Справа № 460/3535/16-ц
Провадження №2-з/944/16/23
УХВАЛА
/проповернення заявибез розгляду/
27.11.2023 рокум.Яворів
Суддя Яворівськогорайонного судуЛьвівської областіМатвіїв І.М.,розглянувши заяву адвоката Білобородченко Марії Володимирівни в інтересах ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про скасування заходів забезпечення позову,
в с т а н о в и в :
24.11.2023 року адвокат Білобородченко М.В. в інтересах ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про скасування заходів забезпечення позову у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за договором позики, вжиті ухвалою Яворівського районного суду Львівської області від 21.09.2016, скасувавши арешти на майно.
Розглянувши вказане подання та додані до нього матеріали, суд дійшов висновку про його повернення заявнику без розгляду враховуючи наступне.
Порядок звернення до суду за судовим захистом урегульовано ЦПК України. Подання заяви до суду має відбуватись із дотриманням певних умов.
У відповідності до ч.1 ст.158 ЦПК України, суд може скасувати заходи забезпечення позову зокрема за вмотивованим клопотанням учасника справи.
Клопотання про скасування заходів забезпечення позову розглядається в судовому засіданні не пізніше п`яти днів з дня надходження його до суду (ч.2 ст.158 ЦПК України).
Статтею 182 ЦПК України передбачено, що при розгляді справи судом учасники справи викладають свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення, міркування щодо процесуальних питань у заявах та клопотаннях, а також запереченнях проти заяв і клопотань. Заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі.
Отже, клопотання учасника справи про скасування заходів забезпечення позову належить до клопотань з процесуальних питань, вимоги до яких передбачені статтею 183 ЦПК України.
08 лютого 2020 року набули чинності зміни доЦивільного процесуального кодексу Українизгідно яких, зокрема, ч.2 ст.183ЦПКУкраїни доповнено абзацом другим.
Відповідно до положень абз.2 ч.2ст.183 ЦПК України, до заяви, скарги, клопотання чи заперечення, які подаються на стадії виконання судового рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).
Такий правовий висновок сформований у постанові Верховного Суду від 05.11.2020 року у справі №591/1581/20.
За наслідком викладеного вбачається, що клопотання про скасування заходів забезпечення позову подане представником відповідача після ухвалення судом рішення суду за наслідком розгляду цивільної справи, а відтак на стадії виконання судового рішення.
Як вбачається, представником заявника до поданої заяви про скасування заходів забезпечення позову в порушення приписів ч.2 ст.183 ЦПК України не надано доказів на підтвердження скерування листом з описом вкладення поданої до суду заяви, разом з доданими до неї документами, іншим учасникам справи.
Суд також вважає за необхідне зазначити, що статтею 158 ЦПК України передбачено розгляд заяви про скасування заходів забезпечення позову в судовому засіданні не пізніше п`яти днів з дня надходження його до суду.
Отже, оскільки нормами ЦПК України передбачений обмежений строк для розгляду заяви про скасування заходів забезпечення позову, необхідною передумовою дотримання судом основних засад цивільного судочинства під час розгляду зазначеної категорії клопотань є направлення заявником учасникам справи тексту самого клопотання та доказів на підтвердження викладених в ньому обставин, позаяк сторони у справі повинні бути заздалегідь повідомленні про таке клопотання для надання їм достатнього часу для ознайомлення з його змістом та можливості підготовити свої пояснення (заперечення) на відповідне клопотання.
Таким чином, неотримання учасниками справи копії клопотання про скасування заходів забезпечення позову порушує визначені законом засади змагальності, рівності учасників процесу перед законом і судом, а також позбавляє учасників справи можливості своєчасно ознайомитись з відповідними матеріалами, надати свої доводи і заперечення.
Відповідно до частини 4 ст.183 ЦПК України суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду.
На підставі вищевикладеного, оскільки клопотання про скасування заходів забезпечення позову подано без додержання вимог викладених уст.183 ЦПК України, останнє підлягає поверненню заявнику без розгляду.
Одночасно суд зазначає, що ст.129 Конституції України гарантовано, що однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Доступ до правосуддя здійснюється шляхом точного, послідовного і неухильного дотримання процесуального алгоритму, що передбачений законом.
Процесуальні дії судді чітко врегульовані нормами ЦПК, які повинні правильно розумітися сторонами і застосовуватися, починаючи з моменту пред`явлення позову до суду.
Отже, процесуальні вимоги визначені Законом є рівними для усіх учасників судового процесу, а відтак зазначене не свідчить про занадто формальне ставлення до передбачених законом вимог та в жодному разі не робить суд недоступним для заявника, оскільки в контексті п.1ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та прецедентної практики Європейського суду з прав людини не може бути абсолютним і підлягає державному регулюванню й обмеженню, а також заявник не обмежений права на повторне звернення до суду з цим клопотанням після усунення недоліків, що слугували для його повернення на підставі положень ч.4ст.183 ЦПК України.
Керуючись ст.183,260,261,353 ЦПК України, суд,
у х в а л и в :
Заяву адвоката Білобородченко Марії Володимирівни в інтересах ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про скасування заходів забезпечення позову повернути заявнику без розгляду.
Роз`яснити, що повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для її повернення.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана безпосередньо до Львівського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на її апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу було подано протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя І.М.Матвіїв