Провадження №2/751/12/16
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 лютого 2016 року м. Чернігів
Новозаводський районний суд м. Чернігова
в складі: головуючого-судді Деркача О.Г.
при секретарі Гармаш-Лящинська М.В.
за участю: представника позивача – ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3, ОСОБА_4, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: приватний нотаріус Чернігівського міського нотаріального округу ОСОБА_5, Центральний відділ державної виконавчої служби Чернігівського міського управління юстиції, про визнання права власності, –
В С Т А Н О В И В :
27.11.2015 року (згідно поштового конверта) ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3, ОСОБА_4, треті особи: приватний нотаріус Чернігівського міського нотаріального округу ОСОБА_5, Центральний ВДВС ЧМУЮ, про визнання права власності на 1/2 частину житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, розташованого за адресою: м. Чернігів, вул. Лунінців, буд. 15, визнання права власності на 1/2 частину земельної ділянки, площею 0,0772 га, кадастровий номер 7410100000:01:032:5385, яка розташована за адресою: м. Чернігів, вул. Лунінців, буд. 15. Обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що 28.05.2014 року позивач став переможцем торгів з придбання 1/2 частини житлового будинку з надвірними будівлями та 1/2 частини земельної ділянки, загальною площею 0, 0772 га кадастровий номер 7410100000:01:032:5385, що знаходяться за адресою: м. Чернігів, вул. Лунінців, 15, належать ОСОБА_3, за ціною 91 844 грн. 59 коп. Вказує, що 03.09.2014 року звернувся до приватного нотаріуса з заявами про видачу на ім»я позивача свідоцтв про придбання вищевказаного нерухомого майна з прилюдних торгів, проте нотаріусом були винесені постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії, в зв»язку з відсутністю державної реєстрації права власності на об»єкти нерухомості в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на ім»я боржника ОСОБА_3 Тому змушений звернутися до суду за захистом свого права на майно, придбане на прилюдних торгах.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила суд їх задовольнити, з підстав викладених у позовній заяві.
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з»явився, про день та час слухання справи повідомлявся належним чином (а.с.53). Від нього надійшла заява про відкладення розгляду справи (а.с.57). Оскільки вказана ним причина відкладення розгляду справи не підтверджена жодним чином, суд визнає причину його неявки не поважною, та враховуючи процесуальні строки розгляду даної справи і час перебування її в провадженні суду, вважає за можливе розглянути дану справу без участі відповідача ОСОБА_3 на підставі наявних у справі доказів.
Відповідач ОСОБА_4 у судове засідання не з'явилася, відповідно до ч. 9 ст. 74 ЦПК України вважається належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи (а.с.58). Тому, враховуючи, що відповідно до ч. 1 ст. 27 ЦПК України явка до суду є правом, а не обов‘язком сторони у справі, суд вважає можливим розглядати справу за її відсутністю на підставі наявних у справі доказів.
Представники третіх осіб у судове засідання не з’явилися, про день та час розгляду справи повідомлялися належним чином (а.с. 54). В матеріалах справи міститься заява від приватного нотаріуса Чернігівського міського нотаріального округу ОСОБА_5 про розгляд справи у її відсутності (а.с. 55).
Зі згоди представника позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенню ст.224 ЦПК України.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступник підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на праві спільної часткової власності належить по 1/2 частині кожному житлового будинку з надвірними будівлями та по 1/2 частині земельної ділянки, загальною площею 0, 0772 га кадастровий номер 7410100000:01:032:5385, які знаходяться за адресою: м. Чернігів, вул. Лунінців, 15, що підтверджується матеріалами справи (а.с. 12-14).
Відповідно до протоколу, затвердженого директором філії 25 ПП «Нива – В.Ш.» від 28.05.2014 року № 2514126/1 про проведення прилюдних торгів з реалізації нерухомого майна, яке належить ОСОБА_3, переможцем торгів з придбання, за ціною 91 844 грн. 59 коп., спірних 1/2 частини житлового будинку з надвірними будівлями та 1/2 частини земельної ділянки, загальною площею 0, 0772 га кадастровий номер 7410100000:01:032:5385, що знаходяться за адресою: м. Чернігів, вул. Лунінців, 15, став позивач ОСОБА_2Л.(а.с. 5).
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про виконавче провадження» визначає, що реалізація арештованого майна … здійснюється шляхом його продажу на
прилюдних торгах, аукціонах або на комісійних умовах.
Згідно до ч. 1 ст. 650 ЦК України, особливості укладення договорів на біржах, аукціонах, конкурсах тощо встановлюються відповідними актами цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 4 ст. 656 ЦК України, до договору купівлі-продажу на біржах, конкурсах, аукціонах (публічних торгах), договору купівлі-продажу валютних цінностей і цінних паперів застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено законом про ці види договорів купівлі-продажу або не випливає з їхньої суті.
Відповідно до п. 2.2. «Тимчасового положення про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна», затверджений наказом Міністерства юстиції України від 27.10.1999 року № 68/5 /далі Тимчасове положення/: прилюдні торги - продаж майна, за яким його власником стає учасник, який під час торгів запропонував за нього найвищу ціну.
П.6.1. Тимчасового положення, визначає, що після повного розрахунку переможця прилюдних торгів за придбане майно на підставі протоколу про проведення прилюдних торгів та копій документів, що підтверджують розрахунок за придбане майно, державний виконавець протягом п'яти робочих днів складає акт про проведені прилюдні торги і подає його на затвердження начальнику відповідного органу державної виконавчої служби; на підставі цього акта нотаріус видає покупцеві свідоцтво про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів (п.6.4.); це свідоцтво є підставою для видачі відповідним органом акта про право власності на земельну ділянку в порядку, передбаченому законодавством (п. 6.5.).
Відповідно до п. 5 ст. 34 Закону України «Про нотаріат». нотаріуси вчиняють такі нотаріальні дії, зокрема видають свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) .
Згідно п 3.1. «Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», затвердженого наказом Мін»юсту України від 22.02.2012 року № 296/5, свідоцтво про придбання арештованого нерухомого майна з прилюдних торгів видається нотаріусом на підставі складеного державним виконавцем акта про проведені публічні торги, затвердженого начальником відповідного відділу державної виконавчої служби.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 сплатив кошти за придбання вищевказаного майна, що підтверджується актами про проведенні прилюдні торги від 02.10.2014 року та від 11.06.2014 року і квитанціями про сплату (а.с. 6-9).
Статтею 316 ЦК України визначає, що правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Згідно ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає з закону або незаконність права власності не встановлена судом.
Позивач в установлений законом строк звернувся до нотаріальної контори із заявами про видачу свідоцтв про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів, але через відсутність державної реєстрації права власності на спірні об»єкти нерухомості в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на ім»я боржника ОСОБА_3, йому було відмовлено (а.с.10,11).
Положення ст. ст. 81, 131 Земельного кодексу України визначають, що громадяни України набувають право власності на земельні ділянки, в тому числі на підставі договору купівлі – продажу.
Відповідно ст. 392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно ст. 182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.
На підставі вищевикладеного, враховуючи те, що прилюдні торги відбулися, проте відповідач ОСОБА_3 у встановленому законом порядку не зареєстрував своє право власності на спірні об»єкти нерухомості, що в свою чергу виключає можливість позивача реалізувати своє право в позасудовому порядку, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню, а саме: визнати за ОСОБА_2 право власності на 1/2 частину житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, розташованого за адресою: м. Чернігів, вул. Лунінців, буд. 15; визнати за ОСОБА_2 право власності на 1/2 частину земельної ділянки, площею 0,0772 га, кадастровий номер 7410100000:01:032:5385, яка розташована за адресою: м. Чернігів, вул. Лунінців, буд. 15.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 57-62, 208, 209, 212-215, 224-226, 292 ЦПК України, -
Вирішив :
Позовні вимоги ОСОБА_2 до ОСОБА_3, ОСОБА_4, про визнання права власності – задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на 1/2 частину житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, розташованого за адресою: м. Чернігів, вул. Лунінців, буд. 15.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на 1/2 частину земельної ділянки, площею 0,0772 га, кадастровий номер 7410100000:01:032:5385, яка розташована за адресою: м. Чернігів, вул. Лунінців, буд. 15.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідачів. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Заочне рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Чернігівської області через Новозаводський районний суд м. Чернігова. Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя О.Г. Деркач