УХВАЛА
04 серпня 2022 року
м. Київ
cправа № 917/570/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Малашенкової Т.М. (головуючий), Бенедисюка І.М., Колос І.Б.,
розглянувши заяви представників Департаменту агропромислового розвитку Полтавської обласної військової адміністрації Малька А.П. та Яцик Т.П.
про розгляд справи в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів
за касаційною скаргою Заступника керівника Харківської обласної прокуратури (далі - Прокурор, скаржник)
на постанову Східного апеляційного господарського суду від 03.02.2022
у справі №917/570/21
за позовом Першого заступника керівника Полтавської обласної прокуратури
в інтересах Держави в особі органу уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Департаменту агропромислового розвитку Полтавської обласної державної адміністрації
до Селянсько-фермерського господарства «Світанок»,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Північно-Східний офіс Держаудитслужби в особі Управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області,
про стягнення 2 340 473 грн,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Верховного Суду від 21.07.2022 у справі №917/570/21, зокрема відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Заступника керівника Харківської обласної прокуратури на постанову Східного апеляційного господарського суду від 03.02.2022, призначено розгляд касаційної скарги на 11 серпня 2022 року о 14:00.
На електронну адресу Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду 03.08.2022 надійшли заяви від Департаменту агропромислового розвитку Полтавської обласної військової адміністрації про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду його представників, які підписані кваліфікованими та удосконаленими електронними підписами (далі - КУЕП) 03.08.2022. Підпис КУЕП перевірено і підтверджено протоколами створення та перевірки КУЕП від 03.08.2022.
Відповідно до частин першої - п`ятої статті 197 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов`язковою; учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п`ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи; учасники справи беруть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та електронного підпису згідно з вимогами Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положень, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів); під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Підтвердження особи учасника справи здійснюється із застосуванням електронного підпису, а якщо особа не має такого підпису, то у порядку, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" або Державною судовою адміністрацією України; ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву.
За наявності в суді технічної можливості учасник справи у порядку, встановленому процесуальним законом, може брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою власних технічних засобів. Ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву.
Враховуючи наявну технічну можливість у проведенні відеоконференції поза межами приміщення суду та необхідність забезпечення балансу між правом сторони щодо участі у судовому засіданні та реалізацією ним процесуальних прав й розглядом господарської справи в розумні строки, наявні підстави для задоволення вказаного клопотання.
За таких обставин Верховний Суд дійшов висновку про задоволення заяв про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду та проведення судового засідання в режимі відеоконференції з урахуванням технічних можливостей у Суді з використанням підсистеми відеоконференцзв`язку.
Керуючись статтями 197, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, Касаційний господарський суд, -
У Х В А Л И В:
1. Заяви представників Департаменту агропромислового розвитку Полтавської обласної військової адміністрації Малька Андрія Павловича та Яцик Тетяни Петрівни про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів - задовольнити.
2. Проведення судового засідання в режимі відеоконференції здійснити за допомогою підсистеми відеоконференцзв`язку (вебадреса https://wiki.court.gov.ua).
3. Для участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду представникам Департаменту агропромислового розвитку Полтавської обласної військової адміністрації - Мальку Андрію Павловичу та Яцик Тетяні Петрівні, необхідно використовувати комп`ютерну техніку або смартфони з доступом в мережу Інтернет, які дозволяють передавати аудіосигнал та відеозображення.
4. Роз`яснити, що участь в судовому засіданні у справі № 917/570/21, призначеної на 11 серпня 2022 року о 14:00 у режимі відеоконференції відбуватиметься з урахуванням Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, зокрема підсистеми відеоконференцзв`язку.
5. Попередити, що відповідно до частини четвертої статті 197 ГПК України ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи.
6. Роз`яснити, що інформацію у справі, яка розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за вебадресою: https://supreme.court.gov.ua/supreme/.
7. Повторно повідомити учасників спору, що явка представників у судове засідання є необов`язковою. З урахуванням воєнного стану сторони можуть подати до Верховного Суду заяви про розгляд справи за їх відсутності.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя Т. Малашенкова
Суддя І. Бенедисюк
Суддя І. Колос