ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
УХВАЛА
про відмову у прийнятті позовної заяви
"14" серпня 2017 р.
№ 916/1955/17
Суддя Д'яченко Т.Г., розглянувши матеріали вх. № 2065/17 від 10.08.2017р.
За позовом: S.C. Best Marine Shipping S.R.L. (С.С. Бэст Марин Шипинг С.Р.Л.)
До відповідача: BYO LTD (БЙО ЛТД)
про стягнення 25297 доларів США, що еквівалентно 650752,74 грн.
ВСТАНОВИВ :
Позивач - S.C. Best Marine Shipping S.R.L. (С.С. Бэст Марин Шипинг С.Р.Л.) звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до BYO LTD (БЙО ЛТД), у якій просить суд стягнути з відповідача:
- заборгованість в розмірі 20647 доларів США, що еквівалентно 531133,81 грн.;
- витрати на надання правової допомоги в розмірі 4650 доларів США, що еквівалентно 119618,93 грн. та витрати на перекладача та нотаріуса в розмірі 800грн.
Одночасно з поданням позовної заяви, представником позивача надано до суду заяву про забезпечення позову від 10.08.2017р. вх. № ГСОО 2-4252/17, в якій він просить суд вжити заходів забезпечення позову у вигляді затримання судна MAMBA D (ІМO 9189706), зареєстроване під прапором Панами, власником якого є BYO LTD (БЙО ЛТД) (місцезнаходження: Henville Building Charles Street, Charlestown, Nevis, West Indies (Хенвіл Білдінг, Прінь Чарльз Стріт, Чарльзтаун, Невіс, Вест-Індія) та заборони його виходу з акваторії морського пору Рені Ренійської філії Державного підприємства „Адміністрація морських портів України" ( вул. Дунайська, 188, Рені, Одеська область, 68800, Україна).
Розглянувши матеріали позовної заяви S.C. Best Marine Shipping S.R.L. (С.С. Бэст Марин Шипинг С.Р.Л.) (від 10.08.2017р. вх. № ГСОО 2065/17), суд дійшов висновку про відмову в її прийнятті, з огляду на наступне.
Положеннями розділу XV Господарського процесуального кодексу України врегульовано порядок провадження у справах за участю іноземних суб'єктів господарювання.
З урахуванням положень ст.ст. 123, 124 ГПК України, іноземні суб'єкти господарювання мають такі самі процесуальні права і обов'язки, що і суб'єкти господарювання України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України. Підсудність справ за участю іноземних суб'єктів господарювання визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Підвідомчість і підсудність справ визначається за правилами, встановленими ст.ст.12 - 17 ГПК України.
Так, відповідно до положень ч. 2 ст. 16 ГПК України, справи про арешт судна, що здійснюється для забезпечення морської вимоги, розглядаються судом за місцезнаходженням морського порту України, в якому перебуває судно, або порту реєстрації судна.
Як вбачається з позиції Президії Вищого господарського суду України, викладеної у п. 1 роз'яснення „Про деякі питання практики розгляду справ за участю іноземних підприємств і організацій" від 31.05.2002 р. № 04-5/608, правовідносини, пов'язані з усіма видами зовнішньоекономічної діяльності в Україні, регулюються положеннями Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", а питання, що виникають у сфері приватноправових відносин з іноземним елементом (хоча б один учасник правовідносин є іноземцем, особою без громадянства або іноземною особою; об'єкт правовідносин знаходиться на території іноземної держави; юридичний факт, який впливає на виникнення, зміну або припинення правовідносин, мав чи має місце на території іноземної держави), у тому числі й питання підсудності судам України справ з іноземним елементом, вирішуються згідно із Законом України "Про міжнародне приватне право".
Відповідно до ст. 38 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", спори, що виникають між суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності, іноземними суб'єктами господарської діяльності у процесі такої діяльності можуть розглядатися судами України, а також за згодою сторін спору Міжнародним комерційним арбітражним судом та Морською арбітражною комісією при Торгово-промисловій палаті України та іншими органами вирішення спору, якщо це не суперечить чинним законам України або передбачено міжнародними договорами України.
За статтею 76 Закону України "Про міжнародне приватне право", суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом у таких випадках: якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, крім випадків, передбачених у статті 77 цього Закону; якщо на території України відповідач у справі має місце проживання або місцезнаходження, або рухоме чи нерухоме майно, на яке можна накласти стягнення, або знаходиться філія або представництво іноземної юридичної особи - відповідача; у справах про відшкодування шкоди, якщо її було завдано на території України; якщо у справі про сплату аліментів або про встановлення батьківства позивач має місце проживання в Україні; якщо у справі про відшкодування шкоди позивач - фізична особа має місце проживання в Україні або юридична особа - відповідач - місцезнаходження в Україні; якщо у справі про спадщину спадкодавець у момент смерті був громадянином України або мав в Україні останнє місце проживання; дія або подія, що стала підставою для подання позову, мала місце на території України; якщо у справі про визнання безвісно відсутнім або оголошення померлим особа мала останнє відоме місце проживання на території України; якщо справа окремого провадження стосується особистого статусу або дієздатності громадянина України; якщо справа проти громадянина України, який за кордоном діє як дипломатичний агент або з інших підстав має імунітет від місцевої юрисдикції, відповідно до міжнародного договору не може бути порушена за кордоном; якщо у справі про банкрутство боржник має місце основних інтересів або основної підприємницької діяльності на території України; в інших випадках, визначених законом України та міжнародним договором України.
