Про затвердження Положення про застосування Національним банком України заходів впливу у сфері державного регулювання діяльності на ринках небанківських фінансових послуг
{Із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку
№ 74 від 09.07.2021
№ 1 від 06.01.2023
№ 42 від 31.03.2023
№ 147 від 17.11.2023}
Відповідно до статей 7, 15, 551, 56 Закону України "Про Національний банк України", статей 21, 22, 28, 29, 381-42 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", статей 2, 37 Закону України "Про страхування", статей 26, 27 Закону України "Про кредитні спілки", статті 26 Закону України "Про рекламу", з метою унормування порядку та умов застосування заходів впливу (санкцій) у сфері державного регулювання діяльності на ринках небанківських фінансових послуг Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Положення про застосування Національним банком України заходів впливу у сфері державного регулювання діяльності на ринках небанківських фінансових послуг (далі - Положення), що додається.
2. Пункт 4 додатка до постанови Правління Національного банку України від 25 червня 2020 року № 87 "Про забезпечення здійснення повноважень та виконання функцій з державного регулювання та нагляду у сфері ринків фінансових послуг з питань застосування заходів впливу" виключити.
3. Визнати такими, що втратили чинність, нормативно-правові акти Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, згідно з переліком, що додається.
31. Учасник ринку небанківських фінансових послуг, якщо до закінчення строку, установленого в рішенні про застосування заходу впливу, прийнятого відповідно до Положення, нормативно-правовий акт Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України або Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, норму якого було порушено, втратив чинність, у строк, визначений у такому рішенні, забезпечує приведення своєї діяльності у відповідність до вимог нормативно-правового акта Національного банку, який містить аналогічну норму.
{Постанову доповнено новим пунктом 31 згідно з Постановою Національного банку № 42 від 31.03.2023}
4. Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування, крім абзацу третього підпункту 3 пункту 9 розділу III Положення, який набирає чинності 01 березня 2021 року.
ПОЛОЖЕННЯ
про застосування Національним банком України заходів впливу у сфері державного регулювання діяльності на ринках небанківських фінансових послуг
1. Це Положення розроблено відповідно до Законів України "Про Національний банк України", "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" (далі - Закон про фінансові послуги), "Про страхування", "Про кредитні спілки", "Про рекламу", "Про споживче кредитування" (далі - Закон про споживче кредитування), “Про фінансові механізми стимулювання експортної діяльності” (далі - Закон про ЕКА), інших законодавчих актів України та нормативно-правових актів Національного банку України.
{Пункт 1 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 74 від 09.07.2021, № 1 від 06.01.2023}
2. Це Положення визначає порядок та умови застосування Національним банком України (далі - Національний банк) заходів впливу (санкцій) у сфері державного регулювання діяльності на ринках небанківських фінансових послуг та заходів, передбачених пунктами 1-7 частини восьмої статті 9 Закону про ЕКА (далі - заходи впливу) за порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність із надання небанківських фінансових послуг, уключаючи вимоги в частині дотримання законодавства України про рекламу у сфері фінансових послуг (щодо реклами, яка вважається недобросовісною рекламою) та вимоги Закону про ЕКА (далі - законодавство про фінансові послуги), порушення законодавства України про захист прав споживачів фінансових послуг, уключаючи вимоги щодо взаємодії із споживачами при врегулюванні простроченої заборгованості (вимоги щодо етичної поведінки) (далі - законодавство про захист прав споживачів), порушення вимог щодо структури власності надавача фінансових послуг, умов провадження діяльності з надання фінансових послуг, здійснення яких потребує відповідної ліцензії (ліцензійних умов), що вчинені:
{Абзац перший пункту 2 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 74 від 09.07.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 1 від 06.01.2023}
1) учасниками ринку небанківських фінансових послуг, нагляд за діяльністю яких здійснює Національний банк (далі - учасники ринку небанківських фінансових послуг):
небанківськими фінансовими установами, уключаючи Експортно-кредитне агентство (далі - ЕКА);
{Абзац другий підпункту 1 пункту 2 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 1 від 06.01.2023}
юридичними особами, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги (далі - особи, які не є фінансовими установами);
особами, що надають посередницькі послуги на ринках фінансових послуг;
фізичними особами-підприємцями, які у випадках, прямо передбачених законами України надають фінансові послуги;
{Абзац п'ятий підпункту 1 пункту 2 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 74 від 09.07.2021}
постійними представництвами у формі філій іноземних страхових компаній, які одержали в установленому порядку ліцензію на здійснення страхової діяльності (далі - філії страховиків-нерезидентів);
2) небанківськими фінансовими групами, нагляд на консолідованій основі за якими здійснює Національний банк.
{Пункт 2 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 42 від 31.03.2023}
3. Вимоги цього Положення не застосовуються до правовідносин, пов'язаних із:
1) застосуванням Національним банком заходів впливу за порушення учасниками ринку небанківських фінансових послуг валютного законодавства, законодавства, що регулює діяльність на платіжному ринку, законодавства про захист прав споживачів на платіжному ринку, а також законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення;
{Підпункт 1 пункту 3 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 42 від 31.03.2023}
2) провадженням у справах про адміністративні правопорушення та накладення адміністративних стягнень на посадових осіб небанківських фінансових установ, посадових осіб філій страховиків-нерезидентів, посадових осіб юридичних осіб, які не є фінансовими установами, посадових осіб юридичних осіб, які надають посередницькі послуги на ринках фінансових послуг, фізичних осіб-підприємців, які надають фінансові та посередницькі послуги на ринках небанківських фінансових послуг.
4. Особливості застосування Національним банком заходу впливу у вигляді відсторонення керівництва від управління фінансовою установою та призначення тимчасової адміністрації регулюються Законом про фінансові послуги та нормативно-правовим актом Національного банку.
5. Терміни, які використовуються в цьому Положенні, уживаються в таких значеннях:
1) документ, у якому зафіксовані порушення або зазначені ознаки здійснення ризикової діяльності, - документ, складений за результатами інспекційної перевірки, безвиїзного нагляду/розгляду справ про порушення прав споживачів фінансових послуг, нагляду за додержанням законодавства України про захист прав споживачів фінансових послуг і контролю за дотриманням законодавства України про рекламу фінансових послуг або за результатами контролю за дотриманням вимог щодо структури власності надавача фінансових послуг, умов провадження діяльності з надання фінансових послуг, уключаючи діяльність ЕКА, здійснення яких потребує відповідної ліцензії (ліцензійних умов) (далі - документ, у якому зафіксовані порушення);
{Підпункт 1 пункту 5 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 42 від 31.03.2023}
2) ліцензія - ліцензія на провадження діяльності з надання фінансових послуг, уключаючи ліцензію на діяльність ЕКА/ліцензія на торгівлю валютними цінностями, видана Національним банком (крім банківської ліцензії), або ліцензія на провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів), видана Національним банком, Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України або Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг;
{Підпункт 2 пункту 5 розділу I в редакції Постанови Національного банку № 42 від 31.03.2023}
3) план заходів для усунення порушення - документ, що складається учасником ринку небанківських фінансових послуг та містить строки виконання і перелік заходів, які має вжити такий учасник для усунення порушень та/або усунення причин, що сприяли вчиненню порушень законодавства України;
4) систематичне порушення законодавства України - вчинення учасником ринку небанківських фінансових послуг/небанківською фінансовою групою двох або більше порушень однієї і тієї самої норми законодавства про фінансові послуги/законодавства про захист прав споживачів (далі - аналогічне порушення), протягом року після застосування до такого учасника (такої групи) заходу впливу за аналогічне порушення;
{Підпункт 4 пункту 5 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 74 від 09.07.2021}
5) триваюче порушення - порушення, за якого учасник ринку небанківських фінансових послуг/небанківська фінансова група після вчинення порушення не припиняє його здійснювати або не вжив(ла) заходів для усунення порушення;
6) уповноважена посадова особа Національного банку - Голова Національного банку, заступники Голови Національного банку, керівники структурних підрозділів Національного банку, до функцій яких належить здійснення нагляду за діяльністю на ринках небанківських фінансових послуг (далі - структурні підрозділи з нагляду), керівник структурного підрозділу Національного банку, до функцій якого належить здійснення ліцензування небанківських фінансових установ та інших осіб, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги (далі - структурний підрозділ із ліцензування), керівник структурного підрозділу Національного банку, до функцій якого належить нагляд за додержанням законодавства України про захист прав споживачів фінансових послуг та про рекламу у сфері фінансових послуг (далі - структурний підрозділ із захисту прав споживачів), заступники керівників структурних підрозділів із нагляду, заступник керівника структурного підрозділу з ліцензування, заступник керівника структурного підрозділу із захисту прав споживачів, керівники управлінь у складі структурних підрозділів із нагляду, керівники управлінь у складі структурних підрозділів із ліцензування або особи, які виконують їх обов'язки;
{Підпункт 6 пункту 5 розділу I в редакції Постановою Національного банку № 74 від 09.07.2021}
7) установа - колекторська компанія - небанківська фінансова установа, яка відповідно до законів України має право надавати кошти в позику, у тому числі на умовах фінансового кредиту, та/або послуги з факторингу, включена до реєстру колекторських компаній, яка в інтересах кредитодавця (первісного кредитора) та/або нового кредитора (у разі заміни первісного кредитора) відповідно до договору з таким кредитодавцем та/або новим кредитором має право здійснювати врегулювання простроченої заборгованості;
{Пункт 5 розділу I доповнено новим підпунктом 7 згідно з Постанови Національного банку № 74 від 09.07.2021}
8) установа-кредитодавець - небанківська фінансова установа, яка відповідно до законів України має право надавати споживчі кредити;
{Пункт 5 розділу I доповнено новим підпунктом 8 згідно з Постанови Національного банку № 74 від 09.07.2021}
9) установа - новий кредитор - небанківська фінансова установа, яка в установленому законодавством України порядку набула за цивільно-правовим договором або з інших підстав заміни кредитора в зобов'язанні право вимоги за договором про споживчий кредит або іншим договором, передбаченим частиною другою статті 3 Закону про споживче кредитування.
{Пункт 5 розділу I доповнено новим підпунктом 9 згідно з Постанови Національного банку № 74 від 09.07.2021}
Інші терміни, що використовуються в цьому Положенні, уживаються в значеннях, визначених у Законах України "Про Національний банк України", "Про страхування", "Про кредитні спілки", Законі про ЕКА, Законі про фінансові послуги, Законі про споживче кредитування та інших нормативно-правових актах.
{Абзац одинадцятий пункту 5 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 74 від 09.07.2021, № 1 від 06.01.2023}
II. Заходи впливу, що застосовуються Національним банком
6. Національний банк під час прийняття рішень про застосування заходів впливу в разі порушення законодавства про фінансові послуги/законодавства про захист прав споживачів у межах своїх повноважень застосовує до:
{Абзац перший пункту 6 розділу II в редакції Постанови Національного банку № 74 від 09.07.2021}
1) страховиків (крім ЕКА) - заходи впливу, передбачені пунктами 1-71 частини першої статті 40 Закону про фінансові послуги, уключаючи штрафні санкції, встановлені частиною першою статті 41 Закону про фінансові послуги, а також штрафні санкції, встановлені частиною другою статті 411 Закону про фінансові послуги;
{Підпункт 1 пункту 6 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 74 від 09.07.2021, № 1 від 06.01.2023}
11) кредитних спілок - заходи впливу, передбачені пунктами 1, 2, 5 частини першої статті 28 Закону про споживче кредитування (у разі вчинення порушень, передбачених цією статтею), пунктами 1-71 частини першої статті 40 Закону про фінансові послуги, уключаючи штрафні санкції, установлені частиною першою статті 41 Закону про фінансові послуги, а також штрафні санкції, установлені частиною другою статті 411 Закону про фінансові послуги;
{Пункт 6 розділу II доповнено новим підпунктом 11 згідно з Постановою Національного банку № 74 від 09.07.2021}
2) небанківських фінансових установ, інших ніж страховики, ЕКА, кредитні спілки, установи-кредитодавці, установи - нові кредитори, установи - колекторські компанії, - заходи впливу, передбачені пунктами 1-4, 7, 71 частини першої статті 40 Закону про фінансові послуги, включаючи штрафні санкції, встановлені частиною першою статті 41 Закону про фінансові послуги, а також штрафні санкції, встановлені частиною другою статті 411 Закону про фінансові послуги;
{Підпункт 2 пункту 6 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 74 від 09.07.2021, № 1 від 06.01.2023}
3) небанківських фінансових груп - захід впливу, передбачений пунктом 8 частини першої статті 40 Закону про фінансові послуги;
4) осіб, які не є фінансовими установами, - заходи впливу, визначені пунктами 1, 3, 4, 7, 71 частини першої статті 40 Закону про фінансові послуги, включаючи штрафні санкції, встановлені частиною першою статті 41 Закону про фінансові послуги, а також штрафні санкції, встановлені частиною другою статті 411 Закону про фінансові послуги;
5) осіб, що надають посередницькі послуги на ринках фінансових послуг, - заходи впливу, визначені пунктами 1, 3 частини першої статті 40 Закону про фінансові послуги, включаючи штрафні санкції, встановлені частиною першою статті 41 Закону про фінансові послуги, а також штрафні санкції, встановлені частиною другою статті 411 Закону про фінансові послуги;
51) установ-кредитодавців (крім кредитних спілок), установ - нових кредиторів - заходи впливу, передбачені пунктами 1, 2, 5 частини першої статті 28 Закону про споживче кредитування (в разі вчинення порушень, передбачених цією статтею), пунктами 1-4, 7, 71 частини першої статті 40 Закону про фінансові послуги, уключаючи штрафні санкції, установлені частиною першою статті 41 Закону про фінансові послуги, а також штрафні санкції, установлені частиною другою статті 411 Закону про фінансові послуги;
{Пункт 6 розділу II доповнено новим підпунктом 51 згідно з Постановою Національного банку № 74 від 09.07.2021}
52) установ - колекторських компаній - заходи впливу, передбачені пунктами 1-4 частини першої статті 28 Закону про споживче кредитування (у разі вчинення порушень, передбачених цією статтею), пунктами 1-4, 7, 71 частини першої статті 40 Закону про фінансові послуги, уключаючи штрафні санкції, установлені частиною першою статті 41 Закону про фінансові послуги, а також штрафні санкції, установлені частиною другою статті 411 Закону про фінансові послуги;
{Пункт 6 розділу II доповнено новим підпунктом 52 згідно з Постановою Національного банку № 74 від 09.07.2021}
53) ЕКА - заходи впливу, передбачені пунктами 1, 4 частини першої статті 40 Закону про фінансові послуги, а також заходи, передбачені пунктами 1-7 частини восьмої статті 9 Закону про ЕКА.
{Пункт 6 розділу II доповнено новим підпунктом 53 згідно з Постановою Національного банку № 1 від 06.01.2023}
6) фізичних осіб-підприємців, які надають фінансові послуги, - заходи впливу, визначені пунктами 1, 3, 4, 7 статті 40 Закону про фінансові послуги, включаючи штрафні санкції, встановлені частиною першою статті 41 Закону про фінансові послуги, а також штрафні санкції, встановлені частиною другою статті 411 Закону про фінансові послуги;
7) філій страховиків-нерезидентів - заходи впливу, визначені пунктами 1, 3, 4, 7 статті 40 Закону про фінансові послуги, включаючи штрафні санкції, встановлені частиною першою статті 41 Закону про фінансові послуги.
7. Національний банк за порушення в діяльності відокремленого підрозділу учасника ринку небанківських фінансових послуг застосовує заходи впливу до юридичної особи - учасника ринку небанківських фінансових послуг (крім філій страховиків-нерезидентів) у порядку, передбаченому цим Положенням.
III. Підстави та порядок застосування заходів впливу
8. Національний банк застосовує заходи впливу за порушення учасниками ринку небанківських фінансових послуг/небанківськими фінансовими групами законодавства про фінансові послуги/законодавства про захист прав споживачів, а також робить висновок про здійснення небанківською фінансовою установою або особою, яка не є фінансовою установою, ризикової діяльності, що загрожує інтересам вкладників та/або інших кредиторів такої установи (особи) (далі - ризикова діяльність), на підставі результатів (матеріалів):
{Абзац перший пункту 8 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 74 від 09.07.2021}
1) планових та позапланових інспекційних перевірок учасників ринків небанківських фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг), за якими здійснює нагляд Національний банк, їх афілійованих та споріднених осіб (для афілійованих осіб ЕКА, крім Кабінету Міністрів України, та для споріднених осіб ЕКА, крім юридичних осіб, власником істотної участі в яких є держава);
{Підпункт 1 пункту 8 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 1 від 06.01.2023}
2) безвиїзного нагляду за діяльністю учасників ринку небанківських фінансових послуг;
3) нагляду на консолідованій основі за небанківськими фінансовими групами;
4) розгляду справ про порушення прав споживачів фінансових послуг та/або нагляду за додержанням законодавства України про захист прав споживачів фінансових послуг і контролю за дотриманням законодавства України про рекламу фінансових послуг;
5) нагляду за додержанням вимог законодавства України щодо взаємодії із споживачами при врегулюванні простроченої заборгованості (вимог щодо етичної поведінки);
{Пункт 8 розділу III доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 74 від 09.07.2021}
6) контролю за дотриманням вимог нормативно-правового акта Національного банку, що визначає вимоги до структури власності;
{Пункт 8 розділу III доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 42 від 31.03.2023}
7) нагляду за дотриманням умов провадження діяльності з надання фінансових послуг, уключаючи діяльність ЕКА, здійснення яких потребує відповідної ліцензії (ліцензійних умов).
{Пункт 8 розділу III доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 42 від 31.03.2023}
9. До переліку ознак, наявність яких є підставою для висновку Національного банку про здійснення ризикової діяльності, належать:
1) щодо небанківських фінансових установ (крім ЕКА) та осіб, які не є фінансовими установами, - систематичні порушення законодавства про захист прав споживачів та реклами у сфері фінансових послуг (щодо реклами, яка вважається недобросовісною рекламою);
{Підпункт 1 пункту 9 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 74 від 09.07.2021, № 1 від 06.01.2023}
2) щодо кредитних спілок (додатково до ознаки, визначеної в підпункті 1 пункту 9 розділу III цього Положення):
дострокове повернення внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки пов'язаним із кредитною спілкою особам на умовах, що відрізняються від тих, на яких вони були залучені;
недостатність доходів та/або надмірність витрат унаслідок рішень кредитної спілки (органів управління, посадових осіб кредитної спілки та/або осіб, уповноважених діяти від імені та в інтересах кредитної спілки), умов надання фінансових послуг кредитною спілкою, що призводить до погіршення її фінансового стану і створює ризик майбутнього зменшення власного капіталу та порушення встановлених законодавством України обов'язкових нормативів та інших показників і вимог, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами;
штучне (фіктивне/безпідставне) поліпшення фінансового результату та/або викривлення звітності за рахунок вчинення фіктивних правочинів, необгрунтованого збільшення дебіторської заборгованості, переоцінки/дооцінки активів;
3) щодо страховиків (крім ЕКА та додатково до ознаки, визначеної в підпункті 1 пункту 9 розділу III цього Положення):
{Абзац перший підпункту 3 пункту 9 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 1 від 06.01.2023}
систематичне формування страхових резервів у недостатньому розмірі. Систематичним формуванням страхових резервів у недостатньому розмірі є заниження страховиком два чи більше разів протягом календарного року розміру страхових резервів більше ніж на 10 відсотків від їх достатнього розміру, визначеного відповідно до законодавства України;
отримання (придбання, набуття) страховиком активів (включаючи права вимоги до перестраховиків), що не відносяться до прийнятних активів, якщо таке отримання (придбання, набуття) призводить до зменшення розміру прийнятних активів, які приймаються в покриття нормативу платоспроможності та достатності капіталу, до розміру, що є меншим 120% від нормативного обсягу активів;
учинення двох або більше порушень обов'язкових критеріїв і нормативів достатності капіталу та платоспроможності, ліквідності, прибутковості, якості активів та ризиковості операцій у межах одного звітного періоду, якщо на початок та кінець звітного періоду такі нормативи виконуються;
недостатність доходів та/або надмірність витрат унаслідок рішень страховика (органів управління, посадових осіб страховика та/або осіб, уповноважених діяти від імені та в інтересах страховика), умов надання фінансових послуг страховиком, що призводить до погіршення його фінансового стану і створює ризик майбутнього зменшення власного капіталу та порушення встановлених законодавством України обов'язкових нормативів та інших показників і вимог, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами;
штучне (фіктивне/безпідставне) поліпшення фінансового результату та/або викривлення звітності за рахунок вчинення фіктивних правочинів, необгрунтованого збільшення дебіторської заборгованості, переоцінки/дооцінки активів, здійснення операцій із цінними паперами, емітенти яких на момент укладення відповідного договору включені Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку до списку емітентів, що мають ознаки фіктивності;
4) щодо небанківських фінансових установ (крім ЕКА), які отримали ліцензію на провадження діяльності з надання гарантій (додатково до ознаки, визначеної в підпункті 1 пункту 9 розділу III цього Положення), - укладення договорів гарантії, якщо на момент укладення таких договорів гарант не виконує/не виконував обов'язкових фінансових нормативів;
{Підпункт 4 пункту 9 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 1 від 06.01.2023}
систематичне формування страхових резервів у недостатньому розмірі. Систематичним формуванням страхових резервів за видами діяльності ЕКА та видами резервів у недостатньому розмірі є формування страхових резервів два чи більше разів протягом календарного року в розмірі менше ніж 90 відсотків від їх достатнього розміру, визначеного відповідно до вимог нормативно-правового акта Національного банку, що регулює діяльність ЕКА;
учинення одного або декількох правочинів та/або здійснення однієї або декількох операцій, та/або прийняття одного управлінського рішення чи декількох управлінських рішень із відображенням/невідображенням в обліку, які окремо або спільно призвели до двох або більше порушень нормативу достатності капіталу та платоспроможності ЕКА, у межах одного звітного періоду, якщо на початок і кінець звітного періоду такий норматив виконується (звітним періодом є період, визначений нормативно-правовим актом Національного банку, що регулює діяльність ЕКА).
{Пункт 9 розділу III доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національного банку № 1 від 06.01.2023}
10. Національний банк обирає та застосовує заходи впливу за порушення законодавства про фінансові послуги з урахуванням:
{Абзац перший пункту 10 розділу III в редакції Постанови Національного банку № 74 від 09.07.2021}
1) характеру та обставин вчинення виявлених порушень або здійснення ризикової діяльності;
2) причин, які зумовили виникнення виявлених порушень або здійснення ризикової діяльності;
3) загального фінансового стану учасників ринку небанківських фінансових послуг/небанківських фінансових груп;
4) ужитих учасниками ринку небанківських фінансових послуг/небанківськими фінансовими групами заходів для попередження вчинення порушення або здійснення ризикової діяльності, усунення виявлених порушень або припинення здійснення ризикової діяльності;
5) наслідків порушення або здійснення ризикової діяльності та наслідків застосування таких заходів впливу.
101. Національний банк обирає та застосовує заходи впливу за порушення законодавства про захист прав споживачів, передбачені частиною першою статті 28 Закону про споживче кредитування, адекватні вчиненому порушенню та з дотриманням вимог абзацу сьомого частини першої статті 28 Закону про споживче кредитування.
{Розділ III доповнено новим пунктом 101 згідно з Постановою Національного банку № 74 від 09.07.2021}
11. Рішення про застосування до учасників ринку небанківських фінансових послуг/небанківських фінансових груп заходів впливу (далі - рішення про застосування заходу впливу) приймає:
1) щодо заходів впливу, визначених у пунктах 1, 2, 4-8 частини першої статті 40 Закону про фінансові послуги, пунктах 1, 3-5 частини першої статті 28 Закону про споживче кредитування, пункті 2 частини першої статті 28 Закону про споживче кредитування (у частині застосування штрафних санкцій, установлених частиною другою статті 411 Закону про фінансові послуги, до установ-кредитодавців, установ - нових кредиторів, установ - колекторських компаній), заходів, визначених пунктами 1-7 частини восьмої статті 9 Закону про ЕКА, а також щодо застосування штрафних санкцій, установлених частиною другою статті 411 Закону про фінансові послуги, - Правління Національного банку (далі - Правління), а в разі делегування Правлінням повноважень щодо застосування цих заходів впливу - Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг (далі - Комітет з питань нагляду);
{Підпункт 1 пункту 11 розділу III в редакції Постанови Національного банку № 74 від 09.07.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 1 від 06.01.2023}
2) щодо заходу впливу, визначеного в пункті 3 частини першої статті 40 Закону про фінансові послуги, - уповноважена посадова особа Національного банку.
{Підпункт 2 пункту 11 розділу III в редакції Постанови Національного банку № 74 від 09.07.2021}
12. Правління або Комітет з питань нагляду встановлює факт здійснення небанківською фінансовою установою або особою, яка не є фінансовою установою, ризикової діяльності.
13. Рішення про застосування заходу впливу повинно містити:
1) зміст (назву) заходу впливу, що застосовується до учасника ринку небанківських фінансових послуг/небанківської фінансової групи;
2) відомості про учасника ринку небанківських фінансових послуг або про небанківську фінансову групу:
для юридичних осіб/філій страховиків-нерезидентів - повне найменування юридичної особи/філії страховика-нерезидента, місцезнаходження, код за ЄДРПОУ;
для фізичних осіб - прізвище, ім'я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків (серія та номер паспорта для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомила про це відповідний контролюючий орган та має відмітку в паспорті), серія та номер паспорта;
найменування (за наявності) небанківської фінансової групи, повні найменування учасників небанківської фінансової групи, їх місцезнаходження та коди за ЄДПРОУ;
3) реквізити документа, у якому зафіксовані порушення;
4) опис порушення (із зазначенням норм законодавства про фінансові послуги/законодавства про захист прав споживачів, які порушено) або висновок про здійснення ризикової діяльності, інформації про вчинені дії (бездіяльність) учасника ринку небанківських фінансових послуг, що призвели до порушення або до здійснення ризикової діяльності;
{Підпункт 4 пункту 13 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 74 від 09.07.2021}
5) дату набрання чинності рішенням.
14. Перелік додаткової інформації, яка має обов'язково міститися в рішенні про застосування певного заходу впливу, визначається пунктом 28 розділу IV, пунктом 40 розділу V, пунктом 53 розділу VI, пунктом 56 розділу VII, пунктом 67 розділу VIII, пунктом 80 розділу IX, пунктом 105 розділу XII, пунктом 113 розділу XIII, пунктом 127 розділу XIV, пунктом 141 розділу XVI, пунктом 157 розділу XVII, пунктом 164 розділу XVIII, пунктом 170 розділу XIX, пунктом 181 розділу XX, пунктом 186 розділу XXI, пунктом 198 розділу XXII цього Положення.
{Пункт 14 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 74 від 09.07.2021, № 1 від 06.01.2023}
141. Національний банк має право прийняти рішення про застосування заходу впливу у формі електронного документа відповідно до Закону України “Про електронні документи та електронний документообіг”, Закону України “Про електронні довірчі послуги” та законодавства України з питань організації документування управлінської інформації або в паперовій формі.
{Розділ III доповнено новим пунктом 141 згідно з Постановою Національного банку № 42 від 31.03.2023}
15. Національний банк протягом трьох робочих днів із дня прийняття рішення про застосування заходу впливу:
1) оприлюднює інформацію про прийняте рішення на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку;
2) повідомляє про прийняте рішення учасника ринку небанківських фінансових послуг або відповідальну особу небанківської фінансової групи (у разі застосування заходу впливу до небанківської фінансової групи) шляхом надсилання рішення про застосування заходу впливу у:
формі електронного документа - на електронну адресу учасника ринку небанківських фінансових послуг/відповідальної особи небанківської фінансової групи для здійснення офіційної комунікації з Національним банком разом із супровідним листом, підписаним кваліфікованим електронним підписом (далі - КЕП) уповноваженої посадової особи Національного банку; або
паперовій формі (або у формі паперової копії електронного документа/документа в паперовій формі, засвідченої в порядку, установленому законодавством України) - на поштову адресу учасника ринку небанківських фінансових послуг/відповідальної особи небанківської фінансової групи (далі - поштова адреса), рекомендованим листом разом із копією супровідного листа, засвідченого в порядку, установленому законодавством України.
{Підпункт 2 пункту 15 розділу III в редакції Постанови Національного банку № 42 від 31.03.2023}
151. Національний банк у разі прийняття з урахуванням вимог законодавства рішення про застосування заходу впливу до учасника ринку небанківських фінансових послуг/небанківської фінансової групи, місцезнаходження якого/учасників якої відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є населений пункт територіальної громади/територія, який/яка відповідно до законодавства віднесені до території активних бойових дій або тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України згідно з переліком, що формується у порядку, установленому Кабінетом Міністрів України, за умови, що стосовно відповідного населеного пункту територіальної громади/території не визначено дати завершення бойових дій/дати завершення тимчасової окупації (далі - територія активних бойових дій), повідомляє такого учасника ринку небанківських фінансових послуг/відповідальну особу небанківської фінансової групи про прийняте рішення про застосування заходів впливу в порядку, визначеному в абзаці другому підпункту 2 пункту 15 розділу III цього Положення (за умови, якщо електронна адреса такої особи не розташована на заборонених законодавством України ресурсах/сервісах).
{Розділ III доповнено новим пунктом 151 згідно з Постановою Національного банку № 42 від 31.03.2023}
152. Національний банк оприлюднює рішення про застосування заходу впливу до учасника ринку небанківських фінансових послуг/небанківської фінансової групи, місцезнаходження якого/учасників якої є територія активних бойових дій, на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку у строк, визначений в абзаці першому пункту 15 розділу III цього Положення, з дотриманням вимог щодо захисту інформації з обмеженим доступом (у разі неможливості доставлення електронного повідомлення засобами автоматизованих систем або, якщо електронна адреса учасника ринку небанківських фінансових послуг/учасника небанківської фінансової групи, місцезнаходження якого/якої є територія активних бойових дій, розташована на заборонених законодавством України ресурсах/сервісах).
{Розділ III доповнено новим пунктом 152 згідно з Постановою Національного банку № 42 від 31.03.2023}
153. Учасник ринку небанківських фінансових послуг/відповідальна особа небанківської фінансової групи, місцезнаходження якого/якої є територія активних бойових дій, вважається належним чином повідомленим(ною) про прийняте рішення про застосування заходу впливу до такого учасника ринку небанківських фінансових послуг/небанківської фінансової групи в порядку, визначеному в пункті 152 розділу II цього Положення, з робочого дня, наступного за днем оприлюднення прийнятого рішення про застосування заходу впливу на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку.
{Розділ III доповнено новим пунктом 153 згідно з Постановою Національного банку № 42 від 31.03.2023}
16. Національний банк відповідно до пункту 15 розділу III цього Положення надсилає учаснику ринку небанківських фінансових послуг/відповідальній особі небанківської фінансової групи:
1) копію рішення про застосування заходу впливу, засвідчену в установленому порядку, - якщо прийняте рішення є рішенням про застосування заходів впливу, визначених у пунктах 1, 2, 4-8 частини першої статті 40 Закону про фінансові послуги, пунктах 1, 3-5 частини першої статті 28 Закону про споживче кредитування, заходів, визначених пунктами 1-7 частини восьмої статті 9 Закону про ЕКА;
{Підпункт 1 пункту 16 розділу III в редакції Постанови Національного банку № 74 від 09.07.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 1 від 06.01.2023}
2) примірник рішення про застосування заходу впливу - якщо прийняте рішення є рішенням про накладення штрафних санкцій (штрафу).
17. Учасник ринку небанківських фінансових послуг/відповідальна особа небанківської фінансової групи вважається належним чином повідомленим(ною) про прийняте рішення про застосування заходу впливу до учасника ринку небанківських фінансових послуг/небанківської фінансової групи за умови виконання Національним банком усіх дій, визначених у пункті 15 розділу III цього Положення.
171. Учасник ринку небанківських фінансових послуг, щодо якого Національний банк застосував захід впливу, зобов’язаний усунути порушення, що стало підставою для застосування заходу впливу, у строк, визначений у такому рішенні Національного банку (у разі визначення такого строку).
{Розділ III доповнено новим пунктом 171 згідно з Постановою Національного банку № 42 від 31.03.2023}
18. Національний банк запрошує керівника учасника ринку небанківських фінансових послуг/відповідальної особи небанківської фінансової групи/ уповноважену особу ЕКА, іншу особу, яка стала об’єктом перевірки Національного банку та щодо якої повинно бути прийнято рішення, представника уповноваженого органу управління у відповідності до Закону про ЕКА (далі - запрошена особа) у разі розгляду Правлінням/Комітетом з питань нагляду/уповноваженою посадовою особою Національного банку питання щодо застосування заходу впливу для участі в засіданні з метою надання пояснень/заперечень стосовно допущених порушень.
Запрошення надсилається не пізніше ніж за п’ять робочих днів до дати проведення засідання Правління/Комітету з питань нагляду/розгляду питання про застосування заходу впливу уповноваженою посадовою особою Національного банку на електронну адресу або в паперовій формі на поштову адресу учасника ринку небанківських фінансових послуг/відповідальної особи небанківської фінансової групи.
Учасник ринку небанківських фінансових послуг/відповідальна особа небанківської фінансової групи для участі в засіданні Правління/Комітету з питань нагляду/розгляді питання про застосування заходу впливу уповноваженою посадовою особою Національного банку має надати Національному банку інформацію (ідентифікаційні дані) про запрошену особу в порядку та обсязі, зазначених в запрошенні Національного банку [у разі неможливості участі запрошеної особи в засіданні Правління/Комітету з питань нагляду особисто надати інформацію про представника/представників учасника ринку небанківських фінансових послуг/відповідальної особи небанківської фінансової групи/запрошеної особи (далі - представник)].
Запрошена особа/представник має право брати участь у засіданні особисто або дистанційно за допомогою засобів аудіо-, візуального зв’язку. Конкретний спосіб участі в засіданні запрошеної особи/представника Національний банк визначає у відповідному запрошенні.
Запрошена особа/представник, яка/який не пройшла/не пройшов ідентифікації, не допускається до участі в засіданні Правління/Комітету з питань нагляду/розгляді питання про застосування заходу впливу уповноваженою посадовою особою Національного банку.
{Пункт 18 розділу III доповнено новим абзацом п’ятим згідно з Постановою Національного банку № 147 від 17.11.2023}
Не надання інформації щодо участі запрошеної особи/представника, відсутність (нез’явлення або невзяття участі дистанційно запрошеної особи/ представника на/в засідання/засіданні Правління/Комітету з питань нагляду або під час розгляду питання про застосування заходу впливу уповноваженою посадовою особою Національного банку, не проходження запрошеною особою/ представником ідентифікації) не є підставою для відкладення Правлінням/ Комітетом з питань нагляду або уповноваженою посадовою особою Національного банку розгляду питання щодо застосування заходів впливу до учасника ринку небанківських фінансових послуг/небанківської фінансової групи.
{Абзац шостий пункту 18 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 147 від 17.11.2023}
{Пункт 18 розділу III в редакції Постанови Національного банку № 42 від 31.03.2023}
19. Національний банк має право у випадках, визначених у підпункті 2 пункту 73 розділу VIII, пункті 102 розділу XI, пункті 145 розділу XVI, пункті 176 розділу XIX, пункті 183 розділу XX цього Положення, достроково відмінити застосовані заходи впливу. Рішення про дострокову відміну застосованого заходу впливу приймає Правління або Комітет з питань нагляду в межах своїх повноважень.
{Пункт 19 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 1 від 06.01.2023}
20. Національний банк застосовує заходи впливу протягом шести місяців із дня виявлення порушення, але не пізніше ніж через один рік із дня порушення учасником ринку небанківських фінансових послуг/небанківською фінансовою групою законодавства про фінансові послуги/законодавства про захист прав споживачів.
{Абзац перший пункту 20 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 74 від 09.07.2021}
Для триваючого порушення днем порушення є кожен день, протягом якого порушення триває.
21. Національний банк, якщо порушення та його наслідки усунуто порушником самостійно до застосування заходів впливу, крім випадків, передбачених статтею 41 Закону про фінансові послуги, не застосовує заходи впливу за порушення.
{Пункт 21 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 42 від 31.03.2023}
22. Застосування заходів впливу до учасників ринку небанківських фінансових послуг/небанківських фінансових груп за порушення законодавства про фінансові послуги/законодавства про захист прав споживачів, не звільняє від адміністративної відповідальності винних у вчиненні порушень посадових осіб.
{Пункт 22 розділу III із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 74 від 09.07.2021}
23. Рішення про застосування заходу впливу може бути оскаржене в судовому порядку відповідно до законодавства України.
24. Національний банк здійснює контроль за усуненням учасником ринку небанківських фінансових послуг/небанківською фінансовою групою порушень у його (її) діяльності, виконанням рішень Національного банку про застосування заходів впливу в порядку, установленому цим Положенням та іншими нормативно-правовими актами Національного банку.
25. Учасник ринку небанківських фінансових послуг/відповідальна особа небанківської фінансової групи подає Національному банку документи/копії документів/інформацію, визначені в пункті 29, абзаці другому пункту 30, пункті 31 розділу IV, пунктах 41, 42, 45, 46 розділу V, пункті 54 розділу VI, пункті 62 розділу VII, пунктах 75, 82-84 розділу IX, пунктах 89, 92, 101 розділу XI, пункті 108 розділу XII, пункті 114, абзаці другому пункту 115, пункті 116, абзаці другому пункту 118, пункті 121 розділу XIII, пункті 130 розділу XIV, пунктах 142, 144 розділу XVI, абзаці третьому пункту 149, пунктах 151, 153, 160 розділу XVII, пункті 166 розділу XVIII, пункті 172, абзаці першому пункту 174, пункті 175 розділу XIX, пункті 182 розділу XX, пунктах 187, 188, 191, 192 розділу XXI, пунктах 200, 202, 203 розділу XXII цього Положення, одним із таких способів:
1) у формі електронного документа з накладанням КЕП через вебпортал Національного банку, розміщений на вебсторінці: https://portal.bank.gov.ua;
2) у формі електронного документа з накладанням КЕП електронним повідомленням на офіційну електронну поштову скриньку Національного банку:nbu@bank.gov.ua.
Електронні документи, які подаються Національному банку, мають бути повними, належної якості (у яких можна прочитати всі зазначені в них відомості) та у визначених форматах, структурі та вигляді (включаючи у форматі doc, .docx, .rtf, .xls, .xlsx, або .pdf);
3) у паперовій формі з одночасним обов’язковим поданням електронних копій цих документів без накладання КЕП на цифрових носіях інформації [компакт-дисках (CD, DVD) або USB-флешнакопичувачах].
Електронні копії документів створюються шляхом сканування з документів у паперовій формі з урахуванням таких вимог:
документ сканується у файл формату pdf;
сканована копія кожного окремого документа зберігається як окремий файл;
файл повинен мати коротку назву латинськими літерами, що відображає зміст і реквізити документа;
документи, що містять більше однієї сторінки, скануються в один файл;
роздільна здатність сканування має бути не нижче ніж 300 dpi.
{Пункт 25 розділу III в редакції Постанови Національного банку № 42 від 31.03.2023}
251. Сторінки (аркуші) копії документів, які передаються учасником ринку небанківських фінансових послуг/відповідальною особою небанківської фінансової групи до Національного банку в паперовій формі, повинні бути пронумеровані, прошиті та на зворотному боці останнього аркуша такої копії в місці скріплення ниток наклеюється папір розміром 50 х 50 міліметрів і на ньому зазначається напис: “Пронумеровано та прошито ... арк.” (зазначається кількість аркушів цифрами та словами) і проставляється відмітка про засвідчення копії документа в порядку, визначеному в абзаці третьому пункту 251 розділу III цього Положення.
На лицьовому боці у верхньому правому куті першого аркуша копії документа проставляється відмітка “Копія”.
Копії документів, які передаються учасником ринку небанківських фінансових послуг/відповідальною особою небанківської фінансової групи до Національного банку в паперовій формі, мають бути належної якості (що дає змогу прочитати всі зазначені в них відомості), засвідчуються підписом керівника/уповноваженої особи учасника ринку небанківських фінансових послуг/відповідальної особи небанківської фінансової групи із зазначенням найменування його/її посади, власного імені, прізвища, дати засвідчення та проставленням напису “Згідно з оригіналом”.
{Розділ III доповнено новим пунктом 251 згідно з Постановою Національного банку № 42 від 31.03.2023}
IV. Зобов'язання порушника вжити заходів для усунення порушення та/або вжити заходів для усунення причин, що сприяли вчиненню порушення
26. Рішення про зобов'язання порушника вжити заходів для усунення порушення та/або вжити заходів для усунення причин, що сприяли вчиненню порушення (далі - рішення про усунення порушення), приймає Правління/Комітет з питань нагляду.
27. Метою застосування заходу впливу у вигляді зобов'язання порушника вжити заходів для усунення порушення та/або вжити заходів для усунення причин, що сприяли вчиненню порушення, є усунення учасником ринку небанківських фінансових послуг, уключаючи ЕКА, у визначений у рішенні строк виявлених порушень законодавства про фінансові послуги.
{Пункт 27 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 74 від 09.07.2021, № 1 від 06.01.2023}
28. Рішення про усунення порушення додатково до інформації, зазначеної в пункті 13 розділу III цього Положення, повинно містити:
1) вимогу щодо вжиття учасником ринку небанківських фінансових послуг заходів для усунення порушень та/або усунення причин, що сприяли вчиненню порушення;
2) строк, установлений Національним банком для вжиття учасником ринку небанківських фінансових послуг заходів для усунення порушень та/або усунення причин, що сприяли вчиненню порушення (далі - строк для вжиття заходів).
29. Учасник ринку небанківських фінансових послуг зобов'язаний подати Національному банку план заходів для усунення порушення не пізніше семи робочих днів від дати отримання копії рішення про усунення порушення, якщо в такому рішенні Національний банк установив строк для вжиття заходів, що становить 60 календарних днів чи більше.
30. Національний банк протягом семи робочих днів від дати отримання плану заходів для усунення порушення має право надіслати учаснику ринку небанківських фінансових ринків лист, підписаний уповноваженою посадовою особою Національного банку, із зауваженнями до плану заходів для усунення порушення, які є обов'язковими для врахування.
Учасник ринку небанківських фінансових послуг не пізніше семи робочих днів із дати одержання листа Національного банку із зауваженнями зобов'язаний доопрацювати план заходів щодо усунення порушення з урахуванням наданих Національним банком зауважень та подати доопрацьований план Національному банку.
31. Учасник ринку небанківських фінансових послуг не пізніше п'яти робочих днів після закінчення строку, визначеного рішенням про усунення порушення, зобов'язаний подати Національному банку:
1) звіт про виконання плану заходів для усунення порушення, а якщо подання плану заходів не вимагається - звіт про усунення порушення;
2) належним чином засвідчені копії відповідних документів, що підтверджують усунення учасником ринку небанківських фінансових послуг порушень та/або усунення причин, що сприяли вчиненню порушень.
32. Національний банк має право встановити в рішенні про усунення порушення більший строк, ніж зазначено в пункті 31 розділу IV цього Положення (далі - збільшений строк), для подання учасником ринку небанківських фінансових послуг Національному банку звіту про виконання плану заходів для усунення порушення/звіту про усунення порушення та копій відповідних документів.
Національний банк зазначає в рішенні про усунення порушення підстави встановлення збільшеного строку.
33. Національний банк у межах строку для вжиття заходів має право вимагати від учасника ринку небанківських фінансових послуг надання інформації щодо стану виконання плану заходів, уключаючи надання інформації за формами, визначеними письмовою вимогою Національного банку.
Учасник ринку небанківських фінансових послуг зобов'язаний надати інформацію щодо стану виконання плану заходів у встановлений письмовою вимогою Національного банку строк та за визначеною такою вимогою формою.
34. Національний банк за результатами аналізу звіту про усунення порушення/звіту про виконання плану заходів для усунення порушення та наданих копій документів має право на свій запит відповідно до вимог законодавства України одержувати додаткові пояснення, інформацію/документи/копії документів, якщо надані учасником ринку небанківських фінансових послуг звіт про усунення порушення/звіт про виконання плану заходів для усунення порушення та/або копії документів не підтверджують (не повністю підтверджують) усунення порушень та/або усунення причин, що сприяли вчиненню порушень.
35. Національний банк під час аналізу звіту про виконання плану заходів для усунення порушення враховує вжиті учасником ринку небанківських фінансових послуг заходи, які не були передбачені в розробленому плані заходів для усунення порушення, якщо ефект від їх реалізації забезпечив досягнення передбачених таким планом цілей.
36. Національний банк має право не пізніше останнього дня строку для вжиття заходів продовжити строк виконання рішення про усунення порушення, якщо учасником ринку небанківських фінансових послуг подано до Національного банку обґрунтоване клопотання про продовження строку виконання рішення про усунення порушення разом із підтвердними документами/інформацією щодо неможливості з причин, що не залежать від такого учасника, виконання рішення про усунення порушення у встановлений Національним банком строк; і клопотання подано до Національного банку не пізніше 10 робочих днів до дня закінчення строку для вжиття заходів, установленого Національним банком.
Рішення про продовження або відмову в продовженні строку виконання рішення про усунення порушення приймає Правління/Комітет з питань нагляду. Рішення надсилається учаснику ринку небанківських фінансових послуг, щодо якого прийнято таке рішення, у порядку, визначеному в підпункті 2 пункту 15 розділу III цього Положення.
37. Національний банк залишає без розгляду клопотання учасника ринку небанківських фінансових послуг про продовження строку виконання рішення про усунення порушення в разі подання таким учасником клопотання пізніше строку, зазначеного в абзаці першому пункту 36 розділу IV цього Положення.
38. Національний банк не пізніше останнього дня строку для вжиття заходів приймає рішення про відмову в продовженні строку виконання рішення про усунення порушення, якщо продовження строку виконання рішення не вплине на усунення порушення (причин, що сприяли вчиненню порушення) та/або учасником ринку небанківських фінансових послуг не надано підтвердних документів/інформації щодо неможливості з причин, що не залежать від такого учасника, виконання рішення про усунення порушення у встановлений Національним банком строк. Рішення надсилається учаснику ринку небанківських фінансових послуг, щодо якого прийнято таке рішення, у порядку, визначеному в підпункті 2 пункту 15 розділу III цього Положення.
V. Скликання позачергових зборів учасників фінансової установи
39. Рішення про застосування заходу впливу у вигляді вимоги скликати позачергові збори учасників фінансової установи (далі - рішення про скликання позачергових зборів) приймає Правління/Комітет з питань нагляду.
40. Рішення про скликання позачергових зборів додатково до інформації, зазначеної в пункті 13 розділу III цього Положення, повинно містити:
1) граничний термін скликання позачергових зборів учасників небанківської фінансової установи, установлений з урахуванням строків проведення позачергових зборів учасників господарських товариств, визначених законами України;
2) перелік питань (за наявності), які доцільно внести до порядку денного позачергових зборів учасників для усунення порушень;
3) інформацію щодо участі (за потреби) у засіданні позачергових зборів уповноваженої Національним банком особи та обґрунтування потреби забезпечити її допуск до участі в цьому засіданні.
41. Небанківська фінансова установа, яка отримала копію рішення про скликання позачергових зборів, зобов'язана його розглянути і не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня їх проведення надіслати Національному банку інформацію про:
1) заплановану дату, час і місце проведення позачергових зборів учасників небанківської фінансової установи;
2) порядок денний позачергових зборів учасників небанківської фінансової установи та проєкт рішення з питань, що вносяться на їх розгляд.
42. Небанківська фінансова установа в разі виникнення змін в інформації, надісланій до Національного банку відповідно до пункту 41 розділу V цього Положення, зобов'язана не пізніше ніж за чотири календарних дні до дати проведення позачергових зборів учасників фінансової установи надати Національному банку в порядку, визначеному в пункті 25 розділу III цього Положення, актуальну інформацію, зазначену в пункті 41 розділу V цього Положення.
43. Небанківська фінансова установа, яка отримала копію рішення Національного банку про застосування заходу впливу у вигляді скликання позачергових зборів, забезпечує їх проведення не пізніше граничного терміну, визначеного таким рішенням.
44. Уповноважена Національним банком особа, яка бере участь у позачергових зборах учасників небанківської фінансової установи, має право брати участь в обговоренні питань, унесених до порядку денного позачергових зборів, які стосуються усунення порушень, що стали підставою для застосування заходу впливу.
45. Небанківська фінансова установа після проведення позачергових зборів учасників такої установи зобов'язана протягом п'яти (для акціонерних товариств - протягом 10) робочих днів із дня їх проведення надіслати до Національного банку в порядку, визначеному в пункті 25 розділу III цього Положення, примірник/копію протоколу позачергових зборів учасників небанківської фінансової установи, підписаного особою (особами), яка (які) відповідно до законів України має(ють) право підписувати протокол загальних зборів учасників небанківської фінансової установи.
46. Небанківська фінансова установа не пізніше ніж через 10 робочих днів із дня виконання рішення, прийнятого на позачергових зборах учасників такої установи, зобов'язана надіслати до Національного банку інформацію про результати виконання рішення позачергових зборів учасників небанківської фінансової установи.
47. Національний банк накладає штрафну санкцію (штраф) на учасника ринку небанківських фінансових послуг за правопорушення, передбачені статтями 41 та 411 Закону про фінансові послуги.
48. Рішення про накладення штрафної санкції (штрафу), передбаченої (передбаченого) статтею 41 Закону про фінансові послуги, приймає уповноважена посадова особа Національного банку.
49. Національний банк застосовує штрафну санкцію за порушення, передбачене статтею 41 Закону про фінансові послуги, у порядку, визначеному статтею 42 Закону про фінансові послуги.
50. Рішення про накладення штрафної санкції (штрафу), передбаченої статтею 411 Закону про фінансові послуги, приймає Правління/Комітет з питань нагляду в межах компетенції Національного банку, визначеної Законом про фінансові послуги.
{Пункт 50 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 74 від 09.07.2021}
51. Національний банк у разі виявлення факту порушення, зазначеного в статті 411 Закону про фінансові послуги:
1) у строки та в порядку, визначених нормативно-правовими актами Національного банку з питань інспектування, нагляду за додержанням вимог законодавства України щодо взаємодії із споживачами при врегулюванні простроченої заборгованості (вимог щодо етичної поведінки), нагляду за додержанням законодавства України про захист прав споживачів фінансових послуг і контролю за дотриманням законодавства України про рекламу фінансових послуг, складає документ, у якому зафіксовано порушення, та забезпечує ознайомлення учасника ринку небанківських фінансових послуг із таким документом/надає його учаснику ринку небанківських фінансових послуг;
{Підпункт 1 пункту 51 розділу VI в редакції Постанови Національного банку № 74 від 09.07.2021}
2) не пізніше 45 календарних днів із дати складання документа, у якому зафіксовані порушення, готує проєкт рішення про накладення штрафної санкції (штрафу) на учасника ринку небанківських фінансових послуг та подає такий проєкт рішення разом із документом, у якому зафіксовані порушення, а також поясненнями (за наявності) керівника або уповноваженого представника учасника ринку небанківських фінансових послуг Правлінню/Комітету з питань нагляду для прийняття рішення.
{Підпункт 2 пункту 51 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 74 від 09.07.2021}
52. Правління/Комітет з питань нагляду приймає рішення про накладення на учасника ринку небанківських фінансових послуг штрафної санкції (штрафу), передбаченої статтею 411 Закону про фінансові послуги, у межах строку, визначеного в пункті 20 розділу III цього Положення.
{Пункт 52 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 74 від 09.07.2021}
53. Рішення про накладення штрафної санкції (штрафу) додатково до інформації, зазначеної в пункті 13 розділу III цього Положення, повинно містити:
1) розмір застосованої штрафної санкції (штрафу);
2) реквізити рахунку Національного банку, на який повинна бути перерахована сума штрафної санкції (штрафу), та строк, протягом якого учасник ринку небанківських фінансових послуг повинен сплатити штрафну санкцію (штраф) та повідомити про це Національний банк;
{Підпункт 2 пункту 53 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 42 від 31.03.2023}
3) відомості, передбачені статтею 4 Закону України "Про виконавче провадження".
54. Учасник ринку небанківських фінансових послуг, який добровільно виконав рішення про накладення штрафної санкції (штрафу), зобов'язаний подати Національному банку в порядку, визначеному в пункті 25 розділу III цього Положення, копії документів, що підтверджують сплату суми штрафної санкції (штрафу).
VII. Тимчасове зупинення або відкликання (анулювання) ліцензії
{Заголовок розділу VII із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 42 від 31.03.2023}
55. Рішення про тимчасове зупинення ліцензії, рішення про відкликання (анулювання) ліцензії, уключаючи анулювання ліцензії на здійснення діяльності ЕКА (далі - рішення про відкликання ліцензії) приймає Правління/Комітет з питань нагляду.
{Пункт 55 розділу VII із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 1 від 06.01.2023; в редакції Постанови Національного банку № 42 від 31.03.2023}
56. Рішення про тимчасове зупинення ліцензії додатково до інформації, зазначеної в пункті 13 розділу III цього Положення, повинно містити строк, до якого учаснику ринку небанківських фінансових послуг необхідно усунути порушення, та подати Національному банку звіт про усунення порушення і засвідчені таким учасником документи, що підтверджують усунення порушення.
57. Учасник ринку небанківських фінансових послуг із дати набрання чинності рішенням про тимчасове зупинення ліцензії та до прийняття Національним банком рішення про поновлення дії ліцензії за результатами розгляду документів, визначених у пункті 62 розділу VII цього Положення, втрачає право:
1) укладати договори (продовжувати строк діючих договорів) про надання фінансових послуг із клієнтами щодо виду фінансових послуг, на провадження яких була видана ліцензія та дію якої тимчасово зупинено;
2) укладати договори (уносити зміни до діючих договорів) про надання фінансових послуг, що мають як наслідок збільшення зобов'язань учасника ринку небанківських фінансових послуг перед клієнтами щодо виду фінансових послуг, на провадження яких була видана ліцензія, уключаючи договори перестрахування.
58. Учасник ринку небанківських фінансових послуг із дня набрання чинності рішенням про відкликання ліцензії втрачає право:
1) укладати договори (продовжувати строк діючих договорів) про надання фінансових послуг із клієнтами щодо виду фінансових послуг, на провадження яких була видана ліцензія;
2) укладати договори (уносити зміни до діючих договорів) про надання фінансових послуг, які мають як наслідок збільшення зобов'язань учасника ринку небанківських фінансових послуг перед клієнтами щодо виду фінансових послуг, на провадження яких була видана ліцензія, уключаючи договори перестрахування.
ЕКА з дня набрання чинності рішенням про відкликання ліцензії втрачає право здійснювати усі види діяльності ЕКА, передбачені ліцензією ЕКА на здійснення страхування, перестрахування, надання гарантій, крім виконання ЕКА зобов’язань відповідно до пункту 60 розділу VII цього Положення.
{Пункт 58 розділу VII доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 1 від 06.01.2023}
59. Національний банк має право застосувати захід впливу у вигляді відкликання ліцензії, крім ліцензії на здійснення діяльності ЕКА, за наявності підстав, передбачених пунктами 5, 6, 8, 11-17 частини першої статті 381 Закону про фінансові послуги, та у разі порушення законодавства про захист прав споживачів, відповідно до вимог частини першої статті 28 Закону про споживче кредитування.
{Абзац перший пункту 59 розділу VII із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 42 від 31.03.2023}
Національний банк має право застосувати захід впливу у вигляді відкликання ліцензії на здійснення діяльності ЕКА за наявності підстав, передбачених пунктами 5, 6, 8, 10-13, 15, 16 частини першої статті 381 Закону про фінансові послуги.
{Пункт 59 розділу VII із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 74 від 09.07.2021; в редакції Постанови Національного банку № 1 від 06.01.2023}
60. Учасник ринку небанківських фінансових послуг, уключаючи ЕКА, у разі застосування до нього заходу впливу у вигляді тимчасового зупинення або відкликання ліцензії повинен виконувати свої зобов'язання за договорами з клієнтами щодо зазначеного в рішенні виду фінансових послуг, укладеними до дати набрання чинності рішенням про тимчасове зупинення або про відкликання ліцензії.
{Пункт 60 розділу VII із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 1 від 06.01.2023, № 42 від 31.03.2023}
61. Учасник ринку небанківських фінансових послуг, крім ЕКА, не пізніше трьох робочих днів із дня набрання чинності рішенням про тимчасове зупинення або відкликання ліцензії зобов’язаний оприлюднити на власному вебсайті (вебсторінці) інформацію про:
1) дату набрання чинності таким рішенням;
2) втрату учасником ринку небанківських фінансових послуг права:
укладати договори (продовжувати строк діючих договорів) про надання фінансових послуг із клієнтами щодо виду фінансових послуг, на здійснення яких видана ліцензія;
укладати договори (уносити зміни до діючих договорів), які мають як наслідок збільшення зобов’язань учасника ринку небанківських фінансових послуг перед клієнтами щодо виду фінансових послуг, на здійснення яких видана ліцензія, уключаючи договори перестрахування.
ЕКА не пізніше трьох робочих днів із дня набрання чинності рішенням про відкликання ліцензії на здійснення діяльності ЕКА зобов’язане оприлюднити на офіційному вебсайті інформацію про дату набрання чинності таким рішенням та втрату права ЕКА здійснювати діяльність, передбачену частиною першою статті 6 Закону про ЕКА.
{Пункт 61 розділу VII в редакції Постанови Національного банку № 1 від 06.01.2023}
62. Учасник ринку небанківських фінансових послуг для поновлення дії ліцензії, яка була тимчасово зупинена, до настання строку, зазначеного в рішенні про тимчасове зупинення ліцензії відповідно до пункту 56 розділу VII цього Положення, зобов'язаний подати Національному банку:
1) звіт про усунення порушення, який має містити інформацію про вжиті заходи для усунення причин, що сприяли вчиненню порушення;
{Підпункт 1 пункту 62 розділу VII із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 42 від 31.03.2023}
2) засвідчені учасником ринку небанківських фінансових послуг документи, що підтверджують усунення порушень.
Національний банк має право вимагати від учасника ринку небанківських фінансових послуг надання додаткової інформації щодо усунення порушень з метою визначення можливості поновлення такому учаснику дії ліцензії.
63. Національний банк у разі усунення учасником ринку небанківських фінансових послуг порушень законодавства України, які були підставою для прийняття рішення про тимчасове зупинення ліцензії, та надання таким учасником документів, визначених у пункті 62 розділу VII цього Положення:
1) приймає рішення про поновлення дії ліцензії не пізніше 20 робочих днів із дня отримання Національним банком від учасника ринку небанківських фінансових послуг документів, визначених у пункті 62 розділу VII цього Положення;
{Підпункт 1 пункту 63 розділу VII в редакції Постанови Національного банку № 42 від 31.03.2023}
2) не пізніше двох робочих днів із дня прийняття рішення про поновлення дії ліцензії:
оприлюднює інформацію про прийняте рішення на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку;
повідомляє учасника ринку небанківських фінансових послуг про прийняте рішення в порядку, визначеному в підпункті 2 пункту 15 розділу III цього Положення.
631. Перебіг строку прийняття рішення про поновлення дії ліцензії, яка була тимчасово зупинена, зупиняється:
1) на строк до отримання Національним банком додаткових/уточнюючих документів, інформації, пояснень та поновлюється з дня, наступного за днем їх отримання;
2) у разі прийняття Національним банком рішення про проведення позапланової інспекційної перевірки учасника ринку небанківських фінансових послуг, який надав документи, визначені в пункті 62 розділу VII цього Положення, і поновлюється з дати розгляду Комітетом з питань нагляду результатів такої позапланової інспекційної перевірки.
{Розділ VII доповнено новим пунктом 631 згідно з Постановою Національного банку № 42 від 31.03.2023}
64. Дія виданої учаснику ринку небанківських фінансових послуг ліцензії, що була тимчасово зупинена, поновлюється з дати набрання чинності рішенням про поновлення дії ліцензії, зазначеної в рішенні.
VIII. Відсторонення керівництва від управління небанківською фінансовою установою та призначення тимчасової адміністрації
65. Рішення про відсторонення керівництва від управління небанківською фінансовою установою та призначення тимчасової адміністрації (далі - рішення про призначення тимчасової адміністрації) приймає Правління/Комітет з питань нагляду.
Рішення про призначення тимчасової адміністрації приймається за наявності підстав, визначених статтею 46 Закону про фінансові послуги.
66. Ознаками систематичного порушення небанківською фінансовою установою законних вимог Національного банку, наявність яких може бути підставою для прийняття Національним банком рішення про призначення тимчасової адміністрації згідно з пунктом 1 частини першої статті 46 Закону про фінансові послуги, є:
1) невиконання небанківською фінансовою установою протягом останніх 12 місяців двох або більше законних вимог Національного банку, визначених у пунктах 15, 19 частини першої статті 28 та/або частиною шостою статті 29 Закону про фінансові послуги;
2) невиконання небанківською фінансовою установою протягом останніх 12 місяців двох або більше заходів впливу Національного банку у вигляді зобов’язання вжити заходів для усунення порушення та/або вжити заходів для усунення причин, що сприяли вчиненню порушення, або тимчасового зупинення ліцензії;
3) повторне вчинення небанківською фінансовою установою порушення законодавства про фінансові послуги в частині дотримання обов’язкових критеріїв і нормативів достатності капіталу та платоспроможності, ліквідності, прибутковості, якості активів та ризиковості операцій та інших показників і вимог, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами протягом 90 днів з дня застосування Національним банком заходів впливу за порушення, визначені в підпункті 3 пункту 66 розділу VIII цього Положення.
{Пункт 66 розділу VIII в редакції Постанови Національного банку № 42 від 31.03.2023}
67. Рішення про призначення тимчасової адміністрації додатково до інформації, зазначеної в пункті 13 розділу III цього Положення, повинно містити:
1) прізвище, ім'я, по батькові, місце реєстрації чи перебування, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку в паспорті) та посади осіб зі складу керівництва фінансової установи, щодо яких прийнято рішення про відсторонення від управління фінансовою установою;
2) підставу застосування заходу впливу з її детальним описом;
3) відомості про тимчасового адміністратора/керівника тимчасової адміністрації:
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку в паспорті);
ідентифікаційний код за ЄДПРОУ;
4) завдання тимчасової адміністрації;
5) обсяг повноважень тимчасової адміністрації. Вимоги щодо обсягу повноважень тимчасової адміністрації встановлюються нормативно - правовим актом Національного банку з питання особливостей застосування Національним банком заходу впливу у вигляді відсторонення керівництва від управління фінансовою установою та призначення тимчасової адміністрації;
6) строк, на який призначається тимчасова адміністрація;
7) порядок оплати праці/винагороди тимчасового адміністратора;
8) періодичність звітування тимчасового адміністратора перед Національним банком;
9) строк пред'явлення рішення до виконання.
68. Рішення про призначення тимчасової адміністрації набирає чинності з дня його прийняття Національним банком. Засвідчена належним чином паперова копія рішення про призначення тимчасової адміністрації негайно вручається тимчасовому адміністратору (керівнику тимчасової адміністрації) під його підпис на другій копії такого рішення, що залишається в Національного банку, із зазначенням дати та часу отримання.
69. Особа, яка одержала копію рішення про призначення тимчасової адміністрації, у разі відмови або неможливості виконання повноважень тимчасового адміністратора повинна негайно, але не пізніше наступного робочого дня повернути одержану копію рішення про призначення тимчасової адміністрації до Національного банку. Зазначена особа не має права розголошувати інформацію, що стала їй відома у зв'язку з ознайомленням з копією рішення про призначення тимчасової адміністрації, за винятком випадків, передбачених законами України.
70. Протягом трьох робочих днів після набрання чинності рішенням про призначення тимчасової адміністрації/дострокову відміну рішення про призначення тимчасової адміністрації Національний банк оприлюднює повідомлення про це на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку.
71. Рішення про призначення тимчасової адміністрації є виконавчим документом.
Тимчасовий адміністратор у разі неможливості приступити до виконання своїх повноважень через перешкоди з боку керівництва небанківської фінансової установи або інших осіб негайно, але не пізніше наступного робочого дня звертається до відповідного органу державної виконавчої служби із заявою про примусове виконання рішення про призначення тимчасової адміністрації.
72. Юридичним та фізичним особам забороняється перешкоджати здійсненню тимчасовим адміністратором своїх повноважень.
73. Національний банк має право в будь-який час протягом строку, на який призначена тимчасова адміністрація:
1) відповідно до вимог Закону про фінансові послуги усунути тимчасового адміністратора від виконання своїх обов'язків/припинити виконання тимчасовим адміністратором своїх обов'язків та призначити нового тимчасового адміністратора;
2) за пропозицією тимчасового адміністратора прийняти рішення про дострокову відміну застосованого заходу впливу у вигляді відсторонення керівництва від управління небанківською фінансовою установою та призначення тимчасової адміністрації.
IX. Затвердження плану відновлення фінансової стабільності
74. Рішення про затвердження плану відновлення фінансової стабільності небанківської фінансової установи приймає Правління/Комітет з питань нагляду.
Рішення приймається за ініціативою небанківської фінансової установи, що:
1) порушила вимоги щодо мінімального розміру власного/регулятивного капіталу, обов'язкові критерії і нормативи достатності капіталу та платоспроможності (уключаючи умови забезпечення платоспроможності страховика), ліквідності, прибутковості, якості активів та ризиковості операцій, інші показники і вимоги, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами, установлені законами та/або нормативно-правовими актами Національного банку, та/або вимогами законодавства України щодо формування резервного капіталу та інших обов'язкових резервів;
2) звернулася до Національного банку у формі листа з повідомленням про намір розробити та затвердити план відновлення фінансової стабільності (далі - лист про наміри);
3) підготувала та надіслала до Національного банку затверджений уповноваженим органом небанківської фінансової установи план відновлення фінансової стабільності такої установи.
75. Небанківська фінансова установа для затвердження плану відновлення фінансової стабільності:
1) протягом п'яти робочих днів із дня отримання від Національного банку документа, у якому зафіксовані порушення, визначені в підпункті 1 пункту 74 розділу IX цього Положення, звертається до Національного банку з листом про наміри;
2) протягом 20 робочих днів із дня отримання від Національного банку документа, у якому зафіксовані порушення, визначені в підпункті 1 пункту 74 розділу IX цього Положення, готує та направляє до Національного банку затверджений уповноваженим органом небанківської фінансової установи план відновлення фінансової стабільності небанківської фінансової установи.
76. План відновлення фінансової стабільності небанківської фінансової установи повинен містити:
1) аналіз причин, які призвели до порушення;
2) помісячний графік відновлення порушених нормативів, інших показників фінансового стану небанківської фінансової установи до повного усунення порушення в межах строку виконання плану відновлення фінансової стабільності;
3) детальний опис заходів щодо виконання плану відновлення фінансової стабільності;
4) строки виконання плану відновлення фінансової стабільності;
5) порядок і форму звітування про виконання плану відновлення фінансової стабільності;
6) ключові показники, яких планується досягти під час виконання плану відновлення фінансової стабільності, їх прогнозні значення та строки досягнення;
7) ризики, що впливають на виконання плану відновлення фінансової стабільності, та заходи, яких уживатиме небанківська фінансова установа для запобігання та мінімізації таких ризиків.
План відновлення фінансової стабільності кредитної спілки наведено в додатку до цього Положення.
{Пункт 76 розділу IX доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національного банку № 42 від 31.03.2023}
77. План відновлення фінансової стабільності небанківської фінансової установи:
1) може містити інші положення, спрямовані на відновлення фінансової стабільності та усунення виявлених порушень законодавства України про фінансові послуги;
2) засвідчується підписами керівника, а також головного бухгалтера небанківської фінансової установи/особи, яка здійснювала актуарні розрахунки (у разі здійснення таких розрахунків для страховика). Така особа має відповідати кваліфікаційним вимогам до осіб, які можуть займатися актуарними розрахунками та посвідчувати їх, відповідно до законодавства.
Страховик під час складання додатків до Плану відновлення фінансової стабільності має впевнитися є чи немає потреби додавати до нього документ, визначений в підпункті 2 пункту 78 розділу IX цього Положення.
{Пункт 77 розділу IX в редакції Постанови Національного банку № 42 від 31.03.2023}
78. До плану відновлення фінансової стабільності небанківської фінансової установи додаються:
1) прогнозна фінансова звітність та дані звітності небанківської фінансової установи, складені станом на кінець кожного місяця в межах строків виконання плану відновлення фінансової стабільності;
{Підпункт 1 пункту 78 розділу IX із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 42 від 31.03.2023}
2) засвідчена небанківською фінансовою установою копія документа, що підтверджує схвалення плану відновлення фінансової стабільності наглядовою радою (подається в разі створення наглядової ради).
79. Національний банк розглядає запропонований план відновлення фінансової стабільності, ураховуючи наслідки порушення та застосування такого заходу впливу, і приймає рішення про його затвердження або застосовує інший захід впливу в порядку, визначеному цим Положенням.
80. Рішення про затвердження плану відновлення фінансової стабільності небанківської фінансової установи додатково до інформації, зазначеної в пункті 13 розділу III цього Положення, повинно містити порядок і строки звітування про виконання плану відновлення фінансової стабільності небанківської фінансової установи.
Затверджений план відновлення фінансової стабільності небанківської фінансової установи є невід'ємною частиною рішення Національного банку.
81. Національний банк має право затверджувати виконання плану відновлення фінансової стабільності небанківської фінансової установи на строк до 180 днів.
82. Небанківська фінансова установа за відсутності порушень показників і строків, установлених планом відновлення фінансової стабільності небанківської фінансової установи, та до закінчення таких строків має право не більше одного разу звернутися до Національного банку з обґрунтованим клопотанням про внесення змін до плану відновлення фінансової стабільності небанківської фінансової установи, уключаючи клопотання щодо продовження строків виконання такого плану на строк до 90 днів.
Національний банк розглядає клопотання протягом 10 робочих днів та в разі згоди на внесення змін до плану відновлення фінансової стабільності небанківської фінансової установи затвердження таких змін оформляється окремим рішенням Національного банку.
83. Небанківська фінансова установа має право достроково виконати план відновлення фінансової стабільності, про що повідомляє Національний банк з одночасним поданням звіту про дострокове виконання плану.
84. Небанківська фінансова установа, до якої застосовано захід впливу у вигляді затвердження плану відновлення фінансової стабільності небанківської фінансової установи, звітує Національному банку про виконання такого плану в порядку та строки, визначені рішенням про затвердження плану відновлення фінансової стабільності небанківської фінансової установи.
85. Невиконання небанківською фінансовою установою плану відновлення фінансової стабільності вважається невиконанням рішення Національного банку, яким затверджено цей план.
Факт невиконання може бути встановлений як у період виконання плану відновлення фінансової стабільності небанківської фінансової установи, так і після його завершення.
Х. Виключення з Державного реєстру фінансових установ або реєстру осіб, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги
86. Рішення про застосування заходу впливу у вигляді виключення небанківської фінансової установи/філії страховика-нерезидента з Державного реєстру фінансових установ (далі - рішення про виключення з Державного реєстру фінансових установ) приймає Правління/Комітет з питань нагляду.
{Абзац другий пункту 86 розділу X виключено на підставі Постанови Національного банку № 42 від 31.03.2023}
87. Рішення про застосування заходу впливу у вигляді виключення особи, яка не є фінансовою установою, з Реєстру осіб, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги (далі - рішення про виключення з Реєстру осіб) приймає Правління/Комітет з питань нагляду.
{Абзац другий пункту 87 розділу X виключено на підставі Постанови Національного банку № 42 від 31.03.2023}
88. Рішення про застосування заходу впливу у вигляді укладення письмової угоди з небанківською фінансовою установою або особою, яка не є фінансовою установою, приймає Правління/Комітет з питань нагляду.
Рішення приймається за ініціативою небанківської фінансової установи або особи, яка не є фінансовою установою, що:
1) порушила вимоги законодавства про фінансові послуги/законодавства про захист прав споживачів (крім порушень, передбачених частиною першою статті 41 та частиною другою статті 411 Закону про фінансові послуги);
{Підпункт 1 пункту 88 розділу XI в редакції Постанови Національного банку № 74 від 09.07.2021}
2) звернулася до Національного банку у формі листа з повідомленням про намір укласти письмову угоду (далі - лист про наміри укласти угоду);
3) підготувала та надіслала до Національного банку письмову угоду.
89. Для укладення письмової угоди небанківська фінансова установа або особа, яка не є фінансовою установою:
1) протягом п'яти робочих днів із дня отримання від Національного банку документа, у якому зафіксовані порушення, визначені в підпункті 1 пункту 88 розділу XI цього Положення, звертається до Національного банку з листом про наміри укласти угоду;
2) протягом 20 робочих днів із дня отримання від Національного банку документа, у якому зафіксовані порушення, визначені в підпункті 1 пункту 88 розділу XI цього Положення, готує та направляє до Національного банку письмову угоду, складену відповідно до пунктів 90 та 92 розділу XI цього Положення.
90. Письмова угода має містити:
1) інформацію щодо визнання небанківською фінансовою установою або особою, яка не є фінансовою установою, допущених порушень;
2) план заходів для усунення порушення;
3) суму грошового зобов'язання в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, яку небанківська фінансова установа або особа, яка не є фінансовою установою, зобов'язується сплатити в межах виконання письмової угоди та строк сплати грошового зобов'язання, якщо така установа (особа) вчинила систематичне порушення законодавства України;
4) порядок контролю за виконанням небанківською фінансовою установою або особою, яка не є фінансовою установою, зобов'язань та порядок і форми надання такою установою (особою) інформації Національному банку, необхідної для контролю за виконанням прийнятих нею зобов'язань.
91. Національний банк установлює строки виконання заходів індивідуально з урахуванням характеру проблем і допущених порушень.
92. Небанківська фінансова установа або особа, яка не є фінансовою установою, додає до письмової угоди протокол (витяг з протоколу) про схвалення/затвердження правлінням/наглядовою/спостережною радою такої установи (особи) або загальними зборами заходів, що передбачаються в проєкті письмової угоди, якщо такі заходи згідно із законодавством України мають схвалюватися/затверджуватися правлінням/радою такої установи (особи) або загальними зборами.
93. Письмова угода складається у двох примірниках та підписується від імені небанківської фінансової установи або особи, яка не є фінансовою установою, особисто керівником та/або іншою уповноваженою посадовою особою небанківської фінансової установи або особи, яка не є фінансовою установою.
94. Національний банк у строк до 10 робочих днів розглядає поданий небанківською фінансовою установою або особою, яка не є фінансовою установою, проєкт письмової угоди щодо обґрунтованості, повноти та ефективності запроваджуваних (передбачених) заходів з метою усунення порушень та готує висновок для Правління або Комітету з питань нагляду щодо доцільності її укладення.
Національний банк за наявності зауважень або доповнень до поданого небанківською фінансовою установою або особою, яка не є фінансовою установою, проєкту письмової угоди, надсилає такій установі (особі) лист за підписом уповноваженої посадової особи Національного банку з обґрунтованими зауваженнями до проєкту письмової угоди.
95. Письмову угоду з небанківською фінансовою установою або особою, яка не є фінансовою установою, від Національного банку підписує заступник Голови Національного банку, який згідно з функціональними обов'язками здійснює керівництво підрозділом Національного банку, що ініціював застосування до такої установи (особи) відповідного заходу впливу.
96. Національний банк приймає рішення про застосування іншого заходу впливу, якщо небанківська фінансова установа або особа, яка не є фінансовою установою, не надала доопрацьованого з урахуванням письмових зауважень Національного банку проєкту угоди протягом 10 робочих днів із дня надсилання Національним банком листа із зауваженнями до проєкту письмової угоди.
97. Національний банк за невиконання або неналежне виконання небанківською фінансовою установою, особою, яка не є фінансовою установою, умов письмової угоди має право застосувати інші заходи впливу, передбачені частиною першою статті 40 Закону про фінансові послуги.
98. Небанківська фінансова установа або особа, яка не є фінансовою установою, має право ініціювати внесення змін до письмової угоди щодо строків виконання та/або переліку заходів за наявності обґрунтованих підстав.
Національний банк розглядає звернення небанківської фінансової установи або особи, яка не є фінансовою установою, щодо внесення змін до письмової угоди в порядку, визначеному в пункті 94 розділу XI цього Положення.
Рішення про внесення змін до письмової угоди приймає Правління/Комітет з питань нагляду. Унесення змін до письмової угоди, ініційованих небанківською фінансовою установою або особою, яка не є фінансовою установою, здійснюється з дотриманням вимог, передбачених у пунктах 93 та 95 розділу XI цього Положення.
99. Національний банк протягом дії письмової угоди має право за потреби ініціювати внесення змін до неї в частині переліку заходів та/або строків їх виконання. Унесення змін до письмової угоди, ініційованих Національним банком, здійснюється з дотриманням вимог, передбачених у пунктах 93-95 розділу XI цього Положення, на підставі наданого небанківською фінансовою установою або особою, яка не є фінансовою установою, проєкту змін до письмової угоди, розробленого з урахуванням пропозицій Національного банку щодо зміни переліку заходів та/або строків їх виконання.
100. Національний банк під час контролю за виконанням небанківською фінансовою установою або особою, яка не є фінансовою установою, зобов'язань за письмовою угодою враховує вжиті такою установою (особою) заходи, які не були передбачені письмовою угодою, якщо ефект від їх реалізації забезпечив досягнення цілей, передбачених письмовою угодою.
101. Небанківська фінансова установа або особа, яка не є фінансовою установою, має право подати Національному банку клопотання про дострокове припинення дії письмової угоди в разі усунення небанківською фінансовою установою або особою, яка не є фінансовою установою, порушень у своїй діяльності та подання документів, що підтверджують їх усунення.
102. Національний банк приймає рішення про дострокове припинення дії письмової угоди в разі усунення небанківською фінансовою установою або особою, яка не є фінансовою установою, порушень у своїй діяльності за результатами розгляду Національним банком поданих такою установою (особою) документів, що підтверджують усунення порушень.
Рішення приймається не пізніше 10 робочих днів із дня одержання Національним банком документів, визначених у пункті 101 розділу XI цього Положення.
Національний банк повідомляє (письмово або електронною поштою) небанківську фінансову установу або особу, яка не є фінансовою установою, про прийняте рішення щодо дострокового припинення дії письмової угоди не пізніше трьох робочих днів із дня прийняття відповідного рішення.
XII. Установлення для небанківських фінансових груп підвищених економічних нормативів, лімітів та обмежень щодо здійснення окремих видів операцій
103. Національний банк у разі невиконання або неналежного виконання небанківською фінансовою групою вимог законодавства з питань нагляду на консолідованій основі має право застосовувати до небанківських фінансових груп захід впливу у вигляді встановлення підвищених економічних нормативів, лімітів та обмежень щодо здійснення окремих видів операцій (далі - рішення про встановлення підвищених економічних нормативів, лімітів та обмежень) шляхом підвищення вимог щодо мінімального (необхідного) регулятивного капіталу, інших економічних нормативів небанківської фінансової групи, підвищення лімітів та/або встановлення обмежень щодо здійснення окремих видів операцій, визначених законодавством України з питань нагляду на консолідованій основі.
104. Рішення про встановлення підвищених економічних нормативів, лімітів та обмежень приймає Правління/Комітет з питань нагляду.
105. Рішення про встановлення підвищених економічних нормативів, лімітів та обмежень додатково до інформації, зазначеної в пункті 13 розділу III цього Положення, повинно містити:
1) розмір підвищених економічних нормативів/лімітів та/або обмеження щодо здійснення окремих видів операцій;
2) строк, на який запроваджуються підвищені економічні нормативи/ліміти та/або обмеження щодо здійснення окремих видів операцій;
3) строк, до якого небанківська фінансова група має досягнути підвищених економічних нормативів/лімітів;
4) строк, до якого небанківській фінансовій групі необхідно усунути порушення законодавства України з питань нагляду на консолідованій основі.
Підвищені економічні нормативи, ліміти та обмеження щодо здійснення окремих видів операцій установлюються індивідуально для небанківської фінансової групи з урахуванням характеру проблем і порушень, допущених небанківською фінансовою групою, а також оцінок і висновків Національного банку.
106. Відповідальна особа небанківської фінансової групи не пізніше трьох робочих днів із дня прийняття Національним банком рішення про встановлення підвищених економічних нормативів, лімітів та обмежень повідомляє контролера та учасників небанківської фінансової групи про прийняте рішення.
107. Учасники небанківської фінансової групи з наступного робочого дня після дня набрання чинності рішенням про встановлення підвищених економічних нормативів, лімітів та обмежень та на визначений у цьому рішенні строк, до якого небанківській фінансовій групі необхідно усунути порушення законодавства України з питань нагляду на консолідованій основі, здійснюють операції в межах небанківської фінансової групи, а також операції згідно з договорами, що укладені ними з клієнтами, з урахуванням обмежень, установлених таким рішенням.
108. Відповідальна особа небанківської фінансової групи зобов'язана забезпечити усунення небанківською фінансовою групою порушень законодавства України з питань нагляду на консолідованій основі та не пізніше 10 робочих днів із дня закінчення строку, до якого необхідно усунути такі порушення, подати до Національного банку:
1) звіт про усунення порушення;
2) належним чином засвідчені відповідальною особою небанківської фінансової групи копії відповідних документів, що підтверджують усунення порушень, ужиття заходів щодо недопущення порушень (за потреби).
109. Національний банк у разі усунення небанківською фінансовою групою порушень законодавства України з питань нагляду на консолідованій основі, що були підставою для прийняття рішення про встановлення підвищених економічних нормативів, лімітів та обмежень, і подання документів, визначених у пункті 108 розділу XII цього Положення (далі - дотримання умов обмеження):
1) не пізніше 10 робочих днів із дня подання документів, визначених у пункті 108 розділу XII цього Положення, приймає рішення про визнання таким, що втратило чинність, рішення про встановлення підвищених економічних нормативів, лімітів та обмежень (далі - рішення про втрату чинності);
2) не пізніше трьох робочих днів із дня прийняття рішення про втрату чинності повідомляє відповідальну особу небанківської фінансової групи про таке рішення в порядку, визначеному в підпункті 2 пункту 15 розділу III цього Положення.
110. Національний банк відповідно до цього Положення, якщо відповідальна особа небанківської фінансової групи не забезпечила усунення небанківською фінансовою групою порушень законодавства України з питань нагляду на консолідованій основі або небанківська фінансова група не дотримала умов обмежень, уносить зміни до рішення про встановлення підвищених економічних нормативів, лімітів та обмежень у частині продовження строку, зазначеного в підпункті 2 пункту 105 розділу XII цього Положення.
111. Національний банк у разі виявлення порушення установою-кредитодавцем, установою - новим кредитором або установою - колекторською компанією законодавства про захист прав споживачів та за потреби висування вимоги щодо усунення цього порушення та/або його недопущення в подальшій діяльності має право застосовувати такий захід впливу, як направлення письмового застереження відповідно до пункту 1 частини першої статті 28 Закону про споживче кредитування до установи-кредитодавця, установи - нового кредитора або установи - колекторської компанії.
112. Рішення про застосування заходу впливу до установи-кредитодавця, установи - нового кредитора або установи - колекторської компанії у вигляді направлення письмового застереження відповідно до пункту 1 частини першої статті 28 Закону про споживче кредитування (далі - письмове застереження) приймає Комітет з питань нагляду.
113. Письмове застереження додатково до інформації, зазначеної в пункті 13 розділу III цього Положення, повинно містити:
1) вимогу усунути виявлені порушення та/або вжити заходів для недопущення таких порушень у подальшій діяльності;
2) строк, установлений Національним банком для усунення виявлених порушень та/або вжиття заходів для недопущення таких порушень у подальшій діяльності (далі - строк виконання вимоги/вжиття заходів).
114. Установа-кредитодавець, установа - новий кредитор або установа - колекторська компанія зобов'язана протягом семи робочих днів із дня отримання письмового застереження подати Національному банку план заходів для усунення порушення, якщо в письмовому застереженні Національний банк установив строк виконання вимоги/вжиття заходів, що становить 60 календарних днів чи більше.
115. Національний банк протягом десяти робочих днів із дати отримання плану заходів для усунення порушення має право надіслати установі-кредитодавцю, установі - новому кредитору або установі - колекторській компанії лист, підписаний уповноваженою посадовою особою Національного банку, із зауваженнями до плану заходів для усунення порушення, які є обов'язковими для врахування.
Установа-кредитодавець, установа - новий кредитор або установа - колекторська компанія не пізніше семи робочих днів із дати одержання листа Національного банку із зауваженнями зобов'язана доопрацювати план заходів для усунення порушення з урахуванням наданих Національним банком зауважень та подати доопрацьований план заходів для усунення порушення Національному банку.
Національний банк у разі невиконання установою-кредитодавцем, установою - новим кредитором або установою - колекторською компанією зазначених у письмовому застереженні вимог усунути виявлені порушення та/або вжити заходів для недопущення таких порушень у подальшій діяльності в установлений строк або вимог, передбачених в абзаці другому пункту 115 розділу XIII цього Положення, розглядає питання щодо застосування іншого заходу впливу, адекватного вчиненому порушенню, з дотриманням вимог абзацу сьомого частини першої статті 28 Закону про споживче кредитування.
116. Установа-кредитодавець, установа - новий кредитор або установа - колекторська компанія не пізніше п'яти робочих днів після закінчення строку виконання вимоги/вжиття заходів, визначеного в письмовому застереженні, зобов'язана подати Національному банку:
1) звіт про виконання письмового застереження;
2) документи (копії документів, засвідчені в порядку, установленому в абзаці десятому пункту 25 розділу III цього Положення), що підтверджують усунення установою-кредитодавцем, установою - новим кредитором або установою - колекторською компанією порушень та/або вжиття заходів щодо недопущення цих порушень у подальшій діяльності.
Установа-кредитодавець, установа - новий кредитор або установа - колекторська компанія, до якої Національним банком був застосований захід впливу у вигляді письмового застереження, зобов'язана підтвердити усунення порушень, зазначених у письмовому застереженні, та/або вжиття установою-кредитодавцем, установою - новим кредитором або установою - колекторською компанією заходів щодо недопущення порушень у подальшій діяльності шляхом подання Національному банку з урахуванням абзацу першого пункту 116 та пункту 117 розділу XIII цього Положення звіту про виконання письмового застереження, а також документів/копій документів, визначених у підпункті 2 пункту 116 розділу XIII цього Положення, які підтверджують усунення установою-кредитодавцем, установою - новим кредитором або установою - колекторською компанією порушень та/або вжиття нею заходів щодо недопущення цих порушень у подальшій діяльності.
117. Національний банк має право встановити в письмовому застереженні більший строк, ніж зазначено в пункті 116 розділу XIII цього Положення (далі - збільшений строк для звітування), для подання установою-кредитодавцем, установою - новим кредитором або установою - колекторською компанією Національному банку звіту про виконання письмового застереження та копій відповідних документів.
Національний банк зазначає в письмовому застереженні підстави встановлення збільшеного строку для звітування.
118. Національний банк у межах строку виконання вимоги/вжиття заходів має право вимагати від установи-кредитодавця, установи - нового кредитора, або установи - колекторської компанії надання інформації щодо стану виконання плану заходів, уключаючи надання інформації за формами, визначеними в письмовому запиті Національного банку.
Установа-кредитодавець, установа - новий кредитор або установа - колекторська компанія зобов'язана надати інформацію щодо стану виконання письмового застереження в установлений у письмовому запиті Національного банку строк та за визначеною таким запитом формою.
119. Національний банк за результатами аналізу звіту про виконання письмового застереження та поданих копій документів має право на свій письмовий запит відповідно до вимог законодавства України одержувати від установи-кредитодавця, установи - нового кредитора або установи - колекторської компанії додаткові пояснення, інформацію/документи/копії документів, якщо подані установою-кредитодавцем, установою - новим кредитором або установою - колекторською компанією звіт про виконання письмового застереження та/або копії документів не підтверджують (не повністю підтверджують) усунення порушень та/або вжиття заходів щодо недопущення цих порушень у подальшій діяльності.
120. Національний банк під час аналізу звіту про виконання письмового застереження враховує вжиті установою-кредитодавцем, установою - новим кредитором або установою - колекторською компанією заходи, які не були передбачені в розробленому плані заходів для усунення порушення, якщо ефект від їх реалізації забезпечив досягнення передбачених таким планом цілей.
121. Національний банк не пізніше останнього дня строку виконання вимоги/вжиття заходів має право продовжити строк виконання письмового застереження, якщо установою-кредитодавцем, установою - новим кредитором або установою - колекторською компанією подано до Національного банку обґрунтоване клопотання про продовження строку виконання письмового застереження разом із підтвердними документами/інформацією щодо неможливості виконання з причин, що не залежать від такої установи, письмового застереження у встановлений Національним банком строк; і клопотання подано до Національного банку не пізніше 10 робочих днів до дня закінчення строку виконання вимоги/вжиття заходів, установленого Національним банком.
Рішення про продовження або відмову в продовженні строку виконання письмового застереження приймає Правління/Комітет з питань нагляду. Рішення надсилається установі-кредитодавцю, установі - новому кредитору або установі - колекторській компанії, щодо якої прийнято таке рішення, у порядку, визначеному в підпункті 2 пункту 15 розділу III цього Положення.
122. Національний банк залишає без розгляду клопотання установи-кредитодавця, установи - нового кредитора або установи - колекторської компанії про продовження строку виконання рішення про письмове застереження в разі подання такою установою клопотання пізніше строку, зазначеного в абзаці першому пункту 121 розділу XIII цього Положення.
123. Національний банк не пізніше останнього дня строку для виконання вимоги/вжиття заходів приймає рішення про відмову в продовженні строку виконання письмового застереження, якщо установою-кредитодавцем, установою - новим кредитором або установою - колекторською компанією не подано підтвердних документів/інформації щодо неможливості виконання письмового застереження в установлений Національним банком строк з причин, що не залежать від такої установи.
Рішення про відмову в продовженні строку виконання письмового застереження надсилається установі-кредитодавцю, установі - новому кредитору або установі - колекторській компанії, щодо якої застосований захід впливу у вигляді письмового застереження, у порядку, визначеному в підпункті 2 пункту 15 розділу III цього Положення.
124. До установи-кредитодавця, установи - нового кредитора або установи - колекторської компанії не застосовується захід впливу у вигляді письмового застереження в разі вчинення нею порушення законодавства про захист прав споживачів, якщо вчинене порушення є систематичним порушенням законодавства України. Національний банк має право розглянути в цьому разі питання щодо застосування до установи-кредитодавця, установи - нового кредитора або установи - колекторської компанії іншого заходу впливу, адекватного вчиненому порушенню, з дотриманням вимог абзацу сьомого частини першої статті 28 Закону про споживче кредитування.
125. Національний банк у разі невиконання установою - колекторською компанією вимоги усунути порушення, зазначеної в письмовому застереженні, має право розглянути питання щодо виключення відомостей про установу - колекторську компанію з реєстру колекторських компаній на підставі пункту 10 частини другої статті 26 Закону про споживче кредитування.
Національний банк приймає рішення про виключення відомостей про установу - колекторську компанію з реєстру колекторських компаній на підставі пункту 10 частини другої статті 26 Закону про споживче кредитування та в порядку, визначеному нормативно-правовим актом Національного банку з питань реєстрації колекторських компаній.
{Положення доповнено новим розділом згідно з Постановою Національного банку № 74 від 09.07.2021}
XIV. Тимчасова заборона установі - колекторській компанії здійснювати врегулювання простроченої заборгованості
126. Рішення про тимчасову заборону установі - колекторській компанії здійснювати врегулювання простроченої заборгованості відповідно до пункту 3 частини першої статті 28 Закону про споживче кредитування (далі - рішення про тимчасову заборону) приймає Правління/Комітет з питань нагляду.
127. Рішення про тимчасову заборону додатково до інформації, зазначеної в пункті 13 розділу III цього Положення, повинно містити строк, протягом якого установі - колекторській компанії необхідно усунути порушення та подати Національному банку звіт про усунення порушення, і засвідчені такою компанією в порядку, установленому в абзаці десятому пункту 25 розділу III цього Положення, копії документів, що підтверджують усунення порушення.
128. Установа - колекторська компанія з дати набрання чинності рішенням про тимчасову заборону та до прийняття Національним банком рішення про скасування тимчасової заборони здійснювати врегулювання простроченої заборгованості (далі - рішення про скасування тимчасової заборони) за результатами розгляду документів, визначених у пункті 130 розділу XIV цього Положення, втрачає право здійснювати врегулювання простроченої заборгованості за договорами про врегулювання простроченої заборгованості, укладеними з кредитодавцями/новими кредиторами.
129. Установа - колекторська компанія не пізніше трьох робочих днів із дня набрання чинності рішенням про тимчасову заборону зобов'язана:
1) оприлюднити на власному вебсайті (вебсайтах), у програмному застосунку (мобільному додатку), що використовуються для надання нею послуг, а також у місцях надання фінансових послуг споживачам інформацію про:
дату набрання чинності таким рішенням;
втрату установою - колекторською компанією права здійснювати врегулювання простроченої заборгованості за договорами про врегулювання простроченої заборгованості, укладеними з кредитодавцями/новими кредиторами;
2) письмово повідомити інформацію, визначену в підпункті 1 пункту 129 розділу XIV цього Положення, усім кредитодавцям/новим кредиторам, з якими укладено договори про врегулювання простроченої заборгованості, що діють на дату набрання чинності рішенням про тимчасову заборону.
130. Установа - колекторська компанія для прийняття Національним банком рішення про скасування тимчасової заборони до настання строку, зазначеного в рішенні про тимчасову заборону відповідно до пункту 127 розділу XIV цього Положення, зобов'язана подати Національному банку:
1) звіт про усунення порушення;
2) документи (копії документів, засвідчені в порядку, установленому в абзаці десятому пункту 25 розділу III цього Положення), що підтверджують усунення порушень.
Національний банк має право вимагати від установи - колекторської компанії надання додаткової інформації щодо усунення порушень з метою визначення можливості прийняття рішення про скасування тимчасової заборони.
Установа - колекторська компанія, до якої Національним банком був застосований захід впливу у вигляді тимчасової заборони здійснювати врегулювання простроченої заборгованості, зобов'язана підтвердити усунення порушень, зазначених у рішенні про тимчасову заборону, шляхом подання Національному банку з урахуванням абзацу першого пункту 130 розділу XIV цього Положення звіту про усунення порушення, а також документів/копій документів, визначених у підпункті 2 пункту 130 розділу XIV цього Положення, які підтверджують усунення установою - колекторською компанією порушення.
131. Національний банк у разі усунення установою - колекторською компанією порушень, які були підставою для прийняття рішення про тимчасову заборону, та подання такою установою документів, визначених у пункті 130 розділу XIV цього Положення:
1) приймає рішення про скасування тимчасової заборони не пізніше 10 робочих днів із дня надання установою - колекторською компанією документів, визначених у пункті 130 розділу XIV цього Положення [крім випадку неусунення установою - колекторською компанією протягом року після тимчасової заборони на здійснення врегулювання простроченої заборгованості порушень вимог законодавства України щодо взаємодії із споживачами при врегулюванні простроченої заборгованості (вимог щодо етичної поведінки)];
2) не пізніше двох робочих днів із дня прийняття рішення про скасування тимчасової заборони:
оприлюднює інформацію про прийняте рішення на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку;
повідомляє установу - колекторську компанію про прийняте рішення в порядку, визначеному в підпункті 2 пункту 15 розділу III цього Положення.
132. Право установи - колекторської компанії здійснювати врегулювання простроченої заборгованості за договорами про врегулювання простроченої заборгованості, укладеними з кредитодавцями/новими кредиторами, поновлюється з дати набрання чинності рішенням про скасування тимчасової заборони, зазначеної в рішенні.
133. Національний банк у разі неусунення установою - колекторською компанією протягом року після тимчасової заборони на здійснення врегулювання простроченої заборгованості порушень вимог законодавства України щодо взаємодії із споживачами при врегулюванні простроченої заборгованості (вимог щодо етичної поведінки) розглядає питання про виключення відомостей про установу - колекторську компанію з реєстру колекторських компаній на підставі пункту 11 частини другої статті 26 Закону про споживче кредитування.
Національний банк приймає рішення про виключення відомостей про установу - колекторську компанію з реєстру колекторських компаній на підставі пункту 11 частини другої статті 26 Закону про споживче кредитування в порядку, визначеному нормативно-правовим актом Національного банку з питань реєстрації колекторських компаній.
{Положення доповнено новим розділом згідно з Постановою Національного банку № 74 від 09.07.2021}
XV. Виключення відомостей про установу - колекторську компанію з реєстру колекторських компаній
134. Рішення про застосування заходу впливу у вигляді виключення відомостей про установу - колекторську компанію з реєстру колекторських компаній відповідно до пункту 4 частини першої статті 28 Закону про споживче кредитування (далі - рішення про виключення з реєстру колекторських компаній) приймає Правління/Комітет з питань нагляду у випадку, передбаченому пунктом 5 частини другої статті 26 Закону про споживче кредитування.
135. Установа - колекторська компанія з дня набрання чинності рішенням про виключення з реєстру колекторських компаній втрачає право здійснювати врегулювання простроченої заборгованості за договорами про врегулювання простроченої заборгованості, укладеними з кредитодавцями/новими кредиторами.
136. Установа - колекторська компанія не пізніше трьох робочих днів із дня набрання чинності рішенням про виключення з реєстру колекторських компаній зобов'язана оприлюднити на власному вебсайті (вебсайтах), у програмному застосунку (мобільному додатку), що використовуються для надання нею послуг, а також у місцях надання фінансових послуг споживачам інформацію про:
1) дату набрання чинності таким рішенням;
2) втрату установою - колекторською компанією права здійснювати врегулювання простроченої заборгованості за договорами про врегулювання простроченої заборгованості, укладеними з кредитодавцями/новими кредиторами.
137. Національний банк у разі виключення з реєстру колекторських компаній відомостей про установу - колекторську компанію, яка має укладені договори про здійснення врегулювання простроченої заборгованості, протягом трьох робочих днів із дня прийняття рішення про виключення з реєстру колекторських компаній інформує про таке виключення відповідного кредитодавця/нового кредитора, який має укладений з такою установою договір про врегулювання простроченої заборгованості, шляхом надсилання:
1) листа, підписаного КЕП уповноваженої посадової особи Національного банку, із зазначенням інформації про дату набрання чинності таким рішенням, а також втрату установою - колекторською компанією права здійснювати врегулювання простроченої заборгованості за договорами про врегулювання простроченої заборгованості, укладеними з кредитодавцями/новими кредиторами, - на електронну адресу кредитодавця/нового кредитора або засобами системи електронної пошти Національного банку (за умови підключення кредитодавця/нового кредитора до системи електронної пошти Національного банку);
2) копії листа, визначеного в підпункті 1 пункту 137 розділу XV цього Положення, - на поштову адресу кредитодавця/нового кредитора рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
Національний банк засвідчує в установленому порядку копію листа, яка надсилається кредитодавцю/новому кредитору відповідно до підпункту 2 пункту 137 розділу XV цього Положення.
{Положення доповнено новим розділом згідно з Постановою Національного банку № 74 від 09.07.2021}
XVI. Тимчасове збільшення частоти подання фінансової та інших видів звітності ЕКА або вимога надання додаткової інформації
138. Рішення про тимчасове збільшення частоти подання фінансової та інших видів звітності ЕКА або вимогу надання додаткової інформації (далі - рішення про збільшення частоти подання звітності), зміни до такого рішення, рішення про дострокову відміну приймає Правління/Комітет з питань нагляду.
139. Національний банк має право прийняти рішення про збільшення частоти подання звітності в разі невиконання або неналежного виконання ЕКА вимог законодавства про фінансові послуги, що призвело до погіршення фінансового стану ЕКА (збитки ЕКА за результатами фінансового року та/або потреба в залученні додаткових активів від акціонерів) (далі - погіршення фінансового стану ЕКА) та/або порушень нормативу достатності капіталу та платоспроможності ЕКА.
140. Метою застосування цього заходу впливу є тимчасове, на визначений строк, збільшення частоти подання звітності до Національного банку, подання якої передбачено нормативно-правовими актами Національного банку, або надання додаткової інформації, що розкриває показники діяльності ЕКА, та подання якої не вимагається нормативно-правовими актами Національного банку.
141. Рішення про збільшення частоти подання звітності, додатково до інформації, зазначеної в пункті 13 розділу III цього Положення, повинно містити:
1) обсяг, перелік видів (форм) звітності та/або показників звітності ЕКА, додаткової інформації, подання яких вимагається в рішенні про збільшення частоти подання звітності, та частоту подання такої звітності;
2) строк або період, протягом якого ЕКА зобов’язане подавати перелік
видів (форм) звітності та/або показників звітності ЕКА, додаткової інформації, зазначених у рішенні про подання звітності;
3) строк, протягом якого ЕКА потрібно усунути порушення та подати Національному банку звіт про усунення порушення, і засвідчені ЕКА в порядку, установленому в абзаці десятому пункту 25 розділу III цього Положення, копії документів, що підтверджують усунення порушення.
142. ЕКА має право подати обґрунтоване клопотання щодо внесення змін до раніше прийнятого рішення про збільшення частоти подання звітності до закінчення строку, зазначеного в підпункті 2 пункту 141 розділу XVI цього Положення, стосовно перегляду обсягу, переліку видів (форм) звітності та/або показників звітності ЕКА, додаткової інформації, які подаються до Національного банку, або зменшення частоти подання такої звітності та/або інформації в разі часткового усунення ЕКА порушень, що стали підставою для застосування такого заходу впливу.
143. Національний банк за результатами розгляду клопотання ЕКА має право прийняти рішення про внесення змін до рішення Національного банку про збільшення частоти подання звітності або відмовити в задоволенні клопотання ЕКА в разі подання ЕКА клопотання пізніше строку, зазначеного в підпункті 2 пункту 141 розділу XVI цього Положення, або в разі недоведення ЕКА факту часткового усунення ЕКА порушень, що стали підставою для застосування такого заходу впливу.
Національний банк приймає рішення, зазначені в абзаці першому пункту 143 розділу XVI цього Положення, не пізніше 30 робочих днів від дати надходження до Національного банку клопотання ЕКА.
Національний банк надсилає повідомлення ЕКА про прийняте рішення протягом трьох робочих днів із дня прийняття відповідного рішення.
144. ЕКА має право подати обґрунтоване клопотання про дострокову відміну рішення про збільшення частоти подання звітності, та подати документи, що підтверджують дотримання ЕКА умов здійснення видів діяльності ЕКА та усунення порушень, що стали підставою для прийняття такого рішення.
145. Національний банк за результатами розгляду клопотання ЕКА має право прийняти рішення про дострокову відміну рішення Національного банку про збільшення частоти подання звітності або відмовити в задоволенні клопотання про дострокову відміну рішення в разі подання ЕКА клопотання пізніше строку, зазначеного в підпункті 2 пункту 141 розділу XVI цього Положення, або в разі недоведення ЕКА факту усунення ЕКА порушень, що стали підставою для застосування такого заходу впливу.
146. Національний банк приймає рішення, зазначені в пункті 145 розділу XVI цього Положення, не пізніше 30 робочих днів від дати надходження до Національного банку клопотання ЕКА.
Національний банк надсилає повідомлення ЕКА про прийняте рішення протягом трьох робочих днів із дня прийняття відповідного рішення.
{Положення доповнено новим розділом згідно з Постановою Національного банку № 1 від 06.01.2023}
XVII. Складення або оновлення плану відновлення діяльності ЕКА
147. Рішення про висунення вимоги про складення або оновлення плану відновлення діяльності ЕКА, зміни до такого рішення, рішення про погодження плану відновлення діяльності ЕКА приймає Правління/Комітет з питань нагляду.
148. Національний банк має право прийняти рішення про висунення вимоги про складення або оновлення плану відновлення діяльності ЕКА в разі порушення ЕКА вимог щодо формування та використання страхових резервів, інших фондів та резервів ЕКА.
149. ЕКА протягом п’яти робочих днів із дня отримання від Національного банку документа, у якому зафіксовані порушення, визначені в пункті 148 розділу XVII цього Положення:
1) розробляє та складає план відновлення діяльності ЕКА з урахуванням допущених порушень у діяльності ЕКА;
2) протягом 20 робочих днів із дня отримання від Національного банку документа, у якому зафіксовані порушення, визначені в пункті 148 розділу XVII цього Положення, направляє до Національного банку затверджений уповноваженим органом ЕКА або органом управління ЕКА план відновлення діяльності ЕКА.
150. План відновлення діяльності, розроблений ЕКА на вимогу Національного банку, повинен містити заходи, спрямовані на поліпшення фінансового стану ЕКА, усунення виявлених порушень вимог, установлених законами та/або нормативно-правовими актами Національного банку, а саме:
1) аналіз причин, які призвели до порушення та/або погіршення фінансового стану ЕКА, уключаючи розширення видів діяльності ЕКА зі страхування та перестрахування;
2) графік відновлення показників, щодо яких зафіксовано порушення порядку формування та використання страхових резервів, інших показників фінансового стану ЕКА до повного усунення порушення в межах строку виконання плану відновлення діяльності ЕКА та/або його окремих заходів;
3) детальний опис заходів щодо виконання плану відновлення діяльності ЕКА;
4) строки виконання плану відновлення діяльності ЕКА та/або його окремих заходів;
5) порядок і форму звітування про виконання плану відновлення діяльності ЕКА;
6) ключові показники (кількісні та якісні), яких планується досягти під час виконання плану відновлення діяльності ЕКА, їх прогнозні значення та строки досягнення.
Ключові кількісні показники можуть відображати: показники, досягнення яких буде підтверджувати дотримання порядку формування та використання страхових резервів, інших фондів та резервів ЕКА, поліпшення якості активів ЕКА, забезпечення прибуткової діяльності ЕКА, уключаючи випадки розширення видів діяльності ЕКА зі страхування та перестрахування.
Ключові якісні показники можуть відображати: поліпшення ефективності роботи менеджменту ЕКА, системи внутрішнього контролю, зменшення адміністративно-господарських витрат ЕКА;
7) ризики, що впливають на виконання плану відновлення діяльності ЕКА, та заходи, яких уживатиме ЕКА для запобігання та мінімізації таких ризиків.
План відновлення діяльності ЕКА засвідчується підписами керівника та головного бухгалтера ЕКА.
151. До плану відновлення діяльності ЕКА додаються:
1) прогнозна звітність ЕКА, складена станом на кінець кожного місяця в межах строків виконання плану відновлення діяльності ЕКА;
2) засвідчена ЕКА копія документа, що підтверджує затвердження плану відновлення діяльності ЕКА уповноваженим органом ЕКА або органом управління ЕКА.
152. Національний банк має право протягом 15 робочих днів із дня отримання плану відновлення діяльності ЕКА надати пропозиції та зауваження до плану відновлення діяльності ЕКА, що є обов’язковими для врахування ЕКА, або вимагати надання пояснень, додаткової інформації (документів). За наявності в Національного банку пропозицій або зауважень до наданого ЕКА плану відновлення діяльності ЕКА надсилається лист за підписом уповноваженої посадової особи Національного банку з обґрунтованими пропозиціями або зауваженнями.
153. ЕКА зобов’язане протягом 15 робочих днів із дня отримання листа Національного банку подати доопрацьований план відновлення діяльності ЕКА з урахуванням наданих Національним банком пропозицій та зауважень та/або надати пояснення, додаткову інформацію (документи).
154. Національний банк протягом 15 робочих днів із дня отримання доопрацьованого плану відновлення діяльності ЕКА розглядає його щодо відповідності вимогам Національного банку та приймає рішення про погодження плану відновлення діяльності ЕКА.
155. Рішення про погодження плану відновлення діяльності ЕКА приймає Правління Національного банку або Комітет з питань нагляду.
156. Національний банк надсилає повідомлення ЕКА про прийняте рішення протягом трьох робочих днів із дня прийняття відповідного рішення.
157. Рішення про погодження плану відновлення діяльності ЕКА додатково до інформації, зазначеної в пункті 13 розділу III цього Положення, повинно містити порядок і строки звітування за планом відновлення діяльності ЕКА та/або його окремих заходів.
158. Погоджений план відновлення діяльності ЕКА є невід’ємною частиною рішення Національного банку.
159. Строк виконання плану відновлення діяльності ЕКА не може перевищувати 180 днів.
160. ЕКА за відсутності порушень показників і строків, установлених планом відновлення діяльності ЕКА та/або його окремими заходами, та до закінчення таких строків, має право не більше одного разу звернутися до Національного банку з обґрунтованим клопотанням про внесення змін до плану відновлення діяльності ЕКА, уключаючи клопотання щодо продовження строків виконання такого плану на строк до 90 днів.
161. Національний банк розглядає клопотання протягом 10 робочих днів із дня надходження та в разі обґрунтованості поданого ЕКА клопотання щодо внесення змін до погодженого плану відновлення діяльності ЕКА погоджує такі зміни, що оформляються окремим рішенням Національного банку.
Національний банк надсилає повідомлення ЕКА про прийняте рішення протягом трьох робочих днів із дня прийняття відповідного рішення.
{Положення доповнено новим розділом згідно з Постановою Національного банку № 1 від 06.01.2023}
XVIII. Реалізація заходів плану відновлення діяльності ЕКА
162. Рішення про висунення вимоги реалізації заходів плану відновлення діяльності ЕКА приймає Правління/Комітет з питань нагляду.
163. Рішення про висунення вимоги реалізації заходів плану відновлення діяльності ЕКА приймається Національним банком у разі порушення ЕКА вимог щодо нормативів достатності капіталу та платоспроможності, інших показників і вимог, установлених законами та/або нормативно-правовими актами Національного банку, та за наявності в ЕКА складеного плану відновлення діяльності ЕКА.
164. Рішення про висунення вимоги реалізації заходів плану відновлення діяльності ЕКА додатково до інформації, зазначеної в пункті 13 розділу III цього Положення, повинно містити:
1) порядок і строки звітування щодо реалізації заходів та/або окремих заходів плану відновлення діяльності ЕКА;
2) строк, протягом якого ЕКА потрібно усунути порушення та подати Національному банку звіт про усунення порушення, і засвідчені ЕКА в порядку, установленому в абзаці десятому пункту 25 розділу III цього Положення, копії документів, що підтверджують усунення порушення.
165. Національний банк надсилає повідомлення ЕКА про прийняте рішення протягом трьох робочих днів із дня прийняття відповідного рішення.
166. ЕКА звітує Національному банку про виконання рішення про висунення вимоги реалізації заходів плану відновлення діяльності ЕКА в порядку та строки, визначені таким рішенням.
{Положення доповнено новим розділом згідно з Постановою Національного банку № 1 від 06.01.2023}
XIX. Тимчасове, у тому числі до усунення виявлених порушень, установлення для ЕКА обмеження щодо здійснення окремих видів діяльності
167. Рішення про тимчасове, у тому числі до усунення виявлених порушень, установлення для ЕКА обмеження щодо здійснення окремих видів діяльності (далі - рішення про встановлення обмежень), зміни до такого рішення, рішення про його дострокову відміну приймає Правління/Комітет з питань нагляду.
168. Національний банк має право прийняти рішення про встановлення обмежень щодо здійснення ЕКА окремих видів діяльності в разі:
1) погіршення фінансового стану ЕКА;
2) порушення вимог нормативно-правових актів, що регулюють діяльність ЕКА, вимог, рішень та/або розпоряджень Національного банку;
3) вчинення повторного порушення законодавства про фінансові послуги або неусунення порушення законодавства про фінансові послуги.
169. Метою застосування заходу впливу про тимчасове, у тому числі до усунення виявлених порушень, установлення для ЕКА обмеження щодо здійснення окремих видів діяльності є тимчасове, на визначений строк, обмеження (заборона) ЕКА здійснювати окремі види діяльності ЕКА.
170. Рішення про встановлення обмежень додатково до інформації, зазначеної в пункті 13 розділу III цього Положення, повинно містити:
1) перелік видів діяльності яких стосуються встановлені обмеження;
2) строк, протягом якого ЕКА потрібно усунути порушення та подати Національному банку звіт про усунення порушення, і засвідчені ЕКА в порядку, установленому в абзаці десятому пункту 25 розділу III цього Положення, копії документів, що підтверджують усунення порушення;
3) строк, на який запроваджуються обмеження щодо здійснення окремих видів діяльності ЕКА.
Обмеження щодо здійснення окремих видів діяльності установлюються Національним банком з урахуванням характеру проблем і порушень, допущених ЕКА, а також оцінок і висновків Національного банку.
171. ЕКА з наступного робочого дня після дня отримання рішення Національного банку про встановлення обмежень здійснює діяльність виключно з урахуванням установлених обмежень до таких видів діяльності ЕКА, а саме:
1) обмеження укладати договори (продовжувати строк діючих договорів та/або вносити зміни до таких договорів, що укладені ЕКА з клієнтами до дня отримання рішення Національного банку про встановлення обмежень) зі страхування, перестрахування та надання гарантій із клієнтами щодо виду (видів) діяльності ЕКА, щодо якого (яких) прийнято рішення про встановлення обмежень;
2) обмеження укладати договори (уносити зміни до діючих договорів, що укладені ЕКА з клієнтами до дня отримання рішення Національного банку про встановлення обмежень) зі страхування, перестрахування та надання гарантій, що мають як наслідок збільшення зобов’язань ЕКА перед клієнтами щодо виду (видів) діяльності ЕКА, щодо якого (яких) прийнято рішення про встановлення обмежень, уключаючи договори перестрахування.
За договорами, що укладені ЕКА з клієнтами до дня отримання рішення Національного банку про встановлення обмежень, ЕКА виконує зобов’язання з урахуванням установлених обмежень до таких видів діяльності.
172. ЕКА в порядку, строки та в обсягах, установлених Національним банком у рішенні про встановлення обмежень, надає Національному банку інформацію щодо стану виконання цього рішення, а саме:
1) звіт, що містить перелік ужитих заходів щодо усунення порушень, припинення/недопущення в подальшому в діяльності ЕКА таких порушень та інформацію про стан виконання рішення;
2) засвідчені копії належним чином у порядку, установленому в абзаці десятому пункту 25 розділу III цього Положення, копії документів, що підтверджують усунення порушення та/або ужиття ЕКА заходів щодо недопущення порушень (за потреби).
173. ЕКА не пізніше трьох робочих днів із дня набрання чинності рішенням про встановлення обмежень зобов’язане оприлюднити на власному вебсайті інформацію про:
1) установлені обмеження щодо здійснення окремих видів діяльності ЕКА;
2) дату набрання чинності таким рішенням.
174. ЕКА має право подати обґрунтоване клопотання щодо внесення змін до раніше прийнятого рішення про встановлення обмежень стосовно зменшення обсягу (переліку) установлених обмежень чи переліку видів діяльності ЕКА, яких стосуються встановлені обмеження, до закінчення строку, зазначеного в підпункті 3 пункту 170 розділу XIX цього Положення, у разі часткового усунення ЕКА порушень, що стали підставою для застосування такого заходу впливу.
Національний банк за результатами розгляду клопотання ЕКА має право прийняти рішення про внесення змін до рішення Національного банку про встановлення обмежень або відмовити в задоволенні клопотання ЕКА в разі подання ЕКА клопотання пізніше строку, зазначеного в підпункті 3 пункту 170 розділу XIX цього Положення, або в разі недоведення ЕКА факту усунення ЕКА порушень, що стали підставою для застосування такого заходу впливу.
Національний банк приймає рішення, зазначені в абзаці другому пункту 174 розділу XIX цього Положення, не пізніше 30 робочих днів від дати надходження до Національного банку клопотання ЕКА.
Національний банк надсилає повідомлення про прийняте рішення протягом трьох робочих днів із дня прийняття відповідного рішення.
175. ЕКА має право подати обґрунтоване клопотання про дострокову відміну встановлених обмежень та подати документи, що підтверджують дотримання ЕКА умов здійснення видів діяльності ЕКА та усунення порушень, що стали підставою для прийняття рішення про встановлення обмежень до закінчення строку, зазначеного в підпункті 3 пункту 170 розділу XIX цього Положення.
176. Національний банк за результатами розгляду клопотання ЕКА має право прийняти рішення про дострокову відміну рішення Національного банку про встановлення обмежень або відмовити в задоволенні клопотання ЕКА в разі подання ЕКА клопотання пізніше строку, зазначеного в підпункті 3 пункту 170 розділу XIX цього Положення, або в разі недоведення ЕКА факту усунення ЕКА порушень, що стали підставою для застосування такого заходу впливу.
Національний банк приймає рішення, зазначені в абзаці першому пункту 170 розділу XIX цього Положення, не пізніше 30 робочих днів від дати надходження до Національного банку клопотання ЕКА.
Національний банк надсилає повідомлення про прийняте рішення протягом трьох робочих днів із дня прийняття відповідного рішення.
177. ЕКА має право з наступного робочого дня після отримання повідомлення Національного банку про прийняте рішення про дострокову відміну тимчасових обмежень розпочати здійснення діяльності, що була обмежена, у повному обсязі та оприлюднює на офіційному вебсайті таку інформацію про відновлення діяльності.
178. ЕКА має право розпочати здійснення діяльності, що була обмежена, у повному обсязі з наступного робочого дня після закінчення зазначеного в рішенні Національного банку строку (настання терміну), на який здійснення відповідних видів діяльності ЕКА (окремих видів операцій у межах відповідного виду діяльності ЕКА) було обмежено.
{Положення доповнено новим розділом згідно з Постановою Національного банку № 1 від 06.01.2023}
XX. Установлення підвищених вимог до системи внутрішнього контролю ЕКА
179. Рішення про встановлення підвищених вимог до системи внутрішнього контролю ЕКА, рішення про дострокову відміну приймає Правління/Комітет з питань нагляду.
180. Національний банк має право прийняти рішення про встановлення підвищених вимог до системи внутрішнього контролю ЕКА в разі виявлення порушень у діяльності ЕКА щодо забезпечення функціонування комплексної та адекватної системи внутрішнього контролю ЕКА.
181. Рішення про встановлення підвищених вимог до системи внутрішнього контролю ЕКА додатково до інформації, зазначеної в пункті 13 розділу III цього Положення, повинно містити:
1) вимогу щодо приведення внутрішніх положень ЕКА щодо системи внутрішнього контролю у відповідність до вимог, визначених нормативно-правовими актами Національного банку (у разі виявлення такого порушення);
2) вимогу щодо забезпечення наглядовою радою ЕКА додаткового контролю за функціонуванням комплексної та адекватної системи внутрішнього контролю ЕКА;
3) строк, протягом якого ЕКА потрібно усунути порушення та подати Національному банку звіт про усунення порушення і засвідчені ЕКА в порядку, установленому в абзаці десятому пункту 25 розділу III цього Положення, копії документів, що підтверджують усунення порушення.
182. ЕКА має право подати обґрунтоване клопотання про дострокову відміну рішення про встановлення підвищених вимог до системи внутрішнього контролю ЕКА та подати документи, що підтверджують дотримання ЕКА умов здійснення видів діяльності ЕКА та усунення порушень, що стали підставою для прийняття рішення про встановлення підвищених вимог до системи внутрішнього контролю ЕКА, до закінчення строку, зазначеного в підпункті 3 пункту 181 розділу XX цього Положення.
183. Національний банк за результатами розгляду клопотання ЕКА має право прийняти рішення про дострокову відміну рішення Національного банку про встановлення підвищених вимог до системи внутрішнього контролю ЕКА або відмовити в задоволенні клопотання ЕКА в разі подання ЕКА клопотання пізніше строку, зазначеного в підпункті 3 пункту 181 розділу XX цього Положення, або в разі недоведення ЕКА факту усунення ЕКА порушень, що стали підставою для застосування такого заходу впливу.
Національний банк приймає рішення, зазначені в абзаці першому пункту 183 розділу XX цього Положення, не пізніше 30 робочих днів від дати надходження до Національного банку клопотання ЕКА.
Національний банк надсилає повідомлення про прийняте рішення протягом трьох робочих днів із дня прийняття відповідного рішення.
{Положення доповнено новим розділом згідно з Постановою Національного банку № 1 від 06.01.2023}
XXI. Скликання загальних зборів акціонерів ЕКА
184. Рішення про скликання загальних зборів акціонерів ЕКА безпосередньо або висунення вимоги про скликання загальних зборів акціонерів ЕКА органами управління ЕКА (далі - рішення про скликання позачергових зборів) приймає Правління/Комітет з питань нагляду.
185. Національний банк має право прийняти рішення про скликання позачергових зборів у разі погіршення фінансового стану ЕКА.
186. Рішення про скликання позачергових зборів додатково до інформації, зазначеної в пункті 13 розділу III цього Положення, повинно містити:
1) граничний термін скликання позачергових зборів ЕКА, установлений з урахуванням строків проведення позачергових зборів акціонерів господарських товариств, визначених законами України;
2) перелік питань (за наявності), які доцільно внести до порядку денного позачергових зборів акціонерів для усунення порушень ЕКА;
3) інформацію щодо участі (за потреби) у позачергових зборах акціонерів ЕКА уповноваженої Національним банком особи та/або уповноваженої особи органу управління ЕКА та обґрунтування потреби забезпечити їх допуск до участі в таких зборах.
187. ЕКА після отримання копії рішення про скликання позачергових зборів зобов’язане його розглянути і не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня їх проведення надіслати Національному банку інформацію про:
1) заплановану дату, час і місце проведення позачергових зборів акціонерів ЕКА;
2) порядок денний позачергових зборів акціонерів ЕКА та проєкт рішення з питань, що вносяться на їх розгляд.
188. ЕКА в разі виникнення змін в інформації, надісланій до Національного банку відповідно до пункту 187 розділу XXI цього Положення, зобов’язане не пізніше ніж за чотири календарних дні до дати проведення позачергових зборів акціонерів ЕКА надати Національному банку актуальну інформацію.
189. ЕКА після отримання копії рішення Національного банку про застосування заходу впливу у вигляді скликання позачергових зборів забезпечує їх проведення не пізніше граничного терміну, визначеного таким рішенням.
190. Уповноважена Національним банком особа або уповноважена особа органу управління ЕКА, які беруть участь у позачергових зборах акціонерів ЕКА, має право брати участь в обговоренні питань, унесених до порядку денного позачергових зборів, які стосуються усунення порушень, що стали підставою для застосування заходу впливу.
191. ЕКА після проведення позачергових зборів учасників ЕКА зобов’язана протягом 10 робочих днів із дня їх проведення надіслати до Національного банку примірник/копію протоколу позачергових зборів акціонерів ЕКА, підписаного особою (особами), яка (які) відповідно до законів України має(ють) право підписувати протокол загальних зборів акціонерів ЕКА. Протокол позачергових зборів акціонерів ЕКА має містити рішення щодо приведення діяльності ЕКА у відповідність до вимог законодавства про фінансові послуги.
192. ЕКА не пізніше ніж через 10 робочих днів із дня виконання рішення, прийнятого на позачергових зборах акціонерів ЕКА, зобов’язане надіслати до Національного банку інформацію про результати виконання рішення позачергових зборів акціонерів ЕКА.
193. Національний банк має право прийняти рішення про застосування інших заходів впливу відповідно до цього Положення, якщо ЕКА не забезпечило виконання рішення Національного банку про скликання позачергових зборів акціонерів ЕКА.
{Положення доповнено новим розділом згідно з Постановою Національного банку № 1 від 06.01.2023}
XXII. Тимчасове відсторонення від виконання обов’язків окремих осіб, які входять до складу правління ЕКА, наглядової ради ЕКА, осіб, відповідальних за виконання ключових функцій в ЕКА, головного бухгалтера ЕКА
194. Рішення про тимчасове відсторонення від виконання обов’язків окремих осіб, які входять до складу правління ЕКА, наглядової ради ЕКА, осіб, відповідальних за виконання ключових функцій в ЕКА, головного бухгалтера ЕКА (далі - рішення про тимчасове відсторонення), рішення про поновлення посадової особи ЕКА на посаді приймає Правління/Комітет з питань нагляду.
195. Національний банк має право тимчасово, до усунення порушення, відсторонити від виконання обов’язків окремих осіб, які входять до складу правління ЕКА, наглядової ради ЕКА, осіб, відповідальних за виконання ключових функцій ЕКА, головного бухгалтера ЕКА (далі - посадові особи), за наявності фактів, які свідчать про дії або бездіяльність цієї посадової особи, що призвели до порушень ЕКА законодавства про фінансові послуги.
196. До ознак, які можуть свідчити про дії або бездіяльність посадової особи ЕКА, що призвели до порушень ЕКА законодавства про фінансові послуги, є наявність фактів, які свідчать про:
1) невиконання ЕКА в установлений строк вимог, визначених Національним банком у рішенні про застосування заходу впливу, які належать до сфери компетенції посадової особи;
2) наявність порушень вимог законодавства про фінансові послуги, уключаючи нормативно-правові акти Національного банку, вимоги, рішення та/або розпорядження Національного банку, які належать до сфери компетенції посадової особи;
3) невідповідність посадової особи ЕКА кваліфікаційним вимогам, установленим законодавством України до таких посадових осіб.
197. До посадових осіб ЕКА, яких Національний банк має право тимчасово відсторонити від виконання обов’язків, належать:
1) голова, заступники голови та члени правління ЕКА, члени наглядової ради ЕКА;
2) особи, відповідальні за виконання ключових функцій в ЕКА:
керівник з управління ризиками (головний ризик-менеджер);
керівник з контролю за дотриманням норм (комплаєнс) (головний комплаєнс-менеджер);
Посадова особа ЕКА, яка відсторонюється від посади, запрошується на засідання Правління/Комітету з питань нагляду в порядку, визначеному в пункті 18 розділу III цього Положення.
198. Рішення про тимчасове відсторонення додатково до інформації, зазначеної в пункті 13 розділу III цього Положення, повинно містити:
1) строк, на який посадова особа ЕКА тимчасово відсторонена від виконання обов’язків;
2) прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), місце реєстрації чи перебування, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку в паспорті) посадової особи ЕКА, щодо яких прийнято рішення про тимчасове відсторонення від виконання обов’язків;
3) строк, протягом якого ЕКА потрібно усунути порушення та подати Національному банку звіт про усунення порушення і засвідчені ЕКА в порядку, установленому в абзаці десятому пункту 25 розділу III цього Положення, копії документів, що підтверджують усунення порушення.
199. Повідомлення про тимчасове відсторонення посадової особи ЕКА від виконання обов’язків, готується в порядку та строки, визначені в пункті 15 розділу III цього Положення, та надсилається протягом трьох робочих днів із дня прийняття відповідного рішення.
200. Керівник/загальні збори ЕКА або орган управління ЕКА зобов’язаний(і) протягом трьох робочих днів від дня отримання повідомлення відсторонити посадову особу ЕКА від виконання обов’язків та протягом п’яти робочих днів із дня набрання чинності відповідним рішенням повідомити про таке відсторонення Національний банк із доданням засвідчених належним чином документів, що підтверджують таке відсторонення.
201. Посадовій особі ЕКА, тимчасово відстороненій від виконання обов’язків, заборонено виконувати свої функції з дня відсторонення такої особи ЕКА та всі рішення, прийняті ним (нею) після оприлюднення такого рішення про відсторонення на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку, є нікчемними.
202. ЕКА не пізніше п’яти робочих днів із дня отримання рішення про тимчасове відсторонення від виконання обов’язків посадової особи ЕКА повідомляє Національному банку про особу, яка виконуватиме обов’язки посадової особи ЕКА, тимчасово відстороненої від виконання обов’язків, та надає належним чином у порядку, установленому в абзаці десятому пункту 25 розділу III цього Положення, засвідчену(і) копію(ї) відповідного(их) рішення(нь).
Особа, яка виконуватиме обов’язки тимчасово відстороненої посадової особи ЕКА, повинна на дату призначення та протягом усього строку заміщення відповідати вимогам, які встановлюються до такої особи нормативно-правовими актами Національного банку з питань регулювання діяльності ЕКА, уключаючи вимоги щодо ділової репутації.
203. ЕКА в строк, визначений у рішенні про тимчасове відсторонення від виконання обов’язків посадової особи ЕКА, зобов’язане подати Національному банку:
1) звіт про усунення порушення;
2) засвідчені належним чином у порядку, установленому в абзаці десятому пункту 25 розділу III цього Положення, копії документів, що підтверджують усунення порушення та/або ужиття ЕКА заходів щодо недопущення порушень (за потреби).
Національний банк має право вимагати від ЕКА надання додаткової інформації та документів (копій документів) щодо усунення порушення з метою визначення можливості допуску до виконання обов’язків тимчасово відстороненої посадової особи ЕКА та встановити строк для їх отримання.
204. Національний банк у разі усунення ЕКА порушення, що було підставою для прийняття рішення про тимчасове відсторонення від виконання обов’язків посадової особи ЕКА, та подання ЕКА документів, визначених у пункті 203 розділу XXII цього Положення, має право прийняти рішення про поновлення такої посадової особи ЕКА.
205. Посадову особу ЕКА, яку на підставі рішення Національного банку відсторонено від посади, після усунення виявлених порушень ЕКА може бути поновлено на посаді на підставі відповідного рішення Національного банку або за рішенням суду, яке набрало законної сили.
206. Національний банк повідомляє ЕКА про прийняте рішення про поновлення посадової особи ЕКА на посаді не пізніше трьох робочих днів із дня прийняття відповідного рішення.
207. Відсторонена посадова особа ЕКА допускається до виконання обов’язків із дня набрання чинності рішенням Національного банку про поновлення посадової особи ЕКА, зазначеної в рішенні.
{Положення доповнено новим розділом згідно з Постановою Національного банку № 1 від 06.01.2023}
Додаток |
ПЛАН
відновлення фінансової стабільності кредитної спілки
1. План відновлення фінансової стабільності кредитної спілки (далі - План) складається з таких розділів:
1) аналіз причин, які призвели до порушення;
2) помісячний графік відновлення порушених нормативів, інших показників фінансового стану кредитної спілки до повного усунення порушення в межах строку виконання плану відновлення фінансової стабільності;
3) детальний опис заходів щодо виконання плану відновлення фінансової стабільності;
4) строки виконання плану відновлення фінансової стабільності;
5) порядок і форма звітування про виконання плану відновлення фінансової стабільності;
6) ключові показники, яких планується досягти під час виконання плану відновлення фінансової стабільності;
7) ризики, що впливають на виконання плану відновлення фінансової стабільності, та заходи, яких вживатиме кредитна спілка для запобігання та мінімізації таких ризиків.
2. У розділі “Аналіз причин, які призвели до порушення” зазначаються:
1) основні недоліки в діяльності кредитної спілки щодо надання фінансових послуг своїм членам та іншим кредитним спілкам (далі - недоліки), які призвели до вчинення або мали істотний вплив на вчинення кредитною спілкою порушень та можуть включати:
суттєве зростання витрат на формування резерву забезпечення покриття втрат від неповернених позичок унаслідок зростання прострочення наданих кредитною спілкою кредитів;
здійснення ризикової кредитної політики кредитної спілки (концентрація кредитних ризиків; суттєва частка кредитів, наданих пов’язаним із кредитною спілкою особам);
низький рівень диверсифікації категорій позичальників (доходи позичальників мають сезонне коливання, сфера зайнятості позичальників чутлива до змін ринкової кон’юнктури, викликаних, у тому числі зовнішніми факторами, - військові дії, упровадженням Урядом карантину та інших обмежень);
неефективність роботи з простроченими кредитами;
отримані збитки від операційної діяльності кредитної спілки;
недостатність доходів та/або надмірність витрат, у тому числі і операційних;
зростання зобов’язань за внесками (вкладами) на депозитних рахунках членів кредитної спілки швидшими темпами, ніж зростання наданих кредитів;
скорочення обсягів наданих кредитів швидшими темпами, ніж зобов’язань за внесками (вкладами) на депозитних рахунках членів кредитної спілки;
низька якість оцінки кредитоспроможності позичальників перед видачою кредитів;
неефективність процентної політики (перевищення процентних ставок за залученими внесками (вкладами) на депозитні рахунки членів кредитної спілки над процентними ставками за наданими кредитами);
зростання поточних операційних витрат та витрат, пов’язаних з обслуговуванням зобов’язань кредитної спілки;
зростання витрат, пов’язаних із діяльністю відокремлених підрозділів кредитної спілки, та необґрунтованою чисельністю найманих працівників кредитної спілки;
зростання питомої ваги непродуктивних активів;
неефективна політика управління основним капіталом кредитної спілки (збиткова діяльність, немає відрахувань з доходу кредитної спілки до резервного капіталу);
неефективність систем управління ризиками, внутрішнього контролю або їх окремих компонентів;
2) зобов’язання, що для усунення порушення та відновлення фінансової стабільності кредитна спілка своєчасно виконає всі заходи Плану, затвердженого Національним банком.
3. Розділ “Помісячний графік відновлення порушених нормативів, інших показників фінансового стану кредитної спілки до повного усунення порушення в межах строку виконання плану відновлення фінансової стабільності” включає інформацію щодо:
1) прогнозних значень розрахункових показників, яких планується досягти під час виконання Плану, перелік яких визначено в таблиці 1 додатка до Положення про застосування Національним банком України заходів впливу у сфері державного регулювання діяльності на ринках небанківських фінансових послуг (далі - Положення), з помісячною деталізацією;
2) динаміки відновлення ключових показників, яких планується досягти під час виконання Плану, перелік яких визначено в таблиці 1 додатка до Положення, з помісячною деталізацією.
4. У розділі “Детальний опис заходів щодо виконання плану відновлення фінансової стабільності” зазначається детальна інформація щодо заходів, які кредитна спілка зобов’язується виконати для усунення порушень та відновлення фінансової стабільності, такі заходи можуть включати:
1) підтримку/відновлення розміру основного/капіталу;
2) удосконалення системи управління основним капіталом;
3) збільшення розміру вступних та обов’язкових внесків;
4) скорочення операційних витрат;
6) скорочення частки непродуктивних активів;
8) удосконалення системи управління ризиками, внутрішнього контролю;
9) посилення моніторингу за виданими кредитами, запровадження системи раннього реагування на несплату/несвоєчасну сплату за виданими кредитами починаючи з сьомого дня прострочення;
10) удосконалення процесу роботи з позичальниками;
11) удосконалення системи заходів щодо повернення прострочених кредитів;
12) удосконалення процентної політики;
13) підтримку/відновлення рівня ліквідності;
14) підтримку балансу ліквідності;
15) реорганізацію кредитної спілки (злиття, приєднання).
5. Кредитна спілка в розділі “Строки виконання плану відновлення фінансової стабільності” визначає конкретні строки виконання заходів, визначених у Плані, з урахуванням пункту 81 розділу IX Положення.
6. У розділі “Порядок і форма звітування про виконання плану відновлення фінансової стабільності” зазначаються:
1) форма звіту про виконання плану відновлення фінансової стабільності кредитної спілки (таблиці 2 та 3 додатка);
2) щомісячне (до ________________________ числа, наступного за звітним місяцем)
(цифрове позначення дати)
подання звіту про виконання Плану до Національного банку у формі електронного документа з накладеним кваліфікованим електронним підписом електронним повідомленням на офіційну електронну поштову скриньку Національного банку - nbu@bank.gov.ua.
7. У розділі “Ключові показники, яких планується досягти під час виконання плану відновлення фінансової стабільності, їх прогнозні значення та строки досягнення” (таблиця 4 додатка) зазначаються показники, наведені в таблиці 1 додатка.
8. У розділі “Ризики, що впливають на виконання плану відновлення фінансової стабільності та заходи, яких уживатиме кредитна спілка для запобігання та мінімізації таких ризиків” зазначаються:
1) перелік ризиків, які впливають/можуть вплинути на виконання Плану;
2) ймовірність настання ризиків, які впливають/можуть вплинути на виконання Плану, визначена кредитною спілкою;
3) сценарії виконання Плану з урахуванням переліку ризиків та ймовірності їх настання;
4) заходи щодо запобігання та мінімізації ризиків, які впливають/можуть вплинути на виконання Плану.
9. План може містити інші положення, спрямовані на відновлення фінансової стабільності та усунення виявлених порушень законодавства України про фінансові послуги.
1) прогнозна фінансова звітність, складена станом на останню дату кожного місяця в межах строку виконання Плану;
2) прогнозні дані звітності, складені станом на останню дату кожного місяця в межах строку виконання Плану, у складі залежно від нормативів та обмежень, яких вимагається досягнути;
3) інформація про всі припущення, використані кредитною спілкою під час прогнозування показників звітності;
4) зобов’язання, що для усунення порушення та відновлення фінансової стабільності своєчасно виконає всі заходи Плану, затвердженого Національним банком.
II. Ключові/розрахункові показники, яких планується досягти під час виконання плану відновлення фінансової стабільності
№ | Ключові показники | Розрахункові показники | |||
номер показника | базові показники | номер показника | додаткові показники | ||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
1 | Норматив фінансової стійкості (К1) | 1.1 | Капітал | ||
2 | 1.2 | Загальна сума зобов’язань кредитної спілки | |||
3 | Норматив достатності капіталу (К2) | 2.1 | Загальна сума активів кредитної спілки | ||
4 | 2.2 | Основний капітал у значенні, визначеному нормативно-правовим актом, який встановлює фінансові нормативи, що є обов’язковими для дотримання кредитними спілками | |||
5 | Буфер запасу капіталу | 3.1 | Буфер запасу (Б1) | 3.1.1 | Загальна сума активів кредитної спілки |
6 | 3.1.2 | Кількість адміністративно-територіальних одиниць (далі - АТО), у яких є відокремлені підрозділи кредитної спілки, крім АТО, у якої є кредитна спілка згідно з її місцезнаходженням як юридичної особи | |||
7 | 3.2 | Буфер запасу (Б2) | 3.2.1 | Загальна сума активів кредитної спілки | |
8 | 3.2.2 | Залишок внесків (вкладів) на депозитні рахунки | |||
9 | Норматив кредитного ризику (К3) | 4.1 | Сума залишку зобов’язань перед кредитною спілкою за кредитними договорами всіх пов’язаних із кредитною спілкою осіб | ||
10 | 4.2 | Капітал | |||
11 | Норматив концентрації кредитних ризиків (К4) | 5.1 | Сума залишку зобов’язань за кредитами, наданими 10 членам кредитної спілки, із найбільшими такими залишками | ||
12 | 5.2 | Основний капітал у значенні, визначеному нормативно-правовим актом, який встановлює фінансові нормативи, що є обов’язковими для дотримання кредитними спілками | |||
13 | Норматив запасу ліквідності (К5) | 6.1 | Прийнятні активи | 6.1.1 | Величина кожного активу, включеного до суми прийнятних активів |
14 | 6.2 | Розрахунковий запас ліквідності | 6.2.1 | Сума залишку додаткових пайових внесків членів кредитної спілки | |
15 | 6.2.2 | Сума залишку зобов’язань за внесками (вкладами) членів кредитної спілки на депозитні рахунки | |||
16 | Якість кредитного портфеля | 7.1 | Загальний обсяг кредитного портфеля | ||
17 | 7.2 | Прострочені кредити | |||
18 | Співвідношення операційних витрат і загальної суми фактично отриманих доходів, зменшених на процентні витрати | 8.1 | Загальна сума операційних витрат | ||
19 | 8.2 | Загальна сума отриманих доходів | |||
20 | 8.3 | Загальна сума витрат, пов’язаних із залученням коштів | |||
21 | Обмеження розміру кредиту, наданого одному члену кредитної спілки | 9.1 | Загальна сума зобов’язань кредитної спілки | ||
21 | Обмеження розміру кредиту, наданого одному члену кредитної спілки | 9.2 | Сума зобов’язань перед одним членом кредитної спілки | ||
23 | Обмеження загальної суми залучених на договірних умовах кредитів | 10.1 | Загальна сума залучених на договірних умовах кредитів банків, кредитів об’єднаної кредитної спілки, грошових коштів інших установ та організацій | 23 | Обмеження загальної суми залучених |
24 | 10.2 | Загальна сума зобов’язань кредитної спілки | |||
25 | 10.3 | Капітал | |||
26 | Обмеження частки непродуктивних активів | 11.1 | Загальна сума непродуктивних активів | 11.1.1 | Величина кожного активу, включеного до суми прийнятних активів |
27 | 11.2 | Основний капітал у значенні, визначеному нормативно-правовим актом, який встановлює фінансові нормативи, що є обов’язковими для дотримання кредитними спілками |
III. Аналіз виконання ключових та розрахункових показників
№ | Показники | Значення показника на момент порушення | Місяць | Відхилення | Виконання Плану | ||
план | факт | абсолютне значення | відносне значення | ||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
IV. Аналіз виконання заходів щодо виконання плану відновлення фінансової стабільності кредитної спілки
IV. Ключові показники, яких планується досягти під час виконання плану відновлення фінансової стабільності кредитної спілки
№ | Показники | Значення показника на момент порушення | Значення показника, яке планується досягти під час виконання Плану | Строки, у які планується досягти запланованого значення показника | Обґрунтування строків |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
1. Під час заповнення таблиці 4 розділу V ураховується перелік ключових показників, зазначений в таблиці 1 розділу II додатка.
{Положення доповнено новим Додатком згідно з Постановою Національного банку № 42 від 31.03.2023}
ПЕРЕЛІК
нормативно-правових актів Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, що втратили чинність
1. Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, від 20 листопада 2012 року № 2319 "Про затвердження Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України", зареєстроване в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2012 року за № 2112/22424.
2. Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, від 05 жовтня 2017 року № 3969 "Про внесення змін до Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги", зареєстроване в Міністерстві юстиції України 30 жовтня 2017 року за № 1326/31194.
3. Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, від 11 жовтня 2018 року № 1800 "Про внесення змін до Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги", зареєстроване в Міністерстві юстиції України 05 листопада 2018 року за № 1260/32712.
4. Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, від 08 серпня 2019 року № 1513 "Про затвердження Змін до Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги", зареєстроване в Міністерстві юстиції України 29 січня 2020 року за № 98/34381.
5. Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, від 14 квітня 2020 року № 704 "Про внесення змін до Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги", зареєстроване в Міністерстві юстиції України 05 травня 2020 року за № 400/34683.
6. Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, від 11 червня 2020 року № 1320 "Про внесення зміни до Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, та визнання таким, що втратило чинність, розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 16 грудня 2010 року № 969", зареєстроване в Міністерстві юстиції України 30 червня 2020 року за № 596/34879.