Ухвала
Іменем України
26 листопада 2021 року
м. Київ
провадження № 51-5533 ск 21
Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого ОСОБА_1 ,
суддів: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
розглянув касаційну скаргу засудженого ОСОБА_4 на судові рішення.
Суть питання та встановлені судом обставини
Засуджений ОСОБА_4 звернувся до суду зі скаргою, в якій виражає свою незгоду з постановленими відносно нього судовими рішеннями.
Мотиви Суду
Особа може звернутись до Верховного Суду з касаційною скаргою, яка повинна відповідати встановленим у ст. 427 КПК України вимогам. Зокрема, у касаційній скарзі зазначається: судове рішення, що оскаржується; обґрунтування вимог особи, яка подала касаційну скаргу, із зазначенням того, у чому полягає незаконність чи необґрунтованість судового рішення; вимоги особи, яка подає касаційну скаргу, до суду касаційної інстанції; перелік матеріалів, які додаються; до касаційної скарги додаються копії судових рішень, які оскаржуються.
Згідно зі ст.438 КПК України підставами для зміни або скасування судових рішень судом касаційної інстанції є: істотні порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність і невідповідність призначеного судом покарання ступеню тяжкості кримінального правопорушення та особі обвинуваченого. При вирішенні питання про наявність зазначених підстав суд касаційної інстанції має керуватися статтями 412-414 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1ст. 433 КПК Українисуд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Посилаючись на незаконність судових рішень, особа, яка подає касаційну скаргу, повинна вказати конкретні порушення закону, що є підставою для їх зміни чи скасування, а також належним чином обґрунтувати свої доводи. Кожна із зазначених підстав скасування чи зміни судових рішень є самостійною та потребує зазначення доводів із їх належним обґрунтуванням.
Засуджений ОСОБА_4 не погоджується з постановленими відносно нього судовими рішеннями, проте не наводить правового обґрунтування щодо їх незаконності з підстав, передбачених ст. 438 КПК України, а також не вказує, які саме вимоги матеріального або процесуального права порушені судами.
Слід також зазначити, що з поданої касаційної скарги неможливо зрозуміти, яке саме рішення оскаржує засуджений та яке рішення має постановити Суд, згідно з вимогами ст.436КПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 436 КПК України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право: 1) залишити судове рішення без зміни, а касаційну скаргу - без задоволення; 2) скасувати судове рішення і призначити новий розгляд у суді першої чи апеляційної інстанції; 3) скасувати судове рішення і закрити кримінальне провадження; 4) змінити судове рішення.
Крім того, ч. 5 ст. 427 КПК України передбачено, що до касаційної скарги додаються копії судових рішень, які оскаржуються. Проте, засуджений не дотримався вищезазначеної вимоги.
У зв`язку з відсутністю оскаржуваних судових рішень Суд позбавлений можливості визначитись, що такі судові рішення існують, а касаційна скарга подана із дотриманням вимог ст.ст. 424 427 КПК України, а тому не можна вирішити питання, чи є підстави для відкриття касаційного провадження.
Крім того, скаргу засудженого ОСОБА_4 адресовано до Верховного Суду України, тоді як відповідно до пункту 21 частини 1статті 3 КПК(в редакціїЗакону Українивід 3жовтня 2017 року № 2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів») судом касаційної інстанції є Верховний Суд.
Разом з цим, засуджений ОСОБА_4 вказує, що він подає свою скаргу до Великої Палати, проте, не зазначає з яких саме підстав.
Підстави для передачі кримінального провадження на розгляд Великої Палати Верховного Суду зазначені у ст. 434-1 КПК України.
Зокрема, відповідно до ст. 434-1 КПК України, Суд, який розглядає кримінальне провадження в касаційному порядку у складі колегії суддів, передає таке кримінальне провадження на розгляд Великої Палати Верховного Суду, якщо така колегія (палата, об`єднана палата) вважає за необхідне відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні:
- Верховного Суду у складі колегії суддів (палати, об`єднаної палати) іншого касаційного суду (ч. 3);
- Великої Палати (ч. 4);
- або якщо дійде висновку, що справа містить виключну правову проблему і така передача необхідна для забезпечення розвитку права та формування єдиної правозастосовчої практики (ч. 5).
Слід також зазначити, що наявність або відсутність підстав, передбачених ст. 434-1 КПК України, Суд вирішує при розгляді кримінального провадження в касаційному порядку, тобто після його відкриття, що узгоджується з позицією, викладеною в ухвалі Великої Палати Верховного Суду від 17 квітня 2018 року (провадження №13-22зн18).
Відповідно до ст. 429 КПК України суд касаційної інстанції, встановивши, що касаційну скаргу подано без додержання вимог, передбачених статтею 427 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення касаційної скарги без руху, в якій зазначаються недоліки касаційної скарги і встановлюється строк, необхідний для їх усунення, що не може перевищувати п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали особою, яка подала касаційну скаргу.
Ураховуючи викладене, керуючись ст. 429 КПК України, колегія суддів вважає за необхідне залишити скаргу засудженого без руху та встановити строк для усунення допущених недоліків.
Зцих підстав Суд постановив:
Касаційну скаргу засудженого ОСОБА_4 залишити без руху і встановити йому строк для усунення недоліків - п`ятнадцять днів із дня отримання копії цієї ухвали.
У разі невиконання ухвали касаційну скаргу буде повернуто скаржнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді:
ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_5