УХВАЛА
16 серпня 2022 року
м. Київ
cправа № 910/2328/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Малашенкової Т.М. (головуючий), Булгакової І.В., Львова Б.Ю.,
за участю секретаря судового засідання Барвіцької М.Т.,
представників учасників справи:
позивача - Науково-виробничого підприємства «Нива» у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - НВП «Нива», скаржник, позивач) - не з`явився,
відповідача - Антимонопольного комітету України (далі - АМК України, відповідач) - Грищенко К.В. (самопредставництво), Шурховецької Л.І. (самопредставництво),
за касаційною скаргою НВП «Нива»
на рішення Господарського суду міста Києва від 23.06.2021
та постанову Північного апеляційного господарського суду від 16.12.2021
у справі №910/2328/21
за позовом НВП «Нива»
до АМК України
про скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Верховного Суду від 12.07.2022, зокрема відкрито касаційне провадження у справі №910/2328/21 за касаційною скаргою НВП "Нива" на рішення Господарського суду міста Києва від 23.06.2021 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 16.12.2021; призначено розгляд касаційної скарги у засіданні Верховного Суду Касаційного господарського суду на 16 серпня 2022 року о 13:00.
У судове засідання з`явилися представники відповідача. Скаржник (представник скаржника) у судове засідання не з`явився, про день та час судового засідання повідомлявся належним чином.
15.08.2022 на електронну адресу Касаційного господарського суду з електронної адреси «ivan9112017@gmail.com» (яка вказана і в касаційній скарзі) надійшла скан версія клопотання НВП «Нива» про відкладення розгляду справи. На скан клопотанні відображено підпис директора підприємства Саламахи С.М. та печатка. Водночас скан версія клопотання надіслано на електронну адресу за кваліфікованим та удосконаленим електронним підписом (далі - КУЕП) 15.08.2022 фізичної особи ОСОБА_2 . Підпис КУЕП перевірено і підтверджено протоколом створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису від 15.08.2022. При цьому до клопотання не долучені докази на підтвердження наявності повноважень Іванченка І.В. у здійсненні представництва НВП «Нива». В матеріалах справи також відсутні документи на підтвердження повноважень Іванченка І.В.
З огляду на наведене протокольною ухвалою від 16.08.2022 у справі №910/2328/21 вказане клопотання залишено без розгляду.
Статтею 216 ГПК України визначено, що суд відкладає розгляд справи у випадках, встановлених частиною другою статті 202 цього Кодексу. Якщо спір, розгляд якого по суті розпочато, не може бути вирішено в даному судовому засіданні, судом може бути оголошено перерву в межах встановлених цим Кодексом строків розгляду справи, тривалість якої визначається відповідно до обставин, що її викликали, з наступною вказівкою про це в рішенні або ухвалі. Про відкладення розгляду справи або перерву в судовому засіданні, місце, дату і час нового судового засідання або продовження судового засідання суд повідомляє під розписку учасників справи, свідків, експертів, спеціалістів, перекладачів, які були присутніми в судовому засіданні. Учасники справи, свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі, які не прибули або яких суд вперше залучає до участі в судовому процесі, повідомляються про судове засідання ухвалами.
Відповідно до приписів статті 232 ГПК України, ураховуючи характер спірних правовідносин, предмет та підстави позову, з метою надання можливості усім учасникам справи скористатись своїми процесуальними правами, враховуючи завдання господарського судочинства, Верховний Суд вважає за доцільне відкласти розгляд судової справи №910/2328/21.
Поряд з цим Верховний Суд звертає увагу, що з 05 жовтня 2021 року офіційно розпочали функціонування три підсистеми (модулі) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи: «Електронний кабінет», «Електронний суд», підсистема відеоконференцзв`язку, у зв`язку з чим, відповідно до частини шостої статті 6 ГПК України адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, державні органи, органи місцевого самоврядування та суб`єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в добровільному порядку.
Також відповідно до Рішення Ради Суддів України від 05.08.2022 з метою підвищення рівня використання інструментів електронного судочинства під час відправлення правосуддя в умовах скрутного фінансового забезпечення судів рекомендовано судам, зокрема у випадках, коли адвокат, нотаріус, приватний виконавець, арбітражний керуючій, судовий експерт, державний орган, орган місцевого самоврядування, суб`єкт господарювання державного або комунального секторів економіки, який бере участь у справі, не має офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі - вимагати зареєструвати таку офіційну електронну адресу для подальшого направлення судом процесуальних документів в електронній формі; виклики та повідомлення, обмін процесуальними документами з учасниками судових проваджень у першу чергу здійснювати за допомогою електронної пошти та/або з використанням вказаних учасниками судових проваджень мобільних телефонів (в тому числі й з використанням месенджерів, які дозволяють отримати інформацію про доставку відповідного повідомлення, процесуального документа, та отримати інформацію про їх прочитання). Закликано усіх учасників судових проваджень, зокрема - з розумним інтервалом часу цікавитися провадженням у їх справах, добросовісно користуватися належними процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки; зареєструвати електронну адресу в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі; зареєструватися в підсистемі "Електронний кабінет" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи; використовувати функціонал "Електронного кабінету" для ознайомлення з поданими документами в електронній формі.
Також Cуд зауважує, що згідно з частиною першою статті 43 ГПК України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами (у тому числі і правом на укладення мирової угоди). Зловживання процесуальними правами не допускається.
Керуючись статтями 6, 216, 232, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд,
УХВАЛИВ:
1. Відкласти розгляд касаційної скарги Науково-виробничого підприємства «Нива» у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю на рішення Господарського суду міста Києва від 23.06.2021 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 16.12.2021 у справі № 910/2328/21 на 30 серпня 2022 року о 10:15 у приміщенні суду за адресою: м. Київ, вул. О. Копиленка, 6, зал судових засідань №302 (третій поверх).
2. Довести до відома учасників справи, що їх явка в судове засідання є необов`язковою.
3. Звернути увагу учасників судового провадження щодо виконання вимог статті 6 Господарського процесуального кодексу України, а саме щодо реєстрації своїх офіційних електронних адрес в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі та використання функціоналу "Електронного кабінету".
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя Т. Малашенкова
Суддя І. Булгакова
Суддя Б. Львов