Про затвердження Положення про порядок нагляду на консолідованій основі за небанківськими фінансовими групами
Відповідно до статей 7, 15, 551, 56 Закону України “Про Національний банк України”, статей 21-26, пункту 30 розділу VII Закону України “Про фінансові послуги та фінансові компанії”, з метою врегулювання порядку нагляду на консолідованій основі за небанківськими фінансовими групами, переважна діяльність у яких здійснюється фінансовими установами, державне регулювання і нагляд за якими здійснює Національний банк України, Правління Національного банку України постановляє:
1. Затвердити Положення про порядок нагляду на консолідованій основі за небанківськими фінансовими групами (далі - Положення), що додається.
2. Небанківським фінансовим групам, державне регулювання і нагляд за діяльністю яких здійснює Національний банк України (далі - Національний банк), привести свою діяльність у відповідність до вимог, установлених Положенням, протягом шести місяців з дня набрання чинності цією постановою.
3. Процедури ідентифікації / визнання / припинення визнання небанківських фінансових груп, ідентифікації / визнання зміни структури власності небанківської фінансової групи, погодження відповідальної особи небанківської фінансової групи, що були розпочаті до набрання чинності цією постановою, завершуються з дотриманням порядку і вимог нормативно-правових актів Національного банку, що діяли на дату початку таких процедур.
Рішення про визнання / відмову у визнанні небанківської фінансової групи, про визнання зміни структури власності / відмову у визнанні зміни структури власності небанківської фінансової групи, про припинення визнання / відмову в припиненні визнання небанківської фінансової групи, про погодження / відмову в погодженні відповідальної особи небанківської фінансової групи приймає Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг.
4. Відповідальні особи небанківських фінансових груп подають до Національного банку консолідовану звітність небанківської фінансової групи станом на 31 грудня 2023 року, складену згідно з вимогами Положення, та в порядку, визначеному в Положенні.
5. Відповідальні особи небанківських фінансових груп під час складання звіту про регулятивний капітал небанківської фінансової групи консолідованої звітності небанківської фінансової групи на звітні дати 31 грудня 2023 року та 31 березня 2024 року визначають розмір регулятивного капіталу, необхідний розмір регулятивного капіталу та достатність регулятивного капіталу небанківської фінансової групи відповідно до розрахунку, встановленого в додатку до цієї постанови.
6. Національний банк не застосовує заходів впливу до відповідальної особи небанківської фінансової групи за несвоєчасне подання консолідованої звітності небанківської фінансової групи зі звітними датами 31 грудня 2023 року, 31 березня 2024 року та/або допущені помилки під час складання зазначеної звітності за умови, що консолідована звітність небанківської фінансової групи подана до Національного банку в повному обсязі до 25 червня 2024 року.
7. Визнати такою, що втратила чинність, постанову Правління Національного банку України від 02 грудня 2021 року № 128 “Про затвердження Положення про порядок нагляду на консолідованій основі за небанківськими фінансовими групами”.
8. Департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ (Сергій Савчук) після офіційного опублікування довести до відома учасників ринку небанківських фінансових послуг інформацію про прийняття цієї постанови.
9. Постанова набирає чинності з 01 січня 2024 року.
Розрахунок
розміру регулятивного капіталу, необхідного розміру регулятивного капіталу та достатності регулятивного капіталу небанківської фінансової групи станом на звітні дати 31 грудня 2023 року та 31 березня 2024 року
1. Розмір регулятивного капіталу небанківської фінансової групи дорівнює сумі розмірів регулятивних капіталів учасників страхової підгрупи (за наявності), інших учасників цієї групи, для яких встановлена вимога щодо визначення регулятивного капіталу, що зменшена на суму вкладень учасників небанківської фінансової групи (володіння акціями, частками, паями) в капіталі інших учасників цієї групи, та капіталу інших учасників небанківської фінансової групи, який визначається з вирахуванням взаємних інвестицій у капітал учасників небанківської фінансової групи, якщо таке вирахування не було здійснене під час розрахунку капіталу учасників небанківської фінансової групи.
2. Необхідний розмір регулятивного капіталу небанківської фінансової групи дорівнює сумі необхідних розмірів регулятивного капіталу кожного з учасників цієї групи (якщо підгрупи не визначено) або страхової підгрупи (за наявності) та інших учасників небанківської фінансової групи з урахуванням положень пунктів 4, 5 цього додатка.
3. Регулятивний капітал страхової підгрупи небанківської фінансової групи / страхової компанії, якщо страхової підгрупи немає, визначається за такою формулою:
де РКсп - регулятивний капітал страхової підгрупи / страховика, якщо страхової підгрупи немає;
СПА - сума прийнятних активів на звітні дати 31 грудня 2023 року, 31 березня 2024 року;
З - сума величин довгострокових та поточних зобов’язань і забезпечень, що розраховується відповідно до законодавства України та визначається як сумарна величина розділів II-IV пасиву балансу (звіту про фінансовий стан), форма і склад статей якого визначаються Національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 1 “Загальні вимоги до фінансової звітності”, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 07 лютого 2013 року № 73, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 лютого 2013 року за № 336/22868 (зі змінами) (далі - наказ № 73);
ВАВ - розмір відстрочених аквізиційних витрат, застосований страховиком для визначення нормативного обсягу активів, який визначається з метою дотримання нормативу платоспроможності та достатності капіталу, відповідно до вимог та з урахуванням обмежень, установлених нормативно-правовим актом, що встановлює обов’язкові критерії і нормативи достатності капіталу та платоспроможності, ліквідності, якості активів та ризиковості операцій страховика, на звітні дати 31 грудня 2023 року, 31 березня 2024 року.
Регулятивний капітал страхової підгрупи розраховується за даними субконсолідованої звітності страхової підгрупи / фінансової звітності страхової компанії.
4. Регулятивний капітал інших учасників небанківської фінансової групи визначається відповідно до вимог, установлених законодавством України. Якщо таких вимог не встановлено, то регулятивний капітал визначається в розмірі власного капіталу, що відображений у фінансовій звітності учасника небанківської фінансової групи у звіті “Баланс (Звіт про фінансовий стан)” (підсумок за розділом I “Власний капітал”), зменшеному на суму залишкової вартості нематеріальних активів (стаття 1000 розділу I “Необоротні активи”), що складений з урахуванням положень наказу № 73.
5. Необхідний розмір регулятивного капіталу учасника небанківської фінансової групи / страховика, якщо страхової підгрупи немає, визначається як більша з таких величин:
для страховика, який здійснює або планує здійснювати види страхування інші, ніж страхування життя, - 30 млн грн;
для страховика, який здійснює або планує здійснювати страхування життя, - 45 млн грн;
НЗП - нормативний запас платоспроможності, який розраховується відповідно до законодавства України.
Необхідний розмір регулятивного капіталу страхової підгрупи розраховується як сума необхідних розмірів регулятивного капіталу учасників цієї підгрупи.
6. Необхідний розмір регулятивного капіталу інших учасників небанківської фінансової групи визначається відповідно до вимог (нормативів) щодо мінімального розміру власного або статутного капіталу, установлених законодавством України.
7. Достатність регулятивного капіталу визначається як різниця між розміром регулятивного капіталу небанківської фінансової групи та необхідним розміром регулятивного капіталу небанківської фінансової групи.
Положення
про порядок нагляду на консолідованій основі за небанківськими фінансовими групами
1. Це Положення розроблено відповідно до Закону України “Про Національний банк України”, Закону України “Про фінансові послуги та фінансові компанії” (далі - Закон про фінансові послуги) з урахуванням загальноприйнятих у міжнародній практиці принципів і стандартів нагляду на консолідованій основі.
1) порядок ідентифікації контролером небанківської фінансової групи (далі - контролер) / Національним банком України (далі - Національний банк) небанківської фінансової групи, переважна діяльність у якій здійснюється фінансовими установами, нагляд за якими здійснює Національний банк (далі - небанківська фінансова група);
2) порядок визнання Національним банком небанківської фінансової групи;
3) критерії визначення підгруп у межах небанківської фінансової групи;
4) вимоги до відповідальної особи небанківської фінансової групи (далі - відповідальна особа) та порядок її погодження Національним банком;
5) вимоги до структури власності небанківської фінансової групи та порядок повідомлення про зміни структури власності небанківської фінансової групи та видів діяльності її учасників;
6) вимоги до систем корпоративного управління, внутрішнього контролю, включаючи управління ризиками (далі - система внутрішнього контролю) небанківської фінансової групи;
7) вимоги щодо дотримання пруденційних нормативів та пруденційних вимог до небанківської фінансової групи;
8) вимоги щодо складання консолідованої та субконсолідованої звітності небанківської фінансової групи та порядку надання небанківською фінансовою групою необхідної інформації Національному банку з метою здійснення нагляду на консолідованій і субконсолідованій основі;
9) порядок припинення визнання Національним банком небанківської фінансової групи.
3. Терміни в цьому Положенні вживаються в такому значенні:
1) внутрішньогрупові операції - операції між учасниками однієї небанківської фінансової групи (материнською та дочірніми установами - учасниками небанківської фінансової групи та/або між учасниками однієї небанківської фінансової групи, які не пов’язані між собою відносинами контролю);
2) дата визнання - дата прийняття уповноваженим колегіальним органом Національного банку рішення про визнання небанківської фінансової групи;
3) дата набуття контролю - дата отримання можливості здійснювати вирішальний вплив на управління та/або діяльність юридичних осіб - учасників небанківської фінансової групи або особи, яка контролює учасника небанківської фінансової групи шляхом прямого та/або опосередкованого володіння однією особою самостійно або разом з іншими особами акціями або правами голосу за акціями, часткою в статутному (складеному) капіталі юридичної особи в розмірі 50 і більше відсотків та/або незалежної від формального володіння можливості здійснення такого впливу на управління чи діяльність юридичної особи;
4) дата створення - дата, з якої група юридичних осіб починає відповідати визначенню терміна “небанківська фінансова група”, що наведений в Законі про фінансові послуги;
5) електронна адреса контролера / відповідальної особи / учасника небанківської фінансової групи для здійснення офіційної комунікації з Національним банком (далі - електронна адреса) - адреса електронної пошти контролера / відповідальної особи / учасника небанківської фінансової групи, надана Національному банку в порядку, визначеному в нормативно-правових актах Національного банку, які регулюють питання авторизації надавачів фінансових послуг та умови здійснення ними діяльності з надання фінансових послуг, визначають загальні вимоги до документів і порядок їх подання до Національного банку в межах окремих процедур, або адреса електронної пошти відповідальної особи, контролера небанківської фінансової групи, зазначена в документах, поданих такою особою Національному банку згідно з вимогами законодавства України з питань нагляду на консолідованій основі;
6) іноземна небанківська фінансова група - небанківська фінансова група, яка є частиною міжнародної фінансової групи та яка підлягає нагляду на консолідованій основі з боку Національного банку;
7) країна походження - країна реєстрації установи - учасника міжнародної небанківської фінансової групи, наглядовий орган якої здійснює нагляд на консолідованій основі за таким учасником;
8) міжнародна небанківська фінансова група - група фінансових установ, пов’язаних відносинами контролю, діяльність якої представлена більше ніж в одній країні та яка підлягає нагляду на консолідованій основі з боку іноземного органу нагляду;
9) національна небанківська фінансова група - небанківська фінансова група, яка підлягає нагляду на консолідованій основі з боку Національного банку і не є частиною міжнародної небанківської фінансової групи;
10) особи, пов’язані з небанківською фінансовою групою, - пов’язані особи надавачів фінансових послуг - учасників небанківської фінансової групи відповідно до Закону про фінансові послуги, Закону про страхування;
11) ризик концентрації - ймовірність понесення втрат, виникнення збитків або недоотримання запланованих доходів, що виникає внаслідок нерівномірного скупчення активів, зобов’язань, операцій з контрагентами, інвестицій певної якості, галузевих ризиків, інших ризиків або їх поєднання;
12) структура власності небанківської фінансової групи - система взаємовідносин юридичних та фізичних осіб, що дає змогу визначити всіх учасників небанківської фінансової групи, які мають спільного контролера;
13) суттєві статті консолідованого звіту про сукупний дохід, прибуток або збиток небанківської фінансової групи - статті, що становлять в абсолютному вираженні п’ять і більше відсотків від обсягу доходу від звичайної діяльності небанківської фінансової групи;
14) суттєві статті консолідованого звіту про фінансовий стан небанківської фінансової групи - статті, що становлять п’ять і більше відсотків від валюти консолідованого звіту небанківської фінансової групи;
15) уповноважена посадова особа Національного банку - Голова Національного банку, перший заступник Голови Національного банку, заступник Голови Національного банку, керівник структурного підрозділу Національного банку, відповідального за ліцензування надавачів фінансових послуг, його заступник, керівник підрозділу в складі структурного підрозділу Національного банку, відповідального за ліцензування надавачів фінансових послуг, його заступник або особи, які виконують їхні обов’язки, керівник структурного підрозділу Національного банку, відповідального за здійснення безвиїзного нагляду за небанківськими фінансовими групами або особа, яка виконує його обов’язки;
16) уповноважений представник - фізична особа, яка має право на вчинення відповідних дій від імені фізичної або юридичної особи на підставі закону, статуту, довіреності або іншого документа щодо надання таких повноважень відповідно до законодавства України.
