Про врегулювання діяльності учасників ринку небанківських фінансових послуг, небанківських фінансових груп, учасників платіжного ринку, колекторських компаній та юридичних осіб, які отримали ліцензію на надання банкам послуг з інкасації
{Із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку
№ 61 від 23.03.2022
№ 66 від 30.03.2022
№ 77 від 20.04.2022
№ 97 від 10.05.2022
№ 153 від 21.07.2022
№ 160 від 27.07.2022
№ 165 від 29.07.2022
№ 177 від 12.08.2022
№ 179 від 12.08.2022
№ 195 від 29.08.2022
№ 225 від 31.10.2022
№ 247 від 22.12.2022
№ 8 від 15.02.2023
№ 9 від 16.02.2023
№ 15 від 02.03.2023
№ 59 від 05.05.2023
№ 132 від 18.10.2023
№ 154 від 28.11.2023}
Відповідно до статей 7, 15, 551 Закону України “Про Національний банк України”, статей 19, 21, 28 Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг”, статті 36 Закону України “Про страхування”, статті 26 Закону України “Про кредитні спілки”, статей 9, 10 та 12 Закону України “Про платіжні системи та переказ коштів в Україні”, Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, Закону України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні”», Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, з метою забезпечення безпеки та фінансової стабільності фінансової системи, запобігання кризовим явищам у період запровадження воєнного стану та мінімізації негативного впливу наслідків військової агресії Російської Федерації проти України Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Поширити вимоги цієї постанови на:
1) учасників ринку небанківських фінансових послуг, нагляд за діяльністю яких здійснює Національний банк України (далі - учасники ринку небанківських фінансових послуг):
небанківські фінансові установи;
юридичних осіб, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги;
осіб, що надають посередницькі послуги на ринках фінансових послуг;
фізичних осіб-підприємців, які надають фінансові послуги;
постійні представництва у формі філій іноземних страхових компаній, які одержали в установленому порядку ліцензію на здійснення страхової діяльності;
2) небанківські фінансові групи, нагляд на консолідованій основі за якими здійснює Національний банк України (далі - Національний банк);
3) платіжні організації платіжних систем, учасників-резидентів платіжних систем;
{Підпункт 3 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 225 від 31.10.2022}
31) операторів платіжних систем, технологічних операторів платіжних послуг;
{Пункт 1 доповнено новим підпунктом 31 згідно з Постановою Національного банку № 225 від 31.10.2022}
5) юридичних осіб, які отримали ліцензію Національного банку на надання банкам послуг з інкасації;
6) комерційних агентів, залучених для надання фінансових платіжних послуг;
{Пункт 1 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 225 від 31.10.2022}
7) небанківських надавачів платіжних послуг, визначених Законом України "Про платіжні послуги" (крім надавачів нефінансових платіжних послуг), надавачів обмежених платіжних послуг.
{Пункт 1 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 225 від 31.10.2022}
11. Вимоги цієї постанови поширюються на банки, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, які є надавачами платіжних послуг, у випадках, визначених цією постановою.
{Постанову доповнено новим пунктом 11 згідно з Постановою Національного банку № 225 від 31.10.2022}
12. Вимоги пункту 19 цієї постанови поширюються на осіб, які подають до Національного банку документи в межах процедур, визначених нормативно-правовими актами Національного банку, зазначеними в додатку до цієї постанови.
{Постанову доповнено новим пунктом 12 згідно з Постановою Національного банку № 8 від 15.02.2023}
13. Положення підпунктів 1, 3-5 пункту 2, абзаців першого та третього пункту 20 цієї постанови не застосовуються до осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, які після набрання чинності Законом України від 27 липня 2022 року № 2463-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей діяльності фінансового сектору у зв’язку із введенням воєнного стану в Україні” (далі - Закон) змінили своє місцезнаходження і їхнім новим місцезнаходженням стали населені пункти територіальних громад, уключені до пунктів 2, 3 розділу I та розділу II Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004 (зі змінами), за умови, що стосовно відповідного населеного пункту не визначено дати завершення бойових дій/дати завершення тимчасової окупації (далі - Перелік).
{Постанову доповнено новим пунктом 13 згідно з Постановою Національного банку № 8 від 15.02.2023; в редакції Постанови Національного банку № 132 від 18.10.2023}
14. Положення пункту 13 цієї постанови не поширюються на осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, які до дати включення відповідного населеного пункту територіальної громади до Переліку змінили місцезнаходження.
{Постанову доповнено новим пунктом 14 згідно з Постановою Національного банку № 8 від 15.02.2023; із змінами. внесеними згідно з Постановою національного банку № 132 від 18.10.2023}
2. Національний банк не застосовує до осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, заходів впливу за:
1) неподання, несвоєчасне подання звітності, установленої Правилами складання та подання звітності учасниками ринку небанківських фінансових послуг до Національного банку України, затвердженими постановою Правління Національного банку України від 25 листопада 2021 року № 123 (далі - Правила № 123), а також іншої інформації та/або документів, яку/які станом на день набрання чинності Законом ці особи зобов’язані були подати до Національного банку відповідно до вимог, установлених законодавством України, включаючи подання інформації та/або документів на запит або вимогу Національного банку, строк подання якої/яких не сплинув на дату набрання чинності Законом, за умови, що такі порушення усунені протягом 60 календарних днів із дня набрання чинності Законом або допущені особами, місцезнаходженням яких є населені пункти територіальних громад, уключені до Переліку, у період перебування територіальної громади в Переліку та протягом трьох місяців із дня їх виключення з/внесення змін до Переліку в частині визначення/зміни дати завершення бойових дій/тимчасової окупації у відповідному населеному пункті територіальної громади;
{Підпункт 1 пункту 2 в редакції Постанов Національного банку № 8 від15.02.2023, № 132 від 18.10.2023}
2) порушення строків подання фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності за 2021 рік, проміжної фінансової звітності та проміжної консолідованої фінансової звітності за 2022 рік, фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності за 2022 рік, проміжної фінансової звітності та проміжної консолідованої фінансової звітності за 2023 рік, складених на основі таксономії фінансової звітності за міжнародними стандартами в єдиному електронному форматі, до центру збору фінансової звітності, операційне управління яким здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку;
{Підпункт 2 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 59 від 05.05.2023}
3) порушення вимоги щодо наявності власного капіталу, визначеної в пункті 162 глави 15 розділу II Положення про ліцензування та реєстрацію надавачів фінансових послуг та умови провадження ними діяльності з надання фінансових послуг, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 24 грудня 2021 року № 153 (зі змінами) (далі - Положення про ліцензування та реєстрацію), за умови, що такі порушення були допущені особами, місцезнаходженням яких є населені пункти територіальних громад, уключені до Переліку, у період перебування територіальної громади в Переліку та протягом трьох місяців з дня їх виключення з/внесення змін до Переліку в частині визначення/зміни дати завершення бойових дій/тимчасової окупації у відповідному населеному пункті територіальної громади;
{Підпункт 3 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 8 від 15.02.2023, № 132 від 18.10.2023}
4) порушення вимог щодо подання до Національного банку документів та інформації, визначених постановою Правління Національного банку України від 24 грудня 2021 року № 153 “Про затвердження Положення про ліцензування та реєстрацію надавачів фінансових послуг та умови провадження ними діяльності з надання фінансових послуг” (зі змінами) (далі - Постанова № 153), постановою Правління Національного банку України від 12 серпня 2022 року № 177 “Про особливості застосування процедур реєстрації та ліцензування учасників ринку небанківських фінансових послуг у період дії воєнного стану та внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 06 березня 2022 року № 39” (зі змінами) (далі - Постанова № 177), Положенням про ліцензування та реєстрацію, за умови, що такі порушення допущені:
до 17 серпня 2022 року та усунені протягом 60 календарних днів із цієї дати;
після 17 серпня 2022 року особами, місцезнаходженням яких є населені пункти територіальних громад, уключені до Переліку, у період перебування територіальної громади в Переліку та протягом трьох місяців з дня їх виключення з/внесення змін до Переліку в частині визначення/зміни дати завершення бойових дій/тимчасової окупації у відповідному населеному пункті територіальної громади;
{Абзац третій підпункту 4 пункту 2 в редакції Постанови Національного банку № 132 від 18.10.2023}
станом на день набрання чинності Законом України від 04 листопада 2022 року № 2736-IX “Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту фінансової системи України від дій держави, що здійснює збройну агресію проти України, та адаптації законодавства України до окремих стандартів Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) і вимог Директиви ЄС 2018/843” (далі - Закон про захист фінансової системи) особами, зазначеними в пункті 1 цієї постанови, які після набрання чинності Законом змінили своє місцезнаходження і їхнім новим місцезнаходженням стали населені пункти територіальних громад, уключені до Переліку (далі - особи, які змінили своє місцезнаходження), та усунені ними протягом 60 календарних днів із дня набрання чинності Законом про захист фінансової системи;
{Абзац четвертий підпункту 4 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 132 від 18.10.2023}
{Підпункт 4 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 225 від 31.10.2022; в редакції Постанови Національного банку № 8 від 15.02.2023}
5) порушення вимог щодо подання до Національного банку документів та інформації, визначених нормативно-правовими актами Національного банку, зазначеними в додатку до цієї постанови, за умови, що такі порушення допущені:
{Абзац перший підпункту 5 пункту 2 в редакції Постанови Національного банку № 132 від 18.10.2023}
до 17 серпня 2022 року та усунені протягом 60 календарних днів із цієї дати;
після 17 серпня 2022 року особами, місцезнаходженням яких є населені пункти територіальних громад, уключені до Переліку, у період перебування територіальної громади в Переліку та протягом трьох місяців з дня їх виключення з/внесення змін до Переліку в частині визначення/зміни дати завершення бойових дій/тимчасової окупації у відповідному населеному пункті територіальної громади.
{Абзац третій підпункту 5 пункту 2 в редакції Постанови Національного банку № 132 від 18.10.2023}
станом на день набрання чинності Законом про захист фінансової системи особами, які змінили своє місцезнаходження, та усунені ними протягом 60 календарних днів із дня набрання чинності Законом про захист фінансової системи;
{Підпункт 5 пункту 2 в редакції Постанови Національного банку № 8 від 15.02.2023}
6) неподання звітності, установленої Правилами № 123, а також іншої інформації та/або документів, яку/які станом на день набрання чинності Законом про захист фінансової системи особи, які змінили своє місцезнаходження, зобов’язані були подати до Національного банку відповідно до вимог, установлених законодавством України, включаючи подання інформації та/або документів на запит або вимогу Національного банку, строк подання якої/яких не сплинув станом на день набрання чинності Законом про захист фінансової системи, за умови, що такі порушення допущені особами, які змінили своє місцезнаходження, та усунені ними протягом 60 календарних днів із дня набрання чинності Законом про захист фінансової системи.
{Пункт 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 8 від 15.02.2023}
{Пункт 2 в редакції Постанови Національного банку № 195 від 29.08.2022}
21. Національний банк не складає документа, в якому зафіксовано правопорушення, у разі неподання чи несвоєчасного подання звітності, інформації чи документів, визначених у підпунктах 1, 4, 5 пункту 2 цієї постанови, особами, місцезнаходженням яких є населені пункти територіальних громад, уключені до Переліку (крім осіб, які змінили своє місцезнаходження).
{Постанову доповнено новим пунктом 21 згідно з Постановою Національного банку № 8 від 15.02.2023; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 132 від 18.10.2023}
3. Національний банк протягом дії воєнного стану в Україні не складає документа, в якому зафіксовано правопорушення, та не застосовує до страховиків заходів впливу за порушення нормативу якості активів, установленого Положенням про обов'язкові критерії і нормативи достатності капіталу та платоспроможності, ліквідності, прибутковості, якості активів та ризиковості операцій страховика, затвердженим розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, від 07 червня 2018 року № 850, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06 липня 2018 року за № 782/32234 (зі змінами) (далі - Положення № 850).
{Пункт 3 в редакції Постанови Національного банку № 179 від 12.08.2022; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 8 від 15.02.2023}
31. Національний банк протягом дії цієї постанови за порушення обов’язкових критеріїв і нормативів достатності капіталу та платоспроможності, ліквідності, прибутковості, ризиковості операцій страховика, установлених Положенням № 850, не складає документа, в якому зафіксовано правопорушення, та не застосовує заходів впливу за такі порушення, якщо порушення спричинене:
1) виключенням з прийнятних активів нерухомого майна, придбаного до 24 лютого 2022 року та втраченого, пошкодженого або знищеного внаслідок негативного впливу військової агресії Російської Федерації проти України та/або розташованого на території населених пунктів територіальних громад, уключених до Переліку; та/або
{Підпункт 1 пункту 31 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 132 від 18.10.2023}
2) зміною справедливої вартості облігацій внутрішньої державної позики та облігацій зовнішньої державної позики, що належать страховикові, за умови, що право власності страховика на такі облігації підтверджено документально відповідно до законодавства України, а також зміною справедливої вартості дебіторської заборгованості за нарахованими відсотками за такими облігаціями.
{Постанову доповнено новим пунктом 31 згідно з Постановою Національного банку № 179 від 12.08.2022; в редакції Постанови Національного банку № 8 від 15.02.2023}
32. Визначити такі особливості застосування страховиками Положення № 850 протягом дії цієї постанови:
1) до нормативу ризиковості операцій страховика включаються прийнятні активи у вигляді грошових коштів на поточних рахунках, банківських вкладів (депозитів) та коштів на рахунках умовного зберігання (ескроу) у загальному розмірі разом не більше 90 відсотків страхових резервів (за винятком коштів у розмірі резерву заявлених, але не врегульованих збитків, або резерву заявлених, але не виплачених збитків), із них банківські вклади (депозити) у банківських металах - не більше 15 відсотків страхових резервів;
2) до нормативу ризиковості операцій страховика включаються прийнятні активи, зазначені в підпункті 1 пункту 32 цієї постанови, розміщені в одному банку, у розмірі не більше 30 відсотків страхових резервів;
3) до нормативу ризиковості операцій страховика включаються в повному обсязі прийнятні активи, зазначені в підпункті 1 пункту 32 цієї постанови, якими представлені кошти резерву заявлених, але не врегульованих збитків, або кошти резерву заявлених, але не виплачених збитків;
4) із 31 березня 2023 року розрахунок активів, включаючи відстрочені аквізиційні витрати, та зобов’язань, включаючи страхові резерви, для визначення нормативного обсягу активів та величини прийнятних активів із метою дотримання нормативів платоспроможності та достатності капіталу, платоспроможності та достатності капіталу власника істотної участі, ризиковості операцій, якості активів здійснюється відповідно до реєстру показників звітності учасників ринку небанківських фінансових послуг, установлених Правилами № 123.
Страховик для застосування абзацу першого підпункту 4 пункту 32 цієї постанови для визначення нормативного обсягу активів визначає:
зобов’язання, крім страхових резервів, відстрочені аквізиційні витрати - за показниками звітності, встановленими в реєстрі показників (основні складові) у рядках 1-100 додатка 1 до Правил № 123;
страхові резерви - за показниками звітності, встановленими в реєстрі показників (основні складові) у рядках 1068-1078 додатка 1 до Правил № 123.
Страховик для застосування абзацу першого підпункту 4 пункту 32 цієї постанови для визначення величини прийнятних активів використовує показники звітності, встановлені в реєстрі показників (основні складові) у рядках 1176-1205 додатка 1 до Правил № 123;
5) із 30 червня 2023 року для страховика, що здійснює страхування життя, до нормативу платоспроможності та достатності капіталу та нормативу ризиковості операцій страховика уключаються прийнятні активи у вигляді нерухомого майна, якщо таким нерухомим майном відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” є:
житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові і нежитлові приміщення, щодо яких страховиком здійснено державну реєстрацію прав власності на таке нерухоме майно відповідно до законодавства України;
земельні ділянки, щодо яких страховиком здійснено державну реєстрацію прав власності на таке нерухоме майно відповідно до законодавства України, на яких розташовані (розміщені) житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові і нежитлові приміщення, які використовуються страховиком під час здійснення діяльності, визначеної частиною п’ятнадцятою статті 2 Закону України “Про страхування”;
6) із 30 червня 2023 року для страховика, що здійснює страхування інше, ніж страхування життя, до нормативу платоспроможності та достатності капіталу і нормативу ризиковості операцій страховика уключаються прийнятні активи у вигляді нерухомого майна, якщо таким нерухомим майном є:
будівлі та споруди (крім тих, що належать до житлових), а також їх окремі частини, нежитлові приміщення, щодо яких страховиком здійснено державну реєстрацію прав власності на таке нерухоме майно відповідно до законодавства України;
земельні ділянки, щодо яких страховиком здійснено державну реєстрацію прав власності на таке нерухоме майно відповідно до законодавства України, на яких розташовані (розміщені) будівлі та споруди (крім тих, що належать до житлових), а також їх окремі частини, нежитлові приміщення, які використовуються страховиком під час здійснення діяльності, визначеної частиною п’ятнадцятою статті 2 Закону України “Про страхування”;
7) із 30 червня 2023 року активи, що зареєстровані та/або перебувають у населених пунктах територіальних громад, уключених до Переліку, не включаються страховиком до суми прийнятних активів.
{Підпункт 7 пункту 32 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 132 від 18.10.2023}
{Постанову доповнено новим пунктом 32 згідно з Постановою Національного банку № 179 від 12.08.2022; в редакції Постанови Національного банку № 8 від 15.02.2023}
4. Національний банк не складає документ, в якому зафіксовано правопорушення, та не застосовує до кредитних спілок заходів впливу:
1) за порушення обов’язкових фінансових нормативів та вимог, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами кредитних спілок, установлених Положенням про обов’язкові фінансові нормативи та вимоги, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами кредитних спілок, затвердженим розпорядженням Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг, від 19 вересня 2019 року № 1840, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 листопада 2019 року за № 1186/34157 (далі - Положення № 1840), за умови, що місцезнаходженням таких кредитних спілок є населені пункти територіальних громад, уключені до Переліку, у період перебування територіальної громади в Переліку та протягом трьох місяців з дня їх виключення з/внесення змін до Переліку в частині визначення/зміни дати завершення бойових дій/тимчасової окупації у відповідному населеному пункті територіальної громади;
2) визначених у пунктах 1-5, 7-8 частини першої статті 40 Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг”, за порушення обов’язкових фінансових нормативів та вимог, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами кредитних спілок, установлених у Положенні № 1840, за умови, що такі порушення:
спричинені негативним впливом військової агресії Російської Федерації проти України на діяльність кредитної спілки;
вчинені кредитними спілками, місцезнаходженням яких є населені пункти територіальних громад, які не включені до Переліку;
3) якщо вони не провели чергових загальних зборів членів кредитної спілки за підсумками 2021 та 2022 року.
{Пункт 4 в редакції Постанови Національного банку № 132 від 18.10.2023}
{Пункт 5 виключено на підставі Постанови Національного банку № 179 від 12.08.2022}
{Пункт 6 виключено на підставі Постанови Національного банку № 179 від 12.08.2022}
{Пункт 7 виключено на підставі Постанови Національного банку № 179 від 12.08.2022}
{Пункт 8 виключено на підставі Постанови Національного банку № 179 від 12.08.2022}
9. Страховик, на якого поширюються вимоги пунктів 2, 3 цієї постанови, зобов’язаний дотримуватись обмежень, а саме не здійснювати:
1) виплати бонусів, премій та інших додаткових матеріальних винагород керівникам страховика, крім виплат, які є фіксованими складовими винагороди;
2) виплати дивідендів акціонерам/учасникам, крім виплати дивідендів за привілейованими акціями;
3) операцій, які можуть призвести до невиконання нормативів платоспроможності та достатності капіталу та/або нормативу ризиковості операцій.
{Пункт 91 виключено на підставі Постанови Національного банку № 247 від 22.12.2022}
10. Кредитна спілка, на яку поширюються вимоги пунктів 2, 4 цієї постанови, зобов’язана дотримуватись обмежень, а саме:
1) не здійснювати заміни забезпечення за кредитними договорами, якщо така заміна призводить до збільшення розміру резерву забезпечення покриття втрат від неповернених позичок за таким кредитним договором;
2) не здійснювати виплати бонусів, премій та інших додаткових матеріальних винагород керівникам кредитної спілки, крім виплат, які є фіксованими складовими винагороди;
3) не здійснювати збільшення обсягів капітальних інвестицій за основними засобами та нематеріальними активами, які забезпечують діяльність кредитної спілки, але не дають доходу, крім нерухомого майна, що перейшло у власність кредитної спілки на підставі реалізації прав заставодержателя відповідно до умов договору застави;
4) дотримуватися вимог пункту 16 цієї постанови.
11. Небанківська фінансова установа, яка отримала ліцензію на провадження господарської діяльності з надання гарантій та допустила порушення обов'язкових фінансових нормативів та вимог, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами, установлених Положенням про обов'язкові фінансові нормативи та вимоги, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами фінансових установ, що отримали ліцензію на здійснення господарської діяльності з надання гарантій та поручительств, затвердженим розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, від 30 травня 2019 року № 980, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15 жовтня 2019 року за № 1113/34084, зобов’язана дотримуватись обмежень, а саме не здійснювати виплати бонусів, премій та інших додаткових матеріальних винагород керівникам небанківської фінансової установи, крім виплат, які є фіксованими складовими винагороди, а також дотримуватися вимог пункту 17 цієї постанови.
{Пункт 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 195 від 29.08.2022}
111. Страховик або кредитна спілка, що порушив/порушила зобов'язання за діючими договорами про надання фінансових послуг, протягом дії воєнного стану в Україні повинен/повинна письмово повідомити Національний банк про порушення таких зобов'язань протягом трьох робочих днів із дати такого порушення і надати перелік заходів (із зазначенням строків) щодо приведення своєї діяльності у відповідність до вимог законодавства та усунення порушень виконання зобов'язань за договорами про надання фінансових послуг.
{Постанову доповнено новим пунктом 111 згідно з Постановою Національного банку № 179 від 12.08.2022; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 8 від 15.02.2023}
12. Національний банк має право прийняти рішення про застосування до особи, зазначеної в пункті 1 цієї постанови, відповідальної особи небанківської фінансової групи, інших учасників небанківської фінансової групи заходів впливу в разі невиконання вимог цієї постанови.
{Пункт 12 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 195 від 29.08.2022}
121. Національний банк для цілей складання річного плану проведення інспекційних перевірок на 2023 рік:
1) під час визначення рівня суспільної важливості учасників ринку небанківських фінансових послуг ураховує результати оцінювання, проведеного Національним банком із 01 жовтня 2020 року до 30 вересня 2021 року;
2) під час оцінки ступеню ризику керується висновками щодо фактів, подій, обставин, осіб, що ґрунтуються на професійному судженні Національного банку під час здійснення нагляду за діяльністю на ринках небанківських фінансових послуг, з урахуванням практичного застосування законодавства України про регулювання діяльності з надання фінансових послуг, практичного застосування законодавства України про захист прав споживачів фінансових послуг, а також законодавства України, яке діє в період запровадження воєнного стану та після його припинення або скасування.
{Постанову доповнено новим пунктом 121 згідно з Постановою Національного банку № 179 від 12.08.2022}
13. Кредитні спілки мають право не видавати:
1) внески (вклади) за договорами про залучення строкового внеску (вкладу) та нараховані проценти за цими внесками (вкладами) до закінчення строку їх дії;
2) додаткові пайові внески членам кредитної спілки в разі звернення про їх видачу.
14. Кредитні спілки обмежують видачу готівкових грошових коштів у національній валюті України в обсязі не більше 100000 грн кожному члену кредитної спілки на добу.
15. Кредитні спілки мають право встановлювати граничну суму видачі готівкових грошових коштів у національній валюті України на добу на кожного члена кредитної спілки за умови дотримання обмеження, передбаченого в пункті 14 цієї постанови.
16. Кредитним спілкам заборонити:
1) здійснення операцій із пов’язаними з кредитною спілкою особами в частині укладання нових кредитних договорів, укладання договорів про внесення змін до кредитних договорів щодо збільшення сум кредиту;
{Підпункт 1 пункту 16 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 97 від 10.05.2022}
2) дострокове повернення внесків (вкладів) членам кредитної спілки, які є пов’язаними з кредитною спілкою особами, за договорами про залучення строкового внеску (вкладу) та нараховані проценти за цими внесками (вкладами) до закінчення строку їх дії;
3) видачу додаткових пайових внесків членам кредитної спілки, які є пов’язаними з кредитною спілкою особами, у разі звернення про їх видачу;
4) здійснювати розподіл нерозподіленого прибутку в будь-якій формі (уключаючи на пайові внески у вигляді процентів), крім спрямування такого прибутку на збільшення резервного капіталу.
161. Кредитна спілка під час застосування вимог розділу VI Положення № 1840 під час визначення кількості днів прострочення за простроченими договорами кредиту відповідно до пункту 4 розділу VI Положення № 1840 не враховує період з 28 лютого 2022 року до 31 серпня 2022 року.
{Абзац перший пункту 161 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 179 від 12.08.2022}
Кредитна спілка продовжує відлік кількості календарних днів прострочення за простроченими договорами кредиту відповідно до пункту 4 розділу VI Положення № 1840 із 01 вересня 2022 року з урахуванням кількості прострочених календарних днів, що мали місце станом на 28 лютого 2022 року.
{Абзац другий пункту 161 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 179 від 12.08.2022}
Кредитна спілка під час застосування вимог розділу VI Положення № 1840 визначає рівень простроченості договору кредиту відповідно до нових умов договору кредиту, пов'язаних із реструктуризацією зобов'язань за таким договором кредиту, за одночасного дотримання таких умов:
{Пункт 161 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 97 від 10.05.2022}
1) продовжено строк дії договору кредиту, який не був простроченим станом на 23 лютого 2022 року, або кредит було видано протягом дії воєнного стану, та/або внесено зміни до графіка погашення такого кредиту;
{Пункт 161 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 97 від 10.05.2022; в редакції Постанови Національного банку № 132 від 18.10.2023}
2) умови реструктуризації передбачають сплату основної суми кредиту та процентів щомісяця;
{Пункт 161 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 97 від 10.05.2022; в редакції Постанови Національного банку № 132 від 18.10.2023}
3) кредитна спілка на підставі заяви позичальника прийняла обґрунтоване рішення, що відображено в рішенні кредитного комітету, про необхідність реструктуризації зобов'язань за договором кредиту, спричиненої фінансовими труднощами позичальника внаслідок військової агресії російської федерації проти України;
{Пункт 161 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 97 від 10.05.2022}
4) кредитна спілка здійснила реструктуризацію зобов'язань за договором кредиту в період дії воєнного стану.
{Пункт 161 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 97 від 10.05.2022}
{Постанову доповнено новим пунктом 161 згідно з Постановою Національного банку № 61 від 23.03.2022}
17. Небанківським фінансовим установам, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з надання гарантій, заборонити здійснення операцій із пов’язаними особами в частині укладання нових договорів про надання гарантій, укладання договорів про внесення змін до договорів про надання гарантій щодо збільшення строків користування гарантією та/або збільшення розміру гарантії.
18. Визначити такі особливості застосування Положення про ліцензування та реєстрацію:
1) строк розгляду інформації та пакетів документів, поданих до 24 лютого 2022 року в межах процедур, визначених Положенням про ліцензування та реєстрацію, зупиняється з 24 лютого 2022 року та поновлюється з наступного робочого дня після дня припинення або скасування воєнного стану в Україні без повідомлення про це заявника;
{Підпункт 1 пункту 18 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 66 від 30.03.2022}
2) строк розгляду інформації та пакетів документів (крім пакета документів, передбаченого в пунктах 183, 1810, 1811 цієї постанови), поданих починаючи з 24 лютого 2022 року до дня припинення або скасування воєнного стану в Україні в межах процедур, визначених Положенням про ліцензування та реєстрацію, розпочинає перебіг з першого робочого дня, наступного за днем припинення або скасування воєнного стану в Україні, без повідомлення про це заявника;
{Підпункт 2 пункту 18 із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 66 від 30.03.2022, № 160 від 27.07.2022, № 225 від 31.10.2022}
3) голова правління (одноосібний виконавчий орган), голова та члени наглядової ради, головний бухгалтер об’єднаної кредитної спілки, страховика, призначені після 01 січня 2022 року, вступають на посаду до отримання погодження з боку Національного банку. Документи щодо погодження таких осіб, які були обрані/призначені до 17 серпня 2022 року, подаються до Національного банку протягом 60 календарних днів із цієї дати. Документи щодо погодження таких осіб, які були обрані/призначені після 17 серпня 2022 року, подаються до Національного банку протягом місяця після призначення / обрання / вступу на посаду;
{Підпункт 3 пункту 18 із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 66 від 30.03.2022, № 179 від 12.08.2022, № 195 від 29.08.2022}
{Підпункт 4 пункту 18 виключено на підставі Постанови Національного банку № 179 від 12.08.2022}
5) особа, яка після 01 січня 2022 року та до 17 серпня 2022 року набула істотної участі в страховику або збільшила свою істотну участь до рівня, визначеного в пункті 205 глави 22 розділу III Положення про ліцензування та реєстрацію, має право протягом 60 календарних днів із 17 серпня 2022 року та під час розгляду Національним банком відповідного пакета документів користуватися правом голосу придбаних акцій (часток) та брати участь в управлінні страховиком. Документи щодо погодження таких осіб подаються до Національного банку протягом 60 календарних днів із 17 серпня 2022 року;
{Підпункт 5 пункту 18 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 66 від 30.03.2022; в редакції Постанови Національного банку № 179 від 12.08.2022; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 195 від 29.08.2022}
{Підпункт 6 пункту 18 виключено на підставі Постанови Національного банку № 179 від 12.08.2022}
{Підпункт 7 пункту 18 виключено на підставі Постанови Національного банку № 179 від 12.08.2022}
{Підпункт 8 пункту 18 виключено на підставі Постанови Національного банку № 179 від 12.08.2022}
{Підпункт 9 пункту 18 виключено на підставі Постанови Національного банку № 179 від 12.08.2022}
{Підпункт 10 пункту 18 виключено на підставі Постанови Національного банку № 179 від 12.08.2022}
11) об'єднана кредитна спілка/страховик на період воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування має право покладати на особу або різних осіб виконання обов'язків керівника, головного бухгалтера об'єднаної кредитної спілки/страховика, які були призвані або прийняті на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Служби безпеки України або органів і підрозділів цивільного захисту та територіальної оборони, без урахування вимог пункту 448 глави 54 розділу IX Положення про ліцензування та реєстрацію;
{Пункт 18 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 225 від 31.10.2022}
12) Національний банк не застосовує ознаку небездоганної ділової репутації, визначену в підпункті 2 пункту 225 глави 25 розділу IV Положення про ліцензування та реєстрацію, до фізичної особи, яка під час дії воєнного стану в Україні:
та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування виконує/виконувала обов'язки керівника, головного бухгалтера фінансової установи або керівника підрозділу внутрішнього аудиту фінансової установи, які були призвані або прийняті на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Служби безпеки України або органів і підрозділів цивільного захисту та територіальної оборони або
займає/займала посаду, або виконувала обов'язки за посадою керівника, головного бухгалтера фінансової установи та якій нормативно-правовими актами Національного банку було надано право подати до Національного банку документи щодо погодження на таку посаду після припинення або скасування воєнного стану в Україні або в інший строк, ніж той, що передбачений Положенням про ліцензування та реєстрацію;
{Пункт 18 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 225 від 31.10.2022}
13) Національний банк не застосовує до особи ознаку небездоганної ділової репутації, визначену в підпункті 3 пункту 229 глави 26 розділу IV Положення про ліцензування та реєстрацію, пов'язану з порушенням (невиконанням або неналежним виконанням) особою зобов'язань фінансового характеру у зв'язку з дією обмежень на здійснення транскордонних переказів валютних цінностей з України, установлених у пункті 14 постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18 "Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану"(зі змінами);
{Пункт 18 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 225 від 31.10.2022}
14) фізична або юридична особа, щодо якої є ознака небездоганної ділової репутації, визначена в підпункті 7 пункту 223 глави 25 або підпункті 5 пункту 228 глави 26 розділу IV Положення про ліцензування та реєстрацію, не має права подавати до Національного банку клопотання про незастосування до неї ознаки небездоганної ділової репутації відповідно до пункту 2391 глави 29 розділу IV Положення про ліцензування та реєстрацію;
{Пункт 18 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 9 від 16.02.2023}
15) юридична особа, щодо якої наявні ознаки небездоганної ділової репутації, визначені у главі 26 розділу IV Положення про ліцензування та реєстрацію, пов’язані з наявністю в її керівника та/або власника істотної участі в цій особі ознаки небездоганної ділової репутації, визначеної в підпункті 7 пункту 223 глави 25 або в підпункті 5 пункту 228 глави 26 розділу IV Положення про ліцензування та реєстрацію, не має права подавати до Національного банку клопотання про незастосування до неї такої ознаки небездоганної ділової репутації відповідно до пункту 239 глави 29 розділу IV Положення про ліцензування та реєстрацію;
{Пункт 18 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 9 від 16.02.2023}
16) страховик, який має діючу ліцензію на здійснення страхової діяльності, для отримання ліцензії (ліцензій) на новий вид страхування замість документів, визначених у підпунктах 5-7 пункту 400 глави 48 розділу VII Положення про ліцензування та реєстрацію, подає до Національного банку такі документи:
звітність, визначену в Правилах № 123, станом на останню звітну дату, що передує даті звернення такого страховика до Національного банку для отримання ліцензії (ліцензій) на новий вид страхування.
У пояснювальній записці до звітності страховика, крім інформації, визначеної в Правилах № 123, додатково надається інформація про дебіторську заборгованість, включаючи інформацію про сторони та суму операцій, строки та умови погашення дебіторської заборгованості, інформацію про наявність забезпечення і характер відшкодування, яке надаватиметься під час погашення, якщо за даними такої звітності дебіторська заборгованість страховика становить більше ніж 10 відсотків суми активів страховика.
У пояснювальній записці до звітності страховика додатково надається інформація про інвестиції, цільове призначення інвестицій, об'єкт та суму інвестицій, якщо за даними такої звітності фінансові інвестиції страховика становлять більше ніж 10 відсотків суми активів страховика;
оригінал звіту про надання впевненості щодо звітних даних страховика станом на останню звітну дату, що передує даті звернення такого страховика до Національного банку для отримання ліцензії (ліцензій) на новий вид страхування, складених згідно з Правилами № 123, підготовлений суб'єктом аудиторської діяльності відповідно до міжнародних стандартів аудиту, який згідно із Законом України "Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність" має право проводити обов'язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес.
Звітність, визначена в Правилах № 123, подається в порядку, установленому в Правилах № 123.
Звіт про надання впевненості щодо звітних даних страховика подається в один із способів, визначених у пункті 20 глави 2 розділу I Положення про ліцензування та реєстрацію.
{Пункт 18 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 59 від 05.05.2023}
181. Кредитна спілка під час дії воєнного стану в Україні має право скористатися особливим порядком відкликання (анулювання) усіх ліцензій на провадження діяльності з надання фінансових послуг (далі - ліцензії) та виключення відомостей про кредитну спілку з Державного реєстру фінансових установ (далі - Реєстр), передбаченим у пунктах 182-188 цієї постанови.
{Постанову доповнено новим пунктом 181 згідно з Постановою Національного банку № 160 від 27.07.2022; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 225 від 31.10.2022}
182. Кредитна спілка, яка не має зобов'язань за договорами про залучення внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, має право звернутися до Національного банку із заявою про відкликання (анулювання) ліцензій та виключення відомостей про кредитну спілку з Реєстру.
Національний банк має право прийняти рішення про відкликання (анулювання) ліцензій та виключення відомостей про кредитну спілку з Реєстру або про відмову у відкликанні (анулюванні) ліцензій та виключенні відомостей про кредитну спілку з Реєстру в разі отримання від кредитної спілки передбачених у пункті 183 цієї постанови документів для відкликання (анулювання) ліцензій та виключення відомостей про кредитну спілку з Реєстру [рішення приймає Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг (далі - Комітет з питань нагляду)].
{Постанову доповнено новим пунктом 182 згідно з Постановою Національного банку № 160 від 27.07.2022}
183. Кредитна спілка для відкликання (анулювання) ліцензій та виключення відомостей про кредитну спілку з Реєстру подає в один із способів, визначених у пункті 20 глави 2 розділу І Положення про ліцензування та реєстрацію, до Національного банку:
1) заяву про відкликання (анулювання) ліцензій та виключення відомостей про кредитну спілку з Реєстру в довільній формі, підписану головою правління або іншим уповноваженим представником кредитної спілки;
2) документ, що підтверджує повноваження уповноваженого представника на подання та підписання документів від імені кредитної спілки, якщо заява підписана не головою правління кредитної спілки;
3) копію рішення спостережної ради кредитної спілки про припинення діяльності з надання фінансових послуг, що ліцензуються, та про затвердження плану виходу з ринку фінансових послуг;
4) план виходу з ринку фінансових послуг, затверджений рішенням спостережної ради кредитної спілки;
5) звітність, установлену Правилами № 123, на останню звітну дату, що передує дню подання кредитною спілкою до Національного банку заяви про відкликання (анулювання) ліцензій та виключення відомостей про кредитну спілку з Реєстру (якщо така звітність не була подана до Національного банку раніше).
{Підпункт 5 пункту 183 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 179 від 12.08.2022}
План виходу з ринку фінансових послуг повинен містити інформацію про строк ініціювання процедури ліквідації кредитної спілки після припинення або скасування воєнного стану в Україні та детальний опис заходів щодо виконання зобов'язань за договорами кредиту та правочинами, пов'язаними з провадженням кредитною спілкою діяльності, передбаченої в статті 21 Закону України "Про кредитні спілки", і припинення діяльності.
{Постанову доповнено новим пунктом 183 згідно з Постановою Національного банку № 160 від 27.07.2022}
184. Національний банк має право відмовити у відкликанні (анулюванні) ліцензій та виключенні відомостей про кредитну спілку з Реєстру в разі:
1) наявності в кредитної спілки невиконаного заходу впливу за порушення вимог законодавства України про регулювання діяльності з надання фінансових послуг;
2) наявності в кредитної спілки згідно зі звітністю кредитної спілки за останній звітний період, що передує дню подання до Національного банку заяви про відкликання (анулювання) ліцензій та виключення відомостей про кредитну спілку з Реєстру, зобов'язань за договорами про залучення внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки;
3) невідповідності документів, поданих кредитною спілкою для відкликання (анулювання) ліцензій та виключення відомостей про кредитну спілку з Реєстру, вимогам законодавства України;
4) подання неповного пакета документів, передбачених у пункті 183 цієї постанови;
5) якщо подані документи містять неповну або недостовірну інформацію;
6) виявлення підстав, за якими ліцензії кредитної спілки можуть бути відкликані (анульовані) з ініціативи Національного банку.
{Постанову доповнено новим пунктом 184 згідно з Постановою Національного банку № 160 від 27.07.2022}
185. Національний банк протягом 15 робочих днів із дня отримання документів, визначених у пункті 183 цієї постанови, має право:
1) надати пропозиції до плану виходу з ринку фінансових послуг кредитної спілки та інших документів, поданих кредитною спілкою;
2) установити строк для опрацювання наданих пропозицій;
3) вимагати надання додаткової інформації, документів або пояснень до поданих кредитною спілкою документів.
{Постанову доповнено новим пунктом 185 згідно з Постановою Національного банку № 160 від 27.07.2022}
1) протягом 25 робочих днів із дня отримання повного пакета документів, визначених у пункті 183 цієї постанови, приймає рішення про відкликання (анулювання) ліцензій та виключення відомостей про кредитну спілку з Реєстру або про відмову у відкликанні (анулюванні) ліцензій та виключенні відомостей про кредитну спілку з Реєстру;
2) не пізніше робочого дня, наступного за днем прийняття рішення про відкликання (анулювання) ліцензій та виключення відомостей про кредитну спілку з Реєстру, уносить до Реєстру відповідні зміни;
3) протягом трьох робочих днів після прийняття ним рішення письмово повідомляє кредитну спілку про відкликання (анулювання) ліцензій та виключення відомостей про кредитну спілку з Реєстру або про відмову в відкликанні (анулюванні) ліцензій та виключенні відомостей про кредитну спілку з Реєстру та надсилає копію відповідного рішення;
4) у разі прийняття рішення про відкликання (анулювання) ліцензій та виключення відомостей про кредитну спілку з Реєстру до письмового повідомлення, передбаченого в підпункті 3 пункту 186 цієї постанови, додає витяг із Реєстру за формою, установленою в додатку 21 до Положення про ліцензування та реєстрацію, та протягом трьох робочих днів після прийняття такого рішення розміщує інформацію про прийняте рішення на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку.
{Підпункт 4 пункту 186 із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 225 від 31.10.2022, № 132 від 18.10.2023}
{Постанову доповнено новим пунктом 186 згідно з Постановою Національного банку № 160 від 27.07.2022}
187. Кредитна спілка після прийняття Національним банком рішення про відкликання (анулювання) ліцензій та виключення відомостей про кредитну спілку з Реєстру продовжує виконувати зобов'язання за укладеними договорами кредиту та правочинами, пов'язаними з провадженням кредитною спілкою діяльності, передбаченої в статті 21 Закону України "Про кредитні спілки", з урахуванням особливостей, установлених законодавством України, проте втрачає право:
1) укладати нові договори з надання фінансових послуг та вчиняти нові правочини, пов'язані з провадженням кредитною спілкою діяльності, передбаченої в статті 21 Закону України "Про кредитні спілки";
2) продовжувати строк дії укладених договорів про надання фінансових послуг та правочинів, пов'язаних із провадженням кредитною спілкою діяльності, передбаченої в статті 21 Закону України "Про кредитні спілки";
3) уносити зміни до укладених договорів/правочинів, які призводять до збільшення зобов'язань за такими договорами/правочинами.
{Постанову доповнено новим пунктом 187 згідно з Постановою Національного банку № 160 від 27.07.2022}
188. Кредитна спілка, відомості про яку виключені з Реєстру під час дії воєнного стану в Україні, зобов'язана ініціювати процедуру ліквідації кредитної спілки відповідно до плану виходу з ринку фінансових установ, але не пізніше ніж через шість місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Ліквідація кредитної спілки, відомості про яку виключені з Реєстру, здійснюється в порядку, визначеному законодавством України.
{Постанову доповнено новим пунктом 188 згідно з Постановою Національного банку № 160 від 27.07.2022}
189. Страховик під час дії воєнного стану в Україні має право скористатися особливим порядком відкликання (анулювання) ліцензії (ліцензій) на здійснення страхової діяльності та виключення відомостей про страховика з Реєстру, передбаченим у пунктах 1810-1817 цієї постанови.
{Постанову доповнено новим пунктом 189 згідно з Постановою Національного банку № 225 від 31.10.2022}
1810. Страховик для відкликання (анулювання) ліцензії (ліцензій) (крім останньої ліцензії) на здійснення страхової діяльності подає в один із способів, визначених у пункті 20 глави 2 розділу I Положення про ліцензування та реєстрацію, до Національного банку:
1) заяву про відкликання (анулювання) ліцензії (ліцензій) на здійснення страхової діяльності, підписану головою колегіального виконавчого органу/особою, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу або іншим уповноваженим представником страховика;
2) документ, що підтверджує повноваження уповноваженого представника на подання та підписання документів від імені страховика, якщо заява підписана не головою колегіального виконавчого органу/особою, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу страховика;
3) рішення органу управління страховика (його засвідчену копію) про відкликання (анулювання) ліцензії (ліцензій);
{Підпункт 3 пункту 1810 в редакції Постанови Національного банку № 132 від 18.10.2023}
4) документ, що підтверджує повноваження органу управління на прийняття рішення про відкликання (анулювання) ліцензії (ліцензій) на здійснення страхової діяльності, якщо таке рішення прийнято не загальними зборами учасників (акціонерів) страховика.
{Пункт 1810 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 132 від 18.10.2023}
{Постанову доповнено новим пунктом 1810 згідно з Постановою Національного банку № 225 від 31.10.2022}
1811. Страховик, який не має зобов'язань за договорами страхування (перестрахування, співстрахування), для відкликання (анулювання) останньої ліцензії (останніх ліцензій) на здійснення страхової діяльності та виключення відомостей про страховика з Реєстру подає в один із способів, визначених у пункті 20 глави 2 розділу I Положення про ліцензування та реєстрацію, до Національного банку:
1) заяву про відкликання (анулювання) останньої ліцензії (останніх ліцензій) на здійснення страхової діяльності та виключення відомостей про страховика із Реєстру в довільній формі, підписану головою колегіального виконавчого органу/особою, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, або іншим уповноваженим представником страховика;
2) документ, що підтверджує повноваження уповноваженого представника на подання та підписання документів від імені страховика, якщо заява підписана не головою колегіального виконавчого органу/особою, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу страховика;
3) рішення органу управління страховика (його копію, засвідчену уповноваженим представником) про відкликання (анулювання) ліцензії (ліцензій) та виключення відомостей про страховика з Реєстру;
{Підпункт 3 пункту 1811 в редакції Постанови Національного банку № 132 від 18.10.2023}
4) звітність, визначену Правилами № 123 на останній день місяця, що передує дню подання страховиком до Національного банку заяви про відкликання (анулювання) ліцензії (ліцензій) та виключення відомостей про страховика з Реєстру (якщо така звітність на визначену дату не була подана до Національного банку раніше);
5) документ, що підтверджує повноваження органу управління на прийняття рішення про відкликання (анулювання) ліцензії (ліцензій) на здійснення страхової діяльності та виключення відомостей про страховика з Реєстру, якщо таке рішення прийнято не загальними зборами учасників (акціонерів) страховика.
{Пункт 1811 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 132 від 18.10.2023}
{Постанову доповнено новим пунктом 1811 згідно з Постановою Національного банку № 225 від 31.10.2022}
1812. Національний банк має право прийняти рішення про відкликання (анулювання) ліцензії (ліцензій) на здійснення страхової діяльності або про відмову в її/їх відкликанні (анулюванні) у разі отримання від страховика передбачених у пункті 1810 цієї постанови документів (рішення приймає Комітет з питань нагляду).
Національний банк має право прийняти рішення про відкликання (анулювання) ліцензії (ліцензій) на здійснення страхової діяльності та виключення відомостей про страховика з Реєстру або про відмову в її/їх відкликанні (анулюванні) та виключенні відомостей про страховика з Реєстру в разі отримання від страховика передбачених у пункті 1811 цієї постанови документів (рішення приймає Комітет з питань нагляду).
{Постанову доповнено новим пунктом 1812 згідно з Постановою Національного банку № 225 від 31.10.2022}
1813. Національний банк має право відмовити у відкликанні (анулюванні) ліцензії (ліцензій) (крім останньої) або у відкликанні (анулюванні) останньої ліцензії (останніх ліцензій) та виключенні відомостей про страховика з Реєстру в разі:
1) наявності у страховика невиконаного заходу впливу за порушення вимог законодавства України про регулювання діяльності з надання фінансових послуг;
2) невідповідності документів, передбачених у пункті 1810 або 1811 цієї постанови, вимогам законодавства України;
3) подання неповного пакета документів, передбаченого в пункті 1810 або 1811 цієї постанови;
4) якщо подані документи, передбачені в пункті 1810 або 1811 цієї постанови, містять неповну або недостовірну інформацію;
5) виявлення підстав, за якими ліцензія (ліцензії) може/можуть бути відкликана/відкликані (анульована/анульовані) за рішенням Національного банку;
6) наявності у страховика зобов'язань за договорами страхування (перестрахування, співстрахування) у разі подання страховиком документів відповідно до пункту 1811 цієї постанови;
7) неподання страховиком звітності Національному банку на останню звітну дату, що передує дню подання страховиком заяви, у разі подання документів відповідно до пункту 1811 цієї постанови.
{Постанову доповнено новим пунктом 1813 згідно з Постановою Національного банку № 225 від 31.10.2022}
1814. Національний банк протягом 15 робочих днів із дня отримання документів, визначених у пункті 1810 або 1811 цієї постанови, має право:
1) надати пропозиції до документів, поданих страховиком;
2) установити строк для опрацювання наданих пропозицій;
3) вимагати надання додаткової інформації, документів та/або пояснень до поданих страховиком документів.
{Постанову доповнено новим пунктом 1814 згідно з Постановою Національного банку № 225 від 31.10.2022}
1) протягом 25 робочих днів із дня отримання повного пакета документів, визначених у пункті 1810 або 1811 цієї постанови, приймає відповідне рішення про відкликання (анулювання) ліцензії (ліцензій) (крім останньої) на здійснення страхової діяльності або про відкликання (анулювання) останньої ліцензії (останніх ліцензій) на здійснення страхової діяльності та виключення відомостей про страховика з Реєстру або про відмову у відкликанні (анулюванні) ліцензії (ліцензій) на здійснення страхової діяльності або про відмову у відкликанні (анулюванні) останньої ліцензії (останніх ліцензій) на здійснення страхової діяльності та виключенні відомостей про страховика з Реєстру;
2) не пізніше робочого дня, наступного за днем прийняття рішення про відкликання (анулювання) ліцензії (ліцензій) (крім останньої) на здійснення страхової діяльності або про відкликання (анулювання) останньої ліцензій (останніх ліцензій) на здійснення страхової діяльності та виключення відомостей про страховика з Реєстру, уносить до Реєстру відповідні зміни;
3) протягом трьох робочих днів після прийняття ним рішення письмово повідомляє страховика про відкликання (анулювання) ліцензії (ліцензій) (крім останньої) на здійснення страхової діяльності або про відкликання (анулювання) останньої ліцензії (останніх ліцензій) на здійснення страхової діяльності та виключення відомостей про страховика з Реєстру або про відмову в відкликанні (анулюванні) ліцензії (ліцензій) на здійснення страхової діяльності або про відмову у відкликанні (анулюванні) останньої ліцензії (останніх ліцензій) на здійснення страхової діяльності та виключенні відомостей про страховика з Реєстру та надсилає копію відповідного рішення;
4) у разі прийняття рішення про відкликання (анулювання) останньої ліцензії (останніх ліцензій) на здійснення страхової діяльності та виключення відомостей про страховика з Реєстру до письмового повідомлення, передбаченого в підпункті 3 пункту 1815 цієї постанови, додає витяг з Реєстру за формою, установленою в додатку 21 до Положення про ліцензування та реєстрацію, та протягом трьох робочих днів після прийняття такого рішення розміщує інформацію про прийняте рішення на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку;
{Підпункт 4 пункту 1815 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 132 від 18.10.2023}
5) у разі прийняття рішення про відкликання (анулювання) ліцензії (ліцензій) (крім останньої) на здійснення страхової діяльності протягом трьох робочих днів після прийняття такого рішення розміщує інформацію про прийняте рішення на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку.
{Пункт 1815 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 132 від 18.10.2023}
{Постанову доповнено новим пунктом 1815 згідно з Постановою Національного банку № 225 від 31.10.2022}
1816. Страховик після прийняття Національним банком рішення про відкликання (анулювання) ліцензії (ліцензій) (крім останньої) на здійснення страхової діяльності за наявності зобов'язань за укладеними договорами страхування (перестрахування, співстрахування) продовжує виконувати їх до повного виконання.
{Постанову доповнено новим пунктом 1816 згідно з Постановою Національного банку № 225 від 31.10.2022}
1817. Страховик після прийняття Національним банком рішення про відкликання (анулювання) ліцензії (ліцензій) (крім останньої) на здійснення страхової діяльності або про відкликання (анулювання) останньої ліцензії (останніх ліцензій) на здійснення страхової діяльності та виключення відомостей про страховика із Реєстру, втрачає право:
1) укладати нові договори страхування (перестрахування, співстрахування) за видами страхування, ліцензію (ліцензії) на здійснення яких було відкликано (анульовано);
2) продовжувати строк дії укладених договорів страхування (перестрахування, співстрахування) за видами страхування, ліцензію (ліцензії) на здійснення яких було відкликано (анульовано);
3) уносити зміни до укладених договорів страхування (перестрахування, співстрахування) за видами страхування, ліцензію (ліцензії) на здійснення яких було відкликано (анульовано).
{Постанову доповнено новим пунктом 1817 згідно з Постановою Національного банку № 225 від 31.10.2022}
19. Для осіб, визначених у пунктах 1, 11 та 12 цієї постанови, визначити такі особливості застосування нормативно-правових актів Національного банку, зазначених у додатку до цієї постанови:
{Абзац перший пункту 19 в редакції Постанови Національного банку № 225 від 31.10.2022; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 8 від 15.02.2023}
1) строк розгляду інформації та пакетів документів, поданих до 24 лютого 2022 року в межах процедур, визначених нормативно-правовими актами Національного банку, зазначеними в додатку до цієї постанови, зупиняється з 24 лютого 2022 року та поновлюється з наступного робочого дня після дня припинення або скасування воєнного стану в Україні без повідомлення про це заявника;
{Підпункт 1 пункту 19 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 66 від 30.03.2022}
2) строк розгляду інформації та пакетів документів, поданих починаючи з 24 лютого 2022 року до дня припинення або скасування воєнного стану в Україні в межах процедур, визначених нормативно-правовими актами Національного банку, зазначеними в додатку до цієї постанови, розпочинає перебіг з першого робочого дня, наступного за днем припинення або скасування воєнного стану в Україні без повідомлення про це заявника.
{Підпункт 2 пункту 19 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 66 від 30.03.2022}
191. Протягом дії цієї постанови Положення про застосування Національним банком України заходів впливу у сфері державного регулювання діяльності на ринках небанківських фінансових послуг, затверджене постановою Правління Національного банку України від 01 лютого 2021 року № 12 (зі змінами) (далі - Положення № 12), застосовується із такими особливостями:
{Абзац перший пункту 191 із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 179 від 12.08.2022, № 8 від 15.02.2023}
1) протягом дії воєнного стану в Україні та 30 календарних днів із дня його припинення або скасування Національний банк з власної ініціативи вносить зміни до рішень про застосування заходів впливу, передбачених у пунктах 1, 2, 4, 6, 71, 8 частини першої статті 40 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", строк виконання яких припадає (припав) на період дії воєнного стану в Україні та 30 календарних днів із дня його припинення або скасування, у частині строків їх виконання;
{Підпункт 1 пункту 191 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 179 від 12.08.2022}
2) рішення про внесення змін до рішень про застосування заходів впливу, які визначені в підпункті 1 пункту 191 цієї постанови, у частині строків їх виконання приймає Правління Національного банку/Комітет з питань нагляду. Рішення Правління Національного банку надсилається учаснику ринку небанківських фінансових послуг, щодо якого воно було прийнято, у порядку, визначеному в підпункті 2 пункту 15 розділу III Положення № 12;
3) Національний банк має право затверджувати план відновлення фінансової стабільності кредитних спілок на строк до 18 місяців;
{Підпункт 3 пункту 191 в редакції Постанови Національного банку № 132 від 18.10.2023}
{Підпункт 4 пункту 191 виключено на підставі Постанови Національного банку № 247 від 22.12.2022}
5) протягом дії воєнного стану в Україні передбачений пунктом 18 Положення № 12 строк надсилання запрошення становить два робочих дні;
{Пункт 191 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 179 від 12.08.2022}
6) протягом дії воєнного стану в Україні передбачений пунктом 31 розділу IV Положення № 12 строк після закінчення строку, визначеного рішенням про усунення порушення, становить два робочих дні, водночас ненадання учасником ринку в установлені строки звіту про усунення порушення та відповідних документів та/або те, що в Національного банку немає іншої інформації, що свідчить про усунення учасником порушення, є підставою для складання Національним банком документа, у якому зафіксовані порушення, щодо невиконання рішення Національного банку.
{Пункт 191 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 179 від 12.08.2022; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 132 від 18.10.2023}
7) кредитна спілка, що допустила порушення показників або вимог, визначених у підпункті 1 пункту 74 розділу IX Положення № 12, та відповідає умовам, визначеним у підпункті 2 пункту 4 цієї постанови, за її ініціативою, для затвердження плану відновлення фінансової стабільності:
протягом п’яти робочих днів із дня отримання від Національного банку письмової вимоги про надання інформації та документів у зв’язку з виявленням фактів, які можуть свідчити про порушення кредитною спілкою показників або вимог, визначених у підпункті 1 пункту 74 розділу IX Положення № 12, звертається до Національного банку у формі листа з повідомленням про наміри розробити та затвердити план відновлення фінансової стабільності (далі - лист про наміри);
протягом 20 робочих днів із дня отримання від Національного банку письмової вимоги про надання інформації та документів у зв’язку з виявленням фактів, які можуть свідчити про порушення кредитною спілкою показників або вимог, визначених у підпункті 1 пункту 74 розділу IX Положення № 12, готує та направляє до Національного банку затверджений уповноваженим органом кредитної спілки план відновлення фінансової стабільності кредитної спілки.
Кредитна спілка здійснює залучення внесків (вкладів) на депозитні рахунки та видачу кредитів у розмірі, що не перевищує запланованих у плані відновлення фінансової стабільності, затвердженому Національним банком, значень за умови поточного виконання такого плану;
{Пункт 191 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 132 від 18.10.2023}
8) кредитна спілка, яка звернулася до Національного банку, надіславши лист про наміри:
під час підготовки для затвердження Національним банком плану відновлення фінансової стабільності кредитної спілки, наведеного в додатку до Положення № 12, включає до розділу 2 інформацію з поквартальною деталізацією, не додає прогнозну фінансову звітність та прогнозні дані звітності, складені станом на останню дату кожного місяця в межах строку виконання плану відновлення фінансової стабільності кредитної спілки;
під час звітування про виконання плану відновлення фінансової стабільності кредитної спілки, затвердженого Національним банком, у колонках 4, 8 таблиці 2, наведеної в додатку до Положення № 12, зазначає відповідно планові показники, наведені в графіку відновлення порушених нормативів, інших показників фінансового стану кредитної спілки та інформацію про наближення до планового показника і виконання планового показника за результатами місячного звіту, який завершує квартал;
{Пункт 191 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 132 від 18.10.2023}
9) Національний банк протягом 20 робочих днів від дня отримання плану відновлення фінансової стабільності кредитної спілки, поданого відповідно до підпункту 7 пункту 191 цієї постанови, приймає рішення про затвердження такого плану відповідно до пункту 6 частини першої статті 40 Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” за умови, що такий план відповідає вимогам, встановленим у пунктах 76-78 розділу IX Положення № 12, з урахуванням особливостей, визначених у підпунктах 3, 8 пункту 191 цієї постанови;
{Пункт 191 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 132 від 18.10.2023}
10) Національний банк залишає план відновлення фінансової стабільності без розгляду, якщо кредитна спілка подала лист про наміри та/або план відновлення фінансової стабільності кредитної спілки не у строк, встановлений у підпункті 7 пункту 191 цієї постанови;
{Пункт 191 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 132 від 18.10.2023}
11) Національний банк протягом трьох робочих днів із дня отримання плану відновлення фінансової стабільності кредитної спілки, якщо такий план та/або лист про наміри подано не у строк, встановлений у підпункті 7 пункту 191 цієї постанови, повідомляє кредитну спілку про залишення плану відновлення фінансової стабільності без розгляду шляхом надсилання за підписом уповноваженої посадової особа Національного банку, визначеної в підпункті 6 пункту 5 Положення № 12, повідомлення в одній із наведених форм:
у формі електронного документа - на електронну адресу кредитної спілки для здійснення офіційної комунікації з Національним банком, підписаного кваліфікованим електронним підписом уповноваженої посадової особа Національного банку;
у паперовій формі (або у формі паперової копії електронного документа, засвідченої в порядку, установленому законодавством України) - на поштову адресу кредитної спілки рекомендованим листом.
{Пункт 191 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 132 від 18.10.2023}
{Постанову доповнено новим пунктом 191 згідно з Постановою Національного банку № 97 від 10.05.2022}
192. Протягом дії цієї постанови Положення про вимоги до структури власності надавачів фінансових послуг, затверджене постановою Правління Національного банку України від 14 квітня 2021 року № 30 (зі змінами) (далі - Положення № 30), застосовується з такими особливостями:
{Абзац перший пункту 192 із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 8 від 15.02.2023, № 132 від 18.10.2023}
1) Національний банк в особі уповноваженої посадової особи Національного банку має право здійснювати офіційну комунікацію з надавачем фінансових послуг засобами корпоративної електронної пошти (e-mail) Національного банку (шляхом надсилання повідомлення з офіційної електронної пошти Національного банку nbu@bank.gov.ua);
2) комунікація Національного банку з надавачем фінансових послуг може включати надсилання письмового повідомлення надавачу фінансових послуг про виявлення невідповідності його структури власності вимогам до структури власності, визначеним у розділі III Положення № 30;
3) Національний банк за потреби в отриманні додаткових пояснень, інформації та/або документів з метою уточнення відомостей, наведених у поданих до Національного банку документах та потрібних для прийняття Національним банком рішень відповідно до Положення № 30, має право вимагати від надавача фінансових послуг, та/або його власників істотної участі, та/або його остаточних ключових учасників надання таких пояснень, інформації та/або документів, а також установлювати строк для надання таких пояснень, інформації та/або документів, але не менше ніж п'ять робочих днів із дня отримання вимоги Національного банку;
4) надавач фінансових послуг, та/або власник істотної участі, та/або остаточний ключовий учасник надавача фінансових послуг мають (має) право подати клопотання про продовження строків надання пояснень, інформації та/або документів, визначених у пункті 15 розділу I Положення № 30, а також відповідні підтвердні документи до наданих пояснень та інформації;
5) Національний банк у разі здійснення повної перевірки структури власності надавача фінансових послуг/направлення надавачу фінансових послуг письмової вимоги в порядку, визначеному в розділі V Положення № 30/за наявності обставин, що можуть свідчити про недотримання надавачем фінансових послуг вимог щодо структури власності надавача фінансових послуг, визначених у Положенні № 30, має право запитувати в надавача фінансових послуг, власника істотної участі в надавачі фінансових послуг або будь-якої особи, яка входить до складу 10 найбільших остаточних ключових учасників у структурі власності надавача фінансових послуг, надання додаткових документів та пояснень для оцінки відомостей про структуру власності та встановити строк для надання таких пояснень та/або документів, але не менше ніж п'ять робочих днів із дня отримання вимоги Національного банку;
{Підпункт 5 пункту 192 із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 8 від 15.02.2023, № 132 від18.10.2023}
6) Національний банк за наявності підстав уважати, що будь-яка особа, яка входить до складу 10 найбільших остаточних ключових учасників у структурі власності надавача фінансових послуг, є номінальним (довірчим) власником, тобто особою, яка володіє акціями або частками юридичної особи на користь (в інтересах) іншої особи та виконує юридично значущі дії щодо таких акцій або часток лише на підставі інструкцій і вказівок іншої особи, або з метою підтвердження або спростування підстав уважати, що структура власності надавача фінансових послуг не відповідає вимогам, установленим у розділі III Положення № 30, має право запитати в будь-якої особи, яка входить до складу 10 найбільших остаточних ключових учасників у структурі власності надавача фінансових послуг, додаткові документи, уключаючи документи для оцінки фінансового/майнового стану такої особи згідно з главами 38, 39 розділу V Положення про ліцензування та реєстрацію, а також установити строк для подання таких документів, але не менше ніж п'ять робочих днів із дня отримання запиту Національного банку. Національний банк здійснює оцінку фінансового/майнового стану остаточних ключових учасників у структурі власності надавача фінансових послуг у порядку, визначеному Положенням про ліцензування та реєстрацію;
61) Національний банк під час здійснення контролю за дотриманням вимог щодо структури власності надавачів фінансових послуг, для яких законодавством України встановлено вимогу стосовно необхідності отримання погодження набуття або збільшення істотної участі в такому надавачі фінансових послуг, у разі відповідності структури власності такого надавача фінансових послуг вимогам, визначеним у розділі III Положення № 30, приймає рішення про підтвердження відповідності структури власності такого надавача фінансових послуг вимогам щодо прозорості (рішення приймає Комітет з питань нагляду).
Національний банк протягом п’яти робочих днів із дня прийняття рішення про підтвердження відповідності структури власності надавача фінансових послуг вимогам щодо прозорості розміщує відомості про це на сторінках офіційного Інтернет-представництва Національного банку.
Національний банк має право відкласти розгляд питання про підтвердження відповідності структури власності надавача фінансових послуг вимогам щодо прозорості в разі здійснення повної перевірки структури власності надавача фінансових послуг/направлення надавачу фінансових послуг письмової вимоги в порядку, визначеному в розділі V Положення № 30/за наявності обставин, що можуть свідчити про недотримання надавачем фінансових послуг вимог щодо структури власності надавача фінансових послуг, визначених у Положенні № 30;
{Абзац третій підпункту 61 пункту 192 в редакції Постанови Національного банку № 132 від 18.10.2023}
{Пункт 192 доповнено новим підпунктом 61 згідно з Постановою Національного банку № 13 від 01.03.2023}
62) Національний банк після прийняття рішення про підтвердження відповідності структури власності надавача фінансових послуг вимогам щодо прозорості відповідно до підпункту 61 пункту 192 цієї постанови в разі виникнення підстав, визначених у розділі III Положення № 30 та/або в підпункті 7 пункту 192 цієї постанови, має право визнати структуру власності такого надавача фінансових послуг непрозорою;
{Пункт 192 доповнено новим підпунктом 62 згідно з Постановою Національного банку № 13 від 01.03.2023}
7) Національний банк має право визнати структуру власності непрозорою в порядку, визначеному Положенням № 30, у разі неподання достатніх доказів того, що заявлена структура власності надавача фінансових послуг відповідає вимогам розділу III Положення № 30, або того, що будь-яка особа, яка входить до складу 10 найбільших остаточних ключових учасників у структурі власності надавача фінансових послуг, не є номінальним (довірчим) власником, або в разі встановлення Національним банком невідповідності принаймні двох осіб, які входять до складу 10 найбільших остаточних ключових учасників у структурі власності надавача фінансових послуг та сукупно володіють не менше ніж п'ятьма відсотками сукупної участі в надавачі фінансових послуг, або однієї особи, яка володіє не менше ніж 10 відсотками сукупної участі в надавачі фінансових послуг, таким вимогам щодо фінансового/майнового стану:
розмір власних коштів юридичної особи станом на останню звітну дату, що передує відповідній даті, або на будь-яку іншу дату в періоді між останньою звітною датою та відповідною датою включно / сума власних коштів фізичної особи станом на відповідну дату є рівним/рівною або більшим/більшою, ніж більша з таких величин:
величина частини власного капіталу небанківської фінансової установи (крім страховика), пропорційна частці, яку становить розмір участі особи в статутному (складеному) капіталі небанківської фінансової установи (крім страховика) (розмір власного капіталу визначається на кінець звітного періоду, що передує даті підтвердження розміру власних коштів);
величина частини статутного (складеного) капіталу небанківської фінансової установи (крім страховика), пропорційна частці, яку становить розмір участі особи в статутному (складеному) капіталі небанківської фінансової установи (крім страховика);
величина розрахункового нормативного запасу платоспроможності, пропорційна частці, яку становить розмір участі особи в статутному (складеному) капіталі страховика (розмір розрахункового нормативного запасу платоспроможності визначається на кінець звітного періоду, що передує даті підтвердження розміру власних коштів);
джерела власних коштів фізичної особи є підтвердженими відповідно до пунктів 334 (крім абзацу третього підпункту 4 пункту 334), 335 глави 39 розділу V Положення про ліцензування та реєстрацію;
джерела власних коштів юридичної особи є підтвердженими відповідно до підпункту 1 пункту 317, пунктів 318, 319 глави 38 розділу V Положення про ліцензування та реєстрацію;
юридична особа є фінансово стійкою відповідно до пунктів 321 - 326 глави 38 розділу V Положення про ліцензування та реєстрацію та в неї немає ознак незадовільного фінансового стану, визначених у пункті 327 глави 38 розділу V Положення про ліцензування та реєстрацію, станом на останню звітну дату, що передує відповідній даті, та на дату визначення розміру власних коштів юридичної особи (якщо ці дати є різними);
фізична особа є платоспроможною відповідно до пункту 336 глави 39 розділу V Положення про ліцензування та реєстрацію;
8) Національний банк розглядає документи для оцінки фінансового/майнового стану остаточних ключових учасників у структурі власності надавача фінансових послуг у порядку, визначеному Положенням про ліцензування та реєстрацію;
9) відповідною датою для оцінки фінансового/майнового стану остаточного ключового учасника є дата, визначена Національним банком;
10) Національний банк з метою підтвердження або спростування підстав уважати, що структура власності надавача фінансових послуг є непрозорою, враховує інформацію, отриману з офіційних джерел, від надавача фінансових послуг, будь-яких осіб у структурі власності надавача фінансових послуг, державних органів України та інших держав та/або інших осіб, яка свідчить про такі економічні критерії:
фінансовий/майновий стан власника істотної участі в надавачі фінансових послуг або будь-якої особи, яка входить до складу 10 найбільших остаточних ключових учасників у структурі власності надавача фінансових послуг, є неспівмірним/недостатнім для володіння корпоративними правами надавача фінансових послуг та/або іншої юридичної особи в структурі власності надавача фінансових послуг;
неможливість підтвердження власником істотної участі або будь-якою особою, яка входить до складу 10 найбільших остаточних ключових учасників у структурі власності надавача фінансових послуг, відповідності власного фінансового/майнового стану вимогам, визначеним нормативно-правовим актом Національного банку з питань ліцензування надавачів фінансових послуг;
розмір грошових коштів власника істотної участі в надавачі фінансових послуг, розміщених на рахунках у банках, менший 500000 гривень;
постійний мінімальний або нульовий залишок грошових коштів за наявності значних оборотів за рахунками власника істотної участі в надавачі фінансових послуг або будь-якої особи, яка входить до складу 10 найбільших остаточних ключових учасників у структурі власності надавача фінансових послуг (за даними виписок);
у власника істотної участі в надавачі фінансових послуг або будь-якої особи, яка входить до складу 10 найбільших остаточних ключових учасників у структурі власності надавача фінансових послуг, немає доходів або вони формуються переважно за рахунок непрофільних (неосновних) видів діяльності;
операційні грошові потоки власника істотної участі в надавачі фінансових послуг або будь-якої особи, яка входить до складу 10 найбільших остаточних ключових учасників у структурі власності надавача фінансових послуг, від'ємні протягом останніх кількох років та/або бізнес фінансується переважно за рахунок фінансової допомоги;
наявність у надавача фінансових послуг, власника істотної участі в надавачі фінансових послуг або будь-якої особи, яка входить до складу 10 найбільших остаточних ключових учасників у структурі власності надавача фінансових послуг, значних зовнішніх та/або внутрішніх довгострокових запозичень від фізичних та/або юридичних осіб (крім банків), які не входять до структури власності надавача фінансових послуг;
майновими та/або фінансовими поручителями надавача фінансових послуг за угодами, що передбачають запозичення коштів, є юридичні та/або фізичні особи, які не відображені в структурі власності надавача фінансових послуг.
11) Національний банк має право відкласти прийняття рішення, визначеного в пункті 52 розділу VII Положення № 30, у разі здійснення повної перевірки структури власності надавача фінансових послуг/направлення надавачу фінансових послуг письмової вимоги в порядку, визначеному в розділі V Положення № 30/за наявності обставин, що можуть свідчити про недотримання надавачем фінансових послуг вимог щодо структури власності надавача фінансових послуг, визначених у Положенні № 30 та/або підпункту 7 пункту 192 цієї постанови [без прийняття рішення повідомляє надавача фінансових послуг у письмовій формі керівник структурного підрозділу Національного банку, відповідального за ліцензування надавачів фінансових послуг, його заступник, керівник підрозділу в складі зазначеного структурного підрозділу Національного банку, його заступник або особи, які виконують їхні обов’язки (далі - Керівник із ліцензування)].
{Пункт 192 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 8 від 15.02.2023; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 132 від 18.10.2023}
12) надавач фінансових послуг, структура власності якого була визнана непрозорою з підстав, визначених у підпункті 7 пункту 192 цієї постанови, у разі усунення таких підстав подає до Національного банку відповідне клопотання, документи про структуру власності та підтвердні документи протягом п’яти робочих днів із моменту усунення підстав для визнання структури власності непрозорою, визначених у підпункті 7 пункту 192 цієї постанови.
{Пункт 192 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 132 від 18.10.2023}
13) розгляд питання про визнання прозорою структури власності надавача фінансових послуг, яка була визнана непрозорою з підстав, визначених у підпункті 7 пункту 192 цієї постанови, здійснюється згідно з пунктами 52, 54 розділу VII Положення № 30.
{Пункт 192 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 132 від 18.10.2023}
{Постанову доповнено новим пунктом 192 згідно з Постановою Національного банку № 177 від 12.08.2022}
{Пункт 193 виключено на підставі Постанови Національного банку № 132 від 18.10.2023}
194. Суб'єкти первинного фінансового моніторингу, державне регулювання та нагляд за діяльністю яких здійснює Національний банк (крім банків), на період воєнного стану та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування мають право покладати на особу виконання обов'язків працівника, відповідального за проведення фінансового моніторингу, який був призваний або прийнятий на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Служби безпеки України або органів і підрозділів цивільного захисту та територіальної оборони без урахування вимог абзацу першого пункту 84 розділу V Положення про здійснення установами фінансового моніторингу, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 28 липня 2020 року № 107 (зі змінами).
{Постанову доповнено новим пунктом 194 згідно з Постановою Національного банку № 225 від 31.10.2022}
20. Особи, зазначені в пункті 1 цієї постанови, місцезнаходженням яких є населені пункти територіальних громад, уключені до Переліку, їх власники істотної участі в разі виникнення до 24 лютого 2022 року та в період дії воєнного стану в Україні підстав для подання інформації та документів, визначених Положенням про ліцензування та реєстрацію, Положенням № 30, а також нормативно-правовими актами Національного банку, зазначеними в додатку до цієї постанови, подають відповідну інформацію та документи протягом 90 календарних днів з дня їх виключення з/внесення змін до Переліку в частині визначення/зміни дати завершення бойових дій/тимчасової окупації у відповідному населеному пункті територіальної громади.
{Абзац перший пункту 20 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 132 від 18.10.2023}
Особи, зазначені в пункті 1 цієї постанови, їх власники істотної участі в разі виникнення до 17 серпня 2022 року підстав для подання інформації та документів, визначених Положенням про ліцензування та реєстрацію, а також нормативно-правовими актами Національного банку, зазначеними в додатку до цієї постанови, зобов’язані подати таку інформацію та документи протягом 60 календарних днів із 17 серпня 2022 року (не поширюється на осіб, які подавали відповідну інформацію та документи до Національного банку).
{Абзац другий пункту 20 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 132 від 18.10.2023}
Особи, зазначені в пункті 1 цієї постанови, місцезнаходженням яких є населені пункти територіальних громад, уключені до Переліку, подають дані звітності, визначені Правилами № 123, а також іншу інформацію та/або документи, яку/які ці особи зобов’язані були подати до Національного банку відповідно до вимог, установлених законодавством України, включаючи подання інформації та/або документів на запит або вимогу Національного банку за весь період неподання звітності, інформації та документів, протягом 90 календарних днів з дня їх виключення з/внесення змін до Переліку в частині визначення/зміни дати завершення бойових дій/тимчасової окупації у відповідному населеному пункті територіальної громади.
{Абзац третій пункту 20 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 132 від 18.10.2023}
Особи, які змінили своє місцезнаходження, у разі виникнення до 19 листопада 2022 року підстав для подання інформації та документів, визначених Положенням про ліцензування та реєстрацію, а також нормативно-правовими актами Національного банку, зазначеними в додатку до цієї постанови, зобов’язані подати таку інформацію та документи протягом строку, визначеного в підпункті 6 пункту 1 Закону України “Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни” (не поширюється на осіб, які подавали відповідну інформацію та документи до Національного банку).
{Абзац четвертий пункту 20 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 132 від 18.10.2023}
{Пункт 20 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 66 від 30.03.2022; в редакції Постанови Національного банку № 165 від 29.07.2022; із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 177 від 12.08.2022, № 179 від 12.08.2022; в редакції Постанови Національного банку № 8 від 15.02.2023}
201. Особи, зазначені в пункті 1 цієї постанови, що були об'єктом інспекційних перевірок Національного банку, проведених у 2022 році відповідно до вимог Положення про організацію, проведення та оформлення результатів інспекційних перевірок учасників ринків небанківських фінансових послуг, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 26 лютого 2021 року № 22 (зі змінами) (далі - Положення про інспекційні перевірки), у разі наявності станом на 24 лютого 2022 року або виникнення в період воєнного стану підстав для надання Національному банку інформації щодо врахованих рекомендацій, наданих у звіті про інспектування, та/або плану заходів щодо врахування наданих рекомендацій із визначенням відповідальних осіб об'єкта перевірки та строків виконання рекомендацій або інформування Національного банку про незгоду з наданими рекомендаціями з наданням обґрунтованих пояснень, передбачених у пункті 55 Положення про інспекційні перевірки, надають відповідну інформацію протягом 30 робочих днів після припинення чи скасування воєнного стану в Україні.
{Постанову доповнено новим пунктом 201 згідно з Постановою Національного банку № 66 від 30.03.2022; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 132 від 18.10.2023}
{Пункт 202 виключено на підставі Постанови Національного банку № 154 від 28.11.2023}
{Пункт 203 виключено на підставі Постанови Національного банку № 154 від 28.11.2023}
{Пункт 204 виключено на підставі Постанови Національного банку № 154 від 28.11.2023}
{Пункт 205 виключено на підставі Постанови Національного банку № 154 від 28.11.2023}
{Пункт 206 виключено на підставі Постанови Національного банку № 154 від 28.11.2023}
{Пункт 207 виключено на підставі Постанови Національного банку № 154 від 28.11.2023}
{Пункт 208 виключено на підставі Постанови Національного банку № 154 від 28.11.2023}
{Пункт 209 виключено на підставі Постанови Національного банку № 154 від 28.11.2023}
{Пункт 2010 виключено на підставі Постанови Національного банку № 154 від 28.11.2023}
{Пункт 2011 виключено на підставі Постанови Національного банку № 154 від 28.11.2023}
{Пункт 2012 виключено на підставі Постанови Національного банку № 154 від 28.11.2023}
{Пункт 2013 виключено на підставі Постанови Національного банку № 154 від 28.11.2023}
{Пункт 2014 виключено на підставі Постанови Національного банку № 154 від 28.11.2023}
{Пункт 2015 виключено на підставі Постанови Національного банку № 154 від 28.11.2023}
{Пункт 2016 виключено на підставі Постанови Національного банку № 154 від 28.11.2023}
{Пункт 2017 виключено на підставі Постанови Національного банку № 154 від 28.11.2023}
{Пункт 2018 виключено на підставі Постанови Національного банку № 154 від 28.11.2023}
{Пункт 2019 виключено на підставі Постанови Національного банку № 154 від 28.11.2023}
{Пункт 2020 виключено на підставі Постанови Національного банку № 154 від 28.11.2023}
2021. Національний банк протягом дії воєнного стану в Україні здійснює інспекційні перевірки учасників ринків небанківських фінансових послуг у порядку, визначеному Положенням про інспекційні перевірки, із урахуванням таких особливостей:
1) керівником об'єкта перевірки є одноосібний виконавчий орган або член колегіального виконавчого органу, член ради (наглядової, спостережної - за наявності) об'єкта перевірки або посадова особа об'єкта перевірки, яка виконує його обов'язки на період тимчасової відсутності керівника об'єкта перевірки (далі - керівник об'єкта перевірки);
2) керівник об'єкта перевірки з метою забезпечення проведення інспекційної перевірки зобов'язаний у разі своєї тимчасової відсутності / неможливості виконувати свої обов'язки призначити особу, яка виконує обов'язки керівника об'єкта перевірки на період тимчасової відсутності керівника об'єкта перевірки, або особу, уповноважену керівником об'єкта перевірки або відповідним органом управління представляти інтереси об'єкта перевірки на час проведення інспекційної перевірки з повноваженнями керівника об'єкта перевірки;
21) інспекційна перевірка об’єкта перевірки, місцезнаходженням якого є населений пункт територіальної громади, уключений до Переліку, проводиться у віддаленому форматі за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій (електронна пошта, мережа Інтернет). Інспекційна перевірка у віддаленому форматі проводиться шляхом:
доступу в режимі перегляду (без права внесення змін, видалення) до всіх інформаційних систем, які використовуються об’єктом перевірки, місцезнаходженням якого є населений пункт територіальної громади, уключений до Переліку, що необхідні для проведення перевірки, включаючи системи автоматизації, облікову систему, середовища, що забезпечують діяльність цих систем (середовища промислової експлуатації, а також тестові, резервні та інші середовища), будь-які дані цих систем і середовищ, з можливістю проведення вибірки та вивантаження потрібної інформації для її подальшого аналізу;
обміну електронними документами та інформацією шляхом пересилання засобами електронної пошти з дотриманням вимог щодо пересилання документів із грифом обмеження доступу, установлених Національним банком, із застосуванням вимог, визначених у підпунктах 23, 24, 3, 5 пункту 2021 цієї постанови;
проведення під час інспекційної перевірки зустрічей, інтерв’ю членів інспекційної групи з керівником, іншими уповноваженими особами відповідно до підпункту 2 пункту 2021 цієї постанови, працівниками об’єкта перевірки, місцезнаходженням якого є населений пункт територіальної громади, уключений до Переліку, у режимі відеоконференції (з правом запису);
{Пункт 2021 доповнено новим підпунктом 21 згідно з Постановою Національного банку № 154 від 28.11.2023}
22) керівник об’єкта перевірки, місцезнаходженням якого є населений пункт територіальної громади, уключений до Переліку, під час проведення інспекційної перевірки у віддаленому форматі зобов’язаний забезпечити:
віддалений доступ членам інспекційної групи до всіх інформаційних систем, які використовуються об’єктом перевірки, місцезнаходженням якого є населений пункт територіальної громади, уключений до Переліку, включаючи системи автоматизації, облікову систему, середовища, що забезпечують діяльність цих систем (середовища промислової експлуатації, а також тестові, резервні та інші середовища), будь-які дані цих систем і середовищ, документи та інформацію, через вебінтерфейс та/або шляхом надання доступу до віртуальних/термінальних/фізичних робочих станцій із застосуванням систем контролю за діями користувачів із привілейованими правами доступу в режимах, що не потребують додаткового налаштування технічних засобів Національного банку, технологічну та консультаційну підтримку з питань функціонування таких систем та подання на запит за підписом керівника інспекційної групи інформації, документів, копій документів, пояснень;
виділений канал зв’язку для доступу до всіх інформаційних систем, які використовуються об’єктом перевірки, місцезнаходженням якого є населений пункт територіальної громади, уключений до Переліку, включаючи системи автоматизації, облікову систему, середовища, що забезпечують діяльність цих систем (середовища промислової експлуатації, а також тестові, резервні та інші середовища), будь-які дані цих систем і середовищ, із мінімальною швидкістю не менше 5 Мбіт/с (для вхідного та вихідного трафіку);
{Пункт 2021 доповнено новим підпунктом 22 згідно з Постановою Національного банку № 154 від 28.11.2023}
23) документи, інформація подаються об’єктами перевірки, місцезнаходженням яких є населені пункти територіальних громад, уключені до Переліку, керівнику інспекційної групи виключно у формі електронного документа або електронної копії документа, підписаного шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП), - електронним повідомленням на офіційну електронну поштову скриньку Національного банку nbu@bank.gov.ua або за погодженням із керівником інспекційної групи іншими засобами електронного зв’язку, які використовуються Національним банком для електронного документообігу;
{Пункт 2021 доповнено новим підпунктом 23 згідно з Постановою Національного банку № 154 від 28.11.2023}
24) документи, інформація подаються об’єктами перевірки, місцезнаходженням яких є населені пункти територіальних громад, уключені до Переліку, разом із супровідним листом, у якому зазначаються:
реквізити запиту керівника інспекційної перевірки, на виконання якого подаються документи, інформація;
повні назви файлів із розширенням та їхні контрольні суми (у форматах CRC, MD5, SHA);
запевнення керівника об’єкта перевірки, місцезнаходженням якого є населений пункт територіальної громади, уключений до Переліку, про те, що подані електронні документи та електронні копії документів, виготовлені методом сканування або створення фотокопій паперових документів, відповідають оригіналам документів та інформація, яка міститься в таких документах, є точною і достовірною;
{Пункт 2021 доповнено новим підпунктом 24 згідно з Постановою Національного банку № 154 від 28.11.2023}
25) розпорядчий акт Національного банку про проведення інспекційної перевірки разом із супровідним листом надсилається об’єкту перевірки, місцезнаходженням якого є населений пункт територіальної громади, уключений до Переліку, у формі електронного документа шляхом надсилання засобами електронної пошти на електронну адресу об’єкта перевірки, місцезнаходженням якого є населений пункт територіальної громади, уключений до Переліку, до початку інспекційної перевірки;
{Пункт 2021 доповнено новим підпунктом 25 згідно з Постановою Національного банку № 154 від 28.11.2023}
26) члени інспекційної групи під час проведення інспекційної перевірки мають право отримувати віддалений доступ до інформації, документів, включаючи ті, що містять інформацію з обмеженим доступом, всіх інформаційних систем, які використовуються об’єктом перевірки, місцезнаходженням якого є населений пункт територіальної громади, уключений до Переліку, включаючи системи автоматизації, облікову систему, середовища, що забезпечують діяльність цих систем (середовища промислової експлуатації, а також тестові, резервні та інші середовища), будь-які дані цих систем і середовищ, за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій (електронна пошта, мережа Інтернет) відповідно до програми інспекційної перевірки/питань, визначених у розпорядчому акті Національного банку про проведення інспекційної перевірки;
{Пункт 2021 доповнено новим підпунктом 26 згідно з Постановою Національного банку № 154 від 28.11.2023з}
3) члени інспекційної групи під час проведення інспекційної перевірки мають право складати та подавати у формі електронного документа (далі - електронний документ), підписаного КЕП відповідної уповноваженої особи/відповідних уповноважених осіб, відповідні документи (запити, протоколи, інші документи, що створюються під час інспекційної перевірки, за винятком довідок про перевірку та звіту про інспекційну перевірку). Електронні документи складаються з обов'язковим дотриманням вимог щодо створення, зберігання електронних документів і використання електронних підписів, визначених Законами України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги";
{Підпункт 3 пункту 2021 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 154 від 28.11.2023}
4) обмін електронними документами між членами інспекційної групи та керівниками/працівниками об'єкта перевірки може здійснюватися шляхом пересилання засобами електронної пошти або передавання на змінних носіях інформації з дотриманням вимог щодо пересилання документів із грифом обмеження доступу, установлених Національним банком;
5) письмові пояснення, копії документів, витягів із документів, що надаються у формі електронних документів, їх копій повинні бути підписані/засвідчені шляхом накладання КЕП відповідної(их) уповноваженої(их) особи(іб) об'єкта перевірки;
6) довідка про перевірку складається у двох примірниках за підписом інспектора/інспекторів, який/які її готував/готували, та погоджується керівником інспекційної групи. Перший примірник довідки про перевірку передається керівникові об'єкта перевірки для ознайомлення, на другому примірнику, який залишається у керівника інспекційної групи, зазначається дата передавання та підпис про отримання;
7) керівник об'єкта перевірки не пізніше третього робочого дня із дати отримання першого примірника довідки про перевірку зобов'язаний повідомити Національний банк засобами електронної пошти про ознайомлення з довідкою про перевірку;
8) довідка про перевірку вважається доведеною до відома об'єкта перевірки та такою, що не має пояснень, заперечень, у разі неотримання Національним банком від об'єкта перевірки в установлений строк інформації про ознайомлення з довідкою про перевірку та/або заперечень, пояснень до неї та підтвердних документів щодо самостійного усунення зазначених у довідці порушень. Керівник інспекційної групи в такому разі використовує для подальшої роботи другий примірник довідки.
{Постанову доповнено новим пунктом 2021 згідно з Постановою Національного банку № 179 від 12.08.2022}
2022. Файли з показниками звітності, що подаються кредитними спілками до Національного банку у форматі XML відповідно до додатка 5 до Правил № 123, протягом дії воєнного стану в Україні подаються із такими особливостями:
1) для файла FR0 "Дані фінансової звітності" звітним періодом є квартал та рік, строком подання звітності за I квартал, перше півріччя, дев'ять місяців - не пізніше 30 числа місяця, наступного за звітним проміжним періодом, за рік - не пізніше 28 лютого року, наступного за звітним;
2) для файлів CR2 "Дані про фінансову діяльність кредитної спілки", CR3 "Дані про склад активів та пасивів кредитної спілки", CR4 "Дані про доходи та витрати кредитної спілки", CR5 "Дані для розрахунку необхідної суми резерву забезпечення покриття втрат від неповернених позичок", CR11 "Дані про дотримання кредитною спілкою фінансових нормативів та обмежень щодо ризиків за операціями з фінансовими активами" звітним періодом є квартал та рік, строк подання звітності за I квартал, перше півріччя, дев'ять місяців - не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним проміжним періодом, за рік - не пізніше 28 лютого року, наступного за звітним.
{Постанову доповнено новим пунктом 2022 згідно з Постановою Національного банку № 179 від 12.08.2022}
2023. Небанківська установа, яка є фінансовою установою (включаючи центрального контрагента), оператор поштового зв’язку (далі - небанківська установа), що здійснює діяльність з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі, під час дії цієї постанови мають право скористатися особливим порядком тимчасового припинення своєї діяльності та/або діяльності свого відокремленого/структурного підрозділу зі здійснення діяльності з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі, визначеним у пункті 2023 цієї постанови, за умови, що така небанківська установа та/або її відокремлений/структурний підрозділ розташовані в населеному пункті територіальної громади, уключеному до Переліку, та в разі загрози життю і здоров’ю працівників і клієнтів небанківської установи.
{Абзац перший пункту 2023 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 132 від 18.10.2023}
Небанківська установа, зазначена в абзаці першому пункту 2023 цієї постанови:
1) має право прийняти рішення про тимчасове припинення діяльності та/або діяльності свого відокремленого/структурного підрозділу зі здійснення діяльності з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі (далі - рішення про тимчасове припинення діяльності);
2) повідомляє Національний банк про тимчасове припинення діяльності небанківської установи, свого відокремленого/структурного підрозділу за формою, наведеною в додатку до Положення про Реєстр пунктів обміну іноземної валюти, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 30 грудня 2022 року № 254 (далі - Положення про Реєстр пунктів обміну іноземної валюти), не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття такого рішення;
3) після виключення з/внесення змін до Переліку в частині визначення/зміни дати завершення бойових дій/тимчасової окупації у відповідному населеному пункті територіальної громади вживає невідкладних заходів для відновлення роботи небанківської установи, свого відокремленого/структурного підрозділу та приймає рішення щодо відновлення роботи небанківської установи, відокремленого/структурного підрозділу, та повідомляє Національний банк про відновлення роботи за формою, наведеною в додатку до Положення про Реєстр пунктів обміну іноземної валюти, не пізніше ніж за 10 робочих днів до дня відновлення роботи небанківської установи, її відокремленого/структурного підрозділу, визначеного в рішенні небанківської установи про відновлення роботи небанківської установи, її відокремленого/структурного підрозділу.
{Підпункт 3 пункту 2023 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 132 від 18.10.2023}
Національний банк виключає відокремлений/структурний підрозділ небанківської установи, яка здійснює діяльність з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі, з Реєстру пунктів обміну іноземної валюти, якщо така небанківська установа не відновила своєї роботи, роботи свого відокремленого/структурного підрозділу та не повідомила Національний банк про це протягом 30 календарних днів після виключення з/внесення змін до Переліку в частині визначення/зміни дати завершення бойових дій/тимчасової окупації у відповідному населеному пункті територіальної громади.
{Абзац шостий пункту 2023 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 132 від 18.10.2023}
{Постанову доповнено новим пунктом 2023 згідно з Постановою Національного банку № 8 від 15.02.2023}
2024. Протягом дії цієї постанови інші нормативно-правові акти Національного банку діють у частині, що не суперечить цій постанові.
{Постанову доповнено новим пунктом 2024 згідно з Постановою Національного банку № 8 від 15.02.2023}
21. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступників Голови Національного банку Сергія Ніколайчука та Ярослава Матузку.
22. Визнати такою, що втратила чинність, постанову Правління Національного банку України від 26 лютого 2022 року № 24 “Про врегулювання діяльності фінансових установ”.
23. Постанова набирає чинності з дня її офіційного опублікування.
ПЕРЕЛІК
нормативно-правових актів Національного банку
{Пункт 1 виключено на підставі Постанови Національного банку № 132 від 18.10.2023}
{Пункт 2 виключено на підставі Постанови Національного банку № 177 від 12.08.2022}
3. Положення про порядок видачі юридичним особам ліцензії на надання банкам послуг з інкасації, затверджене постановою Правління Національного банку України від 24 грудня 2015 року № 926 (зі змінами).
4. Положення про порядок видачі ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків, затверджене постановою Правління Національного банку України від 17 серпня 2017 року № 80 (у редакції постанови Правління Національного банку України від 24 грудня 2020 року № 168) (зі змінами).
{Пункт 5 виключено на підставі Постанови Національного банку № 8 від 15.02.2023}
{Пункт 6 виключено на підставі Постанови Національного банку № 177 від 12.08.2022}
7. Положення про реєстрацію колекторських компаній, затверджене постановою Правління Національного банку України від 09 липня 2021 року № 75.
8. Положення про порядок нагляду на консолідованій основі за небанківськими фінансовими групами, затверджене постановою Правління Національного банку України від 02 грудня 2021 року № 128.
9. Положення про кваліфікаційні вимоги до осіб, які можуть займатись актуарними розрахунками, затверджене постановою Правління Національного банку України від 23 травня 2022 року № 103.
10. Положення про реєстрацію страхових та перестрахових брокерів та умови провадження посередницької діяльності у сфері страхування, затверджене постановою Правління Національного банку України від 30 червня 2022 року № 135.
11. Положення про залучення комерційних агентів для надання фінансових платіжних послуг, затверджене постановою Правління Національного банку України від 02 серпня 2022 року № 168.
12. Положення про реєстрацію платіжних систем, учасників платіжних систем та технологічних операторів платіжних послуг, затверджене постановою Правління Національного банку України від 26 вересня 2022 року № 208.
13. Положення про порядок здійснення авторизації діяльності надавачів фінансових платіжних послуг та обмежених платіжних послуг, затверджене постановою Правління Національного банку України від 07 жовтня 2022 року № 217.
14. Положення про порядок видачі ліцензій на здійснення валютних операцій, затверджене постановою Правління Національного банку України від 31 березня 2023 року № 43.
{Додаток із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 225 від 31.10.2022, № 8 від 15.02.2023, № 132 від 18.10.2023}