open
Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
Чинна

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
РОЗПОРЯДЖЕННЯ

від 2 серпня 2024 р. № 730-р
Київ

Про схвалення Національної стратегії контролю злоякісних новоутворень на період до 2030 року та затвердження плану дій з її реалізації на період до 2025 року

1. Схвалити Національну стратегію контролю злоякісних новоутворень на період до 2030 року, що додається.

2. Затвердити план дій з реалізації на період до 2025 року Національної стратегії контролю злоякісних новоутворень на період до 2030 року (далі - план дій), що додається.

3. Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, обласним та Київській міській державним адміністраціям (військовим адміністраціям) забезпечити:

1) виконання плану дій у межах і за рахунок видатків, передбачених у державному та місцевих бюджетах на відповідний рік, а також міжнародної технічної та фінансової допомоги, інших джерел, не заборонених законодавством;

2) подання щороку до 1 березня Міністерству охорони здоров’я інформації про стан виконання плану дій для її узагальнення.

4. Міністерству охорони здоров’я забезпечити:

1) проведення моніторингу виконання плану дій;

2) подання щороку до 1 квітня Кабінетові Міністрів України звіту про хід реалізації Національної стратегії контролю злоякісних новоутворень на період до 2030 року, схваленої цим розпорядженням;

3) подання Кабінетові Міністрів України:

до 1 вересня 2025 р. проекту плану дій з реалізації у 2026-2028 роках Національної стратегії контролю злоякісних новоутворень на період до 2030 року;

до 1 вересня 2028 р. проекту плану дій з реалізації у 2029 і 2030 роках Національної стратегії контролю злоякісних новоутворень на період до 2030 року.

Прем'єр-міністр України

Д. ШМИГАЛЬ

Інд. 80



СХВАЛЕНО
розпорядженням Кабінету Міністрів України
від 2 серпня 2024 р. № 730-р

НАЦІОНАЛЬНА СТРАТЕГІЯ
контролю злоякісних новоутворень на період до 2030 року

Опис проблем, які обумовили прийняття Національної стратегії контролю злоякісних новоутворень на період до 2030 року, та нормативно-правових актів, що діють у відповідній сфері

Проблемами, що потребують розв’язання, є низький рівень обізнаності населення та певної частини медичних працівників щодо профілактики захворювань, викликаних злоякісними новоутвореннями (далі - онкозахворювання), висока поширеність поведінкових і біологічних факторів ризику неінфекційних захворювань, діагностика на пізній стадії хвороби, висока смертність та інвалідизація, що спричинені онкозахворюваннями, недостатній рівень доступу до своєчасної діагностики та якісного лікування пацієнтів, низький рівень якості життя пацієнтів із онкозахворюваннями.

Онкозахворювання - один із найскладніших і найважливіших викликів для сфери охорони здоров’я, постійне зростання рівня онкозахворювань, труднощі, пов’язані із діагностикою на ранній стадії, високою вартістю і складністю лікування, робить питання про злоякісні новоутворення надзвичайно актуальним.

Серед причин смертності в Україні онкозахворювання посідають друге місце (перше - серцево-судинні захворювання). Питання щодо профілактики, діагностики, лікування онкозахворювань, надання паліативної та реабілітаційної допомоги перебувають у центрі складного комплексу соціально-економічних, медичних, психологічних і морально-етичних проблем, що виводить зазначену патологію за рамки суто медичної.

Одна із Цілей сталого розвитку ООН до 2030 року передбачає зменшення кількості передчасних смертей, спричинених неінфекційними захворюваннями, на третину, зокрема це стосується і онкозахворювань. Також завданням Національного плану заходів щодо неінфекційних захворювань для досягнення глобальних цілей сталого розвитку, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26 липня 2018 р. № 530, є профілактика, раннє виявлення та лікування злоякісних новоутворень.

Основними проблемами, що потребують вирішення протягом 2024-2030 років, є:

особливості онкозахворювань (тривалий прихований перебіг захворювання і його прояви нерідко на тих стадіях, коли лікування високозатратне, проте малоефективне);

недостатній рівень обізнаності населення в цілому про симптоми злоякісних новоутворень, що призводить до несвоєчасної діагностики онкозахворювань;

відсутність налагодженої системи маршрутизації пацієнтів із онкозахворюваннями. Значна кількість пацієнтів отримують послуги із діагностики, лікування та подальшого спостереження в закладах охорони здоров’я, які не мають команд спеціалістів різних спеціальностей або спроможності забезпечувати надання якісної медичної допомоги;

недостатньо досконала система оцінки якості послуг із діагностики та лікування злоякісних новоутворень;

дефіцит медичних працівників і професіоналів із вищою немедичною освітою, які забезпечують надання якісних медичних послуг пацієнтам із онкозахворюваннями;

недостатній рівень професійної підготовки медичних працівників, які надають спеціалізовану медичну допомогу пацієнтам із онкозахворюваннями;

практика неформальних платежів під час надання медичної допомоги пацієнтам із онкозахворюваннями;

відсутність системи психологічної допомоги пацієнтам із онкозахворюваннями;

ускладнений доступ населення, яке проживає на тимчасово окупованих територіях і територіях, наближених до зони бойових дій, до діагностики та лікування різних типів злоякісних новоутворень, що спричиняє підвищення рівня онкозахворювань, виявлених на пізній стадії, серед населення, відкладення попиту на медичні послуги, а також призводить до підвищення рівня смертності.

З метою ефективного розв’язання зазначених проблем Національна стратегія контролю злоякісних новоутворень на період до 2030 року (далі - Стратегія) буде реалізовуватися у координації із виконанням Національного плану заходів щодо неінфекційних захворювань для досягнення глобальних цілей сталого розвитку, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26 липня 2018 р. № 530, реалізацією Стратегії розвитку медичної освіти в Україні, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 лютого 2019 р. № 95 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 21, ст. 734), Стратегії розвитку сфери інноваційної діяльності на період до 2030 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10 липня 2019 р. № 526 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 57, ст. 1983), Концепції розвитку електронної охорони здоров’я, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2020 р. № 1671, Стратегії людського розвитку, затвердженої Указом Президента України від 2 червня 2021 р. № 225 та відповідно до пункту 2 плану заходів з реалізації Стратегії людського розвитку на 2021-2023 роки, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2021 р. № 1617 (Офіційний вісник України, 2021 р., № 100, ст. 6613), виконанням рішення Ради національної безпеки і оборони України від 22 грудня 2023 р. “Щодо профілактики, ранньої діагностики та лікування злоякісних новоутворень”, введеного в дію Указом Президента України від 22 грудня 2023 р. № 842, шляхом виконання завдань і здійснення заходів зазначених стратегічних документів завдяки узгодженій взаємодії представників міністерств, інших центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, закладів охорони здоров’я, міжнародних благодійних організацій і громадських об’єднань, пацієнтських організацій, відповідальних за реалізацію Стратегії.

Стратегія розроблена відповідно до положень Конституції України, Основ законодавства України про охорону здоров’я, Законів України “Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення” і “Про лікарські засоби”, інших нормативно-правових актів.

Аналіз поточного стану, тенденції та обґрунтування щодо необхідності розв’язання виявлених проблем

У Стратегії термін “онкозахворювання” стосується злоякісних новоутворень відповідно до кодів С00 - С97 Міжнародного статистичного класифікатора хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я (МКХ -10).

Пандемія гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричинена коронавірусом SARS-CoV-2, призвела до зниження всіх показників ефективності діяльності онкологічної служби, зокрема, за даними державного закладу “Центр медичної статистики Міністерства охорони здоров’я України”, у 2020 році спостерігалося зниження показника онкозахворюваності порівняно із 2015 роком на 16,1 відсотка.

За даними Національного канцер-реєстру України, у 2020 році спостерігалося зниження показника онкозахворюваності порівняно із 2019 роком на 18,2 відсотка.

У 2021 році показник онкозахворюваності в Україні зріс порівняно із 2020 роком на 6 відсотків, проте був нижчим на 13,3 відсотка порівняно із 2019 роком.

У 2022 році на роботу як закладів охорони здоров’я, так і системи реєстрації раку вплинули збройна агресія Російської Федерації проти України. Впродовж 2022 року в Україні було зареєстровано на 26,8 тисячі (22,3 відсотка) менше виявлених випадків онкозахворювань, ніж у 2021 році.

За даними державної установи “Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України”, у 2022 році на обліку в онкологічних закладах системи МОЗ на кінець звітного року перебувало 1149478 пацієнтів із онкозахворюваннями, вперше зареєстровано 95843 хворих із злоякісними новоутвореннями.

За даними Національного канцер-реєстру України, у 2021 році показник онкозахворюваності становив 344,5 на 100 тисяч населення, із них чоловіків - 350,4 на 100 тисяч населення, жінок - 339,3 на 100 тисяч населення. Зростання кількості випадків онкозахворювань порівняно із даними 2020 року становило 6,1 відсотка.

