ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
_____________________________________________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Зосименко О.М.
Суддя-доповідач:Охрімчук І.Г.
УХВАЛА
іменем України
"01" листопада 2016 р. Справа № 295/7220/16-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Охрімчук І.Г.
суддів: Зарудяної Л.О.
Кузьменко Л.В.,
за участю секретаря судового засідання Єрикалової О.О.,
позивача та його представника:
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "31" серпня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити дії ,
ВСТАНОВИВ:
В травні 2016р. ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом про визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перевести позивача на пенсію за вислугу років з дати звернення. Обґрунтовуючи позов ОСОБА_3 вказав на те, що він має більше ніж 22 роки вислуги, необхідної для призначення пенсії на підставі ст.12 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". В зв'язку з чим, вважає, що допущені відповідачем порушення норм Закону суттєво порушують його права.
Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 31.08.2016р. позов задоволено. Визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову в переведенні позивача на пенсію за вислугу років. Зобов'язано відповідача перевести позивача на пенсію за вислугу років з 21.04.2016р.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач звернувся до суду зі скаргою, в якій просив постанову суду від 21.08.2016р. скасувати та в позові відмовити. Скаржник звертає увагу суду на те, що норма Постанови КМУ №393 суперечить п.а ч.1 ст.12 Закону №2262, яка передбачає календарне обчислення вислуги років для призначення пенсії. Посилаючись на приписи ч.4 ст.9 КАС України, відповідач вказує на те, що суд має застосувати правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задоволенню не підлягає з урахуванням наступного.
Матеріали справи свідчать, що позивач ОСОБА_3 відпоаідно до наказу Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 30.12.2015р. №72 о/с звільнений зі служби в поліції за п.2 ч.1 ст.77 ЗУ "Про Національну поліцію".
Згідно наказу №72 о/с від 30.12.2015 вислуга років на день звільнення позивача складає: календарна - 21 рік 06 місяців 06 днів, у пільговому обчисленні - 26 років 02 місяці 01 день.
Рішенням від 27.04.2016р. відповідач відмовив позивачу у переведенні на пенсію за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» , оскільки заявник на день звільнення зі служби не набув права на призначення пенсії за вислугу років (а.с.38).
Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що пільгова вислуга враховується саме при призначенні пенсій згідно з п. «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ».
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та зазначає наступне.
Згідно ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», пенсія за вислугу років призначається: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д» статті 1-2 цього Закону крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше; з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2012 року по З0 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше; з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу календарний рік та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше; З жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Частиною 2 статті 17 вказаного Закону передбачено, що до вислуги років особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу станів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органіці підрозділів цивільного захисту, міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при означенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання незалежно від форми навчання у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, державної пожежної охорон органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
В силу положень статті 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського склад, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» встановлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховуються:
служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Відповідно до п.п. г п.3 Порядку №393 від 17.07.1992р. до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за сорок днів час проходження служби особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах патрульної служби за переліком посад і умовами , що визначаються Міністерством внутрішніх справ.
Згідно п.1.3. наказу МВС України "Про затвердження переліків посад рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, час проходження служби , на яких зараховується на пільгових умовах" від 05.12.2011 №895, затверджено Перелік посад рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах патрульної служби міліції , час проходження служби на яких зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах, а саме командир роти, заступник командира роти, командир взводу, помічник командира взводу-командир відділення, міліціонер.
З розрахунку вислуги років на пенсію майора поліції ОСОБА_3 (а.с.6-8) вбачається, що з 15.12.1999р. по 06.11.2015р. він проходив службу на посадах рядового і начальницького складу у підрозділах патрульно-постової служби міліції УМВС України Житомирської області , з 07.11.2015р. по 31.12.2015р. був командиром батальйону патрульної поліції ГУНП в Житомирській області.
З аналізу положень наведеного Порядку від 17.07.1992 року №393 вбачається, що пільгова вислуга враховується саме при призначенні пенсій згідно з пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ».
Аналогічна правова позиція висловлена в постанові ВАСУ від 05.11.2015р. у справі №К/800/46432/14.
Доводи апеляційної не спростовують висновків, покладених в основу оскарженого рішення, а тому не вбачається підстав для його скасування чи зміни.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах.
Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, постанову Богунського районного суду м. Житомира від "31" серпня 2016 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя І.Г. Охрімчук
судді: Л.О. Зарудяна
Л.В. Кузьменко
Повний текст cудового рішення виготовлено "02" листопада 2016 р.