КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Справа №755/1549/22
№ апеляційного провадження: 22-ц/824/7673/2022
У Х В А Л А
08 червня 2022 року Київський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
судді-доповідача: Слюсар Т.А.,
суддів: Коцюрби О.П., Білич І.М.,
вирішуючи питання прийняття апеляційних скарг адвоката Кравченко Олени Вікторівни в інтересах ОСОБА_1 на ухвалу Дніпровського районного суду м. Києва від 03 лютого 2022 року у складі судді Виниченко Л.М.,
у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: приватне акціонерне товариство "Страхова компанія "ПЗУ Україна" про відшкодування шкоди, завданої дорожньо-транспортною пригодою,-
В С Т А Н О В И В :
Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 03 лютого 2022 року цивільну справу № 755/1549/22 за позовом ОСОБА_3 передано на розгляд до Южноукраїнського міського суду Миколаївської області за підсудністю.
Не погодившись із вказаним судовим рішенням Кравченко О.В. в інтересах ОСОБА_1 19 травня 2022 року на електронну адресу Київського апеляційного суду подала апеляційну скаргу.
Суддею-доповідачем вирішені процедурні питання, пов`язані з рухом справи, витребувано із Дніпровського районного суду м. Києва цивільну справу № 755/1549/22.
Після надходження справи до апеляційної інстанції було з`ясовано, що в її матеріалах міститься ідентична апеляційна скарга адвоката Кравченко О.В. в інтересах ОСОБА_1 направлена на електронну адресу районного суду.
Між тим, подані апеляційні скарги, які є ідентичні за змістом не можуть бути прийняті апеляційним судом, і підлягають поверненню особі, яка їх подала, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. ч. 3,4 ст. 356 ЦПК України апеляційна скарга підписується особою, яка її подає, або представником такої особи. До апеляційної скарги додаються довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо апеляційна скарга подана представником і ці документи раніше не подавалися.
Згідно із ч. 1 ст. 58 ЦПК України сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 60 ЦПК України представником у суді може бути адвокат або законний представник. Під час розгляду спорів, що виникають з трудових відносин, а також справ у малозначних спорах (малозначні справи) представником може бути особа, яка досягла вісімнадцяти років, має цивільну процесуальну дієздатність, за винятком осіб, визначених у статті 61 цього Кодексу.
Згідно із ч. 1, 3 ст. 62 ЦПК України повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені такими документами: довіреністю фізичної або юридичної особи; свідоцтвом про народження дитини або рішенням про призначення опікуном, піклувальником чи охоронцем спадкового майна. Довіреність від імені юридичної особи видається за підписом (електронним підписом) посадової особи, уповноваженої на це законом, установчими документами.
Звернення до суду передбачає надання до суду належних доказів дійсної волі особи, що є учасником справи, на уповноваження іншої особи на право надання правничої допомоги.
Такі докази повинні виключати будь-які сумніви стосовно справжності та чинності такого уповноваження на момент вчинення певної процесуальної дії (докази повинні бути в оригіналі або у формі копії, якісно оформленої особою, що є учасником справи, із зазначенням назви судового органу, у якому надається правова допомога позивачу), а також стосовно охоплення такої дії дійсним колом повноважень представника, що делеговані йому особою, що реалізує право на справедливий суд. Представник повинен демонструвати повагу до суду, підтверджуючи наявність повноважень на представництво, а також не позбавляти довірителя права знати про дії представника.
Такий висновок відповідає правовому висновку, викладеному у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05 червня 2019 року у справі № 9901/847/18 (провадження № 11-44заі19).
Так, Кравченко О.В. , яка подала апеляційну скаргу безпосередньо до Київського апеляційного суду не надала належним чином оформлених доказів на підтвердження повноважень на звернення з апеляційною скаргою в інтересах ОСОБА_1 в Київському апеляційному суді.
Відповідно до ч. 2 ст. 64 ЦПК України обмеження повноважень представника на вчинення певної процесуальної дії мають бути застережені у виданій йому довіреності або ордері.
Ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката (ч. 2 ст. 26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» ).
Відповідно до п. 4, 5, 14, 15 Положення про ордер на надання правової допомоги та порядок ведення реєстру ордерів, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 17 грудня 2012 року № 36, ордер видається адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням та повинен містити обов`язкові реквізити, передбачені цим Положенням. В Україні встановлюється єдина, обов`язкова для всіх адвокатів, типова форма ордера, яку затверджує Рада адвокатів України.
Ордер встановленої цим Положенням форми є належним та достатнім підтвердженням правомочності адвоката на вчинення дій в інтересах клієнта. Про обмеження правомочності адвоката, встановлені угодою про надання правової допомоги, останній або керівник адвокатського об`єднання (бюро) зобов`язані вказати на звороті ордера.
Ордер містить наступні реквізити: серію, порядковий номер ордера; прізвище, ім`я, по батькові або найменування особи, якій надається правова допомога; посилання на договір про надання правової допомоги / доручення органу (установи), уповноважених законом на надання безоплатної правової допомоги, номер (у випадку наявності) та дату цього документа; назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом із зазначенням, у випадку необхідності, виду адвокатської діяльності, відповідно до статті 19 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»; прізвище, ім`я, по батькові адвоката, який надає правову допомогу на підставі ордера, номер та дату його свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю, найменування органу, який його видав (КДКА відповідного регіону, з 01.01.2013 року радою адвокатів відповідного регіону); номер посвідчення адвоката України, ким та коли воно видане; ким ордер виданий (назву організаційної форми): адвокатом, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально (із зазначенням адреси робочого місця); адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням (повне найменування адвокатського бюро / адвокатського об`єднання та його місцезнаходження); адресу робочого місця адвоката, якщо вона відрізняється від адреси місцезнаходження адвокатського бюро / адвокатського об`єднання, яке видає ордер; дату видачі ордера; підпис адвоката, який видав ордер, у разі здійснення ним індивідуальної діяльності (у графі «Адвокат»); підпис адвоката, який правову допомогу, якщо ордер виданий адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням (у графі «Адвокат»); підпис керівника адвокатського бюро / адвокатського об`єднання, відтиск печатки адвокатського бюро / адвокатського об`єднання у випадку, якщо ордер видається адвокатським бюро / адвокатським об`єднанням, номер посвідчення адвоката України, ким та коли воно видане; ким ордер виданий (назву організаційної форми).
Між тим в порушення вказаних Положень адвокатом Кравченко О.В. долучено до апеляційної скарги ордер на надання правничої (правової) допомоги серії АА № 1158765, який не містить: прізвище, ім`я, по батькові або найменування особи, якій надається правова допомога; посилання на договір про надання правової допомоги/доручення органу (установи), уповноважених законом на надання безоплатної правової допомоги, номер (у випадку наявності) та дату цього документа; номер та дату його свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю, найменування органу, який його видав (КДКА відповідного регіону, з 01.01.2013 року радою адвокатів відповідного регіону); номер посвідчення адвоката України, ким та коли воно видане, назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом із зазначенням, у випадку необхідності, виду адвокатської діяльності, відповідно до статті 19 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», дату видачі ордера; підпис адвоката, який видав ордер.
В суді першої інстанції адвокат Кравченко О.В. приймала участь у справі в якості представника ОСОБА_1 на підставі ордеру на надання правничої (правової) допомоги від 24 січня 2022 року серії АА № 1158770, згідно з яким Кравченко О.В. уповноважена представляти інтереси ОСОБА_1 , лише в Дніпровському районному суді м. Києва на підставі договору № 21 про надання правової допомоги від 17 вересня 2021 року.
Апеляційна скарга подана адвокатом Кравченко О.В. в інтересах ОСОБА_1 , що надійшла до апеляційної інстанції з матеріалами справи та є ідентичною за змістом з попередньою також підлягає поверненню, з огляду на таке.
Убачається, що вищевказана апеляційна скарга направлялась до суду першої інстанції через засоби електронного зв`язку та не містить підпису скаржника, а також відсутній протокол створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису, на підтвердження підписання та направлення такої апеляційної скарги.
Крім того, долучений до даної скарги ордер на надання правничої (правової) допомоги від 18 травня 2022 року має ідентичну серію та номер АА № 1158765, що і ордер поданий з апеляційною скаргою, яка надійшла безпосередньо до Київського апеляційного суду та містить заповнені реквізити, окрім підпису адвоката.
З огляду на зазначене, апеляційні скарги адвоката Кравченко О.В. в інтересах ОСОБА_1 , визнаються такими, що подані особою, яка не має право їх підписувати, з підстав відсутності належним чином оформлених документів, які дають право представляти інтереси ОСОБА_1 в суді апеляційної інстанції.
Відповідно до п. 1 ч. 5 ст. 357 ЦПК України апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом апеляційної інстанції також, якщо апеляційна скарга подана особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписана, або підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.
Одночасно суд має роз`яснити, що відповідно до ч. 7 ст. 185 ЦПК України повернення апеляційної скарги з огляду на підписання її особою, повноваження якої не підтверджені на здійснення представництва, не є обмеженням доступу заявника до правосуддя та не позбавляє права повторного звернення до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення скарги.
Прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
З цього приводу прецедентними є рішення Європейського суду з прав людини у справах «Осман проти Сполученого королівства» від 28 жовтня 1998 року та «Круз проти Польщі» від 19 червня 2001 року.
У вказаних рішеннях зазначено, що право на суд не є абсолютним. Воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави.
Керуючись статтею 357 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В :
Апеляційні скарги адвоката Кравченко Олени Вікторівни в інтересах ОСОБА_1 на ухвалу Дніпровського районного суду м. Києва від 03 лютого 2022 року, повернути скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Суддя-доповідач:
Судді: