АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа
№ 606/2032/16-ц
Головуючийу 1-й інстанції Малярчук В.В.
Провадження№ 22-ц/789/518/17
Доповідач- Дикун С.І.
Категорія- 45
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 травня 2017 р. колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Тернопільської області в складі:
головуючого - Дикун С.І.
суддів - Парандюк Т. С., Храпак Н. М.,
при секретарі - Коваль О.І.
з участю сторін - прокурора Свачій М.І., представника відповідача ОСОБА_1, фермерського господарства "Прогрес-СТ" Демковича Ю.Й.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Тернополі цивільну справу за апеляційною скаргою заступника керівника Теребовлянської місцевої прокуратури на ухвалу Теребовлянського районного суду від 30 березня 2017 року по справі за позовом заступника керівника Теребовлянської місцевої прокуратури в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, ОСОБА_1, відділу державної реєстрації Теребовлянської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Золотниківська сільська рада, фермерське господарство "Прогрес-СТ" про скасування наказів, визнання недійсних договорів оренди землі, повернення земельної ділянки та скасування державної реєстрації договору,
ВСТАНОВИЛА:
У листопаді 2016 року заступник керівника Теребовлянської місцевої прокуратури звернулася з позовом до суду в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, ОСОБА_1, відділу державної реєстрації Теребовлянської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Золотниківська сільська рада, фермерське господарство «Прогрес-СТ» про скасування наказів, визнання недійсних договорів оренди землі, повернення земельної ділянки та скасування державної реєстрації договору.
Ухвалою Теребовлянського районного суду від 30 березня 2017 року цивільну справу за позовом заступника керівника Теребовлянської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області до ОСОБА_1, відділу державної реєстрації Теребовлянської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Золотниківська сільська рада, фермерське господарство «Прогрес-СТ» про скасування наказів, визнання недійсними договорів оренди землі, повернення земельної ділянки та скасування державної реєстрації договору закрито на підставі п.1 ч.1 ст.205 ЦПК України.
В апеляційній скарзі Теребовлянська місцева прокуратура просить скасувати ухвалу суду і стягнути з відповідачів понесені прокуратурою Тернопільської області судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 1600 грн.
В обґрунтування апеляційної скарги посилається на те, що ухвала суду першої інстанції постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Зазначає, що позовні вимоги заявлені саме до громадянина - фізичної особи ОСОБА_1, як сторони договору оренди. При цьому, вимог про ліквідацію фермерського господарства прокурор не заявляв, питання про надання оцінки законності створення фермерського господарства перед судом не ставив. Наголошує, що розгляд позовних вимог про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 25.11.2014 року, укладеного між Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області та фізичною особою ОСОБА_1 не може бути здійснено в межах господарського судочинства, оскільки в такому випадку вказана фізична особа підлягає обов'язковому залученню до розгляду справи в якості відповідача, що суперечить нормам ст.ст. 1,21 ГПК України. Заявник вказує, що ФГ "Прогрес-СТ" виступає в якості третьої сторони, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору та не може бути відповідачем у даній справі. Також, в ухвалі від 30.03.2017 року судом хибно зазначено, що позов пред'явлено в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, оскільки останнє виступає в даній справі в якості відповідача.
Заслухавши думку учасників процесу, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість ухвали суду першої інстанції в межах доводів поданої апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення, виходячи із наступного.
Відповідно до вимог п.2 ч.1 ст. 312 ЦПК України, розглянувши скаргу на ухвалу суду першої інстнції, апеляційний суд змінює або скасовує ухвалу суду першої інстанції і постановляє ухвалу з цього питання, якщо воно було вирішено судом першої інстанції з порушенням норм процесуального права, або при правильному вирішенні було помилково сформульовано суть процесуальної дії чи підстави її застосування.
Постановляючи оскаржувану ухвалу, суд закрив провадження у справі за позовом заступника керівника Теребовлянської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області до ОСОБА_1, відділу державної реєстрації Теребовлянської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Золотниківська сільська рада, фермерське господарство «Прогрес-СТ» про скасування наказів, визнання недійсними договорів оренди землі, повернення земельної ділянки та скасування державної реєстрації договору. Таким чином, Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області суд зазначив як позивача по справі. Однак, як вбачається із матеріалів справи, позовної заяви (а.с.1-11) позов заступника керівника Теребовлянської місцевої прокуратури був заявлений в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, ОСОБА_1, відділу державної реєстрації Теребовлянської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Золотниківська сільська рада, фермерське господарство «Прогрес-СТ». Позовні вимоги не були змінені чи уточнені.
За таких обставин, суд, в порушення принципу диспозитивності цивільного судочинства, передбаченого нормами ст.11 ЦПК України, з порушенням норм процесуального права щодо зазначення суб'єктного складу, вирішив питання закриття провадження. У зв'язку з чим оскаржувана ухвала підлягає до скасування з підстав, передбачених п.2 ч.1 ст. 312 ЦПК України, із постановленням ухвали з цього питання.
Підстави закриття провадження в цивільній справі регулюються положеннями ст. 205 ЦПК України.
Відповідно до п. 1 ст. 205 ЦПК України, суд закриває провадження по справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
За змістом ст. 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Із матеріалів справи встановлено, що Орендодавець - Головне управління Держземагенства у Тернопільській області, на підставі пункту 4 статті 122 Земельного кодексу України та Положення про Головне управління Держземагенства у Тернопільській області, затвердженого наказом Держземагенства у Тернопільській області від 05.06.2013 №243, в особі начальника Головного управління Держземагенства у Тернопільській області Мартинюка Віктора Анатолійовича, виконуючи наказ Головного управління Держземагенства у Тернопільській області від 20.11.2014 року №19-1580/14-14-СГ "Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки в оренду", та Орендар - громадянин ОСОБА_1, керуючись законами України "Про оренду землі" та "Про оцінку земель", розділом XIII Податкового кодексу України, уклали договір оренди землі №112-сг від 25.11.2014 року.
Відповідно до вищенаведеного договору його предметом виступає земельна ділянка площею 21,7950 га для ведення фермерського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення (землі загального користування - пасовище), яка розташована за межами населеного пункту на території Золотниківської сільської ради Теребовлянського району Тернопільської області.
Згідно із заяви ОСОБА_1 від 14.10.2014 року, адресованої начальнику Головного управління Держземагенства у Тернопільській області, ОСОБА_1 просить надати дозвіл на розроблення технічної документації по відновленню (встановленню) меж земельної ділянки в натурі на місцевості, з метою подальшого надання в оренду, орієнтовною площею 21,7950 га для ведення фермерського господарства.
Відповідно до наказу Головного управління Держземагенства у Тернопільській області про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою №19-1183/14-14-cг від 28.10.2014 року надано дозвіл гр. ОСОБА_1 на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) кадастровий номер НОМЕР_1 площею 21,7950 га з метою подальшого надання в оренду для ведення фермерського господарства.
Як вбачається із листа (в порядку інформування) відділу Держземагенства у Теребовлянському районі № 1488/02-1 від 24.11.2014 року, орендна плата встановлюється за використання земельної ділянки за межами населеного пункту на території Золотниківської сільської ради площею 21,7950 га саме для ведення фермерського господарства у розмірі 21841, 65 грн.
Згідно зі ст. 13 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону. (ст. 16 Закону України «Про оренду землі»).
За змістом статті ч.ч.1 та 4 ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.
Відповідно до ч.3 ст.22 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення надаються у власність та передаються в користування, зокрема, для ведення фермерського господарства.
Фермерське господарство підлягає державній реєстрації як юридична особа або фізична особа - підприємець. Фермерське господарство, зареєстроване як юридична особа, діє на основі Статуту.
Відповідно до положень статті 8 зазначеного Закону (в редакції закону на час укладення договору оренди землі 26.10.2012 року) після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.
Таким чином, відповідач ОСОБА_1 з метою здійснення підприємницької діяльності шляхом створення та діяльності фермерського господарства, отримав в оренду у Головному управлінні Держземагенства у Тернопільській області спірну земельну ділянку на умовах платності.
Мета набуття прав орендаря цієї земельної ділянки зазначена як у наказі Головного управління Держземагенства у Тернопільській області, так і в договорі оренди земельної ділянки - для ведення фермерського господарства.
Таким чином, не заслуговують на увагу необґрунтовані доводи прокурора, що земельна ділянка в оренду відповідачем була отримана як фізичною особою, а тому спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до п. 6 ч.1 ст. 12 ГПК України, господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.
Оскільки фермерські господарства є юридичними особами, їхні земельні спори з іншими юридичними особами, у тому числі про надання із земель державної або комунальної власності земельної ділянки, підвідомчі господарським судам.
Надання земельної ділянки фізичній особі одноосібно для ведення фермерського господарства не суперечить та не перешкоджає використанню цієї земельної ділянки для ведення фермерського господарства, в тому числі, у вигляді юридичної особи; приписів чинного законодавства, які регламентували б іншим чином використання земельної ділянки, наданої в оренду для створення фермерського господарства, прокурором не наведено.
Враховуючи викладене, провадження у справі підлягає закриттю з підстав, передбачених п.1 ч.1 ст.205 ЦПК України, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до вимог ч.2 ст.206 ЦПК України заявнику слід повідомити, що розгляд таких справ віднесено до юрисдикції господарського суду.
Відповідно до вимог, передбачених ч.5 ст.88 ЦПК України, п.5 ч.1 ст.7 Закону України "Про судовий збір" прокуратурі Тернопільської області належить повернути судовий збір у розмірі 13954,88 грн.? сплачений згідно з платіжним дорученням №1257 від 12 жовтня 2016 року.
Керуючись ст.ст. 205 ч.1 п.1, 206, 307, 310, 315,317,319, 324,325 ЦПК України,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу заступника керівника Теребовлянської місцевої прокуратури задовольнити частково.
Ухвалу Теребовлянського районного суду від 30 березня 2017 року скасувати та постановити нову ухвалу, якою закрити провадження у справі за позовом заступника керівника Теребовлянської місцевої прокуратури в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, ОСОБА_1, відділу державної реєстрації Теребовлянської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Золотниківська сільська рада, фермерське господарство "Прогрес-СТ" про скасування наказів, визнання недійсними договорів оренди землі, повернення земельної ділянки та скасування державної реєстрації договору.
Повідомити заявнику, що розгляд даної справи віднесено до юрисдикції господарського суду.
Повернути прокуратурі Тернопільської області судовий збір у розмірі 13954,88 грн.? сплачений згідно з платіжним дорученням №1257 від 12 жовтня 2016 року.
Кошти повернути на рахунок прокуратури Тернопільської області (код отримувача 02910098, рахунок отримувача 35215035004091, код банку 820172, банк отримувача: ДКСУ у м. Києві).
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ на протязі двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий - підпис
Судді - два підписи
З оригіналом згідно:
Суддя апеляційного суду Тернопільської області
С.І. Дикун