У відповідності до ст. 77 Закону України „Про міжнародне приватне право", підсудність судам України є виключною у таких справах з іноземним елементом: якщо нерухоме майно, щодо якого виник спір, знаходиться на території України, крім справ, що стосуються укладення, зміни, розірвання та виконання договорів у рамках державно-приватного партнерства, укладених Кабінетом Міністрів України, згідно з якими нерухоме майно є об'єктом такого партнерства, а спір не стосується виникнення, припинення та реєстрації речових прав на такий об'єкт; якщо у справі, яка стосується правовідносин між дітьми та батьками, обидві сторони мають місце проживання в Україні; якщо у справі про спадщину спадкодавець - громадянин України і мав в ній місце проживання; якщо спір пов'язаний з оформленням права інтелектуальної власності, яке потребує реєстрації чи видачі свідоцтва (патенту) в Україні; якщо спір пов'язаний з реєстрацією або ліквідацією на території України іноземних юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців; якщо спір стосується дійсності записів у державному реєстрі, кадастрі України; якщо у справах про банкрутство боржник був створений відповідно до законодавства України; якщо справа стосується випуску або знищення цінних паперів, оформлених в Україні; справи, що стосуються усиновлення, яке було здійснено або здійснюється на території України; в інших випадках, визначених законами України.
З системного аналізу положень ст.ст. 76, 77 Закону України „Про міжнародне приватне право", ст. 38 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", необхідною передумовою підсудності справи господарським судам України, є відповідність предмету спірних правовідносин чинним законам України або міжнародним договорам України, факт укладення між сторонами спору угоди про підсудність справи з іноземним елементом судам України (крім випадків виключної підсудності ст. 76 Закону України "Про міжнародне приватне право").
При поданні позовної заяви до суду, S.C. Best Marine Shipping S.R.L. (С.С. Бэст Марин Шипинг С.Р.Л.) не було надано доказів досягнення між сторонами спору угоди про підсудність справи з іноземним елементом судам України.
Як вбачається зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів, спірні правовідносини сторін виникли на підставі дісбурсменського рахунку від 27.04.2017р. №035, який, за твердженням позивача, є підставою для сплати наданих агентських послуг з боку S.C. Best Marine Shipping S.R.L. (С.С. Бэст Марин Шипинг С.Р.Л.).
Тобто, предметом спірних правовідносин сторін, у даному випадку, є - стягнення грошових коштів за надані відповідачу послуги з боку позивача.
Як вже було зазначено судом вище, положення частини 2 статті 16 ГПК України визначають як виключну підсудність господарським судам України - справи про арешт судна, що здійснюється для забезпечення морської вимоги, які розглядаються судом за місцезнаходженням морського порту України, в якому перебуває судно, або порту реєстрації судна.
Однак, в даному випадку, предметом розгляду справи є - стягнення грошових коштів, а підставою позову позивача - S.C. Best Marine Shipping S.R.L. (С.С. Бэст Марин Шипинг С.Р.Л.) є морська вимога за такі надані послуги на підставі дісбурсменського рахунку від 27.04.2017р. №035.
Що ж до прохання позивача про розгляд питання про затримання судна MAMBA D (ІМO 9189706), зареєстрованого під прапором Панами, власником якого є відповідач - BYO LTD (БЙО ЛТД) (місцезнаходження: Henville Building Charles Street, Charlestown, Nevis, West Indies (Хенвіл Білдінг, Прінь Чарльз Стріт, Чарльзтаун, Невіс, Вест-Індія), та заборону його виходу з акваторії морського пору Рені Ренійської філії Державного підприємства „Адміністрація морських портів України" (вул. Дунайська, 188, Рені, Одеська область, 68800, Україна), слід зазначити, що заявлено таке прохання в заяві про вжиття заходів забезпечення позову в порядку ст.ст. 66,67 ГПК України, як обраний позивачем захід до забезпечення його позовних вимог про стягнення заборгованості.
Отже, на думку суду, правових підстав для застосування положень ч. 2 ст. 16 ГПК України щодо виключної підсудності даного спору господарським судам України, у даному випадку, немає.
Приймаючи до уваги вищевикладене, у даному випадку спір між двома іноземними суб'єктами про стягнення заборгованості не підлягає розгляду в господарських судах України, у зв'язку з чим господарський суд відмовляє у прийнятті позовної заяви на підставі п. 1 ст. 62 ГПК України.
Керуючись п. 1 ст.62, ст. 86 ГПК України, суд
У Х В А Л И В:
Відмовити у прийнятті позовної заяви S.C. Best Marine Shipping S.R.L. (С.С. Бэст Марин Шипинг С.Р.Л.) (вх. № 2065/17 від 10.08.2017р.) до BYO LTD (БЙО ЛТД) про стягнення 25297 доларів США, що еквівалентно 650752,74 грн.
Суддя Т.Г. Д'яченко