Інші терміни в цьому Положенні вживаються в значеннях, наведених у Законі про фінансові послуги, Законі про страхування, нормативно-правових актах Національного банку з питань авторизації надавачів фінансових послуг та умов здійснення ними діяльності з надання фінансових послуг, структур власності, встановлення пруденційних вимог у межах повноважень, встановлених Законом про фінансові послуги, Законом про страхування.
4. Вимоги цього Положення поширюються на юридичних та фізичних осіб, які мають намір стати контролерами небанківських фінансових груп, що вже є або створюється (далі - особа, яка має намір стати контролером небанківської фінансової групи), контролерів, учасників небанківських фінансових груп, включаючи відповідальних осіб.
5. Контролер забезпечує таку структуру небанківської фінансової групи (систему взаємодії між учасниками небанківської фінансової групи, систему управління, контролю та звітування в небанківській фінансовій групі), яка дає змогу здійснювати за нею нагляд на консолідованій основі, включаючи своєчасне виявлення та обмеження ризиків у такій групі.
6. Відповідальна особа зобов’язана для забезпечення виконання вимог, установлених до небанківської фінансової групи та підгруп небанківської фінансової групи:
1) повідомляти Національному банку про обставини або події, що відповідно до вимог законодавства України та внутрішніх документів учасників небанківської фінансової групи свідчать / можуть свідчити про невідповідність структури власності небанківської фінансової групи вимогам цього Положення;
2) повідомляти Національному банку про зміни щодо структури власності небанківської фінансової групи та/або видів діяльності її учасників не пізніше 30 календарних днів після настання таких змін;
3) забезпечити дотримання небанківською фінансовою групою вимог, установлених цим Положенням, нормативно-правовими актами Національного банку з питань діяльності надавачів фінансових послуг, включаючи дотримання пруденційних нормативів та інших пруденційних вимог, законодавством України, лімітів та обмежень щодо окремих видів діяльності учасників групи, включаючи вимоги щодо діяльності на території іноземних держав, установлених Національним банком;
4) забезпечувати комунікацію учасників небанківської фінансової групи щодо всіх питань, які можуть виникати в Національного банку в межах здійснення нагляду на консолідованій основі;
5) отримувати необхідну для виконання вимог цього Положення інформацію щодо осіб, визначених у пункті 9 розділу I цього Положення.
7. Учасники небанківської фінансової групи зобов’язані:
1) не пізніше 10 календарних днів після зміни своєї структури власності та/або видів діяльності повідомити про це відповідальну особу;
2) подавати відповідальній особі, Національному банку (на його вимогу) звіти та інформацію, включаючи ті, що потрібні для підготовки консолідованої звітності, субконсолідованої звітності, проміжної консолідованої звітності групи;
3) забезпечувати виконання вимог Закону про фінансові послуги, Закону про страхування, цього Положення та нормативно-правових актів Національного банку з питань авторизації надавачів фінансових послуг та умови здійснення ними діяльності з надання фінансових послуг, структур власності, встановлення пруденційних вимог в межах повноважень, встановлених Законом про фінансові послуги, Законом про страхування.
8. Національний банк має право:
1) вимагати від фінансової установи, за якою здійснює нагляд, учасника небанківської фінансової групи, відповідальної особи, контролера подання інформації та документів, що підтверджують (спростовують):
існування небанківської фінансової групи;
склад учасників небанківської фінансової групи;
характер взаємовідносин між особами;
види діяльності учасників небанківської фінансової групи;
2) вживати заходів, визначених законодавством України, з метою:
встановлення відповідності структури власності небанківської фінансової групи вимогам законодавства України;
ідентифікації небанківської фінансової групи, не ідентифікованої контролером;
ідентифікації змін структури власності небанківської фінансової групи, не ідентифікованих контролером, включаючи письмове запитування у фінансової установи, нагляд за якою здійснює Національний банк, учасника небанківської фінансової групи, відповідальної особи, контролера інформації, документів (їх копій) відповідно до вимог, визначених Законом про фінансові послуги, іншими законами України, а також вимогу надання відповідних пояснень;
3) у межах своїх повноважень запитувати / вимагати від фінансової установи, нагляд за діяльністю якої здійснює Національний банк, небанківської фінансової групи, учасників небанківської фінансової групи, відповідальної особи, контролера небанківської фінансової групи, особи, яка має намір стати контролером небанківської фінансової групи, подання інформації, документів (їх копій) та пояснень у випадках, визначених Законом про фінансові послуги, іншими законами України, необхідних для здійснення нагляду на консолідованій основі.
9. Фінансова установа, нагляд за якою здійснює Національний банк, небанківська фінансова група, учасник небанківської фінансової групи, відповідальна особа, контролер, особа, яка має намір стати контролером небанківської фінансової групи, зобов’язані надати на вимогу Національного банку відповідну інформацію, документи (їх копії) та пояснення у випадках, визначених Законом про фінансові послуги, іншими законами України, цим Положенням, у строки, визначені в запиті / вимозі.
10. Порядок взаємодії між учасниками небанківської фінансової групи та подання інформації, документів (їх копій у випадках, визначених Законом про фінансові послуги), пояснень, фінансової звітності учасниками небанківської фінансової групи відповідальній особі встановлюється відповідальною особою.
11. Національний банк за порушення вимог цього Положення в межах своїх повноважень має право застосувати до небанківської фінансової групи, відповідальної особи, інших учасників небанківської фінансової групи заходи впливу відповідно до Закону про фінансові послуги, Закону про страхування та в порядку, визначеному нормативно-правовим актом Національного банку щодо застосування коригувальних заходів, заходів раннього втручання, заходів впливу у сфері державного регулювання діяльності на ринках небанківських фінансових послуг.
12. Національний банк з метою державного регулювання і нагляду в межах своїх повноважень, визначених законодавством України, звертається за потреби до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - НКЦПФР), органів державної влади та місцевого самоврядування, інших юридичних та фізичних осіб, іноземних органів нагляду з метою уточнення або отримання інформації та документів, потрібних для ідентифікації, визнання небанківської фінансової групи, погодження відповідальної особи та припинення визнання небанківської фінансової групи, здійснення нагляду на консолідованій основі, проведення інспекційних перевірок та ініціювання застосування заходів впливу до небанківської фінансової групи, учасників небанківської фінансової групи.
13. Національний банк розміщує на сторінках офіційного Інтернет-представництва Національного банку інформацію про склад небанківських фінансових груп.
II. Порядок надання інформації
14. Особа, яка має намір стати контролером небанківської фінансової групи, контролер, відповідальна особа, учасник небанківської фінансової групи або уповноважений представник подають до Національного банку документи, інформацію, визначені в розділах III, IV цього Положення, з дотриманням вимог, встановлених нормативно-правовим актом Національного банку, що визначає загальні вимоги до документів і порядок їх подання до Національного банку в межах окремих процедур.
15. Документи, що подаються до Національного банку відповідно до цього Положення, мають бути складені українською мовою, не містити виправлень і неточностей, а також розбіжностей між відомостями, викладеними в них та/або отриманими з офіційних джерел. Документи, що подаються до Національного банку, мають бути дійсними на дату їх подання та протягом усього строку розгляду документів.
Особа, яка має намір стати контролером небанківської фінансової групи, контролер, відповідальна особа, учасник небанківської фінансової групи мають право не подавати до Національного банку документи, що раніше подавалися, за умови, що такі документи є дійсними та оформленими згідно з вимогами цього Положення, а інформація, яка в них міститься, є актуальною.
Особа, зазначена в абзаці другому пункту 15 розділу II цього Положення, з метою врахування таких документів подає до Національного банку клопотання, у якому наводить перелік раніше поданих документів із зазначенням їх назв, дат видачі, органів (осіб), що їх видали, інформацію про те, у складі якого пакета документів документи раніше подавалися до Національного банку, а також запевнення, що ці документи є дійсними, а інформація, яка в них міститься, є актуальною.
16. Документи, визначені цим Положенням, подаються до Національного банку виключно в один із таких способів:
1) у формі електронного документа або електронної копії документа, підписаного шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП), - електронним повідомленням на офіційну електронну поштову скриньку Національного банку nbu@bank.gov.ua або іншими засобами електронного зв’язку, які використовуються Національним банком для електронного документообігу;
2) у паперовій формі з одночасним обов’язковим поданням електронних копій цих документів (без накладення КЕП) на цифрових носіях інформації (USB-флешнакопичувачах) або засобами електронного зв’язку, які використовуються Національним банком для електронного документообігу.
17. Електронні документи та електронні копії документів повинні мати коротку назву латинськими літерами, що відображає зміст і реквізити документа.
18. Національний банк розміщує на сторінці офіційного Інтернет-представництва форми документів, які подаються до Національного банку в електронній формі у форматі Excel або іншому форматі, визначеному Національним банком, та описи параметрів їх заповнення.
19. Уповноважена посадова особа Національного банку має право комунікувати з особою, яка має намір стати контролером небанківської фінансової групи, контролером, відповідальною особою, учасником небанківської фінансової групи, уповноваженим представником засобами електронної пошти Національного банку (шляхом надсилання повідомлення з офіційної електронної поштової скриньки Національного банку nbu@bank.gov.ua).
Така комунікація в межах повноважень Національного банку, визначених Законом про фінансові послуги, іншими законами України, включає:
1) запитування додаткової інформації, документів (їх копій) і пояснень, необхідних для прийняття рішення згідно з цим Положенням;
2) отримання інформації, пояснень, додаткових документів, необхідних для прийняття рішення згідно з цим Положенням, у формі електронних документів та/або електронних копій документів;
3) надсилання повідомлень про рішення, прийняті Національним банком відповідно до цього Положення;
4) інші заходи, визначені законодавством України.
20. Особа, яка має намір стати контролером небанківської фінансової групи, контролер, відповідальна особа, учасник небанківської фінансової групи або уповноважений представник зобов’язані надіслати у відповідь електронне повідомлення, яке підтверджує отримання електронного повідомлення Національного банку, протягом одного робочого дня після отримання електронного повідомлення (листа) Національного банку, зазначеного в пункті 19 розділу II цього Положення.
21. Національний банк має право здійснювати комунікацію з особою, яка має намір стати контролером небанківської фінансової групи, контролером, відповідальною особою, учасником небанківської фінансової групи або уповноваженим представником у паперовій формі в разі недотримання зазначеними особами строків, визначених у пункті 20 розділу II цього Положення.
III. Ідентифікація небанківської фінансової групи
22. Юридична або фізична особа, яка має намір стати контролером небанківської фінансової групи, зобов’язана до дати набуття контролю над небанківською фінансовою групою повідомити про свій намір Національний банк шляхом подання таких відомостей:
1) повідомлення про намір стати контролером небанківської фінансової групи за формою, наведеною в додатку 1 до цього Положення;
2) інформації про небанківську фінансову установу, яка має намір стати контролером небанківської фінансової групи / контролера небанківської фінансової групи за формою, наведеною в додатку 2 до цього Положення;
3) інформації про юридичну особу (крім небанківських фінансових установ), яка має намір стати контролером небанківської фінансової групи / контролера небанківської фінансової групи за формою, наведеною в додатку 3 до цього Положення;
4) інформації про фізичну особу, яка має намір стати контролером небанківської фінансової групи / контролера небанківської фінансової групи за формою, наведеною в додатку 4 до цього Положення;
5) інформації про небанківську фінансову групу (національну або іноземну) за відповідними формами, наведеними в додатках 5, 6 до цього Положення;
6) інформації про учасників / майбутніх учасників національної або іноземної небанківської фінансової групи, контролером якої має намір стати юридична або фізична особа, за відповідними формами, наведеними в додатках 7, 8 до цього Положення;
7) структури власності небанківської фінансової групи за формою, наведеною в додатку 9 до цього Положення;
8) структури небанківської фінансової групи та групи осіб, пов’язаних з небанківською фінансовою групою, які мають спільного контролера з учасниками небанківської фінансової групи, за формою, наведеною в додатку 10 до цього Положення.
23. Фізична особа, яка має намір стати контролером небанківської фінансової групи, зобов’язана повідомити про свій намір Національний банк через визначену нею уповноважену особу шляхом подання відомостей, визначених у пункті 22 розділу III цього Положення.
24. Національний банк вимагає від особи, яка має намір стати контролером небанківської фінансової групи, подання ненаданих та/або виправлених документів у строк, визначений Національним банком, у разі подання неповного пакета документів чи їх невідповідності вимогам цього Положення.
25. Національний банк має право письмово запитувати в особи, яка має намір стати контролером небанківської фінансової групи, подання інформації, документів і звітності, потрібних для уточнення структури власності небанківської фінансової групи, видів діяльності її учасників, включаючи інформацію про суттєві внутрішньогрупові операції та інформацію про пов’язаних з небанківською фінансовою групою осіб.
26. Особа, яка має намір стати контролером небанківської фінансової групи, зобов’язана повідомити Національний банк про зміни у відомостях, які були подані до Національного банку відповідно до вимог пункту 22 розділу III цього Положення, які відбулися до дати набуття контролю над небанківською фінансовою групою, через уповноваженого представника або самостійно протягом п’яти робочих днів із дня настання таких змін.
27. Уповноважений представник у повідомленні про створення небанківської фінансової групи, складеному за формою, наведеною в додатку 11 до цього Положення, зобов’язаний зазначити свою адресу електронної пошти та адресу електронної пошти контролера.
Такі адреси електронної пошти вважаються офіційними адресами для комунікації з контролером та уповноваженим представником.
28. Відповідальна особа, учасник небанківської фінансової групи, контролер у разі зміни адреси електронної пошти відповідальної особи / учасника небанківської фінансової групи / контролера для офіційної комунікації з Національним банком не пізніше 30 календарних днів з дня такої зміни письмово повідомляють про це Національний банк.
29. Контролер ідентифікує небанківську фінансову групу як групу юридичних осіб, які мають спільного контролера (крім банку), що складається з двох або більше фінансових установ, у якій фінансові установи, інші, ніж банк, здійснюють переважну діяльність, відповідно до вимог цього Положення.
30. Контролер, здійснивши ідентифікацію небанківської фінансової групи, не пізніше 20 календарних днів із дати створення небанківської фінансової групи зобов’язаний забезпечити подання учасниками небанківської фінансової групи до відповідальної особи, визначеної відповідно до вимог статті 26 Закону про фінансові послуги, інформації, документів і фінансової звітності, потрібних для подання відповідальною особою до Національного банку відомостей про небанківську фінансову групу, визначених у пункті 31 розділу III цього Положення.
31. Контролер протягом 30 календарних днів із дати створення небанківської фінансової групи зобов’язаний забезпечити подання відповідальною особою до Національного банку:
1) повідомлення за формою, наведеною в додатку 11 до цього Положення;
2) інформації про небанківську фінансову групу за формою, наведеною в додатку 5 (щодо національної небанківської фінансової групи) або в додатку 6 (щодо іноземної небанківської фінансової групи) до цього Положення;
3) інформації про учасників / майбутніх учасників національної або іноземної небанківської фінансової групи, контролером якої має намір стати юридична або фізична особа, за відповідними формами, наведеними в додатках 7, 8 до цього Положення;
4) структури власності небанківської фінансової групи за формою, наведеною в додатку 9 до цього Положення;
5) структури небанківської фінансової групи та групи осіб, пов’язаних з небанківською фінансовою групою, які мають спільного контролера з учасниками небанківської фінансової групи, за формою, наведеною в додатку 10 до цього Положення;
6) пакета документів для погодження відповідальної особи, визначених у пункті 50 розділу VI цього Положення.
32. Національний банк має право вимагати від відповідальної особи подання ненаданих та/або виправлених документів у строк, визначений Національним банком, у разі подання не всіх документів, зазначених у пунктах 22, 31 розділу III цього Положення, чи їх невідповідності вимогам цього Положення.
Перебіг строку розгляду пакета документів зупиняється та поновлюється після отримання всіх додаткових / виправлених документів, інформації та пояснень або після спливу встановленого строку для їх подання.
33. Відповідальна особа зобов’язана повідомити Національний банк про зміни в документах, поданих до Національного банку відповідно до вимог розділу III цього Положення, які відбулися до дати визнання Національним банком небанківської фінансової групи, протягом 10 календарних днів після настання змін та подати підтвердні документи щодо таких змін протягом 30 календарних днів після настання змін.
34. Національний банк має право продовжити строк подання пакета документів та/або строк розгляду пакета документів і встановити строк, на який продовжено строк розгляду та/або подання, але не більше ніж на 30 календарних днів.
Повідомлення про продовження строку надсилається за підписом уповноваженої посадової особи Національного банку.
Клопотання заявника щодо продовження строку подання документів повинно містити обґрунтування причин продовження зазначеного строку.
35. Відповідальна особа має право відкликати поданий пакет документів для його оновлення з подальшим його поданням до Національного банку в установлений Національним банком строк.
Національний банк на підставі отриманого клопотання заявника повертає заявнику пакет документів, який було подано до Національного банку в паперовій формі, засобами поштового зв’язку з повідомленням про вручення.
36. Національний банк ідентифікує небанківську фінансову групу, яка не була ідентифікована контролером або яка була ідентифікована контролером не в повному складі, на підставі інформації, отриманої під час здійснення нагляду, включаючи інформацію, отриману від НКЦПФР, інших державних органів, іноземних органів нагляду, з відкритих джерел, з урахуванням ознак, які можуть свідчити про наявність контролю та умов, установлених у пунктах 62, 63 розділу VII цього Положення.
37. Національний банк за результатами такої ідентифікації вимагає від контролера небанківської фінансової групи виконання вимог цього Положення та забезпечення подання відповідальною особою відомостей про небанківську фінансову групу в порядку, визначеному в пунктах 30, 31 та 33 розділу III цього Положення.
IV. Визнання небанківських фінансових груп
38. Національний банк приймає рішення про визнання небанківської фінансової групи та визначення підгруп у складі небанківської фінансової групи на підставі інформації та документів, зазначених у пунктах 22, 31, 36 розділу III цього Положення, протягом 90 календарних днів із дати подання повного пакета документів. Рішення приймає Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг (далі - Комітет з нагляду).
39. Національний банк у разі ненадання контролером, відповідальною особою у визначений Національним банком строк документально підтверджених заперечень існування небанківської фінансової групи, або якщо такі заперечення та/або документи є необґрунтованими і не містять доказів невідповідності уточненої структури власності небанківської фінансової групи ознакам та умовам, наведеним у пунктах 62, 63 розділу VII цього Положення, визнає небанківську фінансову групу на підставі інформації, отриманої за результатами ідентифікації Національним банком небанківської фінансової групи відповідно до пункту 36 розділу III цього Положення. Рішення про визнання небанківської фінансової групи, визначення підгруп в її складі та визначення контролера і відповідальної особи такої небанківської фінансової групи приймає Комітет з нагляду.
40. Національний банк приймає рішення про визнання небанківської фінансової групи на підставі інформації, отриманої за результатами ідентифікації Національним банком небанківської фінансової групи, протягом 90 календарних днів після закінчення строку, установленого ним для подання відомостей про небанківську фінансову групу або обґрунтованих, документально підтверджених заперечень існування небанківської фінансової групи, якщо відповідальна особа в строк, установлений Національним банком, що не перевищує 30 календарних днів, не подала або подала зазначені документи з недотриманням вимог, установлених в розділах II та III цього Положення. Рішення приймає Комітет з нагляду.
41. Національний банк протягом п’яти робочих днів із дня прийняття ним рішення про визнання небанківської фінансової групи, погодження відповідальної особи групи надсилає повідомлення про прийняте рішення відповідальній особі та контролеру.
Відповідальна особа повідомляє учасників небанківської фінансової групи стосовно визнання небанківської фінансової групи Національним банком.
42. Національний банк приймає рішення про відмову у визнанні небанківської фінансової групи, якщо група не відповідає ознакам, визначеним у пункті 29 розділу III цього Положення, та протягом п’яти робочих днів із дня прийняття такого рішення надсилає особі, яка мала намір стати контролером такої групи, повідомлення з обґрунтуванням підстав відмови у визнанні. Рішення приймає Комітет з нагляду.
V. Визначення підгруп у межах небанківської фінансової групи
43. Критеріями визначення підгруп з метою здійснення нагляду на субконсолідованій основі в межах небанківської фінансової групи є:
1) вид діяльності учасників небанківської фінансової групи;
2) транскордонний характер діяльності (географічний критерій).
44. За видом діяльності учасників небанківської фінансової групи підгрупи поділяються на:
1) кредитно-інвестиційну - група учасників небанківської фінансової групи, до складу якої входять кредитні установи та інші небанківські фінансові установи - учасники небанківської фінансової групи (крім страховиків);
2) страхову - група учасників небанківської фінансової групи, до складу якої входять страховики.
Компанія з надання супровідних послуг включається до складу тієї підгрупи небанківської фінансової групи, від надання послуг учасникам якої вона отримує основні доходи під час здійснення внутрішньогрупових операцій.
45. За транскордонним характером діяльності може бути визначено національну та іноземну підгрупи небанківської фінансової групи, до складу яких входять учасники небанківської фінансової групи та їх дочірні та/або асоційовані компанії - учасники небанківської фінансової групи, зареєстровані в іншій (інших) державі (державах) відповідно.
46. Відповідальна особа визначає в межах небанківської фінансової групи учасників підгруп з урахуванням критеріїв, визначених у пунктах 43-45 розділу V цього Положення, та надає Національному банку інформацію про склад учасників підгруп небанківської фінансової групи під час подання відомостей про створення небанківської фінансової групи та про зміни структури власності небанківської фінансової групи.
Інформація надається за такою формою:
1) національна небанківська фінансова група - додаток 5 до цього Положення;
2) іноземна небанківська фінансова група - додаток 6 до цього Положення.
47. Національний банк з метою реалізації принципу пропорційності під час здійснення ризик-орієнтованого нагляду має право щорічно визначити за обсягом активів небанківської фінансової групи такі групи:
1) велика небанківська фінансова група - небанківська фінансова група, балансова вартість активів учасників якої становить більше ніж 2 млрд грн станом на останню звітну дату;
2) середня небанківська фінансова група - небанківська фінансова група, балансова вартість активів учасників якої становить 1 млрд грн і більше станом на останню звітну дату;
3) мала небанківська фінансова група - небанківська фінансова група, балансова вартість активів учасників якої становить менше ніж 1 млрд грн станом на останню звітну дату.
VI. Вимоги до відповідальної особи небанківської фінансової групи та порядок її погодження Національним банком
48. Контролер забезпечує визначення небанківською фінансовою групою відповідальної особи з числа її учасників - фінансових установ, яка повинна бути спроможною забезпечувати:
1) ефективну систему корпоративного управління в небанківській фінансовій групі, що передбачає таку організацію системи відносин між відповідальною особою, учасниками небанківської фінансової групи та контролером небанківської фінансової групи, яка сприятиме ефективному управлінню діяльністю небанківської фінансової групи, обмеженню ризиків небанківської фінансової групи;
2) ефективну систему управління ризиками в небанківській фінансовій групі, що передбачає забезпечення надійного процесу виявлення ризиків, їх оцінки, контролю та моніторингу в небанківській фінансовій групі та її підгрупах, наявність внутрішніх положень небанківської фінансової групи щодо управління ризиками, включаючи оцінку ризиків, чіткий розподіл функцій, обов’язків та повноважень з управління ризиками в небанківській фінансовій групі;
3) ефективну систему внутрішнього контролю в небанківській фінансовій групі, яка має забезпечити дотримання учасниками небанківської фінансової групи вимог законодавства України;
4) облікові процедури, які визначають принципи та методи складання небанківською фінансовою групою звітності;
5) наявність інформаційних систем, які забезпечують оброблення та передавання даних, аналіз, збереження та захист інформації;
6) складання та подання консолідованої, субконсолідованої звітності та інформації відповідно до вимог цього Положення;
7) дотримання вимог нормативно-правових актів Національного банку щодо фінансового стану та відповідності нормам щодо достатності регулятивного капіталу, лімітів та обмежень стосовно певних видів діяльності.
49. Фінансова установа - учасник небанківської фінансової групи з найбільшим значенням активів за останній звітний період (квартал) виконує функції відповідальної особи до дня її погодження Національним банком.
50. Фінансова установа - учасник небанківської фінансової групи, яка виконує функції відповідальної особи, для погодження відповідальної особи має подати до Національного банку такі документи:
1) заяву про погодження відповідальної особи небанківської фінансової групи за формою, наведеною в додатку 12 до цього Положення;
2) інформацію про відповідальну особу небанківської фінансової групи за формою, наведеною в додатку 13 до цього Положення;
3) копії внутрішніх документів небанківської фінансової групи про корпоративне управління, систему управління ризиками, систему внутрішнього контролю, інформаційні системи, облікові процедури, складання та подання консолідованої та субконсолідованої звітності. Примірники копій внутрішніх положень небанківської фінансової групи мають бути пронумеровані, прошиті, засвідчені на зворотному боці підписом уповноваженого представника відповідальної особи та відбитком печатки відповідальної особи (за наявності).
51. Національний банк у разі отримання не всіх документів, зазначених у пункті 50 розділу VI цього Положення, чи їх невідповідності вимогам цього Положення вимагає у відповідальної особи подання ненаданих та/або виправлених документів у визначений ним строк.
Перебіг строку розгляду пакета документів зупиняється та поновлюється після отримання всіх додаткових / виправлених документів, інформації та пояснень або після спливу встановленого строку на їх надання.
52. Національний банк розглядає документи протягом 30 календарних днів із дня отримання всіх документів, визначених у пункті 50 розділу VI цього Положення, та приймає рішення про погодження / відмову в погодженні відповідальної особи. Рішення приймає Комітет з нагляду.
53. Національний банк має право продовжити строк розгляду пакета документів, але не більше ніж на 30 календарних днів.
Повідомлення про продовження строку надсилається за підписом уповноваженої посадової особи Національного банку.
54. Національний банк приймає рішення про відмову в погодженні відповідальної особи, якщо за його обґрунтованим висновком відповідальна особа, визначена небанківською фінансовою групою, не спроможна забезпечити виконання функцій відповідальної особи, визначених законодавством України, включаючи вимоги, визначені в пункті 48 розділу VI цього Положення. Рішення приймає Комітет з нагляду.
55. Національний банк протягом п’яти робочих днів після прийняття рішення про погодження / відмову в погодженні відповідальної особи повідомляє учасника небанківської фінансової групи, який виконує функції відповідальної особи, про прийняте рішення з дотриманням вимог пункту 19 розділу II цього Положення.
56. Відповідальна особа протягом п’яти робочих днів після отримання повідомлення Національного банку зобов’язана повідомити контролера небанківської фінансової групи, усіх учасників небанківської фінансової групи про прийняте Національним банком рішення про погодження / відмову в погодженні відповідальної особи.
57. Контролер протягом 30 календарних днів із дня прийняття рішення про відмову в погодженні відповідальної особи повинен забезпечити визначення небанківською фінансовою групою іншої відповідальної особи з числа її учасників - фінансових установ та забезпечити подання до Національного банку документів та інформації, визначених у пункті 50 розділу VI цього Положення.
58. Відповідальна особа зобов’язана повідомити Національний банк про зміни в інформації про відповідальну особу, що надавалася Національному банку за формою, наведеною в додатку 13 до цього Положення, протягом 30 календарних днів із дати настання таких змін.
Відповідальна особа в такому разі подає до Національного банку лист із повідомленням про зміни в інформації про відповідальну особу (у довільній формі) та оновлену інформацію про відповідальну особу небанківської фінансової групи за формою, наведеною в додатку 13 до цього Положення.
59. Контролер має право забезпечити визначення небанківською фінансовою групою іншої відповідальної особи, для погодження якої до Національного банку подається пакет документів у порядку, встановленому в пунктах 50-52 розділу VI цього Положення.
60. Контролер зобов’язаний забезпечити визначення небанківською фінансовою групою іншої відповідальної особи / фінансова група зобов’язана визначити іншу відповідальну особу серед учасників небанківської фінансової групи:
1) якщо відповідальна особа втратила спроможність забезпечувати належне виконання вимог законодавства України, включаючи вимоги, визначені в пункті 48 розділу VI цього Положення;
2) якщо відповідальна особа у зв’язку із зміною структури власності припинила свою участь у небанківській фінансовій групі;
3) за вимогою Національного банку, якщо діюча відповідальна особа не забезпечила усунення учасниками небанківської фінансової групи виявлених порушень вимог законодавства України про фінансові послуги у визначений Національним банком строк, за висновком Національного банку не спроможна забезпечити належне виконання функцій відповідальної особи, визначених законодавством України.
VII. Структура власності небанківської фінансової групи
61. Структура власності небанківської фінансової групи повинна відповідати щонайменше таким вимогам:
1) належним чином визначені всі учасники небанківської фінансової групи;
2) визначено характер взаємовідносин між учасниками небанківської фінансової групи та іншими особами в структурі власності небанківської фінансової групи, а також види діяльності зазначених осіб.
62. Ознаками, які можуть свідчити про наявність контролю між фінансовими установами, компаніями, що надають їм допоміжні послуги, або про наявність у зазначених осіб спільного контролера, є принаймні одна з нижчезазначених:
особа самостійно або спільно з іншими особами володіє найбільшою часткою статутного капіталу та/або права голосу в юридичній особі;
учасник та/або керівник, та/або головний бухгалтер / уповноважений представник юридичної особи є учасником та/або керівником, та/або бухгалтером / уповноваженим представником іншої юридичної особи, що має спільного з фінансовою установою контролера;
у статуті юридичної особи наявні обмеження повноважень керівника, який є учасником юридичної особи, на користь учасника та/або керівника, та/або бухгалтера / уповноваженого представника іншої юридичної особи (фінансової установи або юридичної особи, що має спільного з фінансовою установою контролера) або її контролера;
вчинення правочинів фізичною особою - учасником юридичної особи та/або керівником, та/або (головним) бухгалтером / уповноваженим представником іншої юридичної особи (фінансової установи або юридичної особи, що має спільного з фінансовою установою контролера) / уповноваженим представником фізичної особи - учасника юридичної особи (який одночасно є уповноваженим представником іншої фінансової установи або юридичної особи, що має спільного з фінансовою установою контролера);
наявність інформації про рішення судів, що набрали законної сили, відкриті кримінальні провадження в кримінальних правопорушеннях у сфері господарської діяльності, які містять факти, висновки, що можуть свідчити про наявність контролю з боку інших, ніж зазначено у відповідних державних реєстрах, осіб та/або легалізацію (відмивання) коштів, одержаних злочинним шляхом, щодо фінансової установи, власника істотної участі у фінансовій установі або юридичній особі, що має спільного з фінансовою установою контролера, їх керівників, бухгалтера / уповноваженого представника;
наявність інформації про вплив та координацію дій третіми особами щодо прийняття рішень учасником стосовно господарської діяльності юридичної особи;
наявність документів щодо представництва інтересів учасника, які надають іншій особі повноваження щодо здійснення операцій за рахунками учасника та/або розпорядження його майном, та/або участі й голосування на загальних зборах без інструкцій учасника;
наявність інформації про те, що члени виконавчого органу, наглядової ради та/або керівник юридичної особи є пов’язаними особами з іншою особою;
наявні факти неодноразової зміни учасника або керівника юридичної особи, який є / був учасником або керівником іншої юридичної особи (фінансової установи або юридичної особи, що має спільного з фінансовою установою контролера);
більшість членів виконавчого органу, наглядової ради або одноособовий виконавчий орган юридичної особи, які мають можливість керувати основними видами економічної діяльності, або їх асоційовані особи є працівниками або колишніми працівниками іншої юридичної особи (фінансової установи або юридичної особи, що має спільного з фінансовою установою контролера);
юридична особа є компанією, спеціально створеною для виконання конкретних завдань, функцій іншої юридичної особи (фінансової установи або юридичної особи, що має спільного з фінансовою установою контролера);
юридична особа залежить від іншої юридичної особи (фінансової установи або юридичної особи, що має спільного з фінансовою установою контролера) або її контролера в питаннях надання важливих послуг, технологій, матеріалів та/або не має (у власності або користуванні) активів, потрібних для ведення задекларованої господарської діяльності, або обсяги господарської діяльності непорівнянні з обсягами наявних активів;
юридична особа разом з іншою юридичною особою (фінансовою установою або юридичною особою, що має спільного з фінансовою установою контролера) або її контролером, які зазначають, що мають різних власників істотної участі, керівників і різне місцезнаходження, проводять банківські платежі, використовуючи одну і ту саму IP-адресу (інтернет-протокол);
юридична особа належить до групи осіб, пов’язаних між собою спільною господарською діяльністю, до складу якої входить інша юридична особа (фінансова установа або юридична особа, що має спільного з фінансовою установою контролера) або її контролер;
юридичні особи здійснюють свою господарську діяльність переважно з одними і тими самими особами, що мають спільного контролера;
юридичні особи мають спільну або дуже близькі адреси місцезнаходження та/або спільну адресу мережі “Інтернет” (найменування вебсайта / доменне ім’я / посилання на вебсайт) (далі - інтернет-адреса), та/або інтернет-адресу, що є складовою інтернет-адреси чи включає в себе повну / часткову інтернет-адресу іншої юридичної особи, та/або спільну бренд-платформу [схоже комерційне найменування та/або знак для товарів і послуг, та/або будь-які інші позначення, за якими товари та послуги особи відрізняються від товарів та послуг інших юридичних осіб (слова, цифри, зображувальні елементи, комбінації кольорів), що дає змогу вирізнити юридичну особу з-поміж інших та зіставляти діяльність цієї особи з діяльністю іншої юридичної особи];
юридичні особи мають у спільному використанні фінансові інформаційні системи та/або розроблені однією з них, разом адмініструють чи управляють ними;
основна діяльність юридичної особи здійснюється за участю іншої особи або від її імені;
основним джерелом фінансування діяльності юридичної особи є кошти, залучені від іншої особи (крім банку);
ціни, за якими відбувся продаж або викуп активів, та/або надання послуг юридичною особою іншій юридичній особі, та/або купівля активів, отримання послуг юридичною особою від іншої юридичної особи суттєво відрізняються від ринкових;
надання послуг іншим юридичним особам (фінансовій установі або юридичній особі, що має спільного з фінансовою установою контролера), включаючи послуги з фінансування, без очевидної економічної вигоди від таких операцій;
наявність значних зовнішніх та/або внутрішніх довгострокових запозичень від іншої юридичної особи (фінансової установи або юридичної особи, що має спільного з фінансовою установою контролера) або її контролера;
майновими та/або фінансовими поручителями за угодами, що передбачають запозичення коштів, є інша юридична особа (фінансова установа або юридична особа, що має спільного з фінансовою установою контролера) або її контролер.
63. Ознаки, визначені в пункті 62 розділу VII цього Положення, застосовуються принаймні за однієї з таких умов:
1) інформація про структуру власності юридичної особи не дає змоги встановити контролера особи;
2) наявність систематизованих та/або документованих, та/або публічно оголошених, та/або іншим чином поширених відомостей про наявність контролю над юридичною особою;
3) немає підтвердженої інформації про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи, включаючи інформацію про його ділову репутацію, види його господарської діяльності.
64. Вимоги пункту 20 розділу II Положення про вимоги до структури власності надавачів фінансових послуг, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 14 квітня 2021 року № 30 (зі змінами), щодо розрахунку розміру опосередкованої участі в надавачі фінансових послуг не поширюються під час встановлення контролера небанківської фінансової групи.
65. Фінансові установи, надавачі супровідних послуг у разі виявлення відомостей, що можуть свідчити про їхню належність до небанківської фінансової групи, нагляд за якою здійснює Національний банк, зобов’язані повідомити про них Національний банк протягом 30 календарних днів з дня виявлення таких відомостей.
66. Відповідальна особа в разі встановлення обставин, що можуть свідчити про порушення вимог до структури власності небанківської фінансової групи, установлених у розділі VII цього Положення, зобов’язана повідомити про це Національний банк протягом 10 робочих днів з моменту виявлення відповідних обставин.
67. Змінами структури власності небанківської фінансової групи згідно з цим Положенням є:
1) зміна контролера небанківської фінансової групи;
2) зміна складу учасників небанківської фінансової групи.
68. Особа, яка має намір стати контролером небанківської фінансової групи в разі зміни контролера, зобов’язана виконати вимоги розділу III цього Положення.
69. Учасники небанківської фінансової групи зобов’язані повідомляти відповідальну особу про зміни своєї структури власності та видів діяльності не пізніше 10 календарних днів після настання таких змін.
70. Відповідальна особа зобов’язана повідомити Національний банк про зміни структури власності небанківської фінансової групи та видів діяльності її учасників протягом 30 календарних днів після настання таких змін.
71. Функції відповідальної особи небанківської фінансової групи, у якій внаслідок зміни структури власності погоджена Національним банком відповідальна особа вже не є учасником, до дня погодження Національним банком нової відповідальної особи виконує фінансова установа - учасник небанківської фінансової групи з найбільшим значенням активів за останній звітний період.
72. Відповідальна особа в разі зміни структури власності небанківської фінансової групи подає до Національного банку такі відомості:
1) лист із повідомленням про зміни структури власності небанківської фінансової групи (у довільній формі);
2) документи, які підтверджують зміни структури власності небанківської фінансової групи, видів діяльності її учасників;
3) інформацію про небанківську фінансову групу за формами, наведеними в додатках 5, 6 до цього Положення;
4) інформацію про контролера небанківської фінансової групи за формами, наведеними в додатках 2-4 до цього Положення (у разі зміни контролера небанківської фінансової групи);
5) структуру власності небанківської фінансової групи за формою, наведеною в додатку 9 до цього Положення;
6) структуру небанківської фінансової групи та групи осіб, пов’язаних із небанківською фінансовою групою, які мають спільного контролера з учасниками небанківської фінансової групи, за формою, наведеною в додатку 10 до цього Положення.
73. Відповідальна особа в разі зміни видів діяльності учасників небанківської фінансової групи подає до Національного банку такі відомості:
1) лист із повідомленням про зміну видів діяльності її учасників (у довільній формі);
2) склад учасників небанківської фінансової групи за формами, наведеними в додатках 5, 6 до цього Положення.
74. Національний банк у разі подання неповного пакета документів, зазначених у пунктах 72, 73 розділу VII цього Положення, чи їх невідповідності вимогам цього Положення вимагає від відповідальної особи подання ненаданих та/або виправлених документів у строк, визначений Національним банком.
Національний банк має право вимагати від відповідальної особи, учасника небанківської фінансової групи подання інформації та документів, потрібних для уточнення структури власності небанківської фінансової групи та видів діяльності її учасників.
Перебіг строку розгляду пакета документів у такому разі зупиняється та поновлюється після отримання всіх додаткових / виправлених документів, інформації та пояснень або після спливу встановленого строку на їх надання.
75. Небанківська фінансова група (контролер) у разі зміни складу учасників небанківської фінансової групи має право визначити нову відповідальну особу або прийняти рішення про продовження виконання обов’язків відповідальною особою.
76. Національний банк ідентифікує зміну структури власності небанківської фінансової групи, про яку відповідальна особа не повідомила Національний банк, на підставі інформації, отриманої:
1) під час здійснення нагляду за діяльністю на ринках фінансових послуг з урахуванням ознак, які можуть свідчити про наявність контролю та умов, установлених у пунктах 62, 63 розділу VII цього Положення;
2) від інших державних органів та органів місцевого самоврядування, з відкритих джерел та від іноземних органів нагляду.
77. Національний банк за результатами такої ідентифікації вимагає від відповідальної особи виконання вимог цього Положення та забезпечення подання відомостей про зміну структури власності небанківської фінансової групи та/або видів діяльності учасників небанківської фінансової групи в порядку, визначеному в пунктах 72, 73 розділу VII цього Положення.
78. Національний банк приймає рішення про визнання зміни структури власності небанківської фінансової групи на підставі наявної інформації, якщо відповідальна особа не подала відомостей про таку зміну або обґрунтованих, документально підтверджених заперечень такої зміни.
79. Національний банк приймає рішення про визнання змін структури власності небанківської фінансової групи, визначених в пункті 67 розділу VII цього Положення, на підставі:
1) відомостей, поданих відповідальною особою згідно з вимогами пунктів 72, 74 розділу VII цього Положення;
2) інформації, отриманої відповідно до пункту 76 розділу VII цього Положення.
Рішення приймає Комітет з нагляду.
80. Національний банк приймає рішення про визнання зміни структури власності небанківської фінансової групи протягом 30 календарних днів з дня отримання від відповідальної особи повного пакета всіх документів, визначених у пунктах 72, 73 розділу VII цього Положення, з урахуванням строків подання ненаданих та/або виправлених документів та перебігу строку подання документів відповідно до пункту 74 розділу VII цього Положення.
81. Національний банк приймає рішення про визнання зміни структури власності небанківської фінансової групи на підставі інформації, отриманої під час здійснення нагляду за діяльністю на ринках фінансових послуг, якщо відповідальна особа в строк, установлений Національним банком, не подала або подала з порушенням вимог, установлених у розділах II, VII цього Положення:
1) відомості про зміну структури власності небанківської фінансової групи;
2) обґрунтовані, документально підтверджені заперечення такої зміни.
Національний банк приймає таке рішення протягом 30 календарних днів після закінчення строку, установленого ним для подання контролером / відповідальною особою документів, визначених у підпункті 1 пункту 81 розділу VII цього Положення.
Національний банк має право продовжити строк розгляду пакета документів і встановити строк, на який продовжено строк розгляду, але не більше ніж на 30 календарних днів.
Повідомлення про продовження строку надсилається за підписом уповноваженої посадової особи.
82. Національний банк протягом п’яти робочих днів із дня прийняття ним рішення про визнання зміни структури власності небанківської фінансової групи надсилає відповідальній особі небанківської фінансової групи повідомлення про прийняття такого рішення.
Відповідальна особа повідомляє контролера та учасників небанківської фінансової групи про визнання Національним банком зміни структури власності небанківської фінансової групи.
83. Національний банк приймає рішення про відмову у визнанні зміни структури власності небанківської фінансової групи, якщо за інформацією, отриманою під час здійснення нагляду за діяльністю на ринках фінансових послуг, склад учасників небанківської фінансової групи не змінився.
Структура власності небанківської фінансової групи є такою, що не зазнала змін, у разі прийняття Національним банком рішення про відмову у визнанні зміни структури власності небанківської фінансової групи.
Рішення приймає Комітет з питань нагляду.
84. Національний банк протягом п’яти робочих днів із дня прийняття рішення про відмову у визнанні зміни структури власності небанківської фінансової групи надсилає відповідальній особі повідомлення з обґрунтуванням підстав відмови.
Відповідальна особа повідомляє контролера та учасників небанківської фінансової групи про відмову у визнанні Національним банком зміни структури власності небанківської фінансової групи.
VIII. Вимоги до систем корпоративного управління, внутрішнього контролю небанківської фінансової групи
85. Відповідальна особа небанківської фінансової групи запроваджує комплексну, адекватну, ефективну систему корпоративного управління, систему внутрішнього контролю небанківської фінансової групи, яка забезпечує запровадження та дотримання учасниками небанківської фінансової групи - надавачами фінансових послуг вимог цього Положення та вимог до корпоративного управління, управління ризиками та внутрішнього контролю, встановлених нормативно-правовими актами Національного банку, НКЦПФР.
86. Відповідальна особа небанківської фінансової групи організовує систему корпоративного управління, внутрішнього контролю небанківської фінансової групи з урахуванням:
1) особливостей та обсягів діяльності, впливу діяльності учасників небанківської фінансової групи на діяльність небанківської фінансової групи в цілому;
2) чіткого розподілу функцій, обов’язків та повноважень у системі внутрішнього контролю і управління ризиками в небанківській фінансовій групі, який забезпечує управління конфліктом інтересів;
3) інтегрованості процесу виявлення, вимірювання, контролю, моніторингу, звітування та пом’якшення всіх визначених на рівні небанківської фінансової групи суттєвих ризиків учасників небанківської фінансової групи;
4) належного розкриття та консолідації інформації.
87. Органи управління відповідальної особи та ключові особи відповідальної особи небанківської фінансової групи, які виконують ключові функції, забезпечують запровадження комплексної, адекватної, ефективної системи корпоративного управління, внутрішнього контролю небанківської фінансової групи.
88. Відповідальна особа забезпечує наявність та належне функціонування облікових процедур, інформаційних систем, потрібних для забезпечення виконання небанківською фінансовою групою, її учасниками вимог законодавства України щодо нагляду на консолідованій основі, включаючи вимоги щодо надання Національному банку інформації щодо внутрішньогрупових операцій, операцій із пов’язаними з небанківською фінансовою групою особами, документів, консолідованої, субконсолідованої звітності групи.
89. Відповідальність за ефективність корпоративного управління, системи внутрішнього контролю, включаючи управління ризиками в небанківській фінансовій групі несуть керівники / органи управління відповідальної особи небанківської фінансової групи.
IX. Пруденційні вимоги щодо достатності регулятивного капіталу
90. Регулятивний капітал є показником діяльності небанківської фінансової групи як окремої економічної одиниці.
Основним призначенням регулятивного капіталу небанківської фінансової групи є поглинання збитків, спричинених ризиками, на які наражаються учасники небанківської фінансової групи в процесі здійснення діяльності з надання фінансових послуг, включаючи ризики, що виникають внаслідок участі в небанківській фінансовій групі.
91. Розмір регулятивного капіталу, необхідний розмір регулятивного капіталу небанківської фінансової групи розраховується відповідно до порядку розрахунку достатності регулятивного капіталу небанківської фінансової групи, визначеному в додатку 14 до цього Положення.
92. Капітал надавача супровідних послуг, що є учасником небанківської фінансової групи, для цілей цього Положення під час визначення розміру регулятивного капіталу, необхідного регулятивного капіталу небанківської фінансової групи / страхової підгрупи / кредитно-інвестиційної підгрупи до розрахунку не береться.
93. Регулятивний капітал надавача фінансових, платіжних послуг - учасника небанківської фінансової групи (крім страховика), який здійснює розрахунок регулятивного капіталу одночасно на виконання нормативно-правових актів Національного банку, що встановлюють пруденційні нормативи що є обов’язковими для дотримання небанківськими надавачами платіжних послуг, регулюють діяльність фінансових компаній, включаючи тих, які мають право здійснювати діяльність з надання гарантій, для цілей цього Положення визначається як найменша із зазначених вище величин регулятивного капіталу.
Величина необхідного регулятивного капіталу такого учасника небанківської фінансової групи визначається з урахуванням вимог, встановлених відповідною методикою розрахунку регулятивного капіталу.
94. Регулятивний капітал / капітал надавача фінансових послуг (крім страховика), який зареєстрований поза межами України та є учасником національної небанківської фінансової групи, для цілей цього Положення визначається відповідно до порядку розрахунку достатності регулятивного капіталу небанківської фінансової групи, наведеному в додатку 14 до цього Положення, за даними, відображеними у фінансовій звітності такого надавача фінансових послуг, складеній відповідно до вимог законодавства країни реєстрації.
95. Відповідальна особа національної небанківської фінансової групи, до складу якої входять учасники, які зареєстровані поза межами України, повинна надати інформацію про особливості визначення регулятивного капіталу / капіталу, необхідного регулятивного капіталу / капіталу платоспроможності / статутного капіталу таких учасників у пояснювальній записці до консолідованої звітності небанківської фінансової групи відповідно до пункту 119 розділу X цього Положення.
96. Достатність регулятивного капіталу небанківської фінансової групи відображає здатність небанківської фінансової групи поглинути збитки, спричинені ризиками, на які наражаються учасники небанківської фінансової групи в процесі здійснення діяльності з надання фінансових послуг, включаючи ризики, що виникають внаслідок участі в небанківській фінансовій групі, за рахунок регулятивного капіталу.
97. Небанківська фінансова група зобов’язана дотримуватися вимог щодо достатності регулятивного капіталу.
98. Достатність регулятивного капіталу визначається шляхом порівняння розміру регулятивного капіталу небанківської фінансової групи з необхідним розміром регулятивного капіталу небанківської фінансової групи, розрахованих відповідно до порядку розрахунку достатності регулятивного капіталу небанківської фінансової групи, наведеного в додатку 14 до цього Положення.
99. Вимоги щодо достатності регулятивного капіталу небанківської фінансової групи є дотриманими, якщо розмір регулятивного капіталу небанківської фінансової групи дорівнює або перевищує необхідний розмір регулятивного капіталу небанківської фінансової групи.
100. Вимоги щодо достатності регулятивного капіталу страхової / кредитно-інвестиційної підгрупи небанківської фінансової групи є дотриманими, якщо розмір регулятивного капіталу страхової / кредитно-інвестиційної підгрупи небанківської фінансової групи дорівнює або перевищує необхідний розмір регулятивного капіталу відповідної підгрупи небанківської фінансової групи.
101. Розрахунок достатності регулятивного капіталу небанківської фінансової групи здійснюється відповідальною особою небанківської фінансової групи на підставі річної, проміжної консолідованої звітності небанківської фінансової групи, субконсолідованої звітності страхової, кредитно-інвестиційної підгрупи, іншої звітності та інформації, що потрібні для здійснення таких розрахунків, станом на звітну дату з урахуванням пункту 116 розділу X цього Положення.
102. Відповідальна особа небанківської фінансової групи, якщо розмір регулятивного капіталу небанківської фінансової групи є меншим за необхідний розмір регулятивного капіталу цієї групи, зобов’язана повідомити про це Національний банк протягом 10 робочих днів із дня виявлення такого зменшення.
103. Контролер небанківської фінансової групи та відповідальна особа небанківської фінансової групи зобов’язані забезпечити приведення розміру регулятивного капіталу у відповідність до вимог щодо достатності регулятивного капіталу, зазначених у пунктах 93, 97, 98 розділу IX цього Положення, протягом шести місяців із дня виникнення такої невідповідності та подати через відповідальну особу до Національного банку відповідні підтвердні документи.
104. Національний банк має право прийняти рішення про продовження строку приведення розміру регулятивного капіталу небанківської фінансової групи у відповідність до вимог щодо достатності регулятивного капіталу небанківської фінансової групи на строк не більше ніж три місяці в разі надходження обґрунтованого клопотання від відповідальної особи небанківської фінансової групи. Рішення приймає Комітет з нагляду.
X. Складання консолідованої, субконсолідованої звітності та надання інформації Національному банку
105. Консолідований нагляд за небанківською фінансовою групою здійснюється на основі консолідованої та субконсолідованої звітності, звітів небанківської фінансової групи, поданих відповідальною особою, учасниками небанківської фінансової групи. Консолідований нагляд також враховує інформацію про діяльність учасників небанківської фінансової групи (включаючи рух активів, зобов’язань, власного капіталу, доходів, витрат, прибутку та збитків, операцій між учасниками небанківської фінансової групи та особами, пов’язаними з небанківською фінансовою групою).
106. Відповідальна особа небанківської фінансової групи складає консолідовану, субконсолідовану звітність на підставі звітів учасників небанківської фінансової групи та подає до Національного банку в порядку, визначеному цим Положенням.
107. Відповідальна особа небанківської фінансової групи, склад учасників якої збігається зі складом консолідованої групи, визначеної відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності (далі - МСФЗ), складає консолідовану звітність небанківської фінансової групи з використанням методів та процедур консолідації, визначених МСФЗ та Національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 1 “Загальні вимоги до фінансової звітності”, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 07 лютого 2013 року № 73, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 лютого 2013 року за № 336/22868 (зі змінами) (далі - наказ № 73).
Відповідальна особа небанківської фінансової групи, у складі якої немає материнської компанії, включає до консолідованої звітності показники фінансової звітності учасників небанківської фінансової групи, які контролюються контролером небанківської фінансової групи, а також учасників небанківської фінансової групи, які є дочірніми компаніями інших учасників небанківської фінансової групи, з використанням методу повної консолідації.
Показники фінансової звітності учасників небанківської фінансової групи, які є асоційованими компаніями інших учасників небанківської фінансової групи, включаються до консолідованої звітності за методом участі в капіталі.
108. Учасники небанківської фінансової групи зобов’язані подавати відповідальній особі звіти та інформацію, потрібні для складання звітів про діяльність небанківської фінансової групи, консолідованої та субконсолідованої звітності, підготовки інформації щодо деталізації окремих статей фінансової звітності, щодо внутрішньогрупових операцій, розрахунку достатності регулятивного капіталу, у порядку, визначеному внутрішніми документами небанківської фінансової групи.
109. Внутрішні документи небанківської фінансової групи мають включати:
1) облікові процедури, які визначають принципи та методи складання небанківською фінансовою групою звітів;
2) процедури складання звітів, необхідні для розрахунку достатності регулятивного капіталу;
3) порядок складання та строки подання учасниками небанківської фінансової групи звітів та інформації відповідно до вимог цього Положення;
4) механізм внутрішнього контролю за достовірністю, повнотою та своєчасністю надання інформації.
110. Консолідована звітність небанківської фінансової групи, що подається відповідальною особою до Національного банку, включає:
1) консолідований звіт про фінансовий стан небанківської фінансової групи за формою, наведеною в додатку 15 до цього Положення;
2) консолідований звіт про сукупний дохід, прибуток або збиток небанківської фінансової групи за формою, наведеною в додатку 16 до цього Положення;
3) консолідований звіт про зміни у власному капіталі небанківської фінансової групи за формою, наведеною в додатку 17 до цього Положення;
4) консолідований звіт про рух грошових коштів небанківської фінансової групи за формою, наведеною в додатку 18 до цього Положення;
5) звіт про суттєві внутрішньогрупові операції за формою, наведеною в додатку 19 до цього Положення;
6) звіт про регулятивний капітал небанківської фінансової групи за формою, наведеною в додатку 20 до цього Положення;
7) пояснювальну записку до консолідованої звітності небанківської фінансової групи, включаючи інформацію про операції з пов’язаними з фінансовою групою особами, за формою, наведеною в додатку 21 до цього Положення;
8) фінансову звітність надавачів супровідних послуг, учасників небанківської фінансової групи, які підлягають регулюванню і нагляду з боку НКЦПФР.
111. Відповідальна особа небанківської фінансової групи повинна забезпечити підготовку та надання інформації щодо деталізації окремих суттєвих статей консолідованої звітності та надавати її в складі пояснювальної записки до консолідованої звітності.
112. Відповідальна особа небанківської фінансової групи для забезпечення виконання вимог, установлених до небанківської фінансової групи та підгруп небанківської фінансової групи, повинна надавати Національному банку інформацію про всі суттєві внутрішньогрупові операції та операції з особами, пов’язаними з небанківською фінансовою групою, у складі консолідованої звітності.
113. Внутрішньогрупова операція вважається суттєвою, якщо належить до таких видів:
1) інвестування в акціонерний, основний капітал;
2) кредитування, фінансовий лізинг, перекредитування, факторинг, переуступка прав вимоги заборгованості, цесії, відкриття акредитиву, надання / отримання фінансової допомоги, позик, позичок;
3) надання гарантій та забезпечень, списання заборгованості (позабалансові операції);
4) виплати дивідендів та інших відсотків;
5) страхування та перестрахування;
6) будь-які операції між учасниками небанківської фінансової групи, сума яких або сума подібних / економічно однорідних операцій за звітній період перевищує:
для великих груп - 200 тис. грн;
для середніх груп - 100 тис. грн;
114. Національний банк має право вимагати від відповідальної особи великої небанківської фінансової групи щомісячного надання інформації про суттєві внутрішньогрупові операції за формою, визначеною в додатку 19 до цього Положення.
115. Консолідована звітність небанківської фінансової групи складається відповідальною особою за формами, наведеними в додатках 15-21 до цього Положення, з дати визнання такої групи до дати припинення її визнання.
116. Відповідальна особа великої, середньої небанківської фінансової групи складає проміжну консолідовану звітність небанківської фінансової групи, що включає звіти та документи, зазначені в пункті 110 розділу X цього Положення.
Відповідальна особа подає до Національного банку проміжну консолідовану звітність небанківської фінансової групи не пізніше останнього робочого дня другого місяця, що настає за звітним кварталом, в електронній формі у форматі Excel з дотриманням вимог, установлених у пункті 16 розділу II цього Положення.
Проміжна консолідована звітність за I квартал поточного року подається Національному банку до 01 червня поточного року після подання річної консолідованої звітності небанківської фінансової групи.
117. Відповідальна особа групи, у складі якої визначено підгрупу відповідно до вимог розділу V цього Положення, подає до Національного банку разом із щорічною консолідованою звітністю небанківської фінансової групи субконсолідовану звітність підгрупи / підгруп небанківської фінансової групи, яка включає звітність, визначену в підпунктах 1-4 пункту 110 розділу XI цього Положення.
118. Відповідальна особа небанківської фінансової групи зобов’язана:
1) забезпечити проведення обов’язкового аудиту фінансової звітності учасників фінансової групи та консолідованої звітності небанківської фінансової групи;
2) не пізніше 01 червня року, наступного за звітним, оприлюднювати річну консолідовану звітність небанківської фінансової групи (разом з аудиторським звітом) та консолідований звіт про управління (у разі складання) шляхом розміщення на власному вебсайті в мережі “Інтернет” та подавати їх до Національного банку;
3) на вимогу Національного банку та з метою виконання вимог, встановлених у пунктах 103, 104 розділу IX цього Положення, забезпечити проведення аудиту проміжної фінансової звітності учасників фінансової групи та проміжної консолідованої звітності небанківської фінансової групи.
119. Пояснювальна записка до консолідованої / субконсолідованої звітності небанківської фінансової групи повинна містити:
1) перелік учасників небанківської фінансової групи / підгрупи, включених до периметра консолідації;
2) причини не консолідації рахунків учасників небанківської фінансової групи, опис відносин між учасниками небанківської фінансової групи;
3) інформацію про операції з пов’язаними з небанківською фінансовою групою особами;
4) деталізацію суттєвих статей консолідованої звітності;
5) опис облікової політики та методів, що застосовуються учасниками небанківської фінансової групи;
6) метод та особливості консолідації звітності.
120. Достовірність та повнота річної консолідованої звітності небанківської фінансової групи мають бути підтверджені аудиторським звітом суб’єкта аудиторської діяльності за результатами аудиту консолідованої звітності небанківської фінансової групи.
На вимогу Національного банку та з метою виконання вимог, установлених у пункті 103 розділу IX цього Положення, має бути підтверджено достовірність і повноту проміжної консолідованої звітності небанківської фінансової групи.
Інформація про суб’єкта аудиторської діяльності, який надає аудиторські послуги юридичній особі, яка є відповідальною особою, має бути внесена до Реєстру аудиторів та суб’єктів аудиторської діяльності в порядку, визначеному законодавством України.
Суб’єктом аудиторської діяльності, що здійснює перевірку консолідованої звітності про діяльність небанківської фінансової групи, не може бути особа, пов’язана з учасниками такої небанківської фінансової групи.
121. Форми звітів можуть доповнюватися окремими статтями та примітками, потрібними для відображення інформації щодо небанківської фінансової групи.
122. Консолідована, субконсолідована звітність небанківської фінансової групи подається до Національного банку в електронній формі з дотриманням вимог, визначених у пункті 16 розділу II цього Положення.
123. Відповідальна особа за письмовим запитом Національного банку зобов’язана подавати інформацію про фінансовий стан учасників небанківської фінансової групи.
124. Відповідальна особа повинна забезпечити підготовку та щорічно подавати Національному банку відомості щодо структури власності, структури управління та організаційної структури на рівні групи, включаючи опис дочірніх компаній та основних афілійованих компаній, що належать до групи, станом на кінець звітного року за формами, наведеними в додатках 9 та 10 до цього Положення, не пізніше останнього робочого дня першого календарного місяця року, наступного за звітним.
XI. Припинення визнання Національним банком небанківської фінансової групи
125. Національний банк приймає рішення про припинення визнання небанківської фінансової групи, якщо така група перестала відповідати ознакам, визначеним у пункті 29 розділу III цього Положення, або з підстав, зазначених у пункті 126 розділу XI цього Положення. Рішення приймає Комітет з нагляду.
126. Національний банк припиняє визнання небанківської фінансової групи на підставі переважної діяльності, якщо:
1) частка сукупних активів небанківських фінансових установ, регулювання і нагляд за якими здійснює Національний банк, у сукупному розмірі активів фінансових установ, що входять до цієї групи, становить менше 40 відсотків;
2) частка сукупних активів небанківських фінансових установ у сукупному розмірі активів фінансових установ, що входять до цієї групи, становить від 40 до 50 відсотків протягом трьох років з моменту такого зменшення;
3) характер взаємозв’язків у небанківській фінансовій групі відповідає визначенню банківської групи в розумінні Закону України “Про банки і банківську діяльність”.
127. Розрахунок переважної діяльності небанківської фінансової групи здійснює Національний банк на підставі консолідованої звітності небанківської фінансової групи та інформації, наданої відповідальною особою за формою, наведеною в додатку 22 до цього Положення, щороку станом на 01 січня року, наступного за звітним.
128. Підставою для припинення визнання Національним банком небанківської фінансової групи є інформація, отримана Національним банком:
2) під час здійснення нагляду за діяльністю на ринках фінансових послуг;
3) від інших державних органів та іноземних органів нагляду.
129. Відповідальна особа зобов’язана повідомити Національний банк про припинення існування небанківської фінансової групи внаслідок зміни структури власності небанківської фінансової групи та надати інформацію і копії документів, засвідчених підписом керівника відповідальної особи, що підтверджують припинення існування такої групи.
Відповідальна особа водночас зобов’язана подати Національному банку річну / проміжну консолідовану звітність небанківської фінансової групи, субконсолідовану звітність (за наявності підгрупи) станом на звітну дату, що передує даті подання документів про припинення визнання небанківської фінансової групи, якщо така звітність не була подана в строки, визначені в пунктах 116, 118 розділу X цього Положення. Якщо на період розгляду Національним банком повідомлення про припинення існування небанківської фінансової групи припадає строк подання звітності, визначений в пунктах 116, 118 розділу X цього Положення, відповідальна особа зобов’язана з урахуванням вимог пункту 115 розділу X цього Положення скласти консолідовану звітність небанківської групи та подати її Національному банку в порядку, визначеному в розділі X цього Положення.
Відповідальна особа малої небанківської фінансової групи, яка повідомила Національний банк про припинення існування такої групи, зобов’язана також подати Національному банку проміжну консолідовану, субконсолідовану звітність (за наявності підгруп), що включає звіти та документи, зазначені в пункті 110 розділу X цього Положення.
130. Рішення про припинення визнання небанківської фінансової групи на підставі інформації, отриманої під час здійснення нагляду за діяльністю на ринках фінансових послуг, включаючи факти анулювання ліцензії на здійснення діяльності із страхування / ліцензії фінансової компанії, ломбарду, учаснику небанківської фінансової групи, приймається без подання відповідальною особою консолідованої звітності такої небанківської фінансової групи на останню звітну дату, що передує даті припинення визнання небанківської фінансової групи.
131. Національний банк має право вимагати від відповідальної особи подання документів, потрібних для уточнення відповідної інформації та підтвердження припинення існування небанківської фінансової групи.
Перебіг строку розгляду пакета документів зупиняється та поновлюється після отримання всіх додаткових / виправлених документів, інформації та пояснень або після спливу встановленого строку на їх надання.
132. Національний банк за наявності підстави, зазначеної в підпункті 2 пункту 126 розділу X цього Положення, та якщо переважна діяльність у небанківській фінансовій групі здійснюється банками, приймає рішення про припинення визнання небанківської фінансової групи та визнання банківської фінансової групи.
Рішення про припинення визнання небанківської фінансової групи приймається відповідно до вимог, установлених у розділі X цього Положення, а рішення про визнання банківської групи - відповідно до вимог нормативно-правового акта Національного банку, що визначає порядок ідентифікації та визнання банківських груп.
133. Національний банк приймає рішення про відмову в припиненні визнання небанківської фінансової групи в разі подання відповідальною особою документів, за результатами аналізу яких неможливо підтвердити припинення існування такої небанківської фінансової групи. Рішення приймає Комітет з нагляду.
134. Національний банк приймає рішення про припинення / відмову в припиненні визнання небанківської фінансової групи протягом 30 календарних днів із дня подання повного пакета документів, визначених у пунктах 129, 131 розділу XI цього Положення.
Національний банк має право продовжити строк розгляду пакета документів і встановити строк, на який продовжено строк розгляду, але не більше ніж на 30 календарних днів.
Повідомлення про продовження строку надсилається за підписом уповноваженої посадової особи.
135. Національний банк протягом п’яти робочих днів із дня прийняття рішення про припинення / відмову в припиненні визнання небанківської фінансової групи повідомляє відповідальну особу / особу, яка виконувала функції відповідальної особи, у порядку, визначеному в пункті 19 розділу II цього Положення, про прийняте рішення.
136. Відповідальна особа подає документи, визначені в пункті 129 розділу XI цього Положення, якщо небанківська фінансова група припинила своє існування під час розгляду Національним банком документів про її визнання.
Національний банк приймає рішення про відмову у визнанні небанківської фінансової групи у зв’язку з припиненням її існування.
Рішення приймає Комітет з нагляду.
137. Припинення визнання небанківської фінансової групи не перешкоджає ідентифікації такої групи надалі, якщо для цього виникають підстави.
138. Національний банк за наявності підстав, визначених у пункті 133 розділу XI цього Положення:
1) направляє повідомлення НКЦПФР про зміни у переважній діяльності учасників небанківської фінансової групи, передає інформацію щодо контролера, складу учасників небанківської фінансової групи та їх переважної діяльності, що стала відома під час нагляду;
2) направляє повідомлення контролеру, відповідальній особі такої небанківської фінансової групи щодо необхідності ініціювання перед НКЦПФР визнання небанківської фінансової групи відповідно до вимог нормативно-правових актів НКЦПФР.
Додаток 1 |
Повідомлення
про намір стати контролером небанківської фінансової групи
Додаток 2 |
Інформація
про небанківську фінансову установу, яка має намір стати контролером небанківської фінансової групи/контролера небанківської фінансової групи
Додаток 3 |
Інформація
про юридичну особу (крім небанківських фінансових установ), яка має намір стати контролером небанківської фінансової групи / контролера небанківської фінансової групи
Додаток 4 |
Інформація
про фізичну особу, яка має намір стати контролером небанківської фінансової установи / контролера небанківської фінансової групи
Додаток 5 |
Інформація
про небанківську фінансову групу (національну)
Додаток 6 |
Інформація
про небанківську фінансову групу (іноземну)
Додаток 7 |
Інформація
про учасників / майбутніх учасників національної небанківської фінансової групи, контролером якої має намір стати юридична або фізична особа
Додаток 8 |
Інформація
про учасників / майбутніх учасників іноземної небанківської фінансової групи, контролером якої має намір стати юридична або фізична особа
Додаток 9 |
Структура
власності небанківської фінансової групи
Додаток 10 |
Структура
небанківської фінансової групи та групи осіб, пов’язаних з небанківською фінансовою групою, які мають спільного контролера з учасниками небанківської фінансової групи
Додаток 11 |
Повідомлення
про створення небанківської фінансової групи
Додаток 12 |
Заява
про погодження відповідальної особи небанківської фінансової групи
Додаток 13 |
Інформація
про відповідальну особу небанківської фінансової групи
Додаток 14 |
Розрахунок достатності регулятивного капіталу небанківської фінансової групи
1. Розмір регулятивного капіталу, необхідний розмір регулятивного капіталу небанківської фінансової групи є сумою регулятивних капіталів підгруп, визначених відповідно до вимог розділу V Положення про порядок здійснення нагляду на консолідованій основі за небанківськими фінансовими групами (далі - Положення) / учасників небанківської фінансової групи (якщо підгрупу / підгрупи не визначено).
2. Регулятивний капітал небанківської фінансової групи розраховується за такою формулою:
де РК(нбфг) - регулятивний капітал небанківської фінансової групи, регулювання і нагляд за діяльністю якої здійснює Національний банк;
РК(сп) - регулятивний капітал страхової підгрупи. РК(сп) встановлюється рівним нулю, якщо в складі небанківської фінансової групи не визначено страхову підгрупу;
РК(кіп) - регулятивний капітал кредитно-інвестиційної підгрупи. РК(кіп) встановлюється рівним нулю, якщо в складі небанківської фінансової групи не визначено кредитно-інвестиційну підгрупу;
РКіуч - регулятивний капітал -го учасника небанківської фінансової групи, в якій відповідно до вимог розділу V Положення не визначено підгрупу / підгрупи. РКіуч визначається:
для страховика - учасника небанківської фінансової групи - відповідно до визначення прийнятного регулятивного капіталу страховика - учасника страхової підгрупи (РКіс) згідно з пунктом 3 цього додатка з урахуванням пункту 4 цього додатка;
для надавача фінансових послуг (крім страховика) - учасника небанківської фінансової групи - відповідно до визначення регулятивного капіталу учасника кредитно-інвестиційної підгрупи - надавача фінансових послуг (РКікіп) згідно з пунктом 5 цього додатка та з урахуванням вимог пунктів 92, 93 розділу IX Положення;
РКіуч встановлюється рівним нулю, якщо відсутні учасники небанківської фінансової групи, які відповідно до вимог Положення не увійшли до складу жодної підгрупи небанківської фінансової групи;
В - відвернення [сума вкладень (акції, частки, паї) учасників небанківської фінансової групи в статутний капітал інших учасників небанківської фінансової групи та інші фінансові інструменти участі в капіталі (включаючи додаткові внески акціонерів, субординований борг), що включаються до регулятивного капіталу учасника небанківської фінансової групи та які не були вирахувані під час розрахунку регулятивного капіталу відповідної підгрупи небанківської фінансової групи або учасників небанківської фінансової групи, якщо відповідної підгрупи небанківської фінансової групи немає].
Неодноразове врахування елементів капіталу під час розрахунку регулятивного капіталу небанківської фінансової групи, підгруп небанківської фінансової групи не допускається.
3. Регулятивний капітал страхової підгрупи небанківської фінансової групи [РК(сп)] розраховується за такою формулою:
де РК(сп) - регулятивний капітал страхової підгрупи;
РКіс - прийнятний регулятивний капітал i-го страховика - учасника страхової підгрупи, розрахований відповідно до вимог нормативно-правового акта Національного банку щодо визначення вимог до платоспроможності страховика та з урахуванням пункту 7 цього додатка.
4. Прийнятний регулятивний капітал страховика (РКіс), зареєстрованого за межами України, який є учасником національної небанківської фінансової групи, визначається з урахуванням вимог, установлених нормативно-правовим актом Національного банку щодо визначення вимог до платоспроможності страховика, та з урахуванням пункту 7 цього додатка.
5. Регулятивний капітал кредитно-інвестиційної підгрупи небанківської фінансової групи розраховується за такою формулою:
де РК(кіп) - регулятивний капітал кредитно-інвестиційної підгрупи;
РКікіп - регулятивний капітал i-го учасника кредитно-інвестиційної підгрупи - надавача фінансових послуг, для якого встановлені вимоги щодо визначення регулятивного капіталу, розрахований відповідно до вимог, установлених нормативно-правовими актами Національного банку, НКЦПФР, що регулюють діяльність такого учасника, та з урахуванням пункту 6 цього додатка;
Кіін - капітал i-го іншого учасника кредитно-інвестиційної підгрупи - надавача фінансових послуг, для якого не встановлені вимоги щодо визначення регулятивного капіталу, визначається за даними фінансової звітності такого учасника небанківської фінансової групи у звіті “Баланс (Звіт про фінансовий стан)” [підсумок за розділом I “Власний капітал”, зменшений на суму залишкової вартості нематеріальних активів (стаття 1000 розділу I “Необоротні активи”)], що складений з урахуванням вимог наказу № 73 та з урахуванням пункту 6 цього додатка.
6. Сума вкладень учасника підгрупи в статутний капітал та в інші фінансові інструменти участі в капіталі інших учасників цієї підгрупи (включаючи учасників інших, крім надавачів фінансових послуг) вираховується під час розрахунку капіталу (РКіс, Кісуп, РКіуч або Кіін) цього учасника підгрупи. Такі вкладення вираховуються за умови, якщо вони були включені (або не виключалися) під час розрахунку капіталу (РКіс, Кісуп, РКіуч або Кіін) цього учасника підгрупи відповідно до вимог до капіталу такого учасника на індивідуальній основі, установлених нормативно-правовими актами Національного банку, НКЦПФР.
7. Необхідний розмір регулятивного капіталу небанківської фінансової групи є сумою необхідних розмірів регулятивного капіталу кожного з учасників - надавачів фінансових послуг цієї групи (якщо підгруп не визначено) та/або страхової підгрупи (за наявності), та/або кредитно-інвестиційної підгрупи (за наявності), що розраховується з урахуванням пунктів 8-12 цього додатка.
8. Необхідний розмір регулятивного капіталу небанківської фінансової групи розраховується за такою формулою:
де НРК(нбфг) - необхідний розмір регулятивного капіталу небанківської фінансової групи;
НРК(сп) - необхідний розмір регулятивного капіталу страхової підгрупи. НРК(сп) встановлюється рівним нулю, якщо в складі небанківської фінансової групи не визначено страхової підгрупи;
НРК(кіп) - необхідний розмір регулятивного капіталу кредитно-інвестиційної підгрупи. НРК(кіп) встановлюється рівним нулю, якщо в складі небанківської фінансової групи не визначено кредитно-інвестиційної підгрупи;
НРКіуч - необхідний розмір регулятивного капіталу i-го учасника небанківської фінансової групи, в якій відповідно до вимог розділу V Положення не визначено підгрупу / підгрупи, (НРКіуч) визначається:
для страховика - відповідно до визначення капіталу платоспроможності страховика - учасника страхової підгрупи (КПіс) згідно з вимогами, установленими в пункті 9 цього додатка з урахуванням пункту 6 цього додатка;
для надавача фінансових послуг (крім страховика) - учасника небанківської фінансової групи - відповідно до пункту 12 цього додатка та з урахуванням пунктів 13, 14 цього додатка;
НРКіуч встановлюється рівним нулю, якщо відсутні учасники небанківської фінансової групи, які відповідно до вимог Положення не ввійшли до складу жодної підгрупи небанківської фінансової групи.
9. Необхідний розмір регулятивного капіталу страхової підгрупи небанківської фінансової групи визначається за такою формулою:
де НРК(сп) - необхідний розмір регулятивного капіталу страхової підгрупи;
КПіс - капітал платоспроможності i-го страховика - учасника страхової підгрупи, розрахований відповідно до вимог до платоспроможності страховика, установлених нормативно-правовим актом Національного банку, що визначає вимоги до платоспроможності страховика.
10. Капітал платоспроможності i-го страховика (КПіс), який зареєстрований за межами України та є учасником страхової підгрупи та/або національної небанківської фінансової групи, якщо страхової підгрупи немає, визначається з урахуванням пункту 9 цього додатка.
11. Сума вкладень учасника підгрупи в статутний капітал та в інші фінансові інструменти участі в капіталі інших учасників цієї підгрупи (включаючи учасників інших, крім надавачів фінансових послуг) вираховується під час розрахунку капіталу (РКіс, Кісуп, РКіуч або Кіін) цього учасника підгрупи. Такі вкладення вираховуються за умови, якщо вони були включені (або не виключалися) під час розрахунку капіталу (РКіс, Кісуп, РКіуч або Кіін) цього учасника підгрупи відповідно до вимог до капіталу такого учасника на індивідуальній основі, установлених нормативно-правовими актами Національного банку, НКЦПФР.
12. Необхідний розмір регулятивного капіталу кредитно-інвестиційної підгрупи небанківської фінансової групи є сумою необхідних (мінімальних) розмірів регулятивних капіталів надавачів фінансових послуг, що є учасниками підгрупи, які визначені відповідно до вимог (нормативів) щодо мінімального розміру регулятивного капіталу надавачів фінансових послуг, що є учасниками такої підгрупи, установлених нормативно-правовими актами Національного банку, НКЦПФР, що визначають пруденційні вимоги для надавачів фінансових послуг.
13. Для учасника кредитно-інвестиційної підгрупи, для якого вимог щодо необхідності дотримання розміру регулятивного капіталу нормативно-правовими актами Національного банку, НКЦПФР не встановлено, необхідний розмір регулятивного капіталу визначається як мінімальний розмір власного капіталу, установлений нормативно-правовими актами Національного банку, НКЦПФР, що визначають пруденційні вимоги для такого надавача фінансових послуг. Якщо вимог до власного капіталу таких надавачів фінансових послуг нормативно-правовими актами Національного банку, НКЦПФР не встановлено, то необхідний розмір регулятивного капіталу визначається як розмір мінімального статутного капіталу, встановлений законодавством України.
14. Необхідний розмір регулятивного капіталу надавача фінансових послуг (крім страховика), який зареєстрований за межами України та є учасником небанківської фінансової групи, визначається відповідно до пунктів 12, 13 цього додатка.
Додаток 15 |
Консолідований звіт
про фінансовий стан небанківської фінансової групи
Додаток 16 |
Консолідований звіт
про сукупний дохід, прибуток або збиток небанківської фінансової групи
Додаток 17 |
Консолідований звіт
про зміни у власному капіталі небанківської фінансової групи
Додаток 18 |
Консолідований звіт
про рух грошових коштів небанківської фінансової групи
Додаток 19 |
Звіт
про суттєві внутрішньогрупові операції
Додаток 20 |
Звіт
про регулятивний капітал небанківської фінансової групи
Додаток 21 |
Пояснювальна записка
до консолідованої звітності небанківської фінансової групи, включаючи інформацію про операції з пов’язаними з небанківською фінансовою групою особами
Додаток 22 |
Інформація
про діяльність небанківської фінансової групи