ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_________________________________________________________________
УХВАЛА
"22" серпня 2022 р.Справа № 924/883/21
м. Хмельницький
Суддя Господарського суду Хмельницької області Музика М.В., розглянувши матеріали заяви про відстрочення виконання судового рішення у справі
за позовом заступника керівника Шепетівської окружної прокуратури, м. Шепетівка Хмельницької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції держави у спірних правовідносинах - Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області, м. Хмельницький
до Шепетівського районного спеціалізованого лісокомунального підприємства, с. Рилівка Шепетівського району Хмельницької області
про стягнення 10 880 408,00 грн. збитків, завданих незаконною порубкою дерев на території об`єкту природно-заповідного фонду - регіонального ландшафтного парку "Мальованка",
ВСТАНОВИВ:
11.07.2022 року на адресу суду від відповідача через систему "Електронний суд" надійшла заява про відстрочення виконання рішення суду у справі №924/883/21, яка відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 11.07.22 року призначена для розгляду судді Музиці М.В.
Ухвалою від 12.07.2022 року відкладено вирішення питання про прийняття до розгляду заяви відповідача від 08.07.2022 року про відстрочення виконання рішення суду у справі №924/883/21 до повернення матеріалів справи № 924/883/21 до Господарського суду Хмельницької області.
22.08.22 року матеріали справи №924/883/21 повернулись до Господарського суду Хмельницької області. Водночас, 15.08.2022 року від відповідача надійшло клопотання про залишення без розгляду заяви від 08.07.2022 року про відстрочення виконання судового рішення у зв`язку із скасуванням постановою Верховного Суду від 26.07.2022 року постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 06.04.2022 року, відстрочити виконання якої просив відповідач у заяві від 08.07.2022 року.
З даного приводу судом враховується, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі (ч.ч. 1,2 ст.2 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).
Відповідно до п.3 ч.1 ст.42 ГПК України учасники справи мають право подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.
За приписами ч.1 ст.331 ГПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Порядок розгляду заяв про відстрочку або розстрочку виконання рішення суду регламентовано у Розділі V ГПК України.
Водночас, одним із принципів господарського судочинства є диспозитивність, суть якого визначена у ст.14 ГПК України та полягає в тому, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Однією із складових принципу диспозитивності є те, що суб`єкт має можливість відмовитися від свого права чи інтересу. Тобто право особи на звернення до суду, зокрема із заявою про розстрочення виконання судового рішення, рівною мірою стосується й права такої особи на відкликання цієї заяви (відмову від неї) або залишення без розгляду. ГПК України не містить положень, які б забороняли особі це зробити.
Право на подання заяви про розстрочення виконання судового рішення та право на подання заяви про залишення без розгляду такої заяви є безумовним правом заявника, що не суперечить вимогам закону та не порушує прав чи інтересів жодних інших осіб, а суд у такому випадку повинен виходити саме з пріоритетності права заявника розпоряджатися заявленими вимогами на власний розсуд. Суд не може розглядати відповідну заяву по суті, зважаючи на те, що особа, яка її подала, цього не бажає.
Відтак, керуючись завданням господарського судочинства, принципом диспозитивності господарського судочинства та верховенства права, суд вважає за можливе задовольнити клопотання Шепетівського районного спеціалізованого лісокомунального підприємства про залишення без розгляду заяви про відстрочення виконання судового рішення у справі №924/833/21.
Керуючись ст.ст. 226, 234, 235, 331 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
заяву від 08.07.2022 року Шепетівського районного спеціалізованого лісокомунального підприємства, с. Рилівка Шепетівського району Хмельницької області про відстрочення виконання судового рішення - постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 06.04.2022 року, залишити без розгляду.
Ухвала набрала законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена протягом 10 днів до Північно-західного апеляційного господарського суду.
СуддяМ.В. Музика
Віддрук. у 2 прим.: 1 - до справи; 2 - заявнику в електронний кабінет