У Х В А Л А
25 червня 2018 року
м. Київ
Справа № 606/2032/16-ц
Провадження № 14-262 цс 18
ВеликаПалата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача - ГудимиД.А.,
суддів: Антонюк Н. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Данішевської В. І., Золотнікова О. С., Кібенко О. Р., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Лященко Н. П., Прокопенка О. Б., Рогач Л. І., Саприкіної І. В., Ситнік О. М., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.
ознайомилася з матеріалами справи за позовом заступника керівника Теребовлянської місцевої прокуратури Тернопільської області (далі також - прокурор) в інтересах держави до Головного управління (далі також - ГУ) Держгеокадастру у Тернопільській області, ОСОБА_3, Відділу державної реєстрації Теребовлянської районної державної адміністрації Тернопільської області, треті особи - Золотниківська сільська рада Теребовлянського району Тернопільської області, Фермерське господарство (далі також - ФГ) «Прогрес-СТ», про скасування наказів, визнання договору оренди земельної ділянки недійсним, скасування його державної реєстрації та повернення земельної ділянки
за касаційною скаргою заступника прокурора Тернопільської області на ухвалу Теребовлянського районного суду Тернопільської області від 30 березня 2017 року й ухвалу Апеляційного суду Тернопільської області від 22 травня 2017 року та
в с т а н о в и л а:
29 листопада 2016 року прокурор звернувся до суду з вказаним позовом і просив:
- визнати недійсним наказ ГУ Держземагенства у Тернопільській області від 20 листопада 2014 року № 19-1580/14-14-СГ «Про затвердження документації із землеустрою та передачу земельної ділянки в оренду»;
- визнати недійсним наказ ГУ Держземагенства у Тернопільській області від 28 жовтня 2014 року «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою»;
- визнати недійсним договір оренди землі від 25 листопада 2014 року, укладений між ГУ Держземагенства у Тернопільській області та ОСОБА_3;
- зобов'язати ОСОБА_3 повернути у володіння та користування держави в особі ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області земельну ділянку загальною площею 21,7950 га, кадастровий номер НОМЕР_1, яка розташована за межами населеного пункту на території Золотниківської сільської ради Теребовлянського району Тернопільської області (далі - земельна ділянка), а ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області прийняти від ОСОБА_3 земельну ділянку шляхом підписання акта прийому-передачі;
- скасувати рішення від 27 листопада 2014 року (номер запису 7854468) про державну реєстрацію договору оренди землі, укладеного 25 листопада 2014 року між ГУ Держземагенства у Тернопільській області та ОСОБА_3
2 грудня 2016 року Теребовлянський районний суд Тернопільської області постановив ухвалу, якою відкрив провадження у справі.
30 березня 2017 року Теребовлянський районний суд Тернопільської області постановив ухвалу, якою закрив провадження у справі.
Ухвала суду першої інстанції мотивована тим, що спір виник між юридичною особою - ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області, яку представляє прокурор, і ОСОБА_3 - головою ФГ «Прогрес-СТ» з приводу визнання недійсним договору оренди та повернення земельної ділянки, а тому правовідносини у цій справі пов'язані з господарською діяльністю ФГ «Прогрес-СТ», яка також є юридичною особою. Відтак, суд першої інстанції вважав, що ця справа не може розглядатися за правилами цивільного судочинства.
22 травня 2017 року Апеляційний суд Тернопільської області постановив ухвалу, якою задовольнив частково апеляційну скаргу прокурора: скасував ухвалу суду першої інстанції та постановив нову, якою закрив провадження у справі та вказав, що розгляд цього спору віднесено до юрисдикції господарського суду.
Ухвала апеляційного суду мотивована тим, що суд першої інстанції порушив принцип диспозитивності цивільного судочинства щодо визначення суб'єктного складу учасників справи: суд закрив провадження у справі за позовом прокурора «в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області», в той час як у цій справі позов прокурора поданий в інтересах держави саме до ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області. Суд апеляційної інстанції вважав, що, оскільки земельна ділянка використовується для ведення фермерського господарства, а останнє є юридичною особою, то його земельні спори з іншими юридичними особами підвідомчі саме господарським судам.
8 червня 2017 року заступник прокурора Тернопільської області звернувся до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ з касаційною скаргою. Просить скасувати ухвалу Теребовлянського районного суду Тернопільської області від 30 березня 2017 року й ухвалу Апеляційного суду Тернопільської області від 22 травня 2017 року, а справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції. Скаржиться на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
Мотивує касаційну скаргу тим, що орендарем земельної ділянки є саме ОСОБА_3; у позові не ставилося питання щодо законності створення ФГ «Прогрес-СТ» чи припинення його діяльності; прокурор не ініціював питання заміни відповідача ОСОБА_3 на ФГ «Прогрес-СТ», а тому спір мав розглядатися за правилами саме цивільного (не господарського) судочинства.
23 червня 2017 року Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ відкрив касаційне провадження у справі.
24 липня 2017 року ОСОБА_3 подав заперечення на касаційну скаргу, яку просить залишити без задоволення, а оскаржені ухвали - залишити без змін. Мотивує тим, що земельна ділянка надавалася йому хоч як фізичній особі, однак для ведення фермерського господарства, яке є формою підприємницької діяльності. А тому спір є господарським, і суди дійшли правильних висновків про закриття провадження у цій справі.
15 грудня 2017 року розпочав роботу Верховний Суд і набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 3 жовтня 2017 року, яким Цивільний процесуальний кодекс (далі - ЦПК) України викладений у новій редакції.
10 травня 2018 року Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду призначив справу до судового розгляду.
30 травня 2018 року Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду ухвалою передав справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду.
Відповідно до частини шостої статті 403 ЦПК України справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду у всіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної чи суб'єктної юрисдикції.
З огляду на те, що заступник прокурора Тернопільської області оскаржує ухвалу Теребовлянського районного суду Тернопільської області від 30 березня 2017 року й ухвалу Апеляційного суду Тернопільської області від 22 травня 2017, зокрема, з підстав порушення правил суб'єктної юрисдикції, Велика Палата Верховного Суду приймає справу до розгляду.
Відповідно до частини тринадцятої статті 7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Згідно з частиною першою статті 402 ЦПК України у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Отже, справа розглядатиметься Великою Палатою Верховного Суду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у ній матеріалами та без проведення судового засідання (у письмовому провадженні).
Велика Палата Верховного Суду звертає увагу на те, що у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення (частина одинадцята статті 272 ЦПК України).
Керуючись частиною тринадцятою статті 7, частиною першою статті 402, частиною шостою статті 403 ЦПК України, Велика Палата Верховного Суду
у х в а л и л а :
1. Прийняти до розгляду справу за позовом заступника керівника Теребовлянської місцевої прокуратури Тернопільської області в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, ОСОБА_3, Відділу державної реєстрації Теребовлянської районної державної адміністрації Тернопільської області, треті особи - Золотниківська сільська рада Теребовлянського району Тернопільської області, Фермерське господарство «Прогрес-СТ», про скасування наказів, визнання договору оренди земельної ділянки недійсним, скасування його державної реєстрації та повернення земельної ділянки за касаційною скаргою заступника прокурора Тернопільської області на ухвалу Теребовлянського районного суду Тернопільської області від 30 березня 2017 року й ухвалу Апеляційного суду Тернопільської області від 22 травня 2017 року.
2. Призначити справу до розгляду Великою Палатою Верховного Суду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у ній матеріалами на 22 серпня 2018 року у приміщенні Верховного Суду за адресою: м. Київ, вул. Пилипа Орлика, 8.
3. Надіслати учасникам справи копії цієї ухвали для відома.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Д.А.ГудимаСудді:Н.О.АнтонюкН.П.Лященко С.В.БакулінаО.Б.Прокопенко В.В.БританчукЛ.І.Рогач В.І.ДанішевськаІ.В.Саприкіна О.С.ЗолотніковО.М.Ситнік О.Р.КібенкоО.С.Ткачук В.С.КнязєвВ.Ю.Уркевич Л.М.ЛобойкоО.Г.Яновська