Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо уточнення повноважень суб’єктів забезпечення цивільного захисту та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Внести до постанов Кабінету Міністрів України зміни щодо уточнення повноважень суб’єктів забезпечення цивільного захисту, що додаються.
2. Визнати такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України згідно з переліком, що додається.
ЗМІНИ
щодо уточнення повноважень суб’єктів забезпечення цивільного захисту, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України
1. У постанові Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2013 р. № 616 “Про затвердження Положення про добровільні формування цивільного захисту” (Офіційний вісник України, 2013 р., № 68, ст. 2480):
1) пункт 3 після слова “Рекомендувати” доповнити словами “іншим органам державної влади,”;
2) пункт 3 Положення про добровільні формування цивільного захисту, затвердженого зазначеною постановою, після слів “центрального органу виконавчої влади,” доповнити словами “іншого органу державної влади,”.
2. У Порядку утворення, завданнях та функціях формувань цивільного захисту, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2013 р. № 787 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 85, ст. 3156; 2023 р., № 23, ст. 1298):
1) абзац четвертий пункту 3 викласти в такій редакції:
“експлуатують об’єкти підвищеної небезпеки.”;
2) пункт 4 доповнити абзацом такого змісту:
“У разі відсутності на території територіальної громади відповідних сил та засобів для утворення та забезпечення функціонування територіального формування заходи щодо забезпечення такого формування можуть здійснюватися декількома сусідніми територіальними громадами на підставі договору про співробітництво.”;
3) пункт 6 доповнити абзацами такого змісту:
“Сили та засоби суб’єктів господарювання приватної форми власності включаються до територіальних формувань цивільного захисту на підставі договорів між місцевими органами виконавчої влади, виконавчими органами міських, селищних та сільських рад і відповідними суб’єктами господарювання.
Загальна кількість та місця розташування територіальних формувань цивільного захисту визначаються і затверджуються Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями за погодженням із ДСНС.”;
4) у пункті 7:
абзац перший викласти в такій редакції:
“7. До формувань цивільного захисту призначаються на добровільній основі працівники суб’єктів господарювання, які досягли 18 років, мають повну цивільну дієздатність, здатні за станом здоров’я виконувати покладені на них обов’язки, що підтверджується попередніми та періодичними медичними оглядами (далі - працівники).”;
в абзаці другому слова “працівниками, які не призначені для доукомплектування Збройних Сил, інших військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, не залучені” замінити словами “працівниками, які не залучені”;
5) пункт 9 після слова “ведеться” доповнити словами “органами управління територіальних формувань цивільного захисту,”;
6) абзац другий пункту 10 викласти в такій редакції:
“Працівники суб’єктів господарювання, що призначаються до складу формувань цивільного захисту, забезпечуються засобами індивідуального захисту, приладами радіаційної і хімічної розвідки та дозиметричного контролю у встановленому порядку.”;
7) в абзаці третьому пункту 12 слова “та міські ради у містах обласного значення” замінити словами “, виконавчі органи міських, селищних та сільських рад”;
8) доповнити Порядок новим пунктом 13 такого змісту:
“13. Матеріально-технічне та фінансове забезпечення діяльності об’єктових формувань цивільного захисту здійснюється за рахунок коштів підприємств, установ, організацій, що утворюють такі формування, а також добровільних пожертвувань юридичних і фізичних осіб, інших не заборонених законодавством джерел.
Матеріально-технічне та фінансове забезпечення діяльності територіальних формувань цивільного захисту під час проведення відновлювальних робіт здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, а також добровільних пожертвувань юридичних і фізичних осіб, інших не заборонених законодавством джерел.”.
3. У Положенні про єдину державну систему цивільного захисту, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 9 січня 2014 р. № 11 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 8, ст. 245; 2023 р., № 23, ст. 1298):
1) абзац перший пункту 7 викласти в такій редакції:
“7. Функціональні підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту (далі - функціональні підсистеми) створюються у відповідних сферах суспільного життя центральними органами виконавчої влади з метою захисту населення і об’єктів функціональної підсистеми від надзвичайних ситуацій у мирний час та в особливий період, здійснення заходів цивільного захисту відповідного галузевого спрямування, зменшення матеріальних втрат у разі їх виникнення на об’єктах функціональної підсистеми, забезпечення готовності підпорядкованих їм сил і засобів до дій, спрямованих на запобігання і реагування на надзвичайні ситуації.”;
2) у пункті 8:
абзац четвертий викласти в такій редакції:
“районними, районними у мм. Києві та Севастополі держадміністраціями - у районах (крім територій міських територіальних громад, адміністративними центрами яких є обласні центри), районах у мм. Києві та Севастополі;”;
доповнити пункт після абзацу четвертого новим абзацом такого змісту:
“виконавчими органами міських рад - на території міських територіальних громад, адміністративними центрами яких є обласні центри.”.
У зв’язку з цим абзаци п’ятий - сьомий вважати відповідно абзацами шостим - восьмим;
абзац шостий після слів “міських рад” доповнити словами “(крім міських рад територіальних громад, адміністративними центрами яких є обласні центри)”;
3) в абзаці сьомому пункту 11 слово “утворюються” замінити словами “можуть утворюватися”;
4) в абзаці другому підпункту 1 та абзаці четвертому підпункту 2 пункту 24 слова “потенційно небезпечних об’єктах,” виключити;
5) пункт 25 доповнити абзацами такого змісту:
“До основних заходів, що здійснюються в разі переведення єдиної державної системи цивільного захисту з режиму функціонування в мирний час на режим функціонування в особливий період у період воєнного стану, залежно від встановленого ступеня готовності відносяться:
оповіщення органів управління та сил цивільного захисту єдиної державної системи цивільного захисту, а також населення про загрозу чи застосування противником засобів ураження;
введення в дію та реалізація планів цивільного захисту на особливий період;
приведення органів управління та сил цивільного захисту, пунктів управління, систем зв’язку та оповіщення в готовність до дій в умовах особливого періоду;
організація та проведення рятувальних та інших невідкладних робіт, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, які виникли внаслідок воєнних (бойових) дій, зокрема із застосуванням засобів ураження;
переведення органів управління та сил цивільного захисту на штати воєнного часу;
розгортання спеціальних формувань, призначених для виконання окремих завдань цивільного захисту, на територіях та у населених пунктах, віднесених до груп цивільного захисту, а також на об’єктах суб’єктів господарювання, віднесених до категорій цивільного захисту;
визначення населених пунктів та районів, що потребують проведення гуманітарного розмінування, маркування небезпечних ділянок, проведення очищення (розмінування) територій;
уточнення потреби в захисних спорудах для укриття населення та приведення в готовність усіх об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, забезпечення цілодобового доступу до таких об’єктів;
організація будівництва захисних споруд цивільного захисту, споруд подвійного призначення та виготовлення (монтування) первинних (мобільних) і облаштування найпростіших укриттів, а також (у разі потреби) відновлення пошкоджених (зруйнованих) об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту;
здійснення заходів із забезпечення захисту джерел водопостачання;
здійснення заходів із забезпечення сталої роботи або безаварійної зупинки суб’єктів господарювання, забезпечення живучості об’єктів критичної інфраструктури, призначених для життєзабезпечення населення;
приведення у готовність до виконання завдань за призначенням формувань, які здійснюють радіаційне та хімічне спостереження (розрахунково-аналітичні групи, пости радіаційного і хімічного спостереження, диспетчерські служби), здійснення постійного радіаційного та хімічного спостереження;
здійснення заходів щодо зменшення обсягу запасів небезпечних хімічних, вибухо- і пожежонебезпечних речовин на об’єктах підвищеної небезпеки;
здійснення заходів щодо захисту сільськогосподарських тварин, тваринницьких приміщень, ферм і комплексів, створення запасів кормів і води;
здійснення заходів щодо підвищення рівня протипожежного захисту об’єктів та територій;
видача засобів індивідуального захисту органів дихання населенню та органам управління цивільного захисту, а також засобів індивідуального захисту, приладів радіаційної, хімічної розвідки та дозиметричного контролю особовому складу сил цивільного захисту;
підготовка до роботи в умовах особливого періоду мережі закладів охорони здоров’я, забезпечення їх лікарськими засобами та медичними виробами, а також здійснення підготовчих заходів до прийому постраждалих та надання їм медичної допомоги;
підготовка до роботи органів з евакуації, уточнення документації щодо організації та проведення евакуації населення та матеріальних і культурних цінностей;
здійснення заходів з підготовки інфраструктури безпечних районів до прийому евакуйованого населення та матеріальних і культурних цінностей, організація забезпечення життєдіяльності евакуйованого населення та розміщення матеріальних і культурних цінностей;
проведення (у разі потреби) за окремим рішенням Кабінету Міністрів України, відповідних місцевих органів виконавчої влади (військових адміністрацій) евакуації населення та матеріальних і культурних цінностей з районів можливих воєнних (бойових) дій у безпечні райони;
організація забезпечення евакуйованого населення житлом, основними продовольчими і непродовольчими товарами;
видача особовому складу органів управління та сил цивільного захисту посвідчень особи для персоналу цивільної оборони (цивільного захисту) міжнародного зразка;
нанесення (оновлення) на будівлі, споруди, транспортні засоби, спеціальну та іншу техніку, які підпадають під дію норм міжнародного гуманітарного права, відповідних розпізнавальних знаків (емблем);
навчання населення способам захисту від наслідків надзвичайних ситуацій, спричинених застосуванням засобів ураження;
відновлення та підтримання громадського порядку в населених пунктах та на територіях, що зазнали впливу засобів ураження;
виконання інших завдань та заходів, передбачених планами цивільного захисту на особливий період.”;
6) пункт 28 викласти в такій редакції:
“28. Для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій центральними органами виконавчої влади, іншими органами державної влади та Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими, районними, районними у мм. Києві та Севастополі держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, суб’єктами господарювання (крім об’єктів підвищеної небезпеки) із чисельністю працюючого персоналу більш як 50 осіб розробляються відповідні плани реагування на надзвичайні ситуації галузі, органу державної влади, Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя, району, району у місті, території територіальної громади, суб’єкта господарювання.
Суб’єктами господарювання (крім об’єктів підвищеної небезпеки) із чисельністю працюючого персоналу 50 осіб і менше розробляється та затверджується інструкція щодо дій персоналу суб’єкта господарювання в разі загрози або виникнення надзвичайних ситуацій.
Плани реагування на ядерні та радіаційні аварії територіальних підсистем єдиної державної системи цивільного захисту, вся територія або частина території яких належить до зон спостереження/зон аварійного планування діючих атомних електростанцій України, інших ядерних установок, складаються як окремий документ (або спеціальний розділ у складі плану реагування на надзвичайні ситуації територіальної підсистеми) відповідно до плану реагування на ядерні та радіаційні аварії, що розробляється в масштабах України.”;
7) абзац другий пункту 41 після слів “центрального органу виконавчої влади” доповнити словами “, іншого органу державної влади”;
8) у пункті 42 слова “до порядку” замінити словами і цифрами “до статті 79 Кодексу цивільного захисту України в порядку”;
9) пункт 45 доповнити абзацом такого змісту:
“Координація діяльності міжнародних сил та засобів, що прибувають для надання міжнародної допомоги, у разі залучення їх до ліквідації наслідків надзвичайної ситуації здійснюється керівником робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації.”;
10) пункт 51 після слів “єдиної державної системи цивільного захисту” доповнити словами “та її складових”;
11) у додатку 1 до Положення в позиції “Мінстратегпром” слова “державного концерну “Укроборонпром” замінити словами “акціонерного товариства “Українська оборонна промисловість”.
4. У постанові Кабінету Міністрів України від 11 березня 2015 р. № 101 “Про затвердження типових положень про функціональну і територіальну підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 22, ст. 602; 2023 р., № 23, ст. 1298):
1) у Типовому положенні про функціональну підсистему єдиної державної системи цивільного захисту, затвердженому зазначеною постановою:
абзац перший пункту 2 замінити абзацами такого змісту:
“2. У цьому Положенні терміни вживаються в такому значенні:
об’єкти функціональної підсистеми - майно, території і об’єкти територіальних органів, регіональних служб, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління відповідного центрального органу виконавчої влади, який утворює функціональну підсистему;
функціональна підсистема - складова частина єдиної державної системи цивільного захисту, до якої входять органи управління функціональної підсистеми та підпорядковані їм сили цивільного захисту, суб’єкти господарювання, які виконують завдання цивільного захисту.”.
У зв’язку з цим абзац другий вважати абзацом четвертим;
пункт 3 викласти в такій редакції:
“3. Метою створення функціональної підсистеми є захист населення і об’єктів функціональної підсистеми від надзвичайних ситуацій у мирний час та в особливий період, здійснення заходів цивільного захисту відповідного галузевого спрямування, зменшення матеріальних втрат у разі їх виникнення на об’єктах функціональної підсистеми, забезпечення готовності її сил і засобів до дій, спрямованих на запобігання і реагування на надзвичайні ситуації.”;
у пункті 4:
підпункт 2 після слів “надзвичайні ситуації” та “небезпечних подій” доповнити словами “на об’єктах функціональної підсистеми”;
підпункт 3 після слів “надзвичайних ситуацій та їх розвитку” доповнити словами “на об’єктах функціональної підсистеми”;
у підпункті 4 слова “підприємствах, в установах та організаціях, які належать до сфери управління відповідного центрального органу виконавчої влади” замінити словами “об’єктах функціональної підсистеми”;
у підпункті 8 слова “зокрема суб’єктів господарювання, що належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади” замінити словами “зокрема об’єктів функціональної підсистеми”;
підпункт 9 після слів “надзвичайної ситуації” доповнити словами “на об’єктах функціональної підсистеми”;
доповнити пункт підпунктом 121 такого змісту:
“121) забезпечення підготовки керівного складу об’єктів функціональної підсистеми до дій у разі мобілізації та виконання завдань цивільного захисту у воєнний час з урахуванням норм міжнародного гуманітарного права у відповідних закладах освіти ДСНС;”;
доповнити Типове положення пунктом 111 такого змісту:
“111. Основними завданнями, що виконуються функціональною підсистемою у відповідних режимах функціонування, є:
1) у режимі повсякденного функціонування:
підтримання готовності до негайного використання людських та матеріально-технічних ресурсів для зменшення збитків у разі виникнення надзвичайних ситуацій на об’єктах функціональної підсистеми;
розроблення і виконання цільових та науково-технічних програм запобігання виникненню надзвичайних ситуацій на об’єктах функціональної підсистеми і зменшення можливих збитків;
здійснення планових заходів щодо запобігання виникненню надзвичайних ситуацій на об’єктах функціональної підсистеми, забезпечення безпеки та захисту населення і територій від таких ситуацій, а також заходів щодо підготовки до дій за призначенням органів управління та сил цивільного захисту функціональної підсистеми;
забезпечення готовності органів управління та сил цивільного захисту функціональної підсистеми до дій за призначенням;
організація підготовки фахівців цивільного захисту, підготовка керівного складу та фахівців, діяльність яких пов’язана з організацією і здійсненням заходів щодо цивільного захисту, навчання населення діям у разі виникнення надзвичайних ситуацій на об’єктах функціональної підсистеми;
підтримання в готовності систем оповіщення про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацій на об’єктах функціональної підсистеми;
здійснення інших заходів відповідно до функціонального призначення підсистеми;
2) у режимі підвищеної готовності:
здійснення оповіщення органів управління та сил цивільного захисту функціональної підсистеми, а також працівників об’єктів функціональної підсистеми про загрозу виникнення надзвичайної ситуації та інформування їх про дії у можливій зоні надзвичайної ситуації;
формування оперативних груп для виявлення причин погіршення обстановки та підготовки пропозицій щодо її нормалізації;
уточнення (у разі потреби) планів реагування на надзвичайні ситуації, здійснення заходів щодо запобігання їх виникненню;
уточнення та здійснення заходів щодо захисту населення і територій, працівників об’єктів функціональної підсистеми від можливих надзвичайних ситуацій на них;
приведення в готовність наявних сил і засобів цивільного захисту, залучення в разі потреби додаткових сил і засобів;
цілодобове чергування (за потреби) членів оперативних груп;
посилення спостереження та контролю за ситуацією на територіях відповідно до функціонального призначення підсистеми;
здійснення інших заходів відповідно до функціонального призначення підсистеми;
3) у режимі надзвичайної ситуації:
здійснення оповіщення органів управління та сил цивільного захисту функціональної підсистеми, а також населення про виникнення надзвичайної ситуації на об’єктах функціональної підсистеми та інформування його про дії в умовах такої ситуації;
введення в дію відповідних планів реагування на надзвичайні ситуації;
призначення керівника робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації;
визначення меж зони надзвичайної ситуації;
здійснення постійного прогнозування зони можливого поширення надзвичайної ситуації та масштабів можливих наслідків;
організація та проведення робіт з локалізації і ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, залучення для цього необхідних сил і засобів функціональної підсистеми;
організація та здійснення (у разі потреби) евакуаційних заходів працівників об’єктів функціональної підсистеми, матеріальних та культурних цінностей;
організація та здійснення радіаційного, хімічного, біологічного, інженерного та медичного захисту працівників об’єктів функціональної підсистеми від наслідків надзвичайної ситуації;
здійснення безперервного контролю за розвитком надзвичайної ситуації та обстановкою на об’єктах функціональної підсистеми і прилеглих до них територіях;
інформування органів управління цивільного захисту та населення про розвиток надзвичайної ситуації на об’єктах функціональної підсистеми та заходи, що здійснюються для ліквідації її наслідків;
здійснення інших заходів відповідно до функціонального призначення підсистеми.”;
пункт 12 викласти в такій редакції:
“12. В особливий період функціональна підсистема здійснює заходи відповідно до вимог Конституції України, Кодексу цивільного захисту України та з урахуванням особливостей, що визначаються Законами України “Про правовий режим воєнного стану”, “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, іншими нормативно-правовими актами України, планами цивільного захисту на особливий період.
До основних заходів, що здійснюються в разі переведення функціональної підсистеми з режиму функціонування в мирний час на режим функціонування в особливий період у період воєнного стану, залежно від встановленого ступеня готовності відносяться:
оповіщення органів управління та сил цивільного захисту функціональної підсистеми;
введення в дію та реалізація планів цивільного захисту на особливий період;
приведення органів управління та сил цивільного захисту, пунктів управління, систем зв’язку та оповіщення функціональної підсистеми в готовність до дій в умовах особливого періоду;
уточнення можливої обстановки та розрахунків сил і засобів, які будуть залучатися до здійснення заходів, передбачених планами цивільного захисту на особливий період;
організація аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, які виникли внаслідок воєнних (бойових) дій, зокрема із застосуванням засобів ураження на об’єктах функціональної підсистеми;
уточнення потреби в захисних спорудах для укриття персоналу об’єктів функціональної підсистеми та приведення в готовність усіх об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, забезпечення цілодобового доступу до таких об’єктів;
організація будівництва захисних споруд цивільного захисту, споруд подвійного призначення та виготовлення (монтування) первинних (мобільних) і облаштування найпростіших укриттів, а також (у разі потреби) відновлення пошкоджених (зруйнованих) об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту;
приведення в готовність до виконання завдань за призначенням формувань, які здійснюють радіаційне та хімічне спостереження (розрахунково-аналітичні групи, пости радіаційного і хімічного спостереження, диспетчерські служби), здійснення постійного радіаційного та хімічного спостереження;
здійснення заходів щодо зменшення обсягу запасів небезпечних хімічних речовин на об’єктах функціональної підсистеми та проведення підготовки до зменшення обсягів запасів вибухо- і пожежонебезпечних речовин на об’єктах підвищеної небезпеки;
здійснення заходів із забезпечення сталої роботи або безаварійної зупинки суб’єктів господарювання, забезпечення живучості об’єктів критичної інфраструктури, призначених для життєзабезпечення населення;
призначення на посади та звільнення з посад керівників і фахівців органів управління та сил цивільного захисту функціональної підсистеми відповідно до плану заміщення військовозобов’язаних, які у зв’язку з мобілізацією підлягають призову до Збройних Сил, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України;
здійснення заходів щодо підвищення рівня протипожежного захисту на об’єктах функціональної підсистеми;
уточнення розподілу персоналу об’єктів функціональної підсистеми та населення для укриття в захисних спорудах цивільного захисту, який доводиться до персоналу та населення;
приведення в готовність до дій за призначенням спеціалізованих служб та формувань цивільного захисту об’єктів функціональної підсистеми;
видача засобів індивідуального захисту органів дихання населенню та органам управління цивільного захисту, а також засобів індивідуального захисту, приладів радіаційної, хімічної розвідки та дозиметричного контролю особовому складу сил цивільного захисту функціональної підсистеми;
підготовка до роботи в умовах особливого періоду закладів охорони здоров’я центральних органів виконавчої влади (у разі наявності), забезпечення їх лікарськими засобами та медичними виробами, а також здійснення підготовчих заходів до прийому постраждалих та надання їм медичної допомоги;
підготовка до роботи органів з евакуації, уточнення документації щодо організації та проведення евакуації персоналу об’єктів функціональної підсистеми та матеріальних і культурних цінностей;
проведення (у разі потреби) за окремим рішенням Кабінету Міністрів України, відповідних місцевих органів виконавчої влади (військових адміністрацій - у разі їх утворення) евакуації персоналу та матеріальних і культурних цінностей об’єктів функціональної підсистеми з районів можливих воєнних (бойових) дій у безпечні райони;
здійснення заходів щодо підвищення живучості об’єктів критичної інфраструктури сфери життєзабезпечення населення;
видача особовому складу органів управління та сил цивільного захисту функціональної підсистеми посвідчень особи для персоналу цивільної оборони (цивільного захисту) міжнародного зразка;
нанесення (оновлення) на будівлі, споруди, транспортні засоби, спеціальну та іншу техніку, які підпадають під дію норм міжнародного гуманітарного права, відповідних розпізнавальних знаків (емблем);
переведення органів управління і сил цивільного захисту функціональної підсистеми на штати воєнного часу;
здійснення заходів із забезпечення захисту джерел водопостачання;
організація здійснення інженерно-технічних заходів цивільного захисту для забезпечення захисту населення і територій;
виконання інших завдань та заходів, передбачених планами цивільного захисту на особливий період.
