ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ОКРЕМА УХВАЛА
23 лютого 2017 року
Справа № 917/775/16
Вищий господарський суд України у складі: суддя Львов Б.Ю. - головуючий, судді Корсак В.А. і Селіваненко В.П.,
розглянувши касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Кременчуцький сталеливарний завод", м. Кременчук Полтавської області,
на рішення господарського суду Полтавської області від 23.06.2016
та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 22.11.2016
зі справи № 917/775/16
за позовом акціонерного товариства "Науково-виробнича корпорація "Уралвагонзавод" імені Ф.Е. Дзержинського" (далі - Товариство), м. Нижній Тагіл Свердловської області, Російська Федерація,
до публічного акціонерного товариства "Кременчуцький сталеливарний завод" (далі - Завод),
третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - публічне акціонерне товариство комерційний банк "ПриватБанк" (далі - Банк), м. Дніпропетровськ,
про стягнення коштів,
за участю представників:
Товариства - Чулова Г.В.,
Заводу - Гнатенка С.І., Максименка А.Ю.,
Банка - Тузової В.О.,
ВСТАНОВИВ:
Товариство звернулося до господарського суду Полтавської області з позовом про стягнення з Заводу 58 239 800 рос. руб. несплаченої винагороди за використання об'єктів інтелектуальної власності у зв'язку з неналежним виконанням ліцензійного договору від 29.09.2010 № 1295сб/15.
Рішенням господарського суду Полтавської області від 23.06.2016, залишеним без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 22.11.2016, позов задоволено.
Постановою Вищого господарського суду України від 23.02.2017 рішення господарського суду Полтавської області від 23.06.2016 та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 22.11.2016 зі справи № 917/775/16 залишено без змін, а касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Кременчуцький сталеливарний завод" - без задоволення.
Під час розгляду справи встановлено, що:
- Сполучені Штати Америки додатком до регулятивного акту від 16.07.2014 ЕО № 13661 запровадили санкції щодо Товариства через надання ним підтримки у порушенні територіальної цілісності і суверенітету України, а також підтримки осіб, дії яких сприяють терору, підвищенню військового потенціалу тероризму та його поширенню;
- постановою Ради Європейського союзу від 08.09.2014 № 960/2014 внесено зміни до постанови Ради Європейського союзу № 833/2014 щодо обмежувальних заходів у зв'язку з діями Росії по дестабілізації ситуації в Україні та Товариство включено до санкційного списку компаній, яким забороняється прямо чи опосередковано придбавати, продавати, надавати інвестиційні послуги або сприяти у видачі, або будь-які справи з обігом цінних паперів та інструментами грошового ринку зі строком більше 90 днів, випущених після 01.08.2014 з 12.09.2014 або з терміном понад 30 днів, випущених після 12.09.2014;
- згідно з додатком № 1 "Фізичні особи, до яких застосовуються обмежувальні заходи (санкції)" до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 02.09.2015 "Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)" застосовано санкції у вигляді заборони на встановлення ділових контактів, зупинення фінансових операцій, зокрема, до фізичної особи ОСОБА_7 - голови ради директорів підприємства "Научно-производственная корпорация "Уралвагонзавод" имени Ф. Э. Дзержинского"; додаток № 2 "Юридичні особи, до яких застосовуються обмежувальні заходи (санкції)" відомостей щодо застосування до Товариства санкцій не містить.
У відповідності до Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (далі - Закон) державою передбачені заходи, спрямовані на захист прав та законних інтересів громадян, суспільства і держави, забезпечення національної безпеки шляхом визначення правового механізму протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, а також формування загальнодержавної багатоджерельної аналітичної бази даних для надання правоохоронним органам України та іноземних держав можливості виявляти, перевіряти і розслідувати злочини, пов'язані з відмиванням коштів та іншими незаконними фінансовими операціями.
Дія зазначеного Закону поширюється на громадян України, іноземців та осіб громадянства, фізичних осіб-підприємців, а також на юридичних осіб, їх філії, представництва та інші відокремлені підрозділи, що забезпечують проведення фінансових операцій на території України та за її межами відповідно до міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (стаття 2 Закону).
При здійсненні фінансової операції щодо погашення боргу, визначені Законом суб'єкти первинного та державного фінансового моніторингу, а також правоохоронні органи, за наявності підстав, зобов'язані вжити відповідні заходи, передбачені Законом та Кримінальним процесуальним кодексом України.
Згідно з частинами першою та другою статті 90 Господарського процесуального кодексу України господарський суд, виявивши при вирішенні господарського спору порушення законності або недоліки в діяльності підприємства, установи, організації, державного чи іншого органу, виносить окрему ухвалу. Окрема ухвала надсилається відповідним підприємствам, установам, організаціям, державним та іншим органам, посадовим особам, які несуть відповідальність за ухилення від виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, в порядку та розмірі, передбачених частиною першою статті 119 цього Кодексу.
На підставі викладеного Вищий господарський суду України вважає за необхідне повідомити Службу безпеки України про обставини, що викладені у даній ухвалі.
Керуючись статтями 86, 90 ГПК України, Вищий господарський суд України
УХВАЛИВ:
Окрему ухвалу направити Службі безпеки України для вчинення дій, передбачених чинним законодавством.
Суддя Б.Львов
Суддя В.Корсак
Суддя В.Селіваненко