ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua0,2
УХВАЛА
про повернення позовної заяви без розгляду
28.12.2021Справа № 910/21315/21
Суддя Господарського суду міста Києва Головіна К. І., розглянувши матеріали
позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Спеціальна науково-реставраційна проектно-будівельно-виробнича майстерня "Україна-Реставрація"
до Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні - Музей Революції Гідності
про розірвання договору, стягнення 7 896 218,47 грн. та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
23.12.2021 до Господарського суду міста Києва із позовом звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Спеціальна науково-реставраційна проектно-будівельно-виробнича майстерня "Україна-Реставрація" (далі - ТОВ "Україна-Реставрація", позивач) до Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні - Музей Революції Гідності (далі - Комплекс, відповідач), у якому заявник просить:
- розірвати договір генпідряду № 2-МК на виконання будівельних робіт від 22 грудня 2018 року, укладений сторонами;
- зобов`язати Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні - Музей Революції Гідності прийняти закуплені на виконання вимог договору № 2-МК від 22 грудня 2018 року, матеріали за актом приймання-передачі товарно-матеріальних цінностей від 09 серпня 2021;
- стягнути з Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні - Музей Революції Гідності додаткові витрати в сумі 7 896 218,47 грн.
У той же час, зі спеціальної програми "Діловодство спеціалізованого суду" судом встановлено, що ТОВ "Україна-Реставрація" до подання цього позову вже тричі подавало аналогічний позов з тих же підстав, з тим же предметом і за участю тих же сторін. Проте, вказані позовні заяви повертались позивачу після неусунення вказаних судом недоліків.
Так, 29.09.2021 ТОВ "Україна-Реставрація" зверталося до суду з аналогічним позовом до Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні - Музей Революції Гідності, за яким ухвалою суду від 29.10.2021 вказаний позов було повернуто заявнику без розгляду у зв`язку неусуненням заявником недоліків позову в частині надання доказів про сплату судового збору.
10.11.2021 від ТОВ "Україна-Реставрація" вдруге надійшла позовна заява з тими ж позовними вимогами, яку суд ухвалою від 12.11.2021 залишив без руху, зокрема, через те, що заявник не надав доказів сплати судового збору, не зазначив у позовній заяві доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та не виклав позовні вимоги у відповідності до норм чинного законодавства. Ухвалою суду від 01.12.2021 вказану позовну заяву суд повернув заявнику без розгляду, оскільки заявник не усунув недоліки позову.
Також 09.12.2021 ТОВ "Україна-Реставрація" звернулось до Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні - Музей Революції Гідності з тією ж позовною заявою, у якій не усунув недоліків, вже зазначених судом в ухвалах від 04.10.2021, 12.11.2021. Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.12.2021 дії ТОВ "Україна-Реставрація" з подання до суду одного і того самого позову без усунення його недоліків було визнано зловживанням процесуальними правами відповідно до ст. 43 ГПК України, а саме - маніпуляцією автоматизованим розподілом справ між суддями, а тому позов ТОВ "Україна-Реставрація" був повернутий заявнику без розгляду.
За змістом частини 1 статті 43 ГПК України учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.
Принцип добросовісності - це загальноправовий принцип, який передбачає необхідність сумлінної та чесної поведінки суб`єктів при виконанні своїх юридичних обов`язків і здійсненні своїх суб`єктивних прав. Добросовісність при реалізації прав і повноважень включає в себе неприпустимість зловживання правом, яка, виходячи із конституційних положень, означає, що здійснення прав та свобод людини не повинно порушувати права та свободи інших осіб. Зловживання правом - це свого роду спотворення права. У цьому випадку особа надає своїм діям повну видимість юридичної правильності, використовуючи насправді свої права в цілях, які є протилежними тим, що переслідує позитивне право (вказана позиція викладена Верховним Судом у постанові від 08.05.2018 у справі № 910/1873/17).
Відповідно до пункту 11 частини 3 статті 2 ГПК України однією із основних засад господарського судочинства є неприпустимість зловживання процесуальними правами.
Згідно з п. 2 частини 2 статті 43 ГПК України залежно від конкретних обставин суд може визнати зловживанням процесуальними правами дії, що суперечать завданню господарського судочинства, зокрема, подання декількох позовів до одного й того самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав або подання декількох позовів з аналогічним предметом і з аналогічних підстав, або вчинення інших дій, метою яких є маніпуляція автоматизованим розподілом справ між суддями.
Звертаючись до суду із даним позовом вчетверте, ТОВ "Україна-Реставрація" так само подало його з недоліками, про які зазначались в ухвалах суду від 12.11.2021, від 10.12.2021, та їх не усунуло (не зазначило чіткого викладу матеріалів, які позивач просить зобов`язати прийняти відповідача, із вказівкою їх індивідуальних ознак та їх вартості, що відповідно вплине на розмір судового збору, який позивач має сплатити при зверненні до суду з такою вимогою; не зазначило якими доказами підтверджуються обставини щодо здійснення закупки необхідних за договором матеріалів). Тобто, позивач знову не зазначив у позовній заяві доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, та не виклав позовні вимоги у відповідності до норм чинного законодавства, про що йому вказувалось раніше.
Виходячи з викладеного, такі дії позивача суд визнає зловживанням ТОВ "Україна-Реставрація" своїми процесуальними правами, яке має на меті маніпуляцію автоматизованим розподілом справ між суддями.
Згідно з частиною 4 ст. 43 ГПК України суд зобов`язаний вживати заходів для запобігання зловживанню процесуальними правами. У випадку зловживання процесуальними правами учасником судового процесу суд застосовує до нього заходи, визначені цим Кодексом.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 ГПК України якщо подання скарги, заяви, клопотання визнається зловживанням процесуальними правами, суд з урахуванням обставин справи має право залишити без розгляду або повернути скаргу, заяву, клопотання.
На підставі викладеного, зважаючи на встановлений факт зловживання ТОВ "Україна-Реставрація" своїми процесуальними правами при поданні позовної заяви до Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні - Музей Революції Гідності про розірвання договору, стягнення 7 896 218,47 грн. та зобов`язання вчинити дії з тими самими недоліками, враховуючи, що суд зобов`язаний виявляти зловживання сторонами своїми процесуальними правами, суд дійшов висновку про те, що позов ТОВ "Україна-Реставрація" необхідно повернути заявнику без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись ст. 43, 132, 234 ГПК України, Господарський суд м. Києва -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Спеціальна науково-реставраційна проектно-будівельно-виробнича майстерня "Україна-Реставрація" до Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні - Музей Революції Гідності про розірвання договору, стягнення 7 896 218,47 грн. та зобов`язання вчинити дії - повернути заявнику без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з дня її підписання та з цього дня може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, визначеними ст.ст. 256-259 ГПК України.
Суддя Головіна К. І.