УХВАЛА
про відкриття касаційного провадження
14 лютого 2022 року
м. Київ
справа №128/2833/17
провадження №К/990/4900/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Єзерова А.А.,
суддів: Берназюка Я.О., Стародуба О.П.,
перевіривши касаційну скаргу Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 30.08.2021 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 22.12.2021 у справі №128/2833/17 за позовом Вінницького національного аграрного університету до Агрономічної сільської ради Вінницького району про визнання протиправним та скасування рішення,
у с т а н о в и в:
Вінницький національний аграрний університет звернувся до Вінницького районного суду Вінницької області з позовом до Агрономічної сільської ради Вінницького району, у якому просив: визнати протиправним та скасувати рішення Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області від 21.08.2015 42 сесії 6 скликання «Про затвердження генерального плану села Агрономічне Вінницького району Вінницької області».
Ухвалою Вінницького районного суду Вінницької області від 02.02.2018 справу №128/2833/17 передано на розгляд Вінницького окружного адміністративного суду.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 30.08.2021, яке було залишене без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 22.12.2021, позов задоволено, внаслідок чого:
- визнано протиправним та нечинним рішення Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області від 21 серпня 2015 року 42 сесії 6 скликання «Про затвердження генерального плану с. Агрономічне Вінницького району Вінницької області»;
- зобов`язано Агрономічну сільську раду Вінницького району Вінницької області невідкладно, після набрання рішенням законної сили, опублікувати резолютивну частину рішення суду у виданні, в якому було або мало бути офіційно оприлюднено рішення Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області від 21 серпня 2015 року 42 сесії 6 скликання «Про затвердження генерального плану с. Агрономічне Вінницького району Вінницької області».
Не погодившись з такими судовими рішеннями, Агрономічна сільська рада Вінницького району Вінницької області подала до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції, натомість, ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши зміст касаційної скарги Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для відкриття касаційного провадження з огляду на таке.
Положення пункту 8 частини першої статті 129 Конституції України передбачають, що однією із основних засад судочинства є забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Водночас приписи частини четвертої статті 328 КАС України встановлюють, що підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частині першій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно в таких випадках:
1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку;
2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні;
3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах;
4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами другою і третьою статті 353 цього Кодексу.
Відповідно до вимог пункту 4 частини другої статті 330 КАС України у касаційній скарзі зазначається, зокрема, підстава (підстави), на якій (яких) подається касаційна скарга з визначенням передбаченої (передбачених) статтею 328 цього Кодексу підстави (підстав).
Заявник, обґрунтовуючи вимоги касаційної скарги, зазначає, що суди попередніх інстанцій під час вирішення спору не врахували висновки Верховного Суду, викладені в постановах від 28.02.2019 у справі №522/3665/17, від 04.09.2019 у справі №0940/1392/18. Зазначені аргументи потребують перевірки, яку не можна виконати на стадії відкриття провадження у справі.
Одночасно скаржник у касаційній скарзі наводить й інші факти неправильного застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
За вимогами частини третьої статті 334 КАС України в ухвалі про відкриття касаційного провадження зазначаються, з-поміж іншого, підстава (підстави) відкриття касаційного провадження.
Аналіз наведених вище аргументів касаційної скарги в їхньому логічному взаємозв`язку з висвітленими в оскаржених судових рішеннях обставинами справи вказує на наявність у цій ситуації підстави для відкриття касаційного провадження, передбаченої пунктом 1 частини четвертої статті 328 КАС України.
Також колегія суддів зазначає, що відповідно до частини першої статті 329 КАС України касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Водночас частина друга статті 329 КАС України встановлює, що учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
У касаційній скарзі заявник заявляє клопотання про поновлення пропущеного строку на оскарження рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції у справі № 128/2833/17. Однак колегією суддів встановлено, що зазначений строк скаржником не пропущено, оскільки повний текст постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 22.12.2021 складено 04.01.2022, а касаційна скарга подана 01.02.2022 (згідно відомостей, які містяться на конверті, у якому надійшла касаційна скарга). Тому заявлене клопотання не розглядається Судом.
Керуючись положеннями пункту 1 частини четвертої статті 328 КАС України, Верховний Суд
у х в а л и в:
1. Відкрити касаційне провадження за касаційною скаргою Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 30.08.2021 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 22.12.2021 у справі №128/2833/17.
2. Витребувати із Вінницького окружного адміністративного суду матеріали справи №128/2833/17.
3. Надіслати особам, які беруть участь у справі, копії ухвали про відкриття касаційного провадження разом з копією касаційної скарги.
4. Установити десятиденний строк з моменту отримання учасниками справи цієї ухвали для подання відзиву на касаційну скаргу. Роз`яснити, що до відзиву додаються докази надсилання (надання) його копій та долучених до нього документів іншим учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та не може бути оскаржена.
Суддя-доповідач А.А. Єзеров
Суддя Я.О. Берназюк
Суддя О.П. Стародуб