ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 |
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 11/358 |
23.12.11 |
За позовом |
Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Стелс" |
до |
Публічного акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" |
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача |
Товариство з обмеженою відповідальністю "Еско-Центр" |
про |
визнання процедури торгів недійсною |
Суддя Смирнова Ю.М.
Представники:
від позивача |
Шевцова Ю.В. –представник |
від відповідача |
Куриляк Я.І., Комарова А.Л. Бережна Т.В. – представники |
від третьої особи |
Муллокандова О.М. –представник |
Рішення прийняте 23.12.2011, оскільки 18.11.2011 в судовому засіданні оголошувалась перерва відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Стелс" до Публічного акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" про визнання недійсною процедури закупівлі по проекту "Дообладнання існуючих приміщень будівлі банку АТ "Укрексімбанк" по вул. Горького, 127 у м. Києві (влаштування серверної № 3)", проведеної відповідачем та скасування рішення про визнання переможця у процедурі закупівлі по проекту "Дообладнання існуючих приміщень будівлі банку АТ "Укрексімбанк" по вул. Горького, 127 у м. Києві (влаштування серверної № 3)" від 14.09.2011.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач без будь-якої правової підстави, необґрунтовано, всупереч правам позивача та інтересам держави відхилив конкурсну пропозицію позивача. Подана позивачем цінова пропозиція відповідає вимогам відповідача і є найменшою серед запропонованих всіма іншими учасниками відкритих торгів. Позивач стверджує, що займається облаштуванням банківських серверних в Україні та за її межами протягом багатьох років і надав всі необхідні документи, передбачені документацією з конкурсних торгів. Позивач посилається також на порушення відповідачем принципів об‘єктивної та неупередженої оцінки пропозиції конкурсних торгів та відповідно норм Закону України "Про здійснення державних закупівель", а саме ст. 10, оскільки не опублікував зміни до документації з конкурсних торгів, п. 3 ч. 2 ст. 22 –оскільки документація містила чіткі посилання на конкретні торгівельні марки та виробників обладнання, ч. 3 ст. 22 –оскільки документація конкурсних торгів не містила проектної документації і технічної специфікації. Крім того, позивач зазначає, що відповідач на запит позивача надав лише протокол розкриття конкурсних торгів № 03-62 від 05.09.2011, проте без додатків.
Відповідач проти задоволення позову заперечує з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Третя особа у своїх письмових поясненнях зазначила, що нею було надано всі необхідні документи згідно отриманої від відповідача документації конкурсних торгів, Крім того, третя особа повідомила, що нею вже виконуються умови договору про закупівлю робіт.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, Господарський суд міста Києва
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про здійснення державних закупівель" відкриті торги є основною процедурою закупівлі.
Під час проведення процедури відкритих торгів пропозиції конкурсних торгів мають право подавати всі зацікавлені особи.
Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 21 Закону України "Про здійснення державних закупівель" оголошення про проведення процедури відкритих торгів безоплатно публікується в державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель та безоплатно розміщується на веб-порталі Уповноваженого органу відповідно до статті 10 цього Закону.
Строк для подання пропозицій конкурсних торгів не може бути меншим, ніж 30 днів з дня опублікування оголошення про проведення процедури відкритих торгів у державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель.
У відповідності зі ст. 10 Закону України "Про здійснення державних закупівель" замовник безоплатно оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу в порядку, встановленому цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме: оголошення про проведення процедури закупівлі - після публікації в державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель, але не пізніш як за 30 днів до дня розкриття пропозицій конкурсних торгів або кваліфікаційних пропозицій, якщо цим Законом для окремих процедур закупівлі не встановлено інший строк;
Публічним акціонерним товариством "Державний експортно-імпортний банк України" (відповідач) у державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель "Вісник державних закупівель" № 88 (534) від 25.07.2011 розміщено оголошення про проведення торгів за № 118035. Предмет закупівлі - Дообладнання існуючих приміщень будівлі банку АТ "Укрексімбанк" по вул. Горького, 127 у м. Києві (влаштування серверної № 3); процедура: відкриті торги.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України "Про здійснення державних закупівель" після оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі кожна фізична/юридична особа має право безоплатно отримати документацію конкурсних торгів.
Документація конкурсних торгів безоплатно надсилається або надається замовником протягом трьох робочих днів з дня отримання від фізичної/юридичної особи відповідного запиту.
Документація конкурсних торгів безоплатно розміщується на веб-порталі Уповноваженого органу для загального доступу і може бути безоплатно отримана кожною фізичною/юридичною особою.
Як свідчать матеріали справи та підтверджується позивачем, останній отримав документацію конкурсних торгів на закупівлю робіт з будівництва по проекту "Дообладнання існуючих приміщень будівлі банку АТ "Укрексімбанк" по вул. Горького, 127 у м. Києві (влаштування серверної № 3)" (далі - Документація).
Частиною 2 ст. 22 Закону України "Про здійснення державних закупівель" визначені вимоги до змісту документації конкурсних торгів. Зокрема, документація конкурсних торгів повинна містити: інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, в тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). При цьому технічна специфікація повинна містити: детальний опис товарів, робіт, послуг, що закуповуються, в тому числі їх технічні та якісні характеристики; вимоги щодо технічних і функціональних характеристик предмета закупівлі, у разі якщо опис скласти неможливо або якщо доцільніше зазначити такі показники; посилання на стандартні характеристики, вимоги, умовні позначення та термінологію, пов'язану з товарами, роботами чи послугами, що закуповуються, передбачені існуючими міжнародними або національними стандартами, нормами та правилами. Технічна специфікація не повинна містити посилання на конкретні торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника. У разі якщо таке посилання є необхідним, специфікація повинна містити вираз "або еквівалент". Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі повинні передбачати необхідність застосування заходів із захисту довкілля (п. 3 ч. 2 ст. 22).
На виконання вимог п. 3 ч. 2 ст. 22 Закону України "Про здійснення державних закупівель" документація містить інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, яка згідно з пп. 7.2. п. 7 розділу III документації викладена у вигляді технічної специфікації у Додатку № 5 до документації.
Як вбачається з робочої документації (Додаток № 5 до документації) у її складі наявні:
- робоча документація (архітектурно-планувальні рішення), що включає необхідні фрагменти плану; вимоги щодо технічних і функціональних характеристик предмета закупівлі, в тому числі, з посиланням на відповідні законодавчо затверджені нормативи, яким повинен відповідати предмет закупівлі:
- робоча документація (кошторисна документація), що включає повну інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні (об'єм робіт) характеристики предмета закупівлі.
З огляду на викладене, твердження позивача щодо відсутності у документації конкурсних торгів проектної документації і технічної специфікації спростовується матеріалами справи.
Крім того, суд відзначає, що про достатність технічних, якісних та кількісних характеристик предмета закупівлі, зазначених в Документації, свідчить подання учасниками торгів, у тому числі і позивачем, своїх пропозицій конкурсних торгів згідно з технічними вимогами відповідача, наведеними в Документації.
Твердження позивача про порушення відповідачем ст. 22 Закону України "Про здійснення державних закупівель" у зв’язку з наявністю в документації чітких посилань на конкретні торгівельні марки та виробників обладнання, судом не приймається, оскільки на виконання вимог п. 3 ч. 2 ст. 22 Закону в примітці до п.п. 7.2. п. 7 розділу III Документації зазначено: "Вимоги до параметрів технічної специфікації наведено виключно як еквівалент згідно підпункту 3 пункту 2 статті 22 Закону України "Про здійснення державних закупівель".
Відповідно до положень ст. 23 Закону України "Про здійснення державних закупівель" учасник, який отримав від замовника документацію конкурсних торгів, має право не пізніше ніж за 10 днів до закінчення строку подання пропозицій конкурсних торгів звернутися до замовника за роз'ясненнями щодо документації конкурсних торгів. Замовник повинен надати роз'яснення на запит протягом трьох днів з дня його отримання всім особам, яким було надано документацію конкурсних торгів. Зазначені у цій частині роз'яснення оприлюднюються замовником відповідно до статті 10 цього Закону.
Замовник має право з власної ініціативи чи за результатами запитів внести зміни до документації конкурсних торгів, продовживши строк подання та розкриття пропозицій конкурсних торгів не менше ніж на сім днів, та повідомити письмово протягом одного робочого дня з дня прийняття рішення про внесення зазначених змін усіх осіб, яким було видано документацію конкурсних торгів.
Згідно зі ст. 10 вказаного Закону замовник оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу інформацію про зміни до документації конкурсних торгів або кваліфікаційної документації та роз'яснення до неї (у разі наявності) - протягом трьох робочих днів з дня прийняття рішення про їх внесення, але не пізніш як за сім днів до дати розкриття пропозицій конкурсних торгів або кваліфікаційних пропозицій;
На виконання зазначених вимог ст. 23 Закону відповідач на запит позивача (лист №148 від 15.08.2011) надав відповідні роз’яснення (лист № 025-02/6854 від 19.08.2011) та всім іншим учасникам (лист № 174-00/6855 від 19.08.2011). А також 23.08.2011 в порядку ст.10 Закону України "Про здійснення державних закупівель" оприлюднив на веб-порталі Міністерства економіки України роз'яснення щодо змісту Документації згідно з запитом позивача від 15.08.2011 № 148, що, підтверджується Витягом з реєстру процедур закупівель (докази оприлюднення містяться в матеріалах справи).
