open
Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • Зміст
Чинна

НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ

РІШЕННЯ

11.07.2024  № 09/21/856/К03


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
26 липня 2024 р.
за № 1123/42468

Про внесення змін до рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13 травня 2021 року № 276

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків», Закону України «Про адміністративну процедуру», Закону України від 30 червня 2021 року № 1587-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення питань організації корпоративного управління в банках та інших питань функціонування банківської системи», Закону України «Про фінансові послуги та фінансові компанії», Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку ВИРІШИЛА:

1. Внести до рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13 травня 2021 року № 276 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках - діяльності з організації торгівлі продукцією на товарних біржах», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 травня 2021 року за № 692/36314, такі зміни:

1) у заголовку та пункті 1 слова «- діяльності з організації торгівлі продукцією на товарних біржах» виключити;

2) пункти 2-4 виключити.

У зв’язку з цим пункти 5-8 вважати відповідно пунктами 2-5.

2. Внести Зміни до Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках - діяльності з організації торгівлі продукцією на товарних біржах, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13 травня 2021 року № 276, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25 травня 2021 року за № 692/36314, виклавши їх у новій редакції, що додається (далі - Ліцензійні умови).

3. Департаменту методології регулювання професійних учасників ринку цінних паперів забезпечити подання цього рішення на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

4. Управлінню адміністративної діяльності забезпечити оприлюднення цього рішення на офіційному вебсайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

5. Це рішення набирає чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування.

6. Товарним біржам, які на дату набрання чинності цим рішенням мають чинні ліцензії на провадження діяльності з організації торгівлі продукцією на товарних біржах, привести свою діяльність у відповідність до вимог Ліцензійних умов:

протягом шести місяців з дати набрання чинності цим рішенням, крім пункту 7 глави 5 розділу II Ліцензійних умов;

протягом одного року з дати набрання чинності цим рішенням щодо пункту 7 глави 5 розділу II Ліцензійних умов.

7. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Ільіна А.

Голова Комісії

Р. Магомедов


Протокол засідання Комісії
від 11.07.2024 року № 125


ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної комісії
з цінних паперів
та фондового ринку
11 липня 2024 року
№ 09/21/856/К03


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
26 липня 2024 р.
за № 1123/42468

ЛІЦЕНЗІЙНІ УМОВИ
провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках

I. Загальні положення

1. Ці Ліцензійні умови встановлюють вимоги, обов’язкові для виконання при отриманні ліцензії на провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках - діяльності з організації торгівлі продукцією на товарних біржах та/або ліцензії на провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках - діяльності з організації укладання деривативних контрактів на товарних біржах (далі - ліцензія) та при провадженні цих видів професійної діяльності на організованих товарних ринках, перелік документів, які подаються заявником для видачі ліцензії, та особливості поєднання таких видів професійної діяльності на організованих товарних ринках з окремими видами професійної діяльності на ринках капіталу.

2. У цих Ліцензійних умовах терміни вживаються в таких значеннях:

1) відокремлений підрозділ заявника / ліцензіата - філія, інший підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням, не входить до внутрішньої організаційної структури і здійснює всі або частину її функцій щодо провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках та/або професійної діяльності на ринках капіталу (у випадку поєднання професійної діяльності на організованих товарних ринках з окремими видами професійної діяльності на ринках капіталу), крім спеціалізованого структурного підрозділу;

2) забезпечення безперервності діяльності - наявність у заявника / ліцензіата резервних інформаційно-комунікаційних систем або інших ефективних засобів, що забезпечують здійснення його професійної діяльності без збоїв;

3) заявник - юридична особа, створена за законодавством України, яка має намір провадити діяльність з організації торгівлі продукцією на товарних біржах та/або діяльність з організації укладання деривативних контрактів на товарних біржах і подала до НКЦПФР заяву та відповідні документи для отримання ліцензії;

4) збій - це позапланове порушення діяльності ліцензіата, яке призводить до переривання в наданні таким ліцензіатом послуг, у тому числі порушення здійснення функцій, переданих на аутсорсинг, та/або порушення функціонування або затримки в роботі інформаційно-комунікаційної системи ліцензіата (в тому числі переданої на аутсорсинг) спричинене недоступністю програмно­технічних комплексів, персоналу, приміщень, надавачів послуг або центрів обробки даних, пошкодженням або втратою критично важливої інформації або документів тощо;

5) керівні посадові особи - особи, які здійснюють виконавчі функції, та особи, які здійснюють наглядові функції;

6) керівник заявника / ліцензіата - особа, яка виконує функцію одноосібного виконавчого органу, або голова колегіального виконавчого органу заявника / ліцензіата;

7) ліцензіат - юридична особа, створена за законодавством України, яка має ліцензію, отриману в установленому законодавством порядку;

8) місцезнаходження юридичної особи - адреса юридичної особи, зазначена у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;

9) опосередкована істотна участь - володіння у заявнику / ліцензіаті, яке настає, якщо особа або група осіб прямо або опосередковано володіє часткою (акціями) в статутному капіталі юридичної особи - власника істотної участі у структурі власності юридичної особи заявника ліцензіата, та/або частками (акціями) в статутних капіталах юридичних осіб - прямих власників заявника / ліцензіата, у такому розмірі, який забезпечує можливість контролювати через цю особу (цих осіб) 10 і більше відсотків статутного капіталу заявника / ліцензіата;

10) особи, які здійснюють наглядові функції - голова та члени наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду юридичної особи (біржова рада / біржовий комітет)), інші особи, які мають повноваження на визначення стратегії, цілей і загального напряму діяльності юридичної особи, наглядають за процесом прийняття управлінських рішень та контролюють цей процес;

11) постійність надання послуг - забезпечення ліцензіатом можливості взаємодіяти з клієнтом в приміщенні ліцензіата або через будь-які засоби зв’язку, що визначені відповідним договором укладеним з клієнтом, на постійній основі відповідно до графіку роботи ліцензіата;

12) приміщення - частина внутрішнього об’єму будівлі, обмежена будівельними елементами, з можливістю входу і виходу, яка використовується ліцензіатом (в тому числі його відокремленими та/або спеціалізованими структурними підрозділами) при провадженні діяльності з організації торгівлі продукцією;

13) прямий власник заявника / ліцензіата - особа, яка є власником частки (акцій) у статутному капіталі заявника / ліцензіата;

14) публічна компанія - це:

публічне акціонерне товариство;

іноземна юридична особа, що є емітентом акцій, які допущені до торгів на хоча б одному з наступних регульованих ринках:

New York Stock Exchange (NYSE);

Hong Kong Exchanges and Clearing;

London Stock Exchange (LSE);

Japan Exchange Group;

регульовані ринки, що входять до Nasdaq, Inc.;

регульовані ринки країни, що входить до Європейського Союзу;

регульовані ринки Швейцарії;

15) спеціалізований структурний підрозділ заявника / ліцензіата - департамент, управління, відділ, сектор тощо, що є невід’ємною частиною внутрішньої організаційної структури заявника / ліцензіата або його відокремленого підрозділу та має інше місцезнаходження, ніж ліцензіат або його відокремлений підрозділ;

16) стаж роботи на керівних посадах - стаж роботи як керівної посадової особи та/або як заступника керівної посадової особи професійного учасника ринків капіталу та організованих товарних ринках, та/або як керівника та/або заступника керівника відокремленого, спеціалізованого структурного та/або функціонального підрозділу професійного учасника ринків капіталу та організованих товарних ринків та/або як керівника та/або заступника керівника в об’єднаннях (асоціаціях) осіб, які провадять професійну діяльність на ринках капіталу, що набули статусу саморегулівної організації, та/або на посаді державної служби не нижче категорії Б в НКЦПФР, та/або на посаді Голови або члена такої комісії;

17) стаж роботи на ринках капіталу та організованих товарних ринках - це загальний стаж роботи фізичної особи, який включає:

стаж роботи на керівних посадах / як фахівця товарної біржі, що провадить діяльність з організації торгівлі продукцією на товарних біржах та/або діяльності з організації укладання деривативних контрактів на товарних біржах відповідно до Закону України «Про товарні біржі»,

та/або стаж роботи на керівних посадах / як фахівця іншого суб’єкта господарювання, що провадить діяльність з організації торгівлі продукцією на авторизованих електронних майданчиках, на організованих електронних торгах чи з використанням іншого спеціального програмного забезпечення відповідно до законодавства України,

та/або стаж роботи на керівних посадах / як фахівця в об’єднаннях (асоціаціях) товарних бірж;

та/або стаж роботи на керівних посадах та/або як фахівця в об’єднаннях (асоціаціях) осіб, які провадять професійну діяльність на ринках капіталу,

та/або на керівних посадах / як фахівця інших суб’єктів господарювання, що провадять діяльність з організації торгівлі фінансовими інструментами відповідно до законодавства України,

та/або на посаді державної служби у державних органах, що регулюють відповідний товарний ринок, у тому числі, Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг та НКЦПФР, на посаді Голови або члена цих комісій;

18) участь в статутному капіталі - пряме та/або опосередковане володіння однією особою самостійно чи спільно з іншими особами часткою (акціями) в статутному капіталі юридичної особи;

19) фахівець - працівник заявника / ліцензіата, який володіє достатнім рівнем знань та навичок для здійснення дій (операцій), які пов’язані з безпосереднім провадженням діяльності на організованих товарних ринках;

20) текстовий формат - формат Portable Document Format / A (формат специфікації PDF 1.4 ISO 19005-1:2005) - PDF / А, RichTextFormat - RTF, Excel (.xlsx), Word (.doc), Word (.docx).

Терміни «аутсорсинг», «близькі відносини», «ділова репутація», «особа, яка здійснює виконавчі функції», «особа, яка здійснює управлінські функції», «офіційний канал зв’язку», «посадові особи професійного учасника ринків капіталу та організованих товарних ринків», «початковий капітал», «професійна діяльність на організованих товарних ринках», «професійна діяльність на ринках капіталу», «професійні учасники організованих товарних ринків», «професійні учасники ринків капіталу», «учасники ринків капіталу» вживаються у значеннях, наведених у Законі України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки».

Термін «електронна торгова система» вживається у значені, наведеному у Законі України «Про товарні біржі».

Терміни «істотна участь», «контролер», «контроль» вживаються у значеннях, наведених у Законі України «Про фінансові послуги та фінансові компанії».

Терміни «асоційована особа», «ключовий учасник у структурі власності юридичної особи», «ланцюг володіння корпоративними правами юридичної особи», «структура власності юридичної особи» вживаються у значеннях, наведених у Законі України «Про банки і банківську діяльність».

Терміни «бездоганна ділова репутація», «кінцевий бенефіціарний власник», «офіційне джерело», «політично значущі особи» та «траст» вживаються у значеннях, наведених у Законі України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».

Термін «форс-мажорні обставини» вживається у значенні, наведеному у Законі України «Про торгово-промислові палати в Україні».

Термін «збройна агресія» вживається у значенні, наведеному у Законі України «Про оборону України».

Термін «інформаційно-комунікаційна система» вживається у значенні, наведеному у Законі України «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах».

Термін «видача ліцензії» вживається у значенні, наведеному у Порядку видачі, зупинення дії та анулювання ліцензії на провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках, затвердженому рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13 травня 2021 року № 275, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 25 травня 2021 року за № 693/36315 (далі - Порядок видачі ліцензії).

Терміни «комітет органу, відповідального за здійснення нагляду, заявника / ліцензіата», «орган, відповідальний за здійснення нагляду», «орган управління», «посадові особи системи внутрішнього контролю», «управління ризиками», «управлінські функції», «функціональний підрозділ професійного учасника», «юридичні ризики» вживаються у значеннях, наведених у стандартах корпоративного управління в професійних учасниках ринків капіталу та організованих товарних ринків, встановлених рішеннями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30 грудня 2021 року № 1288 «Про затвердження Стандарту № 1 «Корпоративне управління в професійних учасниках ринків капіталу та організованих товарних ринків. Основні поняття та терміни», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 лютого 2022 року за № 261/37597, від 30 грудня 2021 року № 1289 «Про затвердження Стандарту № 2 «Корпоративне управління в професійних учасниках ринків капіталу та організованих товарних ринків. Організація та функціонування системи внутрішнього контролю в професійних учасниках, які є підприємствами, що становлять суспільний інтерес та які не є банками», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 лютого 2022 року за № 258/37594, від 30 грудня 2021 року № 1290 «Про затвердження Стандарту № 3 «Корпоративне управління в професійних учасниках ринків капіталу та організованих товарних ринків. Організація та функціонування системи внутрішнього контролю в професійних учасниках, які є системно важливими професійними учасниками та які не є банками», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 лютого 2022 року за № 267/37603, від 30 грудня 2021 року № 1291 «Про затвердження Стандарту № 4 «Корпоративне управління в професійних учасниках ринків капіталу та організованих товарних ринків. Організація та функціонування системи внутрішнього контролю в професійних учасниках, які не належать до підприємств, що становлять суспільний інтерес та до системно важливих професійних учасників», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 лютого 2022 року за № 263/37599 (далі - Стандарти).

Для цілей цих Ліцензійних умов під достатнім рівнем знань та навичок фахівця слід розуміти рівень його знань та навичок, який забезпечує здійснення ним дій (операцій), які пов’язані з безпосереднім провадженням ліцензіатом діяльності на організованих товарних ринках, відповідно до вимог законодавства, недопущення завдання шкоди учасникам торгів, та запобігання прийняттю ліцензіатом ризиків, реалізація яких створює загрозу цілісності організованих товарних ринків і стабільності їх функціонування.

Інші терміни, які вживаються у цих Ліцензійних умовах, використовуються у значеннях, наведених у законах України та нормативно-правових актах НКЦПФР.

3. Вимогам, установленим цими Ліцензійними умовами для провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках, повинні відповідати:

заявник та власники істотної участі у заявнику, у тому числі кінцеві бенефіціарні власники заявника, станом на дату подання заяви про видачу ліцензії та визначених цими Ліцензійними умовами документів та протягом строку їх розгляду;

ліцензіат, власники істотної участі у ліцензіаті, у тому числі кінцеві бенефіціарні власники ліцензіата, протягом усього часу, коли вони зберігають свій статус або мають істотну участь у ліцензіаті.

Ліцензіат повинен виконувати вимоги, встановлені цими Ліцензійним умовами, протягом усього строку провадження діяльності з організації торгівлі продукцією на товарних біржах та/або діяльності з організації укладання деривативних контрактів на товарних біржах.

4. Ліцензія видається НКЦПФР відповідно до цих Ліцензійних умов та Порядку видачі ліцензії.

II. Вимоги, яким повинен відповідати заявник для отримання ліцензії на провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках

1. Загальні умови

1. Ліцензію можуть отримати юридичні особи, зареєстровані у формі акціонерного товариства, товариства з обмеженою відповідальністю або товариства з додатковою відповідальністю.

Поєднання ліцензіатом професійної діяльності на організованих товарних ринках з іншими видами діяльності здійснюється відповідно до вимог закону.

