний, розглянуто певну кількість питань порядку денного, після чого один з депутатів міської ради, здається депутат Баталін, покинув сесійну залу, в зв’язку з чим для подальшого розгляду питань денних не було кворуму. Відповідно до вимог Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, сесія міської ради не може бути закрита, якщо на такій не розглянуті всі питання, які внесені до порядку денного. В зв’язку з відсутністю кворуму на сесії ОСОБА_6 міської ради секретар такої ОСОБА_3 оголосив перерву в ній та зазначив, що додатково буде визначено дату та час продовження сесії та депутати будуть повідомленні про це. Йому відомо, що ОСОБА_3 повідомив депутатів, які звернулися 13 листопада 2017 року з поданням про призначення позачергової сесії, про неможливість призначення 16 листопада 2017 року такої, оскільки на цей час не закінчена чергова сесія, в якій оголошено перерву. Всі проекти рішень потребують попереднього розгляду на профільних комісіях. 16 листопада 2017 року він перебував в м. Черкаси в Слідчому управлінні ГУНП в Черкаській області як адвокат щодо справи ТОВ «Сміла Енергоівест», оскільки в такій були звернення щодо бездіяльності депутатів ОСОБА_6 міської ради. В цей день до м. Сміла приїхав Саакашвілі, який повідомив, що відбудеться сесія ОСОБА_6 міської ради. Однак, сесія скликається відповідно до плану та за ініціативою депутатів, в разі коли з моменту їхнього звернення пройшло не менше двох тижнів, а міський голова з будь-яких обставин не скликає сесію. Після подачі депутатами 13 листопада 2017 року подання про скликання позачергової сесії ОСОБА_6 міської ради до проведення такої пройшло лише три дні. 16 листопада 2017 року йому телефонували особи, які представлялися активістами, та питали чи буде він з’являтися на сесію ОСОБА_6 міської ради. На сесії ОСОБА_6 міської ради 16 листопада 2017 року він присутнім не був. Повідомлення депутатів міської ради про проведення сесії являється обов’язком спеціального відділу забезпечення роботи міської ради, які в телефонному режимі або за допомогою СМС-повідомлення повідомляють всіх депутатів про проведення сесії міської ради. Однак, з вказаного відділу він жодного повідомлення не отримував, з працівниками такого не розмовляв, відтак його про сесію ОСОБА_6 міської ради 16 листопада 2017 року ніхто з відповідальних за це осіб не повідомляв. Потім йому стало відомо, що 16 листопада 2017 року відбулася сесія ОСОБА_6 міської ради, на якій були достроково припинені повноваження секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3 Йому відомо, що ОСОБА_3 підготував розпорядження про зупинення дії рішення ОСОБА_6 міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради», оскільки на той час виконував обов’язки голови вказаної ради. Однак, в міській раді склалися такі обставини, що вказане розпорядження не виконувалося, до ОСОБА_3 заходили до кабінету депутати, які виштовхували його з нього, не давали йому сісти за стіл. Крім того, на комісії розглядалося звернення депутатів Нікітченко та ОСОБА_11 щодо правомірності вручення проектів рішення. Ознайомившись з протоколом проведення сесії ОСОБА_6 міської ради 16 листопада 2017 року він виявив порушення п.1 ст.18 Регламенту, оскільки всі проекти рішення підлягають розгляду постійними комісіями, відповідно до повноважень, які надають висновки та рекомендації по таким. Також, в разі якщо в роботі сесії міської ради відбулася перерва, відтак наступне пленарне засідання повинне бути продовженням першого, в якому було оголошено перерву. Разом з тим, з перегляду відеозапису проведення сесії міської ради 16 листопада 2017 року, така розпочинається з пропозиції депутатів обрати головуючим депутата ОСОБА_12, після чого був переобраний секретаріат міської ради. Потім ОСОБА_12 зачитав проект рішення ОСОБА_6 міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради». Оскільки на першому пленарному засідання сесії міської ради, яке відбулося 14 листопада 2017 року, був затверджений порядок денний та до такого не було включено питання, яке вирішувалося на сесії 16 листопада 2017 року, відтак на останній не могло бути вирішено питання, яке не внесено до порядку денного. Є випадки, коли проект рішення після проходження всіх необхідних комісій, за голосуванням депутатів може бути включений у порядок денний, однак таких дій не відбулося. Таким чином, вважає, що 16 листопада 2017 року відбулася сесія ОСОБА_6 міської ради, яку невідомо хто скликав, не було відкрито пленарне засідання, як цього вимагає Регламент роботи ОСОБА_6 міської ради, проект рішення не був розглянутий відповідною постійною комісією, та таке не було включене до порядку денного. Отже, за результатами розгляду звернення депутатів Нікітченко та ОСОБА_11 постійна комісія міської ради з питань місцевого самоврядування, депутатської діяльності та етики, законності, правопорядку та боротьби з організованою злочинністю, запобіганню корупції прийшла до висновку, що друге пленарне засідання 54 сесії, на якому було прийнято рішення ОСОБА_6 міської ради №54-17/VІІ від 16 листопада 2017 року «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3А.», скликано неуповановаженим органом, депутати не повідомлені у встановленому порядку, на сайті рішення не оприлюднено, відсутня пояснювальна записка до проекту рішення, та таке не пройшло процедуру попереднього обговорення. Про проведення 16 листопада 2017 року сесії ОСОБА_6 міської ради йому ніхто з працівників міської ради не повідомляв.

Позивач ОСОБА_3 та його представник – адвокат ОСОБА_4 під час судового розгляду від допиту в судовому засідання в якості свідка громадянку ОСОБА_13 відмовилися, в зв’язку з чим судом така допита не була.

Крім того, в судовому засіданні за клопотанням представника відповідача – ОСОБА_6 міської ради ОСОБА_5 переглянуто відеозапис з новин Сміла ТВ від 16 листопада 2017 року про події на сесії ОСОБА_6 міської ради Черкаської області, який знаходиться на компакт-диску та приєднаний до матеріалів адміністративної справи.

15 грудня 2017 року набрав чинності новий Кодекс адміністративного судочинства України.

Відповідно до п.10 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України від 15 грудня 2017 року, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Залухавши позивача, його представника, представника відповідача та свідка, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в адміністративному позові та у відзиві на позов обставини, переглянувши відеозапис наданий представником відповідача, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Згідно ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправними та зобов’язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб’єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб’єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Відповідно до ч.2 ст.5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Як встановлено судом позивач ОСОБА_3 обіймав у 2017 році посаду секретаря Смілянської міської ради Черкаської області.

Рішенням 54 сесії ОСОБА_6 міської ради Черкаської області «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3А.» №54-17/VІІ від 16 листопада 2017 року, достроково припинено повноваження секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3, у зв’язку із неналежним виконанням своїх службових обов’язків (а.с.7).

Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року №280/97-ВР, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Згідно ст.25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року №280/97-ВР, сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до п.14 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року №280/97-ВР, не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради.

Згідно вступної частини Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, такий розроблений відповідно до вимог п.14 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», який є документом, що регламентує порядок скликання, підготовки, проведення і розгляду міською радою та її органами питань діяльності ради.

Відповідно ч.1 ст.2 Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, цим регламентом встановлюється порядок скликання сесій ради, підготовки і розгляду нею питань, проведення засідань, прийняття рішень ради, порядок формування та організації роботи постійних та інших комісій ради, порядок формування виконавчих органів ради, здійснення депутатської діяльності, обрання та затвердження посадових осіб та інші процедури, які випливають із повноважень ради, встановлених Конституцією та законами України (а.с.108).

Таким чином, окрім Конституції та інших законів України, органи та посадові особи місцевого самоврядування ОСОБА_6 міської ради, у своїй діяльності повинні керуватися Регламентом роботи ОСОБА_6 міської ради та неухильно дотримуватися такого.

Згідно ч.2 ст.2 Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, регламент, зміни і доповнення до нього приймаються міською радою за пропозицією голови, секретаря ради, постійних комісій, депутатських фракцій та груп, депутатів міської ради(а.с.108).

Під час судового розгляду будь-яких доказів, які б свідчили про внесення змін до Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, не здобуто, в зв’язку з чим суд приходить до висновку, що такі до нього не вносилися.

Згідно ч.1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року №280/97-ВР, сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року №280/97-ВР, сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна рада складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села, селища, міста, району в місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Згідно п.п.3, 6, 8 ч.2 ст.19 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11 липня 2002 року №93-IV, депутат місцевої ради має право: пропонувати питання для розгляду їх радою та її органами; вносити на розгляд ради та її органів проекти рішень з питань, що належать до їх відання, поправки до них; порушувати питання про недовіру сільському, селищному, міському голові, розпуск органів, утворених радою, та звільнення посадових осіб місцевого самоврядування.

09 жовтня 2017 року дванадцять депутатів ОСОБА_6 міської ради звернулися до секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3 з пропозицією, яка зареєстрована за вхідним №671/01-2 ОСОБА_6 міської ради, у відповідності до ч.7 ст.46, ч.5 ст.50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п. б) ч.2 ст.78 Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради щодо винесення на розгляд сесії ОСОБА_6 міської ради пропозиції про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3 у зв’язку з наступним: порушенням чинного законодавства України та Регламенту ОСОБА_6 міської ради при підготовці та проведення сесій міської ради; неналежної підготовки до опалювального сезону 2017-2018 роках; безпідставного преміювання керівного складу апарату виконавчого комітету ОСОБА_6 міської ради. Вказані дії секретаря Смілянської міської ради призводять до неефективного використання бюджетних коштів та істотно гальмують розвиток міста в цілому (а.с.71).

Додатком у вищевказаній пропозиції зазначено проект рішення на одному аркуші (а.с.71).

При цьому, будь-яких доказів притягнення секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3 до дисциплінарної, адміністративної, кримінальної чи цивільно-правової відповідальності за вчинення дій, які зазначені у вищевказаній пропозиції 12 депутатів ОСОБА_6 міської ради, матеріали адміністративної справи не містять, що свідчить про необґрунтованість таких тверджень, в зв’язку з чим не можуть бути розцінені як беззаперечний факт їх вчинення.

Відповідно до ч.5 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року №280/97-ВР, сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Рішенням 54 сесії ОСОБА_6 міської ради Черкаської області «Про план роботи міської ради на ІІ півріччя 2017 року» №46-1/VІІ від 27 червня 2017 року, вирішено затвердити план роботи міської ради на ІІ півріччя 2017 року згідно з додатком (а.с.13).

Як вбачається з додатку до рішення міської ради від 27 червня 2017 року №46-1/VІІ, планом роботи міської ради на ІІ півріччя 2017 року заплановано розгляд питань на сесіях міської ради у жовтні 2017 року та листопаді 2017 року (а.с.14).

Згідно ч.7 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року №280/97-ВР, сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.

Разом з тим, як вбачається з вищевказаної пропозиції депутатів ОСОБА_6 міської ради, яка зареєстрована за вхідним №671/01-2 09 жовтня 2017 року, в такій вони просять винести на сесію ОСОБА_6 міської ради ОСОБА_6 міської ради пропозицію про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3, та жодним чином не зазначають про необхідність скликання сесії для її вирішення, відтак суд приходить до обґрунтованого висновку, що вказана пропозиція внесена не у відповідності до вимог ч.7 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року №280/97-ВР.

Відповідно до ч.3 ст.41 Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, пропозиція щодо кожного питання, яке пропонується включити до проекту порядку денного сесії, подається з проектом рішення, яке пропонується прийняти за цією пропозицією, підготовленим згідно з вимогами регламенту.

Враховуючи зміст вищевказаної пропозиції депутатів ОСОБА_6 міської ради, яка зареєстрована за вхідним №671/01-2 09 жовтня 2017 року, суд приходить до висновку, що така подана у відповідності до ч.3 ст.41 Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, та повинна була пройти всю, передбачену вказаним Регламентом, процедуру.

Згідно ч.1 ст.47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року №280/97-ВР, постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.

Відповідно до ч.3 ст.47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року №280/97-ВР, постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.

Згідно п.1 ст.38 Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, відповідно до компетенції, визначеної положенням про постійні комісії ради, постійні комісії: розглядають на своїх засіданнях та готують висновки та рекомендації по проектам нормативних та інших актів міської ради, незалежно від суб'єкту їх внесення.

Враховуючи вищевказані норми, суд приходить до висновку, що вищевказана пропозиція депутатів ОСОБА_6 міської ради від 09 жовтня 2017 року, яка зареєстрована за вхідним №671/01-2, разом з доданим до неї проектом рішення, перед включенням такої до порядку денного, повинна бути розглянута на постійній комісії, відповідно до компетенції.

Як вбачається з протоколу засідання постійної комісії ОСОБА_6 міської Ради Черкаської області VІІ скликання з питань місцевого самоврядування, депутатської діяльності та етики, законності, правопорядку та боротьби з організованою злочинністю, запобіганню корупції від 20 жовтня 2017 року, членами комісії в особі: голова комісії – ОСОБА_10, члени комісії – ОСОБА_12, ОСОБА_14, в присутності секретаря міської ради ОСОБА_3, начальника відділу кадрової роботи ОСОБА_15, депутата міської ради ОСОБА_11 розглянули порядок денний, в якому пунктом третім зазначено – Пропозиція депутатів ОСОБА_6 міської ради. Під час проведення засідання постійної комісії заслухали ОСОБА_10, який зачитав пропозицію депутатів ОСОБА_6 міської ради про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради та вніс пропозицію доручити юридичному відділу надати правовий висновок щодо даного питання. Пропозиція поставлена на голосування: «за» - 2, «проти» - 1 (ОСОБА_12І.), «утримались» - 0 (не прийнято). ОСОБА_12 зауважив, що відповідно до регламенту пропозиція про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради вноситься у будь-який час без голосування за включення до порядку денного (висловив особливу думку). ОСОБА_14 запропонувала включити це питання до порядку денного сесії. ОСОБА_12 заперечив, оскільки на його думку висновки та рекомендації комісії щодо зазначеного питання не потрібні (а.с.68-69).

Відповідно до особливої думки члена постійної комісії ОСОБА_6 міської ради Черкаської області VІІ скликання з питань місцевого самоврядування, депутатської діяльності та етики, законності, правопорядку та боротьби з організованою злочинністю, запобіганню корупції ОСОБА_12 щодо питання порядку денного засідання комісії «Пропозиція депутатів ОСОБА_6 міської ради», 20 жовтня 2017 року до порядку денного засідання комісії міської ради з питань місцевого самоврядування, депутатської діяльності та етики, законності, правопорядку та боротьби з організованою злочинністю, запобіганню корупції було включено питання «Пропозиція розгляду пропозиції 12 депутатів міської ради щодо дострокового припинення секретаря міської ради ОСОБА_3А.». Пропозицію направлено на комісію відповідно до резолюції ОСОБА_3 Вважає, що такі дії суперечать чинному законодавству, Регламенту ОСОБА_6 міської ради, оскільки пропозиція не підлягає розгляду даною комісією, а повинна бути включена до порядку денного сесії, як того вимагають 12 депутатів (а.с.70).

Разом з тим, суд не може погодитися з вищевказаною окремою думкою.

Так, відповідно до ст.78 Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, секретар ради може бути в будь-який час відкликаний радою. Пропозиції про відкликання секретаря ради вносяться: а) міським головою; б) не менш як третиною депутатів від загального складу ради. Проект рішення ради про відкликання секретаря готує ініціатор подання, який і виступає з доповіддю про причини подання.

Однак, вищевказаною нормою Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради не передбачено, що пропозиція про відкликання секретаря міської ради повинна відразу включатися в порядок денний сесії ради та не повинна проходити процедуру попереднього розгляду та підготовки матеріалів.

Згідно ч.ч.1, 2, 3 ст.44 Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, за підготовку матеріалів на пленарне засідання ради несуть відповідальність секретар ради та заступники міського голови у відповідності з функціональним розподілом повноважень. Підготовка питань на пленарне засідання ради (довідки, інформації, висновки, проекти рішень тощо) здійснюється керівниками відділів, управлінь, установ, інших виконавчих органів міської ради, а також постійними комісіями, депутатськими фракціями і групами ради. Суб’єкти, які вказані в ч. 2 цієї статті регламенту, розглядають проекти рішень та готують висновки, рекомендації, зауваження чи пропозиції, які направляються до відділу по забезпеченню роботи ради.

Відповідно до ч.ч.1, 2, 3 ст.45 Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, включенню питання до проекту порядку денного та його винесенню на розгляд пленарного засідання ради для прийняття не процедурного рішення, передує попередній розгляд цього проекту у постійних комісіях ради відповідного профілю, до сфери повноважень яких належать ці питання. Попередній розгляд питань до проекту порядку денного (після розгляду його у постійній комісії відповідного профілю) проводиться за участю голів фракцій (заступників, секретарів або інших представників фракцій), голів постійних комісій (заступників, секретарів або інших представників постійних комісій) та депутатів (за бажанням) не пізніше як за сім календарних днів. При прийнятті невідкладних рішень на вимогу міського голови за погодженням більшості зареєстрованих на засіданні депутатів, засідання відповідної комісії з розгляду ініційованого головою питання може бути проведене під час пленарного засідання.

Будь-яких виключень щодо розгляду включення питань до порядку денного та його винесення на розгляд пленарного засідання Регламент роботи ОСОБА_6 міської ради не містить, в зв’язку з чим суд приходить до беззаперечного висновку, що пропозиція 12 депутатів ОСОБА_6 міської ради від 09 жовтня 2017 року, яка зареєстрована за вхідним №671/01-2 ОСОБА_6 міської ради, разом з проектом рішення доданим до неї, повинна була пройти повну процедуру розгляду, яка передбачена Регламентом роботи ОСОБА_6 міської ради, відтак мала бути розглянута на постійній комісії відповідно до компетенції.

На підставі вищевикладеного, суд вважає, що оскільки пропозиція 12 депутатів ОСОБА_6 міської ради від 09 жовтня 2017 року, яка зареєстрована за вхідним №671/01-2 ОСОБА_6 міської ради, разом з проектом рішення, який є додатком до такої, не пройшла процедури розгляду передбаченої Регламентом роботи ОСОБА_6 міської ради, відтак являлася не підготовленою згідно до вимог вказаного Регламенту, в зв’язку з чим підстави для включено такої до порядку денного сесії ОСОБА_6 міської ради були відсутні.

Відповідно до ч.1 ст.35 Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, сесії, наступні після першої та другої, скликаються міським головою відповідно до плану роботи міської ради, затвердженого радою, з його ініціативи, а також у двотижневий термін, за пропозицією більшості членів виконавчого комітету ради або не менш як третини депутатів від загального складу ради. У цьому випадку сесію відкриває та веде міський голова.

Як встановлено під час судового розгляду, секретар Смілянської міської ради Черкаської області ОСОБА_3 у 2017 році виконував обов’язки голови вказаної ради.

Розпорядженням №173р від 13 листопада 2017 року «Про скликання чергової сесії міської ради сьомого скликання» виданого виконавчим комітетом ОСОБА_6 міської ради Черкаської області за підписом секретаря міської ради ОСОБА_3, яке погоджене з керуючим справами ОСОБА_16, в.о.начальника юридичного відділу ОСОБА_17, начальником відділу забезпечення роботи міської ради ОСОБА_13, в зв’язку з тим, що чергова сесія, призначена на 26 жовтня 2017 року не відбулася, вирішено, скликати чергову сесію міської ради сьомого скликання 14 листопада 2017 року о 15 годині 00 хвилин у сесійній залі Будинку рад. На розгляд сесії винести питання: звіт постійної комісії міської ради з питань освіти, науки, молоді та спорту, культури, охорони здоров’я, материнства, дитинства та соціального захисту, засобів масової інформації; розгляд земельних питань (а.с.88).

Крім того, 12 депутатів ОСОБА_6 міської ради звернулися до керуючого справами виконавчого комітету ОСОБА_6 міської ради ОСОБА_16 з письмовим поданням про скликання сесії ОСОБА_6 міської ради за ініціативою групи депутатів, яке зареєстровано 13 листопада 2017 року за №685/01 в ОСОБА_6 міській раді (а.с.63-64).

Як вбачається з вищевказаного подання депутатів, яке подано відповідно до вимог ч.7 ст.46, ч.9 ст.46, ч.15 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ч.ч.3, 5 ст.35 Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, пропозиція депутатів ОСОБА_6 міської ради від 09 жовтня 2017 року з вимогою скликати сесію ради, станом на 13 листопада 2017 року не розглянута, причини ініціатору не повідомлені, депутати ОСОБА_6 міської ради вносять подання про скликання на 11 годину 00 хвилин 16 листопада 2017 року сесії ОСОБА_6 міської ради за ініціативою групи депутатів. Відділу забезпечення роботи ради довести до відома депутатів і населення про скликання сесії, часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради. Внести на розгляд ради першим питанням порядку денного проект рішення «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3А.» (проект рішення додається). У зв’язку із змінами трансфертів з державного бюджету, перерозподілом деяких видатків міського бюджету в межах річного розпису, необхідно терміново прийняти рішення щодо внесення змін до міського бюджету на 2017 рік. Внести на розгляд ради другим питанням порядку денного проект рішення «Про внесення змін до рішення міської ради від 23 грудня 2016 року №33-16/VІІ «Про міський бюджет на 2017 рік» (проект додається) (а.с.64-65).

Відповідно до ч.9 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року №280/97-ВР, у разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради - відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради.

Згідно ч.3 ст.35 Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, при відмові чи неможливості скликання сесії міським головою та секретарем ради сесія скликається: а) з ініціативи виконавчого комітету - постійною комісією ради; б) з ініціативи третини депутатів від загального складу ради - цими депутатами.

Відповідно до ч.5 ст.35 Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, у випадку, передбаченому пункту б) ч.3, подання за підписами не менше третини депутатів від складу ради з поясненням причин скликання сесії ради, визначеною датою скликання сесії, проектами порядку денного сесії ради та проектами необхідних рішень реєструється в секретаріаті ради.

Разом з тим, враховуючи, що у своїй пропозиції, яка зареєстрована за вхідним №671/01-2 09 жовтня 2017 року в ОСОБА_6 міській раді, депутати ОСОБА_6 міської ради не ставили перед секретарем Смілянської міської ради ОСОБА_3 питання про скликання сесії ОСОБА_6 міської ради, а лише просили внести таку до порядку денного сесії ради, відтак у останнього були відсутні підстави для скликання позачергової сесії ОСОБА_6 міської ради.

При цьому суд має зазначити, що посилання депутатів ОСОБА_6 міської ради у своїй пропозиції, яка зареєстрована за вхідним №671/01-2 09 жовтня 2017 року в ОСОБА_6 міській раді, що така подана у відповідності до ч.7 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не являється безумовною підставою для скликання секретарем Смілянської міської ради ОСОБА_3 позачергової сесії міської ради, оскільки така в порушення зазначеної норми не містить вимоги про її скликання.

Крім того, в поданні 12 депутатів ОСОБА_6 міської ради про скликання сесії ОСОБА_6 міської ради за ініціативою групи депутатів, яке зареєстровано 13 листопада 2017 року за №685/01 в ОСОБА_6 міській раді, викладені обставини, які не відповідають дійсності, а саме про те, що пропозиція депутатів ОСОБА_6 міської ради від 09 жовтня 2017 року з вимогою скликати сесію ради, станом на 13 листопада 2017 року не розглянута, оскільки у пропозиції від 09 жовтня 2017 року будь-яких вимог про скликання сесії не ставилося.

При цьому, ч.9 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року №280/97-ВР, передбачено скликання сесії депутатами відповідної ради, які становляться не менш як одну третину складу ради, в разі якщо посадові особи у двотижневий строк не скликають сесію саме на вимогу депутатів.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до обґрунтованого висновку, що у депутатів ОСОБА_6 міської ради, при внесенні подання до керуючого справами виконавчого комітету ОСОБА_6 міської ради ОСОБА_16 про скликання сесії ОСОБА_6 міської ради за ініціативою групи депутатів, яке зареєстровано 13 листопада 2017 року за №685/01 в ОСОБА_6 міській раді, були відсутні підстави для звернення з таким відповідно до ч.9 ст.46, ч.15 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ч.ч.3, 5 ст.35 Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради.

Крім того, відповідно до ч.1 ст.46 Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, проект рішення, що планується винести на розгляд ради, подається секретарю ради у друкованій та електронній формі (на дискеті у текстовому форматі).

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Разом з тим, в порушення вищевказаних вимог, матеріали адміністративної справи не містять доказів надання депутатами ОСОБА_6 міської ради проекту рішення «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3А.», який є додатком до подання про скликання сесії ОСОБА_6 міської ради за ініціативою групи депутатів, яке зареєстровано 13 листопада 2017 року за №685/01, що таке надавалося в електронній формі.

Також, згідно ч.2 ст.46 Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, до проекту рішення додається пояснювальна записка, в якій вказується: а) характеристика стану речей у ділянці, яку унормовує рішення; б) потреба і мета прийняття рішення; в) прогнозовані суспільні, економічні, фінансові та юридичні наслідки прийняття рішення; г) прогноз щодо можливого зменшення надходжень або збільшення видатків місцевого бюджету.

Відповідно до ч.3 ст.46 Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, до проекту рішення окремо додається інформація про службову адресу та контактні телефони розробників проекту рішення та осіб, відповідальних за його супроводження, список запрошених, перелік організацій та осіб, яким необхідно направити рішення.

Згідно ч.4 ст.46 Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, на проекті рішення ради, яке надійшло до відділу по забезпеченню роботи ради, обов’язково повинні бути візи: секретаря міської ради; начальника юридичного відділу виконавчого комітету ради, або особи, яка його заміщує; заступника міського голови у відповідності з функціональним розподілом повноважень; керівника підрозділу міськвиконкому, який безпосередньо здійснював його підготовку. На проектах рішень ради та на додатках до цих рішень, які підготовлені постійними комісіями, групами, фракціями, а також депутатами, повинні бути підписи керівників постійних комісій, груп, фракцій або депутатів, які готували відповідний проект рішення.

В порушення вищевказаних норм Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради до проекту рішення «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3А.», який є додатком до подання про скликання сесії ОСОБА_6 міської ради за ініціативою групи депутатів, яке зареєстровано 13 листопада 2017 року за №685/01, депутатами ОСОБА_6 міської ради не додано пояснювальної записки, інформації про службову адресу та контактні телефони розробників проекту рішення та осіб, відповідальних за його супроводження, списку запрошених, переліку організацій та осіб, яким необхідно направити рішення, а також такий не містить жодної візи та підпису депутата, який його готував.

Крім того, відповідно до ч.5 ст.46 Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, текст проекту ухвали повинен складатися з таких частин: а) мотивуючої, в якій містяться посилання на закон, інший акт або документ, обставини, якими викликана необхідність прийняття даного рішення; б) вирішальної, в якій конкретно і чітко формулюються рішення, виконавці поставленого завдання; в) заключної, в якій вказані посадова особа або постійна комісія, на яких покладається контроль за виконанням рішення.

Разом з тим, як вбачається з проекту рішення «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3А.», який є додатком до подання про скликання сесії ОСОБА_6 міської ради за ініціативою групи депутатів, яке зареєстровано 13 листопада 2017 року за №685/01, в такому в мотивувальній його частині не викладено обставин, якими викликана необхідність прийняття даного рішення.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до беззаперечного висновку, що проект рішення «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3А.», який є додатком до подання про скликання сесії ОСОБА_6 міської ради за ініціативою групи депутатів, яке зареєстровано 13 листопада 2017 року за №685/01, поданий без додержання вимог, передбачених Регламентом ОСОБА_6 міської ради.

Також, в матеріалах справи наявна пропозиція 14 осіб, яка адресована секретарю Смілянської міської ради ОСОБА_3, відповідно до якої, такі у відповідності до п.4 ч.1 ст.26, ч.5 ст.50, ч.1 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.78 Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, пропонують розглянути проект рішення про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3 Причинами відкликання з посади ОСОБА_3 є зрив опалювального сезону 2017-2018 р.р., порушення регламенту роботи міської ради (а.с.82).

Разом з тим, як вбачається з вказаної пропозиції, з такої неможливо встановити дату її виготовлення, повноваження осіб, які її підписали, та чи така була подана до відповідної посадової особи чи органу.

При цьому, будь-яких доказів притягнення секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3 до дисциплінарної, адміністративної, кримінальної чи цивільно-правової відповідальності за вчинення дій, які зазначені у вищевказаній пропозиції 14 осіб, матеріали адміністративної справи не містять, що свідчить про необґрунтованість таких тверджень, в зв’язку з чим не можуть бути розцінені як беззаперечний факт їх вчинення та бути підставами для дострокового припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3

Крім того, як вже зазначено судом, розпорядженням №173р від 13 листопада 2017 року «Про скликання чергової сесії міської ради сьомого скликання» виданого виконавчим комітетом ОСОБА_6 міської ради Черкаської області за підписом секретаря міської ради ОСОБА_3, яке погоджене з керуючим справами ОСОБА_16, в.о.начальника юридичного відділу ОСОБА_17, начальником відділу забезпечення роботи міської ради ОСОБА_13, в зв’язку з тим, що чергова сесія, призначена на 26 жовтня 2017 року не відбулася, вирішено, скликати чергову сесію міської ради сьомого скликання 14 листопада 2017 року о 15 годині 00 хвилин у сесійній залі Будинку рад.

Відповідно до ст.38 Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, відкриття сесії ради оголошується головуючим на початку першого пленарного засідання. Відкриваючи сесію, головуючий повідомляє номер сесії, скликання ради та оголошує підставу її скликання відповідно до цього регламенту. Пропозиції щодо призупинення роботи сесії виносяться головуючим, постійною комісією ради, депутатськими групами, фракціями, депутатами. Рішення про час поновлення сесії приймається разом з прийняттям рішення про її призупинення більшістю від присутніх на сесії депутатів ради. Закриття сесії оголошується головуючим на засіданні після завершення розгляду усіх питань, що були включені до порядку денного. Сесія не може бути закрита, якщо рада не визначилась щодо всіх питань порядку денного.

Як зазначив під час судового розгляду позивач, його представник та свідок ОСОБА_10 14 листопада 2017 року відкрито засідання сесії ОСОБА_6 міської ради, затверджено порядок денний, розглянуто певну кількість питань порядку денного, після чого один з депутатів міської ради, здається депутат Баталін, покинув сесійну залу, в зв’язку з чим для подальшого розгляду питань денних не було кворуму. Відповідно до вимог Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, сесія міської ради не може бути закрита, якщо на такій не розглянуті всі питання, які внесені до порядку денного. В зв’язку з відсутністю кворуму на сесії ОСОБА_6 міської ради секретар такої ОСОБА_3 оголосив перерву в ній та зазначив, що додатково буде визначено дату та час продовження сесії та депутати будуть повідомленні про це.

Вищевказані обставини представником відповідача не заперечуються, відтак суд вважає, що такі відповідають дійсності.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до обґрунтованого висновку, що 54 сесія ОСОБА_6 міської ради Черкаської області, яка відбулася 14 листопада 2017 року була призупинена.

Як вбачається з додатку до рішення міської ради від 27 червня 2017 року №46-1/VІІ, планом роботи міської ради на ІІ півріччя 2017 року заплановано розгляд питань на сесії міської ради у листопаді 2017 року.

Враховуючи, що планом роботи міської ради на ІІ півріччя 2017 року заплановано лише одну сесію ОСОБА_6 ради та розпорядження №173р від 13 листопада 2017 року «Про скликання чергової сесії міської ради сьомого скликання», така була скликана на 14 листопада 2017 року, відтак суд приходить до обґрунтованого висновку, що поданням 12 депутатів ОСОБА_6 міської ради про скликання сесії ОСОБА_6 міської ради за ініціативою групи депутатів, яке зареєстровано 13 листопада 2017 року за №685/01 в ОСОБА_6 міській раді, такі просили скликати позачергову сесію 16 листопада 2017 року.

Разом з тим, враховуючи, що 54 сесія ОСОБА_6 міської ради Черкаської області, яка відбулася 14 листопада 2017 року була призупинена, дату та час проведення такої визначено не було, до 16 листопада 2017 року така не закрита, відтак підстави для проведення 16 листопада 2017 року позачергової сесії за поданням 12 депутатів ОСОБА_6 міської ради про скликання сесії ОСОБА_6 міської ради за ініціативою групи депутатів, яке зареєстровано 13 листопада 2017 року за №685/01 в ОСОБА_6 міській раді, були відсутні.

Незважаючи, що за поданням 12 депутатів ОСОБА_6 міської ради про скликання сесії ОСОБА_6 міської ради за ініціативою групи депутатів, яке зареєстровано 13 листопада 2017 року за №685/01 в ОСОБА_6 міській раді, була скликана позачергова сесія ОСОБА_6 міської ради, 16 листопада 2017 року було проведено друге пленарне засідання сесії ОСОБА_6 міської ради VІІ скликання, що підтверджується протоколом №54 другого пленарного засідання 54 сесії ОСОБА_6 міської ради VІІ скликання (а.с.80-81).

Разом з тим, будь-яких доказів скликання другого пленарного засідання 54 сесії ОСОБА_6 міської ради VІІ скликання матеріали справи не містять.

Крім того, відповідно до ч.5 ст.35 Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, у випадку, передбаченому пунктом б) ч.3, подання за підписами не менше третини депутатів від складу ради з поясненням причин скликання сесії ради, визначеною датою скликання сесії, проектами порядку денного сесії ради та проектами необхідних рішень реєструється в секретаріаті ради. Секретаріат зобов'язаний протягом не пізніше трьох днів від моменту отримання подання повідомити усіх депутатів ради про скликання сесії за ініціативою групи депутатів. У цьому випадку сесію відкриває за дорученням групи депутатів, якими була скликана сесія, депутат, що входить до її складу, а веде сесію за рішенням ради один із депутатів ради.

Разом з тим, матеріали адміністративної справи не містять жодного доказу повідомлення депутатів ОСОБА_6 міської ради про скликання сесії ОСОБА_6 міської ради 16 листопада 2017 року, так само як і доказів повідомлення таких про проведення другого пленарного засідання 54 сесії ОСОБА_6 міської ради.

При цьому, будучи допитаний під час судового розгляду свідок ОСОБА_10 надав покази, що він являється депутатом ОСОБА_6 міської ради VІІ скликання та його про проведення сесії ОСОБА_6 міської ради 16 листопада 2017 року ніхто не повідомляв, в зв’язку з чим він був на такій відсутній.

Крім того, як вбачається з переглянутого під час судового розгляду відеозапису, який наданий представником відповідача, 16 листопада 2017 року до сесійної зали ОСОБА_6 міської ради прибули депутати, кількості яких не вистачало для ухвалення будь-яких рішень, що також свідчить про неналежне повідомлення або неповідомлення таких про час та місце проведення сесії міської ради. При цьому, громадяни приходили на робочі місця депутатів ОСОБА_6 міської ради, які розташовані поза межами міської ради, та вимагали з’явитися на сесію міської ради, що свідчить про вчинення тиску на таких. Через деякий час в сесійній залі зібралася достатня кількість депутатів для прийняття рішень.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до беззаперечного висновку, що друге пленарне засідання 54 сесії ОСОБА_6 міської ради VІІ скликання, скликане неуповноваженими на це особами та депутати про таке належним чином не повідомлені, що є порушенням Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради.

Відповідно до протоколу №54 другого пленарного засідання 54 сесії ОСОБА_6 міської ради VІІ скликання, до порядку денного внесено лише одне питання, а саме дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3 (а.с.80-81).

При цьому, друге питання порядку денного проект рішення «Про внесення змін до рішення міської ради від 23 грудня 2016 року №33-16/VІІ «Про міський бюджет на 2017 рік», яке просили внести 12 депутатів ОСОБА_6 міської ради у своєму поданні від 13 листопада 2017 року, до порядку денного другого пленарного засідання 54 сесії ОСОБА_6 міської ради VІІ скликання, не внесено, що свідчить про цілеспрямоване проведення такого лише для вирішення питання щодо дострокового припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3

Крім того, Регламентом роботи ОСОБА_6 міської ради не передбачено, що подання про відкликання секретаря міської ради повинно відразу включатися в порядок денний сесії ради та не повинно проходити процедуру попереднього розгляду та підготовки матеріалів.

Будь-яких виключень щодо розгляду включення питань до порядку денного та його винесення на розгляд пленарного засідання Регламент роботи ОСОБА_6 міської ради не містить, в зв’язку з чим суд приходить до беззаперечного висновку, що подання 12 депутатів ОСОБА_6 міської ради від 13 листопада 2017 року, яке зареєстроване за вхідним №685/01-2 ОСОБА_6 міської ради, разом з проектом рішення доданим до нього, повинні були пройти повну процедуру розгляду, яка передбачена Регламентом роботи ОСОБА_6 міської ради, відтак мали бути розглянуті на постійній комісії відповідно до компетенції.

Вищевказана процедура розгляду подання та проекту рішення не додержана, в зв’язку чим підстави для включення їх в порядок денний сесії ОСОБА_6 міської ради були відсутні.

Крім того, відповідно до ч.3 ст.4 ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року № 2939-VI, проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття. Невідкладному оприлюдненню підлягає будь-яка інформація про факти, що загрожують життю, здоров'ю та/або майну осіб, і про заходи, які застосовуються у зв'язку з цим.

Згідно ст.48 Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, проекти рішень міської ради оприлюднюються не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

Будь-яких виключень щодо оприлюднення проектів рішень Закон України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року № 2939-VI та Регламент роботи ОСОБА_6 міської ради не містять, в зв’язку з чим суд приходить до висновку, що проект рішення «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3А.» підлягав обов’язковому оприлюдненню не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

Доказів, оприлюднення не пізніш як за 20 робочих днів до дати розгляду з метою прийняття проекту рішення «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3А.» матеріали адміністративної справи не містять.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року №280/97-ВР, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання про обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради у порядку, передбаченому законом.

Згідно ч.5 ст.50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року №280/97-ВР, повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року №280/97-ВР, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Незважаючи на вищевказані суттєві порушення вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року №280/97-ВР, Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року № 2939-VI, Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, на другому пленарному засіданні 54 сесії ОСОБА_6 міської ради VІІ скликання, яке скликане не уповноваженими на те особами, було проведено таємне голосування та прийнято рішення ОСОБА_6 міської ради Черкаської області №54-17/VІІ від 16 листопада 2017 року «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3А.».

Разом з тим, відповідно до ч.4 ст.78 Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, секретар ради має право гарантованого виступу до 15 хвилин при обговоренні подання про його відкликання.

Як встановлено під час судового розгляду, секретар Смілянської міської ради ОСОБА_3 був відсутній на другому пленарному засіданні 54 сесії ОСОБА_6 міської ради VІІ скликання 16 листопада 2017 року.

Як вбачається з відеозапису наданого представником відповідача, під час проведення другого пленарного засідання 54 сесії ОСОБА_6 міської ради VІІ скликання 16 листопада 2017 року працівником виконавчого комітету ОСОБА_6 міської ради було повідомлено, що секретар Смілянської міської ради зранку перебуває на огляді котелень в м. Сміла разом з заступником голови ОСОБА_6 міської ради. Після телефонної розмови працівник виконавчого комітету ОСОБА_6 міської ради зазначив, що в ході телефонної розмови з секретарем Смілянської міської ради ОСОБА_3 останній повідомив, що він перебуває на лікарняному. Після цього депутат ОСОБА_12 зазначив, що Регламентом роботи ОСОБА_6 міської ради не передбачено обов’язок секретаря міської ради виступати при обговоренні подання про його відкликання, а лише надає йому таке право, в зв’язку з чим вважає, що ОСОБА_3 відмовився від такого права.

Відповідно до протоколу №54 другого пленарного засідання 54 сесії ОСОБА_6 міської ради VІІ скликання, до такого внесено відомості, що на прохання депутатів ОСОБА_16 зателефонував ОСОБА_3 У ході телефонної розмови з’ясовано, що секретар ради відмовляється від права на виступ (а.с.81).

Разом з тим, внесені до вищевказаного протоколу відомості не відповідають дійсності, оскільки різняться з відеозаписом проведення другого пленарного засідання 54 сесії ОСОБА_6 міської ради VІІ скликання.

При цьому, будь-яких доказів повідомлення секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3 про проведення вищевказаного пленарного засідання до матеріалів справи не додано.

Крім того, додані до адміністративної справи документи, на підставі яких проведене друге пленарне засідання 54 сесії ОСОБА_6 міської ради VІІ скликання, підписів, резолюцій чи інших відомостей, які б надавали суду прийти до висновку про те, що секретарю Смілянської міської ради ОСОБА_3 заздалегідь було відомо про проведення вказаного пленарного засідання, не містять.

Відповідно до ч.ч.1, 2, 3 Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, відсутність депутата на засіданнях ради та її органів, до яких його обрано, допускається лише з поважних причин. Підставою для відсутності депутата на засіданнях ради чи її органів, які проводяться згідно з розкладом засідань, є виконання депутатом у цей же час доручень ради або її органів, якщо про такі доручення ними було прийнято відповідні рішення. Про відсутність депутата із зазначених та інших причин раду повідомляє секретар ради. За звичайних умов поважною причиною для відсутності депутата є його відпустка, відрядження за місцем основної роботи, тимчасове увільнення від роботи у зв’язку з хворобою, доглядом за дитиною та іншими обставинами, коли згідно із законодавством працівник має право на тимчасову відпустку.

Як вбачається з вищевказаного протоколу №54 та відеозапису наданого представником відповідача, під час проведення другого пленарного засідання 54 сесії ОСОБА_6 міської ради VІІ скликання поважність причин неявки секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3 на таке не перевірено, хоча причини її були відомі та проігноровані.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до обґрунтованого висновку, що під час розгляду на другому пленарному засіданні 54 сесії ОСОБА_6 міської ради VІІ скликання питання щодо дострокового припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3 не дотримано процедури такого та порушено право останнього, гарантоване Регламентом роботи ОСОБА_6 міської ради, на виступ при обговоренні подання про його відкликання.

Таким чином, враховуючи всі вищевикладені обставини, суд приходить до беззаперечного висновку, що рішення ОСОБА_6 міської ради Черкаської області №54-17/VІІ від 16 листопада 2017 року «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3А.» прийнято з грубим порушенням чинного законодавства України та Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, в зв’язку з чим підлягає визнанню незаконним та таким що підлягає скасуванню, відтак в цій частині позовна вимога ОСОБА_3 підлягає задоволенню.

Оскільки позовна вимога ОСОБА_3 про поновлення його на посаді секретаря Смілянської міської ради Черкаської області, яка є похідною від першої вимоги, відтак підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.4 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року №280/97-ВР, рішення сільської, селищної, міської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.

16 листопада 2017 року секретарем Смілянської міської ради ОСОБА_3 виготовлено зауваження на рішення сесії ОСОБА_6 міської ради від 16 листопада 2017 року №54-17/VІІ «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3А.», відповідно до яких, він зауважив, що, на його думку, під час прийняття вищевказаного рішення: порушена процедура підготовки проекту рішення, а саме: відсутня пояснювальна записка до проекту рішення та розсилка до нього із зазначенням адреси та контактного телефону розробника проекту рішення, осіб, відповідальних за його супроводження, та відсутнє погодження зацікавлених осіб, юридичного відділу; не зазначені підстави для прийняття такого; не розглянуто на постійній депутатській комісії, а її проведення на пленарному засідання є неможливим, оскільки пропозиція про перехід в комісійних режим надається міським головою; не дотримані вимоги ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», щодо його оприлюднення за 20 робочих днів до дати прийняття; не проведені з цього приводу депутатські слухання; не підтверджено жодним документом неналежне виконання повноважень секретарем ради; чинне законодавство не передбачає скликання другого пленарного засідання сесії групою депутатів (а.с.10-12).

Розпорядженням №175р від 16 листопада 2017 року «Про зупинення рішення 54 сесії ОСОБА_6 міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3А.» від 16 листопада 2017 року №54-17/VІІ», яке підписано секретарем Смілянської міської ради ОСОБА_3, який як встановлено під час судового розгляду на той час виконував обов’язки голови ОСОБА_6 міської ради, вирішено: зупинити рішення 45 сесії міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3А.» від 16 листопада 2017 року №54-17/VІІ та внести його у двотижневий строк з дня зупинення на повторний розгляд сесії міської ради з обґрунтованими зауваженнями міського голови; скликати позачергову сесію міської ради сьомого скликання 23 листопада 2017 року о 11 годині 00 хвилин в сесійній залі Будинку рад; включити до порядку денного питання про повторний розгляд рішення 54 сесії міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3А.» від 16 листопада 2017 року №54-17/VІІ за обґрунтованими зауваженнями; міській раді сьомого скликання 23 листопада 2017 року о 11 годині 00 хвилин повторно розглянути рішення 54 сесії міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3А.» від 16 листопада 2017 року №54-17/VІІ з врахуванням обґрунтованих зауважень; начальнику відділу забезпечення роботи міської ради (ОСОБА_13С.) до 20 листопада 2017 року надати депутатам міської ради сьомого скликання обґрунтовані зауваження секретаря міської ради до рішення 54 сесії міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3А.» від 16 листопада 2017 року №54-17/VІІ та організувати підготовку сесії міської ради сьомого скликання у строк, зазначений у пункті 2 цього розпорядження; юридичному відділу (ОСОБА_17І.) негайно підготувати та подати секретарю міської ради: проект звернень секретаря міської ради до правоохоронних органів про вчинення окремими особами кримінального правопорушення, передбаченого статтею 356 КК України (самоправство) та невідомими особами кримінального правопорушення, передбаченого статтею 350 КК України (погроза або насильство щодо службової особи чи громадянина, який виконує громадський обов’язок); правовий висновок щодо відповідності рішення 54 сесії міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3А.» від 16 листопада 2017 року №54-17/VІІ та дій міської ради в частині його прийняття вимогам законодавства України (а.с.9).

17 листопада 2017 року в.о. начальника юридичного відділу ОСОБА_6 міської ради ОСОБА_17 складений правовий висновок №59 щодо рішення сесії ОСОБА_6 міської ради від 16 листопада 2017 року №54-17/VІІ «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3А.», відповідно до якого, юридичним відділом розглянуто вказане рішення та такий вважає, що питання про дострокове припинення повноважень (відкликання) секретаря міської ради може бути внесено на розгляд пізнішої чергової сесії міської ради лише із дотримання положень Закону України «Про місцева самоврядування в Україні», Регламенту роботи міської ради, а запропоноване для аналізу рішення складене юридично некоректно, суперечить вимогам чинного законодавства з огляду на наступне: проект рішення виготовлений не на номерному бланку міської ради; відсутня пояснювальна записка до проекту рішення та розсилка до нього із зазначенням адреси та контактного телефону розробника проекту рішення, та осіб відповідальних за його супроводження; не зазначені підстави для прийняття цього рішення; не розглянуто на постійній депутатській комісії, а її проведення на пленарному засіданні є неможливим, оскільки пропозиція про перехід в комісійний режим надається міським головою; не дотримані вимоги ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», щодо його оприлюднення за 20 робочих днів до дати прийняття; не проведені з цього приводу депутатські слухання; не підтверджено жодним документом неналежне виконання повноважень секретарем ради; на даний час у депутатів відсутні повноваження щодо визначення дат, часу та місця проведення сесії; відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради питання про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради можливо розглянути на пленарному засіданні пізнішої чергової сесії міської ради лише із дотриманням положень вказаних закону та регламенту. Оскільки процедура обрання секретаря міської ради при вакантній посаді міського голови не врегульована чинним законодавством, відтак необхідно отримати додаткову консультацію щодо подальшої процедури обрання секретаря міської ради (а.с.15-16).

Відповідно до ст.70 Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, рішення ради у п'ятиденний термін з моменту його прийняття підписується головуючим на засіданні ради. Рішення ради протягом терміну визначеного частиною 1 цієї статті може бути зупинено міським головою і внесено на повторний розгляд ради з обґрунтуванням зауважень, для чого своїм розпорядженням міський голова має скликати пленарне засідання ради. Рада зобов'язана у двотижневий термін з дня зупинення рішення повторно його розглянути. Якщо міський голова у двотижневий термін не скликав пленарне засідання ради чи не вніс зупинене рішення на розгляд ради, а так само якщо рада відхилила зауваження міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами голосів від загального складу ради, воно набирає чинності не залежно від підписання його міським головою.

Не зважаючи на зупинення рішення 54 сесії ОСОБА_6 міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3А.» від 16 листопада 2017 року №54-17/VІІ, визначення дати скликання позачергової сесії ОСОБА_6 міської ради щодо повторного розгляду вказаного рішення, правового висновку №59 юридичного відділу ОСОБА_6 міської ради щодо невідповідності вказаного рішення нормам чинного законодавства України та Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради та необхідності звернення за отриманням консультації щодо обрання секретаря міської ради у разі вакантної посади голови міської ради, група депутатів у кількості 16 осіб звернулася до відділу по забезпеченню роботи міської ради з пропозицією, яка зареєстрована за №687/01-2 17 листопада 2017 року в ОСОБА_6 міській раді, якою в зв’язку з вирішенням питання щодо обрання на посаду секретаря Смілянської міської ради, внесли пропозицію щодо скликання сесії ОСОБА_6 міської ради на 13 годину 00 хвилин 20 листопада 2017 року (а.с.89).

Разом з тим, як вбачається з протоколу №54 другого пленарного засідання 54 сесії ОСОБА_6 міської ради VІІ скликання, в такому зазначено, що порядок денний другого пленарного засідання 54 сесії міської ради розглянуто, у роботі сесії оголошено перерву (а.с.80-81).

При цьому, матеріали адміністративної справи не містять доказів про те, що на пленарних засіданнях 54 сесії ОСОБА_6 міської ради VІІ скликання розглянуті всі питання, які внесено до порядку денного з врахуванням першого пленарного засідання вказаної сесії, що являється безумовною підставою для її закриття.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до обґрунтованого висновку, що 54 сесія ОСОБА_6 міської ради VІІ скликання не закрита, що унеможливлює скликання наступної сесії.

Разом з тим, як вбачається з протоколу №55 від 20 листопада 2017 року, такий складений за результатами роботи 55 сесії ОСОБА_6 міської ради VІІ скликання (а.с.92).

Початок роботи 55 сесії ОСОБА_6 міської ради VІІ скликання при не закритій 54 сесії ОСОБА_6 міської ради VІІ скликання є порушенням чинного законодавства України та Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, оскільки в такому випадку мало бути скликане чергове пленарне засідання 54 сесії ОСОБА_6 міської ради VІІ скликання.

Відповідно до ч.7 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року №280/97-ВР, сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.

Разом з тим, жодною нормою чинного законодавства України та Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради не передбачено скликання за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради наступного пленарного засідання.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до беззаперечного висновку, що 55 сесія ОСОБА_6 міської ради VІІ скликання була скликана з грубими порушеннями чинного законодавства України та Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради.

Згідно ст.77 Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, секретар ради обирається таємним голосуванням з числа депутатів. Кандидатуру секретаря пропонує раді міський голова. Представлена кандидатура обговорюються на засіданні ради.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року №280/97-ВР, секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови. Пропозиція щодо кандидатури секретаря ради може вноситися на розгляд ради не менш як половиною депутатів від загального складу відповідної ради у разі, якщо: посада секретаря ради стає вакантною під час вакантності посади відповідного сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень.

Відповідно до пропозиції 22 депутатів ОСОБА_6 міської ради, такі у відповідності до ст.77 Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, ч.1 ст.50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», внесли на розгляд міської ради пропозицію на посаду секретаря Смілянської міської ради – ОСОБА_7 (а.с.96).

Як вбачається з протоколу №55 від 20 листопада 2017 року 55 сесії ОСОБА_6 міської ради, під час сесії обрано головуючого, затверджено порядок денний, а саме – обрання секретаря міської ради та прийнято рішення 55 сесії ОСОБА_6 міської ради №55-1/VІІ від 20 листопада 2017 року «Про обрання секретаря міської ради» (а.с.92-95).

Відповідно до рішення 35 сесії ОСОБА_6 міської ради №55-1/VІІ від 20 листопада 2017 року «Про обрання секретаря міської ради», міська рада вирішила обрати ОСОБА_7 секретарем міської ради та прийняти на службу в органах місцевого самоврядування та затвердити у складі виконавчого комітету міської ради (а.с.91).

Разом з тим, відповідно до ч.1 та ч.2 ст.38 Регламенту ОСОБА_6 міської ради, відкриття сесії ради оголошується головуючим на початку першого пленарного засідання. Відкриваючи сесію, головуючий повідомляє номер сесії, скликання ради та оголошує підставу її скликання відповідно до цього регламенту.

Згідно ч.1 та ч.2 ст.55 Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, відкриває, веде і закриває пленарні засідання ради міський голова. За відсутності міського голови або у випадках, передбачених цим регламентом, обов'язки головуючого виконує секретар ради, голова постійної комісії ради з питань регламенту, коли сесія скликана цією комісією або одноразово обраний депутатами головуючий на засіданні у інших випадках, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та цим регламентом.

Однак, як вбачається з протоколу №55 від 20 листопада 2017 року 55 сесії ОСОБА_6 міської ради, головуючим, яким обрано депутата ОСОБА_12, 55 сесія ОСОБА_6 міської ради VІІ відкритою не оголошувалася, її номер, скликання ради та підстави її скликання відповідно до Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради не повідомлялися (а.с.92-95).

На підставі вищевикладеного, суд приходить до беззаперечного висновку, що рішення 35 сесії ОСОБА_6 міської ради №55-1/VІІ від 20 листопада 2017 року «Про обрання секретаря міської ради» прийняте з порушення вимог чинного законодавства України та Регламенту роботи ОСОБА_6 міської ради, в зв’язку з чим таке є незаконним та підлягає скасуванню, відтак позовні вимоги ОСОБА_3 в цій частині слід задовольнити.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.371 КАС України негайно виконуються рішення суду про поновлення на посаді у відносинах публічної служби.

Враховуючи вищевказану норму, суд вважає за необхідне допустити рішення в частині поновлення ОСОБА_3 на посаді секретаря Смілянської міської ради Черкаської області до негайного виконання.

Керуючись ст.ст. 17, 18, 71, 159-163 КАС України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року №280/97-ВР, -

вирішив:

Позов ОСОБА_3 до ОСОБА_6 міської ради Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору; секретар Смілянської міської ради Черкаської області ОСОБА_7, про визнання протиправними та скасування рішень ОСОБА_6 міської ради Черкаської області №54-17/VІІ від 16 листопада 2017 року «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3А.» та №55-1/VІІ від 20 листопада 2017 року «Про обрання секретаря міської ради» та поновлення на посаді секретаря Смілянської міської ради Черкаської області задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення ОСОБА_6 міської ради Черкаської області №54-17/VІІ від 16 листопада 2017 року «Про дострокове припинення повноважень секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_3А.» та рішення ОСОБА_6 міської ради Черкаської області №55-1/VІІ від 20 листопада 2017 року «Про обрання секретаря міської ради».

Поновити на посаді секретаря Смілянської міської ради Черкаської області ОСОБА_3.

Рішення суду в частині поновлення ОСОБА_3 на посаді секретаря Смілянської міської ради Черкаської області допустити до негайного виконання.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Сторони у справі:

Позивач – ОСОБА_3, адреса: пров. Є. Єршової, буд.10, м. Сміла Черкаської області, 20700.

Відповідач – ОСОБА_6 міська рада Черкаської області, адреса: вул. Незалежності, буд.37, м. Сміла Черкаської області, 20700, Код ЄДРПОУ: 25874705.

Третя особа – ОСОБА_7, адреса: АДРЕСА_1, 20700.

Головуючий О.П.Опалинська

Джерело: ЄДРСР 76347546
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку