ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
30 січня 2016 року 08:50 справа №826/24284/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., за участю секретаря Калужського Д.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом
Товариства з додатковою відповідальністю "Страхове товариство "Авеста Страхування"
до
Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері у сфері ринків фінансових послуг
про
визнання протиправним та скасування розпорядження в частині
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з додатковою відповідальністю "Страхове товариство "Авеста Страхування" (далі по тексту - позивач, ТДВ "СТ "Авеста Страхування") звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері у сфері ринків фінансових послуг (далі по тексту - відповідач, Нацкомфінпослуг), в якому просить визнати протиправним та скасувати розпорядження відповідача від 29 вересня 2015 року №2341 "Про усунення порушень ліцензійних умов Товариством з додатковою відповідальністю "Страхове товариство "Авеста Страхування" в частині порушення ліцензійних умов та законодавства про фінансові послуги, зазначені в пункту 1 констатуючої частини цього розпорядження.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 листопада 2015 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/24284/15, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні 24 грудня 2015 року представник позивача позовні вимоги підтримав, представник відповідача проти задоволення позову заперечив; за спільним клопотанням представників сторін на підставі частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив здійснити розгляд справи у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до розпорядження Нацкомфінпослуг від 29 вересня 2015 року №2341 "Про усунення порушень ліцензійних умов Товариством з додатковою відповідальністю "Страхове товариство "Авеста Страхування" постановлено:
зобов'язати ТДВ "Страхове товариство "Авеста Страхування" усунути порушення ліцензійних умов та законодавства про фінансові послуги, зазначені в пунктах 1, 3, 4 констатуючої частини цього розпорядження, та повідомити Нацкомфінпослуг про усунення порушень з наданням підтверджуючих документів у термін включно до 29 жовтня 2015 року;
зобов'язати ТДВ "Страхове товариство "Авеста Страхування" усунути порушення ліцензійних умов та законодавства про фінансові послуги, зазначені в пунктах 2, 5-11 констатуючої частини цього розпорядження, та повідомити Нацкомфінпослуг про усунення порушень з наданням підтверджуючих документів у термін включно до 20 жовтня 2015 року.
Позивач вважає розпорядження відповідача від 29 вересня 2015 року №2341 в частині порушення ліцензійних умов та законодавства про фінансові послуги, зазначені в пункту 1 констатуючої частини цього розпорядження незаконним та безпідставним, оскільки збільшення статутного капіталу позивача було здійснено за рахунок нерозподіленого прибутку товариства згідно частини чистого прибутку товариства за 2013 рік, у зв'язку з чим, у останнього не було необхідності проведення через касу та/або поточні рахунки товариства суми на розмір збільшення такого капіталу.
Відповідач проти задоволення позову заперечив, підтримавши мотиви оскаржуваного розпорядження від 29 вересня 2015 року №2341.
Окружний адміністративний суд міста Києва, виходячи зі змісту пред'явлених позовних вимог, звертає увагу на наступне.
Матеріали справи підтверджують, що оскаржуване розпорядження винесене за наслідками проведення планової виїзної перевірки ТДВ "Страхове товариство "Авеста Страхування" від 19 серпня 2015 року №6/13-15 проведено перевірку дотримання суб'єктом господарювання (ТДВ "Страхове товариство "Авеста Страхування") вимог законодавства у сфері надання страхування послуг, за результатами якої складено акт від 25 вересня 2015 року №13/13-15 (далі по тексту - акт перевірки).
Згідно з висновками, викладеними в акті перевірки, відповідачем встановлено, що протоколом зборів учасників ТДВ "Страхове товариство "Авеста Страхування" від 17 грудня 2013 року №44 прийнято рішення про збільшення статутного капіталу товариства на 40 000 000,00 грн. за рахунок частини чистого прибутку товариства за 2013 рік та затверджено статутний капітал в розмірі 80 000 000,00 грн.
Вказані висновки акта перевірки обґрунтовані тим, що зареєстровані зімни до статуту товариства, затвердженого 19 грудня 2013 року на суму 40 000 000,00 грн. не проводились через касу та/або поточні рахунки ТДВ "Страхове товариство "Авеста Страхування".
На підставі цього відповідач в акті перевірки від 25 вересня 2015 року №13/13-15 робить висновок про порушення позивачем вимог законодавства про фінансові послуги, зокрема не дотримання вимог до формування та/або зміни розміру статутного капіталу страховиком, що призвело до порушення пункту 2 статті 9 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", абзацу 2 частини 1 статті 30 Закону України "Про страхування" та пункту 2.6 розділу ІІ Ліцензійних умов провадження страхової діяльності, затверджених розпорядженням Держфінпослуг від 28 серпня 2003 року №40.
Окружний адміністративний суд міста Києва дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Згідно пункту 1 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року №1070/2011 (далі по тексту - Положення), Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України.
Згідно пункту 2.2 Положення рішення про зобов'язання порушника вжити заходів для усунення порушення оформляється письмовим розпорядженням (приписом) Нацкомфінпослуг. Метою застосування даного заходу впливу є усунення особою у визначений у розпорядженні (приписі) строк виявлених порушень законодавства про фінансові послуги.
Відповідно до частини 2 статті 9 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" при створенні фінансової установи або у разі збільшення розміру зареєстрованого статутного (складеного) капіталу, статутний (складений) капітал повинен бути сплачений у грошовій формі та розміщений на банківських рахунках комерційних банків, які є юридичними особами за законодавством України, якщо інше не передбачено законами України з питань регулювання окремих ринків фінансових послуг.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про страхування" при створенні страховика-резидента або збільшенні зареєстрованого статутного капіталу статутний капітал повинен бути сплачений виключно в грошовій формі. Дозволяється формування статутного капіталу страховика-резидента цінними паперами, що випускаються державою, за їх номінальною вартістю в порядку, визначеному національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Уповноважений орган), але не більше 25 відсотків загального розміру статутного капіталу.
Забороняється використовувати для формування статутного капіталу векселі, кошти страхових резервів, а також кошти, одержані в кредит, позику та під заставу, і вносити нематеріальні активи.
Страховики зобов'язані дотримуватися таких умов забезпечення платоспроможності, зокрема наявності сплаченого статутного капіталу для страховиків-резидентів або гарантійного депозиту для філій страховиків-нерезидентів та наявності гарантійного фонду страховика(абзац 2 частини 1 статті 30 Закону України "Про страхування").
Аналогічне положення закріплено в пункту 2.6 розділу ІІ Ліцензійних умов провадження страхової діяльності, затверджених розпорядженням Держфінпослуг від 28 серпня 2003 року №40, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 15 вересня 2009 року за №805/8126, згідно якого статутний капітал страховика повинен бути сплачений виключно в грошовій формі. Допускається формування статутного капіталу страховика цінними паперами, що випускаються державою, за їх номінальною вартістю в порядку, визначеному Нацкомфінпослуг, але не більше 25 відсотків загального розміру статутного капіталу.
Таким чином, з аналізу наведених правових норм суд приходить до висновку, що вказаними положеннями встановлюється особливий порядок формування статутного (пайового) капіталу фінансової установи у вигляді обов'язкової сплати його у грошовій формі.
Судом встановлено, що протоколом зборів учасників ТДВ "Страхове товариство "Авеста Страхування" від 17 грудня 2013 року №44 прийнято рішення про збільшення статутного капіталу товариства на 40 000 000,00 грн. за рахунок частини чистого прибутку товариства за 2013 рік та затверджено статутний капітал в розмірі 80 000 000,00 грн. У зв'язку із збільшенням статутного капіталу до 80 000 000,00 грн. 19 грудня 2013 року зареєстровано нову редакцію статуту ТДВ "Страхове товариство "Авеста Страхування" за №10741050025028877.
З наданих позивачем документів, вбачається, що в бухгалтерському обліку останнього відображено операції по збільшенню статутного капіталу за рахунок реінвестиції частини чистого прибутку товариства, тобто учасники товариства поповнили статутний капітал за рахунок розподілу чистого прибутку наступним чином:
Дт 44.1 "Прибуток нерозподілений"
Кт 67.1.1 "Розрахунки за нарахованими дивідендами в національній валюті"
Нараховані дивіденди на суму 40 000 000,00 грн.
Дт 67.1.1 "Розрахунки за нарахованими дивідендами в національній валюті"
Кт 46.1 "Неоплачений капітал в національній валюті"
Направлені дивіденди на збільшення Статутного капіталу на суму 40 000 000,00 грн.
Дт 46.1 "Неоплачений капітал в національній валюті"
Кт 40.1 "Статутний капітал"
Відповідно до листа Державної податкової адміністрації "Щодо Методичних рекомендацій по аналізу фінансово-господарського стану підприємств та організацій" від 27 січня 1998 року №759/10/20-2117, прибуток - це кінцевий результат діяльності підприємства, який характеризує абсолютну ефективність його роботи.
В свою чергу, згідно підпункту 14.1.49 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, дивіденди - платіж, що здійснюється юридичною особою - емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв'язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.
З документів бухгалтерського обліку товариства, вбачається, що на момент збільшення статутного капіталу ТДВ "Страхове товариство "Авеста Страхування" з 40 000 000,00 грн. до 80 000 000,00 грн. відповідні кошти у розмірі 40 000 000,00 грн. - перебували на балансі ТДВ "Страхове товариство "Авеста Страхування" в якості нерозподіленого прибутку, які в подальшому були використані під час здійснення власної господарської діяльності, що не суперечить положенням частини 2 статті 9 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".
Зокрема , в матеріалах справи містить аудиторський висновок від 07 лютого 2014 року, яким підтверджено, що станом на 31 грудня 2013 року статутний капітал товариства становить 80 000 тис. грн., сформований у відповідності до вимог законодавства та сплачений повністю у встановлені терміни; вартість чистих активів товариства становить 88601,3 тис. грн. та перевищує розмір зареєстрованого статутного капіталу на 8601,3 тис. грн.
Щодо посилань позивача на пояснення товариства від 09 вересня 2015 року №309/15, згідно яких останній повідомив відповідача про фактичну наявність грошових коштів на рахунках та у касі товариства, станом на день фактичного прийняття рішення щодо збільшення статутного капіталу та у день фактичного здійснення бухгалтерських проводок реінвестиції прибутку, згідно якого товариство мало на рахунку лише 1,7 млн. грн. та 1,1 млн. грн., судом до уваги не береться, з огляду на відсутність в матеріалах справи таких письмових пояснень від 09 вересня 2015 року №309/15.
З огляду на викладене, враховуючи, що на момент збільшення статутного капіталу ТДВ "Страхове товариство "Авеста Страхування", відповідні кошти перебували на балансі товариства, у зв'язку з чим у останнього була відсутня потреба вносити вказані кошти через касу та/або поточні рахунки товариства, висновок відповідача про не розміщення позивачем сформованого статутного капіталу у розмірі 80 000 000,00 грн. на банківських рахунках товариства під час збільшення його розміру, що призвело про порушення ним пункту 2 статті 9 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", абзацу 2 частини 1 статті 30 Закону України "Про страхування" та пункту 2.6 розділу ІІ Ліцензійних умов провадження страхової діяльності, затверджених розпорядженням Держфінпослуг від 28 серпня 2003 року №40, є необґрунтованим та таким, що суперечить чинному законодавству.
Таким чином, Окружний адміністративний суд міста Києва приходить до висновку, що висновки відповідача, викладені у розпорядженні Нацкомфінпослуг від 29 вересня 2015 року №2341 "Про усунення порушень ліцензійних умов Товариством з додатковою відповідальністю "Страхове товариство "Авеста Страхування" в частині порушення ліцензійних умов та законодавства про фінансові послуги, зазначені в пункту 1 констатуючої частини цього розпорядження є протиправними та підлягають скасуванню.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість оскаржуваного розпорядження в частині з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ТДВ "Страхове товариство "Авеста Страхування" підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Товариства з додатковою відповідальністю "Страхове товариство "Авеста Страхування" задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері у сфері ринків фінансових послуг від 29 вересня 2015 року №2341 "Про усунення порушень ліцензійних умов Товариства з додатковою відповідальністю "Страхове товариство "Авеста Страхування" в частині порушення ліцензійних умов та законодавства про фінансові послуги, зазначені в пункту 1 констатуючої частини цього розпорядження.
3. Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з додатковою відповідальністю "Страхове товариство "Авеста Страхування" понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень нуль копійок).
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.А. Кузьменко