У х в а л а
15 травня 2018 року
м. Київ
справа № 522/20475/16-ц
провадження № 61-22729 ск 18
Верховний Суд у складі судді Другої судової палати Касаційного цивільного суду Пророка В. В.,
розглянув касаційну скаргу компанії «Стетфорд Венчерс Лтд» на ухвалу апеляційного суду Одеської області від 30 січня 2018 року в справі за позовом ОСОБА_2 до виконавчого комітету Одеської міської ради, Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, треті особи: ОСОБА_3, ОСОБА_4, про скасування розпорядження, рішення про видачу містобудівних умов та свідоцтва про право власності,
В с т а н о в и в:
28 лютого 2018 року компанія «Стетфорд Венчерс Лтд» надіслала засобами поштового зв'язку до Верховного Суду касаційну скаргу на ухвалу апеляційного суду Одеської області від 30 січня 2018 року.
В касаційній скарзі компанія «Стетфорд Венчерс Лтд» просить суд касаційної інстанції оскаржувану ухвалу апеляційного суду скасувати і справу передати до апеляційного суду для вирішення питання про відкриття апеляційного провадження.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справ між суддями від 04 травня 2018 року для розгляду справи визначено суддю-доповідача Пророка В. В.
В касаційній скарзі компанії «Стетфорд Венчерс Лтд» зазначено, що вона підписана директором ОСОБА_2.
Однак вказана касаційна скарга підлягає поверненню з огляду на наступне.
Відповідно до частини 1, 2 статті 25 Закону України «Про міжнародне приватне право» особистим законом юридичної особи вважається право держави місцезнаходження юридичної особи. Для цілей цього Закону місцезнаходженням юридичної особи є держава, у якій юридична особа зареєстрована або іншим чином створена згідно з правом цієї держави.
Згідно зі статтею 26 вказаного Закону цивільна правоздатність та дієздатність юридичної особи визначається особистим законом юридичної особи.
Частиною 3 статті 58 ЦПК України передбачено, що юридична особа бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
30 вересня 2016 року набрав чинності Закон України № 1401-VIII від 02 червня 2016 року «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)».
За приписами частини третьої статті 131-2 Конституції України виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення.
У підпункті 11 пункту 16-1 розділу XV Перехідні положення Конституції України закріплено, що представництво відповідно до пункту 3 частини першої статей 131-1, 131-2 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 01 січня 2017 року. Представництво в суді у провадженнях, розпочатих до набрання чинності даним Законом, здійснюється за правилами, які діяли до набрання ним чинності, - до ухвалення у відповідних справах остаточних судових рішень, які не підлягають оскарженню.
Таким чином, з 01 січня 2017 року представництво у Верховному Суді у справах, провадження у яких розпочате після 30 вересня 2016 року, має здійснюватися адвокатами.
Ухвала про відкриття провадження в справі за позовом ОСОБА_2 до виконавчого комітету Одеської міської ради, Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, треті особи: ОСОБА_3, ОСОБА_4, про скасування розпорядження, рішення про видачу містобудівних умов та свідоцтва про право власності була постановлена Приморським районним судом м. Одеси 23 листопада 2016 року.
Самопредставництво юридичної особи здійснюється керівником або членом виконавчого органу.
Таким чином, для іноземних юридичних осіб, відомості про керівника яких і його повноваження відсутні в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повинні надаватися документи на підтвердження повноважень такого керівника, видані відповідно до законодавства країни місцезнаходження такої юридичної особи, які належним чином оформлені для їх представлення на території України, відповідно до міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
В касаційній скарзі компанії «Стетфорд Венчерс Лтд» зазначено, що вона підписана директором ОСОБА_2, однак не надано документів на підтвердження повноважень вказаної особи в якості керівника.
При цьому, до касаційної скарги додана довіреність на підтвердження повноважень представника ОСОБА_1, яка підписана та посвідчена службовцем з сертифікації Республіки Кіпр.
Водночас, відповідно до частини 3 статті 1 Угоди між Україною та Республікою Кіпр «Про правову допомогу в цивільних справах» (2004), положення Угоди застосовуються до юридичних осіб, які мають своє місцезнаходження на території будь-якої з Договірних Сторін і які були створені відповідно до її законодавства.
З касаційної скарги та доданої до неї копії довіреності убачається, що компанія «Стетфорд Венчерс Лтд» зареєстрована та діє за законами Маршаллових островів.
Таким чином, на підтвердження повноважень директора ОСОБА_2 на представництво компанії «Стетфорд Венчерс Лтд» (самопредставництво), особі, яка подала касаційну скаргу потрібно було додати належним чином видані та оформлені на території Маршаллових островів документи, відповідно до Конвенції, що скасовує вимоги легалізації іноземних офіційних документів (1961), учасником якої є Україна та Маршаллові острови.
Крім того, з конверта, в якому надіслано касаційну скаргу на адресу Верховного Суду убачається, що вона подана на території України через підприємство поштового зв'язку «Укрпошта».
Враховуючи викладене, згідно з пунктом 1 частини четвертої статті 393 ЦПК України, касаційна скарга компанії «Стетфорд Венчерс Лтд» на ухвалу апеляційного суду Одеської області від 30 січня 2018 року підлягає поверненню, у зв'язку з тим, що підписана особою, яка не мала права її підписувати.
Одночасно суд має роз'яснити, що повернення касаційної скарги не перешкоджає повторному зверненню зі скаргою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для її повернення.
Керуючись статтею 393 ЦПК України,
У х в а л и в:
Повернути касаційну скаргу компанії «Стетфорд Венчерс Лтд» на ухвалу апеляційного суду Одеської області від 30 січня 2018 року в справі за позовом ОСОБА_2 до виконавчого комітету Одеської міської ради, Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, треті особи: ОСОБА_3, ОСОБА_4, про скасування розпорядження, рішення про видачу містобудівних умов та свідоцтва про право власності, з доданими до скарги матеріалами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.
Суддя В. В. Пророк