Справа № 757/16491/22
Провадження № 1-кп/740/287/22
УХВАЛА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 листопада 2022 року м. Ніжин
Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області в складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
суддів: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
із секретарем судового засідання ОСОБА_4 ,
за участю:
прокурора ОСОБА_5 ,
обвинуваченого ОСОБА_6 (у режимі відеоконференції з приміщення ДУ «Київський слідчий ізолятор»),
захисників адвокатів ОСОБА_7 , ОСОБА_8 (в режимі відеоконференції поза межами приміщення судуз використаннямвласних технічнихзасобів),
під час судового засідання в залі суду у м. Ніжині у кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень,передбачених ч. 2 ст. 111, ч.5 ст. 407 КК України,
ВСТАНОВИВ:
Ніжинським міськрайонним судом Чернігівської області розглядається зазначене кримінальне провадження.
У судовому засіданні прокурор заявив клопотання про продовження обвинуваченому запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до 60 діб з урахуванням характеру обвинувачення і того, що не перестали існувати ризики, передбачені ст. 177 КПК України, надавши письмове клопотання.
Обвинувачений та захисники заперечували проти клопотання прокурора, зазначаючи, що існування ризиків, на які посилається прокурор є недоведеним, а положення кримінального процесуального законодавства про встановлення за окремими злочинами безальтернативного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою не відповідає Конституції України.
Вислухавши думку сторін кримінального провадження, суд дійшов таких висновків.
Ухвалою Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 22.09.2022 строк тримання під вартою ОСОБА_6 продовжено до 15.11.2022 включно.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 331 КПК України під час судового розгляду суд за клопотанням сторони обвинувачення або захисту має право своєю ухвалою змінити, скасувати, обрати або продовжити запобіжний захід щодо обвинуваченого. За наявності клопотань суд під час судового розгляду зобов`язаний розглянути питання доцільності продовження запобіжного заходу до закінчення двомісячного строку з дня його застосування. За результатами розгляду питання суд своєю вмотивованою ухвалою скасовує, змінює запобіжний захід або продовжує його дію на строк, що не може перевищувати двох місяців.
Статтею 131 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження, до яких віднесено і запобіжні заходи, застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Згідно положень ст. 178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, крім ризиків, зазначених у ст.177 цього Кодексу, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов`язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: тяжкість покарання, що загрожує особі у разі визнання обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він обвинувачується; наявність судимостей у обвинуваченого; вік та стан здоров`я обвинуваченого; міцність соціальних зв`язків обвинуваченого в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців; наявність у обвинуваченого постійного місця роботи або навчання; майновий стан обвинуваченого; ризик продовження чи повторення протиправної поведінки.
Згідно ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: наявність обґрунтованої підозри у вчиненні обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених ст.177 КПК України, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам зазначеним у клопотанні.
Суд враховує особу обвинуваченого, його вік, сімейний стан, та вважає, що ризики, передбачені ст. 177 КПК України, та визнані наявними при продовженні судом 22.09.2022 строку тримання обвинуваченого під вартою існувати не перестали, зокрема можливість переховування обвинуваченого від суду, враховуючи тяжкість злочину, у вчиненні якого обвинувачується ОСОБА_6 , та суворість покарання, що загрожує обвинуваченому у разі визнання його винуватим, незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні, враховуючи характер інкримінованого діяння, яке направлене на завдання шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України. На даний час свідки у суді не допитані, дослідження інших доказів не розпочато з об"єктивних причин.
Відповідно до Указу Президента України від 12.08.2022 №573/2022, затвердженого Законом України від 15.08.2022 №2500-ІХ, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 23.08.2022 строком на 90 діб.
Згідно з ч. 6 ст. 176 КПК України під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті.
Відповідно до ч. 7 ст. 176 КПК України під час дії воєнного стану до військовослужбовців, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 402-405, 407, 408, 429 Кримінального кодексу України, застосовується виключно запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті.
Пунктом 5 ч. 1 ст. 176 КПК України передбачений запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Ураховуючи, що суд дійшов висновку про наявність передбачених ст. 177 КПК України ризиків, а ОСОБА_6 обвинувачається у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 407, ч. 2 ст. 111 КК України, відповідно до положень ч.ч. 6, 7 ст. 176 КПК України до ОСОБА_6 під час дії воєнного стану підлягає застосуванню запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Згідно абзацу восьмого частини 4 ст. 183 КПК України під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 402-405, 407, 408, 429, 437-442 Кримінального кодексу України.
Враховуючи дану норму кримінального процесуального закону та обставини інкримінованих обвинуваченому діянь, суд не знаходить підстав для визначення розміру застави.
Положення частин 6, 7 ст. 176 КПК України є чинними, неконституційними у встановленому законом порядку не визнавалися, тому судом застосовуються під час дії воєнного стану.
Керуючись ст. 331КПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання прокурора задовольнити та продовжити обвинуваченому ОСОБА_6 запобіжний захід у вигляді триманняпід вартою до 09січня 2023 року включно без визначення розміру застави.
Копію ухвали негайно надіслати до Державної установи "Київський слідчийізолятор" (04050, м. Київ, вул. Дегтярівська, б.13,ел.адреса:sizo@kv.kvs.gov.ua) для виконання, та вручення обвинуваченому до відома.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду протягом п"яти діб з дня її оголошення, а обвинуваченим в той же строк з моменту отримання копії ухвали.
Повний текст ухвали складено і підписано 11 листопада 2022 року.
Судді
ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3