За даними Державної служби статистики, кількість померлих від злоякісних новоутворень у 2021 році становила 73715 осіб, із них чоловіків - 40919, жінок - 32796.

У 2021 році злоякісні новоутворення були діагностовані у 886 дітей у віці 0-17 років, показник онкозахворюваності дітей дорівнював 13,6 на 100 тисяч дитячого населення. У віці 0-17 років від злоякісних новоутворень померло 239 дітей (3,3 на 100 тисяч осіб відповідного віку).

У 2022 році внаслідок збройної агресії Російської Федерації та активних бойових дій на території України в окремих регіонах було ускладнено функціонування онкологічних центрів і отримання їх підрозділами - регіональними канцер-реєстрами відомостей про хворих із злоякісними новоутвореннями як вперше виявлених, так і тих, які вже перебували на обліку.

За даними Національного канцер-реєстру України, у 2022 році зареєстровано нових випадків онкозахворювань серед чоловіків - 45426, серед жінок - 47850, що на 22,3 відсотка менше, ніж у 2021 році. Найбільша різниця між зареєстрованою у 2022 році кількістю випадків онкозахворювань порівняно із уточненими даними 2021 року спостерігалася в Запорізькій (- 44,5 відсотка), Луганській (- 89 відсотків), Миколаївській (- 55,9 відсотка), Харківській (- 82,1 відсотка), Херсонській (- 54,5 відсотка) областях і м. Києві (- 30,9 відсотка) - тобто, у тих регіонах, де показники онкозахворюваності зазвичай були серед найвищих в Україні.

За даними державної установи “Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України”, питома вага онкозахворювань, виявлених на ранніх стадіях (тобто, I і II стадії) в Україні, у 2022 році становила 45,7 відсотка, тобто, йдеться про погіршення порівняно із даними 2018 року, коли цей показник становив 51,2 відсотка.

Питома вага хворих, у яких онкологічне захворювання було діагностовано на пізній стадії (тобто, III і IV стадія для візуальних локалізацій і IV стадія для всіх інших локалізацій), серед хворих із вперше встановленим діагнозом онкозахворювання в Україні у 2022 році становила 27,1 відсотка, що порівняно із 2018 роком, коли цей показник становив 21,1 відсотка, є негативною тенденцією.

Із числа хворих із вперше встановленим діагнозом онкозахворювання у 2021 році було охоплено спеціальним лікуванням 72,3 відсотка, не прожили одного року з часу виявлення онкозахворювання 20 відсотків хворих.

Приблизно 60 відсотків смертей від онкозахворювань серед чоловіків спричиняють злоякісні новоутворення легень, передміхурової залози, шлунка, колоректальний рак і рак підшлункової залози, серед жінок - рак грудної залози, колоректальний рак, злоякісні новоутворення шлунка, яєчника, шийки і тіла матки.

Серед дітей основними причинами смерті є лейкемія, злоякісні новоутворення головного мозку, кісток, м’яких тканин, заочеревинного простору та нирки - приблизно 80 відсотків усіх випадків.

За даними Інституту метрики та оцінювання в системі охорони здоров’я при Вашингтонському університеті, в Україні перше місце за показником кількості років якісного життя, втрачених внаслідок настання непрацездатності та передчасної смерті в результаті захворювання (disability-adjusted life years, далі - DALY), посідає рак легень, на другому місці - колоректальний рак, потім рак шлунку, грудної залози та підшлункової залози серед 30 онкологічних патологій для всіх вікових груп у 2019 році. Загалом показник онкозахворювань на другому місці серед 22 груп захворювань, для яких визначався DALY, із показником у 2,7 млн. DALY у 2019 році для України.

Рівень онкозахворювань і смертності серед дітей є невисоким в абсолютних цифрах: він обчислюється в сотнях тисяч у світовому масштабі. Проте якщо оцінювати тягар дитячого раку у втрачених роках життя (years of life lost, далі - YLL) і за показником DALY, він є більш суттєвим і обчислюється мільйонами. У 2017 році у світі дитячий рак був причиною 11,5 млн. DALY, із них 97,3 відсотка - YLL. Дитячий рак посідає шосте місце за тягарем для світової економіки у вимірі DALY, поступаючись лише раку легень, печінки, шлунку, грудної залози та колоректальному раку.

Стратегічні цілі та показники їх досягнення

Розв’язання визначених проблем планується забезпечити шляхом реалізації таких стратегічних цілей Стратегії.

Стратегічна ціль 1. Забезпечення ефективного функціонування спроможної мережі закладів охорони здоров’я, що забезпечують надання медичної допомоги пацієнтам із онкозахворюваннями, якісних медичних послуг із діагностики, комплексного лікування та реабілітації на основі мультидисциплінарного підходу.

Стратегічна ціль 2. Запровадження багаторівневої системи заходів із профілактики злоякісних новоутворень із урахуванням наявної та оновленої інформації про розподіл та інтенсивність впливу чинників їх виникнення, зокрема поведінкових факторів ризику, системне інформування населення про такі чинники ризику та популяризація здорового способу життя.

Стратегічна ціль 3. Підвищення рівня виявлення онкозахворювань на ранній стадії за рахунок створення окремого завдання державної інформаційної політики з метою формування поміркованої онкологічної настороженості та заклику до профілактичних оглядів, а також введення пілотних програм із виявлення онкозахворювань, зокрема програм із рутинного або обов’язкового онкоскринінгу.

Стратегічна ціль 4. Забезпечення надання пацієнтам із онкозахворюваннями медичних послуг із якісної та доступної паліативної, психологічної та реабілітаційної допомоги.

Стратегічна ціль 5. Удосконалення функціонування державної централізованої системи збору, обробки та аналізу спеціальної медичної статистичної інформації щодо показника онкозахворюваності, передбачивши заходи для посилення аналітичної складової такої інформації.

Стратегічна ціль 6. Підвищення рівня професійної освіти медичних працівників і збереження кадрового потенціалу закладів охорони здоров’я, що надають спеціалізовану медичну допомогу пацієнтам із онкозахворюваннями.

Стратегічна ціль 7. Забезпечення проведення фундаментальних і прикладних наукових досліджень з питань онкології на принципах доказової медицини, розвиток міжнародного партнерства з питань онкології.

Показниками досягнення стратегічних цілей є:

зниження щороку на два відсотки смертності від онкозахворювань;

підвищення рівня загальної та безрецидивної тривалості життя пацієнтів із онкозахворюваннями;

підвищення щороку на піввідсотка питомої ваги пацієнтів із онкозахворюваннями, які перебували на обліку п’ять і більше років із моменту встановлення діагнозу, порівняно із попереднім роком;

підвищення щороку на один відсоток показників виявлення випадків онкозахворювань, діагностованих на ранніх стадіях, порівняно із попереднім роком;

покращення якості надання медичної допомоги пацієнтам із онкозахворюваннями;

підвищення якості життя пацієнтів із онкозахворюваннями.

Завдання, що спрямовані на досягнення стратегічних цілей, етапи їх виконання та очікувані результати досягнення стратегічних цілей

Завдання, що спрямовані на досягнення стратегічної цілі 1:

забезпечення ефективного функціонування спроможної мережі закладів охорони здоров’я, що забезпечують надання медичної допомоги пацієнтам із онкозахворюваннями, шляхом:

- актуалізації структурно-організаційної моделі системи надання медичної допомоги пацієнтам із онкозахворюваннями на рівні медичної допомоги, зокрема із застосуванням телемедицини;

- забезпечення розвитку державного некомерційного підприємства “Національний інститут раку”;

- визначення та забезпечення розвитку мережі референтних центрів, що надають медичну допомогу дітям із онкозахворюваннями, із повноцінними педіатричними мультидисциплінарними командами, які мають бути доступні для дітей із усіх областей України та забезпечувати високу якість лікування;

- розвитку спеціалізованих закладів охорони здоров’я, що надають спеціалізовану медичну допомогу пацієнтам із онкозахворюваннями, зміцнення їх матеріально-технічної бази;

- забезпечення належної інформатизації державних і комунальних закладів охорони здоров’я, що надають медичну допомогу пацієнтам із онкологічною патологією відповідно до рекомендацій Міжнародної агенції з дослідження раку і Європейської мережі канцер-реєстрів;

забезпечення населення якісними медичними послугами із діагностики та лікування онкозахворювань шляхом:

- оновлення медико-технологічних документів із стандартизації медичної допомоги пацієнтам із онкозахворюваннями;

- удосконалення клінічних маршрутів пацієнтів із онкозахворюваннями;

максимальне охоплення спеціальним лікуванням пацієнтів із онкозахворюваннями виключно на основі мультидисциплінарного підходу, який передбачає:

- підвищення рівня поінформованості пацієнтів про перелік медичних послуг, які надаються закладами охорони здоров’я в межах програми державних гарантій медичного обслуговування населення, а також щодо наявності лікарських засобів, матеріалів, медичних виробів, які пацієнт має право отримати безкоштовно;

- поступове розширення переліку медичних послуг, які надаються в межах програми державних гарантій медичного обслуговування населення пацієнтам із онкозахворюваннями;

- розвиток і приведення морфологічної та молекулярно-генетичної діагностики новоутворень у відповідність до сучасних вимог;

розвиток і матеріально-технічне забезпечення спеціалізованих закладів охорони здоров’я із урахуванням сучасних підходів до діагностики та лікування онкозахворювань, зокрема у дітей;

підвищення якості життя пацієнтів, зокрема дітей із онкозахворюваннями, під час лікування шляхом:

- забезпечення умов для спільного перебування дітей і батьків під час лікування або можливості для тимчасового проживання;

- забезпечення доступу до здобуття освіти дітям, які отримують лікування.

Очікуваними результатами досягнення стратегічної цілі є:

проведено аналіз діяльності спроможної мережі закладів охорони здоров’я, що забезпечують надання медичної допомоги пацієнтам із онкозахворюваннями, зокрема із застосуванням телемедицини, і розроблено заходи із удосконалення структурно-організаційної моделі системи надання медичної допомоги пацієнтам із онкозахворюваннями на відповідних територіях;

затверджено план розвитку державного некомерційного підприємства “Національний інститут раку”;

визначено та забезпечено функціонування мережі референтних центрів із повноцінними педіатричними мультидисциплінарними командами, що можуть забезпечити надання спеціалізованої медичної допомоги дітям із онкозахворюваннями відповідно до міжнародних і галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я;

покращено матеріально-технічну базу спеціалізованих закладів охорони здоров’я, що надають медичну допомогу пацієнтам із онкозахворюваннями;

забезпечено належну інформатизацію державних і комунальних закладів охорони здоров’я, що надають медичну допомогу пацієнтам із онкозахворюваннями;

забезпечено населення якісними медичними послугами із діагностики та лікування онкозахворювань;

затверджено медико-технологічні документи із стандартизації медичної допомоги пацієнтам із онкозахворюваннями, положення про формування мультидисциплінарних команд, забезпечено надання високоякісної персоналізованої онкологічної допомоги із урахуванням сучасної доказової бази, удосконалено клінічні маршрути пацієнтів із онкозахворюваннями;

підвищено рівень поінформованості пацієнтів щодо переліку медичних послуг, які надаються закладом охорони здоров’я в межах програми державних гарантій медичного обслуговування населення, а також щодо наявності лікарських засобів, матеріалів, медичних виробів, які пацієнт має право отримати безкоштовно;

забезпечено поступове розширення переліку медичних послуг, які надаватимуться в межах програми державних гарантій медичного обслуговування населення пацієнтам із онкозахворюваннями;

відповідає сучасним вимогам рівень морфологічної та молекулярно-генетичної діагностики новоутворень;

здійснено заходи із максимального охоплення спеціальним лікуванням пацієнтів із онкозахворюваннями на основі мультидисциплінарного підходу;

підвищено якість життя пацієнтів, зокрема дітей із онкозахворюваннями, під час лікування.

Запланований строк досягнення цільових показників протягом 2024-2025 років.

Завдання, що спрямовані на досягнення стратегічної цілі 2:

запровадження багаторівневої системи заходів із профілактики злоякісних новоутворень із урахуванням наявної та оновленої інформації про розподіл та інтенсивність впливу чинників їх виникнення, зокрема поведінкових факторів ризику, шляхом:

- розроблення та здійснення заходів із зменшення впливу шкідливих факторів на розвиток онкозахворювань (створення мережі лабораторій для дослідження всього спектра канцерогенних факторів, державне регулювання та контроль за вмістом шкідливих для здоров’я людини речовин тощо), аналіз даних про наявність канцерогенних речовин у довкіллі;

- удосконалення виробничого контролю за вмістом хлорорганічних сполук у воді питній із поверхневих джерел водопостачання на підприємствах питного водопостачання;

- забезпечення нормативно-правового регулювання оцінки безпечності хімічних речовин і класифікації небезпечності хімічної продукції;

- обмеження виробництва, використання або надання на ринку України хімічної продукції, яка становить ризик для здоров’я людини та/або довкілля, що неможливо контролювати;

- удосконалення системи показників питної води та питного водопостачання із урахуванням вимог Директиви (ЄС) 2020/2184 Європейського Парламенту та Ради від 16 грудня 2020 р. про якість води, призначеної для споживання людиною;

- захисту працівників від шкідливих факторів, що можуть впливати на розвиток онкозахворювань;

- забезпечення проведення перегляду переліку професійних захворювань;

впровадження заходів з метою зменшення негативного впливу вживання тютюнових виробів, алкогольних напоїв;

зменшення негативного впливу техногенних канцерогенних факторів на населення України;

проведення вакцинації проти вірусу папіломи людини;

підвищення рівня обізнаності населення щодо профілактики злоякісних новоутворень шляхом:

- проведення регулярних інформаційних кампаній, спрямованих на реалізацію комунікаційної стратегії з питань профілактики злоякісних новоутворень;

- залучення закладів охорони здоров’я, що надають первинну медичну допомогу, до пропагування здорового способу життя, профілактики онкозахворювань, забезпечення безперервності надання медичної допомоги пацієнтам із онкозахворюваннями.

Очікуваними результатами досягнення стратегічної цілі є:

запроваджено багаторівневу систему заходів із профілактики злоякісних новоутворень, розроблено та здійснено заходи із зменшення впливу шкідливих факторів на розвиток онкозахворювань;

встановлено заборони щодо хімічних речовин, обмежено використання хімічних речовин, виведено з ринку особливо небезпечні хімічні речовини, що мають канцерогенний характер;

удосконалено системи показників питної води та питного водопостачання;

впроваджено заходи з метою зменшення негативного впливу вживання тютюнових виробів, алкогольних напоїв, зменшено рівень споживання населенням продуктів і виробів, що містять шкідливі для здоров’я людини речовини;

зменшено негативний вплив техногенних канцерогенних факторів на населення України;

підвищено рівень вакцинації проти вірусу папіломи людини;

підвищено рівень обізнаності населення про чинники ризику виникнення, профілактику та/або ранню діагностику злоякісних новоутворень.

Запланований строк досягнення цільових показників протягом 2024-2030 років.

Завдання, що спрямовані на досягнення стратегічної цілі 3:

розроблення та поетапне впровадження програм із ранньої діагностики визначених видів злоякісних новоутворень відповідно до науково обґрунтованих рекомендацій шляхом:

- проведення аналізу територіального та професійного розподілу чинників ризику, зокрема зумовлених воєнними чинниками (воєнне забруднення, фізичні та психічні травми, надмірні навантаження тощо), виникнення злоякісних новоутворень з метою виявлення груп ризику для залучення таких категорій населення до програм із обов’язкового раннього виявлення злоякісних новоутворень за визначеними нозологіями, зокрема до програм із онкоскринінгу;

- розроблення та затвердження порядку діагностування на ранніх стадіях злоякісних новоутворень, зокрема онкоскринінгу, моніторингу за станом здоров’я пацієнтів із груп ризику та із передпухлинною патологією;

- впровадження та реалізації місцевих програм із діагностики на ранніх стадіях найбільш поширених серед населення злоякісних новоутворень, зокрема програм із онкоскринінгу;

- здійснення комплексу заходів з інформування населення про необхідність проходження програм із виявлення на ранніх стадіях злоякісних новоутворень і самообстеження;

розроблення та затвердження порядку впровадження програм із популяційного онкоскринінгу.

Очікуваними результатами досягнення стратегічної цілі є:

впроваджено обов’язкові програми із виявлення на ранніх стадіях злоякісних новоутворень, зокрема із онкоскринінгу, за визначеними нозологіями;

збільшено випадки самозвернень для діагностування на ранніх стадіях злоякісних новоутворень, збільшено кількість виконаних відповідних діагностичних тестів із ранньої діагностики у разі самозвернення;

підвищено частку випадків онкозахворювань, діагностованих на ранніх стадіях у дітей і дорослих;

запроваджено інформування населення про необхідність проходження програм із раннього виявлення злоякісних новоутворень і самообстеження.

Запланований строк досягнення цільових показників протягом 2024-2030 років.

Завдання, що спрямовані на досягнення стратегічної цілі 4:

реалізація комплексу заходів із належного забезпечення населення паліативною допомогою шляхом забезпечення своєчасного доступу пацієнтам до паліативної допомоги у стаціонарних умовах або за місцем перебування пацієнта із залученням мультидисциплінарної команди;

створення умов для розвитку та забезпечення реабілітації у сфері охорони здоров’я, психологічної, професійної та соціальної реабілітації пацієнтів із онкозахворюваннями з метою підвищення рівня якості їх життя.

Очікуваними результатами досягнення стратегічної цілі є:

підвищено рівень якості життя пацієнтів із онкозахворюваннями;

закуплено послуги із реабілітаційної допомоги в надавачів медичних послуг;

забезпечено розбудову регіональних мереж паліативної допомоги пацієнтам із інкурабельними захворюваннями (зокрема із онкозахворюваннями);

забезпечено пацієнтів із онкозахворюваннями та їх родини інформаційною та психологічною підтримкою шляхом розроблення інформаційних матеріалів.

Запланований строк досягнення цільових показників протягом 2024-2025 років.

Завдання, що спрямовані на досягнення стратегічної цілі 5:

забезпечення своєчасного збору та проведення аналізу повних і достовірних даних щодо онкоепідеміологічної ситуації в Україні загалом і регіонах зокрема, оцінки результатів здійснення заходів контролю за онкозахворюваннями шляхом:

- внесення даних до електронної системи охорони здоров’я щодо онкологічних захворювань для планування протиракових заходів;

- відстеження динаміки та оцінки результатів дій із контролю за онкозахворюваннями, зокрема із використанням міжнародних довідників і класифікаторів;

- підготовки аналітичного звіту щодо онкоепідеміологічної ситуації в Україні.

Очікуваними результатами досягнення стратегічної цілі є:

забезпечено своєчасний збір та проведено аналіз повних і достовірних даних щодо онкоепідеміологічної ситуації в Україні загалом і регіонах зокрема, оцінку результатів здійснення заходів із контролю за онкозахворюваннями;

підготовлено аналітичний звіт щодо онкоепідеміологічної ситуації в Україні для планування заходів, відстеження динаміки та оцінки результатів дій із контролю за онкозахворюваннями.

Запланований строк досягнення цільових показників протягом 2024-2025 років.

Завдання, що спрямовані на досягнення стратегічної цілі 6:

систематичне підвищення рівня професійної підготовки лікарів та інших медичних працівників закладів охорони здоров’я, зокрема комунальних, державних некомерційних підприємств, що надають медичну допомогу пацієнтам із онкозахворюваннями, із питань щодо сучасних підходів до діагностики та лікування онкозахворювань шляхом:

- впровадження програм навчання для лікарів-спеціалістів, які, зокрема, надають первинну, спеціалізовану та екстрену медичну допомогу пацієнтам із онкозахворюваннями, з метою вироблення високого рівня онкологічної настороженості медичних працівників під час надання медичної допомоги, ефективної профілактики та ранньої діагностики злоякісних новоутворень;

- удосконалення програм навчання для лікарів за спеціальністю “Клінічна онкологія”;

- уведення резидентури в закладах вищої та/або післядипломної освіти у сфері охорони здоров’я за лікарськими спеціальностями: “Дитяча гематологія-онкологія”, “Клінічна онкологія”, “Онкогінекологія”, “Онкоотоларингологія”, “Онкохірургія”, “Променева терапія”, “Радіологія”, “Радіонуклідна діагностика”;

- впровадження комплексу заходів із підготовки сестер/братів медичних для роботи із пацієнтами із онкозахворюваннями відповідно до сучасних практик доказової медицини;

- впровадження комплексу заходів із підготовки професіоналів із медичної фізики та інженерів біомедичних для роботи із сучасним обладнанням, яке використовується для надання онкологічної допомоги;

збереження кадрового потенціалу закладів охорони здоров’я шляхом впровадження та реалізації програм місцевих стимулів для збереження в комунальних закладах охорони здоров’я висококваліфікованих медичних працівників за спеціальностями: “Дитяча онкологія”, “Дитяча гематологія-онкологія”, “Клінічна онкологія”, “Онкогінекологія”, “Онкоотоларингологія”, “Онкохірургія”, “Променева терапія”, “Радіологія”, “Радіонуклідна діагностика” тощо.

Очікуваними результатами досягнення стратегічної цілі є:

забезпечено підготовку лікарів-спеціалістів, які, зокрема, надають первинну, спеціалізовану та екстрену медичну допомогу пацієнтам із онкозахворюваннями, з метою вироблення високого рівня онкологічної настороженості медичних працівників під час надання медичної допомоги, ефективної профілактики та ранньої діагностики злоякісних новоутворень;

забезпечено високий рівень підготовки медичних працівників та надання медичної допомоги лікарями таких спеціальностей: “Гематолог-онколог дитячий”, “Гінеколог-онколог”, “Онколог”, “Хірург-онколог”, “Гематолог”, “Патологоанатом”, “Радіолог”, “Лікар із променевої терапії”, “Клінічний психолог” відповідно до сучасних міжнародних стандартів;

підвищено рівень якості надання медичних послуг пацієнтам із онкозахворюваннями сестрами/братами медичними, зокрема молодшими;

забезпечено введення резидентури в закладах вищої та/або післядипломної освіти у сфері охорони здоров’я за лікарськими спеціальностями: “Дитяча гематологія-онкологія”, “Клінічна онкологія”, “Онкогінекологія”, “Онкохірургія”, “Онкоотоларингологія”, “Променева терапія”, “Радіологія”, “Радіонуклідна діагностика”;

впроваджено комплекс заходів із підготовки професіоналів із медичної фізики та інженерів біомедичних для роботи із сучасним обладнанням, яке використовується для надання онкологічної допомоги;

збережено кадровий потенціал закладів охорони здоров’я;

впроваджено програми місцевих стимулів для збереження в комунальних закладах охорони здоров’я висококваліфікованих медичних працівників за спеціальностями: “Дитяча онкологія”, “Дитяча гематологія-онкологія”, “Клінічна онкологія”, “Онкогінекологія”, “Онкоотоларингологія”, “Онкохірургія”, “Променева терапія”, “Радіологія”, “Радіонуклідна діагностика” тощо.

Запланований строк досягнення цільових показників протягом 2024-2030 років.

Завдання, що спрямовані на досягнення стратегічної цілі 7:

забезпечення проведення наукових досліджень з метою розроблення сучасних методів організації онкологічної допомоги, визначення пріоритетів під час здійснення протиракових заходів на всіх етапах надання медичної допомоги у зв’язку із онкозахворюваннями;

забезпечення проведення доклінічних, клінічних, неінтервенційних та академічних досліджень із профілактики, діагностики та лікування онкозахворювань шляхом:

- оновлення порядку проведення клінічних досліджень з метою приведення їх у відповідність до міжнародних стандартів;

- розроблення та впровадження порядку збирання, зберігання, використання та отримання біологічних зразків людини із дослідницькою метою;

- створення передумов для розвитку академічних біобанків в Україні для стимулювання розвитку дослідницької інфраструктури;

розвиток міжнародного співробітництва шляхом посилення міжнародного співробітництва у сфері боротьби із раком із широким залученням до нього провідних міжнародних експертів у сфері онкології для вивчення світового досвіду та обміну досвідом із питань протиракової боротьби, сприяння участі вітчизняних науковців і практичних лікарів у відповідних міжнародних проектах у зазначеній сфері.

Очікуваними результатами досягнення стратегічної цілі є:

проведено дослідження з метою розроблення сучасних методів організації онкологічної допомоги, визначено пріоритети під час здійснення протиракових заходів на всіх етапах надання медичної допомоги у зв’язку із онкозахворюваннями в рамках науково-дослідних робіт, які виконуються за рахунок коштів державного бюджету;

оновлено порядок проведення клінічних досліджень з метою приведення їх у відповідність до міжнародних стандартів;

розроблено та впроваджено порядок збирання, зберігання, використання та отримання біологічних зразків людини із дослідницькою метою;

створено Український вузол Європейської дослідницької інфраструктури біобанкінгу та біомолекулярних ресурсів у сфері охорони здоров’я та життя Європейського консорціуму дослідницьких інфраструктур (BBMRI-ERIC, Biobanking and BioMolecular Resources Research Infrastructure; European Research Infrastructure Consortium);

реалізовано спільні наукові проекти із Всесвітньою організацією охорони здоров’я, Міжнародним агентством з атомної енергії, Міжнародним товариством дитячої онкології, Міжнародним союзом по боротьбі з онкологічними захворюваннями, іншими міжнародними ініціативами.

Запланований строк досягнення цільових показників протягом 2024-2030 років.

Порядок проведення моніторингу, оцінки результатів реалізації Стратегії та звітування

Реалізація Стратегії передбачається протягом 2024-2030 років та забезпечується в межах компетенції спільними зусиллями заінтересованих центральних та місцевих органів виконавчої влади, державних установ, державних та комунальних підприємств, органів місцевого самоврядування та громадськості у три етапи: перший етап - 2024-2025 роки, другий етап - 2026-2028 роки, третій етап - 2029-2030 роки.

МОЗ є відповідальним за впровадження Стратегії, проведення моніторингу та оцінки стану її реалізації.

Міністерства, інші центральні та місцеві органи виконавчої влади, державні установи, державні та комунальні підприємства подають щороку до 1 березня МОЗ інформацію про стан виконання відповідного плану дій з реалізації Стратегії.

МОЗ аналізує і узагальнює подану міністерствами, іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, державними установами, державними та комунальними підприємствами інформацію про виконання відповідного плану дій з реалізації Стратегії, на основі поданої інформації готує звіт про хід реалізації Стратегії і щороку до 1 квітня починаючи з 2025 року подає його Кабінетові Міністрів України та оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті.

Оцінка результативності виконання відповідного плану дій з реалізації Стратегії здійснюється за визначеними в ній показниками досягнення стратегічних цілей.

Результати моніторингу враховуються під час розроблення заходів із реалізації визначених Стратегією шляхів досягнення стратегічних цілей.

Узагальнена оцінка результативності Стратегії проводиться протягом шести місяців після завершення строку її дії та подається на розгляд Кабінету Міністрів України.



ЗАТВЕРДЖЕНО
розпорядженням Кабінету Міністрів України
від 2 серпня 2024 р. № 730-р

ПЛАН ДІЙ
з реалізації на період до 2025 року Національної стратегії контролю злоякісних новоутворень на період до 2030 року

Найменування завдання

Найменування заходів

Строк виконання

Відповідальні за виконання

Індикатор виконання

Забезпечення ефективного функціонування спроможної мережі закладів охорони здоров’я, що забезпечують надання медичної допомоги пацієнтам із онкозахворюваннями, якісних медичних послуг із діагностики, комплексного лікування та реабілітації на основі мультидисциплінарного підходу

1. Забезпечення ефективного функціонування спроможної мережі закладів охорони здоров’я, що забезпечують надання медичної допомоги пацієнтам із онкозахворюваннями

1) актуалізація структурно-організаційної моделі системи надання медичної допомоги пацієнтам із онкозахворюваннями на рівні медичної допомоги, зокрема із застосуванням телемедицини

IV квартал 2024 року

обласні, Київська міська держадміністрації (військові адміністрації)
МОЗ
державне некомерційне підприємство “Національний інститут раку” (за згодою)

проведено обласними, Київською міською держадміністраціями (військовими адміністраціями) аналіз діяльності спроможної мережі закладів охорони здоров’я, що забезпечують надання медичної допомоги пацієнтам із онкозахворюваннями, зокрема із застосуванням телемедицини, у межах госпітальних округів, розроблено заходи із удосконалення структурно-організаційної моделі системи надання медичної допомоги пацієнтам із злоякісними новоутвореннями на відповідних територіях, які подано до МОЗ для погодження


2) забезпечення розвитку державного некомерційного підприємства “Національний інститут раку”

III квартал 2024 року

МОЗ
державне некомерційне підприємство “Національний інститут раку” (за згодою)

затверджено наказом МОЗ плану розвитку державного некомерційного підприємства “Національний інститут раку”


3) розроблення та затвердження критеріїв відповідності референтних центрів для закладів охорони здоров’я, що надають спеціалізовану медичну допомогу дітям із онкозахворюваннями

IV квартал 2024 року

МОЗ
НСЗУ
державне некомерційне підприємство “Національний інститут раку” (за згодою)
Національна дитяча спеціалізована лікарня “Охматдит” МОЗ
(за згодою)

затверджено наказом МОЗ критерії відповідності референтних центрів для закладів охорони здоров’я, що надають спеціалізовану медичну допомогу дітям із онкозахворюваннями


4) визначення та забезпечення розвитку мережі референтних центрів, що надають медичну допомогу дітям із онкозахворюваннями, із повноцінними педіатричними мультидисциплінарними командами, які мають бути доступними для дітей із усіх областей України та забезпечувати високу якість лікування

I квартал 2025 року

МОЗ
НСЗУ
державне некомерційне підприємство “Національний інститут раку” (за згодою)
Національна дитяча спеціалізована лікарня “Охматдит” МОЗ
(за згодою)

затверджено наказом МОЗ і опубліковано на веб-сайтах МОЗ і НСЗУ перелік референтних центрів, що надають медичну допомогу дітям із онкозахворюваннями на основі мультидисциплінарного підходу


5) розвиток спеціалізованих закладів охорони здоров’я, що надають спеціалізовану медичну допомогу пацієнтам із онкозахворюваннями, зміцнення їх матеріально-технічної бази

2024-2025 роки

обласні, Київська міська держадміністрації (військові адміністрації)

забезпечено контроль за введенням в експлуатацію 15 лінійних прискорювачів і 9 магнітно-резонансних томографів, ефективністю їх використання та доступом пацієнтів до надання безоплатних послуг із використанням такого високотехнологічного обладнання


6) забезпечення належної інформатизації державних та комунальних закладів охорони здоров’я, що надають медичну допомогу пацієнтам із онкологічною патологією

2024-2025 роки

МОЗ
НСЗУ
державне некомерційне підприємство “Національний інститут раку” (за згодою)
Національна дитяча спеціалізована лікарня “Охматдит” МОЗ
(за згодою)
обласні, Київська міська держадміністрації (військові адміністрації)

впроваджено міжнародну класифікацію та кодифікатори для реєстрації онкозахворювань


розроблено та постійно оновлюються методичні рекомендації щодо ведення електронних медичних записів


розширено функціональні можливості електронної системи охорони здоров’я для забезпечення збору та зберігання даних про осіб, які пройшли онкоскринінг, результатів виявлених передракових станів, даних щодо захворювання на злоякісні новоутворення

2. Забезпечення населення якісними медичними послугами із діагностики та лікування онкозахворювань

1) оновлення медико-технологічних документів із стандартизації медичної допомоги пацієнтам із онкозахворюваннями

2024-2025 роки

МОЗ
державне підприємство “Державний експертний центр Міністерства охорони здоров’я України” (за згодою)
Національна академія медичних наук
(за згодою)
державне некомерційне підприємство “Національний інститут раку” (за згодою)
Національна дитяча спеціалізована лікарня “Охматдит” МОЗ
(за згодою)

затверджено наказами МОЗ галузеві стандарти у сфері охорони здоров’я за напрямом “Онкологічні та онкогематологічні захворювання” (щонайменше 5) і оновлено (внесено зміни) до 10 галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я за напрямом “Онкологічні та онкогематологічні захворювання”


2) удосконалення клінічних маршрутів пацієнтів із онкозахворюваннями

2024-2025 роки

обласні, Київська міська держадміністрації (військові адміністрації)
державне некомерційне підприємство “Національний інститут раку” (за згодою)
Національна дитяча спеціалізована лікарня “Охматдит” МОЗ
(за згодою)
Національна академія медичних наук
(за згодою)

затверджено структурними підрозділами з питань охорони здоров’я обласних та Київської міської держадміністрацій (військових адміністрацій) зміни до регіональних клінічних маршрутів пацієнтів із онкозахворюваннями з метою їх удосконалення

3. Максимальне охоплення спеціальним лікуванням пацієнтів із онкозахворюваннями виключно на основі мультидисциплінарного підходу

1) розроблення положення про мультидисциплінарні команди при закладах охорони здоров’я, що надають спеціалізовану медичну допомогу пацієнтам із онкозахворюваннями, персоніфікація надання високоякісної онкологічної допомоги із урахуванням сучасної доказової бази

IV квартал 2024 року

МОЗ
державне підприємство “Державний експертний центр Міністерства охорони здоров’я України”
(за згодою)
Національна академія медичних наук
(за згодою)
державне некомерційне підприємство “Національний інститут раку” (за згодою)
Національна дитяча спеціалізована лікарня “Охматдит” МОЗ
(за згодою)

затверджено наказом МОЗ положення про мультидисциплінарні команди при закладах охорони здоров’я, що надають спеціалізовану медичну допомогу пацієнтам із онкозахворюваннями, персоніфіковано надання високоякісної онкологічної допомоги із урахуванням сучасної доказової бази


2) підвищення рівня поінформованості пацієнтів про перелік медичних послуг, які надаються закладами охорони здоров’я в межах програми державних гарантій медичного обслуговування населення, а також щодо наявності лікарських засобів, матеріалів, медичних виробів, які пацієнт має право отримати безкоштовно

2024-2025 роки

МОЗ
державне некомерційне підприємство “Національний інститут раку” (за згодою)
Національна дитяча спеціалізована лікарня “Охматдит” МОЗ
(за згодою)
обласні, Київська міська держадміністрації (військові адміністрації)

забезпечено розміщення інформації для пацієнтів на веб-сайтах та інформаційних стендах щодо переліку медичних послуг, які надаються закладом охорони здоров’я безоплатно в межах програми державних гарантій медичного обслуговування населення, а також щодо лікарських засобів, медичних виробів, які пацієнт має право отримати безкоштовно


3) поступове розширення переліку медичних послуг, які надаються в межах програми державних гарантій медичного обслуговування населення пацієнтам із онкозахворюваннями

I квартал 2025 року

МОЗ
НСЗУ

прийнято постанову Кабінету Міністрів України про затвердження Порядку реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення, якою передбачено пакети медичних послуг, які надаватимуться в межах програми державних гарантій медичного обслуговування населення пацієнтам із онкозахворюваннями у 2025 році


4) розвиток і приведення морфологічної та молекулярно-генетичної діагностики новоутворень у відповідність до сучасних вимог

IV квартал 2024 року

МОЗ
державне некомерційне підприємство “Національний інститут раку” (за згодою)

затверджено наказом МОЗ методичні рекомендації щодо приведення морфологічної та молекулярно-генетичної діагностики новоутворень відповідно до сучасних вимог для закладів охорони здоров’я, що надають медичну допомогу пацієнтам із онкозахворюваннями

4. Підвищення якості життя пацієнтів, зокрема дітей із онкозахворюваннями, під час лікування

1) забезпечення умов для спільного перебування дітей і батьків під час лікування або можливості для тимчасового проживання

2024-2025 роки

МОЗ
НСЗУ
обласні, Київська міська держадміністрації (військові адміністрації)
іноземні неурядові організації (за згодою)
громадські об’єднання (за згодою)

передбачено специфікаціями та умовами закупівлі за напрямами медичної допомоги, яка надється за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення дітям із онкозахворюваннями, приміщення для тимчасового проживання родини під час проходження дитиною лікування у стаціонарних умовах


2) забезпечення доступу до здобуття освіти дітям, які отримують лікування

III квартал 2024 року

Національна дитяча спеціалізована лікарня “Охматдит” МОЗ
(за згодою)
державне некомерційне підприємство “Національний інститут раку” (за згодою)
обласні, Київська міська держадміністрації (військові адміністрації)
іноземні неурядові організації (за згодою)
громадські об’єднання (за згодою)

створено в закладах охорони здоров’я та обладнано кімнати для забезпечення навчанням дітей, які отримують лікування у стаціонарних умовах, за очною та/або дистанційною формою


укладено договори закладами охорони здоров’я із закладами освіти щодо проведення навчання дітей, які отримують лікування у стаціонарних умовах, за очною та/або дистанційною формою

Запровадження багаторівневої системи заходів із профілактики злоякісних новоутворень із урахуванням наявної та оновленої інформації про розподіл та інтенсивність впливу чинників їх виникнення, зокрема поведінкових факторів ризику, системне інформування населення про такі чинники ризику та популяризація здорового способу життя

5. Запровадження багаторівневої системи заходів із профілактики злоякісних новоутворень із урахуванням наявної та оновленої інформації про розподіл та інтенсивність впливу чинників їх виникнення, зокрема поведінкових факторів ризику

1) розроблення та здійснення заходів із зменшення впливу шкідливих факторів на розвиток онкозахворювань (створення мережі лабораторій для дослідження всього спектра канцерогенних факторів, державне регулювання та контроль за вмістом шкідливих для здоров’я людини речовин тощо), аналіз даних про наявність канцерогенних речовин у довкіллі

IV квартал 2025 року

МОЗ
Міндовкілля
Мінагрополітики
ДСНС
Держпродспоживслужба
Держпраці
Держводагентство
обласні, Київська міська держадміністрації (військові адміністрації)

сформовано мережу лабораторій на базі центрів контролю та профілактики хвороб для проведення дослідження всього спектра канцерогенних факторів


2) удосконалення виробничого контролю за вмістом хлорорганічних сполук у воді питній із поверхневих джерел водопостачання на підприємствах питного водопостачання

III квартал 2024 року

Мінінфраструктури
обласні, Київська міська держадміністрації (військові адміністрації)

прийнято постанову Кабінету Міністрів України про затвердження Порядку проведення державного моніторингу у сферах питної води та питного водопостачання, водовідведення


3) забезпечення нормативно-правового регулювання оцінки безпечності хімічних речовин і класифікації небезпечності хімічної продукції

IV квартал 2025 року

МОЗ

приведено акти МОЗ у відповідність до постанови Кабінету Міністрів України від 10 травня 2024 р. № 539 “Про затвердження Технічного регламенту класифікації небезпечності, маркування та пакування хімічної продукції”, якою імплементовано Регламент ЄС № 1272/2008 Європейського парламенту та Ради від 16 грудня 2008 року


4) обмеження виробництва, використання або надання на ринку України хімічної продукції, яка становить ризик для здоров’я людини та/або довкілля, що неможливо контролювати

III квартал 2024 року

Міндовкілля
МОЗ
Мінекономіки
Мінагрополітики
Держпродспоживслужба

прийнято постанову Кабінету Міністрів України “Про затвердження технічного регламенту щодо безпечності хімічної продукції”, яким імплементовано Регламент ЄС № 1907/2006 Європейського парламенту та Ради від 18 грудня 2006 р. щодо реєстрації, оцінки, авторизації та обмеження хімічних речовин (REACH)


5) удосконалення системи показників питної води та питного водопостачання із урахуванням вимог Директиви (ЄС) 2020/2184 Європейського Парламенту та Ради від 16 грудня 2020 р. про якість води, призначеної для споживання людиною

IV квартал 2025 року

МОЗ
Мінінфраструктури
Мінагрополітики

проведено перегляд системи показників питної води та прийнято відповідні зміни до наказу МОЗ від 12 травня 2010 р. № 400 “Про затвердження Державних санітарних норм та правил “Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною”


6) включення до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування інформації про шкідливі умови праці, зокрема канцерогенні фактори виробничого середовища, впливу яких зазнали та зазнають працівники

IV квартал 2025 року

Мінсоцполітики
Мінекономіки
МОЗ
Пенсійний фонд України
Держпраці

подано на розгляд Верховної Ради України законопроект щодо внесення змін до Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”


7) забезпечення проведення перегляду переліку професійних захворювань

IV квартал 2025 року

МОЗ
Мінекономіки
Мінсоцполітики
Пенсійний фонд України
Держпраці
Національна академія медичних наук
(за згодою)

проведено перегляд переліку професійних захворювань та внесено відповідні зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2000 р. № 1662 “Про затвердження переліку професійних захворювань”

6. Впровадження заходів з метою зменшення негативного впливу вживання тютюнових виробів, алкогольних напоїв

забезпечення ефективної реалізації державного контролю за показниками вмісту нікотину, монооксиду вуглецю та смоли, а також показників вмісту інших шкідливих для здоров’я людини речовин та інгредієнтів у тютюнових виробах

IV квартал 2024 року

МОЗ
Держпродспоживслужба

видано наказ МОЗ про затвердження Порядку подання звітності, передбаченої статтею 111 Закону України “Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення”

7. Проведення вакцинації проти вірусу папіломи людини

1) проведення державної оцінки медичних технологій з метою вивчення питання про доцільність запровадження в Україні обов’язкової вакцинації населення проти вірусу папіломи людини для запобігання раку шийки матки за умови підтвердження доцільності медичної технології щодо вакцинації проти вірусу папіломи людини

III квартал 2024 року

МОЗ
державне підприємство “Державний експертний центр Міністерства охорони здоров’я України” (за згодою)

підготовлено висновок уповноваженого органу за результатами державної оцінки медичних технологій щодо доцільності вакцинації проти вірусу папіломи людини


2) внесення змін (у разі позитивного висновку державної оцінки медичних технологій) до Календаря профілактичних щеплень в Україні, затвердженого наказом МОЗ від 16 вересня 2011 р. № 595, і Національного переліку основних лікарських засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 р. № 333

I квартал 2025 року

МОЗ
державна установа “Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України” (за згодою)

внесено наказом МОЗ зміни (у разі позитивного висновку державної оцінки медичних технологій) до Календаря профілактичних щеплень в Україні, затвердженого наказом МОЗ від 16 вересня 2011 р. № 595, і подано Кабінетові Міністрів України пропозиції щодо внесення змін до Національного переліку основних лікарських засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 р. № 333

8. Підвищення рівня обізнаності населення щодо профілактики злоякісних новоутворень

1) проведення в межах компетенції регулярних інформаційних кампаній, спрямованих на реалізацію комунікаційної стратегії з питань профілактики злоякісних новоутворень, зокрема із широким залученням до цієї роботи медичних працівників та працівників сфери освіти, пацієнтської спільноти, представників громадськості, медіа- та онлайн-ресурсів

2024-2025 роки

МКІП
МОЗ
МОН
державна установа “Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України” (за згодою)
Національна рада з питань телебачення і радіомовлення (за згодою)
обласні, Київська міська держадміністрації (військові адміністрації)
державне підприємство “Мультимедійна платформа іномовлення України” (за згодою)
Українське національне інформаційне агентство “Укрінформ” (за згодою)
АТ “Національна суспільна телерадіокомпанія України” (за згодою)
іноземні неурядові організації (за згодою)
громадські об’єднання (за згодою)

розповсюджено інформаційні матеріали і забезпечено проведення інформаційних кампаній, щодо:


переваг здорового способу життя, раціонального харчування та фізичної активності;
системного інформування населення про чинники ризику виникнення злоякісних новоутворень;
формування обізнаності населення про симптоми дитячого раку, зокрема пов’язані із вірусною або бактеріальною інфекцією;


важливості та доступності регулярних лабораторних та інструментальних обстежень, періодичного самообстеження з метою профілактики та/або ранньої діагностики злоякісних новоутворень;


наявних можливостей для одужання завдяки ранній діагностиці злоякісних новоутворень;


гарантованого державою безоплатного для пацієнтів надання медичної допомоги в разі виявлення онкозахворювання;


наявної спроможної мережі закладів охорони здоров’я, уповноваженої державою на надання медичної допомоги пацієнтам із онкозахворюваннями


2) залучення закладів охорони здоров’я, що надають первинну медичну допомогу, до пропагування здорового способу життя, профілактики онкозахворювань, забезпечення безперервності надання медичної допомоги пацієнтам із онкозахворюваннями

2024-2025 роки

МОЗ
державна установа “Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України” (за згодою)
обласні, Київська міська держадміністрації (військові адміністрації)

розроблено МОЗ і розповсюджено закладами охорони здоров’я, що надають первинну медичну допомогу, інформаційних матеріалів про здоровий спосіб життя, профілактику онкозахворювань, забезпечення безперервності надання медичної допомоги пацієнтам із онкозахворюваннями

Підвищення рівня виявлення онкозахворювань на ранній стадії за рахунок створення окремого завдання державної інформаційної політики з метою формування поміркованої онкологічної настороженості та заклику до профілактичних оглядів, а також введення пілотних програм із виявлення онкозахворювань, зокрема програм із рутинного або обов’язкового онкоскринінгу

9. Розроблення та поетапне впровадження програм із ранньої діагностики визначених видів злоякісних новоутворень відповідно до науково обґрунтованих рекомендацій

1) проведення аналізу територіального та професійного розподілу чинників ризику, зокрема зумовлених воєнними чинниками (воєнне забруднення, фізичні та психічні травми, надмірні навантаження тощо), виникнення злоякісних новоутворень з метою виявлення груп ризику для залучення таких категорій населення до програм із рутинного або обов’язкового онкоскринінгу за визначеними нозологіями

IV квартал 2024 року

МОЗ
Держпродспоживслужба
Міндовкілля
державна установа “Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України” (за згодою)
Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва
Національної академії медичних наук
(за згодою)

проведено аналіз імовірних ризиків за територіальним і професійним розподілом щодо виникнення злоякісних новоутворень і наказом МОЗ затверджено групи ризику серед населення, які необхідно долучити до програм із рутинного або обов’язкового онкоскринінгу за визначеними нозологіями


2) розроблення та затвердження порядку діагностування на ранніх стадіях злоякісних новоутворень, зокрема онкоскринінгу, моніторингу за станом здоров’я пацієнтів із груп ризику та із передпухлинною патологією

III квартал 2024 року

МОЗ
державне некомерційне підприємство “Національний інститут раку” (за згодою)
державне підприємство “Державний експертний центр Міністерства охорони здоров’я України” (за згодою)
Національна академія наук (за згодою)
Національна академія медичних наук
(за згодою)

видано наказ МОЗ про забезпечення скринінгу, ранньої діагностики окремих видів раку та моніторингу за станом здоров’я пацієнтів із груп ризику та із передпухлинною патологією


3) впровадження та реалізації місцевих програм із діагностики на ранніх стадіях найбільш поширених серед населення злоякісних новоутворень, зокрема програм із онкоскринінгу

IV квартал 2024 року

обласні, Київська міська держадміністрації (військові адміністрації)

впроваджено місцеві програми із ранньої діагностики найбільш поширених серед населення злоякісних новоутворень, зокрема програм із онкоскринінгу в областях


4) здійснення комплексу заходів з інформування населення про необхідність проходження програм із виявлення на ранніх стадіях злоякісних новоутворень і самообстеження

IV квартал 2024 року

МОЗ
державна установа “Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України” (за згодою)

здійснено комплекс заходів з інформування населення про необхідність проходження програм із раннього виявлення злоякісних новоутворень

Забезпечення надання пацієнтам із онкозахворюваннями медичних послуг із якісної та доступної паліативної, психологічної та реабілітаційної допомоги

10. Реалізація комплексу заходів із належного забезпечення населення паліативною допомогою

забезпечення своєчасного доступу пацієнтам до паліативної допомоги у стаціонарних умовах або за місцем перебування пацієнта із залученням мультидисциплінарної команди

IV квартал 2024 року

обласні, Київська міська держадміністрації (військові адміністрації)

розбудовано регіональні мережі паліативної допомоги пацієнтам із інкурабельними захворюваннями, зокрема злоякісними новоутвореннями

11. Створення умов для розвитку та забезпечення реабілітації у сфері охорони здоров’я, психологічної, професійної та соціальної реабілітації пацієнтів із онкозахворюваннями з метою підвищення рівня якості їх життя

1) забезпечення надання якісної реабілітаційної допомоги протягом усіх реабілітаційних періодів і на всіх етапах надання медичної допомоги пацієнтам із онкозахворюваннями

I квартал 2025 року

МОЗ
НСЗУ
обласні, Київська міська держадміністрації (військові адміністрації)

визначено вимогами до закупівлі медичних послуг у межах програми державних гарантій медичного обслуговування населення надання реабілітаційної допомоги протягом усіх реабілітаційних періодів у закладах охорони здоров’я, що надають спеціалізовану медичну допомогу пацієнтам із онкозахворюваннями


2) надання інформаційної підтримки пацієнтам із онкозахворюваннями та членам їх сімей

2024-2025 роки

МОЗ
Національна дитяча спеціалізована лікарня “Охматдит” МОЗ (за згодою)
державне некомерційне підприємство “Національний інститут раку” (за згодою)

забезпечено надання інформаційної підтримки пацієнтам із онкозахворюваннями та членам їх сімей

Удосконалення функціонування державної централізованої системи збору, обробки та аналізу спеціальної медичної статистичної інформації щодо показника онкозахворюваності, передбачивши заходи для посилення аналітичної складової такої інформації

12. Забезпечення своєчасного збору та проведення аналізу повних і достовірних даних щодо онкоепідеміологічної ситуації в Україні загалом і регіонах зокрема, оцінки результатів здійснення заходів контролю за онкозахворюваннями

1) проведення аналізу даних і внесених відповідно до міжнародних рекомендацій медичних записів в електронній системі охорони здоров’я щодо онкозахворювань

2024-2025 роки

МОЗ
НСЗУ
державне некомерційне підприємство “Національний інститут раку” (за згодою)
державна установа “Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України” (за згодою)

забезпечено проведення аналізу онкоепідеміологічної ситуації в Україні загалом і регіонах зокрема, оцінки результатів здійснення заходів контролю за онкозахворюваннями на основі повних і достовірних даних


2) підготовка аналітичного звіту щодо онкоепідеміологічної ситуації в Україні

2024-2025 роки

МОЗ
НСЗУ
державне некомерційне підприємство “Національний інститут раку” (за згодою)
державна установа “Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України” (за згодою)

підготовлено аналітичний звіт щодо онкоепідеміологічної ситуації в Україні для планування заходів, відстеження динаміки та оцінки результатів дій із контролю за онкозахворюваннями


3) забезпечення доступу пацієнтам до інформації про надавачів медичних послуг, що проводять лікування онкологічних та онкогематологічних захворювань у межах програми державних гарантій медичного обслуговування населення

2024-2025 роки

НСЗУ
обласні, Київська міська держадміністрації (військові адміністрації)

публікуються на веб-сайті НСЗУ дані про кадрове і матеріальне забезпечення, якісні та кількісні показники лікувальної діяльності надавачів медичних послуг, що проводять лікування онкологічних та онкогематологічних захворювань, закладів охорони здоров’я, що надають медичні послуги в межах програми державних гарантій медичного обслуговування населення

Підвищення рівня професійної освіти медичних працівників і збереження кадрового потенціалу закладів охорони здоров’я, що надають спеціалізовану медичну допомогу пацієнтам із онкозахворюваннями

13. Систематичне підвищення рівня професійної підготовки лікарів та інших медичних працівників закладів охорони здоров’я, зокрема комунальних, державних некомерційних підприємств, що надають медичну допомогу пацієнтам із онкозахворюваннями, із питань щодо сучасних підходів до діагностики та лікування онкозахворювань

1) впровадження програм навчання для лікарів-спеціалістів, які, зокрема, надають первинну, спеціалізовану та екстрену медичну допомогу пацієнтам із онкозахворюваннями, з метою вироблення високого рівня онкологічної настороженості медичних працівників під час надання медичної допомоги, ефективної профілактики та ранньої діагностики злоякісних новоутворень

I квартал 2025 року

МОЗ
МОН

затверджено програми циклів тематичного удосконалення для лікарів-спеціалістів у закладах вищої освіти, що належать до сфери управління МОЗ


2) удосконалення програм навчання для лікарів за спеціальністю “Клінічна онкологія”

III квартал 2024 року

МОЗ
МОН

внесено зміни до програм циклів спеціалізації за спеціальністю “Клінічна онкологія” у закладах вищої освіти, що належать до сфери управління МОЗ


3) уведення резидентури в закладах вищої та/або післядипломної освіти у сфері охорони здоров’я за лікарськими спеціальностями: “Дитяча гематологія-онкологія”, “Клінічна онкологія”, “Онкогінекологія”, “Онкоотоларингологія”, “Онкохірургія”, “Променева терапія”, “Радіологія”, “Радіонуклідна діагностика”

I квартал 2025 року

МОЗ
МОН

визначено поетапність запровадження резидентури за відповідними спеціальностями в закладах вищої освіти, що належать до сфери управління МОЗ, протягом 2025-2030 років

III квартал 2025 року

МОЗ
МОН

впроваджено програми лікарської резидентури за спеціальностями “Клінічна онкологія”, “Онкогінекологія” у закладах вищої освіти, що належать до сфери управління МОЗ


4) впровадження комплексу заходів із підготовки сестер/братів медичних для роботи із пацієнтами із онкозахворюваннями відповідно до сучасних практик доказової медицини

III квартал 2024 року

МОЗ
МОН
державна установа “Центр розвитку медсестринства Міністерства охорони здоров’я України”
(за згодою)
заклади вищої та фахової передвищої медичної освіти (за згодою)

впроваджено в закладах вищої та фахової передвищої медичної освіти цикли спеціалізації (за профілем роботи) “Паліативна та хоспісна допомога”, цикли тематичного удосконалення “Онкологія” для сестер/братів медичних


5) включення посади “Професіонал з медичної фізики” до Переліку посад професіоналів з вищою немедичною освітою, які працюють у системі охорони здоров’я, розроблення та затвердження кваліфікаційної характеристики професії “Професіонал з медичної фізики”

I квартал 2025 року

МОЗ

розроблено та затверджено кваліфікаційну характеристику професії “Професіонал з медичної фізики” та внесено відповідні зміни до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78 “Охорона здоров’я”, затвердженого наказом МОЗ від 29 березня 2002 р. № 117


внесено наказом МОЗ зміни до переліку посад професіоналів у галузі охорони здоров’я у закладах охорони здоров’я, затвердженого наказом МОЗ від 28 жовтня 2002 р. № 385

14. Збереження кадрового потенціалу закладів охорони здоров’я

впровадження та реалізації програм місцевих стимулів для збереження в комунальних закладах охорони здоров’я висококваліфікованих медичних працівників за спеціальностями: “Дитяча онкологія”, “Дитяча гематологія-онкологія”, “Клінічна онкологія”, “Онкогінекологія”, “Онкоотоларингологія”, “Онкохірургія”, “Променева терапія”, “Радіологія”, “Радіонуклідна діагностика” тощо

2024-2025 роки

обласні, Київська міська держадміністрації (військові адміністрації)

впроваджено програми місцевих стимулів для збереження в комунальних закладах охорони здоров’я висококваліфікованих медичних працівників відповідно до положень Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” і Основ законодавства України про охорону здоров’я

Забезпечення проведення фундаментальних і прикладних наукових досліджень з питань онкології на принципах доказової медицини, розвиток міжнародного партнерства з питань онкології

15. Забезпечення проведення наукових досліджень з метою розроблення сучасних методів організації онкологічної допомоги, визначення пріоритетів під час здійснення протиракових заходів на всіх етапах надання медичної допомоги у зв’язку із онкозахворюваннями

1) забезпечення наукового супроводу розвитку системи онкологічної служби, зокрема шляхом проведення досліджень з метою розроблення сучасних методів організації онкологічної допомоги, визначення пріоритетів під час здійснення протиракових заходів на всіх етапах надання медичної допомоги у зв’язку із онкозахворюванням у рамках науково-дослідних робіт, які виконуються за рахунок коштів державного бюджету

2024-2025 роки

державне некомерційне підприємство “Національний інститут раку” (за згодою)
Національна академія наук (за згодою)
Національна академія медичних наук
(за згодою)
заклади вищої освіти, що належать до сфери управління МОЗ
(за згодою)

розроблено сучасні методи організації онкологічної допомоги


визначено пріоритети під час здійснення протиракових заходів на всіх етапах надання медичної допомоги у зв’язку із онкозахворюванням


2) залучення провідних фахівців у сфері онкології до роботи у складі групи експертів МОЗ за напрямом “Онкологічна допомога” і членів Комісії з питань науково-дослідних робіт МОЗ

2024-2025 роки

МОЗ
Національна академія медичних наук
(за згодою)

залучено провідних фахівців у сфері онкології до роботи у складі групи експертів МОЗ за напрямом “Онкологічна допомога” і членів Комісії з питань науково-дослідних робіт, затвердженої наказом МОЗ від 26 серпня 2020 р. № 1965

16. Забезпечення проведення доклінічних, клінічних, неінтервенційних та академічних досліджень із профілактики, діагностики та лікування онкозахворювань

1) оновлення порядку проведення клінічних досліджень з метою приведення їх у відповідність до міжнародних стандартів

III квартал 2024 року

МОЗ
державне підприємство “Державний експертний центр Міністерства охорони здоров’я України”
(за згодою)

затверджено наказом МОЗ зміни до Порядку проведення клінічних випробувань лікарських засобів та експертизи матеріалів клінічних випробувань, затвердженого наказом МОЗ від 23 вересня 2009 р. № 690


2) розроблення та впровадження порядку збирання, зберігання, використання та отримання біологічних зразків людини із дослідницькою метою

III квартал 2024 року

МОЗ
державне підприємство “Державний експертний центр Міністерства охорони здоров’я України”
(за згодою)

прийнято постанову Кабінету Міністрів України про затвердження порядку збирання, зберігання, використання та отримання біологічних зразків людини з дослідницькою метою


3) створення передумов для розвитку академічних біобанків в Україні для стимуляції розвитку дослідницької інфраструктури

III квартал 2025 року

МОЗ
державне підприємство “Державний експертний центр Міністерства охорони здоров’я України” (за згодою)
державне некомерційне підприємство “Національний інститут раку” (за згодою)
Національна дитяча спеціалізована лікарня “Охматдит” МОЗ
(за згодою)
Національний медичний університет імені О.О. Богомольця (за згодою)
Національна академія медичних наук
(за згодою)

створено Український вузол Європейської дослідницької інфраструктури біобанкінгу та біомолекулярних ресурсів у сфері охорони здоров’я та життя Європейського консорціуму дослідницьких інфраструктур (BBMRI ERIC, Biobanking and BioMolecular Resources Research Infrastructure; European Research Infrastructure Consortium)

17. Розвиток міжнародного співробітництва

1) посилення міжнародного співробітництва у сфері боротьби із раком із широким залученням до нього провідних міжнародних експертів у сфері онкології для вивчення світового досвіду та обміну досвідом із питань протиракової боротьби, сприяння участі вітчизняних науковців і практичних лікарів у відповідних міжнародних проектах у зазначеній сфері

2024-2025 роки

МОЗ
державне некомерційне підприємство “Національний інститут раку” (за згодою)
Національна дитяча спеціалізована лікарня “Охматдит” МОЗ
(за згодою)
Національна академія наук (за згодою)
Національна академія медичних наук
(за згодою)
обласні, Київська міська держадміністрації (військові адміністрації)

взято участь у міжнародних проектах із питань онкології, проведено обмін досвідом шляхом проходження стажування фахівців онкологічного профілю в зарубіжних клініках


2) забезпечення співробітництва із Всесвітньою організацією охорони здоров’я, Міжнародним агентством з атомної енергії, Міжнародним товариством дитячої онкології, Міжнародним союзом по боротьбі з онкологічними захворюваннями, іншими міжнародними організаціями

2024-2025 роки

МОЗ
державне некомерційне підприємство “Національний інститут раку” (за згодою)
Національна дитяча спеціалізована лікарня “Охматдит” МОЗ
(за згодою)

міжнародні організації надають МОЗ консультації щодо формування політик у сфері розвитку медичних послуг пацієнтам із онкозахворюваннями


  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: