Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України
Відповідно до статей 7, 15, 56 Закону України “Про Національний банк України”, статей 21-24, 28, 48 Закону України “Про фінансові послуги та фінансові компанії”, статей 57-59, 66 114, 122, 123 Закону України “Про страхування”, статей 37, 48, 51-53, 58, 59 Закону України “Про кредитні спілки”, статті 24 Закону України “Про рекламу”, з метою актуалізації та вдосконалення нормативно-правових актів Національного банку України Правління Національного банку України постановляє:
1. Унести до Положення про сертифікацію осіб на право здійснення тимчасової адміністрації небанківської фінансової установи, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 21 грудня 2020 року № 162 (зі змінами), такі зміни:
1) у пункті 49 розділу VI слово “та” замінити словами “та/або”;
2) пункт 63 розділу VII доповнити двома новими підпунктами такого змісту:
“5) фізична особа, яка отримала Сертифікат, три рази поспіль відмовилася від призначення тимчасовим адміністратором відповідно до пунктів 51 та/або 52 розділу II Положення про порядок призначення, здійснення та припинення тимчасової адміністрації страховика, кредитної спілки, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 23 грудня 2023 року № 178 (зі змінами) (далі - Положення № 178);
6) фізична особа, яка отримала Сертифікат, порушила вимоги пункту 53 розділу II Положення № 178.”.
2. Унести до Положення про організацію та проведення інспекційних перевірок на ринках небанківських фінансових послуг, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 20 грудня 2023 року № 167, такі зміни:
1) у розділі VIII:
у пункті 128 слова “одного місяця”, “три місяці” замінити відповідно цифрами та словами “30 календарних днів”, “90 календарних днів”;
у пункті 129 слова “одного місяця” замінити цифрами та словами “30 календарних днів”;
2) у розділі IX:
у підпункті 4 пункту 136 слова “учасника особи небанківської” замінити словами “учасника небанківської”;
у пункті 141 слова “відсутність особи, уповноваженої представляти інтереси об’єкта перевірки,” замінити словом “відсутність”.
3. Затвердити Зміни до Положення про порядок призначення, здійснення та припинення тимчасової адміністрації страховика, кредитної спілки, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 23 грудня 2023 року № 178, що додаються.
4. У пункті 3 постанови Правління Національного банку України від 25 грудня 2023 року № 182 “Про затвердження Положення про характеристики та класифікаційні ознаки класів страхування, особливості здійснення діяльності зі страхування та укладання договорів за класами страхування” цифру “3” замінити цифрою “4”.
5. Затвердити Зміни до Положення про характеристики та класифікаційні ознаки класів страхування, особливості здійснення діяльності зі страхування та укладання договорів за класами страхування, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 25 грудня 2023 року № 182, що додаються.
6. Унести до постанови Правління Національного банку України від 25 грудня 2023 року № 183 “Про затвердження Положення про застосування Національним банком України коригувальних заходів, заходів раннього втручання, заходів впливу у сфері державного регулювання діяльності на ринках небанківських фінансових послуг” такі зміни:
1) у преамбулі слова та цифри «статей 26, 27 Закону України “Про рекламу”» замінити словами та цифрами «статей 24, 26 Закону України “Про рекламу”»;
2) у пункті 3 слова “на день на день вчинення” замінити словами “на день вчинення”.
1) Положення про застосування Національним банком України коригувальних заходів, заходів раннього втручання, заходів впливу у сфері державного регулювання діяльності на ринках небанківських фінансових послуг, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 25 грудня 2023 року № 183, що додаються;
2) Положення про добровільний вихід з ринку страховика та передачу страховиком страхового портфеля, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 25 грудня 2023 року № 184, що додаються.
8. У пункті 15 Положення про пруденційні вимоги до фінансових компаній, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 27 грудня 2023 року № 192, слово “валютним” замінити словом “валютними”.
9. В абзаці восьмому підпункту 6 пункту 162 глави 18 розділу IV Положення про вимоги до системи управління страховика, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 27 грудня 2023 року № 194, слова “розрахунку замінити словами “розрахунку на яких”. |
10. Унести до постанови Правління Національного банку України від 29 грудня 2023 року № 199 “Про затвердження Положення про авторизацію надавачів фінансових послуг та умови здійснення ними діяльності з надання фінансових послуг” такі зміни:
1) у пункті 1 додатка 2 до постанови слова “(далі - Національний банк” замінити словами “(далі - Національний банк)”;
2) у додатку 5 до постанови:
у пункті 3 слова «“Про кредитні спілки,» замінити словами «“Про кредитні спілки”,»;
у пункті 5:
у підпункті 1 слово “еквіваленти,” замінити словом “еквіваленти;”;
у підпункті 2 слово “папери,” замінити словом “папери;”;
у підпункті 3 слово “держав,” замінити словом “держав;”;
у підпункті 4 слово “заборгованість,” замінити словом “заборгованість;”;
у підпункті 5 слово “майно,” замінити словом “майно;”;
3) у пункті 6 додатка 8 до постанови слово «України”;» замінити словом «України”.».
1) Положення про авторизацію надавачів фінансових послуг та умови здійснення ними діяльності з надання фінансових послуг, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2023 року № 199 (зі змінами), що додаються;
2) Положення про порядок нагляду на консолідованій основі за небанківськими фінансовими групами, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2023 року № 202, що додаються.
12. В абзаці третьому пункту 1 додатка 3 до Положення про порядок формування страховиками технічних резервів, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2023 року № 203, літери “СПі” замінити літерами та цифрою “СП0”.
13. Затвердити Зміни до Положення про порядок обліку страховиком договорів, пов’язаних зі здійсненням діяльності із страхування, та вимоги до захисту інформації страховика, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2023 року № 204, що додаються.
14. Національний банк України (далі - Національний банк) приймає рішення про анулювання ліцензії (ліцензій), включаючи ліцензії на провадження діяльності з надання фінансових послуг / ліцензії на провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів), до переоформлення таких ліцензій з підстав, визначених пунктами 5, 6, 8, 11-17 частини першої статті 381 Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг”, що виникли до 01 січня 2024 року, у порядку, визначеному Положенням про застосування Національним банком України коригувальних заходів, заходів раннього втручання, заходів впливу у сфері державного регулювання діяльності на ринках небанківських фінансових послуг, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 25 грудня 2023 року № 183, що використовується в разі застосування заходу впливу у вигляді анулювання ліцензії відповідної небанківської фінансової установи на вид діяльності з надання фінансових послуг.
Національний банк не пізніше робочого дня, наступного за днем прийняття рішення про анулювання ліцензії (ліцензій) відповідно до абзацу першого пункту 14 цієї постанови, вносить до Державного реєстру фінансових установ / Реєстру осіб, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги / Реєстру платіжної інфраструктури / електронного реєстру ліцензій на здійснення валютних операцій та осіб, яким видано ліцензії на здійснення валютних операцій (далі - Реєстр), зміни, що стосуються анулювання такої (таких) ліцензії (ліцензій).
Національний банк не пізніше робочого дня, наступного за днем прийняття рішення про анулювання усіх ліцензій / останньої з наявних ліцензій відповідно до абзацу першого пункту 14 цієї постанови, виключає відомості про надавача фінансових послуг із Реєстру.
15. Ознаки, наявність яких є підставою для висновку Національного банку про здійснення ризикової діяльності, що загрожує інтересам вкладників та/або інших кредиторів небанківської фінансової установи, виявлені в діяльності такої установи, що здійснювалася до 01 січня 2024 року, кваліфікуються відповідно до вимог нормативно-правових актів Національного банку, чинних на дату здійснення ризикової діяльності.
16. У постанові Правління Національного банку України від 22 грудня 2022 року № 247 “Про затвердження Положення про анулювання ліцензії на провадження діяльності з надання фінансових послуг у період дії воєнного стану та внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 06 березня 2022 року № 39”:
1) пункт 1 визнати таким, що втратив чинність;
17. Департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ (Сергій Савчук) після офіційного опублікування довести до відома учасників ринку небанківських фінансових послуг інформацію про прийняття цієї постанови.
18. Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування.
Зміни до Положення про порядок призначення, здійснення та припинення тимчасової адміністрації страховика, кредитної спілки
1. У розділі II:
1) підпункт 4 пункту 5 викласти в такій редакції:
“4) рекомендацій Комітету з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг (далі - Комітет з питань нагляду) щодо призначення тимчасової адміністрації страховика, кредитної спілки. Комітет з питань нагляду має право проводити співбесіду з кандидатом на призначення тимчасовим адміністратором щодо виконання конкретних завдань тимчасової адміністрації страховика, кредитної спілки та за результатами такої співбесіди надає рекомендації Правлінню щодо призначення тимчасового адміністратора страховика, кредитної спілки.”;
2) розділ після пункту 5 доповнити чотирма новими пунктами 51-54 такого змісту:
“51. Кандидат на призначення тимчасовим адміністратором під час проведення співбесіди Комітетом з питань нагляду висловлює свою згоду на його призначення тимчасовим адміністратором / відмовляється від призначення тимчасовим адміністратором та підтверджує це відповідною письмовою заявою в довільній формі із зазначенням:
1) прізвища, власного імені, по батькові (за наявності);
2) даних паспорта [номер, серія (за наявності), дата видачі, орган, що видав] або іншого документа, що посвідчує особу;
3) інформації про згоду на призначення тимчасовим адміністратором / відмову від призначення тимчасовим адміністратором;
4) згоди на збирання, зберігання, обробку та поширення персональних даних у межах та спосіб, визначених законодавством України відповідно до Закону України “Про захист персональних даних”;
5) дати складення письмової заяви.
52. Кандидат на призначення тимчасовим адміністратором, що не з’явився для проведення співбесіди, вважається таким, що відмовився від призначення тимчасовим адміністратором.
53. Кандидат на призначення тимчасовим адміністратором не має права розголошувати інформацію з обмеженим доступом, включаючи конфіденційну інформацію, персональні дані та/або іншу інформацію, що стала йому відома під час проведення співбесіди, і використовувати її у своїх інтересах або в інтересах третіх осіб. Кандидат на призначення тимчасовим адміністратором перед проведенням співбесіди підписує зобов'язання про нерозголошення інформації, що стала доступна кандидату на призначення тимчасовим адміністратором під час співбесіди, за формою, наведеною в додатку 1 до цього Положення.
54. Національний банк під час розгляду питання про призначення тимчасового адміністратора в пріоритетному порядку розглядає кандидатуру незалежного експерта, включеного до електронного реєстру осіб, яким видано сертифікат Національного банку на право здійснення тимчасової адміністрації небанківської фінансової установи (далі - Електронний реєстр).”;
3) пункти 7, 9 викласти в такій редакції:
“7. Національний банк під час встановлення факту відсутності або наявності в страховика зобов’язань за договорами страхування (перестрахування, співстрахування) має право враховувати таку інформацію:
1) подану до Національного банку страховиком звітність за останній звітний період, що передує прийняттю такого рішення (у разі її подання). У разі неподання звітності за останній звітний період, що передує прийняттю такого рішення, - останню подану звітність страховиком;
2) інформацію, документи (їх копії), письмові пояснення щодо відсутності або наявності в страховика зобов’язань за договорами страхування (перестрахування, співстрахування), подані до Національного банку страховиком на письмову вимогу Національного банку;
3) результати останньої інспекційної перевірки страховика (за наявності);
4) іншу інформацію, надану страховиком Національному банку;
5) іншу інформацію, отриману Національним банком у межах повноважень щодо здійснення державного регулювання та нагляду за діяльністю з надання фінансових послуг.
Національний банк встановлює факт відсутності в страховика зобов’язань за договорами страхування (перестрахування, співстрахування), якщо в Національного банку немає інформації, достатньої для підтвердження наявності в страховика зобов’язань за договорами страхування (перестрахування, співстрахування).
Факт відсутності або наявності в страховика зобов’язань за договорами страхування (перестрахування, співстрахування) встановлюється Національним банком під час прийняття рішення про анулювання ліцензії страховика з підстав, визначених у пунктах 2-13, 15 частини другої статті 123 Закону про страхування.”.
“9. Національний банк під час встановлення факту відсутності або наявності в кредитної спілки зобов’язань за договорами про надання фінансових послуг має право враховувати таку інформацію:
1) подану до Національного банку кредитною спілкою звітність за останній звітний період, що передує прийняттю такого рішення (у разі її подання). У разі неподання такої звітності за останній звітний період, що передує прийняттю такого рішення, - останню подану звітність кредитною спілкою;
2) інформацію, документи (їх копії), письмові пояснення щодо відсутності або наявності в кредитної спілки зобов’язань за договорами про надання фінансових послуг, подані до Національного банку кредитною спілкою на письмову вимогу Національного банку;
3) результати останньої інспекційної перевірки кредитної спілки (за наявності);
4) іншу інформацію, надану кредитною спілкою Національному банку;
5) іншу інформацію, отриману Національним банком у межах повноважень щодо здійснення державного регулювання та нагляду за діяльністю з надання фінансових послуг.
Національний банк встановлює факт відсутності в кредитної спілки зобов’язань за договорами про надання фінансових послуг, якщо в Національного банку немає інформації, достатньої для підтвердження наявності в кредитної спілки зобов’язань за договорами про надання фінансових послуг.
Факт відсутності або наявності в кредитної спілки зобов’язань за договорами про надання фінансових послуг встановлюється Національним банком під час прийняття рішення про анулювання ліцензії з підстав, визначених у пунктах 5-14 частини першої статті 58 Закону про кредитні спілки.”;
4) у пункті 11:
підпункт 7 доповнити новим реченням такого змісту: “Тимчасовий адміністратор визначається Правлінням із числа осіб, які включені до Електронного реєстру, з урахуванням вимог пункту 5 розділу II цього Положення.”;
підпункт 10 викласти в такій редакції:
“10) інші відомості, визначені статтею 4 Закону України “Про виконавче провадження”.”;
5) розділ після пункту 11 доповнити новим пунктом 111 такого змісту:
“111. Один примірник рішення про призначення тимчасової адміністрації надається одноосібному тимчасовому адміністратору / керівнику тимчасової адміністрації не пізніше наступного робочого дня після його прийняття під підпис.
Тимчасовий адміністратор на другому примірнику рішення, що залишається в Національного банку, робить відмітку із зазначенням дати та часу отримання такого рішення.
Тимчасовий адміністратор у разі дострокового припинення повноважень повинен повернути одержане рішення Національному банку не пізніше наступного робочого дня (крім випадку відкриття виконавчого провадження та/або в разі дострокового припинення повноважень виключно керівника тимчасової адміністрації).
Призначений тимчасовий адміністратор вважається належним чином повідомленим про прийняте рішення за умови виконання Національним банком відповідних дій, визначених в абзацах першому, другому пункту 111 розділу II цього Положення.”;
6) пункти 13-18 виключити.
2. У розділі III:
1) розділ після пункту 20 доповнити двома новими пунктами 201, 202 такого змісту:
“201. Керівник страховика, кредитної спілки, у яких було призначено тимчасову адміністрацію, забезпечує передання бухгалтерської та іншої документації, доступів, ключів, печаток і штампів, матеріальних та інших цінностей таких страховика, кредитної спілки керівнику тимчасової адміністрації / тимчасовому адміністратору протягом трьох календарних днів із дня призначення тимчасової адміністрації.
202. Одноосібний тимчасовий адміністратор / керівник тимчасової адміністрації, якщо він не може приступити до виконання своїх повноважень та/або обов’язків через перешкоди з боку органів управління страховика, кредитної спілки, у той самий день передає до органів державної виконавчої служби або приватному виконавцю рішення про призначення тимчасової адміністрації для примусового виконання згідно із Законом України “Про виконавче провадження”.”;
1) у підпункті 1 пункту 24 слова “до Національного банку” замінити словами “Комітету з питань нагляду”;
2) у другому реченні пункту 25 слова “до Національного банку” замінити словами “Комітету з питань нагляду”.
3. У підпункті 1 пункту 36 розділу IV слово “додатку” замінити словом та цифрою “додатку 2”.
4. У розділі V:
1) розділ після пункту 46 доповнити новим пунктом 461 такого змісту:
“461. Тимчасовий адміністратор у разі неможливості виконання функцій тимчасової адміністрації та в разі неподання заяви про дострокове припинення його повноважень повинен протягом одного робочого дня з дати виникнення обставин, які унеможливлюють виконання функцій тимчасової адміністрації, повідомити про це Національний банк шляхом надсилання повідомлення із відповідними поясненнями на офіційну електронну поштову скриньку Національного банку nbu@bank.gov.ua.”;
2) пункт 47 викласти в такій редакції:
“47. Національний банк відповідно до Закону про страхування та Закону про кредитні спілки має право достроково припинити повноваження тимчасового адміністратора в будь-який час протягом строку, на який його призначено, включаючи за заявою тимчасового адміністратора про дострокове припинення його повноважень або в разі виникнення обставин, які унеможливлюють виконання ним функцій тимчасової адміністрації, і призначити нового тимчасового адміністратора шляхом унесення змін до рішення про призначення тимчасової адміністрації.
Національний банк приймає рішення про дострокове припинення повноважень тимчасового адміністратора у зв’язку з заявою тимчасового адміністратора про дострокове припинення його повноважень або поданням повідомлення відповідно до пункту 461 розділу V цього Положення протягом п’яти робочих днів із дня отримання заяви / повідомлення тимчасового адміністратора.
Рішення про дострокове припинення повноважень тимчасового адміністратора приймає Правління.
Національний банк має право з власної ініціативи достроково припинити повноваження тимчасового адміністратора в разі наявності іншого кандидата на призначення тимчасовим адміністратором, який висловив згоду на його призначення тимчасовим адміністратором відповідного страховика / відповідної кредитної спілки, крім випадків, визначених у частинах п’ятій та сьомій статті 58 Закону про страхування, частинах четвертій та шостій статті 52 Закону про кредитні спілки.
Національний банк у разі виявлення обставин, що становлять конфлікт інтересів, після початку (запровадження) тимчасової адміністрації негайно, але не пізніше одного робочого дня після виявлення таких обставин, відсторонює тимчасового адміністратора від виконання обов’язків шляхом прийняття рішення про дострокове припинення повноважень тимчасового адміністратора і призначає нового тимчасового адміністратора шляхом унесення змін до рішення про призначення тимчасової адміністрації.
Національний банк у разі невиконання або неналежного виконання тимчасовим адміністратором своїх повноважень з урахуванням вимог частини сьомої статті 58 Закону про страхування, частини шостої статті 52 Закону про кредитні спілки не пізніше п’яти робочих днів із дати виявлення таких обставин припиняє виконання тимчасовим адміністратором своїх обов’язків шляхом прийняття рішення про дострокове припинення повноважень тимчасового адміністратора і призначає нового тимчасового адміністратора шляхом унесення змін до рішення про призначення тимчасової адміністрації.
Інформація про внесені зміни не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття Національним банком відповідних змін розміщується на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку.
Інформація про дострокове припинення повноважень тимчасового адміністратора негайно, але не пізніше наступного робочого дня після прийняття Національним банком відповідного рішення, доводиться до відома тимчасового адміністратора, повноваження якого достроково припинені, шляхом надсилання такого рішення на адресу електронної пошти для здійснення офіційної комунікації з Національним банком, наданої відповідно до Положення про сертифікацію тимчасовим адміністратором, повноваження якого достроково припинені.
Національний банк повідомляє призначеного тимчасового адміністратора про прийняте рішення в порядку, визначеному в пункті 111 розділу II цього Положення.
Тимчасовий адміністратор, повноваження якого достроково припинені, призначений тимчасовий адміністратор вважаються належним чином повідомленими про прийняте рішення за умови виконання Національним банком відповідних дій, визначених у пункті 47 розділу V цього Положення.”.
5. Розділ VII доповнити новим пунктом такого змісту:
“57. Одноосібний тимчасовий адміністратор / керівник тимчасової адміністрації подає звіти на розгляд Комітету з питань нагляду.”.
6. Додаток до Положення замінити двома новими додатками 1 та 2 такого змісту:
“Додаток 1 |
Зобов'язання
про нерозголошення інформації, що стала доступна кандидату на призначення тимчасовим адміністратором під час співбесіди
Додаток 2 |
Декларація
про наявність / відсутність конфлікту інтересів
Зміни до Положення про характеристики та класифікаційні ознаки класів страхування, особливості здійснення діяльності зі страхування та укладання договорів за класами страхування
1. У розділі III:
1) у главі 10:
у підпункті 3 пункту 42 слова “на випадок загибелі” виключити;
у підпункті 6 пункту 43 цифру “5” замінити цифрою “4”;
2) у главі 11:
у підпункті 8 пункту 49 цифру “5” замінити цифрою “4”;
у пункті 50 цифри “10” замінити цифрами “11”.
2. У пункті 82 глави 16 розділу V слово “погашення” замінити словом “погашенням”.
3. У розділі VII:
1) у главі 24:
у пункті 148 слова “вигодонабувачем застрахованої особи” замінити словами “вигодонабувачем / застрахованою особою”;
у підпункті 4 пункту 151 слово “життя;” замінити словом“ життя.”;
2) у главі 25:
в абзаці першому пункту 157 слово та цифри “пункту 20” замінити словом та цифрами “пункту 96”;
у підпункті 2 пункту 158 слова “витрати на ліквідацію наслідків страхового випадку” виключити;
3) у главі 26:
у пункті 163 слово “застрахована” замінити словом “застрахована,”;
у пункті 170 слова “договорі страхування” замінити словами “договорі страхування,”;
4) у четвертому реченні абзацу першого пункту 187 глави 27 слова “що передбачено” замінити словами “що передбачена”.
4. У першому реченні пункту 196 глави 28 розділу VIII слово “питання” замінити словом “питань”.
5. У пункті 211 глави 30 розділу ІХ слово “послуг” замінити словом “послуг.”.
Зміни до Положення про застосування Національним банком України коригувальних заходів, заходів раннього втручання, заходів впливу у сфері державного регулювання діяльності на ринках небанківських фінансових послуг
1.У розділі I:
1) у пункті 2 глави 1:
підпункт після слів “законодавства України про рекламу на ринках фінансових послуг” доповнити словами “та за поширенням інформації про фінансові та супровідні послуги”;
слово та цифри “пунктів 476” замінити словом та цифрами “пункті 476”;
підпункт 7 після слів “нагляду Національного банку” доповнити словами “(далі - ризикова діяльність)”;
2) в абзаці дев’ятому підпункту 1 пункту 4 глави 2 цифри “6-10” замінити цифрами “4, 6-15”.
2. У розділі II:
1) у главі 3:
главу після пункту 8 доповнити двома новими пунктами 81 та 82 такого змісту:
“81. Штрафні санкції, передбачені пунктами 4 і 11 частини другої статті 28 Закону про фінансові послуги та фінансові компанії, не застосовуються, якщо порушення відповідних вимог законодавства України сталося внаслідок технічного збою чи через настання інших невідворотних обставин, що об’єктивно унеможливлювали їх виконання, за умови, що особи, зазначені в абзаці першому частини другої статті 28 Закону про фінансові послуги та фінансові компанії, у порядку, встановленому нормативно-правовим актом Національного банку про порядок повідомлення надавачами фінансових або супровідних послуг про настання технічного збою або інших невідворотних обставин, попередили Національний банк про факт технічного збою чи настання інших невідворотних обставин.
82. Національний банк у разі порушення законодавства України про рекламу на ринках фінансових послуг (крім реклами фінансових інструментів, ринків капіталу та організованих товарних ринків) має право застосувати заходи впливу, в тому числі у вигляді накладення штрафу, відповідно до законодавства України, що регулює діяльність на ринку фінансових послуг, у порядку, визначеному цим Положенням.”;
у підпункті 1 пункту 9 слова та цифри “та статті 28 Закону про споживче кредитування” замінити словами та цифрами “, статті 28 Закону про споживче кредитування та частині п’ятій статті 24 Закону про рекламу”;
2) у главі 4:
у пункті 15:
в абзаці першому слова “та надавачів супровідних послуг” виключити;
в абзаці другому слово “очевидної” виключити;
абзац третій викласти в такій редакції:
“вчинення правочинів, які мають ознаки фіктивності, та/або необґрунтоване (безпідставне) визнання / згортання / переоцінка / дооцінка активів / зобов’язань, що мало наслідком викривлення інформації про реальний фінансовий стан небанківського надавача фінансових послуг;”;
підпункт доповнити трьома новими абзацами такого змісту:
“здійснення небанківським надавачем фінансових послуг операцій з особами, унесеними до списку емітентів, що мають ознаки фіктивності, який веде Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку;
здійснення діяльності небанківським надавачем фінансових послуг з надання фінансових послуг протягом періоду понад сім календарних днів поспіль, під час якого небанківський надавач фінансових послуг не забезпечив збереження та/або облік первинних документів щодо наданих фінансових послуг та/або своєчасне внесення даних про надані фінансові послуги та/або проведені операції в інформаційні системи / облікові і реєструючі / реєстраційні / облікові та реєстраційні / обліково-реєстраційні системи / системи обліку та реєстрації інформації (далі - облікові системи);
невідображення небанківським надавачем фінансових послуг в облікових системах даних про здійснені правочини та/або операції, проведені на підставі первинних документів, що призвело до викривлення даних звітності на 5% і більше від загальної суми активів / зобов’язань / капіталу / доходів / витрат відповідно;”;
в абзаці першому слова “ознаки, визначеної” замінити словами “ознак, визначених”;
в абзаці другому слова “внесків (вкладів)” замінити словами “вкладів (депозитів)”;
слова “внесків (вкладів)” замінити словами “вкладів (депозитів)”;
слова “на депозитні рахунки” виключити;
підпункт доповнити новим абзацом такого змісту:
“залучення нових вкладів (депозитів) кредитною спілкою, якщо є невиконані з вини кредитної спілки зобов’язання перед членами кредитної спілки;”;
в абзаці першому слова “ознаки, визначеної” замінити словами “ознак, визначених”;
абзац другий викласти в такій редакції:
“невідображення та/або викривлення страховиком в інформаційних системах страховика даних, які містяться в договорах та/або інших первинних документах, банківських виписках, виписках за рахунками, та на підставі яких обчислюються або формуються дані звітності за відповідний звітний період, якщо таке невідображення та/або викривлення становить більше ніж 10% від даних звітності та/або даних, які містяться в інформаційних системах страховика, та більше ніж 20% від мінімального абсолютного значення мінімального капіталу, який розраховується таким страховиком відповідно до частини третьої статті 40 Закону про страхування;”;
в абзаці третьому слово “кредиторської” виключити;
абзаци четвертий, п’ятий викласти в такій редакції:
“формування технічних резервів [за окремим (окремими) або всіма класами страхування] у недостатньому розмірі два чи більше разів протягом одного календарного року більше ніж на 10% від їх достатнього розміру, визначеного відповідно до законодавства України;
здійснення діяльності, що призвела до двох або більше порушень вимог до капіталу платоспроможності та/або мінімального капіталу, визначених відповідно до вимог статті 38 Закону про страхування та Положення про встановлення вимог щодо забезпечення платоспроможності та інвестиційної діяльності страховика, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2023 року № 201 (далі - Положення № 201), у межах одного звітного періоду, включаючи, якщо на звітні дати такі вимоги виконуються;”;
підпункт доповнити чотирма новими абзацами такого змісту:
“здійснення діяльності, що призвела до двох або більше порушень вимог до інвестиційної діяльності страховика, визначених статтею 44 Закону про страхування та Положенням № 201, у межах одного звітного періоду, якщо на початок і кінець звітного періоду такі вимоги виконуються;
здійснення діяльності, що призвела до зменшення прийнятного регулятивного капіталу, розрахованого відповідно до вимог, встановлених Положенням № 201, для виконання вимог до капіталу платоспроможності, до розміру, меншого, ніж 90% капіталу платоспроможності, протягом строку, що не перевищує одного календарного року з дати усунення попереднього порушення таких вимог до платоспроможності;
здійснення діяльності, що призвела до зменшення прийнятного регулятивного капіталу, розрахованого відповідно до вимог, встановлених Положенням № 201, для виконання вимог до мінімального капіталу, до розміру, меншого, ніж 90% мінімального капіталу, протягом строку, що не перевищує одного календарного року з дати усунення попереднього порушення таких вимог до платоспроможності;
здійснення діяльності, що призвела до наявності дефіциту (недоформування) активів, що є прийнятними для покриття технічних резервів, перелік, характеристики та вимоги до яких встановлені Положенням № 201, у розмірі, що перевищує 10% технічних резервів, протягом строку, що не перевищує одного календарного року з дати усунення попереднього порушення таких вимог до покриття технічних резервів;”;
пункт доповнити трьома новими підпунктами такого змісту:
“4) щодо фінансових компаній (додатково до ознак, визначених у підпункті 1 пункту 15 глави 4 розділу ІI цього Положення):
невідображення та/або викривлення в облікових системах фінансової компанії даних, які містяться в договорах та/або інших первинних документах, банківських виписках, виписках за рахунками, та на підставі яких обчислюються або формуються дані звітності за відповідний звітний період, якщо таке невідображення та/або викривлення становить більше ніж 10% від даних звітності та/або даних, які містяться в облікових системах фінансової компанії, та більше ніж 50% від мінімального абсолютного значення мінімального капіталу, який розраховується відповідно до статті 33 Закону про фінансові послуги та фінансові компанії;
здійснення діяльності, що призвела до двох або більше порушень пруденційних вимог, визначених Положенням про пруденційні вимоги до фінансових компаній, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 27 грудня 2023 року № 192, у межах останніх шести місяців, що передують даті виявлення ознаки здійснення ризикової діяльності, включаючи, якщо на звітні дати такі вимоги виконуються;
здійснення діяльності з надання іншим особам коштів на умовах договору поворотної фінансової допомоги за наявності права на надання послуг з кредитування;
5) щодо фінансових компаній, які відповідно до законодавства України мають право надавати гарантії (далі - гарант) (додатково до ознак, визначених у підпунктах 1 та 4 пункту 15 глави 4 розділу ІI цього Положення):
здійснення діяльності, що призвела до двох або більше порушень пруденційних вимог, визначених Положенням про регулювання діяльності фінансових компаній, які мають право здійснювати діяльність з надання гарантій, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 27 грудня 2023 року № 191, у межах одного звітного періоду протягом календарного року, що передує даті виявлення ознаки здійснення ризикової діяльності, включаючи, якщо на звітну дату за такий період такі вимоги виконуються;
6) щодо ломбардів (додатково до ознак, визначених у підпункті 1 пункту 15 глави 4 розділу ІI цього Положення):
невідображення та/або викривлення в облікових системах ломбарду даних, які містяться в договорах та/або інших первинних документах, банківських виписках, виписках за рахунками, та на підставі яких обчислюються або формуються дані звітності за відповідний звітний період, якщо таке невідображення та/або викривлення становить більше ніж 10% від даних звітності та/або даних, які містяться в облікових системах ломбарду, та більше ніж 50% від мінімального абсолютного значення мінімального капіталу, який розраховується відповідно до статті 33 Закону про фінансові послуги та фінансові компанії.”;
главу після пункту 15 доповнити трьома новими пунктами 151-153 такого змісту:
“151. Здійснення діяльності для визначення наявності ознак, які є підставою для висновку Національного банку про здійснення ризикової діяльності, включає вчинення правочинів та/або здійснення операцій, та/або прийняття органами управління, посадовими особами, учасниками / акціонерами надавача фінансових послуг рішень, включаючи ті, які не відображені в обліку.
152. Звітним періодом є період, визначений Правилами складання та подання звітності учасниками ринку небанківських фінансових послуг до Національного банку України, затвердженими постановою Правління Національного банку України від 25 листопада 2021 року № 123 (зі змінами).
153. Національний банк має право застосувати заходи впливу протягом шести місяців із дня виявлення ознак здійснення небанківським надавачем фінансових послуг ризикової діяльності, але не пізніше, ніж через один рік із дня припинення здійснення небанківським надавачем фінансових послуг ризикової діяльності.”;
3) у пункті 25 глави 8:
слово та цифри “пунктах 489-493” замінити словом та цифрами “пункті 489”;
пункт доповнити новим реченням такого змісту: “Порядок участі осіб, зазначених у пункті 25 глави 8 розділу II цього Положення, визначається в пунктах 490-493 глави 66 розділу XI цього Положення.”.
3. У розділі III:
1) підпункт 2 пункту 99 глави 17 доповнити словами та цифрами “та випадках, визначених частиною п’ятою статті 24 Закону про рекламу”;
2) у главі 20:
у пункті 137 слово “зі” замінити словом “із”;
у пункті 139 слово та цифри “зі”, “6-10” замінити відповідно словом та цифрами “із”, “4, 6-15”;
у пункті 141 слово “зі” замінити словом “із”;
3) у главі 21:
у заголовку слово “зі” замінити словом “із”;
в абзаці першому пункту 142 слова “зі” замінити словом “із”;
главу після пункту 142 доповнити новим пунктом 1421 такого змісту:
“1421. Рішення про анулювання ліцензії на здійснення діяльності із страхування додатково до інформації, зазначеної в пункті 10 глави 3 розділу II цього Положення, повинно містити положення про звернення до суду із заявою про відкриття ліквідаційної процедури / відкриття провадження у справі про банкрутство страховика відповідно до вимог статті 66 Закону про страхування.”;
у пункті 143 слово та цифри “зі”, “486” замінити відповідно словом та цифрами “із”, “484”;
пункт 144 доповнити словами “на здійснення діяльності із страхування”;
главу після пункту 144 доповнити трьома новими пунктами 1441-1443 такого змісту:
“1441. Національний банк протягом одного місяця з дати прийняття рішення про анулювання ліцензії на здійснення діяльності із страхування з підстав, визначених у пунктами 3-5, 9-11, 13 частини другої статті 123 Закону про страхування, за умови наявності у страховика зобов’язань за договорами страхування (перестрахування, співстрахування), звертається до господарського суду з позовом про ліквідацію страховика та з клопотанням про призначення ліквідатора страховика з урахуванням вимог пункту 2 частини четвертої статті 66 Закону про страхування.
1442. Національний банк одночасно із прийняттям рішення про анулювання ліцензії на здійснення діяльності із страхування з підстав, визначених пунктами 3-5, 9-11, 13 частини другої статті 123 Закону про страхування, за умови наявності в страховика зобов’язань за договорами страхування (перестрахування, співстрахування) приймає окреме рішення про призначення тимчасової адміністрації в порядку, визначеному Положенням про порядок призначення, здійснення та припинення тимчасової адміністрації страховика, кредитної спілки, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 23 грудня 2023 року № 178 (зі змінами) (далі - Положення № 178).
1443. Національний банк з урахуванням вимог статті 66 Закону про страхування звертається до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство відповідно до Кодексу України з процедур банкрутства протягом одного місяця з дати прийняття Національним банком рішення про віднесення страховика до категорії неплатоспроможних з підстав, визначених статтею 124 Закону про страхування, та рішення про анулювання ліцензії такого страховика.”;
у підпункті 2 пункту 145:
в абзаці другому слова “виду (видів) страхових послуг” замінити словами “класу (класів) страхування (ризиків у межах відповідного класу)”;
абзац третій викласти в такій редакції:
“укладати договори (уносити зміни до діючих договорів), які мають як наслідок збільшення зобов’язань страховика перед клієнтами за договорами про надання страхових послуг щодо класу (класів) страхування (ризиків у межах відповідного класу), який (які) зазначений (зазначені) у ліцензії, що анульована.”;
абзац четвертий пункту 146 доповнити словами та цифрами “, включаючи з урахуванням вимог частини п’ятої статті 123 Закону про страхування”.
4. У розділі IV:
1) пункт 213 глави 30 доповнити словами та цифрами “, а також у випадках, визначених частиною п’ятою статті 24 Закону про рекламу”;
2) у пункті 236 глави 32 цифри “6-10” замінити цифрами“4, 6-15”;
3) у главі 34:
главу після пункту 245 доповнити новим пунктом 2451 такого змісту:
“2451. Рішення про анулювання ліцензії на здійснення діяльності кредитної спілки додатково до інформації, зазначеної в пункті 10 глави 3 розділу II цього Положення, повинно містити положення про звернення до господарського суду з позовом про ліквідацію / заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство кредитної спілки відповідно до вимог статті 59 Закону про кредитні спілки.”;
у пункті 246 цифри “486” замінити цифрами “484”;
главу після пункту 247 доповнити трьома новими пунктами 2471-2473 такого змісту:
“2471. Національний банк протягом одного місяця з дати прийняття рішення про анулювання ліцензії на здійснення діяльності кредитної спілки з підстав, визначених пунктами 6, 7, 11, 12, 13 частини першої статті 58 Закону про кредитні спілки, за наявності в кредитної спілки зобов’язань за договорами про надання фінансових послуг, звертається до господарського суду з позовом про ліквідацію кредитної спілки та з клопотанням про призначення ліквідатора кредитної спілки з урахуванням вимог пункту 2 частини четвертої статті 59 Закону про кредитні спілки.
2472. Національний банк одночасно із прийняттям рішення про анулювання ліцензії на здійснення діяльності кредитної спілки з підстав, визначених пунктами 6, 7, 11, 12, 13 частини першої статті 58 Закону про кредитні спілки, за наявності в кредитної спілки зобов’язань за договорами про надання фінансових послуг приймає окреме рішення про призначення тимчасової адміністрації в порядку, визначеному в Положенні № 178.
2473. Національний банк з урахуванням вимог статті 59 Закону про кредитні спілки звертається до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство відповідно до Кодексу України з процедур банкрутства протягом одного місяця з дня прийняття Національним банком рішень про віднесення кредитної спілки до категорії неплатоспроможних та про анулювання ліцензії такої кредитної спілки відповідно до пункту 4 частини першої статті 58 Закону про кредитні спілки.”;
пункт 248 виключити;
пункт 249 викласти в такій редакції:
“249. Зобов’язання за раніше укладеними кредитною спілкою договорами виконуються сторонами в повному обсязі до повного виконання зобов’язань за договорами в порядку, визначеному законодавством України, включаючи з урахуванням вимог частини третьої статті 58 Закону про кредитні спілки.”.
5. У розділі V:
1) у главі 43:
підпункт 2 пункту 308 доповнити словами та цифрами “, а також у випадках, визначених частиною п’ятою статті 24 Закону про рекламу”;
підпункт 5 пункту 309 виключити;
2) у другому реченні пункту 352 глави 47 слова “договорів відповідних договорів” замінити словами “відповідних договорів”;
3) у главі 48:
в абзаці першому пункту 364 слова “ліцензії фінансової компанії, ломбарду” замінити словами “ліцензії на діяльність фінансової компанії, ліцензії на діяльність ломбарду”;
у пункті 366 слова та цифри “ліцензії, визначеної статтею 29 або 30 Закону про фінансові послуги та фінансові компанії” замінити словами “ліцензії на діяльність фінансової компанії, ліцензії на діяльність ломбарду”.
6. У розділі VII:
1) у главі 53:
пункт 406 доповнити словами та цифрами “, а також у випадках, визначених частиною п’ятою статті 24 Закону про рекламу”;
у пункті 407 цифри “6-10” замінити цифрами “4, 6-15”;
2) пункт 439 глави 58 доповнити словами та цифрами “, а також у випадках, визначених частиною п’ятою статті 24 Закону про рекламу”.
7. У розділі XI:
1) у пункті 486 глави 65 слова “застосування заходу” замінити словами “застосування відповідного заходу”;
2) у главі 66:
у заголовку слова “заходів Національним” замінити словами “заходів та відсторонення осіб Національним”;
у пункті 488 слова “(далі - запрошена особа), у разі розгляду Правлінням / Комітетом з питань нагляду” замінити словами “, для участі у засіданні Правління / Комітету з питань нагляду, на якому розглядатиметься”;
главу після пункту 488 доповнити новим пунктом 4881 такого змісту:
“4881. Національний банк у разі розгляду питання про відсторонення особи від посади / виконання повноважень / виконання обов’язків / управління / про припинення повноважень запрошує таку особу на засідання Правління / Комітету з питань нагляду з метою надання пояснень / заперечень стосовно встановлених Національним банком фактів.”;
пункт 489 доповнити двома новими реченнями такого змісту: “Цей строк може бути зменшено, якщо обставини вимагають прийняття рішення у найменший строк, про що в запрошенні надається обґрунтоване пояснення. Запрошення в разі розгляду питання про відсторонення особи від посади / виконання повноважень / виконання обов’язків / управління / про припинення повноважень надсилається на її адресу електронної пошти, надану Національному банку в порядку, визначеному в Положенні про авторизацію надавачів фінансових послуг та умови здійснення ними діяльності з надання фінансових послуг, затвердженому постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2023 року № 199 (зі змінами), Положенні про загальні вимоги до документів і порядок їх подання до Національного банку України в межах окремих процедур, затвердженому постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2023 року № 200, та в електронній формі на електронну адресу або паперовій формі на поштову адресу особи, зазначеної в пункті 4 глави 2 розділу I цього Положення, для здійснення офіційної комунікації з Національним банком.”;
пункт 490 викласти в такій редакції:
“490. Особа, зазначена в пункті 4 глави 2 розділу I цього Положення / відповідальна особа небанківської фінансової групи / особа, зазначена в пункті 25 глави 8 розділу II цього Положення, для участі в засіданні Правління / Комітету з питань нагляду має надати до Національного банку інформацію (ідентифікаційні дані) про особу, визначену в пункті 25 глави 8 розділу II, пунктах 488, 4881 глави 66 розділу XI цього Положення (далі - запрошена особа), у порядку та обсязі, зазначених у запрошенні Національного банку [у разі неможливості участі запрошеної особи (крім особи, щодо якої розглядається питання про відсторонення особи від посади / виконання повноважень / виконання обов’язків / управління / про припинення повноважень) у засіданні Правління / Комітету з питань нагляду особисто надати інформацію про свого представника (далі - представник)].”;
пункт 493 доповнити словами та цифрами “, відсторонення / припинення повноважень особи, зазначеної в пункті 4881 глави 66 розділу XI цього Положення”.
Зміни до Положення про добровільний вихід з ринку страховика та передачу страховиком страхового портфеля
1. У розділі VI:
1) в абзаці третьому підпункту 4 пункту 47 слово “складеного” замінити словом “складений”;
2) у третьому реченні підпункту 5 пункту 62 слово “заявлений” замінити словом “заявлених”.
2. У заголовку додатка 12 до Положення слово “загальним” замінити словом “загальних”.
Зміни до Положення про авторизацію надавачів фінансових послуг та умови здійснення ними діяльності з надання фінансових послуг
1. У главі 52 розділу VII:
1) у підпункті 3 пункту 591 слова “наданні погодження” замінити словом “погодженні”;
2) в абзаці першому пункту 592 слова “наданні погодження зміни” замінити словами “погодженні зміни”.
2. У пункті 729 глави 64 та пункті 741 глави 65 розділу IX слово “Уповноважена” замінити словом “уповноважена”.
3. У пункті 744 глави 66 розділу Х слово “нього” замінити словом “неї”.
4. У главі 76 розділу XII:
1) у підпункті 5 пункту 809 слово “моніторингу;” замінити словом “моніторингу.”;
2) у пункті 828 слово “ломбарду” замінити словом “ломбарду,”.
Зміни до Положення про порядок нагляду на консолідованій основі за небанківськими фінансовими групами
1. У пункті 80 розділу VII слово “Положення..” замінити словом “Положення.”.
2. У пункті 89 розділу VIII слово “управління, ,” замінити словом “управління,”.
3. У додатках до Положення:
1) в абзаці восьмому пункту 2 додатка 14 цифри “92, 93” замінити цифрами “93, 94”;
2) у другому реченні пункту 9 розділу III додатка 20 слово “учасника” замінити словом “учасника.”.
Зміни до Положення про порядок обліку страховиком договорів, пов’язаних зі здійсненням діяльності із страхування, та вимоги до захисту інформації страховика
1. У підпункті 3 пункту 18 розділу ІІІ слово “якого” замінити словом “яких”.
2. В абзаці четвертому підпункту 1 пункту 51 розділу VIІІ слово “країна” замінити словом “країну”.
3. В абзаці третьому підпункту 9 пункту 75 розділу ХІІ слова “площа, адреса” замінити словами “площу, адресу”.