ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
04 грудня 2023 рокуСправа №160/30025/23 Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Калугіна Н.Є., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, за участю третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору на стороні відповідача - Головного управління Національної гвардії України про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним рішення Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про відмову ОСОБА_1 у встановленні статусу члена сім`ї загиблого, оформлене листом №40/17/11-6338 від 24.08.2023;
- визнати за ОСОБА_1 соціально-правовий статус щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги, як члену сім`ї (сестрі) загиблого військовослужбовця сержанта з матеріального забезпечення 2-ої роти оперативного призначення (на бронетранспортерах) 2-го батальйону оперативного призначення сержанта ОСОБА_2 (Г-135082), померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану";
- зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України надіслати до Головного управління Національної гвардії України заяву від 31.07.2023 з документами для призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця, відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168, ст. 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з урахуванням правової оцінки, наданої у рішенні суду;
- зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України здійснити ОСОБА_1 виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця, відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168, ст. 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.11.2023 позовну заяву - залишено без руху.
Позивачем 29.11.2023 усунені недоліки позовної заяви шляхом надання доказів сплати судового збору за подачу даного адміністративного позову у розмірі 2147,20 грн та заяв із обґрунтуванням підстав на яких належить залучити до участі третіх осіб у справі.
Спір виник з публічно-правових відносин та згідно зі статтею 19 Кодексу адміністративного судочинства України належить до юрисдикції адміністративних судів і має розглядатись в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до статті 20 Кодексу адміністративного судочинства України, справа підсудна Дніпропетровському окружному адміністративному суду.
Поданий адміністративний позов відповідає вимогам ст. ст. 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження у справі судом не встановлено.
Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Щодо поданої позивачем заяви про залучення третіх осіб суд зауважує наступне.
Відповідно до ч. 1-2 ст. 49 КАС України, треті особи, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, можуть вступити у справу до закінчення підготовчого провадження або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, пред`явивши позов до однієї або декількох сторін. Задоволення позову таких осіб має повністю або частково виключати задоволення вимог позивача до відповідача. У разі вступу третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, розгляд адміністративної справи за клопотанням учасника справи починається спочатку.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Так, позивач просить залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Національної гвардії України, обґрунтовуючи це тим, що Військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України відноситься до органів військового управління Головного органу військового управління Національної гвардії України. В подальшому в разі задоволення позовних вимог позивач має звернутися з заявою після доопрацювання з рішенням суду до відповідача, який згідно пп. 5, 6, 7 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги, установленої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» в Національній гвардії України надасть її до Головного управління Національної гвардії України, який після надходження документів приймає рішення про призначення ОГД або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання та є головним розпорядником коштів, стосовно підпорядкованих органів.
Крім того, позивач просить залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - слідчий відділ Бахмутського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області, обґрунтовуючи це тим, що 07.09.2023 постановою старшого слідчого вказаного слідчого відділу позивача в якості потерпілої особи залучено до кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за №12023221200000619 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК Украйни, за фактом смерті військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України. Позивач 18.08.2023 зверталась до вказаного слідчого відділу з проханням видати потерпілій - рідній сестрі, близькому родичу, члену сім`ї сканкопій та копії матеріалів кримінального провадження - витягу з ЄРДР, висновок експерта № 16/2204-Дм/23 від 17.03.2023 щодо відсутності у крові ОСОБА_2 етилового та інших спиртів та інших копій процесуальних документів. Проте, у наданні вказаних документів відмовлено. Вказаний висновок експерта є документальним обґрунтуванням позовних вимог щодо наявності права у позивача на отримання спірної одноразової грошової допомоги, а тому є необхідним залучення слідчого відділу до участі у справі як третьої особи для надання необхідних документів та пояснень.
Позивач також просить суд залучити до участі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору на стороні відповідача - Державну установу «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Харківській області» Медична (військово-лікарська) комісія обґрунтовуючи це тим, що, відповідно до п. 2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги, установленої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» в Національній гвардії України визначено, що особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги серед інших документів мають надати до уповноваженого органу - документи, що свідчать про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, зокрема про те, що загибель (смерть) не пов`язана із вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров`ю, або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, установленого судом): свідоцтва про смерть військовослужбовця та постанови військово-лікарської комісії про встановлення причинного зв`язку загибелі або отриманого поранення (контузії, травми, каліцтва), що спричинило смерть військовослужбовця. Постановою № 5 Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Харківській області» Медичної (військово-лікарської) комісії від 12.05.2023 встановлено стосовно сержанта за мобілізацією в/ч НОМЕР_1 Національної гвардії України ОСОБА_2 діагноз і постанову військово-лікарської комісії: травма: «Вибухова травма (03.03.2023р.): сукупна травма тіла», що призвела до смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), ТАК, пов`язана із захистом Батьківщини. Підстава: протокол засідання М(ВЛ)К МО України від 12.07.2023 №105. На вимогу позивача копії вказаних документів останньому не надано. З огляду на викладене, позивач просив залучити таку медичну комісію до участі у справі.
Як зазначає позивач, підставою звернення до суду зданим позовом є рішення Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про відмову позивачу у встановленні статусу члена сім`ї загиблого, оформлене листом № 40/17/11-6338 від 24.08.2023.
Листом від 24.08.2023 за № 40/17/1-6338 відповідач просив надати підтвердження того, що позивач перебував на обліку в Пенсійному фонді України та отримував/отримує пенсію в разі втрати годувальника, а також додати до повного пакету документів засвідчену копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 .
Суд, дослідивши матеріали справи та подану заяву, дійшов висновку про наявність підстав для залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору на стороні відповідача - Головного управління Національної гвардії України як особу на яку покладено функції щодо прийняття рішення про призначення одноразової грошової допомоги, про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання.
Щодо інших осіб суд дійшов висновку, що правові підстави для їх залучення відсутні, оскільки з матеріалів позовної заяви не вбачається, що рішення у справі може вплинути на їх права та обов`язки.
Позивачем до позовної заяви долучено клопотання про витребування доказів, згідно якого, позивач просить витребувати від Військової частин НОМЕР_1 Національної гвардії України оригінали для огляду та належним чином засвідчені копії:
- протоколу засідання М(ВЛ)К МО від 12.07.2023 №105 по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 ;
- висновку експерта №16/2204-Дм/23 від 17.03.2023 (Комунального закладу охорони здоров`я Харківського обласного бюро судово-медичної експертизи;
- відомостей/витяг з журналу бойових дій за період з 08.02.2023 по 03.03.2023, що стосуються сержанта ОСОБА_2 , командира міномета, 2-ої обслуги міномета мінометного взводу 1-ої роти оперативного призначення (на бронетранспортерах) 2-го батальйону оперативного призначення, за такими відомостей: дати записів, бойовий склад, коротке викладення завдання військовій частині (підрозділу), рішення командира та бойові завдання, поставлені підпорядкованим частинам (підрозділам); втрати своїх військ за 03.03.2023.
Крім того, позивач просить витребувати від Слідчого відділу Бахмутського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області за кримінальним провадженням №12023221200000619 оригінали для огляду та належним чином засвідчені копії:
- витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань кримінальне провадження №12023221200000619 від 07.03.2023;
- висновку експерта № 16/2204-Дм/23 від 17.03.2023.
Також позивач просить витребувати від Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Харківській області» Медична (військово-лікарська) комісія оригінали для огляду та належним чином засвідчені копії:
- протоколу засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв`язку поранення у колишнього військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 (22.09.1988-03.03.2023);
- висновку експерта №16/2204-Дм/23 від 17.03.2023.
Згідно ч. 1 ст. 80 КАС України, учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу.
У клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено: який доказ витребовується; обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
Положеннями ч. 3 ст. 77 КАС України, передбачено, що докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Згідно ч. 4 ст. 9 КАС України, суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Згідно частини 4 ст. 79 КАС України, якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк.
Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу.
Згідно з ч. 7 ст. 80 КАС України, особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
З урахуванням змісту позовних вимог та доказів наявних в матеріалах справи, станом на час відкриття провадження у справі суд не вбачає необхідності у витребуванні заявлених позивачем доказів.
