Провадження № 2-а/750/8/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 січня 2019 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова в складі судді Коверзнева В. О.,
з участю: секретарів судового засідання - Скакун М. Ю., Хамайко С. В., представника позивача - адвоката ОСОБА_1, представників відповідача - Мірошниченко О. П., Леонової І. М.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
третя особа без самостійних вимог щодо предмету спору - Ліквідаційна комісія УМВС України в Чернігівській області,
в с т а н о в и в:
17.10.2016 року ОСОБА_4 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - відповідач) про визнання протиправною відмову відповідача в призначенні пенсії за вислугу років та зобов'язання відповідача призначити пенсію за вислугу років як такому, що на день звільнення має 26 років 03 місяці 18 днів вислуги в пільговому обчисленні.
В обґрунтування позову зазначив, що у відповідача не було законних підстав для відмови в призначенні пенсії за вислугу років на підставі статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки він мав необхідний пільговий стаж вислуги.
У судовому засіданні представник позивача пред'явлений позов підтримала та наполягала на задоволенні; представники відповідача позов не визнали з тих підстав, що, на їхню думку, чинне пенсійне законодавство України надає позивачеві право на пенсію за вислугу років лише за наявності не менше 22 календарних років вислуги, якої позивач не має; представник третьої особи не з'явився, хоча про час і місце розгляду справи сповіщався належним чином.
Судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.
Позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України і був звільнений у запас Збройних Сил України наказом від 13.02.2015 № 56/ос через сімейні обставини або з інших причин, згідно з пунктом 64 «и» Положення про порядок проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (т. 2, а.с. 46).
Як випливає з матеріалів справи (т. 1, а.с. 8, 9; т.2, а.с. 38-45), станом на день звільнення позивач мав 18 років 06 місяців 13 днів вислуги у календарному обчисленні та 26 років 03 місяці 18 днів у пільговому обчисленні, оскільки в період з 17.08.1999 року по 28.02.2015 року він проходив службу на посадах оперуповноваженого, заступника начальника відділу оперативно-технічної розвідки розвідувально-аналітичного центру УБОЗ УМВС, а також начальника відділу оперативно-технічної розвідки центру кримінальної розвідки УБОЗ в Чернігівської області та начальника сектору оперативно-технічної розвідки УБОЗ УМВС.
Зазначене підтверджується засвідченою копією трудової книжки та довідками третьої особи, які в сукупності повністю узгоджуються між собою, а тому вважається доведеним.
У серпні 2016 року позивач звернувся до третьої особи із заявою про призначення йому пенсії за вислугою років. Листом від 30.09.2016 № 4519/03 відповідач повідомив позивачеві про відмову в призначенні пенсії з тих підстав, що на день звільнення з органів внутрішніх справ України позивач не мав 22 років календарного стажу вислуги, як того вимагає стаття 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон).
Відповідно до положень пункту «а» статті 12 Закону пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д", "ж" статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, зокрема, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше; до календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.
Водночас, статтею 171 Закону встановлено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України такий порядок визначено у постанові від 17.07.1992 № 393; так, підпунктом «в» пункту 3 цієї постанови визначено перелік служби (роботи), яка зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за півтора місяця вислуги років для призначення пенсії.
Розглядаючи дану справу, Верховний Суд у постанові від 27.06.2018 року сформулював висновок про необхідність врахування норм постанови № 393 до спірних правовідносин, який за приписом частини п'ятої статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» підлягає врахуванню іншими судами.
Враховуючи вищевикладене і те, що наявність у позивача пільгового стажу служби в період з 17.08.1999 року по 28.02.2015 року включно підтверджується записами в трудовій книжці та довідкою третьої особи (т. 2, а.с. 45), пред'явлений позов є таким, що ґрунтується на законі, а тому підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 241-246, 295 КАС України, суд
в и р і ш и в:
позов задовольнити. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області у призначенні ОСОБА_4 пенсії за вислугу років.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області призначити ОСОБА_4 пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» як такому, що має на день звільнення з органів внутрішніх справ України 26 років 03 місяці 18 днів вислуги в пільговому обчисленні, - з дня його звернення із заявою про призначення пенсії.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з дня його проголошення, через Деснянський районний суд м. Чернігова.
Суддя В. О. Коверзнев