ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м.Херсон, вул. Театральна, 18
тел. /0552/ 49-31-78
Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
_____________________________________________________________________________
УХВАЛА
26 липня 2016 року Справа № 923/335/16
Господарський суд Херсонської області у складі судді Пінтеліної Т.Г., при секретарі Івлевій В.О. розглянувши справу
за заявою: ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Херсонська виробничо-будівельна компанія" місцезнаходження : вул. Червонопрапорна, буд. 104, м. Херсон 33929723
до: ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Віалтек", місцезнаходження : вул. Сумська, буд. 6-а, м. Херсон, код ЄДРПОУ 33725902
про порушення справи про банкрутство
за участю представників сторін:
від кредиторів - ОСОБА_2 дов. б/н від 16.02.2016р., ОСОБА_3 -директор згідно рішення №8 від 03.08.2011р. -ТОВ "Херсонська виробничо-будівельна компанія"
- ОСОБА_4 НОМЕР_1 виданий Комсомольським РВХМУУМВС України в Херсонській області 30.12.1999р.
- ОСОБА_5 посвідчення водія "В1В" ВАЕ 559773 від 24.01.2012
від боржника - ОСОБА_4 дов. б/н від 03.03.2016р.;
від арбітражного керуючого ОСОБА_6- ОСОБА_7 дов. № 26 від 11.03.2016р.
встановив:
Заявник ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Херсонська виробничо - будівельна компанія" звернулось до господарського суду з заявою про порушення справи про банкрутство ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Віалтек", мотивуючи свої вимоги неспроможністю боржника задовольнити протягом трьох місяців вимоги кредитора, безспірний розмір яких сукупно становить не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати.
Ухвалою від 05 квітня 2016р. суд прийняв заяву ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Херсонська виробничо - будівельна компанія" (ініціюючий кредитор) про порушення справи про банкрутство Боржника до розгляду. Кредитор з посиланням на неспроможність боржника задовольнити на протязі більше трьох місяців вимоги , безспірний розмір яких становить більше трьохсот мінімальних заробітних плат, просив порушити провадження у справі про банкрутство, визнати вимоги кредитора та застосувати відносно боржника судові процедури банкрутства.
Ухвалою від 14.04.2016р. суд задовольнив заяву ініціюючого кредитора , визнав його безспірні (підтверджені рішенням господарського суду) грошові вимоги до Боржника в сумі 1139632,01грн., порушив справу про банкрутство Боржника, ввів мораторій на задоволення вимог кредиторів, у зв’язку з чим заборонити органам, які здійснюють примусове виконання рішень та провадять окремі виконавчі дії (органам стягнення) здійснювати стягнення на підставі виконавчих та інших документів, що містять майнові вимоги до ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Віалтек", заборонив боржнику виконання вимог, на які поширюється мораторій, заборонив боржнику та органу, уповноваженому управляти майном Боржника приймати рішення щодо ліквідації, реорганізації боржника, а також відчужувати основні засоби та предмети застави, ввів процедуру розпорядження майном строком на 115 календарних днів та призначив розпорядником майна боржника арбітражного керуючого ОСОБА_6 (свідоцтво № 408 від 27.02.2013р., адреса : вул. Кудрявська, 11, м. Київ, 04053), встановив арбітражному керуючому ОСОБА_6 оплату послуг за виконання повноважень розпорядника майна в розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожний місяць здійснення повноважень.
Після публікації оголошення про порушення справи про банкрутство до суду у строки, встановлені статтею 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", із заявами про визнання кредиторських вимог до боржника звернулися До суду надійшли кредиторські заяви від : ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1) у сумі 1 193858,64 грн., ОСОБА_5 ( вул. Сумська, 6-А, м. Херсон ) у сумі 108523,17грн.
Заяви прийняті судом та призначені до розгляду у судовому засіданні.
Заслухавши представників кредиторів, боржника та розпорядника майна, розглянувши та дослідивши матеріали справи, реєстр вимог кредиторів, суд зазначає наступне.
Розпорядником майна розглянуто вимоги всіх кредиторів та повідомлено останніх про результати розгляду їх вимог. Також розпорядником майна, з урахуванням вимог ч.8 ст.23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", повідомлено про відсутність кредиторських вимог та майна , яке необхідно окремо внесено до реєстру як майно боржника, що є предметом застави.
Згідно ч. 1 ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом тридцяти днів від дня офіційного оприлюднення оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство.
Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.