Разом з тим, позивач у долученому до позову клопотанні, враховуючи зміст та цілі вимог викладених у позовній заяві, вважав за потрібне викликати свідків, які можуть підтвердити факт проживання позивача (рідної сестри) однією сім`єю з загиблим військовослужбовцем ОСОБА_2 , ведення спільного господарства та спільного побуту для надання пояснень, що мають значення для правильного вирішення справи та доведення фактів, якими обґрунтована позовна заява, що є метою встановлення соціально-правового статусу на призначення та виплату одноразової грошової допомоги, як члену сім`ї (сестрі) загиблого, передбачені та гарантовані державою, а саме:
- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (паспорт НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 );
- ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (паспорт НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_2 );
- додатково (особа, з якою товаришували з дитинства, як позивач, так і загиблий), ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , (паспорт НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_3 ).
Суд, розглянувши вказане клопотання, зазначає наступне.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 65 Кодексу адміністративного судочинства України, як свідок в адміністративній справі судом може бути викликана будь-яка особа, якій відомі обставини, що належить з`ясувати у справі. Свідок викликається в судове засідання з ініціативи суду або учасників справи. Учасник справи, заявляючи клопотання про виклик свідка, повинен зазначити його ім`я, місце проживання (перебування), роботи чи служби та обставини, щодо яких він може дати показання.
Згідно з статтею 92 Кодексу адміністративного судочинства України, виклик свідка здійснюється за заявою учасника справи. У заяві про виклик свідка зазначаються його ім`я, місце проживання (перебування) або місце роботи, обставини, які він може підтвердити. Заява про виклик свідка мас бути подана до або під час підготовчого судового засідання, а якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання у справі. В ухвалі про відкриття провадження у справі або в іншій ухвалі, якою суд вирішує питання про виклик свідка, суд попереджає свідка про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве показання чи відмову від давання показань на вимогу суду.
Станом на час винесення даної ухвали, обставини на які посилається позивач, обґрунтовуючи свої вимоги, а також обставини, які підлягають встановленню у даних правовідносинах, можуть бути підтвердженні іншими засобами доказування, а пояснення свідків не є єдиним джерелом доказів. Враховуючи наведене, а також те, що виклик свідків не є в даному випадку нагальною потребою, суд відмовляє у задоволенні даного клопотання позивача.
Керуючись ст. 49, ст. 79, ст. 80, ст. 92, ст. 160, ст. 161 ст. 162, ст. 171, ст. 257, ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити спрощене провадження в адміністративній справі.
Заяву ОСОБА_1 про залучення третіх осіб задовольнити частково.
Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Національної гвардії України (03151, м. Київ, вул. Святослава Хороброго, буд. 9А, код ЄДРПОУ 08803498).
Повідомити учасників справи, що розгляд справи відбудеться без повідомлення (виклику) учасників справи у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - http://adm.dp.court.gov.ua/sud0470/gromadyanam/csz/.
Розгляд і вирішення справи здійснювати одноособово суддею Калугіною Н.Є.
У задоволенні клопотань ОСОБА_1 про витребування доказів та виклик свідків - відмовити.
Роз`яснити відповідачу про необхідність подати до суду відзив на позов, а також всі письмові та електронні докази - у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали, дотримуючись, вимог ст. 162 КАС України.
Роз`яснити позивачу про необхідність подати відповідь на відзив - у п`ятиденний строк з дня отримання відзиву на позов, у разі його подання відповідачем, дотримуючись вимог ст. 163 КАС України.
Роз`яснити відповідачу про необхідність подати заперечення, дотримуючись вимог ст. 164 КАС України - у п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив, у разі його подання позивачем.
Роз`яснити третій особі про необхідність подати до суду пояснення до позову або відзиву дотримуючись вимог ст.ст. 162, 165 КАС України - у десятиденний строк з дня отримання позову або відзиву, у разі його подання відповідачем.
Роз`яснити учасникам справи, що справа буде розглянута у порядку спрощеного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі, відповідно до ст. 258 КАС України.
Звернути увагу учасників справи на належні їм процесуальні права і обов`язки, що передбачені статтями 44, 45, 47 КАС України.
Копії даної ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.Є. Калугіна