КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м.ПОЛТАВИ
Справа №552/4832/22
Провадження № 1-кп/552/471/22
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.08.2022 Київський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого - судді ОСОБА_1
за участю секретаря ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
захисника ОСОБА_4
обвинуваченого ОСОБА_5
розглянувши у підготовчому судовому засіданні матеріали кримінального провадження № 62022170020000537 від 30.07.2022 за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 402 КК України,
В С Т А Н О В И В:
До Київського районного суду м. Полтави надійшли матеріали кримінального провадження по обвинуваченню ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 402 КК України.
Обвинувальний акт відповідає вимогам ст. 291 КПК України.
Кримінальне провадження підсудне Київському районному суду м. Полтави.
Підстав для повернення обвинувального акту прокуророві не встановлено.
Підстави для закриття провадження чи його зупинення відсутні.
На час проведення підготовчого судового засідання порушень вимог процесуального закону, що перешкоджають призначенню кримінального провадження до судового розгляду, не виявлено.
У підготовчому судовому засіданні клопотань, які перешкоджають призначенню судового розгляду, не заявлено.
Прокурор доповів про можливість призначення кримінального провадження до судового розгляду та заявив клопотання про обрання ОСОБА_5 запобіжного заходу у виді тримання під вартою з визначенням розміру застави 198480 грн., оскільки існують ризики передбачені ч.1 ст. 177 КПК України, а саме: останній може переховуватись від органу суду, враховуючи, що ризик втечі для обвинуваченого може бути менш небезпечним ніж покарання; враховуючи воєнний стан, обвинувачений будучи військовослужбовцем може перейти на бік ворога та передати інформацію; впливати на свідків; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, а саме з метою ухилення від кримінальної відповідальності умисно вчинити самокалічення або симулювати хворобу; вчинити інше кримінальне правопорушення.
Заслухавши думку захисника та обвинуваченого, які в задоволенні клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою заперечили, просили змінити запобіжний захід на більш м`який, суд приходить до наступного.
Згідно зі ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам:
1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду;
2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;
3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні;
4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином;
5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Згідно ч.3ст.315КПК України, під час підготовчого судового засідання суд за клопотанням учасників судового провадження має право обрати, змінити чи скасувати заходи забезпечення кримінального провадження, в тому числі запобіжний захід, обраний щодо обвинуваченого. При розгляді таких клопотань суд додержується правил, передбаченихрозділом ІІцього Кодексу. За відсутності зазначених клопотань сторін кримінального провадження застосування заходів забезпечення кримінального провадження, обраних під час досудового розслідування, вважається продовженим.
Однак,рішенням Конституційного Суду України від 23.11.2017р. (справа № 1-28/2017),положення третьогоречення ч.3 ст. 315 Кримінального процесуального кодексу України визнано таким, що не відповідаєКонституції України(є неконституційним). В згаданому рішенні зазначено, що під чассудового провадженняу судіпершої інстанції(проведенняпідготовчого судовогозасідання тасудового розгляду)прокурор яксторона обвинуваченнямає обов`язокпідтримувати публічнеобвинувачення усуді,доводити винуватістьособи танеобхідність продовженнязапобіжного заходушляхом поданнявідповідних клопотаньщодо цьогопродовження. Крім того, відповідно до ч.3 ст. 331 КПК України, незалежно від наявності клопотань суд зобов`язаний розглянути питання доцільності продовження тримання обвинуваченого під вартою до спливу двомісячного строку з дня надходження до суду обвинувального акта, чи з дня застосування судом до обвинуваченого запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. За наслідками розгляду питання суд своєю вмотивованою ухвалою скасовує, змінює запобіжний захід у вигляді тримання під вартою або продовжує його дію на строк, що не може перевищувати двох місяців.
На досудовому слідстві, обвинуваченому ОСОБА_5 ухвалою слідчого судді Київського районного суду м. Полтава від 08.06.2022 було обрано запобіжний захід у виді тримання під вартою, з можливістю внесення застави в розмірі 198480 грн., продовжений ухвалою слідчого судді Київського районного суду м. Полтави від 05.08.2022 до 17.08.2022.
Метою застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 під часпідготовчого судовогозасідання,відповідно дост.177КПК України, є: забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання: впливати шляхом погроз або вмовлянь на свідків; спробам переховуватися від суду з метою уникнення відповідальності; продовжувати вчиняти кримінальні правопорушення; іншим чином перешкоджати кримінальному провадженню, оскільки останній обвинувачується у вчиненні тяжкого злочину, є військовослужбовцем, злочин вчинив в період воєнного стану.
При цьомузастосуваннядо ОСОБА_5 запобіжногозаходу увиглядітриманняпід вартою,відповіднодо ч.3ст.183КПКУкраїни з визначенням суми застави у розмірі 45 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 117000 грн., є найбільш прийнятним, оскільки інші більш м`які запобіжні заходи не здатні усунути вищезазначені ризики, а тому клопотання прокурора підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 177, 181, 314, 315, 316 КПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Призначити судовийрозгляд матеріалівкримінального провадженняпо обвинуваченню ОСОБА_5 увчиненні кримінальногоправопорушення,передбаченого ч.4ст.402КК України вприміщенні Київськогорайонного судум.Полтави увідкритому судовомузасіданні 24 серпня 2022 року о 11 год. 00 хв.
Обрати обвинуваченому ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на 60 діб до 14.10.2022 в умовах ДУ «Полтавська установа виконання покарань ( №23)».
Визначити ОСОБА_5 розмір застави, достатньої для забезпечення виконання ним обов`язків, передбачених КПК України в розмірі 117000 грн., яка можебути внесена,як самимобвинуваченим,так ііншою фізичноюабо юридичноюособою (заставодавцем) за наступними реквізитами : отримувач: ТУ ДСА України в Полтавській області, ЗКПО 26304855, р/р UA398201720355289002000015950в ДКСУ м. Київ, МФО 820172, призначення платежу застава, справа № 552/4832/22, провадження № 1-кп/552/471/22 до сплину терміну тримання під вартою.
Роз`яснити обвинуваченому, що у разі внесення застави, оригінал документу з відміткою банку, який підтверджується внесення на вказаний депозитний рахунок коштів має бути наданий уповноваженій службові особі Державної установи «Полтавська установа виконання покарань ( №23)».
Після отримання та перевірки протягом одного дня документа, що підтверджує внесення застави, уповноважена службова особа Державної установи «Полтавська установа виконання покарань ( №23)» негайно має здійснити розпорядження про звільнення з-під варти та повідомити усно і письмово суддю та прокурора.
При внесенні визначеної суми застави ОСОБА_5 з-під варти звільнити. З моменту звільнення з-під варти у зв`язку із внесенням застави, визначеної у даній ухвалі, ОСОБА_5 вважається таким, до якого застосовано запобіжний захід у вигляді застави.
У разі внесення застави, покласти на ОСОБА_5 обов`язки: 1) прибувати за кожним викликом до суду; 2) повідомляти прокурора та суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; 3) здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну; 4) утриматись від спілкування зі свідками, експертами, спеціалістами у даному кримінальному провадженні.
Роз`яснити обвинуваченому ОСОБА_5 , що у разі невиконання обов`язків заставодавцем, а також, якщо обвинувачений, будучи належним чином повідомлений, не з`явиться за викликом до слідчого, прокурора, суду без поважних причин чи не повідомить про причини своєї неявки, або якщо порушить інші покладені на нього при застосування запобіжного заходу обов`язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України та використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору. У разі звернення застави в дохід держави суд вирішує питання про застосування до обвинуваченого запобіжного заходу у вигляді застави у більшому розмірі або іншого запобіжного заходу з урахуванням положень ч. 7 ст. 194 КПК України.
Застава, що не була звернена в дохід держави, повертається обвинуваченому, заставодавцю після припинення дії цього запобіжного заходу. При цьому застава, внесена обвинуваченим може бути повністю або частково звернена судом на виконання вироку в частині майнових стягнень. Застава, внесена заставодавцем, може бути звернена судом на виконання вироку в частині майнових стягнень тільки за його згодою.
В судове засідання викликати учасників провадження.
Ухвала можебути оскаржена безпосередньодо Полтавськогоапеляційного суду протягом 5днів здня їїпроголошення тільки в частині обрання запобіжного заходу.
Головуючий ОСОБА_1