Відповідно до ч. 2 ст. 25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"у попередньому засіданні господарський суд розглядає всі вимоги кредиторів, у тому числі щодо яких були заперечення боржника і які не були внесені розпорядником майна до реєстру вимог кредиторів, а також ті, що визнані боржником та внесені розпорядником майна до реєстру вимог кредиторів, і вирішує питання про його затвердження.
Суд звертає увагу на ту обставину, що у справі про банкрутство спір між сторонами не вирішується по суті, а лише встановлюються грошові вимоги кредитора.
Відповідно до ст. ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ст.43 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи. Ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Слід зазначити, що надання правового аналізу поданих кредиторами письмових доказів, підстав виникнення грошових вимог кредиторів до боржника, їх характеру, а також обов'язок встановлення розміру та моменту виникнення таких грошових вимог, покладений на господарський суд, який здійснює правосуддя в процедурах банкрутства. Для з'ясування статусу кредитора у справі про банкрутство (конкурсний чи поточний), має значення саме момент виникнення грошового зобов'язання боржника перед кредитором.
При цьому, заявлені у справі про банкрутство грошові вимоги можуть підтверджуватися або первинними документами (угодами, накладними, рахунками, актами виконаних робіт, тощо), що свідчать про цивільно-правові відносини сторін та підтверджують заборгованість боржника перед кредитором, або рішенням юрисдикційного органу, до компетенції якого віднесено вирішення такого спору.
Незважаючи на визнання боржником грошових вимог кредитора, суд самостійно розглядає кожну заявлену грошову вимогу, перевіряє її відповідність чинному законодавству та за результатами такого розгляду визнає або відхиляє частково чи повністю грошові вимоги кредитора.
Отже, аналіз норм права дозволяє зробити висновок про те, що спеціальне законодавство про банкрутство визначає особливий порядок розгляду грошових вимог кредитора у процедурі банкрутства шляхом їх визнання (відхилення) внаслідок розгляду по суті.
За результатами розгляду вимог кредиторів господарський суд виносить ухвалу, в якій зазначаються: розмір та перелік усіх визнаних судом вимог кредиторів, які вносяться розпорядником майна до реєстру вимог кредиторів; розмір та перелік не визнаних судом вимог кредиторів; дата проведення зборів кредиторів та комітету кредиторів; дата підсумкового засідання суду, на якому буде винесено ухвалу про санацію боржника чи постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, чи ухвалу про припинення провадження у справі про банкрутство або ухвалу про продовження строку процедури розпорядження майном та відкладення підсумкового засідання суду, яке має відбутися у строки, встановлені частиною другою статті 22 цього Закону.
У реєстрі вимог кредиторів повинні міститися відомості про кожного кредитора, розмір його вимог за грошовими зобов'язаннями, черговість задоволення кожної вимоги.
Неустойка (штраф, пеня) враховується в реєстрі вимог кредиторів окремо від основних зобов'язань у шосту чергу та може бути предметом мирової угоди.
Погашення неустойки (штрафу, пені) у справі про банкрутство можливе лише в ліквідаційній процедурі при спрощеному порядку розгляду справи про банкрутство.
Ухвала є підставою для визначення кількості голосів, які належать кожному конкурсному кредитору під час прийняття рішення на зборах (комітеті) кредиторів. Для визначення кількості голосів для участі у представницьких органах кредиторів зі складу вимог конкурсних кредиторів виключається неустойка (штраф, пеня).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що реєстр вимог кредиторів підлягає затвердженню. Включенню до реєстру вимог кредиторів підлягають грошові вимоги у розмірі, що визнані судом в даному судовому засіданні.
Вимоги ОСОБА_4 грунтуються на Договорі про надання поворотної фінансової допомоги від 15.12.2011 року та складаються з: - 1 193 858,64 грн. - сума основного боргу.
За наслідками розгляду вищевказаної заяви Кредитора та доданих до неї документів, грошові вимоги ОСОБА_4 підлягають відхиленню за наступних підстав.
Відповідно до пункту 1.1 Договору про надання поворотної фінансової допомоги від 15.12.2011 року, займодавець надає підприємству поворотну фінансову допомогу, а підприємство зобов'язується повернути надані грошові кошти в порядку та на умовах, передбачених даним договором.
Відповідно до пункту 2.3 Договору про надання поворотної фінансової допомоги від 15.12.2011 року, поворотна фінансова допомога надається в момент підписання даного договору шляхом внесення грошових коштів до каси підприємства.
Відповідно до пункту 2.4 Договору про надання поворотної фінансової допомоги від 15.12.2011 року, поворотна фінансова допомога надається строком на 5 (п'ять) років.
Таким чином зобов'язання з повернення наданої ОСОБА_4 поворотної фінансової допомоги виникає у боржника через 5 років з моменту її надання, - тобто 15.12.2016 року, - тобто після порушення провадження у справі про банкрутство.