Додатковими завданнями функціональної підсистеми у відбудовний період є:
виконання мобілізаційних завдань у межах цільової мобілізації для ліквідації наслідків ведення воєнних дій та надзвичайних ситуацій;
ліквідація наслідків воєнних дій на об’єктах функціональної підсистеми та участь у ліквідації таких наслідків у населених пунктах і на територіях, що зазнали впливу засобів ураження;
участь у заходах для відновлення об’єктів критичної інфраструктури сфери життєзабезпечення населення;
участь у визначенні населених пунктів та районів, об’єктів функціональної підсистеми, що потребують проведення гуманітарного розмінування, маркування небезпечних ділянок, проведення очищення (розмінування) територій, об’єктів функціональної підсистеми;
залучення до ліквідації наслідків ведення воєнних дій та надзвичайних ситуацій міжнародної допомоги;
відновлення (у разі потреби) об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, що зазнали руйнувань або пошкоджень.”;
доповнити Типове положення пунктами 17-22 такого змісту:
“17. Керівництво проведенням аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт під час ліквідації наслідків надзвичайної ситуації об’єктового рівня на об’єктах функціональної підсистеми та управління силами цивільного захисту функціональної підсистеми, що залучаються до таких робіт, та діяльність керівника робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації здійснюються відповідно до статті 75 Кодексу цивільного захисту України.
18. Для безпосередньої організації і координації аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації об’єктового рівня на об’єктах функціональної підсистеми утворюється штаб з ліквідації її наслідків, який є робочим органом керівника робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації. Рішення про утворення та ліквідацію такого штабу, його склад приймає керівник робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації.
19. Роботи, пов’язані з реагуванням на надзвичайну ситуацію об’єктового рівня або усуненням загрози її виникнення, виконують сили цивільного захисту об’єкта функціональної підсистеми, де виникла така ситуація, з наданням їм необхідної допомоги силами цивільного захисту функціональної підсистеми.
У разі виникнення надзвичайної ситуації місцевого, регіонального та державного рівня до виконання цих робіт залучаються сили цивільного захисту територіальної підсистеми єдиної державної системи, її ланки, субланки.
Залучення сил цивільного захисту до ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій здійснюється відповідно до статті 77 Кодексу цивільного захисту України.
Залучення сил цивільного захисту до проведення заходів цивільного захисту в особливий період здійснюється згідно з планами цивільного захисту на особливий період.
20. До робіт із запобігання виникненню надзвичайних ситуацій на об’єктах функціональної підсистеми та ліквідації їх наслідків можуть залучатися на добровільних або договірних засадах громадські організації за наявності в учасників, які залучаються до таких робіт, відповідного рівня підготовки.
21. Сили цивільного захисту функціональної підсистеми забезпечуються засобами цивільного захисту з урахуванням необхідності проведення робіт в автономному режимі протягом не менше трьох діб.
22. З метою своєчасного запобігання і ефективного реагування на надзвичайні ситуації організовується взаємодія органів управління функціональної підсистеми з органами управління інших функціональних підсистем та територіальних підсистем єдиної державної системи цивільного захисту.
Взаємодія під час здійснення заходів щодо запобігання виникненню надзвичайних ситуацій та під час ліквідації їх наслідків організовується через спеціально призначені оперативні групи або представників відповідних центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, які залучаються до здійснення таких заходів. Повноваження зазначених оперативних груп або представників визначаються відповідними центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування.”;
2) у Типовому положенні про територіальну підсистему єдиної державної системи цивільного захисту, затвердженому зазначеною постановою:
у пункті 2:
абзац другий викласти в такій редакції:
“ланка територіальної підсистеми - складова частина територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту, яка утворюється Радою міністрів Автономної Республіки Крим - у районах Автономної Республіки Крим, районними, районними в мм. Києві та Севастополі держадміністраціями - у районах (крім територій міських територіальних громад, адміністративними центрами яких є обласні центри), районах у мм. Києві та Севастополі, виконавчими органами міських рад - на території міських територіальних громад, адміністративними центрами яких є обласні центри, і до якої входять субланки ланки територіальної підсистеми, органи управління та підпорядковані їм сили цивільного захисту, відповідні суб’єкти господарювання, які виконують завдання цивільного захисту;”;
абзац третій після слів “утворюється виконавчими органами міських” доповнити словами “(крім міських рад територіальних громад, адміністративними центрами яких є обласні центри)”;
пункт 4 доповнити підпунктом 131 такого змісту:
“131) підготовка керівного складу територіальної підсистеми до дій у разі мобілізації та виконання завдань цивільного захисту у воєнний час з урахуванням норм міжнародного гуманітарного права;”;
пункт 5 викласти в такій редакції:
“5. Територіальна підсистема складається з ланок, що утворюються:
у районах Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим;
у районах (крім територій міських територіальних громад, адміністративними центрами яких є обласні центри), районах у мм. Києві та Севастополі - районними, районними у мм. Києві та Севастополі держадміністраціями;
на території міської територіальної громади, адміністративним центром якої є обласний центр, - виконавчим органом міської ради.
Ланка територіальної підсистеми складається із субланок, що утворюються на територіях міських (крім території міської територіальної громади, адміністративним центром якої є обласний центр), селищних, сільських територіальних громад виконавчими органами відповідних рад і до яких входять органи управління та підпорядковані їм сили цивільного захисту, відповідні суб’єкти господарювання, які виконують завдання цивільного захисту.
До ланки територіальної підсистеми, що утворюється на території міської територіальної громади, адміністративним центром якої є обласний центр, входять органи управління та підпорядковані їм сили цивільного захисту, відповідні суб’єкти господарювання, які виконують завдання цивільного захисту.
Положення про ланку територіальної підсистеми, її субланку затверджується органом, що її утворив.”;
в абзаці шостому пункту 8 слово “утворюються” замінити словами “можуть утворюватися”;
доповнити Типове положення пунктом 141 такого змісту:
“141. Основними завданнями, що виконуються територіальною підсистемою у відповідних режимах функціонування, є:
1) у режимі повсякденного функціонування:
забезпечення спостереження, гідрометеорологічного прогнозування та здійснення контролю за станом навколишнього природного середовища та небезпечних процесів, що можуть призвести до виникнення надзвичайних ситуацій на об’єктах підвищеної небезпеки і прилеглих до них територіях, а також на територіях, на яких існує загроза виникнення геологічних та гідрогеологічних явищ і процесів;
розроблення і виконання цільових та науково-технічних програм запобігання виникненню надзвичайних ситуацій;
здійснення планових заходів щодо запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, забезпечення безпеки та захисту населення і територій від таких ситуацій, а також заходів щодо підготовки до дій за призначенням органів управління та сил цивільного захисту;
забезпечення готовності органів управління та сил цивільного захисту до дій за призначенням;
організація підготовки фахівців цивільного захисту, підготовка керівного складу та фахівців, діяльність яких пов’язана з організацією і здійсненням заходів щодо цивільного захисту, навчання населення діям у разі виникнення надзвичайних ситуацій;
організація та проведення моніторингу надзвичайних ситуацій, визначення ризиків їх виникнення відповідно до статті 43 Кодексу цивільного захисту України;
підтримання в готовності автоматизованих систем централізованого оповіщення про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацій;
2) у режимі підвищеної готовності:
здійснення оповіщення органів управління та сил цивільного захисту, а також населення про загрозу виникнення надзвичайної ситуації та інформування його про дії у можливій зоні надзвичайної ситуації;
формування оперативних груп для виявлення причин погіршення обстановки та підготовки пропозицій щодо її нормалізації;
посилення спостереження та контролю за гідрометеорологічною обстановкою, ситуацією на території об’єкта підвищеної небезпеки або за його межами, території, на якій існує загроза виникнення геологічних та гідрогеологічних явищ і процесів, а також здійснення постійного прогнозування можливості виникнення надзвичайних ситуацій та їх масштабів;
уточнення (у разі потреби) планів реагування на надзвичайні ситуації, здійснення заходів щодо запобігання їх виникненню;
уточнення та здійснення заходів щодо захисту населення і територій від можливих надзвичайних ситуацій;
приведення в готовність наявних сил і засобів цивільного захисту, залучення у разі потреби додаткових сил і засобів;
3) у режимі надзвичайної ситуації:
введення в дію планів реагування на надзвичайні ситуації;
здійснення оповіщення органів управління та сил цивільного захисту, а також населення про виникнення надзвичайної ситуації та інформування його про дії в умовах такої ситуації;
призначення керівника робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації;
визначення зони надзвичайної ситуації;
здійснення постійного прогнозування зони можливого поширення надзвичайної ситуації та масштабів можливих наслідків;
організація робіт з локалізації і ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, залучення для цього необхідних сил і засобів;
організація та здійснення заходів щодо життєзабезпечення постраждалого населення;
організація та здійснення (у разі потреби) евакуаційних заходів;
організація та здійснення радіаційного, хімічного, біологічного, інженерного та медичного захисту населення і територій від наслідків надзвичайної ситуації;
здійснення безперервного контролю за розвитком надзвичайної ситуації та обстановкою на аварійних об’єктах і прилеглих до них територіях;
інформування органів управління цивільного захисту та населення про розвиток надзвичайної ситуації та заходи, що здійснюються;
здійснення інших необхідних заходів залежно від обстановки, що виникла.”;
пункт 15 викласти в такій редакції:
“15. В особливий період територіальна підсистема здійснює заходи відповідно до вимог Конституції України, Кодексу цивільного захисту України та з урахуванням особливостей, що визначаються Законами України “Про правовий режим воєнного стану”, “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, іншими нормативно-правовими актами України, планами цивільного захисту на особливий період.
До основних заходів, що здійснюються в разі переведення територіальної підсистеми з режиму функціонування в мирний час на режим функціонування в особливий період у період воєнного стану, залежно від встановленого ступеня готовності відносяться:
оповіщення органів управління та сил цивільного захисту територіальної підсистеми, а також населення про загрозу чи застосування противником засобів ураження;
введення в дію та реалізація планів цивільного захисту на особливий період;
приведення органів управління та сил цивільного захисту, пунктів управління, систем зв’язку та оповіщення в готовність до дій в умовах особливого періоду;
уточнення можливої обстановки та розрахунків сил і засобів, які будуть залучатися до здійснення заходів, передбачених планами цивільного захисту на особливий період;
організація та проведення рятувальних та інших невідкладних робіт, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, які виникли внаслідок воєнних (бойових) дій, зокрема із застосуванням засобів ураження;
переведення органів управління і сил цивільного захисту на штати воєнного часу;
розгортання спеціальних формувань, призначених для виконання окремих завдань цивільного захисту на територіях та в населених пунктах, що віднесені до груп цивільного захисту, та на об’єктах суб’єктів господарювання, віднесених до категорій цивільного захисту;
визначення населених пунктів та районів, що потребують проведення гуманітарного розмінування, маркування небезпечних ділянок, проведення очищення (розмінування) територій;
уточнення потреби в захисних спорудах для укриття населення та приведення в готовність усіх об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, забезпечення цілодобового доступу до таких об’єктів;
організація будівництва захисних споруд цивільного захисту, споруд подвійного призначення та виготовлення (монтування) первинних (мобільних) і облаштування найпростіших укриттів, а також (у разі потреби) відновлення пошкоджених (зруйнованих) об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту;
організація здійснення інженерно-технічних заходів цивільного захисту для забезпечення захисту населення і територій;
здійснення заходів із забезпечення захисту джерел водопостачання;
здійснення заходів із забезпечення сталої роботи або безаварійної зупинки суб’єктів господарювання, забезпечення живучості об’єктів критичної інфраструктури, призначених для життєзабезпечення населення;
приведення в готовність до виконання завдань за призначенням формувань, які здійснюють радіаційне та хімічне спостереження (розрахунково-аналітичні групи, пости радіаційного і хімічного спостереження, диспетчерські служби), здійснення постійного радіаційного та хімічного спостереження;
здійснення заходів щодо зменшення обсягу запасів небезпечних хімічних, вибухо- і пожежонебезпечних речовин на об’єктах підвищеної небезпеки;
здійснення заходів щодо захисту сільськогосподарських тварин, тваринницьких приміщень, ферм і комплексів, створення запасів кормів і води;
здійснення заходів щодо підвищення рівня протипожежного захисту об’єктів та територій;
видача засобів індивідуального захисту органів дихання населенню та органам управління цивільного захисту, а також засобів індивідуального захисту, приладів радіаційної, хімічної розвідки та дозиметричного контролю особовому складу сил цивільного захисту;
підготовка до роботи в умовах особливого періоду мережі закладів охорони здоров’я, забезпечення їх лікарськими засобами та медичними виробами, а також здійснення підготовчих заходів до прийому постраждалих та надання їм медичної допомоги;
організація епідемічного нагляду та лабораторного контролю за забрудненням навколишнього природного середовища, продовольства і води;
проведення масової імунізації населення за епідемічними показаннями (за окремим рішенням);
підготовка до роботи органів з евакуації, уточнення документації щодо організації та проведення евакуації населення та матеріальних і культурних цінностей;
здійснення заходів із підготовки інфраструктури безпечних районів до прийому евакуйованого населення та матеріальних і культурних цінностей, організація забезпечення життєдіяльності евакуйованого населення та розміщення матеріальних і культурних цінностей;
проведення (у разі потреби) за окремим рішенням Кабінету Міністрів України, відповідних місцевих органів виконавчої влади (військових адміністрацій) евакуації населення та матеріальних і культурних цінностей з районів можливих воєнних (бойових) дій у безпечні райони;
організація забезпечення евакуйованого населення житлом, основними продовольчими і непродовольчими товарами;
призначення на посади та звільнення з посад керівників і фахівців органів управління та сил цивільного захисту відповідно до плану заміщення військовозобов’язаних, які у зв’язку з мобілізацією підлягають призову до Збройних Сил, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України;
видача особовому складу органів управління та сил цивільного захисту посвідчень особи для персоналу цивільної оборони (цивільного захисту) міжнародного зразка;
нанесення (оновлення) на будівлі, споруди, транспортні засоби, спеціальну та іншу техніку, які підпадають під дію норм міжнародного гуманітарного права, відповідних розпізнавальних знаків (емблем);
навчання населення способам захисту від наслідків надзвичайних ситуацій, спричинених застосуванням засобів ураження;
відновлення та підтримання громадського порядку в населених пунктах та на територіях, що зазнали впливу засобів ураження;
виконання інших завдань та заходів, передбачених планами цивільного захисту на особливий період.
Додатковими завданнями територіальної підсистеми у відбудовний період є:
проведення цільової мобілізації для ліквідації наслідків ведення воєнних дій та надзвичайних ситуацій;
ліквідація наслідків воєнних дій у населених пунктах та на територіях, що зазнали впливу засобів ураження;
вжиття заходів для відновлення об’єктів критичної інфраструктури сфери життєзабезпечення населення;
визначення населених пунктів та районів, що потребують проведення гуманітарного розмінування, маркування небезпечних ділянок, проведення очищення (розмінування) територій;
залучення до ліквідації наслідків ведення воєнних дій та надзвичайних ситуацій міжнародної допомоги;
відновлення (у разі потреби) об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, що зазнали руйнувань або пошкоджень.”.
5. Абзац третій пункту 5 Положення про спеціалізовані служби цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 липня 2015 р. № 469 (Офіційний вісник України, 2015 р., № 55, ст. 1798; 2019 р., № 4, ст. 145; 2023 р., № 23, ст. 1298), викласти в такій редакції:
“Територіальні спеціалізовані служби місцевого рівня утворюються в районі, районі мм. Києва та Севастополя, на території міських територіальних громад, адміністративними центрами яких є обласні центри, районною, районною в мм. Києві та Севастополі держадміністраціями, органами місцевого самоврядування.”.
6. У пункті 4 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 р. № 1052 (Офіційний вісник України, 2015 р., № 102, ст. 3514; 2023 р., № 51, ст. 2851; 2024 р., № 46, ст. 2861):
1) доповнити пункт підпунктом 51 такого змісту:
“51) розгортає в разі проведення мобілізації спеціальні формування, призначені для виконання окремих завдань цивільного захисту, на територіях та в населених пунктах, віднесених до груп цивільного захисту, а також на об’єктах суб’єктів господарювання, віднесених до категорій цивільного захисту;”;
2) підпункт 7 викласти в такій редакції:
“7) реалізує державну політику з питань впровадження інженерно-технічних заходів цивільного захисту, виконує роботу з віднесення територій та населених пунктів до груп цивільного захисту, а також суб’єктів господарювання - до категорій цивільного захисту;”;
3) підпункт 12 викласти в такій редакції:
“12) реалізує державну політику з питань організації заходів з евакуації населення, надає центральним та місцевим органам виконавчої влади, суб’єктам господарювання методичну допомогу із зазначених питань;”;
4) підпункт 14 викласти в такій редакції:
“14) координує діяльність своїх сил цивільного захисту під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, організовує проведення ними аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, здійснює контроль за їх проведенням;”;
5) підпункт 33 викласти в такій редакції:
“33) надає домедичну допомогу постраждалим у зоні надзвичайної ситуації, а також бере участь у межах повноважень у заходах з надання медичної допомоги під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, що супроводжуються травматизмом, захворюванням, загибеллю людей, погіршенням санітарно-епідемічної ситуації;”;
6) доповнити пункт підпунктом 331 такого змісту:
“331) організовує та здійснює заходи щодо медичного забезпечення (лікувально-профілактичні, санітарно-гігієнічні, протиепідемічні заходи, постачання медичного обладнання, санаторно-курортне лікування, медико-психологічну реабілітацію) осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, ветеранів служби цивільного захисту (ветеранів війни) та членів їх сімей;”;
7) підпункт 37 викласти в такій редакції:
“37) виконує функції з організації та навчально-методичного забезпечення та проведення навчання (підвищення кваліфікації за цільовим призначенням) керівних кадрів і фахівців центральних та місцевих органів виконавчої влади, інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, на яких поширюється дія законів України у сфері цивільного захисту, затверджує навчальні плани і програми післядипломної освіти;”;
8) підпункт 38 викласти в такій редакції:
“38) організовує навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях та в особливий період, забезпечує розроблення навчальних планів і програм, розглядає та затверджує їх, здійснює організацію та контроль за їх виконанням;”;
9) доповнити пункт підпунктами 394 і 395 такого змісту:
“394) здійснює контроль за виконанням правил безпеки людей на водних об’єктах;
395) бере участь у проведенні оглядів об’єктів (будівель, споруд, приміщень) щодо можливості використання їх для укриття населення як найпростіших укриттів, а також здійснює контроль за станом готовності об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту до використання за призначенням;”;
10) підпункт 72 викласти у такій редакції:
“72) погоджує проекти нормативно-правових актів, будівельних норм, правил, регламентів та інших нормативно-технічних документів з питань цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки;”.
7. У Порядку розроблення планів діяльності єдиної державної системи цивільного захисту, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 9 серпня 2017 р. № 626 (Офіційний вісник України, 2017 р., № 70, ст. 2101; 2023 р., № 23, ст. 1298):
1) абзац п’ятий пункту 2 викласти в такій редакції:
“План реагування на надзвичайні ситуації галузі, центрального органу виконавчої влади, іншого органу державної влади у межах своєї сфери діяльності розробляється відповідним центральним органом виконавчої влади, іншим органом державної влади та затверджується його керівником.”;
2) абзац третій пункту 4 викласти в такій редакції:
“План цивільного захисту центрального органу виконавчої влади, іншого органу державної влади на особливий період у межах своєї сфери діяльності розробляється відповідним органом виконавчої влади, іншим органом державної влади та затверджується його керівником.”;
3) у пункті 5:
абзац третій викласти в такій редакції:
“План основних заходів цивільного захисту функціональної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту, центрального органу виконавчої влади, що не утворює функціональну підсистему, іншого органу державної влади на рік розробляється центральним органом виконавчої влади, іншим органом державної влади та затверджується його керівником.”;
в абзаці четвертому слова “Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації” замінити словами “територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту”;
абзац п’ятий викласти в такій редакції:
“План основних заходів цивільного захисту ланки територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту на рік розробляється та затверджується районною держадміністрацією або виконавчим органом міської ради територіальної громади, адміністративним центром якої є обласний центр, а її субланки - виконавчим органом відповідної міської, селищної, сільської ради, що утворив цю субланку.”;
в абзаці шостому слова “центрального органу виконавчої влади, місцевого органу виконавчої влади, виконавчого органу міської, районної в місті (у разі її створення), селищної, сільської ради” замінити словами “функціональної, територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту, її ланки та субланки, центрального органу виконавчої влади, що не утворює функціональної підсистеми, іншого органу державної влади”;
4) абзац четвертий пункту 6 після слів “План проведення цільової мобілізації” доповнити словом “України”;
5) абзац перший пункту 62 після слів “розробляється в масштабі галузі,” доповнити словами “органу державної влади,”.
ПЕРЕЛІК
постанов Кабінету Міністрів України, що втратили чинність
1. Постанова Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2001 р. № 1058 “Про затвердження Типового статуту державної аварійно-рятувальної служби” (Офіційний вісник України, 2001 р., № 34, ст. 1587).
2. Пункт 4 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 р. № 313 (Офіційний вісник України, 2004 р., № 10, ст. 617).
3. Пункт 19 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2004 р. № 1607 (Офіційний вісник України, 2004 р., № 49, ст. 3206).