УХВАЛА
05 березня 2018 року
м. Київ
справа №815/2954/17
адміністративне провадження №К/9901/11262/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
Білоуса О.В., Желтобрюх І.Л., Стрелець Т.Г., перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2017 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 05 грудня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
24 січня 2018 року скаржник звернувся до суду касаційної інстанції з вказаною касаційною скаргою.
Ухвалою Верховного Суду від 31 січня 2018 року касаційну скаргу залишено без руху та надано строк протягом десяти днів з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків касаційної скарги: сплати судового збору.
У встановлений строк скаржником усунуто недоліки касаційної скарги.
Відповідно до частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Згідно з підпунктом 14 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України, судові рішення, ухвалені судами апеляційної інстанції до набрання чинності цією редакцією Кодексу, набирають законної сили та можуть бути оскаржені в касаційному порядку протягом строків, що діяли до набрання ним чинності.
Частиною другою статті 212 КАС України (в редакції, яка діяла на час ухвалення оскаржуваного судового рішення суду апеляційної інстанції) встановлено, що касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.
Як вбачається з матеріалів касаційної скарги, оскаржуване судове рішення суду апеляційної інстанції ухвалено 05 грудня 2017 року у відкритому судовому засіданні. Таким чином строк касаційного оскарження закінчився 25 грудня 2017 року.
Касаційну скаргу подано до суду касаційної інстанції 24 січня 2018 року, тобто з пропуском строку на касаційне оскарження.
У касаційній скарзі ОСОБА_4 порушує питання про поновлення строку на касаційне оскарження з посиланням на те, що не був присутній у судовому засіданні, а копію оскаржуваної ухвали апеляційного суду отримав засобами поштового зв'язку 05 січня 2018 року. Тому вважає, що має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження.
Такі посилання не можуть визнаватися судом належними доказами отримання скаржником копії рішення у певну дату за відсутності конверта, яким направлялась копія ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 05 грудня 2017 року або довідки відділення поштового зв'язку про дату вручення такого поштового відправлення.
За таких обставин, суд дійшов висновку про неповажність причин пропуску ОСОБА_4 строку на касаційне оскарження та відсутність підстав для його поновлення.
Відповідно до правил частини четвертої статті 214 КАС України (в редакції, яка діяла на час ухвалення оскаржуваного судового рішення суду апеляційної інстанції) касаційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, встановлених статтею 212 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними.
Аналогічні положення закріплені в частині третій статті 332 чинної редакції КАС України.
Згідно з частиною третьою статті 332 КАС України (в редакції, чинній на момент звернення з касаційною скаргою) касаційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 329 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху особа має право звернутися до суду касаційної інстанції із заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.
Суд вважає за необхідне застосувати зазначену норму процесуального закону з урахуванням положень підпункту 14 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України.
За таких обставин, відповідно до правил статті 332 КАС України касаційна скарга підлягає залишенню без руху з установленням скаржнику строку для зазначення інших підстав для поновлення строку на касаційне оскарження та надання відповідних доказів (конверта з відбитками та штрихкодовими ідентифікаторами установи поштового зв'язку, довідки відділення поштового зв'язку тощо).
Керуючись статтями 248, 332, підпунктом 14 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України,
УХВАЛИВ:
Визнати неповажними підстави пропуску ОСОБА_4 строку на касаційне оскарження постанови Одеського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2017 року та ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 05 грудня 2017 року.
Касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2017 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 05 грудня 2017 року залишити без руху.
Надати скаржнику десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для зазначення інших підстав для поновлення строку на касаційне оскарження та надання відповідних доказів.
Роз'яснити, що у разі невиконання вимог цієї ухвали, а також у разі, якщо наведені скаржником підстави для поновлення строку касаційного оскарження будуть визнані судом неповажними, у відкритті касаційного провадження буде відмовлено.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями і оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач О.В.Білоус
Судді І.Л.Желтобрюх
Т.Г.Стрелець