open
Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
Чинна

ЗАКОН УКРАЇНИ

Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання повноважень центральних органів виконавчої влади у сфері забезпечення енергетичної ефективності

Верховна Рада України постановляє:

I. Внести зміни до таких законів України:

1. У Законі України "Про місцеве самоврядування в Україні" (Відомості Верховної Ради України, 1997 р., № 24, ст. 170 із наступними змінами):

1) частину першу статті 26 доповнити пунктом 59 такого змісту:

"59) затвердження місцевих енергетичних планів та середньострокових цільових програм з їх виконання";

2) пункт "а" статті 30 доповнити підпунктом 151 такого змісту:

"151) розроблення та реалізація місцевих енергетичних планів та середньострокових цільових програм з їх виконання";

3) частину першу статті 43 доповнити пунктами 41 і 42 такого змісту:

"41) прийняття рішення про запровадження системи енергетичного менеджменту, затвердження положення про систему енергетичного менеджменту;

42) затвердження місцевих енергетичних планів та середньострокових цільових програм з їх виконання";

4) частину першу статті 44 доповнити пунктами 20 і 21 такого змісту:

"20) забезпечення функціонування системи енергетичного менеджменту;

21) розроблення та реалізація місцевих енергетичних планів та середньострокових цільових програм з їх виконання".

2. У Законі України "Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу" (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., № 20, ст. 278 із наступними змінами):

1) у пунктах 2 і 5 статті 1 слова "центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива" замінити словами "центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

2) у статті 8:

у частині першій слова "центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива (крім питань забезпечення енергоефективності будівель та інших споруд)" замінити словами "центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

частину четверту викласти в такій редакції:

"Перелік вторинних енергетичних ресурсів, які можуть бути використані для виробництва електричної та теплової енергії у когенераційних установках, встановлюється уповноваженим Кабінетом Міністрів України центральним органом виконавчої влади в порядку, визначеному законодавством";

3) у статті 11:

у частині першій слова "центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива (крім питань забезпечення енергоефективності будівель та інших споруд)" замінити словами "центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

у частині другій слова "центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива" замінити словами "центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

у частині шостій слова "центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива (крім питань забезпечення енергоефективності будівель та інших споруд)" замінити словами "центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

у частині дев’ятій слова "у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива" замінити словами "у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

у частині одинадцятій слова "до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива" замінити словами "до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

у частині дванадцятій слова "центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива" замінити словами "центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

4) у статті 111:

у частині другій слова "центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива" замінити словами "центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

у частині дев’ятій слова "центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива (крім питань забезпечення енергоефективності будівель та інших споруд)" замінити словами "центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

у частинах тринадцятій і чотирнадцятій слова "до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива" замінити словами "до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

частину шістнадцяту викласти в такій редакції:

"Рішення про відмову у наданні гарантії походження або несвоєчасне прийняття рішення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері забезпечення енергетичної ефективності, щодо надання або відмови у наданні гарантії походження може бути оскаржено заявником до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

у частині сімнадцятій слова "до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива" замінити словами "до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

у частині дев’ятнадцятій слова "Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива" замінити словами "Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері забезпечення енергетичної ефективності".

3. У частинах шостій - десятій статті 20 Закону України "Про теплопостачання" (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., № 28, ст. 373; 2017 р., № 17, ст. 207) слова "що реалізує державну політику у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива" замінити словами "що реалізує державну політику у сфері забезпечення енергетичної ефективності".

4. Пункт 4 частини другої статті 222 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., № 34, ст. 343; 2023 р., № 17, ст. 76) викласти в такій редакції:

"4) кваліфікаційний сертифікат виконавця робіт, зміни до нього, рішення про допуск/відмову в допуску до проведення професійної атестації, видачу/відмову у видачі кваліфікаційного сертифіката та позбавлення кваліфікаційного сертифіката; сертифікат енергоаудитора будівель, зміни до нього".

5. У Законі України "Про запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законних інтересів суб’єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації" (Відомості Верховної Ради України, 2015 р., № 26, ст. 220 із наступними змінами):

1) у пункті 3 частини третьої статті 3 слова "державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності будівель" замінити словами "та реалізацію державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

2) у статті 6 слова "який реалізує державну політику у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива" замінити словами "що реалізує державну політику у сфері забезпечення енергетичної ефективності".

6. У Законі України "Про ринок природного газу" (Відомості Верховної Ради України, 2015 р., № 27, ст. 234; 2016 р., № 44, ст. 749):

1) частину шосту статті 12 викласти в такій редакції:

"6. Постачальники зобов’язані створювати страховий запас природного газу в розмірі не більше 10 відсотків запланованого місячного обсягу постачання природного газу споживачам на наступний місяць. Розмір страхового запасу встановлюється Кабінетом Міністрів України щорічно на однаковому рівні для всіх постачальників. Порядок визначення місячного обсягу постачання та формування страхового запасу затверджується Кабінетом Міністрів України";

2) частину першу статті 56 викласти в такій редакції:

"1. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в нафтогазовому комплексі, розробляє і за погодженням з Регулятором затверджує правила доступу суб’єктів ринку природного газу до газопроводів, що становлять частину інфраструктури родовища нафти і газу або призначені для переміщення видобутого природного газу від місця видобутку до точок входу/виходу оператора газотранспортної системи та/або оператора газорозподільчої системи та/або оператора газосховищ".

7. У Законі України "Про ринок електричної енергії" (Відомості Верховної Ради України, 2017 р., № 27-28, ст. 312 із наступними змінами):

1) у частині четвертій статті 29 слова "не пізніш як за шість місяців" замінити словами "не пізніш як за три місяці";

2) частину сьому статті 30 викласти в такій редакції:

"7. Виробники електричної енергії з відновлюваних джерел енергії мають право отримувати гарантії походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, продавати та передавати такі гарантії походження іншій особі на підставі цивільно-правових договорів, у тому числі на електронних аукціонах торговельних площадок, з урахуванням особливостей, встановлених статтею 97 Закону України "Про альтернативні джерела енергії" для виробників, яким встановлено "зелений" тариф, якщо об’єкти електроенергетики або черги їх будівництва (пускові комплекси) таких виробників включені до балансуючої групи гарантованого покупця, та виробників, які за результатами аукціону набули право на підтримку, виробників, яким встановлено "зелений" тариф, якщо такі об’єкти електроенергетики або черги їх будівництва (пускові комплекси) виробника не перебувають у балансуючій групі гарантованого покупця та щодо них укладено договір виробника про надання послуги за механізмом ринкової премії";

3) у частині другій статті 62:

пункт 1 викласти в такій редакції:

"1) забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, включаючи забезпечення підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії за механізмом ринкової премії";

абзац сьомий замінити шістьма новими абзацами такого змісту:

"Спеціальні обов’язки із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії покладаються на:

гарантованого покупця;

постачальників універсальних послуг;

оператора системи передачі;

виробників електричної енергії з альтернативних джерел енергії, яким встановлено "зелений" тариф, на строк застосування "зеленого" тарифу;

виробників електричної енергії з альтернативних джерел енергії, які за результатами аукціону набули право на підтримку, - на строк дії підтримки таких виробників".

У зв’язку з цим абзаци восьмий - десятий вважати відповідно абзацами тринадцятим - п’ятнадцятим;

4) у статті 65:

абзац перший частини першої викласти в такій редакції:

"1. Кабінет Міністрів України з метою забезпечення загальносуспільних інтересів та виконання гарантій держави щодо купівлі всієї електричної енергії, виробленої на об’єктах електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії (а з використанням гідроенергії - виробленої лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), за встановленим "зеленим" тарифом, придбання послуги за механізмом ринкової премії, що надається суб’єктами господарювання, яким встановлено "зелений" тариф, щодо об’єктів електроенергетики або черг їх будівництва (пускових комплексів), які не перебувають у балансуючій групі гарантованого покупця, та суб’єктами господарювання, які за результатами аукціону набули право на підтримку, визначає суб’єкта господарювання державного сектору економіки для виконання функцій гарантованого покупця електричної енергії. Фінансування діяльності гарантованого покупця здійснюється в межах кошторису, що затверджується Регулятором";

абзац перший частини другої викласти в такій редакції:

"2. Гарантований покупець зобов’язаний купувати у суб’єктів господарювання, яким встановлено "зелений" тариф, всю відпущену електричну енергію, вироблену на включених до складу балансуючої групи гарантованого покупця об’єктах електроенергетики або чергах їх будівництва (пускових комплексах) з альтернативних джерел енергії (а з використанням гідроенергії - виробленої лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), у тому числі відпущену з установки зберігання енергії у складі таких об’єктів (у разі якщо електрична енергія, що відбирається, зберігається і відпускається такою установкою, вироблена з альтернативних джерел енергії), за встановленим їм "зеленим" тарифом з урахуванням надбавки до нього протягом всього строку застосування "зеленого" тарифу, обсяг якої не перевищує обсяг електричної енергії, який може бути відпущений відповідним об’єктом електроенергетики або чергою його будівництва (пусковим комплексом) у кожному розрахунковому періоді (годині) згідно із встановленою потужністю електрогенеруючого обладнання, зазначеною в ліцензії на виробництво електричної енергії. При цьому в кожному розрахунковому періоді (місяці) обсяг відпуску електричної енергії, виробленої на об’єкті електроенергетики або черзі його будівництва (пусковому комплексі) з альтернативних джерел енергії (а з використанням гідроенергії - лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), визначається за вирахуванням обсягу витрат електричної енергії на власні потреби в електричній енергії відповідного об’єкта згідно з показниками приладів обліку на власні потреби";

у частині четвертій:

абзац перший викласти в такій редакції:

"4. Гарантований покупець зобов’язаний придбавати у суб’єктів господарювання, яким встановлено "зелений" тариф, якщо такий об’єкт електроенергетики або черга будівництва (пусковий комплекс) такого виробника не перебуває у балансуючій групі гарантованого покупця, та у суб’єктів господарювання, які за результатами аукціону набули право на підтримку, послугу за механізмом ринкової премії протягом всього строку застосування "зеленого" тарифу суб’єктами господарювання, яким встановлено "зелений" тариф, або строку дії підтримки суб’єктів господарювання, які за результатами аукціону набули право на підтримку, за умови що такі суб’єкти господарювання уклали з гарантованим покупцем договір про надання послуги за механізмом ринкової премії. Послуга придбавається за обсяг електричної енергії, відпущеної об’єктами електроенергетики з альтернативних джерел енергії (а з використанням гідроенергії - виробленої лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями) та проданої за двосторонніми договорами, на ринку "на добу наперед", на внутрішньодобовому ринку у кожному розрахунковому періоді (годині), який не перевищує обсяг електричної енергії, що може бути відпущений відповідним об’єктом електроенергетики або чергою його будівництва (пусковим комплексом) згідно із встановленою потужністю електрогенеруючого обладнання, зазначеною в ліцензії на виробництво електричної енергії. Обсяг виробленої та проданої такої електричної енергії у встановленому періоді (місяці) визначається за вирахуванням обсягу витрат електричної енергії на власні потреби в електричній енергії відповідного об’єкта електроенергетики згідно з показниками приладів обліку на власні потреби";

в абзацах п’ятому і шостому слово "виробленої" замінити словом "відпущеної";

абзац сьомий викласти в такій редакції:

"Розрахунок вартості послуги за механізмом ринкової премії, що надається суб’єктами господарювання, яким встановлено "зелений" тариф, якщо об’єкт електроенергетики або черга будівництва (пусковий комплекс) такого виробника не перебуває у балансуючій групі гарантованого покупця, та суб’єктами господарювання, які за результатами аукціону набули право на підтримку, здійснюється гарантованим покупцем відповідно до затвердженого Регулятором порядку визначення вартості та оплати послуги за механізмом ринкової премії, що надається гарантованому покупцю такими суб’єктами господарювання";

у частині шостій:

абзац третій викласти в такій редакції:

"Умовою укладання договору про участь у балансуючій групі гарантованого покупця є наявність укладеного договору про надання послуги із зменшення навантаження, у разі якщо необхідність укладення такого договору передбачена статтею 68 цього Закону";

в абзаці сьомому слова "на врегулювання небалансу електричної енергії балансуючої групи" виключити;

абзац тринадцятий викласти в такій редакції:

"Гарантований покупець та виробник за "зеленим" тарифом при виникненні взаємної однорідної заборгованості мають право проводити зарахування зустрічних однорідних вимог між собою за взаємною згодою сторін, у тому числі мають право здійснювати зарахування зустрічних однорідних вимог щодо заборгованості за відпущену електричну енергію за "зеленим" тарифом та заборгованості виробників за "зеленим" тарифом з оплати частки відшкодування вартості врегулювання небалансу електричної енергії гарантованого покупця";

пункт 4 частини дев’ятої викласти в такій редакції:

"4) придбавати у виробників, яким встановлено "зелений" тариф, якщо об’єкти електроенергетики або черги їх будівництва (пускові комплекси) не перебувають у балансуючій групі гарантованого покупця та щодо таких об’єктів укладено договір про надання послуги за механізмом ринкової премії, та виробників, які за результатами аукціону набули право на підтримку, послугу за механізмом ринкової премії із забезпечення збільшення частки виробництва енергії з альтернативних джерел енергії, якщо такі виробники уклали з ним договір про надання послуги за механізмом ринкової премії";

5) абзац четвертий частини п’ятої статті 68 викласти в такій редакції:

"Виробники, які здійснюють виробництво електричної енергії на об’єктах електроенергетики або чергах їх будівництва (пускових комплексах) встановленою потужністю від 1 МВт, включених до балансуючої групи гарантованого покупця (крім виробників, що відповідно до правил ринку не зобов’язані укладати договір про надання послуги із зменшення навантаження), зобов’язані надавати оператору системи передачі пропозиції (заявки) щодо надання послуги із зменшення навантаження виробником, який здійснює продаж електричної енергії за "зеленим" тарифом, в обсягах, що відповідають добовому графіку виробництва електричної енергії на відповідних об’єктах виробників";

6) абзаци третій і четвертий частини 41 статті 71 викласти в такій редакції:

"Суб’єкти господарювання, які виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії на об’єкті (об’єктах) електроенергетики або черзі (чергах) його (їх) будівництва (пускових комплексах) та яким встановлено "зелений" тариф, мають право укласти з гарантованим покупцем договір про надання послуги за механізмом ринкової премії щодо такого об’єкта (таких об’єктів), за умови що такий об’єкт (такі об’єкти) не перебуває (не перебувають) у балансуючій групі гарантованого покупця.

Договір про надання послуги за механізмом ринкової премії укладається на підставі типового договору про надання послуги за механізмом ринкової премії, форма якого затверджується Регулятором. Договір про надання послуги за механізмом ринкової премії укладається на строк дії "зеленого" тарифу, встановленого Законом України "Про альтернативні джерела енергії", за умови що об’єкт (об’єкти) електроенергетики або черги його (їх) будівництва (пускові комплекси) не перебуває (не перебувають) у балансуючій групі гарантованого покупця";

7) у розділі XVII "Прикінцеві та перехідні положення":

в абзаці шостому пункту 12.3 слова "ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива" замінити словами "забезпечення енергетичної ефективності";

в абзаці четвертому пункту 13 слова "шести років" замінити словами "семи років";

у пункті 16:

в абзаці шостому слова і цифри "до 31 грудня 2025 року" замінити словами і цифрами "до 31 грудня 2026 року";

в абзаці сьомому слова і цифри "до 1 липня 2024 року" замінити словами і цифрами "до 1 липня 2025 року";

доповнити пунктом 222 такого змісту:

"222. Оператори системи розподілу, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) прямо чи опосередковано належать державі, які мають у власності корпоративні права (частки у статутному капіталі) суб’єкта господарювання, що є електропостачальником, який виконує функції постачальника універсальних послуг на закріпленій території, зобов’язані здійснити відчуження таких корпоративних прав (часток у статутному капіталі).

Оператор системи розподілу, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) прямо чи опосередковано належать державі, протягом трьох місяців з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання повноважень центральних органів виконавчої влади у сфері забезпечення енергетичної ефективності" здійснює продаж корпоративних прав (часток у статутному капіталі) суб’єкта господарювання, що є електропостачальником, який виконує функції постачальника універсальних послуг на закріпленій території, що відповідають розміру частки, якою прямо чи опосередковано володіє держава у корпоративних правах такого оператора системи розподілу. Продаж зазначених корпоративних прав (часток) здійснюється визначеному Кабінетом Міністрів України акціонерному товариству, 100 відсотків акцій якого належать державі, за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі. Таке акціонерне товариство повинно мати ліцензію на постачання електричної енергії споживачу і не бути збитковим за останній звітний період. Продаж зазначених корпоративних прав (часток) здійснюється за номінальною вартістю корпоративних прав (часток у статутному капіталі).

Під час продажу корпоративних прав (часток у статутному капіталі) оператор системи розподілу, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) прямо чи опосередковано належать державі, зобов’язаний запропонувати продаж корпоративних прав (часток у статутному капіталі) електропостачальника, який виконує функції постачальника універсальних послуг на закріпленій території, що відповідають часткам власності інших акціонерів такого оператора системи розподілу, таким акціонерам. Запропонована ціна продажу корпоративних прав (часток у статутному капіталі) має дорівнювати номінальній вартості таких корпоративних прав (часток у статутному капіталі).

Оператори системи розподілу, зазначені в цьому пункті, протягом п’яти днів з дня проведення загальних зборів, на яких прийнято рішення про продаж корпоративних прав (часток у статутному капіталі), мають повідомити акціонерів про можливість купівлі частки, пропорційної належним їм простим акціям, відповідно до абзацу третього цього пункту. Повідомлення вважається врученим належним чином, якщо воно надіслано за адресою (місцезнаходженням) акціонера рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручено акціонеру (його представнику). У разі якщо повідомлення неможливо вручити у зв’язку з відсутністю акціонера за місцезнаходженням, відмовою акціонера (його представника) прийняти повідомлення, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) акціонера або з інших причин, документ вважається врученим акціонеру у день, зазначений в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення. Протягом 30 днів з дня вручення повідомлення акціонер повинен звернутися до оператора системи розподілу щодо купівлі корпоративних прав (часток у статутному капіталі). У разі ненадходження від акціонерів звернень протягом зазначеного строку оператор системи розподілу повідомляє акціонерів про продаж корпоративних прав (часток у статутному капіталі) шляхом здійснення публікації на його офіційному веб-сайті. Протягом 30 днів з дня розміщення оператором системи розподілу на офіційному веб-сайті відповідного повідомлення акціонери мають звернутися до оператора системи розподілу щодо купівлі корпоративних прав (часток у статутному капіталі). Акціонери, яким запропоновано купити корпоративні права (частки у статутному капіталі), мають здійснити їх викуп протягом трьох місяців з дня проведення загальних зборів, на яких прийнято рішення про продаж корпоративних прав (часток у статутному капіталі). У разі відсутності звернень акціонерів про намір купівлі корпоративних прав (часток у статутному капіталі) зазначені корпоративні права (частки у статутному капіталі) відчужуються шляхом проведення аукціону. При проведенні аукціону стартова ціна продажу корпоративних прав (часток у статутному капіталі) має дорівнювати номінальній вартості таких корпоративних прав (часток у статутному капіталі).

Загальний строк проведення продажу корпоративних прав (часток у статутному капіталі), з урахуванням строку проведення аукціону, не може становити більше чотирьох місяців з дня проведення загальних зборів, на яких прийнято рішення про продаж корпоративних прав (часток у статутному капіталі).

Укладення та виконання правочинів, передбачених цим пунктом, здійснюються з дотриманням таких умов:

подання заяви про державну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр), пов’язаних із зміною засновників (учасників) юридичної особи у зв’язку із зміною частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, щодо засновника (учасника), який на дату подання заяви внесений до Єдиного реєстру боржників, не є підставою для відмови у державній реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у зв’язку із зміною частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи;

наявність зареєстрованих обтяжень щодо відповідної частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи відповідно до Державного реєстру обтяжень рухомого майна, встановлена державним реєстратором під час проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у зв’язку із зміною частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи в результаті відчуження її таким засновником (учасником) на підставі правочину не є підставою для відмови у державній реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у зв’язку із зміною частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи;

дозвіл (попередній дозвіл) Антимонопольного комітету України не потребується".

8. У пункті 11 частини другої статті 6 Закону України "Про Фонд енергоефективності" (Відомості Верховної Ради України, 2017 р., № 32, ст. 344) слова "у сферах ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлювальних джерел енергії та альтернативних видів палива" замінити словами "у сфері забезпечення енергетичної ефективності".

9. У Законі України "Про енергетичну ефективність будівель" (Відомості Верховної Ради України, 2017 р., № 33, ст. 359; 2023 р., № 12-13, ст. 28, № 17, ст.76):

1) у статті 2:

частину третю викласти в такій редакції:

"3. Перелік видів будівель промислового та сільськогосподарського призначення, об’єктів енергетики, транспорту, зв’язку, оборони, складів, будівель, призначених для проведення богослужінь і релігійних заходів релігійними організаціями, та інших будівель, на які не поширюються мінімальні вимоги до енергетичної ефективності будівель та які не підлягають сертифікації енергетичної ефективності, встановлюється Кабінетом Міністрів України";

частину четверту виключити;

2) у статті 4:

назву викласти в такій редакції:

"Стаття 4. Інформаційне забезпечення енергетичної ефективності будівель";

у частині першій:

в абзаці першому слова "державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності будівель, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива (крім питань забезпечення енергоефективності будівель та інших споруд)" замінити словами "та реалізацію державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

у пункті 1 слова "спожитих паливно-енергетичних ресурсів" замінити словами "спожитої енергії та комунальних послуг";

3) у статті 5:

частину першу викласти в такій редакції:

"1. Енергетична ефективність будівель визначається відповідно до Порядку проведення сертифікації енергетичної ефективності та енергетичного аудиту будівель, що розробляється з урахуванням вимог актів законодавства Європейського Союзу, Енергетичного Співтовариства, гармонізованих європейських стандартів з енергетичної ефективності будівель і затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

абзац другий частини третьої викласти в такій редакції:

"Показник споживання первинної енергії визначається на основі коефіцієнтів (факторів) первинної енергії, які затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності, та переглядаються один раз на п’ять років";

4) у частині шостій статті 6 слова "державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності будівель" замінити словами "та реалізацію державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

5) у статті 7:

назву викласти в такій редакції:

"Стаття 7. Сертифікація енергетичної ефективності та енергетичний аудит будівель";

в абзаці сьомому частини першої слова "державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності будівель" замінити словами "та реалізацію державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

частину четверту викласти в такій редакції:

"4. Сертифікація енергетичної ефективності та енергетичний аудит будівель проводяться відповідно до Порядку проведення сертифікації енергетичної ефективності та енергетичного аудиту будівель";

пункти 9 і 10 частини п’ятої викласти в такій редакції:

"9) вимоги до звітів з енергетичного аудиту будівель;

10) порядок виготовлення звітів з енергетичного аудиту будівель";

абзац перший частини десятої викласти в такій редакції:

"10. За результатами енергетичного аудиту будівлі складаються звіт з енергетичного аудиту будівлі, енергетичний сертифікат і витяг з енергетичного сертифіката. За результатами сертифікації енергетичної ефективності складається енергетичний сертифікат і витяг з енергетичного сертифіката";

6) у статті 8:

у пункті 12 частини першої слова "що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності будівель" виключити;

частину другу викласти в такій редакції:

"2. Енергетичний сертифікат є витягом із звіту з енергетичного аудиту будівлі. Енергетичний сертифікат виготовляється енергоаудитором будівель з використанням Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва. Енергетичний сертифікат вважається таким, що набрав чинності, з дня присвоєння йому реєстраційного номера в зазначеній системі. Присвоєння реєстраційного номера здійснюється протягом періоду, визначеного Порядком проведення сертифікації енергетичної ефективності та енергетичного аудиту будівель, під час якого енергоаудитор будівель, що виготовив такий енергетичний сертифікат, може вносити зміни до нього. Доступ до енергетичних сертифікатів є відкритим та безоплатним через портал Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва";

7) у статті 9:

абзац другий частини першої після слів "кваліфікаційними центрами до" доповнити словами "бази даних енергоаудиторів будівель, ведення якої здійснюється у складі";

пункти 3 і 4 частини другої викласти в такій редакції:

"3) вимоги до процедури професійної сертифікації;

4) перелік відомостей, що зазначаються в сертифікаті енергоаудитора будівель";

частину третю доповнити пунктом 3 такого змісту:

"3) отримали сертифікат про присвоєння/підтвердження/визнання кваліфікаційним центром, акредитованим Національним агентством кваліфікацій, професійної кваліфікації енергоаудитора будівель";

абзац перший частини четвертої викласти в такій редакції:

"4. Видача сертифіката енергоаудитора будівель здійснюється за результатами професійної сертифікації шляхом внесення кваліфікаційним центром відповідного запису до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва";

в абзаці першому частини шостої слова "таких сертифікатів та/або звітів" виключити;

частини сьому і восьму викласти в такій редакції:

"7. Професійну підготовку осіб, які мають отримати професійну кваліфікацію енергетичного аудитора будівель, здійснюють:

заклади вищої освіти;

саморегулівні організації у сфері енергетичної ефективності будівель;

інші установи та організації, акредитовані Національним агентством кваліфікацій.

8. Порядок обміну інформацією між центральними органами виконавчої влади, кваліфікаційними центрами, закладами вищої освіти та саморегулівними організаціями у сфері енергетичної ефективності будівель затверджується Кабінетом Міністрів України";

8) статтю 10 викласти в такій редакції:

"Стаття 10. Саморегулівні організації у сфері енергетичної ефективності будівель

1. Саморегулівними організаціями у сфері енергетичної ефективності будівель є добровільні неприбуткові об’єднання фізичних та/або юридичних осіб за напрямом господарської чи професійної діяльності у сфері енергетичної ефективності будівель, які здійснюють повноваження з регулювання діяльності у сфері енергетичної ефективності будівель (далі - саморегулівні організації).

2. Саморегулівна організація набуває свого статусу з дня її реєстрації центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері забезпечення енергетичної ефективності.

Саморегулівна організація припиняє свій статус через п’ять робочих днів з дня прийняття центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності, рішення про скасування реєстрації саморегулівної організації.

3. Саморегулівні організації є юридичними особами, які діють на засадах самоврядування.

4. Об’єднання, що має набути статус саморегулівної організації, повинно відповідати таким критеріям:

1) кількісний склад становить не менше 50 фізичних осіб, які відповідно до цього Закону є енергоаудиторами будівель;

2) не менше 90 відсотків кількісного складу провадять на постійній основі професійну діяльність у сфері сертифікації енергетичної ефективності будівель та/або енергетичного аудиту будівель, та/або обстеження технічних установок відповідно до цього Закону.

5. Порядок набуття та припинення статусу і примірний статут саморегулівної організації затверджуються Кабінетом Міністрів України.

6. Саморегулівна організація здійснює повноваження з регулювання щодо:

1) контролю за дотриманням законодавства щодо енергетичної ефективності будівель, забезпеченням сертифікації енергетичної ефективності, енергетичного аудиту будівель, обстеженням технічних установок, які відповідно до цього Закону здійснюють члени саморегулівної організації;

2) участі в розробленні нормативно-правових актів з питань енергетичної ефективності будівель;

3) участі у професійній підготовці енергоаудиторів будівель;

4) захисту прав своїх членів з питань досудового та судового вирішення спорів щодо енергетичної ефективності будівель відповідно до законодавства;

5) сприяння розвитку конкуренції серед енергоаудиторів будівель;

6) сприяння розвитку інформаційних технологій щодо енергетичної ефективності будівель;

7) сприяння інформуванню суспільства про акти законодавства з питань енергетичної ефективності будівель, вітчизняний і міжнародний досвід у цій сфері.

Державний контроль за діяльністю саморегулівних організацій здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

9) у статті 11:

назву викласти в такій редакції:

"Стаття 11. Права та обов’язки енергоаудиторів будівель";

у частині першій:

пункт 1 після слів "енергетичної ефективності" доповнити словами "енергетичного аудиту будівель та";

пункт 2 після слів "енергетичної ефективності" доповнити словами "енергетичного аудиту будівель";

у частині другій:

пункт 3 після слів "енергетичної ефективності" доповнити словами "енергетичного аудиту будівель";

у пункті 5 слова "у сферах ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива" замінити словами "у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

10) у статті 121:

назву і частину першу викласти в такій редакції:

"Стаття 121. Забезпечення енергетичної ефективності будівель через системи енергетичного менеджменту

1. З метою організації та здійснення енергоефективних заходів у будівлях суб’єкти, визначені частинами другою і третьою статті 12 Закону України "Про енергетичну ефективність", впроваджують і забезпечують функціонування систем енергетичного менеджменту.

Керівник уповноваженого підрозділу, відповідальний за впровадження та функціонування системи енергетичного менеджменту (уповноважена особа), підзвітний і підконтрольний керівнику відповідного суб’єкта, визначеного абзацом першим цієї частини";

у частині другій:

у пункті 1 слово "будівель" виключити;

у пункті 2:

в абзаці першому слова "будівель у бюджетних установах" виключити;

в абзаці третьому слова "будівлях бюджетних установ" замінити словами "відповідних будівлях";

абзац п’ятий викласти в такій редакції:

"врахування розрахунку базового рівня споживання енергії та комунальних послуг у відповідних будівлях бюджетних установ, його затвердження належним органом чи особою, підготовка та виконання передбачених законом процедур щодо здійснення енергосервісу у відповідних будівлях бюджетних установ";

у пункті 4 слово "будівель" виключити;

у частині четвертій слова "будівель у бюджетних установах" виключити;

11) у статті 13:

в абзаці першому частини другої слова "державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності будівель" замінити словами "та реалізацію державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

частину шосту викласти в такій редакції:

"6. За результатами обстеження технічних установок складається звіт про результати такого обстеження, що містить інформацію про рівень енергетичної ефективності технічної установки, відповідність потребам споживачів, рекомендації щодо підвищення енергетичної ефективності обстеженої технічної установки (за потреби), реєстраційний номер та дату реєстрації звіту в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва, ідентифікатор об’єкта будівництва або закінченого будівництвом об’єкта (для об’єктів, яким присвоєно ідентифікатор об’єкта будівництва до складення звіту), а також іншу інформацію, що встановлюється методикою, передбаченою частиною другою цієї статті";

12) у статті 14:

у частині першій:

абзац перший викласти в такій редакції:

"1. Незалежний моніторинг енергетичних сертифікатів та звітів про результати обстеження технічних установок здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

в абзаці третьому слова "державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності будівель" замінити словами "та реалізацію державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

частину другу викласти в такій редакції:

"2. У разі якщо за результатами моніторингу енергетичних сертифікатів або звітів про результати обстеження технічних установок виявлено, що сертифікати або звіти не відповідають вимогам законодавства або не були підготовлені незалежно (зокрема за наявності прямої чи опосередкованої заінтересованості енергоаудитора будівель у результатах сертифікації чи обстеження), центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері забезпечення енергетичної ефективності, надсилає повідомлення про виявлення порушення енергоаудитору будівель.

Інформація про невідповідність сертифіката, витягу із звіту з енергетичного аудиту будівель або звіту про результати обстеження технічних установок вимогам законодавства, виявлена за результатами незалежного моніторингу, надається замовнику сертифікації енергетичної ефективності чи обстеження технічних установок";

13) у частинах другій і третій статті 15 слова "державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності будівель" замінити словами "та реалізацію державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

14) у статті 151:

у частині четвертій слова "що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива (крім питань забезпечення енергоефективності будівель та інших споруд)" замінити словами "що реалізує державну політику у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

у частині п’ятій:

в абзаці першому слова "енергоменеджменту будівель" замінити словами "енергетичного менеджменту будівель, у тому числі будівель органів державної влади, будівель бюджетних установ, житлових будівель";

абзац другий викласти в такій редакції:

"База даних будівель містить перелік будівель та основні відомості про них, зокрема інформацію про опалювальну площу, технічний стан та споживання енергії кожною будівлею, посилання на енергетичний сертифікат будівлі (за наявності) на порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, іншу інформацію про будівлі";

абзац тринадцятий замінити двома новими абзацами такого змісту:

"Для забезпечення наповнення Бази даних будівель органи державної влади, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, місцеві державні адміністрації, теплопостачальні організації, постачальники послуг комерційного обліку електричної енергії (оператори систем розподілу електричної енергії або інші суб’єкти), оператори газорозподільних систем, інші виконавці комунальних послуг, власники будівель, об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, асоціації об’єднань співвласників багатоквартирних будинків та управителі багатоквартирних будинків вносять до Бази даних будівель інформацію відповідно до порядку ведення Бази даних будівель з дотриманням вимог законодавства у сфері захисту персональних даних та забезпечення комерційної таємниці.

На запит виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, місцевих державних адміністрацій оператори газорозподільних систем, оператори систем розподілу надають інформацію про обсяги спожитої енергії споживачами та об’єктами, розміщеними в межах території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, з дотриманням вимог законодавства у сфері захисту персональних даних та забезпечення комерційної таємниці".

У зв’язку з цим абзац чотирнадцятий вважати абзацом п’ятнадцятим;

15) у статті 152:

в абзаці другому частини першої слова "що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива (крім питань забезпечення енергоефективності будівель та інших споруд)" замінити словами "що реалізує державну політику у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

у частинах третій, шостій і восьмій слова "державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності будівель" замінити словами "та реалізацію державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

частину десяту викласти в такій редакції:

"10. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері забезпечення енергетичної ефективності, здійснює моніторинг досягнення цільового показника економії енергії в будівлях органів державної влади та щороку до 10 числа другого місяця, що настає за звітним періодом, подає до Кабінету Міністрів України зведену інформацію про результати такого моніторингу. Порядок здійснення моніторингу досягнення цільового показника економії енергії у будівлях органів державної влади затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

у частині одинадцятій слова "що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива (крім питань забезпечення енергоефективності будівель та інших споруд)" замінити словами "що реалізує державну політику у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

16) у статтю 18 "Прикінцеві та перехідні положення" включити пункт 5 такого змісту:

"5. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності, затверджує вимоги до будівель з близьким до нульового рівнем споживання енергії протягом 12 місяців з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання повноважень центральних органів виконавчої влади у сфері забезпечення енергетичної ефективності".

10. У Законі України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" (Відомості Верховної Ради України, 2017 р., № 34, ст. 370; 2023 р., № 17, ст.76):

1) у частині десятій статті 8 слова "центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності будівель" виключити;

2) у статті 12 слова "що забезпечує реалізацію державної політики у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів та енергозбереження" замінити словами "що реалізує державну політику у сфері забезпечення енергетичної ефективності".

11. У Законі України "Про енергетичну ефективність" (Відомості Верховної Ради України, 2022 р., № 2, ст. 8; 2023 р., № 17, ст. 76, № 82, ст. 301):

1) у частині першій статті 1:

доповнити пунктом 181 такого змісту:

"181) місцевий енергетичний план - документ стратегічного планування, що затверджується органом місцевого самоврядування, який визначає на місцевому рівні довгострокові цілі сталого енергетичного розвитку певної території та об’єктів у межах такої території і містить обґрунтовані заходи, спрямовані на їх досягнення, з урахуванням національних цілей, з енергоефективності, скорочення викидів парникових газів, розвитку відновлюваних джерел енергії та інших цілей, які пов’язані з використанням енергії";

пункт 19 виключити;

пункт 21 викласти в такій редакції:

"21) первинна енергія - енергія з відновлюваних і невідновлюваних джерел, яка не пройшла процес перетворення чи трансформації";

2) у частині першій статті 2 слова "первинних енергетичних ресурсів" замінити словами "первинної енергії";

3) у статті 3:

пункт 1 частини другої викласти в такій редакції:

"1) надання переваги енергоефективним заходам, які зменшують попит на енергію, при розробленні нормативно-правових актів, стратегічних документів державної політики та прийнятті рішень щодо фінансування заходів з розвитку об’єднаної енергетичної системи України, об’єктів газової інфраструктури чи об’єктів у сфері теплопостачання, якщо енергоефективні заходи є більш економічно доцільними (забезпечення дотримання принципу "Енергоефективність насамперед")";

доповнити частиною третьою такого змісту:

"3. Органи державної влади, визначені частиною першою статті 4 цього Закону, органи місцевого самоврядування забезпечують дотримання принципу "Енергоефективність насамперед" у разі прийняття рішень щодо стратегічного та енергетичного планування, фінансування та інвестицій. Принцип "Енергоефективність насамперед" передбачає застосування аналізу витрат і вигід, який враховує загальну ефективність інтегрованої енергетичної системи, безпеку постачання та економічну ефективність, а також сприяє найефективнішим рішенням для кліматичної нейтральності по всьому ланцюзі створення вартості, від виробництва енергії до кінцевого споживання енергії. Заходи, які відповідають принципу "Енергоефективність насамперед", включають (але не обмежуються ними) заходи, спрямовані на підвищення ефективності попиту на енергію, якщо вони є більш економічно ефективними, ніж інвестиції в інфраструктуру енергопостачання для досягнення цілей політики енергетичної ефективності";

4) у статті 4:

у частині першій:

у пункті 2 слова "формування державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності будівель" замінити словами "формування та реалізацію державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

пункт 3 викласти в такій редакції:

"3) центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому, торфодобувному, нафтогазовому та нафтогазопереробному комплексі";

у пункті 6 слова "ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива" замінити словами "забезпечення енергетичної ефективності";

у частині третій:

абзац перший після слів "забезпечує формування" доповнити словами "та реалізацію";

доповнити пунктом 31 такого змісту:

"31) розробляє та виконує державні цільові програми у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

слово "будівель" виключити;

частину четверту викласти в такій редакції:

"4. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому, торфодобувному, нафтогазовому та нафтогазопереробному комплексі, здійснює:

1) взаємодію з іншими центральними органами виконавчої влади щодо заходів з питань забезпечення енергетичної ефективності в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому, торфодобувному, нафтогазовому та нафтогазопереробному комплексі;

2) нормативно-правове регулювання у сфері забезпечення енергетичної ефективності в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому, торфодобувному, нафтогазовому та нафтогазопереробному комплексі;

3) інформаційно-консультативне забезпечення з питань підвищення рівня енергетичної ефективності в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому, торфодобувному, нафтогазовому та нафтогазопереробному комплексі;

4) інші повноваження, визначені законом";

у частині сьомій:

в абзаці першому слова "ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива" замінити словами "забезпечення енергетичної ефективності";

пункт 1 викласти в такій редакції:

"1) бере участь у розробленні та виконанні державних цільових програм у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

доповнити пунктом 41 такого змісту:

"41) здійснює взаємодію з іншими центральними органами виконавчої влади з питань енергетичної ефективності, надає методичну допомогу";

у частині дев’ятій:

пункт 1 викласти в такій редакції:

"1) розробляють проекти місцевих енергетичних планів і середньострокових цільових програм з їх виконання";

у пункті 3 слова "регіональних програм енергоефективності" замінити словами "місцевих енергетичних планів і середньострокових цільових програм з їх виконання";

у частині десятій:

пункт 1 доповнити словами "та середньострокові цільові програми з їх виконання";

пункт 2 виключити;

пункт 3 доповнити словами "на території відповідної територіальної громади";

у пункті 4 слова "місцевих цільових програм енергоефективності" замінити словами "середньострокових цільових програм з їх виконання";

5) у статті 5:

частини першу і четверту викласти в такій редакції:

"1. Державна політика у сфері забезпечення енергетичної ефективності спрямована на досягнення національної цілі з енергоефективності, що встановлюється в Національному плані дій з енергоефективності та Національному плані з енергетики та клімату";

"4. З метою досягнення національної цілі з енергоефективності центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері забезпечення енергетичної ефективності, розробляє Національний план дій з енергоефективності (далі - Національний план), який затверджується Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України кожні три роки приймає рішення про перегляд Національного плану";

в абзаці першому частини сьомої слова "що забезпечує формування державної політики у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива" замінити словами "що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

абзац другий частини дев’ятої викласти в такій редакції:

"Органи державної влади, органи місцевого самоврядування та юридичні особи, що відповідають за реалізацію заходів Національного плану, надають на запит центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері забезпечення енергетичної ефективності, інформацію, необхідну для виконання ним своїх повноважень відповідно до вимог цього Закону";

у частині десятій слова "що забезпечує формування державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності будівель" замінити словами "що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

у тексті статті слова "що реалізує державну політику у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива" замінити словами "що реалізує державну політику у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

6) у статті 6:

частини першу і другу викласти в такій редакції:

"1. Місцеві енергетичні плани поділяються на такі види:

муніципальні енергетичні плани - розробляються та затверджуються для кожної територіальної громади відповідною сільською, селищною, міською радою, Київською, Севастопольською міською радою;

регіональні енергетичні плани - розробляються для кожної області відповідною місцевою державною адміністрацією та затверджуються відповідною обласною радою.

2. Цілі місцевих енергетичних планів узгоджуються з національною ціллю з енергоефективності та національною ціллю із скорочення викидів парникових газів.

Заходи місцевих енергетичних планів визначаються з урахуванням Національного плану та Національного плану з енергетики та клімату";

у першому реченні частини третьої слова "та реалізує державну політику у сфері розвитку місцевого самоврядування, територіальної організації влади та адміністративно-територіального устрою, державну політику у сфері житлово-комунального господарства та у сфері забезпечення енергетичної ефективності будівель" замінити словами "та реалізацію державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

доповнити частиною п’ятою такого змісту:

"5. Обов’язковою умовою отримання державної підтримки (допомоги) на впровадження енергоефективних заходів органами місцевого самоврядування та на регіональні програми модернізації об’єктів інфраструктури є наявність рішення про затвердження місцевого енергетичного плану у відповідних органах";

7) у статті 7:

в абзаці шостому частини восьмої слова "державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності будівель" замінити словами "та реалізацію державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

частини дев’яту і десяту викласти в такій редакції:

"9. Примірні специфікації для проведення закупівель енергоспоживчої продукції (товарів) або послуг, для надання яких використовується енергоспоживча продукція, затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності.

10. Органи державної влади та правоохоронні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування надають на запит центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері забезпечення енергетичної ефективності, інформацію щодо споживання та/або витрат на оплату паливно-енергетичних ресурсів та/або житлово-комунальних послуг для оцінювання можливості укладення енергосервісного договору у разі закупівлі послуг з постачання електричної енергії, природного газу, теплової енергії, послуг з постачання гарячої води. Оцінювання можливості укладення енергосервісних договорів проводиться відповідно до методики, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

8) у статті 8:

в абзацах першому і п’ятому частини третьої слова "ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива" замінити словами "забезпечення енергетичної ефективності";

частину шосту викласти в такій редакції:

"6. 3 метою забезпечення енергетичного маркування енергоспоживчої продукції застосовуються енергетичні етикетки. Форма енергетичної етикетки, зокрема електронної енергетичної етикетки, вимоги до інформації, яку вони містять, визначаються технічними регламентами до відповідних типів енергоспоживчої продукції. Енергетична етикетка, зокрема електронна енергетична етикетка, повинна бути доступною для розповсюджувачів щодо кожної моделі енергоспоживчої продукції.

Для енергетичного маркування енергоспоживчої продукції, що вводиться в обіг або в експлуатацію на ринку України та яка використовується на ринку Європейського Союзу, застосовується інформація з бази даних енергоспоживчої продукції Європейського Союзу. Для такої продукції енергетична етикетка може бути європейського зразка (з розміщенням логотипа Європейського Союзу) або українського зразка (з розміщенням Державного прапора України).

Для енергоспоживчої продукції, що вводиться в обіг або в експлуатацію лише на ринку України та яка не зареєстрована в базі даних енергоспоживчої продукції Європейського Союзу, на веб-сайті виробника повинна надаватися електронна енергетична етикетка без логотипа Європейського Союзу, а QR-код має бути пов’язаний з веб-сайтом виробника, на якому розміщується інформація про продукцію.

Спори, пов’язані з порушенням прав споживачів внаслідок неналежного енергетичного маркування енергоспоживчої продукції, розглядаються відповідно до Закону України "Про захист прав споживачів";

9) у статті 9:

в абзаці другому частини першої, частинах четвертій, шостій, в абзаці першому частини десятої, частинах одинадцятій і дванадцятій слова "ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива" замінити словами "забезпечення енергетичної ефективності";

у частині другій слова "державної політики у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива" замінити словами "та реалізацію державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

частину восьму викласти в такій редакції:

"8. Перелік прийнятних енергоефективних заходів у рамках схеми зобов’язань з енергоефективності затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

10) у статті 10:

абзац перший частини першої доповнити словами "обмеження щодо реєстрації витягів із звітів з енергетичного аудиту в базі даних витягів із звіту з енергетичного аудиту";

пункт 1 частини третьої викласти в такій редакції:

"1) умова щодо наявності у енергоаудитора можливості реєструвати витяги із звітів з енергетичного аудиту у базі даних витягів із звіту з енергетичного аудиту, строк проведення енергетичного аудиту";

в абзаці третьому частини четвертої слово "будівель" виключити;

у частині сьомій:

в абзаці третьому слова "відповідну інформацію буде передано кваліфікаційним організаціям для прийняття рішень відповідно до порядку підтвердження кваліфікації осіб, які мають намір провадити діяльність із здійснення енергетичних аудитів" замінити словами "можливість реєстрації таким енергоаудитором витягів із звітів з енергетичного аудиту у базі даних витягів із звіту з енергетичного аудиту обмежується на три роки";

абзац п’ятий викласти в такій редакції:

"Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері забезпечення енергетичної ефективності, здійснює незалежну верифікацію звітів з енергетичного аудиту на вимогу замовника енергетичного аудиту на платній основі";

частину восьму викласти в такій редакції:

"8. Суб’єкти господарювання із середнім рівнем річного енергоспоживання в обсязі 100 тисяч МВт·год на рік та вище зобов’язані проводити енергетичний аудит кожні чотири роки, починаючи з дня проведення першого енергетичного аудиту. У разі залучення державної підтримки (допомоги) на здійснення енергоефективних заходів надавач такої підтримки (допомоги) може визначити однією з умов державної підтримки (допомоги) проведення енергетичного аудиту";

абзац перший частини дев’ятої викласти в такій редакції:

"9. Перший енергетичний аудит суб’єктів господарювання із середнім рівнем річного енергоспоживання в обсязі 100 тисяч МВт·год на рік та вище має бути проведений протягом чотирьох років з дня набрання чинності цим Законом, а в разі отримання державної підтримки (допомоги) - до отримання державної підтримки (допомоги). У разі непроведення обов’язкового енергетичного аудиту такі суб’єкти господарювання, а також інші суб’єкти господарювання, які отримали державну підтримку (допомогу) на впровадження енергоефективних заходів (якщо обов’язковою умовою такої підтримки (допомоги) є проведення енергетичного аудиту), несуть відповідальність згідно із законом";

частину одинадцяту викласти в такій редакції:

"11. Вимоги до енергетичного аудиту будівель, звітів з енергетичного аудиту будівель, витягів із звітів з енергетичного аудиту будівель, незалежного моніторингу витягів із звітів з енергетичного аудиту будівель встановлюються Законом України "Про енергетичну ефективність будівель";

у тексті статті слова "ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива" замінити словами "забезпечення енергетичної ефективності";

11) у статті 11:

у частині першій:

в абзаці першому слово "будівлі" виключити;

абзац четвертий викласти в такій редакції:

"розмежування кваліфікаційних вимог до енергетичних аудиторів процесів і транспорту";

у частині другій:

у пункті 2 слово "будівлі" виключити;

пункт 3 викласти в такій редакції:

"3) мають досвід роботи не менше трьох років у сферах енергетики, енергетичної ефективності, енергозбереження, енергетичного аудиту";

доповнити пунктом 4 такого змісту:

"4) для енергетичних аудиторів будівель - вимогам, визначеним Законом України "Про енергетичну ефективність будівель";

частину третю виключити;

в абзаці першому частини шостої, частині дев’ятій, абзаці першому частини десятої слова "ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива" замінити словами "забезпечення енергетичної ефективності";

у частині сьомій слова "державної політики у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива" замінити словами "та реалізацію державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

частину восьму викласти в такій редакції:

"8. Інформація про енергетичних аудиторів, які підлягають внесенню до бази енергетичних аудиторів, надається центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері забезпечення енергетичної ефективності, в електронній формі кваліфікаційними організаціями, які провели підтвердження їх кваліфікації, протягом десяти робочих днів з дня прийняття рішення про видачу кваліфікаційного сертифіката";

доповнити частиною одинадцятою такого змісту:

"11. Вимоги щодо бази даних енергетичних аудиторів будівель, процедур підтвердження кваліфікації (сертифікації) осіб, які мають намір провадити діяльність із здійснення енергетичного аудиту будівель, права та обов’язки енергоаудиторів будівель встановлюються Законом України "Про енергетичну ефективність будівель";

12) у статті 12:

у пункті 1 частини першої слова "паливно-енергетичних ресурсів" замінити словом "енергії";

у частині третій:

абзац третій викласти в такій редакції:

"З метою виконання функції системи енергетичного менеджменту постачальники послуг комерційного обліку електричної енергії (оператори систем розподілу електричної енергії або інші суб’єкти), оператори газорозподільних систем, теплопостачальні організації надають за запитом органу місцевого самоврядування інформацію про кількість споживачів та обсяги (об’єми) спожитої електричної енергії, природного газу, теплової енергії за різними категоріями споживачів, розміщених у межах території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, з дотриманням вимог законодавства про захист персональних даних та забезпечення комерційної таємниці";

доповнити абзацом четвертим такого змісту:

"З метою виконання функції системи енергетичного менеджменту суб’єкти господарювання надають за запитом органу місцевого самоврядування інформацію про наявність джерел високоефективної когенерації та потенційних джерел скидної теплової енергії, розміщених у межах території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, з урахуванням законодавства про забезпечення комерційної таємниці";

абзаци третій і четвертий частини четвертої викласти в такій редакції:

"Економія коштів, що виникла в результаті функціонування системи енергетичного менеджменту, визначається щодо базового рівня енергетичної ефективності з урахуванням дотримання повітряно-теплового режиму, рівня освітлення, інших вимог утримання будівель, визначених санітарними нормами та правилами в галузі організації праці, утримання будинків, будівель, споруд.

Базовий рівень енергетичної ефективності щодо будівель, які перебувають у власності або користуванні органів місцевого самоврядування, органів державної влади, визначається відповідно до методики, затвердженої центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

частини сьому і восьму викласти в такій редакції:

"7. З метою систематизації інформації центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері забезпечення енергетичної ефективності, здійснює моніторинг та веде перелік суб’єктів господарювання, що отримали сертифікати систем енергетичного менеджменту та/або екологічного менеджменту, в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності.

Орган сертифікації надає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері забезпечення енергетичної ефективності, інформацію про сертифікацію систем енергетичного та/або екологічного менеджменту суб’єктів господарювання у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

8. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері забезпечення енергетичної ефективності, здійснює моніторинг органів державної влади та органів місцевого самоврядування, в яких запроваджено системи енергетичного менеджменту, та веде їх перелік у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування надають центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері забезпечення енергетичної ефективності, інформацію про стан і результати впровадження систем енергетичного менеджменту за формою та у строки, визначені центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері забезпечення енергетичної ефективності, або розміщують її в національній системі моніторингу енергоефективності (за наявності).

Перелік органів державної влади та органів місцевого самоврядування, в яких впроваджено систему енергетичного менеджменту, інформація про стан і результати їх впровадження публікуються на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

13) у статті 13:

у частині другій:

у пункті 2 слова "стратегії термомодернізації будівель" виключити;

пункт 3 доповнити словами "суб’єктів господарювання, що отримали сертифікати систем енергетичного менеджменту та/або екологічного менеджменту";

пункт 5 викласти в такій редакції:

"5) моніторинг наявності місцевих енергетичних планів, встановлених у них цілей, основних показників і звітів про їх реалізацію";

частину третю викласти в такій редакції:

"3. Порядок функціонування Системи та організації електронного інформаційного обміну (далі - Порядок функціонування Системи), який, зокрема, визначає перелік володільців інформації, учасників інформаційного обміну, які надають інформацію до Системи, затверджується Кабінетом Міністрів України";

у частині п’ятій слова "ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива" замінити словами "забезпечення енергетичної ефективності";

14) частину другу статті 14 викласти в такій редакції:

"2. Технічна політика щодо встановлення інтелектуальних систем обліку операторами систем передачі, операторами систем розподілу розробляється та затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому, торфодобувному, нафтогазовому та нафтогазопереробному комплексі";

15) у частині другій статті 15:

в абзаці першому слова "ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження та альтернативних видів палива" замінити словами "забезпечення енергетичної ефективності";

в абзаці другому слова "ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива" замінити словами "забезпечення енергетичної ефективності";

16) у другому реченні частини першої статті 16 слова "наближенню існуючої системи до показників ефективного централізованого теплопостачання" замінити словами "досягненню в існуючих системах теплопостачання показників ефективного централізованого теплопостачання", а слова "паливно-енергетичних ресурсів" - словом "енергії";

17) у статті 17:

у частині першій слова "паливно-енергетичних ресурсів" замінити словом "енергії";

у частині другій слова "державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності будівель" замінити словами "та реалізацію державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

у частині третій:

в абзаці першому слова "ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива" замінити словами "забезпечення енергетичної ефективності";

у пункті 2 слова "державної політики у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива" замінити словами "та реалізацію державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

18) у частині другій статті 18:

в абзацах першому і восьмому слова "ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива" замінити словами "забезпечення енергетичної ефективності";

у пункті 5 слова "державної політики у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива" замінити словами "та реалізацію державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності";

пункт 6 виключити;

19) частину першу статті 19 викласти в такій редакції:

"1. Для реалізації державної політики у сфері енергоефективності створюються:

Фонд енергоефективності, який діє відповідно до Закону України "Про Фонд енергоефективності";

державний фонд декарбонізації та енергоефективної трансформації;

інші державні фонди з дотриманням таких умов:

1) програми державних фондів надають фінансування на різні типи енергоефективних заходів та/або спрямовані на різні групи споживачів енергії;

2) забезпечуються моніторинг та верифікація використання бюджетних коштів";

20) у статті 21 "Прикінцеві та перехідні положення":

у пункті 1:

в абзаці другому слова "дванадцять місяців" замінити словами "тридцять шість місяців";

після абзацу четвертого доповнити новим абзацом такого змісту:

"частини п’ятої статті 6, яка набирає чинності через сорок вісім місяців з дня набрання чинності цим Законом".

У зв’язку з цим абзац п’ятий вважати абзацом шостим;

у пункті 4:

підпункт 1 викласти в такій редакції:

"1) протягом тридцяти шести місяців з дня набрання чинності цим Законом:

розробити і затвердити державну цільову економічну програму підтримки термомодернізації будівель;

розробити і затвердити державну цільову програму енергетичної модернізації підприємств - виробників теплової енергії, що перебувають у державній або комунальній власності;

розробити і затвердити державну цільову програму енергетичної модернізації підприємств водопостачання та водовідведення, що перебувають у державній або комунальній власності;

забезпечити розроблення та прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону;

привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;

забезпечити перегляд і приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом, а також прийняття актів, необхідних для реалізації цього Закону";

підпункт 2 виключити;

пункт 6 викласти в такій редакції:

"6. Органам місцевого самоврядування прийняти місцеві енергетичні плани протягом чотирьох років з дня набрання чинності цим Законом.

Органам місцевого самоврядування територіальних громад, території яких включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, що визначається відповідно до законодавства, протягом двох років з дня завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації відповідних територій забезпечити розроблення та затвердження місцевих енергетичних планів".

12. У розділі II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо створення умов для запровадження комплексної термомодернізації будівель" (Відомості Верховної Ради України, 2023 р., № 17, ст. 76):

у пункті 1:

в абзаці третьому цифри "12" замінити цифрами "20";

в абзаці четвертому цифри "18" замінити цифрами "20";

пункт 4 викласти в такій редакції:

"4. Загальнодержавні зважені фактори первинної енергії визначаються Кабінетом Міністрів України відповідно до методики, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому, торфодобувному, нафтогазовому та нафтогазопереробному комплексі.

Загальнодержавні зважені коефіцієнти викидів парникових газів, що утворюються внаслідок споживання кінцевої енергії, визначаються Кабінетом Міністрів України відповідно до методики, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища. Коефіцієнти викидів парникових газів визначаються в числовому еквіваленті викидів CO2.

Загальнодержавні зважені фактори первинної енергії та загальнодержавні зважені коефіцієнти викидів парникових газів переглядаються не рідше одного разу на п’ять років";

в абзаці першому підпункту 1 пункту 5 цифру "9" замінити цифрами "20".

13. У Законі України "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування (Відомості Верховної Ради України, 2023 р., №19-20, ст. 83, № 82, ст. 301):

1) частину першу статті 1 викласти в такій редакції:

"1. Протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, забороняється підвищення тарифів на:

послуги з розподілу природного газу для побутових споживачів;

теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) для населення;

послуги з постачання теплової енергії для населення та постачання гарячої води для населення";

2) у статті 2:

абзац третій частини другої викласти в такій редакції:

"різниця в тарифах на послуги з розподілу природного газу в обсягах перевищення фактичних витрат, пов’язаних з наданням послуг з розподілу природного газу, за даними звітності, поданої операторами газорозподільних систем до Регулятора, з урахуванням витрат, понесених внаслідок воєнних дій та з метою запобігання настанню гуманітарних кризових ситуацій, у тому числі витрат на ремонт пошкодженої інфраструктури, не відшкодованих з інших джерел, над нарахованим чистим доходом від реалізації послуг з розподілу природного газу, що утворилася (утвориться) за період з 1 березня 2022 року по останнє число шостого місяця після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано";

абзаци третій і четвертий частини третьої виключити.

14. У розділі II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення та "зеленої" трансформації енергетичної системи України" (Відомості Верховної Ради України, 2023 р., № 82, ст. 301):

абзац четвертий пункту 6 замінити чотирма новими абзацами такого змісту:

"У разі невиконання учасником балансуючої групи гарантованого покупця вимог абзацу першого цього пункту починаючи з 27 січня 2024 року гарантований покупець здійснює купівлю відпущеної та продаж відібраної електричної енергії об’єктами електроенергетики або чергами будівництва (пусковими комплексами) такого учасника балансуючої групи, щодо яких не виконані зазначені вимоги, за цінами небалансів, які склалися за відповідний розрахунковий період (годину) відповідно до правил ринку на період до укладення договору про участь у балансуючій групі гарантованого покупця щодо таких об’єктів електроенергетики або черг будівництва (пускових комплексів):

купівля відпущеної електричної енергії такими об’єктами електроенергетики або чергами будівництва (пусковими комплексами), які включені до балансуючої групи, здійснюється за ціною позитивного небалансу;

продаж електричної енергії, відібраної такими об’єктами електроенергетики або чергами будівництва (пусковими комплексами), які включені до балансуючої групи, здійснюється за ціною негативного небалансу.

Фактичні погодинні обсяги відпуску/відбору, добові погодинні графіки відпуску/відбору, обсяги невідпущеної електричної енергії об’єктів електроенергетики або черг будівництва (пускових комплексів), щодо яких не виконано вимоги абзацу першого цього пункту, починаючи з 27 січня 2024 року до укладення виробниками договору про участь у балансуючій групі гарантованого покупця щодо зазначених об’єктів електроенергетики або черг будівництва (пускових комплексів) не використовуються гарантованим покупцем при розрахунку відшкодування за відхилення фактичних погодинних обсягів відпуску/відбору електричної енергії об’єктами електроенергетики або чергами будівництва (пусковими комплексами) від їхніх добових погодинних графіків відпуску/відбору електричної енергії та при розрахунку сальдованого обсягу небалансу електричної енергії балансуючої групи гарантованого покупця, спричиненого відхиленнями фактичних погодинних обсягів відпуску електричної енергії об’єктами електроенергетики або чергами будівництва (пусковими комплексами) виробників та генеруючими установками активних споживачів за "зеленим" тарифом від їхніх погодинних графіків відпуску електричної енергії".

У зв’язку з цим абзац п’ятий вважати абзацом восьмим;

пункт 8 після абзацу третього доповнити новим абзацом такого змісту:

"Розрахунок відшкодування виробниками електричної енергії за відхилення фактичних погодинних обсягів відпуску/відбору електричної енергії об’єктами електроенергетики або чергами будівництва (пусковими комплексами) від їх добових погодинних графіків відпуску/відбору електричної енергії за період їх участі у балансуючій групі гарантованого покупця, починаючи з 8 вересня 2022 року до 26 січня 2024 року здійснюється відповідно до порядку розрахунку, визначеного у формі типового договору про участь у балансуючій групі гарантованого покупця, затвердженій Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на виконання вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення та "зеленої" трансформації енергетичної системи України".

У зв’язку з цим абзац четвертий вважати абзацом п’ятим.

II. Прикінцеві положення

1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім абзаців дев’ятого і десятого підпункту 6 пункту 11 розділу I цього Закону, які набирають чинності з 1 січня 2026 року.

2. Кабінету Міністрів України:

1) протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом:

забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону;

привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;

забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом;

2) протягом одного місяця з дня набрання чинності цим Законом визначити покупця корпоративних прав (часток у статутному капіталі) відповідно до пункту 222 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ринок електричної енергії".

Президент України

В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ

м. Київ
4 червня 2024 року
№ 3764-IX


  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: