УХВАЛА
21 січня 2019 року
м. Київ
Справа № 910/7726/18
Провадження № 12-3гс19
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача УркевичаВ.Ю.,
суддів Антонюк Н. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Золотнікова О. С., Кібенко О. Р., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Лященко Н. П., Прокопенка О. Б., Рогач Л. І., Саприкіної І. В., Ситнік О. М., Ткачука О. С., Яновської О. Г.,
перевірила наявність підстав для передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду справи № 910/7726/18 за позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 до ОСОБА_6 та Товариства з обмеженою відповідальністю «Таврійські цінні папери» про витребування майна з чужого незаконного володіння та зобов'язання вчинити дії за касаційною скаргою ОСОБА_3 і ОСОБА_4 на постанову Північного апеляційного господарського суду від 07 листопада 2018 року (головуючий суддя Михальська Ю. Б., судді Скрипка І. М., Разіна Т. І.) та ухвалу Господарського суду міста Києва від 19 червня 2018 року (суддя Босий В. П.) та
ВСТАНОВИЛА:
У червні 2018 року ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 звернулися до Господарського суду міста Києва з позовом до ОСОБА_6 та Товариства з обмеженою відповідальністю «Таврійські цінні папери» (далі - ТОВ «Таврійські цінні папери») про витребування з чужого незаконного володіння ОСОБА_6 на користь ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 відповідно 300 173, 150 087 і 150 087 простих іменних акцій (форма акцій бездокументарна, номінальна вартість однієї акції 0,05 грн), емітованих Публічним акціонерним товариством «Феодосійська торгівельна база» (далі - ПАТ «Феодосійська торгівельна база»), які знаходяться на рахунку ОСОБА_6, відкритому в ТОВ «Таврійські цінні папери», а також про зобов'язання ТОВ «Таврійські цінні папери» провести безумовну облікову операцію щодо списання зазначених акцій зі вказаного рахунку ОСОБА_6 та зарахування їх на відповідні рахунки позивачів у цінних паперах, відкриті в депозитарній установі.
Позовні вимоги обґрунтовані незаконним заволодінням ОСОБА_6 600 347 акціями, належними ОСОБА_7 (з яких, за твердженнями позивачів, 300 173 акцій належали ОСОБА_3 - як об'єкт права спільної сумісної власності, а права на 150 087 і 150 087 акцій після смерті ОСОБА_7 перейшли в порядку спадкування до ОСОБА_4 і ОСОБА_5 відповідно).
Господарський суд міста Києва ухвалою від 19 червня 2018 року, залишеною без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 07 листопада 2018 року, відмовив позивачам у відкритті провадження у цій справі на підставі пункту 1 частини першої статті 175 Господарського процесуального кодексу України з огляду на те, що спір у цій справі не є корпоративним і за суб'єктним складом сторін (позивачами та одним з відповідачів є фізичні особи, які не набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності) підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства. Також суд першої інстанції зазначив, що наведене вже було встановлено в ухвалі Господарського суду міста Києва від 01 червня 2018 року про відмову у відкритті провадження у справі № 910/6727/18, прийнятій за результатами розгляду матеріалів позовної заяви з аналогічними вимогами, поданої тими ж сторонами з тих самих підстав як і в цій справі.
У грудні 2018 року ОСОБА_3 та ОСОБА_4 звернулися до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просять скасувати постанову Північного апеляційного господарського суду від 07 листопада 2018 року й ухвалу Господарського суду міста Києва від 19 червня 2018 року та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Касаційну скаргу мотивовано порушенням судами першої та апеляційної інстанції норм процесуального права, оскільки цей спір виник між сторонами щодо прав на цінні папери та обліку прав на цінні папери, тому є господарсько-правовим та підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду ухвалою від 12 грудня 2018 року відкрив касаційне провадження, а ухвалою від 10 січня 2019 року передав цю справу разом із касаційною скаргою ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на розгляд ВеликоїПалати Верховного Суду з огляду на те, що підставою оскарження постанови суду апеляційної інстанції та ухвали суду першої інстанції є порушення ними правил предметної юрисдикції.
Відповідно до частини шостої статті 302 Господарського процесуального кодексу України справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду в усіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної чи суб'єктної юрисдикції.
З огляду на те, що ОСОБА_3 та ОСОБА_4 оскаржують постанову Північного апеляційного господарського суду від 07 листопада 2018 року й ухвалу Господарського суду міста Києва від 19 червня 2018 року з підстав порушення ними правил предметної та суб'єктної юрисдикції, Велика Палата Верховного Суду приймає справу до розгляду.
Відповідно до частин першої, третьої та п'ятої статті 301 Господарського процесуального кодексу України в суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження. Розгляд справ у суді касаційної інстанції здійснюється у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Перегляд ухвал суду першої та апеляційної інстанцій (крім ухвал, якими закінчено розгляд справи) здійснюється судом касаційної інстанції без повідомлення учасників справи.
Частиною тринадцятою статті 8 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження занаявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Ураховуючи, що предметом перевірки у даному випадку є судові рішення, якими розгляд справи не закінчено, прийняті на стадії, коли розгляд справи ще не розпочато, та з метою забезпечення додержання розумних строків розгляду цього процесуального питання, справу може бути розглянуто без повідомлення учасників справи в порядку письмового провадження.
З огляду на викладене, оскільки ВеликаПалата Верховного Суду є визначеним судом касаційної інстанції для розгляду таких справ, справа підлягає розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомленням її учасників.
Оскільки за змістом частини першої статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату і місце розгляду своєї справи, копії цієї ухвали підлягають направленню учасникам справи до відома.
Ураховуючи наведене й керуючись частиною тринадцятою статті 8, частиною першою статті 9, частинами першою та третьою статті 301, частиною шостою статті 302 Господарського процесуального кодексу України, Велика Палата Верховного Суду
УХВАЛИЛА:
1. Прийняти до розгляду справу № 910/7726/18 за позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 до ОСОБА_6 та Товариства з обмеженою відповідальністю «Таврійські цінні папери» про витребування майна з чужого незаконного володіння та зобов'язання вчинити дії за касаційною скаргою ОСОБА_3 і ОСОБА_4 на постанову Північного апеляційного господарського суду від 07 листопада 2018 року та ухвалу Господарського суду міста Києва від 19 червня 2018 року.
2. Призначити справу до розгляду Великою Палатою Верховного Суду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи на 06 лютого 2019 року у приміщенні Верховного Суду за адресою: м. Київ, вул. Пилипа Орлика, 8.
3. Направити учасникам справи копії цієї ухвали до відома.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач В.Ю. УркевичСудді: Н.О. Антонюк Л.М. Лобойко С.В. Бакуліна Н.П. Лященко В. В. Британчук О.Б. Прокопенко Д.А. Гудима Л. І. Рогач В.І. Данішевська І.В. Саприкіна О.С.Золотніков О.М. Ситнік О.Р.Кібенко О.С. Ткачук В.С. Князєв О.Г. Яновська