Товарна біржа у встановленому законодавством порядку може отримати ліцензію (ліцензії) на провадження на ринках капіталу таких видів діяльності:

клірингова діяльність з визначення зобов’язань;

діяльність з організації укладення деривативних контрактів на регульованому ринку деривативних контрактів;

діяльність з організації укладення деривативних контрактів на багатосторонньому торгівельному майданчику деривативних контрактів;

діяльність з організації укладення деривативних контрактів на організованому торгівельному майданчику деривативних контрактів.

Ліцензіат при провадженні відповідного виду професійної діяльності на організованих товарних ринках зобов’язаний дотримуватись вимог законодавства України та внутрішніх документів ліцензіата.

2. Установчий документ заявника / ліцензіата повинен передбачати провадження відповідного виду професійної діяльності на організованих товарних ринках, ураховувати особливості та обмеження, передбачені законами щодо здійснення таких видів діяльності.

3. Структура власності заявника / ліцензіата має бути прозорою.

Структура власності заявника / ліцензіата є прозорою за умови одночасного дотримання таких вимог:

1) структура власності розкриває інформацію щодо системи взаємовідносин юридичних та фізичних осіб в структурі власності юридичної особи заявника / ліцензіата і надає змогу визначити:

усіх ключових учасників і контролерів заявника / ліцензіата;

усіх ключових учасників кожної юридичної особи (окрім публічних компаній), яка існує у ланцюгу володіння корпоративними правами заявника / ліцензіата;

усіх власників істотної участі в заявнику / ліцензіаті;

усіх кінцевих бенефіціарних власників заявника / ліцензіата або їх відсутність у випадках, передбачених абзацом шостим цього підпункту;

усіх кінцевих бенефіціарних власників кожної юридичної особи, яким одноосібно / спільно у сукупності (при додаванні акцій / часток всіх цих осіб) належить не менше 90 % статутного капіталу юридичної особи, крім осіб, якими або контролерами яких є держава, Національний банк України, територіальна громада, міжнародна фінансова організація, публічна компанія, фізична особа, права якої на акції / частки статутного капіталу юридичної особи або права голосу за ними не є формальними (особа не є комерційним агентом, номінальним власником або номінальним утримувачем, або лише посередником щодо такого права);

відносини контролю між усіма вказаними особами;

2) у структурі власності відсутні конструкції щодо взаємного володіння часткою статутного капіталу однієї особи в іншій (зустрічні інвестиції);

3) у структурі власності відсутні конструкції щодо можливості взаємного значного впливу однієї особи на іншу незалежно від формального володіння;

4) у структурі власності юридичної особи у будь-якому ланцюгу володіння часткою (акціями) цієї особи відсутній корпоративний інвестиційний фонд, який є власником частки (акцій) у статутному капіталі компанії з управління активами, яка на підставі відповідного договору здійснює управління активами такого фонду;

5) у структурі власності розкрито інформацію про траст, якщо він є у структурі;

6) у структурі власності відсутні особи, які мають юридичне право володіти, користуватись та розпоряджатись правами, що становлять істотну участь у заявнику / ліцензіату, але при цьому діють за вказівками кінцевих бенефіціарних власників, інформація про яких не розкрита згідно з цими Ліцензійними умовами (ця вимога не застосовується до публічних компаній в структурі власності заявника / ліцензіата);

7) структура власності не складається виключно з осіб, які володіють участю у статутному капіталі заявника / ліцензіата у розмірі менше 10 %;

8) власниками істотної участі не був порушений порядок погодження набуття такої істотної участі.

9) у структури власності відсутні:

юридичні особи, створені відповідно до законодавства держави, що здійснює збройну агресію проти України;

особи, до яких застосовано санкції відповідно до Закону України «Про санкції»;

особи, що включені до переліку осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції;

особи, до яких або до посадових осіб яких застосовані санкції згідно з резолюціями Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй, інших міжнародних організацій, рішеннями Ради Європейського Союзу, інших міждержавних об’єднань, членом (учасником) яких є Україна, які передбачають обмеження або заборону торговельних та/або фінансових операцій;

особи, які мають громадянство (підданство) держави, що здійснює збройну агресію проти України, та/або особи, місцем постійного проживання (перебування, реєстрації) яких є держава, що здійснює збройну агресію проти України;

особи, які не відповідають вимогам, що встановлені для них цими Ліцензійними умовами.

4. Ділова репутація заявника / ліцензіата, юридичної особи, яка є власником істотної участі, у тому числі контролером заявника/ліцензіата, або яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу (призначена головою або членом колегіального виконавчого органу) чи здійснює повноваження голови або члена наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду) власника істотної участі, у тому числі контролера заявника / ліцензіата, є такою, що відповідає цим Ліцензійним умовам, якщо:

особу не було звільнено від виконання функцій довірчого власника трасту або не було припинено інші фідуціарні відносини з цією особою у зв’язку з порушенням або неналежним виконанням його обов’язків;

відсутні факти, встановлені відповідним державним органом, надання особою безпосередньо або через третіх осіб державному органу недостовірної інформації про власну особу, яка вплинула або могла вплинути на прийняття цим державним органом рішення (застосовується протягом 3 років із дня надання такої інформації);

відсутні факти анулювання ліцензії за вчинення правопорушення на ринках фінансових послуг та/або організованих товарних ринках, станом на дату подання заяви про видачу ліцензії та визначених цими Ліцензійними умовами;

особу не було визнано банкрутом та/або щодо такої особи відсутні рішення про її примусову ліквідацію, які набрали законної сили, станом на дату подання заяви про видачу ліцензії та визначених цими Ліцензійними умовами документів і протягом строку їх розгляду;

відсутні факти перебування протягом більше 6 місяців у складі органу управління іноземної фінансової установи та/або професійного учасника організованих товарних ринків протягом року до прийняття уповноваженим органом іноземної країни рішення про визнання фінансової установи та/або професійного учасника організованих товарних ринків неплатоспроможною(им) або банкрутом, або набрання законної сили рішення про примусову ліквідацію, або анулювання всіх ліцензій за вчинення правопорушення на ринках фінансових послуг та/або організованих товарних ринках або визнання банку неплатоспроможним або про відкликання ліцензії на здійснення банківської / кредитної діяльності (крім відкликання ліцензії під час ліквідації іноземного банку за ініціативою власників);

у особи була відсутня можливість незалежно від виконання обов’язків і володіння участю у фінансовій установі та/або професійному учаснику організованих товарних ринків надавати обов’язкові вказівки або іншим чином визначати чи істотно впливати на дії такої фінансової установи та/або професійного учасника організованих товарних ринків, у тому числі іноземної(го), станом на будь-яку дату протягом року до прийняття уповноваженим органом відповідної країни рішення про визнання фінансової установи та/або професійного учасника організованих товарних ринків неплатоспроможною(им) або банкрутом, або набрання законної сили рішення про примусову ліквідацію, або анулювання всіх ліцензій за вчинення правопорушення на ринках фінансових послуг та/або організованих товарних ринках, або визнання банку неплатоспроможним або про відкликання ліцензії на здійснення банківської / кредитної діяльності (крім відкликання ліцензії під час ліквідації іноземного банку за ініціативою власників);

відсутні факти припинення повноважень (звільнення) особи чи її переведення на іншу посаду протягом останніх 3 років, якщо йому передувала вимога відповідного державного органу, у тому числі уповноваженого органу іноземної країни щодо заміни цієї особи на посаді в зв’язку з неналежним виконанням особою посадових обов’язків, яке призвело до порушення фінансовою установою та/або професійним учасником організованих товарних ринків вимог законодавства;

особою не вчинено грубих та/або системних порушень вимог банківського, фінансового, валютного законодавства, законодавства з питань фінансового моніторингу, законодавства про ринки капіталу та організовані товарні ринки, законодавства про акціонерні товариства, законодавства про захист прав споживачів;

відсутні факти невідповідності діяльності особи вимогам до професійної етики;

до особи не застосовувались економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) згідно з резолюціями Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй, інших міжнародних організацій, рішень Ради Європейського Союзу, інших міждержавних об’єднань, членом (учасником) яких є Україна, що передбачають обмеження або заборону торговельних та/або фінансових операцій, органами іноземних держав (крім держав, що здійснюють збройну агресію проти України) або України (для цілей цього абзацу особа вважається такою, до якої не застосовувалися зазначені заходи, якщо після їх скасування пройшло 3 роки);

особа не позбавлялась, в установленому законодавством порядку, права займатися певною діяльністю (для цілей цього абзацу особа вважається такою, що не позбавлена права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю після закінчення строку, на який здійснювалося позбавлення зазначеного права);

особа не включена до переліку осіб, пов’язаних із провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції, в установленому законодавством порядку;

стосовно особи (як боржника) відсутні відкриті виконавчі провадження, станом на дату подання заяви про видачу ліцензії та визначених цими Ліцензійними умовами документів;

стосовно особи відсутні процедури застосування санкцій чи справи, пов’язані з правопорушеннями на ринку фінансових послуг та/або організованих товарних ринках, що тривають, станом на дату подання заяви про видачу ліцензії та визначених цими Ліцензійними умовами документів;

відсутні факти порушення особою порядку погодження набуття істотної участі у фінансовій установі та/або професійному учаснику організованих товарних ринків;

відсутні факти порушення особою вимог статті 25 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», а для особи, яка за організаційно - правовою формою є акціонерним товариством, вимог статті 105 Закону України «Про акціонерні товариства»;

відсутні факти здійснення особою операції (операцій), пов’язаної (пов’язаних) з безпосереднім провадженням професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках, для здійснення якої (яких) необхідна наявність відповідної ліцензії, без ліцензії на провадження відповідного виду діяльності в межах такої професійної діяльності, або провадження відповідного виду діяльності, що підлягає ліцензуванню, на підставі ліцензії, іншої ніж та, що надає право на провадження такого виду діяльності;

відсутні інші ознаки невідповідності ділової репутації вимогам, визначеним відповідними державними органами (у тому числі відповідними іноземними державними органами), що виявлені відносно періодів діяльності особи на ринках фінансових послуг та/або організованих товарних ринках, державне регулювання щодо яких здійснюють відповідні державні органи.

Наявність вищезазначених ознак встановлюється за останні 5 календарних років, що передують оцінці ділової репутації особи, якщо інший строк не встановлено у змісті самих ознак.

Ділова репутація фізичної особи, яка є власником істотної участі, у тому числі контролером, кінцевим бенефіціарним власником заявника / ліцензіата, або яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу (призначена головою або членом колегіального виконавчого органу) чи здійснює повноваження голови або члена наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду) власника істотної участі, в тому числі контролера заявника / ліцензіата, є такою, що відповідає цим Ліцензійним умовам, якщо:

особу не було звільнено з роботи на ринках фінансових послуг та/або організованих товарних ринках на вимогу державного органу, у тому числі іноземного (за винятком випадків, коли особа була звільнена у зв’язку з відмовою у погодженні особи на посаду керівника або посадової особи системи внутрішнього контролю);

особу не було звільнено з роботи (у тому числі з роботи в іноземних юридичних особах) протягом останніх 5 років за систематичні порушення або одноразове грубе порушення особою своїх посадових обов’язків та/або правил трудового розпорядку, порушення законодавства про протидію корупції, вчинення розкрадання, зловживання владою / службовим становищем або іншого правопорушення (при роботі в юридичних особах - резидентах - звільнення на підставі пунктів 3, 4, 7, 8 частини першої статті 40, пунктів 1, 11, 2, 3 частини першої статті 41, абзацу дев’ятого частини першої статті 431 та статті 45 Кодексу законів про працю України, а також не було звільнено з посади державної служби з підстав, визначених частиною п’ятою статті 66 Закону України «Про державну службу»);

особу не було звільнено від виконання функцій довірчого власника трасту або не було припинено інші фідуціарні відносини з цією особою у зв’язку з порушенням або неналежним виконанням його обов’язків;

у разі якщо особа обіймала посади, необхідність погодження призначення на які відповідним державним органом передбачена законодавством, відсутні факти обіймання особою посади / посад керівника або посадової особи системи внутрішнього контролю фінансової установи та/або професійного учасника організованих товарних ринків (виконання обов’язків за посадою) протягом більше 6 місяців без погодження відповідним державним органом на таку посаду / посади (застосовується з першого дня сьомого місяця після дня обрання (призначення) особи на посаду (у разі обіймання кількох посад або однієї посади кілька разів без погодження з відповідним державним органом - після дня обрання (призначення) особи на першу з таких посад та протягом 3 років із дати усунення цього порушення));

відсутні факти, встановлені відповідним державним органом, надання особою безпосередньо або через третіх осіб державному органу недостовірної інформації про власну особу, яка вплинула або могла вплинути на прийняття цим державним органом рішення (застосовується протягом 3 років із дня надання такої інформації);

відсутні факти перебування протягом більше 6 місяців на посаді керівника фінансової установи та/або професійного учасника організованих товарних ринків або посадової особи системи внутрішнього контролю фінансової установи та/або професійного учасника організованих товарних ринків (або виконання обов’язків за посадою) протягом року, що передує даті рішення про визнання такої фінансової установи та/або професійного учасника організованих товарних ринків банкрутом або набрання законної сили рішення про примусову ліквідацію, або анулювання ліцензії за вчинення правопорушення на ринках фінансових послуг та/або організованих товарних ринках або віднесення банку до категорії неплатоспроможних або про відкликання в банку банківської ліцензії за ініціативою Національного банку України (крім відкликання банківської ліцензії у зв’язку з нездійсненням банком жодної банківської операції протягом року з дня її отримання або під час ліквідації банку за ініціативою власників);

у особи була відсутня можливість незалежно від обіймання посад і володіння участю у фінансовій установі та/або професійному учаснику організованих товарних ринків надавати обов’язкові вказівки або іншим чином визначати чи істотно впливати на дії такої фінансової установи та/або професійного учасника організованих товарних ринків станом на будь-яку дату протягом року, що передує даті рішення про визнання фінансової установи та/або професійного учасника організованих товарних ринків банкрутом або набрання законної сили рішення про примусову ліквідацію, або анулювання ліцензії за вчинення правопорушення на ринках фінансових послуг та/або організованих товарних ринках або віднесення банку до категорії неплатоспроможних або про відкликання в банку банківської ліцензії за ініціативою Національного банку України (крім відкликання банківської ліцензії у зв’язку з нездійсненням банком жодної банківської операції протягом року з дня її отримання або під час ліквідації банку за ініціативою власників);

відсутні факти перебування протягом більше шести місяців у складі органу управління або на посаді посадової особи системи внутрішнього контролю іноземної фінансової установи та/або професійного учасника організованих товарних ринків протягом року до прийняття уповноваженим органом відповідної країни рішення про визнання такої фінансової установи та/або професійного учасника організованих товарних ринків неплатоспроможною(им) або банкрутом, або набрання законної сили рішення про примусову ліквідацію, або анулювання ліцензії за вчинення правопорушення на ринках фінансових послуг та/або організованих товарних ринках або визнання банку неплатоспроможним або про відкликання ліцензії на здійснення банківської / кредитної діяльності (крім відкликання ліцензії під час ліквідації іноземного банку за ініціативою власників);

у особи була відсутня можливість незалежно від обіймання посад і володіння участю надавати обов’язкові вказівки або іншим чином визначати чи істотно впливати на дії іноземної фінансової установи та/або професійного учасника організованих товарних ринків станом на будь-яку дату протягом року до прийняття уповноваженим органом іноземної країни рішення про визнання фінансової установи та/або професійного учасника організованих товарних ринків неплатоспроможною(им) або банкрутом, або набрання законної сили рішення про примусову ліквідацію, або анулювання ліцензії за вчинення правопорушення на ринках фінансових послуг та/або організованих товарних ринках, або визнання банку неплатоспроможним або про відкликання ліцензії на здійснення банківської / кредитної діяльності (крім відкликання ліцензії під час ліквідації іноземного банку за ініціативою власників);

відсутні факти припинення повноважень (звільнення) особи чи її переведення на іншу посаду протягом останніх 3 років, якщо йому передувала вимога відповідного державного органу, у тому числі уповноваженого органу іноземної країни щодо заміни цієї особи на посаді в зв’язку з неналежним виконанням особою посадових обов’язків, яке призвело до порушення фінансовою установою та/або професійним учасником організованих товарних ринків вимог законодавства;

ділова репутація особи є бездоганною у розумінні Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (наявність ознаки встановлюється за останні 3 календарні роки, що передують оцінці ділової репутації особи);

особою не вчинено грубих та/або системних порушень вимог банківського, фінансового, валютного законодавства, законодавства з питань фінансового моніторингу, законодавства про ринки капіталу та організовані товарні ринки, законодавства про акціонерні товариства, законодавства про захист прав споживачів;

відсутні факти невідповідності діяльності особи вимогам до професійної етики;

стосовно особи відсутні відкриті кримінальні провадження, станом на дату подання заяви про видачу ліцензії та визначених цими Ліцензійними умовами документів;

стосовно особи (як боржника) відсутні відкриті виконавчі провадження, станом на дату подання заяви про видачу ліцензії та визначених цими Ліцензійними умовами документів;

стосовно особи відсутні процедури застосування санкцій чи справи, пов’язані з правопорушеннями на ринку фінансових послуг та/або організованих товарних ринках, що тривають, станом на дату подання заяви про видачу ліцензії та визначених цими Ліцензійними умовами документів;

до особи не застосовувались економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) згідно з резолюціями Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй, інших міжнародних організацій, рішень Ради Європейського Союзу, інших міждержавних об’єднань, членом (учасником) яких є Україна, що передбачають обмеження або заборону торговельних та/або фінансових операцій, органами іноземних держав (крім держав, що здійснюють збройну агресію проти України) або України (для цілей цього абзацу особа вважається такою, до якої не застосовувалися зазначені заходи, якщо після їх скасування пройшло 3 роки);

особа не позбавлялась, в установленому законодавством порядку, права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю (для цілей цього абзацу особа вважається такою, що не позбавлена права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю після закінчення строку, на який здійснювалося позбавлення зазначеного права);

особа не включена до переліку осіб, пов’язаних із провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції, в установленому законодавством порядку;

відсутні факти порушення особою порядку погодження набуття істотної участі у фінансовій установі та/або професійному учаснику організованих товарних ринків;

особа не виконує(вала) повноваження одноосібного виконавчого органу, не є (була) головою або членом колегіального виконавчого органу, головою або членом наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду) юридичної особи, щодо якої існують факти здійснення операції (операцій), пов’язаної (пов’язаних) з безпосереднім провадженням професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках, для здійснення якої (яких) необхідна наявність відповідної ліцензії, без ліцензії на провадження відповідного виду діяльності в межах такої професійної діяльності, або провадження відповідного виду діяльності, що підлягає ліцензуванню, на підставі ліцензії, іншої ніж та, що надає право на провадження такого виду діяльності;

відсутні інші ознаки невідповідності ділової репутації, визначені відповідними державними органами (у тому числі відповідними іноземними державними органами), що виявлені відносно періодів роботи особи на ринках фінансових послуг та/або організованих товарних ринках, державне регулювання щодо яких здійснюють відповідні державні органи.

Наявність вищезазначених ознак встановлюється за останні 5 календарних років, що передують оцінці ділової репутації особи, якщо інший строк не встановлено у змісті самих ознак.

Ділова репутація фізичної особи, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу.(призначена головою або членом колегіального виконавчого органу) чи здійснює повноваження голови або члена наглядової ради, або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду, або фізичної особи, яка не входить до складу наглядової ради або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду, та не є особою, яка здійснює виконавчі функції, але має постійний доступ до інсайдерської інформації, що прямо або опосередковано стосується заявника / ліцензіата, та має повноваження ухвалювати управлінські рішення (має право першого підпису), що впливають на подальший розвиток і комерційні перспективи такого заявника / ліцензіата (далі - особа, що має право першого підпису), або є посадовою особою / працівником системи внутрішнього контролю заявника / ліцензіата є такою, що відповідає цим Ліцензійним умовам, якщо:

ділова репутація особи відповідає вимогам Стандартів;

стосовно особи відсутні відкриті кримінальні провадження, станом на дату подання заяви про видачу ліцензії та визначених цими Ліцензійними умовами документів;

стосовно особи (як боржника) відсутні відкриті виконавчі провадження, станом на дату подання заяви про видачу ліцензії та визначених цими Ліцензійними умовами документів;

стосовно особи відсутні процедури застосування санкцій чи справи, пов’язані з правопорушеннями на ринку фінансових послуг та/або організованих товарних ринках, що тривають, станом на дату подання заяви про видачу ліцензії та визначених цими Ліцензійними умовами документів;

особа не виконує(вала) повноваження одноосібного виконавчого органу, не є (була) головою або членом колегіального виконавчого органу, головою або членом наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду) юридичної особи, щодо якої існують факти здійснення операції (операцій), пов’язаної (пов’язаних) з безпосереднім провадженням професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках, для здійснення якої (яких) необхідна наявність відповідної ліцензії, без ліцензії на провадження відповідного виду діяльності в межах такої професійної діяльності, або провадження відповідного виду діяльності, що підлягає ліцензуванню, на підставі ліцензії, іншої ніж та, що надає право на провадження такого виду діяльності.

Фізична особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, є заступником такої особи, призначена головою або членом колегіального виконавчого органу чи здійснює повноваження голови або члена наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду), або є особою, що має право першого підпису, або є посадовою особою / працівником системи внутрішнього контролю заявника / ліцензіата, або є керівником відокремленого та/або спеціалізованого структурного підрозділу заявника / ліцензіата, не повинна мати громадянство (підданство) держави, що здійснює збройну агресію проти України, та/або місце постійного проживання (перебування, реєстрації) у державі, що здійснює збройну агресію проти України.

У власників істотної участі заявника / ліцензіата, посадових осіб заявника / ліцензіата та інших фахівців заявника / ліцензіата має бути відсутній конфлікт інтересів (суперечності між особистими інтересами і правами і обов’язками власника істотної участі в заявнику / ліцензіаті та/або посадовими обов’язками особи в заявнику / ліцензіаті) або наявна можливість усунення такого конфлікту інтересів.

Особа, яка вважає, що з поважних причин до неї не повинні застосовуватися певні ознаки невідповідності ділової репутації (крім ознаки щодо невідповідності бездоганної ділової репутації) вимогам, зазначеним у цьому пункті, має право надати з цього приводу до НКЦПФР відповідне обґрунтоване клопотання у паперовій або електронній формі із дотриманням вимог Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», яке підлягає розгляду у строки та в порядку, визначені у Законі України «Про звернення громадян» із забезпеченням, у тому числі, права особи особисто викладати свої аргументи та бути присутньою при розгляді клопотання. За результатами розгляду клопотання НКЦПФР приймає рішення або про задоволення клопотання шляхом незастосування до особи певних ознак невідповідності ділової репутації вимогам, зазначеним у цьому пункті, або про відмову у задоволенні клопотання із зазначенням причин відмови.

5. Фінансова звітність та консолідована фінансова звітність (у разі складення консолідованої фінансової звітності) заявника / ліцензіата має бути складена / складатися відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та відповідати міжнародним стандартам фінансової звітності. Аудиторський звіт щодо річної фінансової звітності / звіт щодо огляду проміжної фінансової звітності (у тому числі консолідованої, у разі її складання), що подається разом з відповідною фінансовою звітністю заявника / ліцензіата, має бути складений відповідно до Закону України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність», міжнародних стандартів контролю якості, аудиту, огляду, іншого надання впевненості та супутніх послуг та з урахуванням положень Вимог до інформації, що стосується аудиту або огляду фінансової звітності учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків, нагляд за якими здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22 липня 2021 року № 555, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 07 вересня 2021 року за № 1176/36798 (далі - Вимоги до інформації).

Аудиторський звіт щодо річної фінансової звітності / звіт щодо огляду проміжної фінансової звітності (у тому числі консолідованої, у разі її складання) заявника / ліцензіата можуть надавати суб’єкти аудиторської діяльності, інформація про яких внесена, у тому числі на період проведення ними обов’язкового аудиту фінансової звітності заявника / ліцензіата, до розділу «Суб’єкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності» або розділу «Суб’єкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності, що становлять суспільний інтерес» Реєстру аудиторів та суб’єктів аудиторської діяльності.

6. Власники істотної участі у заявнику / ліцензіаті повинні відповідати наступним вимогам.

Власник істотної участі у заявнику / ліцензіаті:

спроможний забезпечити виконання своїх фінансових зобов’язань;

зобов’язаний у разі зменшення показників діяльності ліцензіата, що використовуються для вимірювання та оцінки ризиків його діяльності, таким чином, що існує ризик невиконання ним пруденційних нормативів, встановлених НКЦПФР, або виникає ризик неспроможності виконання ліцензіатом своїх фінансових зобов’язань, строк виконання яких настав:

надати фінансову допомогу ліцензіату в рамках вжиття заходів з метою приведення його діяльності у відповідність із вимогами законодавства або з метою виконання ліцензіатом своїх фінансових зобов’язань у розмірі, пропорційному до розміру його участі у ліцензіаті; або

ініціювати розгляд загальними зборами учасників (акціонерів) ліцензіата питання про його ліквідацію (у випадку, якщо до цього загальними зборами не було прийнято рішення про анулювання всіх наявних ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках) та у разі, якщо загальними зборами не підтримано його пропозицію прийняти рішення про ліквідацію ліцензіата, зобов’язаний виконати дії, передбачені абзацом п’ятим цього пункту.

Для власника істотної участі (прямої та/або опосередкованої) у заявнику / ліцензіаті, розмір власних коштів вважається достатнім, якщо він є не меншим, ніж величина, пропорційна розміру його участі, по відношенню до мінімального розміру початкового капіталу заявника, встановленого пунктом 1 глави 3 цього розділу / мінімального розміру регулятивного капіталу ліцензіата.

Виконання вимог цього пункту щодо розміру власних коштів та щодо надання у майбутньому власником істотної участі у заявнику / ліцензіаті у разі потреби додаткової фінансової допомоги ліцензіату може частково або повністю покладатися на його контролера або кінцевого(их) бенефіціарного(их) власника(ів) у разі наявності відповідного договору, укладеного у письмовій формі, з таким контролером або з таким(и) кінцевим(и) бенефіціарним(и) власником(ами).

Для осіб, які мають спільну з іншими особами істотну участь у заявнику / ліцензіаті, розмір власних коштів вважається достатнім, якщо він сукупно у всіх таких осіб є не меншим за величину, пропорційну до розміру їх спільної участі.

Розрахунок розміру власних коштів власника істотної участі - юридичної особи здійснюється у порядку, встановленому у главі 2 розділу III Положення щодо пруденційних нормативів професійної діяльності на фондовому ринку та вимог до системи управління ризиками, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 01 жовтня 2015 року № 1597, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 жовтня 2015 року за № 1311/27756 (далі - Положення).

Для розрахунку розміру власних коштів власника істотної участі - фізичної особи у заявнику / ліцензіаті включаються належні цій особі на праві власності активи, не обтяжені зобов’язанням, за винятком цінних паперів, зазначених в підпунктах 13, 14 пункту 5 глави 2 розділу III Положення.

7. Керівник заявника / ліцензіата (його відокремлених та/або спеціалізованих структурних підрозділів) не може одночасно мати трудові відносини з іншими юридичними особами / обіймати посади в інших юридичних особах на основі цивільно-правового договору / угоди, (крім зайняття посади в органі, що здійснює нагляд, за умови відсутності конфлікту інтересів або наявності можливості усунення такого конфлікту інтересів у разі призначення його на таку посаду, та здійснення викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту).

Керівник, члени виконавчого органу (у разі створення колегіального виконавчого органу), особи, що мають право першого підпису, заявника / ліцензіата, повинні відповідати вимогам щодо професійної придатності, встановленим Стандартами.

У разі припинення трудових правовідносин (в тому числі у зв’язку зі звільненням) з керівником, уповноважений орган ліцензіата зобов’язаний обрати / призначити нового керівника або призначити виконуючого обов’язки керівника не пізніше 3 робочих днів з дати припинення трудових правовідносин з керівником.

Особа, яку ліцензіат призначив / планує призначити виконуючим обов’язки на посаді керівника, повинна мати бездоганну ділову репутацію, відповідати вимогам щодо професійної придатності та ділової репутації, встановленим Стандартами до керівника, окрім вимог щодо наявності відповідного стажу роботи, та не мати громадянства (підданства) держави, що здійснює збройну агресію проти України, та/або місце постійного проживання (перебування, реєстрації) у державі, що здійснює збройну агресію проти України.

У разі тимчасової відсутності керівника (відпустка, відрядження, тимчасова непрацездатність ) ліцензіата особа, яка тимчасово виконує його обов’язки, має приступити до виконання обов’язків керівника з першого дня його відсутності. Така особа призначається з числа фахівців ліцензіата, які мають бездоганну ділову репутацію та стаж роботи на ринках капіталу не менше 1 року та не мають громадянства (підданства) держави, що здійснює збройну агресію проти України та/або місце постійного проживання (перебування, реєстрації) у державі, що здійснює збройну агресію проти України.

Особа, яка тимчасово виконує обов’язки керівника ліцензіата більше 3 місяців поспіль повинна відповідати вимогам щодо професійної придатності та ділової репутації, встановленим Стандартами до керівника, окрім вимог щодо наявності відповідного стажу роботи.

8. Особа, яка займає посаду головного бухгалтера (особа, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку) заявника / ліцензіата, повинна відповідати наступним вимогам:

мати повну вищу освіту (спеціаліст, магістр);

мати стаж роботи на посаді бухгалтера або головного бухгалтера не менше 2 років в фінансовій установі або у професійному учаснику ринків капіталу та організованих товарних ринків або не менше 5 років в будь-якій іншій установі;

мати бездоганну ділову репутацію;

не повинна мати громадянство (підданство) держави, що здійснює збройну агресію проти України та/або місце постійного проживання (перебування, реєстрації) у державі, що здійснює збройну агресію проти України.

Керівник заявника / ліцензіата повинен забезпечити щодо головного бухгалтера (особи, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку) дотримання вимог, встановлених цим пунктом.

Зазначені особи не можуть бути посадовими особами в іншому професійному учаснику ринків капіталу та організованих товарних ринків.

Ліцензіат у разі звільнення особи, яка займає посаду головного бухгалтера, або особи, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку ліцензіата, або закінчення / розірвання договору з юридичною особою, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку ліцензіата, повинен протягом 3 місяців призначити головного бухгалтера (особу, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку ліцензіата) або укласти договір з юридичною особою, на яку покладається ведення бухгалтерського обліку ліцензіата.

9. Ліцензіат та його відокремлені підрозділи зобов’язані протягом усього строку провадження відповідного виду професійної діяльності на організованих товарних ринках виконувати вимоги законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.

Ліцензіат щодо відокремлених підрозділів розташованих у державах, в яких рекомендації Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) не застосовуються або застосовуються недостатньою мірою, зобов’язаний провести оцінку заходів запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, що здійснюються в таких державах.

У разі якщо здійснення зазначених заходів не дозволяється законодавством такої держави, ліцензіат зобов’язаний повідомити відповідному суб’єкту державного фінансового моніторингу, що відповідно до Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» виконує функції державного регулювання та нагляду за суб’єктом первинного фінансового моніторингу, про відповідні запобіжні заходи, що ліцензіат буде вживати для мінімізації ризиків використання діяльності відокремленого підрозділу з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму чи фінансування розповсюдження зброї масового знищення.

10. Ліцензіат для забезпечення здійснення відповідного виду професійної діяльності на організованих товарних ринках повинен:

впроваджувати та підтримувати системи та процедури, які є достатніми для забезпечення безпеки, цілісності та конфіденційності інформації, беручи до уваги характер відповідної інформації;

використовувати системи та засоби, які забезпечують безперервність, постійність надання послуг та захист інформації, яка обробляється в програмно-технічному комплексі.

Заявник / ліцензіат повинен мати резервні інформаційно-комунікаційні системи або інші ефективні засоби забезпечення безперервності своєї діяльності на випадок виникнення збоїв у роботі основних інформаційно-комунікаційних систем, що використовуються ним для забезпечення провадження відповідного виду професійної діяльності на організованих товарних ринках.

11. Ліцензіат у разі збою у наданні послуг більш ніж на 4 години повинен в найкоротший строк поінформувати НКЦПФР офіційним каналом зв’язку про факт зазначеної події, оприлюднити інформацію про факт події на власному вебсайті (або іншим чином повідомити всіх клієнтів) та до кінця наступного робочого дня від дати події оприлюднити на власному вебсайті та подати до НКЦПФР детальну інформацію про обставини, причини й наслідки події. При цьому ліцензіат не зважаючи на тривалість збою повинен негайно вживати заходів для швидкого відновлення надання послуг та/або виконання зобов’язань ліцензіата, в тому числі з дотриманням положень плану забезпечення безперервності діяльності та дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій.

12. Ліцензіат зобов’язаний мати власний вебсайт, засоби зв’язку (телефон, електронна пошта) та особистий кабінет користувача комплексної інформаційної системи НКЦПФР для забезпечення інформаційної взаємодії.

13. Ліцензіат має право проваджувати відповідний вид професійної діяльності на організованих товарних ринках на всій території України після видачі НКЦПФР відповідної ліцензії та реєстрації НКЦПФР правил товарної біржі.

2. Організаційні та операційні вимоги

1. З метою недопущення завдання шкоди своїм клієнтам або створення загрози інвестиціям, запобігання невиконанню ліцензіатом вимог законодавства про ринки капіталу та організовані товарні ринки та запобігання прийняттю ліцензіатом ризиків, реалізація яких створює загрозу цілісності ринків капіталу та організованих товарних ринків і стабільності їх функціонування, заявник/ ліцензіат забезпечує організацію корпоративного управління.

Заявник / ліцензіат організовує корпоративне управління із дотриманням вимог, встановлених у Стандартах та цих Ліцензійних умовах.

2. Заявник / ліцензіат створює необхідну внутрішню структуру та необхідні механізми для виконання своїх зобов’язань відповідно до вимог цих Ліцензійних умов.

3. Внутрішня структура заявника / ліцензіата повинна забезпечувати:

ефективне управління ліцензіатом, у тому числі шляхом відповідного розподілу обов’язків;

здійснення нагляду за операційною діяльністю ліцензіата;

запобігання та врегулювання конфліктів інтересів;

відповідальність за неналежну організацію корпоративного управління.

4. Ліцензіат повинен запровадити та підтримувати ефективні та прозорі процедури для оперативного розгляду скарг учасників торгів, та закріпити такі процедури у внутрішніх документах ліцензіата та створити структурний підрозділ або призначити окрему посадову особу, або визначити працівника, відповідального за розгляд скарг.

Процедура розгляду скарг повинна містити зрозумілий, точний та актуальний опис процесу розгляду скарг та повинна бути затверджена посадовими особами системи внутрішнього контролю ліцензіата.

Структурний підрозділ (окрема посадова особа) або працівник, відповідальний за розгляд скарг, під час розгляду скарги повинен спілкуватися зі скаржником чітко, простою та зрозумілою мовою, та відповідати на скаргу без зайвої затримки.

Ліцензіат повинен повідомляти скаржника про своє рішення стосовно скарги. Прийняте за результатами розгляду скарг рішення ліцензіата може бути оскаржене в судовому порядку.

5. Ліцензіат повинен розробити та підтримувати в актуальному стані документ про наявність систем, процедур та засобів, у якому передбачено, зокрема заходи з:

регулярного контролю за дотриманням членами товарної біржі, іншими учасниками біржових торгів правил товарної біржі;

відхилення заявок, які не відповідають встановленим обмеженням щодо обсягу, перевищують порогові ціни або явно є помилковими;

тимчасового зупинення біржових торгів у випадку значного коливання цін на біржовий товар на відповідному ринку або на пов’язаному з ним ринку впродовж короткого періоду,

налаштування параметрів для зупинення біржових торгів із врахуванням ліквідності різних видів товару, характеру ринкової моделі та типів користувачів;

підтримання ліквідності ринку біржового товару, який допущений до біржових торгів, у разі якщо ліцензіатом запроваджено механізми підтримання ліквідності.

6. Заявник / ліцензіат повинен:

створити та забезпечити функціонування механізму виявлення, запобігання та усунення конфліктів інтересів між будь-якими такими особами: товарною біржею, акціонерами (учасниками) товарної біржі, учасниками біржових торгів, зокрема, у випадках, якщо такі конфлікти інтересів можуть виявитися шкідливими для виконання будь-яких функцій товарної біржі;

визначити структурний підрозділ (окрему посадову особу), що здійснює нагляд за біржовими торгами у режимі реального часу для здійснення запобігання маніпулюванню та неправомірному використанню інсайдерської інформації та контролю за дотриманням правил товарної біржі;

запровадити належні механізми та системи для виявлення всіх значних ризиків для його діяльності та вживати ефективні заходи для зменшення цих ризиків;

мати засоби раціонального управління технічними аспектами роботи товарної біржі, включаючи створення ефективних механізмів для усунення ризиків перебоїв у роботі систем у випадку форс-мажорних обставин;

мати прозорі та недискреційні правила і процедури, які передбачають чесну і впорядковану торгівлю, та встановити об’єктивні критерії для ефективного виконання замовлень;

мати засоби сприяння ефективному і своєчасному виконанню біржових угод, біржових договорів, укладених на товарній біржі;

мати достатні фінансові ресурси для забезпечення його впорядкованого функціонування, з урахуванням характеру і обсягу біржових договорів, що укладаються на товарній біржі, та характеру й рівня ризиків, з якими вона стикається.

При дотриманні вимог, викладених у цьому пункті, заявник / ліцензіат повинен враховувати характер, масштаб та складність своєї діяльності.

7. Ліцензіат повинен використовувати достатню кількість працівників з необхідними навичками для управління електронними торговими системами та з достатніми знаннями про:

відповідні електронні торгові системи;

моніторинг і випробування таких систем;

типи торгів, що провадять учасники біржових торгів;

інформацію та документи, що становлять професійну таємницю або віднесено до інформації з обмеженим доступом.

Заявник / ліцензіат встановлює вимоги до своїх працівників, які управляють електронними торговими системами. Працівники, зазначені у цьому пункті, повинні відповідати цим вимогам під час прийому на роботу, або отримати їх внаслідок професійної підготовки після прийняття на роботу. Товарна біржа повинна забезпечувати, щоб професійні навики цих працівників залишались актуальними, та проводити оцінювання цих навиків на регулярній основі.

Підготовка працівників, про яких йдеться у цьому пункті, повинна відповідати досвіду та відповідальності персоналу з урахуванням характеру, масштабу та складності їх діяльності.

Працівники, зазначені у цьому пункті, повинні включати працівників з достатнім рівнем повноважень, щоб ефективно виконувати свої функції на товарній біржі.

8. Для приймання та опрацювання товарною біржею звернень від своїх членів, учасників торгів та інших осіб, що мають доступ до біржових торгів, (далі - звернення) заявнику / ліцензіату необхідно:

забезпечити наявність достатньої кількості, але не менше одного працівника, до основних обов’язків яких буде віднесено приймання та опрацювання звернень;

затвердити окремий внутрішній документ, який регламентує порядок розгляду та опрацювання звернень та повинен містити порядок проведення такими працівниками встановлення особи, яка звертається до ліцензіата від імені членів товарної біржі, учасників торгів та інших осіб;

забезпечити достатній рівень кваліфікації працівників, до основних обов’язків яких буде віднесено приймання та опрацювання звернень, проводити оцінювання їхніх навиків та здійснювати підготовку таких працівників на регулярній основі. Оцінка кваліфікації працівників, до основних обов’язків яких віднесено приймання та опрацювання звернень, проводиться ліцензіатом, зокрема методом маркетингового дослідження «таємний покупець» (маркетингове дослідження, що передбачає оцінку якості обслуговування клієнтів у результаті надання послуг). Для цього ліцензіат залучає надавача відповідних послуг, який за результатами проведеного дослідження складає звіт про спостереження. Застосування методу маркетингового дослідження «таємний покупець» (особливості та періодичність проведення, вимоги до змісту звіту про спостереження, спосіб його направлення до НКЦПФР) здійснюється товарною біржею відповідно до методичних рекомендацій, виданих НКЦПФР;

забезпечити наявність засобів зв’язку, зокрема можливість обміну електронними повідомленнями, наявність багатоканального зв’язку, що забезпечує можливість переведення телефонного звернення клієнта, по багатьох каналах однієї лінії зв’язку.

У випадку залучення до приймання та опрацювання звернень третіх осіб за договором про аутсорсинг, то до таких осіб (або їхніх працівників) застосовують вимоги, зазначені у цьому пункті.

Працівники ліцензіата, до основних обов’язків яких буде віднесено приймання та опрацювання звернень, повинні володіти достатніми знаннями про:

електронну торгову систему ліцензіата;

типи торгів, що провадять учасники біржових торгів;

інформацію та документи, що становлять професійну таємницю або віднесено до інформації з обмеженим доступом.

Працівники ліцензіата, до основних обов’язків яких буде віднесено приймання та опрацювання звернень, повинні мати зазначені у цьому пункті знання під час прийому на роботу або отримати їх внаслідок професійної підготовки після прийняття на роботу.

Засоби зв’язку заявника / ліцензіата та якість опрацювання звернень повинні:

мати можливість об’єднання всіх номерів телефонів заявника / ліцензіата в єдину мережу;

записувати та зберігати історію та записи розмов із клієнтами не менше 1 року.

3. Вимоги до розміру початкового, статутного та власного капіталу заявника та ліцензіата, порядок його визначення

1. Розмір початкового капіталу заявника має становити не менш 20 мільйонів гривень.

2. Для розрахунку початкового капіталу заявника до його складу включаються один або декілька таких елементів:

інструменти капіталу, відповідно Вимог до інструментів капіталу, які можуть включатись до початкового капіталу, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 січня 2021 року № 24, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 15 березня 2021 року за № 331/35953;

емісійний дохід, що належить до інструментів капіталу;

накопичені прибутки або збитки;

накопичений інший сукупний дохід;

інші резерви.

Заявник вважається таким, що не відповідає цим Ліцензійним умовам, якщо сформований ним початковий капітал з елементів, передбачених цим пунктом, в сумі не забезпечує виконання встановлених цієї главою вимог до мінімального розміру початкового капіталу.

3. Розмір статутного капіталу заявника / ліцензіата повинен бути не менше розміру, встановленому законом для відповідної організаційно-правової форми юридичної особи, в якій існує заявник / ліцензіат.

Джерела походження грошових коштів, за рахунок яких сформовано статутний капітал заявника / ліцензіата повинні бути підтверджені.

4. Ліцензіат повинен дотримуватися нормативних значень пруденційних нормативів, встановлених НКЦПФР для відповідного виду професійної діяльності на організованих товарних ринках.

5. Власний капітал заявника розраховується як різниця між сукупною вартістю активів та вартістю зобов’язань заявника перед іншими особами, його розмір повинен бути не менше розміру початкового капіталу, встановленого пунктом 1 цієї глави.

4. Кваліфікаційні вимоги до фахівців ліцензіата

1. Здійснювати дії (операції), які пов’язані з безпосереднім провадженням відповідного виду професійної діяльності на організованих товарних ринках відповідно до внутрішніх документів (правил, положень тощо) ліцензіата, що визначають порядок провадження відповідного виду професійної діяльності на організованих товарних ринках, мають право тільки фахівці ліцензіата, які відповідають таким вимогам:

мають бездоганну ділову репутацію;

мають достатній рівень знань та навичок для виконання покладених на них посадових обов’язків;

не мають громадянства (підданства) держави, що здійснює збройну агресію проти України та/або місце постійного проживання (перебування, реєстрації) у державі, що здійснює збройну агресію проти України;

не мають конфлікту інтересів.

Керівник ліцензіата повинен забезпечити щодо працівників, які здійснюють дії (операції), які пов’язані з безпосереднім провадженням професійної діяльності на організованих товарних ринках, дотримання вимог, встановлених цим пунктом.

2. Працівники ліцензіата, які відповідно до посадових обов’язків безпосередньо здійснюють професійну діяльність на організованих товарних ринках, не можуть одночасно мати трудові відносини з іншими юридичними особами / обіймати посади в інших юридичних особах на основі цивільно-правового договору / угоди, (крім зайняття посади в органі, що здійснює нагляд, за умови відсутності конфлікту інтересів або наявності можливості усунення такого конфлікту інтересів у разі призначення на таку посаду, та здійснення викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту), а також не можуть одночасно працювати в інших підрозділах ліцензіата, які здійснюють професійну діяльності на ринках капіталу.

Необхідна кількість фахівців ліцензіата встановлюється ліцензіатом самостійно та повинна бути такою, щоб забезпечити безперервність провадження відповідного виду професійної діяльності на організованих товарних ринках і відповідати організаційній структурі ліцензіата, але не менше 5 осіб - для ліцензіата, та не менш 3 осіб (у тому числі керівна посадова особа) - для відокремленого підрозділу, який провадить цей вид професійної діяльності.

Якщо кількість фахівців ліцензіата або його відокремленого підрозділу, який провадить цей вид професійної діяльності, стає меншою за мінімальну їх кількість, зазначену в абзаці другому цього пункту, ліцензіат зобов’язаний протягом 3 місяців, з дня зменшення кількості, забезпечити необхідну їх кількість та повідомити про це НКЦПФР відповідно до порядку складання та подання до НКЦПФР звітних даних, встановленому НКЦПФР.

3. Порядок призначення та виплати винагороди фізичним особам, які за договором (контрактом) працюють у ліцензіата, має відповідати Стандартам.

4. Перед призначенням особи на посаду ліцензіат зобов’язаний перевірити її на відповідність вимогам, встановлених для особи, що претендує на таку посаду, цими Ліцензійними умовами та законодавством.

5. Вимоги до програмного та технічного забезпечення

1. Для здійснення професійної діяльності на організованих товарних ринках заявник / ліцензіат може мати у власності та/або у користуванні декілька електронних торгових систем та програмно-технічних комплексів, які на постійній основі забезпечують належне функціонування та захист електронної торгової системи та інше програмне забезпечення автоматизованих, інформаційних, інформаційно-комунікаційних систем (далі - програмне та технічне забезпечення).

2. Програмне та технічне забезпечення, що використовується ліцензіатом, повинно бути розроблено / виготовлено суб’єктом господарювання, до якого не застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції» та який не створений відповідно до законодавства держави, що здійснює збройну агресію проти України. Зазначена вимога також поширюється на контролерів та кінцевих бенефіціарних власників суб’єкта господарювання, яким розроблено / виготовлено програмне та технічне забезпечення, що використовується ліцензіатом, суб’єкта господарювання, який здійснює супровід та обслуговування такого програмного та технічного забезпечення та його контролерів та кінцевих бенефіціарних власників.

3. Заявник / ліцензіат повинен мати умови та механізми для фізичної та електронної безпеки, призначені для захисту його програмно-технічного комплексу, зокрема: захисту від несанкціонованого доступу, мінімізації ризиків кібератак на програмно-технічний комплекс, ризиків несанкціонованого доступу тощо.

4. Ліцензіат має забезпечити дублювання або резервування оригінальних інформаційних масивів. Зберігання оригіналів та копій повинно бути географічно рознесено (відстань між їх розташуванням повинна бути не менш 1500 м). Ліцензіат повинен забезпечити розміщення резервної обчислювальної системи в Центрах обробки даних (далі - ЦОД).

Ліцензіат має право розмістити основну обчислювальну систему в ЦОД.

Зазначені ЦОД повинні відповідати вимогам міжнародного стандарту TIA - 942 з рівнем надійності не менше ніж Tier 3.

5. Спеціалізовані програмні продукти, програмне забезпечення інформаційних, електронних комунікаційних та інформаційно-комунікаційних систем, програмне забезпечення спеціалізованих інформаційно-комунікаційних систем, які створюються та/або використовуються ліцензіатом при здійсненні професійної діяльності на організованих товарних ринках, для формування форм подання до НКЦПФР звітних даних різних видів та інформації, повинні відповідати наступним вимогам до програмних продуктів на ринках капіталу та організованих товарних ринках:

1) бути стійкими та мати достатню спроможність для оброблення пікових обсягів заявок або котирувань та/або повідомлень про їх скасування;

2) мати здатність забезпечити впорядковану торгівлю в умовах сильного ринкового стресу та бути повністю випробуваними для того, щоб забезпечити виконання цих умов;

3) мати здатність забезпечувати безперервність надання послуг у випадку збою;

4) відповідати вимогам, встановленим нормативно-правовим актом НКЦПФР, яким встановлюються вимоги до програмних продуктів, які використовуються на ринках капіталу та організованих товарних ринках, та програмного забезпечення інформаційних, електронних комунікаційних та інформаційно-комунікаційних систем, призначених для здійснення професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках.

6. Програмне та технічне забезпечення, що використовується ліцензіатом, повинно відповідати таким вимогам:

забезпечувати відповідно до Законів України «Про інформацію» та «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», «Про захист персональних даних» конфіденційність транзакцій користувачів, що здійснюються за допомогою електронної торгової системи, захист персональних даних та іншої інформації, що може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом;

забезпечувати можливість електронної торгової системи розширити свої можливості в розумні строки щоб справлятись з зростаючими потоками заявок без суттєвого погіршення ефективності цієї системи;

вести електронний облік оголошень про проведення аукціонів, з автоматизованою наскрізною нумерацією таких оголошень та протоколюванням дій щодо такого обліку, який містить інформацію про дату та час оприлюднення таких оголошень на власному вебсайті товарної біржі та їх реєстраційний номер. Застосовується у випадках, коли оприлюднення таких оголошень вимагається законодавством;

має включати програмно-технічне рішення, що забезпечує відображення інформації про біржовий товар та його характеристики, результати біржових торгів у вигляді зображення з широким діапазоном налаштування параметрів: реалізований обсяг, вартість, динаміку цін тощо;

мати комплексну систему захисту інформації для забезпечення захисту інформації від несанкціонованих дій та несанкціонованого доступу до інформації;

забезпечувати взаємодію з системою електронного документообігу;

забезпечувати проведення біржових торгів за технологіями біржових торгів, які передбаченими правилами товарної біржі та іншими внутрішніми документами товарної біржі;

приймати, обробляти та передавати від учасників біржових торгів заявки на купівлю-продаж біржових товарів / укладання деривативних контрактів, фіксацію укладених біржових угод (біржових договорів) / деривативних контрактів, в залежності від виду діяльності на провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках;

надавати доступ учасникам біржових торгів протягом торговельної сесії, під час якої здійснюються біржові торги, до інформації про учасників біржових торгів та клієнтів учасників біржових торгів, які користуються прямим електронним доступом;

забезпечувати підготовку інформації, необхідної для виконання біржових угод (біржових договорів) / деривативних контрактів, в залежності від виду діяльності на провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках;

забезпечувати формування та підтримку баз даних про хід та результати біржових торгів з фіксацією часу подання учасниками біржових торгів заявок та укладання біржових угод (біржових договорів) / деривативних контрактів, виконання біржових угод (біржових договорів), в залежності від виду діяльності на провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках;

проводити моніторинг інформації про клієнтів членів товарної біржі, членів товарної біржі, які здійснюють біржові операції у власних інтересах, та складати за результатами такого моніторингу відповідні рейтинги таких осіб на основі інформації про біржовий товар, щодо якого укладаються біржові договори, кількість укладених та виконаних біржових договорів, періодичність укладання біржових договорів тощо;

вести електронний облік скарг учасників торгів, з автоматизованою наскрізною нумерацією таких скарг та протоколюванням дій щодо такого обліку, який містить щонайменше інформацію про дату та час отримання скарги, особу, яка її подала, результати розгляду такої скарги;

мати можливість укладання біржових угод (біржових договорів) / деривативних контрактів у формі електронних договорів та відтворення електронного документа, сформованого в електронній торговій системі, у паперовому вигляді, в залежності від виду діяльності на провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках;

забезпечувати виявлення операцій учасників торгів, які мають бути зупинені товарною біржею відповідно до вимог законодавства.

Заявник / ліцензіат повинен розробити та використовувати методики тестування програмних продуктів та програмного забезпечення, які б забезпечували, щоб:

електронна торгова система не поводилася в непередбачуваний спосіб;

вбудовані системи комплаєнсу та ризик-менеджменту працювали належним чином, у тому числі забезпечували генерування автоматичних звітів про помилки;

електронна торгова система продовжувала працювати у випадку значного зростання числа заявок або котирувань та/або повідомлень про їх скасування, що обробляються системою, електронна торгова система має працювати в звичайному режимі.

7. Для забезпечення особам можливості дистанційного проходження процедур допуску до біржових торгів та/або набуття членства на товарній біржі згідно правил товарної біржі, програмне та технічне забезпечення заявника / ліцензіата повинно:

1) мати інтерфейс щонайменше українською та англійською мовами;

2) забезпечувати автоматизоване отримання інформації з офіційних баз даних (офіційних джерел інформації) та інших надійних джерел, з метою здійснення належної перевірки відомостей про учасників торгів (їх представників) при отриманні цих відомостей та/або в процесі їх оновлення/ актуалізації / перевірки, зокрема з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (на етапі встановлення ділових відносин);

3) бути у доступі протягом торгівельного дня;

4) мати кабінети учасників торгів для забезпечення можливості централізованого подання учасником торгів відомостей та документів щодо себе, а також для повідомлення про зміни відомостей та/або інших документів такого учасника торгів на товарній біржі, з використанням, для здійснення автентифікації, засобів електронної ідентифікації з середнім або високим рівнем довіри;

5) при використанні користувачем кваліфікованого сертифіката електронного підпису здійснювати автоматичну перевірку його терміну дії, використання ключа та перевіряти на предмет його належності даній особі та компанії;

6) забезпечувати не менше двох альтернативних способів віддаленого встановлення ділових відносин (у тому числі здійснення верифікації), відповідно до Положення про здійснення фінансового моніторингу суб’єктами первинного фінансового моніторингу, державне регулювання та нагляд за діяльністю яких здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 березня 2021 року № 176, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 квітня 2021 року за № 532/36154;

7) забезпечувати виявлення ознак учасників торгів, щодо яких товарна біржа має розглянути питання зупинення / припинення допуску до біржових торгів;

8) містити функціонал для повторної подачі документів користувачем (у разі їх неправильного / неповного заповнення, засвідчення тощо), із зазначенням коментарів для кожного документа та наданням зворотного зв’язку цьому клієнту у зручний спосіб (чат на вебсайті, лист на електронну адресу або інше);

9) після встановлення ділових відносин автоматично перевіряти на предмет актуальності відомостей про учасника торгів, які містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щонайменше щодо місцезнаходження, керівника, кінцевого бенефіціарного власника та складу учасників (акціонерів);

10) мати можливість автоматичного виявлення ознак належності учасника торгів до політично значущих осіб (та/або членів їх сімей), до переліку осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності або щодо яких застосовано міжнародні санкції, санкції Ради національної безпеки і оборони України та/або інші види санкцій;

11) забезпечувати фіксацію дати проведення перевірки, збереження результатів перевірки та встановленого рівня ризику учасника торгів;

12) повинна мати можливість додання або зміни критеріїв для визначення рівня ризику учасника торгів, з метою їх автоматичного виявлення серед нових та існуючих учасників торгів.

8. Електронна торгова система заявника / ліцензіата має забезпечувати створення (завантаження) документів щодо укладення біржових угод, біржових договорів та за необхідності інших документів в електронній формі з дотриманням вимог НКЦПФР, господарського законодавства та законодавства у сфері надання електронних довірчих послуг.

9. Заявник / ліцензіат повинен забезпечити можливість, у тому числі технічну, для доступу НКЦПФР до біржових торгів в переглядовому режимі в режимі реального часу, а також надати НКЦПФР всі необхідні рівні доступу до електронної торгової системи, що надає можливість перевірити її відповідність вимогам цієї глави Ліцензійних умов, в тому числі вимог щодо функціоналу електронної торгової системи та її компонентів.

6. Вимоги до внутрішніх документів товарної біржі

1. Ліцензіат для провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках повинен розробити, зареєструвати в НКЦПФР та підтримувати в актуальному стані прозорі і недискреційні правила товарної біржі, основані на об’єктивних критеріях, які відповідають вимогам законодавства, яке регулює питання провадження відповідного виду професійної діяльності на організованих товарних ринках. Такі правила можуть розроблятись ліцензіатом окремо для кожного з видів професійної діяльності на організованих товарних ринках.

2. Заявник / ліцензіат для провадження відповідного виду професійної діяльності на організованих товарних ринках повинен мати затверджені уповноваженим органом управління внутрішні документи (правила, положення, регламенти тощо), які відповідають вимогам нормативно-правових актів НКЦПФР, у тому числі Стандартам, зокрема які містять інформацію про:

1) виконавчий орган;

2) наглядову раду (у разі її створення) або інший орган, відповідальний за здійснення нагляду;

3) комітет(и) наглядової ради або інший орган, відповідальний за здійснення нагляду (у разі її (його) створення);

4) організацію контролю (комплаєнсу);

5) політику з питань винагороди;

6) порядок організації та здійснення внутрішнього аудиту;

7) систему управління ризиками та гарантій із зазначенням видів ризиків, методики їх розрахунку, заходи зниження ризиків, порядок та умови їх застосування;

8) заходи щодо виявлення та запобігання конфлікту інтересів при проведенні торгів на товарній біржі;

9) заходи щодо забезпечення безперервності діяльності заявника / ліцензіата, у тому числі безперебійності функціонування програмно-технічних засобів для здійснення діяльності щодо проведення торгів;

10) порядок дій щодо виявлення та усунення наслідків технічних збоїв, обміну інформації про виявлені ознаки технічних збоїв між товарною біржею та учасниками торгів, порядок оприлюднення товарною біржею зазначеної інформації та повідомлення про подальші дії товарної біржі та учасників торгів;

11) порядок (методики) тестування (випробування) електронної торгової системи (зокрема щодо її здатності формувати реєстр заявок учасників торгів, реєстр укладених біржових угод / біржових договорів тощо);

12) методику розрахунку біржового курсу, індексів (у разі розрахунку товарною біржою індексів);

13) заходи щодо контролю за виконанням вимог законодавства щодо протидії неправомірному використанню інсайдерської інформації та маніпулюванню ринком та інформування НКЦПФР щодо випадків або загрози виникнення випадків неправомірного використання інсайдерської інформації та маніпулятивних дій з боку учасників торгів відповідно до вимог цих Ліцензійних умов та законодавства України;

14) відокремлений та/або спеціалізований структурний підрозділ, який провадить відповідний вид професійної діяльності на організованих товарних ринках (у разі їх створення);

15) порядок організації та здійснення фінансового моніторингу;

16) порядок розгляду скарг структурним підрозділом або посадовою особою / працівником заявника / ліцензіата, відповідальним за розгляд скарг.

17) порядок функціонування програмно-технічного комплексу, зокрема електронної торгової системи;

18) порядок захисту персональних даних;

19) політику інформаційної безпеки;

20) порядок електронної ідентифікації та застосування електронних довірчих послуг.

Заявник / ліцензіат, який використовує / має намір використовувати аутсорсинг, зобов’язаний мати внутрішні правила аутсорсингу.

При розробці документів, зазначених у цьому пункті, заявник / ліцензіат повинен брати до уваги економічну суть, характер, масштаб та складність операцій, які будуть ним здійснюватися, та перелік послуг, які будуть надаватися в рамках такої діяльності.

Ліцензіат зобов’язаний регулярно, але не рідше одного разу на рік, якщо інше не передбачено законодавством, переглядати внутрішні політики, що регламентують провадження відповідного виду професійної діяльності на організованих товарних ринках.

3. Заявник / ліцензіат щодо своїх відокремлених та спеціалізованих структурних підрозділів (у разі їх створення) повинен розробити та затвердити уповноваженим органом управління відповідні внутрішні документи (правила, положення, регламенти тощо), які відповідають вимогам нормативно-правових актів НКЦПФР, що регулюють провадження відповідного виду професійної діяльності на організованих товарних ринках, та визначають порядок провадження відповідного виду професійної діяльності на організованих товарних ринках.

Положення про відокремлений та/або спеціалізований структурний підрозділ, який провадить відповідний вид професійної діяльності на організованих товарних ринках, має містити, зокрема:

інформацію про основні види діяльності, повноваження;

вимоги до наявності мінімальної кількості фахівців (у тому числі керівних посадових осіб);

порядок взаємодії (підпорядкування) керівників та фахівців відокремленого та/або спеціалізованого структурного підрозділу;

порядок взаємодії відокремленого та/або спеціалізованого структурного підрозділу з центральним апаратом, який забезпечує роботу виконавчого органу заявника / ліцензіата;

вимоги до наявності комп’ютерної техніки та відповідного програмного забезпечення;

вимоги до приміщення;

умови ліквідації.

7. Розкриття інформації ліцензіатом

1. Ліцензіат зобов’язаний оприлюднювати, подавати до НКЦПФР інформацію у строки, в порядку і за формами, встановленими Положенням про порядок складання, подання та оприлюднення товарними біржами звітних даних, затвердженим рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13 січня 2022 року № 3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 лютого 2022 року за № 115/37451.

2. Ліцензіат, зобов’язаний на власному вебсайті оприлюднювати в актуальному стані у вільному доступі у цілодобовому режимі:

повне найменування, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємців і організацій України (далі - ідентифікаційний код юридичної особи), місцезнаходження ліцензіата та графік його роботи;

схему структури власності ліцензіата за формою, яка подається до НКЦПФР разом з довідкою про структуру власності юридичної особи (додаток 1);

відомості про склад наглядової ради (у разі її створення) або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду, та виконавчого органу ліцензіата;

відомості про відокремлені та/або спеціалізовані структурні підрозділи ліцензіата (за наявності) із зазначенням інформації в обсязі, не меншому ніж той, що подається відповідно до вимог підпункту 13 пункту 1 розділу III цих Ліцензійних умов;

посилання на реєстр професійних учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків, який розміщено в електронній формі на офіційному вебсайті НКЦПФР, із зазначенням конкретної адреси (в форматі універсального покажчика місцезнаходження Universal Resource Locator (URL-адреси)), за якою безпосередньо розміщена інформація про ліцензіата;

інформацію про умови та порядок діяльності ліцензіата, яка повинна, зокрема, включати перелік послуг, що надаються ліцензіатом, порядок та умови їх надання, вартість / тарифи за надання цих послуг;

документ(и) (правила, положення, регламенти тощо), що визначає(ють) порядок провадження відповідного виду професійної діяльності на організованих товарних ринках;

специфікації деривативних контрактів, які укладаються на товарній біржі;

у строки, передбачені частиною третьою статті 14 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність (у разі складення консолідованої фінансової звітності), яка має бути складена відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та відповідати міжнародним стандартам фінансової звітності, разом з копією аудиторського звіту, складеного відповідно до Закону України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність», міжнародних стандартів аудиту та з урахуванням Вимог до інформації;

не пізніш як через 90 календарних днів після закінчення фінансового року річний звіт про результати біржових торгів за звітний рік станом на кінець року. У разі наявності фактів вчинення правопорушень на товарній біржі з боку товарної біржі та/або учасників торгів річний звіт про результати біржових торгів повинен містити відомості щодо таких правопорушень;

відомості про порушення провадження у справі про банкрутство, застосування процедури санації щодо ліцензіата (у разі наявності);

рішення про ліквідацію ліцензіата (у разі наявності);

іншу інформацію про ліцензіата, що підлягає оприлюдненню відповідно до законодавства.

Інформація, зазначена у цьому пункті, повинна бути оприлюднена у вільному цілодобовому доступі українською мовою у візуальній формі, що дає змогу сприймати зміст інформації людиною і відтворювати інформацію на папері для необмеженого завантаження, копіювання у формі, що дає змогу сприймати зміст інформації у машиночитальному форматі, за кожний звітний період та перебувати на власному вебсайті ліцензіата протягом 5 років з дати її оприлюднення, крім інформації, зазначеної у абзаці десятому цього пункту, яка повинна перебувати на такому вебсайті не менше 6 років з дати її оприлюднення.

3. Ліцензіат зобов’язаний дотримуватись правил і обмежень розкриття та використання інформації (зокрема, інформації, що є професійною таємницею тощо), передбачених законами та нормативно-правовими актами НКЦПФР.

4. Ліцензіат зобов’язаний надавати до НКЦПФР звітні дані самостійно або через особу, яка провадить діяльність з подання звітності та/або звітних даних до НКЦПФР.

Для подання до НКЦПФР звітності та/або звітних даних самостійно програмно-технічний комплекс ліцензіата повинен забезпечувати виконання вимог, визначених окремим документом НКЦПФР нормативно-технічного характеру.

5. Ліцензіат зобов’язаний надавати документи та іншу інформацію на вимогу НКЦПФР відповідно до пункту 57 частини першої статті 7 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків» у строки та терміни, встановлені запитами, які не можуть бути меншими 5 робочих днів з дня отримання відповідного запиту.

8. Вимоги до приміщення товарної біржі

1. Заявник / ліцензіат для провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках (у тому числі, при одночасному поєднанні кількох видів діяльності на організованих товарних ринках та/або поєднані професійної діяльності на організованих товарних ринках з іншими видами діяльності), повинен мати у власності або в користуванні одне або декілька нежитлових приміщень загальною площею не менше 100 кв. м., яке (які) повністю відокремлене(і) від приміщень інших юридичних осіб.

Загальна площа нежитлового приміщення (нежитлових приміщень) заявника / ліцензіата може включати площу приміщення, що знаходиться у його власності або користуванні за місцезнаходженням, зазначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, місцезнаходженням відокремленого та/або спеціалізованого структурного підрозділу ліцензіата (у разі їх створення), іншим місцезнаходженням приміщень ліцензіата, що розташоване(і) в одній або в декількох будівлях за умови дотримання всіх вимог до приміщення щодо кожного з таких нежитлових приміщень.

Приміщення вважається повністю відокремленим, якщо воно одночасно не використовується іншими юридичними особами, громадськими формуваннями, що не мають статусу юридичної особи, та фізичними особами - підприємцями.

Виконавчий орган ліцензіата повинен знаходитись у нежитловому приміщенні за місцезнаходженням ліцензіата, зазначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань або за тимчасовим місцезнаходженням, про яке ліцензіат повідомляє НКЦПФР відповідно до вимог пункту 5 розділу IV цих Ліцензійних умов. Документи, що стосуються провадження відповідного виду професійної діяльності на організованих товарних ринках, повинні зберігатися за місцезнаходженням ліцензіата або за його тимчасовим місцезнаходженням.

Приміщення заявника / ліцензіата (його відокремленого та/або спеціалізованого структурного підрозділу) повинні бути обладнані охоронною, пожежною сигналізацією та забезпечені цілодобовою охороною, зокрема шляхом укладання договору щодо цілодобової охорони у разі, якщо документом, що підтверджує право власності або користування приміщенням, не передбачено здійснення такої охорони приміщень.

За місцезнаходженням (тимчасовим місцезнаходженням) ліцензіата (його відокремленого та/або спеціалізованого структурного підрозділу) повинна бути вивіска із зазначенням найменування та місця його розташування (поверх та номери кімнат за наявності), а також графіка роботи.

Така вивіска повинна бути розташована біля входу в приміщення, яке займає ліцензіат (його відокремлений та/або спеціалізований структурний підрозділ та/або відповідний функціональний підрозділ), та/або в холі будівлі, в якій воно знаходиться, якщо в цій будівлі знаходяться офіси інших юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.

Заявник / ліцензіат повинен забезпечити приміщення, зазначені у цьому пункті, резервним живлення та безперебійним зв’язком з мережею Інтернет не менше ніж на 12 годин поспіль.

Заявник / ліцензіат обов’язаний забезпечити доступ особам з інвалідністю та маломобільним групам населення до приміщення, в якому буде здійснюватися / здійснюється прийом клієнтів ліцензіата, з метою доступності для таких осіб послуг, які надаються згідно з ліцензією на провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках.

2. Заявник / ліцензіат зобов’язаний забезпечити безперешкодне входження уповноважених осіб НКЦПФР до приміщень, у яких він буде провадити / провадить професійну діяльність на організованих товарних ринках, у зв’язку з реалізацією ними повноважень відповідно до законодавства України.

III. Перелік документів, які подаються заявником для отримання ліцензії

1. Заявник для отримання ліцензії на провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках - діяльності з організації торгівлі продукцією на товарних біржах та/або ліцензії на провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках - діяльності з організації укладання дериватив них контрактів на товарних біржах подає такі документи:

1) заяву про видачу ліцензії (додаток 2);

2) перелік (опис) документів, що подаються для отримання ліцензії (додаток 3);

3) копії статутів таких юридичних осіб:

заявника (подається у разі, якщо заявником не надано інформацію про код доступу до результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації, що надає доступ до копії статуту в електронній формі в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у заяві про видачу ліцензії (додаток 2));

власників прямої істотної участі (засвідчені такими юридичними особами) або код доступу до результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації, що надає доступ до копії статуту в електронній формі в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;

4) довідку про структуру власності юридичної особи (додаток 1);

5) схематичне зображення організаційної структури заявника із зазначенням назви, номера, дати та органу, що затвердив / впровадив / іншим чином надав чинності організаційній структурі заявника. Схематичне зображення організаційної структури заявника повинно серед інших структурних підрозділів відображати наявність системи внутрішнього контролю (підсистем комплаєнсу, управління ризиками та внутрішнього аудиту);

6) відомості за формою анкети фізичної особи (додаток 4) щодо фізичних осіб:

керівника, членів колегіального виконавчого органу заявника;

голови та членів наглядової ради (або іншого органу, відповідального за здійснення нагляду) заявника;

осіб, що мають право першого підпису;

будь-яких представників заявника, які мають право від імені заявника вчиняти правочини, пов’язані з провадженням господарської діяльності заявника, а саме, професійної діяльності на організованих товарних ринках;

керівників функціональних та, за наявності, відокремлених і спеціалізованих підрозділів заявника;

усіх осіб, відповідальних за функціонування системи внутрішнього контролю (інформація про яких подається відповідно до вимог підпункту 12 цього пункту);

контролера(ів) та кінцевого(их) бенефіціарного(их) власника(ів) заявника;

представників контролерів, які мають право від їх імені вчиняти правочини, пов’язані з провадженням господарської діяльності заявника;

керівника, членів колегіального виконавчого органу юридичної особи - контролера заявника;

прямих власників істотної участі в заявнику;

керівника, членів колегіального виконавчого органу юридичних осіб - прямих власників істотної участі в заявнику.

Додаток 4 подається з додаванням документа компетентного органу країни постійного місця проживання та громадянства особи про наявність / відсутність у неї судимості та за наявності документів, що підтверджують ділову репутацію фізичної особи, за формою, що визначається фізичною особою самостійно.

Додаток 4, який подається щодо фізичних осіб - іноземців, може бути підписаний уповноваженою особою фізичної особи - іноземця (за довіреністю) або керівником заявника / ліцензіата.

Додаток 4 не подається заявником щодо представників, керівників, членів колегіального виконавчого органу контролера(ів) заявника, яким(и) є держава, Національний банк України, територіальна громада.

Додаток 4 не подається заявником щодо прямих власників істотної участі в заявнику, керівника та членів колегіального виконавчого органу юридичних осіб - прямих власників істотної участі в заявнику, якщо заявником, який на дату подання документів для отримання ліцензії є ліцензіатом та станом на дату подання заяви інформація щодо прямих власників істотної участі в заявнику, яка наявна в НКЦПФР, є актуальною;

7) відомості за формою анкети юридичної особи (додаток 5) щодо юридичних осіб:

заявника;

контролера(ів) заявника;

прямих власників істотної участі в заявнику;

які є членами колегіального виконавчого органу прямого власника істотної участі в заявнику/ контролера заявника.

Додаток 5 не подається заявником щодо контролера(ів) заявника, яким(и) є держава, Національний банк України, територіальна громада.

Додаток 5 не подається заявником щодо прямих власників істотної участі в заявнику, якщо заявником, який на дату подання документів для отримання ліцензії є ліцензіатом та станом на дату подання заяви інформація щодо прямих власників істотної участі в заявнику, яка наявна в НКЦПФР, є актуальною.

8) довідку про асоційованих осіб фізичної особи - власника з прямою істотною участю у заявнику / контролера заявника (додаток 6);

9) довідку про наглядову раду (або інший орган, відповідальний за здійснення нагляду юридичної особи), виконавчий орган заявника (додаток 7);

10) відомості щодо функціональних підрозділів заявника, працівники яких безпосередньо здійснюють діяльність на організованих товарних ринках (додаток 8);

11) довідку про керівних посадових осіб, фахівців заявника та його відокремленого підрозділу, що безпосередньо здійснюють професійну діяльність на організованих товарних ринках (додаток 9);

12) довідку про персональний склад служби внутрішнього аудиту, комплаєнсу, управління ризиками (особи, що проводить аудит, здійснює комплаєнс, управління ризиками) заявника (додаток 10).

13) довідку про відокремлені та/або спеціалізовані структурні підрозділи заявника, що провадять професійну діяльність на організованих товарних ринках (додаток 11) (за наявності таких підрозділів);

14) перелік учасників фінансової групи, до якої належить юридична особа (додаток 12), який подається щодо заявника та власників прямої істотної участі в заявнику, у разі якщо відповідна юридична особа належить до фінансової групи;

15) інформацію щодо фінансового стану заявника та юридичної особи - власника прямої істотної участі у заявнику:

завірені належним чином копії фінансової звітності, консолідованої і субконсолідованої фінансової звітності (у разі її складення) за 3 останні фінансові роки, підтверджені відповідними аудиторськими звітами, та документи, які підтверджують джерела походження коштів початкового капіталу.

Інформація та документи щодо джерел походження коштів початкового капіталу не подаються заявником, який на дату подання документів для отримання ліцензії здійснює інші види професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках.

У разі якщо юридична особа провадить господарську діяльність менше 3 років, але більше року, до заяви додається завірена належним чином копія фінансової звітності за повні фінансові роки провадження юридичною особою господарської діяльності та останньої проміжної фінансової інформації, складеної станом на кінець звітного періоду, що передує даті подання заяви та додатків до неї, підтвердженої, відповідно, аудиторським звітом та звітом про огляд проміжної фінансової інформації.

У разі якщо юридична особа провадить господарську діяльність протягом строку, що є меншим за 1 рік, але більше ніж 1 квартал, подається річна фінансова звітність та/або проміжна фінансова звітність з урахуванням наступного:

Подія

Державна реєстрація юридичної особи відбулася до початку звітного року

Державна реєстрація юридичної особи відбулася у звітному році

Державна реєстрація юридичної особи відбулася у поточному році

1

2

3

4

Подання заяви про видачу ліцензії у I кварталі поточного року

подається річна фінансова звітність за рік, що передує звітному року, та проміжна фінансова звітність за 9 місяців звітного року або річна фінансова звітність за звітний рік

подається проміжна фінансова звітність за 9 місяців звітного року або річна фінансова звітність за звітний рік

фінансова звітність не подається

Подання заяви про видачу ліцензії у II кварталі поточного року

подається річна фінансова звітність за звітний рік та додатково може подаватись проміжна фінансова звітність за I квартал поточного року

подається річна фінансова звітність за звітний рік та додатково може подаватись проміжна фінансова звітність за I квартал поточного року

подається проміжна фінансова звітність за I квартал поточного року

Подання заяви про видачу ліцензії у III кварталі поточного року

подається річна фінансова звітність за звітний рік та проміжна фінансова звітність за I квартал або за перше півріччя поточного року

подається річна фінансова звітність за звітний рік та проміжна фінансова звітність за I квартал або за перше півріччя поточного року

Подається проміжна фінансова звітність за I квартал або перше півріччя поточного року

Подання заяви про видачу ліцензії у IV кварталі поточного року

подається річна фінансова звітність за звітний рік та проміжна фінансова звітність за перше півріччя або за 9 місяців поточного року

подається річна фінансова звітність за звітний рік та проміжна фінансова звітність за перше півріччя або за 9 місяців поточного року

Подається проміжна фінансова звітність за перше півріччя або 9 місяців поточного року

У разі подання документів щодо юридичної особи, державна реєстрація якої відбулася у кварталі, в якому подається заява про видачу ліцензії, фінансова звітність та звіт щодо огляду відповідної проміжної фінансової звітності, такої юридичної особи, не подається.

У такому випадку подаються документи щодо джерел походження коштів початкового капіталу заявника.

16) документи, що дають змогу зробити висновок про фінансовий стан фізичної особи - власника прямої істотної участі та кінцевого бенефіціарного власника у заявнику, включаючи інформацію про джерела походження коштів, активів та зобов’язань, а також інформацію про відносини застави, іпотеки, гарантії, стороною яких є особа (якщо вони не подавались, як документи щодо джерел походження коштів початкового капіталу заявника);

17) документи про наявність у заявника приміщення, необхідного та достатнього для провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках згідно з вимогами законодавства (свідоцтво про право власності, договір оренди / суборенди, який укладений заявником з усіма змінами та актом про передачу приміщення в оренду / суборенду тощо), що має містити, зокрема, інформацію про право власності або право користування нежитловим приміщенням (із зазначенням підстави та строку права користування) за місцезнаходженням, у якому буде провадитись професійна діяльність на організованих товарних ринках, його площу, забезпечення цього приміщення цілодобовою охороною, із зазначенням способів здійснення такої охорони (телевідеоконтроль, встановлення системи охоронної сигналізації, зокрема, кнопки тривожної сигналізації, цілодобова присутність охоронця тощо), забезпечення цього приміщення пожежною сигналізацією (подається окремо щодо заявника, його відокремленого та спеціалізованого структурного підрозділу (у разі наявності)), забезпечення цього приміщення резервним живленням та безперебійним зв’язком з мережею Інтернет;

18) довідку у довільній формі про наявність у заявника обладнання, комп’ютерної техніки та програмного забезпечення (програмно-технічного комплексу), системи та засобів, що забезпечують безперервність і постійність надання послуг, які у своїй сукупності є достатніми для забезпечення провадження відповідного виду професійної діяльності на організованих товарних ринках;

19) атестат відповідності Комплексної системи захисту інформації, виданий в установленому законодавством порядку за результатами проведення державної експертизи у сфері технічного захисту інформації;

20) договір з ЦОД про забезпечення дублювання або резервування оригінальних інформаційних масивів;

21) внутрішні документи (правила, положення, регламенти тощо) з питань, визначених у пункті 2 глави шостої розділу II цих Ліцензійних вимог;

22) платіжний документ, що підтверджує внесення заявником плати за видачу ліцензії.

Щодо іноземних юридичних осіб та/або фізичних осіб - іноземців, які є власниками прямої істотної участі у заявнику, додатково подається письмовий дозвіл на участь таких осіб у заявнику в Україні, виданий уповноваженим контролюючим органом держави, в якій зареєстровано головний офіс іноземної юридичної особи / в якій фізична особа - іноземець має постійне місце проживання, якщо законодавством такої держави вимагається отримання зазначеного дозволу, або письмове запевнення таких осіб у відсутності в законодавстві відповідної держави вимог (підстав) щодо отримання такого дозволу.

Щодо іноземних юридичних осіб, які є власниками прямої істотної участі у заявнику, додатково подається:

рішення уповноваженого органу управління (особи) іноземної юридичної особи про участь у заявнику;

витяг із торговельного, банківського, судового реєстрів або інші офіційні документи, що підтверджують реєстрацію іноземної юридичної особи в державі, в якій зареєстровано її головний офіс, та дають можливість ідентифікувати таку іноземну юридичну особу.

Документи та інформація щодо власників прямої істотної участі в заявнику, визначена підпунктами 3, 8, 14-16, 20 цього пункту, не подаються заявником якщо заявник на дату подання документів для отримання ліцензії є ліцензіатом та станом на дату подання заяви інформація, яка наявна в НКЦПФР, є актуальною.

2. Разом з документами, передбаченими пунктом 1 цього розділу, заявник подає документи, необхідні для реєстрації правил функціонування організованого ринку капіталу, перелічені в пункті 1 розділу V цих Ліцензійних умов. Такі документи подаються в порядку, визначеному для подачі документів, передбачених цим розділом.

3. Документи, передбачені цим розділом, заявник надає до НКЦПФР у порядку, встановленому Порядком видачі ліцензії.

IV. Відомості, які ліцензіат подає до НКЦПФР під час провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках

1. Ліцензіат у разі створення ним в процесі провадження професійної діяльності на організованих товарних ринках нового відокремленого підрозділу та/або спеціалізованого структурного підрозділу, якому будуть надані повноваження провадити професійну діяльність на організованих товарних ринках та професійну діяльність на ринках капіталу (у разі поєднання ліцензіатом професійної діяльність на організованих товарних ринках з окремими видами професійної діяльності на ринках капіталу) згідно з отриманою ліцензією, повинен за місяць до початку провадження діяльності таким підрозділом (окрім відокремленого підрозділу за межами України) подати до НКЦПФР:

1) рішення про створення відокремленого та/або спеціалізованого структурного підрозділу ліцензіата та надання повноважень такому підрозділу;

2) положення про відокремлений підрозділ та/або спеціалізований структурний підрозділ, затверджене в установленому порядку. У разі внесення змін до документів, що подавались ліцензіатом для отримання ліцензії, також подаються такі документи зі змінами;

3) затверджену організаційну структуру відокремленого підрозділу або нову організаційну структуру ліцензіата у разі створення спеціалізованого структурного підрозділу;

4) інформацію та документи про наявність приміщення, необхідного для провадження таким підрозділом відповідного виду професійної діяльності (подається інформація та документи, які визначені підпунктом 17 пункту 1 розділу III цих Ліцензійних вимог).

Якщо в документі, що підтверджує право власності або користування приміщенням, передбачені умови здійснення охорони та забезпечення цього приміщення пожежною сигналізацією, окремий документ не надається;

5) додатки 4, 8, 9, 11 до цих Ліцензійних умов. У разі зміни інформації в інших додатках, які подавались ліцензіатом для отримання ліцензії, також подаються такі додатки зі змінами.

У разі створення відокремленого підрозділу за межами України ліцензіат повинен перед поданням інформації та документів, визначених підпунктами 1-5 цього пункту, отримати погодження НКЦПФР на створення такого відокремленого підрозділу відповідно до Порядку надання погодження на створення професійним учасником фондового ринку відокремленого підрозділу за межами України, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 06 листопада 2012 року № 1583, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 листопада 2012 року за № 1999/22311.

2. Ліцензіат у разі ліквідації ним відокремленого та/або спеціалізованого структурного підрозділу та/або припинення провадження таким підрозділом професійної діяльності на організованих товарних ринках та професійної діяльності на ринках капіталу (у разі поєднання ліцензіатом професійної діяльність на організованих товарних ринках з окремими видами професійної діяльності на ринках капіталу) згідно з отриманою ліцензією зобов’язаний не пізніше ніж за 10 робочих днів до дати припинення зазначеної діяльності цим підрозділом та/або його ліквідації подати до НКЦПФР рішення відповідного органу ліцензіата.

3. Ліцензіат протягом 10 робочих днів (якщо інший строк не визначено наступними абзацами цього пункту) з дати виникнення змін в інформації та документах, що подавались ним для отримання ліцензії, згідно переліку, визначеного розділом III цих Ліцензійних умов, або подавались ним відповідно до пункту 1 цього розділу, у процесі здійснення професійної діяльності на організованих товарних ринках, зобов’язаний повідомити НКЦПФР шляхом заповнення та направлення додатків, в яких відбулись зміни (із зазначенням таких змін та додаванням документів, які підтверджують зазначені зміни (за наявності)), іншої інформації та документів, в яких відбулись зміни.

Для цілей цього пункту датою виникнення змін є дата прийняття відповідного рішення уповноваженим органом ліцензіата або дата отримання ліцензіатом відповідної інформації про зміни, що відбулись, в тому числі, отримання повідомлення від НКЦПФР.

Інформація про зміни до статуту подається шляхом направлення повідомлення у довільній формі щодо внесення змін до статуту із зазначенням опису усіх змін, що були внесені, та дати державної реєстрації.

При внесенні змін до статуту, пов’язаних зі збільшенням статутного капіталу, ліцензіат (окрім ліцензіатів, які є акціонерними товариствами) повинен подати НКЦПФР відповідний(і) документ(и)) банку, що підтверджує(ють) сплату збільшення статутного капіталу ліцензіата виключно за рахунок грошових коштів (крім випадку збільшення статутного капіталу за рахунок прибутку), з додаванням інформації та документів, що підтверджують джерела походження коштів, внесених до статутного капіталу ліцензіата, протягом 5 робочих днів після повної сплати збільшення статутного капіталу.

У разі виникнення у юридичних осіб-контролерів ліцензіата змін щодо ідентифікації, ділової репутації осіб та/або призначення нових осіб, які виконують відповідні обов’язки, інформація подається ліцензіатом протягом 5 робочих днів з дати виникнення змін, якщо така інформація не була подана юридичною особою-контролером самостійно.

Зміни до документів, що підтверджують право ліцензіата на користування нежитловими приміщеннями та забезпечення таких приміщень цілодобовою охороною і протипожежною сигналізацією надаються у випадках, якщо такі зміни стосуються вимог цих Ліцензійних умов до приміщення ліцензіата (крім банку) (його відокремлених та/або спеціалізованих структурних підрозділів).

Зміни у додатку 6 до цих Ліцензійних умов подаються ліцензіатом протягом 20 робочих днів з дати виникнення змін.

4. Ліцензіат у разі обрання / призначення особи на одну із таких посад: керівник, член колегіального виконавчого органу, голова або член наглядової ради (іншого органу, відповідального за здійснення нагляду), а також призначення особи виконуючим обов’язки керівника, повинен подати до НКЦПФР протягом 10 робочих днів з дня прийняття рішення про обрання / призначення її на посаду, призначення виконуючим обов’язки керівника, інформацію щодо такої особи, за формою додатка 4 до цих Ліцензійних умов, документ компетентного органу країни постійного місця проживання та громадянства такої особи про наявність / відсутність у неї судимості.

У разі, якщо зміни стосуються фізичної особи - нерезидента та згідно з процедурами країни постійного місця проживання та громадянства такої особи строки отримання документа про наявність / відсутність у неї судимості становлять більше 10 робочих днів, до пакету документів додається копія заяви про направлення запиту для отримання документа про наявність / відсутність судимості. В такому разі документ компетентного органу країни постійного місця проживання та громадянства такої особи про наявність / відсутність у неї судимості подається протягом 15 робочих днів з дати отримання такого документа ліцензіатом, але в будь-якому випадку не пізніше 1 місяця з дня прийняття рішення про обрання / призначення такої особи на посаду.

У разі тимчасової відсутності керівника більше 3 місяців поспіль ліцензіат повинен подати до НКЦПФР інформацію, визначену абзацом першим цього пункту, щодо особи, яка тимчасово виконує його обов’язки, не пізніше 92 дня тимчасової відсутності керівника.

Ліцензіат може подати до НКЦПФР інформацію, визначену абзацом першим цього пункту, щодо будь-якого працівника такого ліцензіата, який у подальшому може бути призначений виконуючим обов’язки керівника, у тому числі тимчасово.

У випадку наявності рішення НКЦПФР про відповідність особи посаді, на яку ліцензіат призначив / обрав або планує призначити / обрати таку особу, інформація визначена абзацом першим цього пункту щодо такої особи не подається.

У разі отримання від ліцензіата інформації, визначеної абзацом першим цього пункту, НКЦПФР проводить оцінку на відповідність такої особи вимогам, встановленим цими Ліцензійними умовами та законодавством до осіб для зайняття відповідної посади у ліцензіаті, та за результатом приймає рішення про відповідність або не відповідність особи займаній посаді і протягом 3 днів із дня прийняття рішення повідомляє ліцензіата офіційним каналом зв’язку шляхом направлення відповідного листа та копії такого рішення в електронній формі.

5. У разі тимчасової зміни ліцензіатом місцезнаходження (ремонт приміщення тощо) - повідомлення про ці зміни направляється ліцензіатом до НКЦПФР не пізніше ніж за 5 робочих днів до дати фактичної зміни місцезнаходження (із зазначенням нового місцезнаходження, графіка роботи, а також терміну перебування за новим місцезнаходженням, посилання на вебсторінку, де оприлюднено таку інформацію (посилання має містити універсальний покажчик місцезнаходження - Universal Resource Locator (URL-адресу), доменне ім’я, місцезнаходження сторінки та назву файла), з наданням до НКЦПФР протягом 15 робочих днів з дати виникнення таких змін договору (крім випадку, коли тимчасова зміна місцезнаходження не буде перевищувати тридцять календарних днів, про що зазначається у відповідному повідомленні), що підтверджує право тимчасового користування приміщенням, яке повинно відповідати вимогам щодо приміщення ліцензіата, установленим для відповідного виду діяльності.

Ліцензіат при зміні тимчасового місцезнаходження на місцезнаходження, зазначене у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, повинен не пізніше ніж за 5 робочих днів до дати фактичної зміни місцезнаходження повідомити про це НКЦПФР.

У разі зміни інформації про поверх та/або номер офісу (за наявності) ліцензіата, які були повідомлені НКЦПФР ліцензіатом відповідно до цих Ліцензійних умов, до НКЦПФР надається повідомлення про ці зміни не пізніше ніж за 5 робочих днів до дати фактичної зміни поверху та/або номеру офісу (за наявності) ліцензіата, якщо такі зміни не відображаються в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

6. Ліцензіат щороку подає до НКЦПФР довідку про схематичне зображення структури власності юридичної особи ліцензіата за формою додатка 1 до цих Ліцензійних умов, з доданням схематичного зображення такої структури, до 01 лютого станом на 01 січня поточного року. Ліцензіат в структурі власності якого є фізичні особи - іноземці та/або іноземні юридичні особи має право подати вищезазначену довідку до 01 квітня станом на 01 січня поточного року.

7. Ліцензіат зобов’язаний негайно, але не пізніше наступного робочого дня після настання обставин, перелічених в цьому пункті, подати до НКЦПФР інформацію про:

арешт банківських рахунків ліцензіата. Подається ліцензіатом негайно, але не пізніше наступного робочого дня після того, як йому стало відомо про арешт коштів на банківських рахунках ліцензіата;

зміну графіка роботи ліцензіата (крім зміни графіка роботи у зв’язку з перенесенням вихідних та робочих днів відповідно до рішень Кабінету Міністрів України та Національного банку України), адреси вебсайту ліцензіата, зміну контактних даних (телефону, електронної адреси);

зміну банку(ів), що обслуговує(ють) ліцензіата;

настання або закінчення форс-мажорних обставин з наданням письмових пояснень щодо таких обставин та документів, які підтверджують настання або закінчення зазначених обставин (у разі їх наявності), які безпосередньо впливають на можливість ліцензіата забезпечувати безперервність своєї діяльності та постійність надання послуг;

прийняття рішення про припинення діяльності ліцензіата шляхом його реорганізації (злиття, приєднання поділу, виділення, перетворення) або ліквідації з будь-яких причин, з додаванням відповідного рішення.

8. Протягом 5 робочих днів після оприлюднення річної фінансової звітності та річної консолідованої фінансової звітності разом з копією аудиторського звіту ліцензіат письмово у довільній формі повідомляє про це НКЦПФР із зазначенням посилання на вебсторінку власного вебсайту, де була оприлюднена зазначена інформація. Таке посилання повинно мати універсальний покажчик місцезнаходження (Universal Resource Locator) (URL-адресу), доменне ім’я, місцезнаходження сторінки та назву файлу, на який здійснюється посилання.

9. Ліцензіат зобов’язаний протягом 10 робочих днів з дати виникнення змін, що відбулись у процесі його професійної діяльності, подати до НКЦПФР у письмовій формі інформацію про укладені договори з особами, які провадять клірингову діяльність (із зазначенням їх повного найменування, місцезнаходження та номера телефону).

10. Відомості та/або документи, які ліцензіат надає згідно з цим розділом, ліцензіат надає до НКЦПФР у порядку, встановленому Порядком видачі ліцензії.

У всіх документах, визначених цим розділом, які подає ліцензіат у формі додатків до цих Ліцензійних умов, слово «заявник» у всіх відмінках має бути замінено словом «ліцензіат» у відповідних відмінках.

Усі відомості та/або документи подаються до НКЦПФР українською мовою, із супровідним листом, засвідченим підписом керівника, у якому необхідно обов’язково зазначити дату і номер рішення про видачу ліцензії на провадження відповідного виду професійної діяльності на організованих товарних ринках.

У разі якщо відомості та/або документи підписані не керівником ліцензіата, а виконувачем його обов’язків (крім випадків, установлених законами), ліцензіат повинен надати документ, який підтверджує повноваження цієї особи.

У разі настання форс-мажорних обставин строк надання інформації, передбаченої цим розділом, продовжується НКЦПФР до дати отримання документів щодо закінчення таких обставин.

11. Якщо інформація, яку необхідно надати згідно з вимогами цих Ліцензійних умов, вже є в результаті оприлюднення у публічному доступі українською мовою у візуальній формі, що дає змогу сприймати зміст інформації людиною і відтворювати інформацію на папері для необмеженого завантаження та копіювання на вебсайті юридичної особи та/або у базі даних особи, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників ринків капіталу та професійних учасників організованих товарних ринків, ліцензіат подає реквізити для забезпечення можливості автоматичного завантаження копій цих документів з мережі Інтернет, що мають містити повну адресу файлу, за якою може бути здійснене вільне і пряме завантаження копій цих документів засобами автоматизації (без необхідності попередньої реєстрації, введення кодів, інших додаткових дій на забезпечення завантаження), в форматі універсального покажчика місцезнаходження Universal Resource Locator (URL-адреса), ім’я файлу (включаючи розширення в імені файлу, яке має відповідати його типу / формату), точний розмір файлу та контрольну суму для забезпечення можливості автоматичного контролю точності копіювання вмісту.

У разі необхідності подання до НКЦПФР відомостей та/або документів під час провадження ліцензіатом професійної діяльності на організованих товарних ринках, який поєднує свою діяльність з окремими видами професійної діяльності на ринках капіталу, відомості, які є однаковими для кожного окремого виду діяльності, подаються один раз.

V. Порядок реєстрації правил (змін до правил) товарної біржі та погодження змін до статуту ліцензіата

1. Для реєстрації правил (змін до правил) товарна біржа надає до НКЦПФР такі документи:

заяву про реєстрацію правил (змін до правил) товарної біржі;

перелік (опис) документів, що подаються для реєстрації правил (змін до правил);

обґрунтування причин внесення змін до правил товарної біржі;

правила (у разі внесення змін правила подаються у новій редакції з урахуванням внесених змін), затверджені уповноваженим органом (посадовою особою) товарної біржі, а також регулятором відповідного товарного ринку та/або центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у відповідних сферах (у разі якщо така вимога встановлена їх нормативно-правовими актами), підписані головою уповноваженого органу (посадовою особою) товарної біржі (у разі подачі документів у паперовій формі правила подаються у двох примірниках);

порівняльну таблицю старої та нової редакцій правил товарної біржі із зазначенням підстав для внесення змін у паперовій та електронній формах;

платіжний документ про перерахування плати за реєстрацію правил або змін до них.

2. У разі внесення змін до правил товарна біржа зобов’язана подавати до НКЦПФР на реєстрацію всі зміни, що вносяться до правил товарної біржі.

3. Ліцензіат до державної реєстрації змін до статуту повинен подати до НКЦПФР на погодження нову редакцію статуту та такі документи:

заяву про погодження змін до статуту;

перелік (опис) документів, що подаються для реєстрації змін до статуту;

обґрунтування причин унесення змін до статуту;

примірник оригіналу рішення про затвердження змін до статуту;

нову редакцію статуту, з урахуванням внесених змін, оформлену відповідно до вимог статті 15 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (у разі подачі документів у паперовій формі нова редакція статуту подається у трьох примірниках).

порівняльну таблицю старої та нової редакцій статуту;

платіжний документ про перерахування плати за погодження статуту (змін до статуту).

Статут ліцензіата повинен відповідати вимогам законодавства України.

4. Адміністративна послуга НКЦПФР з реєстрації правил (змін до правил) товарної біржі, погодження статуту (змін до статуту) товарної біржі надається з урахуванням вимог, визначених Порядком надання адміністративних послуг Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, затвердженим рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17 листопада 2021 року № 1124, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03 лютого 2022 року за № 147/37483.

5. Адміністративна послуга НКЦПФР з реєстрації правил (змін до правил) товарної біржі, погодження статуту (змін до статуту) товарної біржі є платною послугою, розмір плати за надання якої встановлено Розмірами плати за реєстраційні дії щодо учасників ринків капіталу та інших осіб, затвердженими рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13 червня 2022 року № 620, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2022 року за № 909/38245.

6. Документи, передбачені цим розділом, ліцензіат надає до НКЦПФР:

в електронній формі з урахуванням вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг офіційним каналом зв’язку засобами, визначеними окремим документом нормативно-технічного характеру, інформація про які оприлюднена на офіційному вебсайті НКЦПФР, із застосуванням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису уповноваженої особи що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису уповноваженої особи, який повинен містити ідентифікаційні дані юридичної особи - заявника, представником якої є така особа (повне або офіційне скорочене найменування та ідентифікаційний код юридичної особи) на кожному окремому електронному документі;

або особисто або надсилає поштою (рекомендованим листом).

Документи, передбачені цим розділом, подаються до НКЦПФР українською мовою, із супровідним листом, засвідченим підписом керівника, у якому необхідно обов’язково зазначити дату і номер рішення про видачу ліцензії на провадження професійною діяльністю на організованих товарних ринках.

При наданні документів особисто або поштою, у документах, що надаються згідно з цим розділом та мають більше одного аркуша, усі аркуші повинні бути пронумеровані, прошиті та засвідчені в установленому порядку.

У разі якщо документи підписані не керівником ліцензіата, а виконувачем його обов’язків (крім випадків, установлених законами), ліцензіат повинен надати документ, який підтверджує повноваження цієї особи.

7. У разі подання для реєстрації правил (змін до правил) або для погодження змін до статуту товарної біржі неповного пакета документів або подання документів з порушенням вимог, встановлених пунктом 6 цього розділу, НКЦПФР інформує ліцензіата про залишення документів без руху протягом 3 робочих днів з дня отримання таких документів шляхом направлення офіційним каналом зв’язку відповідного повідомлення, що містить виявлені недоліки з посиланням на порушені вимоги Ліцензійних умов, спосіб та строк усунення недоліків, а також способи, порядок та строки оскарження рішення про залишення документів без руху.

Строк для усунення недоліків не може бути меншим 5 робочих днів.

За клопотанням ліцензіата НКЦПФР може продовжити строк усунення виявлених недоліків.

У разі усунення виявлених недоліків у строк, встановлений НКЦПФР, документи, подані для реєстрації правил (змін до правил) або для погодження змін до статуту ліцензіата вважаються поданими в день їх первинного подання. При цьому строк розгляду документів продовжується на строк залишення заяви про видачу ліцензії без руху.

8. За наслідками розгляду заяви та поданих на реєстрацію правил (змін до правил) / поданої на погодження нової редакції статуту товарної біржі НКЦПФР не пізніше 30 днів з дня одержання документів, передбачених пунктами 1, 2 цього розділу, приймається одне з таких рішень:

про реєстрацію правил (змін до правил) / про погодження змін до статуту товарної біржі;

про відмову в реєстрації правил (змін до правил) / в погодження змін до статуту товарної біржі.

9. За письмовим зверненням ліцензіата, поданим до НКЦПФР офіційним каналом зв’язку протягом строку розгляду документів, поданих ліцензіатом для реєстрації правил (змін до правил) або для погодження змін до статуту ліцензіата, про відмову від розгляду НКЦПФР цих документів з метою доопрацювання поданих документів, НКЦПФР з дати отримання такого звернення припиняє їх розгляд та вважає їх такими, що повернуті заявнику. Після доопрацювання заявник подає документи у загальному порядку.

10. Підставою для відмови в реєстрації правил (змін до правил) / погодження змін до статуту товарної біржі можуть бути:

невідповідність поданих документів вимогам законодавства;

наявність у поданих документах недостовірних даних;

неусунення виявлених недоліків, що стали підставою для залишення документів, поданих ліцензіатом для реєстрації правил (змін до правил) або для погодження змін до статуту ліцензіата, без руху, у тому числі у строк, встановлений у повідомлені НКЦПФР про залишення заяви про видачу ліцензії без руху відповідно до абзацу першого пункту 7 цього розділу.

11. У рішенні про відмову в реєстрації правил (змін до правил) / в погодженні змін до статуту товарної біржі мають бути зазначені підстави для відмови з відповідним обґрунтуванням.

12. Якщо НКЦПФР прийнято рішення про відмову в реєстрації правил (змін до правил), товарна біржа не може використовувати зазначені правила (зміни до правил) у своїй діяльності та повинна скасувати їх.

13. Повідомлення про прийняте НКЦПФР рішення в письмовій формі та копія відповідного рішення надсилаються заявнику не пізніше 30 днів з дня одержання заяви та документів на реєстрацію правил (змін до правил) товарної біржі.

14. У разі прийняття НКЦПФР рішення про реєстрацію правил (змін до правил) або погодження змін до статуту, які були надані до НКЦПФР у паперовій формі, на всіх примірниках відповідних правил (змін до правил) або змін до статуту товарної біржі, по одному з яких залишається в НКЦПФР, а інші повертаються заявнику, ставиться відмітка НКЦПФР про реєстрацію або погодження із зазначенням дати та номера відповідного рішення НКЦПФР.

15. Товарна біржа має право здійснювати діяльність на підставі правил товарної біржі (у тому числі з урахуванням внесених змін до правил), після прийняття НКЦПФР рішення про реєстрацію правил (змін до правил) товарної біржі.

Т.в.о. директора
департаменту методології
регулювання професійних
учасників ринку
цінних паперів









І. Козловська


Додаток 1
до Ліцензійних умов
провадження професійної діяльності
на організованих товарних ринках
(пункт 2 глави 7 розділу II)

ДОВІДКА
про структуру власності юридичної особи


Додаток 2
до Ліцензійних умов
провадження професійної діяльності
на організованих товарних ринках
(підпункт 1 пункту1 розділу III)

ЗАЯВА
про видачу ліцензії


Додаток 3
до Ліцензійних умов
провадження професійної діяльності
на організованих товарних ринках
(підпункт 3 пункту 1 розділу III)

ПЕРЕЛІК (ОПИС) ДОКУМЕНТІВ,
що подаються для отримання ліцензії


Додаток 4
до Ліцензійних умов
провадження професійної діяльності
на організованих товарних ринках
(підпункт 6 пункту 1 розділу III)

АНКЕТА
фізичної особи


Додаток 5
до Ліцензійних умов
провадження професійної діяльності
на організованих товарних ринках
(підпункт 7 пункту 1 розділу III)

АНКЕТА
юридичної особи


Додаток 6
до Ліцензійних умов
провадження професійної діяльності
на організованих товарних ринках
(підпункт 8 пункту 1 розділу III)

ДОВІДКА
про асоційованих осіб фізичної особи - власника з прямою істотною участю у заявнику / контролера заявника


Додаток 7
до Ліцензійних умов
провадження професійної діяльності
на організованих товарних ринках
(підпункт 9 пункту 1 розділу III)

ДОВІДКА
про наглядову раду (або інший орган, відповідальний за здійснення нагляду юридичної особи), виконавчий орган заявника


Додаток 8
до Ліцензійних умов
провадження професійної діяльності
на організованих товарних ринках
(підпункт 10 пункту 1 розділу III)

ВІДОМОСТІ
щодо функціональних підрозділів заявника, працівники яких безпосередньо здійснюють професійну діяльність на організованих товарних ринках


Додаток 9
до Ліцензійних умов
провадження професійної діяльності
на організованих товарних ринках
(підпункт 11 пункту 1 розділу III)

ДОВІДКА
про керівних посадових осіб, фахівців заявника та його відокремленого підрозділу, що безпосередньо здійснюють професійну на організованих товарних ринках


Додаток 10
до Ліцензійних умов
провадження професійної діяльності
на організованих товарних ринках
(підпункт 12 пункту 1 розділу III)

ДОВІДКА
про персональний склад служби внутрішнього аудиту, комплаєнсу, управління ризиками (особи, що проводить аудит, здійснює комплаєнс, управління ризиками) заявника


Додаток 11
до Ліцензійних умов
провадження професійної діяльності
на організованих товарних ринках
(підпункт 13 пункту 1 розділу III)

ДОВІДКА
про відокремлені та/або спеціалізовані структурні підрозділи заявника, що провадять професійну діяльність на організованих товарних ринках


Додаток 12
до Ліцензійних умов
провадження професійної діяльності
на організованих товарних ринках
(підпункт 14 пункту 1 розділу III)

ПЕРЕЛІК
учасників фінансової групи, до якої належить юридична особа

  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • Зміст

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: