Справа № 125/773/23
Провадження №11-кп/801/74/2024
Категорія: крим.
Головуючий у суді 1-ї інстанції: ОСОБА_1
Доповідач : ОСОБА_2
ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 квітня 2024 року м. Вінниця
Вінницький апеляційний суд в складі:
головуючого судді ОСОБА_2
суддів: ОСОБА_3 , ОСОБА_4
із секретарем ОСОБА_5
за участю:
прокурора ОСОБА_6
прокурора ОСОБА_7 (в режимі відеоконференції)
захисника - адвоката ОСОБА_8
обвинуваченого ОСОБА_9
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання обвинуваченого ОСОБА_9 про відмову від послуг адвоката ОСОБА_8 по його захисту,
встановив:
Вінницьким апеляційний судом здійснюється розгляд апеляційної скарги ОСОБА_9 з доповненнями та змінами на вирок Барського районного суду Вінницької області від 02.08.2023 року у кримінальному провадженні № 42022021420000115, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14.09.2022 року за обвинуваченням ОСОБА_9 за ч. 5 ст. 407 КК України.
В судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_9 заявив клопотання про відмову від адвоката ОСОБА_8 , в якому зазначив, що не довіряє йому.
Адвокат ОСОБА_8 пояснив, що відмова від його послуг як захисника обвинуваченого ОСОБА_9 є конституційним правом останнього.
Прокурори ОСОБА_6 , ОСОБА_7 зазначили , що підстав для відмови від адвоката не має, але разом з тим це право особи ,не заперечував проти задоволення клопотання обвинуваченого ОСОБА_9 .
Вислухавши учасників провадження, вививши матеріали провадження, колегія суддів вважає, що клопотання обвинуваченого ОСОБА_9 про відмову від захисника - адвоката ОСОБА_8 -підлягає задоволенню.
Згідно положень ст.59 Конституції України кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисту своїх прав та у виборі захисника.
Відповідно до ч.1 ст.54 КПК України обвинувачений має право відмовитися від захисника або замінити його.
З рішення Конституційного Суду України від 30 вересня 2009 року № 23-рп/2009 у справі за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_8 щодо офіційного тлумачення положень ст. 59 Конституції України (справа про право на правову допомогу), вбачається, що право на правову допомогу є одним із конституційних, невід`ємних прав людини і має загальний характер.
Положення ч.1 ст.59 Конституції України про те, що «кожен має право на правову допомогу», треба розуміти як гарантовану державою можливість будь-якій особі незалежно від характеру її правовідносин з державними органами, органами місцевого самоврядування, об`єднаннями громадян, юридичними та фізичними особами вільно, без неправомірних обмежень отримувати допомогу з юридичних питань в обсязі і формах, як вона того потребує.
Виходячи з положень ст. 54 КПК України підозрюваний, обвинувачений (засуджений) має право відмовитися від захисника або замінити його. Якщо підозрюваний, обвинувачений (засуджений) наполягають на відмові від захисника, слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд зобов`язані організувати зустріч захисника з підозрюваним, обвинуваченим. У разі якщо підозрюваний, обвинувачений особисто та безпосередньо повідомляє захиснику про небажання мати захисника, заміну захисника після конфіденційної розмови із захисником, така відмова або заміна фіксується у протоколі процесуальної дії або журналі судового засідання.
Враховуючи наведені вимоги КПК України, а також те, що обвинувачений ОСОБА_9 бажає здійснювати захист своїх прав самостійно, колегія суддів вважає за можливе прийняти відмову ОСОБА_9 від участі адвоката ОСОБА_8 в розгляді апеляційної скарги ОСОБА_9 .
Керуючись ст.ст. 49,54 КПК України, п.7 ч.1 ст. 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу», суд, -
у х в а л и в:
Клопотання обвинуваченого ОСОБА_9 - задовольнити.
Прийняти відмову обвинуваченого ОСОБА_9 від захисника - адвоката ОСОБА_8 .
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді:
ОСОБА_2 ОСОБА_4 ОСОБА_3