Окрім того, згідно пункту 7.2. Договору про надання поворотної фінансової допомоги від 15.12.2011 року, підприємство зобов'язане повернути отриману поворотну фінансову допомогу наймодавцю протягом 7 робочих днів в повній сумі у випадку введення процедури реорганізації/припинення/банкрутства підприємства.
Згідно пункту 7.3. Договору про надання поворотної фінансової допомоги від 15.12.2011 року, після настання обставин, визначених в п. 7.2. даного договору, вважається, що строк виконання зобов'язань настав.
Провадження у справі про банкрутство порушене ухвалою від 14.04.2016 року, тому зобов'язання з повернення отриманої від ОСОБА_4 поворотної фінансової допомоги виникло у боржника після порушення провадження у справі про банкрутство.
Згідно до ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство; поточні кредитори -кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство.
Відповідно до п. 13 Постанови пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 р. № 15 конкурсними кредиторами слід вважати кредиторів, термін виконання вимог яких до боржника настав до дня порушення справи про банкрутство боржника. Поточними кредиторами слід вважати тих кредиторів, термін виконання вимог яких до боржник настав після порушення справи про банкрутство.
За таких обставин, грошові зобов'язання боржника перед ОСОБА_4 мають поточний характер і не можуть бути внесені до реєстру вимог кредиторів в процедурі розпорядження майном, а тому підлягають відхиленню.
Вимоги ОСОБА_5 грунтуються на Договорі про надання зворотної фінансової допомоги від 01.11.2013 року та складаються з: - 108 523,17 грн. - сума основного боргу.
За наслідками розгляду вищевказаної заяви Кредитора та доданих до неї документів, грошові вимоги ОСОБА_5 підлягають відхиленню за наступних підстав.
Відповідно до пункту 1.1 Договору про надання зворотної фінансової допомоги від 01.11.2013 року, засновник надає підприємству зворотну фінансову допомогу, а підприємство зобов'язується повернути надані грошові кошти в порядку та на умовах, передбачених даним договором.
Відповідно до пункту 3.1 Договору про надання зворотної фінансової допомоги від 01.11.2013 року, зворотна фінансова допомога підлягає поверненню за вимогою засновника.
Згідно статті 530 Цивільного кодексу України, якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Водночас, доказів направлення вимоги на адресу боржника ОСОБА_5 не додано до своєї заяви. У зв'язку з чим строк виконання зобов'язань в порядку визначеному пунктом 3.1 Договору про надання зворотної фінансової допомоги від 01.11.2013 року не настав.
Разом з тим, згідно пункту 7.2. Договору про надання зворотної фінансової допомоги від 01.11.2013 року, підприємство зобов'язане повернути отриману зворотну фінансову допомогу наймодавцю протягом 5 робочих днів в повній сумі у випадку введення процедури реорганізації/припинення/банкрутства підприємства.
Згідно пункту 7.3. Договору про надання зворотної фінансової допомоги від 01.11.2013 року, після настання обставин, визначених в п. 7.2. даного договору, вважається, що строк виконання зобов'язань настав.
Провадження у справі про банкрутство порушене ухвалою від 14.04.2016 року. Тому зобов'язання з повернення отриманої від ОСОБА_5 поворотної фінансової допомоги виникло у боржника після порушення провадження у справі про банкрутство.
Згідно до ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство; поточні кредитори -кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство.
Відповідно до п. 13 Постанови пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 р. № 15 конкурсними кредиторами слід вважати кредиторів, термін виконання вимог яких до боржника настав до дня порушення справи про банкрутство боржника. Поточними кредиторами слід вважати тих кредиторів, термін виконання вимог яких до боржник настав після порушення справи про банкрутство.
За таких обставин, грошові зобов'язання боржника перед ОСОБА_5 мають поточний характер і не можуть бути внесені до реєстру вимог кредиторів в процедурі розпорядження майном, а тому підлягають відхиленню.
Окрім суми безспірних вимог, встановлених рішенням господарського суду Херсонської області від 05.03.2015р. № 923/257/15, ініціюючим кредитором на підставі ст. 625 Цивільного кодексу України нараховано інфляційні збитки 14 892,32 грн. та 3 відсотки річних на суму основної заборгованості 18004,11грн. Про ці вимоги зазначено у заяві про порушення справи про банкрутство (т.1, а.с.4), розрахунок сум додано до заяви, примірники заяви з усіма додатками направлені Боржнику, про що свідчить опис вкладення до цінного листа (т.1, а.с.7).
Нарахування інфляційних збитків 14 892,32 грн. та 3 відсотки річних 18004,11грн. на суму основної заборгованості здійснено ініціюючим кредитором на законніх підставах, розмір сум перевірено та визнається судом.
З метою об'єктивності та повноти дослідження належності та допустимості доказів, доданих до заяви ОСОБА_4, ініціюючий кредитор заявив клопотання витребувати від АППБ «Аваль» та від ПАТ «Південний»виписки по усім рахункам ТОВ «Віалтек» за період з 01.10.2012р. по 30.03.2013р.; а також витребувати від ДПІ м.Херсона інформацію про проведення податкових перевірок з питань дотримання податкового законодавства з декларування податку на прибуток ТОВ «Віалтек» за період 2012 - 2013р., а у разі, якщо такі перевірки проводилися, - витребувати копії актів про перевірки.
Клопотання розглянуто у судовому засіданні та задовольняється судом частково, в частині, що може підтвердити або спростувати надходження сум фінансової допомоги та позики від ОСОБА_4
Керуючись ст. ст. 1, 10, 14-16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -
у х в а л и в:
1. Затвердити реєстр грошових вимог до Боржника ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Віалтек" ( місцезнаходження : вул. Сумська, буд. 6-а, м. Херсон, код ЄДРПОУ 33725902, згідно якого вимоги кредиторів:
- ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Херсонська виробничо - будівельна компанія" (місцезнаходження : вул. Червонопрапорна, буд. 104, м. Херсон 33929723) в сумі 1139632,01грн. (безспірні вимоги, встановлені рішенням господарського суду Херсонської області від 05.03.2015р. № 923/257/15) , інфляційні збитки 14 892,32 грн. та 3 відсотки річних на суму основної заборгованості 18004,11грн. - включити до 4 черги реєстру вимог кредиторів.
2. Визначити вимоги ОСОБА_4, що грунтуються на Договорі про надання поворотної фінансової допомоги від 15.12.2011 року в сумі 1 193 858,64 грн. та вимоги ОСОБА_5, що грунтуються на Договорі про надання зворотної фінансової допомоги від 01.11.2013 року у сумі 108 523,17 грн. такими, що не є конкурсними кредиторами, їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі, до реєстру вимог кредиторів не включаються.
3. Зобов'язати розпорядника майна ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Віалтек", місцезнаходження : вул. Сумська, буд. 6-а, м. Херсон, код ЄДРПОУ 33725902 включити визнані господарським судом вимоги до реєстру вимог кредиторів.
4. Визначити, що особи, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними кредиторами, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі.
Відповідне правило не поширюється на вимоги кредиторів щодо виплати заробітної плати, авторської винагороди, аліментів, а також на вимоги щодо відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров'ю громадян, сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування.
5. Призначити проведення зборів кредиторів та комітету кредиторів на 04.08.2016р.
6. Зобов'язати розпорядника майна протягом 10 днів письмово повідомити кредиторів згідно з реєстром вимог кредиторів та боржника про місце і час проведення зборів кредиторів та організувати їх проведення.
7. Зобов'язати розпорядника майна надати суду докази виконання п.6 ухвали, протокол зборів кредиторів боржника, на яких обрано комітет кредиторів боржника, а також протокол засідання комітету кредиторів, на якому вирішено питання про відкриття ліквідаційної процедури або процедури санації боржника, призначення ліквідатора або керуючого санацією боржника, аналіз фінансового становища боржника.
8. Призначити підсумкове засідання суду, на якому буде винесено ухвалу про санацію боржника чи постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, чи ухвалу про припинення провадження у справі про банкрутство або ухвалу про продовження строку процедури розпорядження майном та відкладення підсумкового засідання суду, на 26.08.2016р. о 10:00 год. в залі судових засідань № 211 господарського суду Херсонської області (м.Херсон, вул.Горького,18).
9. Участь в судовому засіданні представників кредиторів-членів комітету кредиторів, боржника, розпорядника майна обов'язкова.
10. Зобов'язати АППБ «Аваль» (м.Київ) та ПАТ «Південний» надати суду виписки по усім рахункам ТОВ «Віалтек» (місцезнаходження : вул. Сумська, буд. 6-а, м. Херсон, код ЄДРПОУ 33725902) за період з 01.10.2012р. по 30.03.2013р.
11. Ухвалу надіслати кредиторам, боржнику, розпоряднику майна, АППБ «Аваль» (м.Київ), ПАТ «Південний» (65059, г. Одесса, ул. Краснова, 6/1 )
Суддя Т.Г. Пінтеліна