Крім того, відповідач згідно з вимогами ст. 23 Закону України "Про здійснення державних закупівель" також проінформував про зміни до документації усіх осіб, яким було видано документацію шляхом направлення листа № 174-00/6615 від 11.08.2011 (докази направлення містяться в матеріалах справи) та, на виконання вимог ст. 10 вказаного Закону, 15.08.2011 оприлюднив на веб-порталі Міністерства економіки України зміни до Документації, що підтверджується Витягом з реєстру процедур закупівель.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України "Про здійснення державних закупівель" пропозиція конкурсних торгів подається у письмовій формі за підписом уповноваженої посадової особи учасника, прошита, пронумерована та скріплена печаткою у запечатаному конверті. На запит учасника замовник протягом одного робочого дня з дня надходження запиту підтверджує надходження пропозиції конкурсних торгів із зазначенням дати та часу. Відмова або ухилення замовника від негайного отримання пропозицій конкурсних торгів, що подаються особисто, є підставою для оскарження.
Кожен учасник має право подати тільки одну пропозицію конкурсних торгів (у тому числі до визначеної у документації конкурсних торгів частини предмета закупівлі (лота)). Отримана пропозиція конкурсних торгів вноситься замовником до реєстру, форма якого визначається Уповноваженим органом.
Науково-виробниче приватне підприємство "Стелс", правонаступником якого є Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Стелс", направило відповідачу пропозицію конкурсних торгів з доданими до неї документами (належним чином засвідчені копії містяться в матеріалах справи).
Відповідно до Протоколу № 03-62 розкриття пропозицій конкурсних торгів від 05.09.2011 , відповідачем отримано три пропозиції від ТОВ "Еско-Центр", цінова пропозиція –15 490 656,0 грн.; ДП "Ес Енд Ті Україна", цінова пропозиція –16 109 322,0 грн., НВПП "Стелс", цінова пропозиція –12 997 539,0 грн.
У додатку до Протоколу № 03-62 від 05.09.2011 зафіксовано, що позивачем не надано усіх документів, передбачених Документацією.
Вказаний протокол був підписаний також представником позивача без зауважень.
У відповідності з ч. 4 ст. 27 Закону України "Про здійснення державних закупівель" завірена підписом голови комітету з конкурсних торгів та печаткою замовника копія протоколу розкриття пропозицій конкурсних торгів надається будь-якому учаснику на його запит протягом одного робочого дня з дня отримання такого запиту.
Твердження позивача про ненадання йому копії протоколу розкриття пропозицій конкурсних торгів спростовується матеріалами справи, а саме листом відповідача № 174-00/7699 від 20.09.2011, яким на запит позивача від 20.09.2011 відповідач направив копію протоколу (реєстр рекомендованих поштових відправлень міститься в матеріалах справи).
Згідно з ч. 1 ст. 29 Закону України "Про здійснення державних закупівель" замовник відхиляє пропозицію конкурсних торгів, у разі якщо:
1) учасник:
не відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим статтею 16 цього Закону;
не погоджується з виправленням виявленої замовником арифметичної помилки;
не надав забезпечення пропозиції конкурсних торгів, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;
2) наявні підстави, зазначені у статті 17 та частині сьомій статті 28 цього Закону;
3) пропозиція конкурсних торгів не відповідає умовам документації конкурсних торгів.
Кваліфікаційні критерії до учасників торгів визначені в статті 16 Закону України "Про здійснення державних закупівель", а також п. 6 розділу ІІІ Документації конкурсних торгів.
Так, згідно зі ст. 16 вказаного Закону замовник вимагає від учасників подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям.
Для участі у процедурах закупівель учасники повинні мати кваліфікаційні дані, які відповідають критеріям, зокрема, наявність фінансової спроможності (баланс, звіт про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів, довідка з обслуговуючого банку про відсутність (наявність) заборгованості за кредитами).
Визначені замовником згідно з цією статтею кваліфікаційні критерії та перелік документів, що підтверджують інформацію учасників або учасників попередньої кваліфікації про відповідність їх таким критеріям, зазначаються в документації конкурсних торгів або кваліфікаційній документації та вимагаються під час проведення переговорів з учасником (у разі застосування процедури закупівлі в одного учасника).
Згідно з роз'ясненнями Міністерства економіки України від 07.07.2011 замовник не відхиляє пропозицію конкурсних торгів, у разі якщо учасник процедури закупівлі надав замовнику підтвердження з посиланням на норми відповідних законодавчих актів України про те, що їх фінансова звітність не містить звіту про рух грошових коштів. Однак, як свідчать матеріали конкурсної пропозиції позивача останній не зазначив про відсутність у його фінансовій звітності звіту про рух грошових коштів та не надав відповідачу підтвердження з посиланням на норми відповідних законодавчих актів України, про те, що їх фінансова звітність не містить звіту про рух грошових коштів.
Положеннями п. 7.7 Додатку 3 до Документації визначено, що учасник у складі своєї конкурсної пропозиції повинен надати документи, необхідні для акцепту пропозиції - копію чинного дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки при будівництві.
Однак, як свідчать матеріали справи, в порушення вказаних вимог позивач надав у складі своєї пропозиції конкурсних торгів копію дозволу на виконання частини робіт підвищеної небезпеки, що охоплюються предметом закупівлі - копію дозволу № 479.03.32.0-8, виданого Держнаглядохоронпраці 06.05.2008, строком дії до 06.05.2011, який, відповідно, на момент розкриття пропозицій конкурсних торгів 05.09.2011 припинив свою дію, а відтак, не відповідав умовам Документації.
Пунктом 7.9 Додатку 3 до Документації визначено, що учасник у складі своєї конкурсної пропозиції повинен надати документи, необхідні для акцепту пропозиції, у тому числі, авторизаційні листи від офіційних представників в Україні виробників обладнання, які підтверджують право учасника на монтаж та введення в експлуатацію обладнання згідно з робочою документацією.
Так, у технічній частині своєї конкурсної пропозиції ( на стор. 101) позивач зазначив, що при виконанні робіт буде використовувати обладнання General Electric, однак авторизаційного листа від цього виробника не надав.
У зв’язку з викладеним, згідно Протоколу № 04-103 щодо причин та обґрунтування відхилення пропозицій конкурсних торгів, поданих учасниками відкритих торгів на закупівлю робіт з будівництва по проекту "Дообладнання існуючих приміщень будівлі банку АТ "Укрексімбанк" по вул. Горького, 127 у м. Києві (влаштування серверної № 3)" від 14.09.2011 пропозицію конкурсних торгів, подану позивачем, відхилено на підставі п.п. 1, 3 ст. 29 Закону України "Про здійснення державних закупівель", оскільки позивачем не було подано копії звіту про рух грошових коштів, чинного дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки, одного з авторизаційних листів від офіційних представників в Україні виробників обладнання, які підтверджують право учасника на монтаж та введення в експлуатацію обладнання згідно з технічною специфікацією, а саме: авторизаційного листа на автономне безперебійне живлення виробника General Electric, яке буде використовуватись учасником при виконанні робіт.
Відповідно до ч. 5 ст. 28 Закону України "Про здійснення державних закупівель" замовник визначає переможця торгів з числа учасників, пропозиції конкурсних торгів яких не було відхилено згідно з цим Законом (у кількості не менше двох), на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених у документації конкурсних торгів.
У відповідності з Протоколом № 104 оцінки пропозицій конкурсних торгів (цінових пропозицій) від 14.09.2011 серед конкурсних пропозицій Дочірнього підприємства "Ес Енд Ті Україна" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Еско-Центр" найбільш економічно вигідною визнано пропозицію Товариства з обмеженою відповідальністю "Еско-Центр".
Твердження позивача про некваліфікованість переможця торгів судом відхиляється з огляду на наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 16 Закону України "Про здійснення державних закупівель" для участі у процедурах закупівель учасники повинні мати кваліфікаційні дані, які відповідають критеріям, зокрема, наявність у учасників документально підтвердженого досвіду виконання аналогічних договорів.
При цьому, перелік кваліфікаційних критеріїв, визначених ст. 16 Закону, є обов'язковим, а перелік документів, що підтверджують інформацію учасників про відповідність їх таким критеріям, визначається замовником самостійно з урахуванням положень щодо недискримінації учасників, передбачених ст. 5 Закону.
На виконання вимоги ч. 2 ст. 16 Закону у п. 5.3 Додатку 3 до Документації серед кваліфікаційних документів, відповідач передбачив довідку, складену у довільній формі, про виконання робіт, аналогічних предмету закупівлі, за 2009 - 2011 роки, яка має містити відомості про замовників (їх повне найменування, адреси місцезнаходження та телефони).
Про дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю "Еско-Центр" зазначеної вимоги свідчить п. 3 Додатку до Протоколу № 03-62 розкриття конкурсних пропозицій від 05.09.2011.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна із сторін повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підстави своїх вимог чи заперечень.
Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Позивач належними та допустимими доказами не довів порушення відповідачем вимог законодавства при проведенні торгів на закупівлю робіт з будівництва по проекту "Дообладнання існуючих приміщень будівлі банку АТ "Укрексімбанк" по вул. Горького, 127 у м. Києві (влаштування серверної № 3)".
Враховуючи викладене, позовні вимоги не підлягають задоволенню, як такі, що не ґрунтуються на обставинах справи та спростовуються наявними у ній доказами.
У зв’язку з відмовою в позові судові витрати відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 32-34, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України Господарський суд міста Києва
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня складення повного рішення та може бути оскаржене в порядку та у строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.
Суддя Ю.М. Смирнова
Дата складення повного рішення: 28.12.2011