ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"22" жовтня 2015 р. м. Київ К/800/22721/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді Шведа Е.Ю.,
суддів Горбатюка С.А.,
Черпіцької Л.Т.,
розглянувши в порядку письмового провадження справу за
касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі Миколаївської області
на постанову Жовтневого районного суду Миколаївської області від 18 грудня 2014 року
додаткову постанову Жовтневого районного суду Миколаївської області від 26 грудня 2014 року
та ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 22 квітня 2015 року
у справі № 477/2598/14-а
за позовом ОСОБА_2
до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі Миколаївської області
про визнання неправомірними дій щодо відмови в зарахуванні стажу роботи зі шкідливими умовами праці та зобов'язання відповідача призначити і виплатити пенсію на пільгових умовах,
встановив:
ОСОБА _2 звернувся з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі Миколаївської області в якому просив визнати неправомірними дії щодо відмови в призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах, та зобов'язати зарахувати до його пільгового стажу період з 22 серпня 1992 року по 29 лютого 2000 року та призначити йому пенсію на пільгових умовах.
Постановою Жовтневого районного суду Миколаївської області від 18 грудня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 22 квітня 2015 року, позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі Миколаївської області щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_2 стажу роботи з 22 серпня 1992 року по 29 лютого 2000 року до стажу роботи зі шкідливими умовами праці. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі Миколаївської області зарахувати ОСОБА_2 до пільгового стажу період з 22 серпня 1992 року по 29 лютого 2000 року. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі Миколаївської області призначити ОСОБА_2 пенсію за віком на пільгових умовах з 09 березня 2014 року, нарахувати та виплатити пенсію на пільгових умовах, починаючи з 09 березня 2014 року з урахуванням пільгового стажу у період з 23 березня 1987 року по 29 лютого 2000 року. В частині вимог щодо зобов'язання відповідача до виплати пенсії з врахуванням зазначених періодів в подальшому відмовлено.
Додатковою постановою Жовтневого районного суду Миколаївської області від 26 грудня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 22 квітня 2015 року допущено негайне виконання в межах суми платежу за один місяць постанови Жовтневого районного суду Миколаївської області від 18 грудня 2014 року в частині нарахування та виплати ОСОБА_2 пенсії за віком на пільгових умовах, починаючи з 09 березня 2014 року з урахуванням пільгового стажу у період з 23 березня 1987 року по 29 лютого 2000 року.
У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати і прийняти нове рішення яким в задоволені позову відмовити.
У заперечені ОСОБА_2, просить відмовити в задоволенні касаційної скарги, а судові рішення залишити без змін.
Сторони, їх представники в судове засідання не з'явились.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин справи, суд дійшов наступних висновків.
Судами встановлено, що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 з 23 березня 1987 року по 29 лютого 2000 року працював на посадах елетрозварювальника та газоелектрозварювальника в сільськогосподарський підприємствах Миколаївської області, що підтверджується відповідними наказами, архівними довідками.
01 липня 2014 року ОСОБА_2 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі Миколаївської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по списку № 2 відповідно до ст. 13 п. «б» Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі Миколаївської області № 29 від 17 вересня 2014 року відмовлено ОСОБА_2 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Вважаючи зазначену відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом, в якому просив визнати неправомірними дії щодо відмови в призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах, та зобов'язати зарахувати до його пільгового стажу період з 22 серпня 1992 року по 29 лютого 2000 року та призначити йому пенсію на пільгових умовах.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що періоди роботи позивача з 22 серпня 1992 року по 29 лютого 2000 року підтверджені документально, тому вони підлягають включенню до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах. Крім того, судами зроблено висновок, що законодавцем покладено обов'язок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому її не проведення або відсутність відомостей про її проведення не може позбавити позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком. Відтак, відповідач безпідставно відмовив позивачу в призначенні пенсії на пільгових умовах.
Суд касаційної інстанції не погоджується з такими висновками судів з огляду на наступне.
Відповідно до п. "б" ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Згідно зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів.
Відповідно до п. 4.5 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчислені стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (далі - Порядок), якщо ж атестація з 21 серпня 1992 року не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21 серпня 1997 року, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21 серпня 1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 1 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Відповідно до положень Порядку відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
З урахуванням встановлених обставин, норм Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Порядку дає підстави для висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до п. "б" ст.. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Таким чином, відсутність підтвердження вказаних обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.
З огляду на наведене, відмова Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі Миколаївської області щодо призначення ОСОБА_2 пенсії за віком на пільгових умовах внаслідок непроведення атестації посади є обґрунтованою та відповідає вимогам закону.
Таким чином, висновок судів про протиправність відмови Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі Миколаївської області щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_2 внаслідок не проведення атестації посади та призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права та не відповідає правовій позиції Верховного Суду України у спорах цієї категорії, висловленій, зокрема, у його постанові № 21-585а14 від 17 березня 2015 року.
Отже, висновки судів першої та апеляційної інстанцій не ґрунтуються на нормах законодавства і спростовується наявними матеріалами справи, у зв'язку з чим суди дійшли помилкового висновку про задоволення адміністративного позову.
Відповідно до ст. 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
За таких обставин, рішення судів першої та апеляційної інстанцій підлягають скасуванню в частині задоволених вимог, з ухваленням нового судового рішення в цій частині вимог про відмову в задоволенні позову.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
п о с т а н о в и в:
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі Миколаївської області задовольнити.
Постанову Жовтневого районного суду Миколаївської області від 18 грудня 2014 року, додаткову постанову Жовтневого районного суду Миколаївської області від 26 грудня 2014 та ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 22 квітня 2015 року скасувати.
Ухвалити нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі Миколаївської області про визнання неправомірними дій щодо відмови в зарахуванні стажу роботи зі шкідливими умовами та зобов'язати відповідача призначити і виплатити пенсію на пільгових умовах.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та не підлягає оскарженню, проте може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: