Деякі питання об’єктів критичної інфраструктури
{Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
№ 1414 від 29.12.2021
№ 991 від 02.09.2022
№ 1384 від 16.12.2022}
Відповідно до частини першої статті 8, частини третьої статті 9 та частини четвертої статті 10 Закону України “Про критичну інфраструктуру” Кабінет Міністрів України постановляє:
{Вступна частина із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1384 від 16.12.2022}
Затвердити такі, що додаються:
Порядок віднесення об’єктів до критичної інфраструктури;
{Абзац другий постановляючої частини в редакції Постанови КМ № 1384 від 16.12.2022}
перелік секторів критичної інфраструктури;
{Абзац третій постановляючої частини в редакції Постанови КМ № 1384 від 16.12.2022}
Методику категоризації об’єктів критичної інфраструктури.
ЗАТВЕРДЖЕНО |
ПОРЯДОК
віднесення об’єктів до критичної інфраструктури
1. Цей Порядок визначає механізм віднесення об’єктів до критичної інфраструктури та їх категоризації.
Дія цього Порядку не поширюється на:
банки, інші об’єкти, що провадять діяльність на ринках фінансових послуг, державне регулювання та нагляд за діяльністю яких здійснює Національний банк, платіжні організації, учасників платіжних систем, операторів послуг платіжної інфраструктури, віднесення яких до критичної інфраструктури здійснюється в порядку, встановленому Національним банком;
об’єкти, що провадять діяльність на ринках послуг, державне регулювання та нагляд за діяльністю яких здійснюють державні органи, віднесення яких до критичної інфраструктури здійснюється в порядку, встановленому такими державними органами.
2. Терміни в цьому Порядку вживаються у значенні, наведеному в Законі України “Про критичну інфраструктуру”.
3. Категорії критичності об’єктів критичної інфраструктури установлюються відповідно до частини другої статті 10 Закону України “Про критичну інфраструктуру”.
4. Секторальні органи у сфері захисту критичної інфраструктури, використовуючи перелік секторів критичної інфраструктури, ідентифікують об’єкти критичної інфраструктури своїх секторів (підсекторів) критичної інфраструктури.
5. Секторальні органи у сфері захисту критичної інфраструктури разом із оператором критичної інфраструктури здійснюють категоризацію об’єктів критичної інфраструктури своїх секторів (підсекторів) критичної інфраструктури відповідно до Методики категоризації об’єктів критичної інфраструктури, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2020 р. № 1109 “Деякі питання об’єктів критичної інфраструктури” (Офіційний вісник України, 2020 р., № 93, ст. 2994), подають інформацію до реєстру об’єктів критичної інфраструктури.
6. Відомості про об’єкти критичної інфраструктури, що віднесені до I, II, III і IV категорії критичності, вносяться секторальними органами у сфері захисту критичної інфраструктури до секторальних переліків об’єктів критичної інфраструктури, які ними складаються та ведуться.
7. Секторальні органи у сфері захисту критичної інфраструктури складають переліки всіх об’єктів критичної інфраструктури своїх секторів (підсекторів) критичної інфраструктури, що віднесені до I, II, III і IV категорії критичності.
Cекторальні органи подають уповноваженому органу з питань захисту критичної інфраструктури переліки об’єктів критичної інфраструктури для формування зведеного переліку об’єктів критичної інфраструктури, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Секторальні органи у сфері захисту критичної інфраструктури подають оновлені відомості про об’єкти критичної інфраструктури своїх секторів (підсекторів) критичної інфраструктури до зведеного переліку об’єктів критичної інфраструктури щомісяця та протягом одного місяця в разі:
зміни оператора або найменування об’єкта критичної інфраструктури;
зміни категорії критичності об’єкта критичної інфраструктури;
ліквідації (перетворення, знищення, припинення) об’єкта критичної інфраструктури.
Уповноважений орган з питань захисту критичної інфраструктури має право витребувати документи, на підставі яких було прийнято рішення щодо категоризації об’єктів критичної інфраструктури. У разі невідповідності наданих документів законодавству у сфері захисту критичної інфраструктури уповноважений орган з питань захисту критичної інфраструктури здійснює формування зведеного переліку об’єктів критичної інфраструктури без урахування таких об’єктів.
Уповноважений орган з питань захисту критичної інфраструктури має право ініціювати здійснення повторної категоризації секторальним органом об’єкта критичної інфраструктури.
8. Відомості про об’єкти критичної інфраструктури, що містяться у зведеному переліку об’єктів критичної інфраструктури та секторальних переліках об’єктів критичної інфраструктури, є інформацією з обмеженим доступом, захист якої забезпечується відповідно до вимог законодавства.
{Порядок в редакції Постанови КМ № 1384 від 16.12.2022}
ЗАТВЕРДЖЕНО |
ПЕРЕЛІК
секторів критичної інфраструктури
Сектор | Підсектор | Тип основної послуги | Секторальний орган у сфері захисту критичної інфраструктури |
Паливно-енергетичний сектор | електро-енергетика | виробництво електричної енергії забезпечення функціонування ринку електричної енергії, організація купівлі-продажу електричної енергії на ринку | Міненерго |
управління системами передачі та енергопостачання | |||
розподіл електричної енергії | |||
вугільно-промисловий комплекс | видобуток вугілля для генерації електроенергії на теплоелектростанціях та теплоелектро-централях | ||
зберігання та постачання вугілля | |||
торфодобування | розробка родовищ торфу | ||
видобування корисних копалин | |||
нафтова промисловість | видобуток нафти | ||
передача (транзит) нафти та нафтопродуктів | |||
очищення, переробка та обробка нафти | |||
експлуатація нафтопроводів | |||
зберігання та постачання нафти та нафтопродуктів | |||
газова промисловість | видобуток газу | ||
переробка та очищення газу | |||
передача (транзит) газу | |||
розподіл газу | |||
забезпечення роботи систем зрідження природного газу | |||
експлуатація газотранспортної системи | |||
зберігання природного газу | |||
забезпечення роботи систем зрідження природного газу | |||
ядерна енергетика | виробництво ядерного палива | ||
експлуатація ядерних підкритичних установок, ядерних реакторів, які включають критичні та підкритичні збірки дослідницьких реакторів | |||
експлуатація атомних електростанцій, підприємств і установок по збагаченню та переробці палива, а також сховищ відпрацьованого палива | |||
Цифрові технології | електронні довірчі послуги та електронна ідентифікація | надання електронних довірчих послуг, електронної ідентифікації та автентифікації | Мінцифри |
забезпечення функцій центрального засвідчувального органу | |||
електронні комунікації | адміністрування адресного простору українського сегмента Інтернету | ||
електронне урядування | забезпечення функціонування системи електронної взаємодії органів виконавчої влади | ||
забезпечення функціонування системи міжвідомчої взаємодії між органами державної влади, органами місцевого самоврядування та суб’єктами господарювання | |||
надання електронних публічних послуг | |||
автоматизація процесів надання адміністративних послуг | |||
забезпечення функціонування правового режиму Дія Сіті | |||
Захист інформації | надання послуг (сервісів) кіберзахисту | Держспецзв’язку | |
Системи життєзабезпечення | комунальні послуги | постачання теплової енергії | Мінрегіон |
постачання гарячої води | |||
централізоване питне водопостачання | |||
централізоване водовідведення | |||
поводження з побутовими відходами | |||
Харчова промисловість та агропромисловий комплекс | виробництво та переробка сільськогосподарської та/або харчової продукції | Мінагрополітики | |
експлуатація зрошувальних систем, каналів | |||
Державний матеріальний резерв | забезпечення зберігання запасів державного матеріального резерву | Мінекономіки | |
Охорона здоров’я | медична допомога | забезпечення надання екстреної медичної допомоги | МОЗ |
забезпечення надання первинної медичної допомоги | |||
забезпечення надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги | |||
забезпечення надання третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги | |||
забезпечення надання паліативної медичної допомоги | |||
забезпечення надання реабілітації у сфері охорони здоров’я | |||
громадське здоров’я | заготівля і тестування донорської крові та компонентів крові | ||
контроль за інфекційними захворюваннями та/або епідеміями | |||
фінансове забезпечення у сфері охорони здоров’я | оплата згідно з тарифом за надані пацієнтам медичні послуги (включаючи медичні вироби) та лікарські засоби за договорами про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій | ||
інформаційні технології у сфері охорони здоров’я | функціонування електронної системи охорони здоров’я | ||
фармацевтична промисловість | виробництво та постачання лікарських засобів і медичних виробів | ||
медична наука | наукові дослідження в медичній галузі | ||
Ринки капіталу та організовані товарні ринки | забезпечення функціонування ринків капіталів та організованих товарних ринків | НКЦПФР | |
Фінансовий сектор |
| планування, виконання та моніторинг виконання бюджетів | Мінфін |
розрахунково-касове обслуговування розпорядників та одержувачів бюджетних коштів | |||
здійснення контролю за надходженням до бюджетів та державних цільових фондів податків, зборів, платежів | |||
Транспорт і пошта | авіаційний транспорт | управління повітряним рухом | Мінінфраструктури |
авіаперевезення (робота авіаційного транспорту) | |||
забезпечення роботи аеропортів та допоміжного обладнання, що розташоване в аеропортах | |||
автомобільний та міський електротранспорт, у тому числі метрополітен | автобусні перевезення (міжміські, міжнародні) | ||
міські перевезення (автобуси, трамваї, тролейбуси, метрополітен) | |||
технічне обслуговування транспортної інфраструктури (доріг, мостів, тунелів, шляхопроводів) | |||
служби контролю трафіку | |||
функціонування інтелектуальних транспортних систем (управління рухом, мобільністю, взаємодія з іншими видами транспорту) | |||
залізничний транспорт | пасажирські залізничні перевезення | ||
вантажні залізничні перевезення | |||
експлуатація та технічне обслуговування залізниці | |||
забезпечення роботи вокзалів та вузлових станцій | |||
морський та річковий транспорт | контроль і управління судноплавством | ||
операції на внутрішньому, морському або прибережному пасажирському та вантажному транспорті | |||
функціонування керуючих органів портів або суб’єктів експлуатації портового обладнання | |||
експлуатація та обслуговування інфраструктури (каналів, дамб, фарватерів тощо) | |||
регулювання руху суден | |||
лоцманське проведення суден | |||
поштовий зв’язок | надання послуг поштового зв’язку | ||
Промисловість | хімічна промисловість | виробництво промислового газу | Мінстратегпром |
виробництво добрив або азотистих сполук | |||
виробництво пестицидів або інших агрохімічних продуктів | |||
виробництво вибухових речовин | |||
виробництво основних органічних хімічних речовин | |||
виробництво основних неорганічних речовин | |||
металургійна промисловість | гірничо-металургійний комплекс (металургійне виробництво та добування залізних руд) | ||
виробництво коксу та коксопродуктів | |||
оборонна промисловість | розробка, виробництво, модернізація та утилізація продукції військового призначення (оборонно-промисловий комплекс) | ||
космічна промисловість | виробництво та постачання космічної техніки | ||
космічна діяльність, космічні технології та послуги | |||
авіаційна промисловість | виробництво та постачання продукції авіаційної промисловості | ||
суднобудівна промисловість | суднобудування та постачання продукції суднобудування | ||
Сектор громадської безпеки | громадська безпека | охорона публічного (громадського) порядку, фізичний захист критичної інфраструктури | МВС |
екстрена допомога населенню за єдиним телефонним номером 112 | надання екстреної допомоги населенню за єдиним телефонним номером 112 | ||
Цивільний захист населення і територій | служби порятунку (атестовані аварійно-рятувальні служби згідно із законодавством) | реагування на надзвичайні ситуації, проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, надання допомоги постраждалим | |
Міграція (імміграція та еміграція) | оформлення документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус | ||
Охорона навколишнього природного середовища | управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів, розвиток водного господарства | забезпечення задоволення потреб населення і галузей економіки у водних ресурсах | Міндовкілля |
проектування, будівництво і реконструкція систем захисту від шкідливої дії вод, групових і локальних водопроводів, систем водопостачання та каналізації у сільській місцевості, гідротехнічних споруд, водогосподарських об’єктів багатоцільового використання | |||
захист від підтоплення захисних масивів, протипаводковий і протиповеневий захист | |||
поводження з радіоактивними відходами | довгострокове зберігання і захоронення радіоактивних відходів | ||
охорона, раціональне використання і відтворення об’єктів природно-заповідного фонду | охорона, раціональне використання земель та надр | ||
охорона, раціональне використання і відтворення об’єктів природно-заповідного фонду | |||
ведення лісового і мисливського господарства | |||
поводження з відходами, небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами | |||
створення, дослідження та практичне використання генетично модифікованих організмів у відкритій системі | |||
Сектор оборони | оборона | Міноборони | |
зберігання боєприпасів | забезпечення зберігання боєприпасів, вибухових речовин | ||
виробництво боєприпасів | виробництво ракет, боєприпасів, вибухових речовин | ||
Національна безпека | захист національної державності | СБУ | |
охорона державної таємниці | |||
боротьба з тероризмом | |||
Правосуддя | здійснення правосуддя | ДСА | |
Тримання під вартою | тримання засуджених та осіб, взятих під варту, в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби | Мін’юст | |
Наукові дослідження та розробки | дослідницька інфраструктура наукових установ та закладів вищої освіти | наукова діяльність | МОН |
надання послуг з використання наукового обладнання (у тому числі інструментів, приладів, інвентарю) | |||
дослідницька діяльність | |||
Фінансовий сектор | банківська система | надання банківських послуг | Національний банк |
зберігання банками запасів готівки Національного банку та проведення операцій із ними | |||
ринок небанківських фінансових послуг (крім ринків капіталу та організованих товарних ринків) | надання електронних довірчих послуг у банківській системі | ||
надання небанківських фінансових послуг | |||
ринок платіжних послуг | надання платіжних послуг | ||
Вибори та референдуми | організація підготовки та проведення виборів та референдумів | Центральна виборча комісія | |
Соціальний захист | пенсійне забезпечення | забезпечення пенсійних виплат | Мінсоцполітики |
соціальне страхування | надання матеріального забезпечення і страхових виплат | ||
соціальна допомога і соціальні послуги | забезпечення соціальних виплат та надання соціальних послуг | ||
інформаційна система соціальної сфери | надання адміністративних послуг соціального характеру в електронній формі | ||
Інформаційні послуги | засоби масової інформації | надання послуг у сфері телебачення та радіомовлення | МКІП |
надання послуг в інформаційній та видавничій сферах | |||
Державна влада та місцеве самоврядування | виконання функцій держави | Держспецзв’язку | |
виконання функцій місцевого самоврядування |
{Перелік із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1414 від 29.12.2021, № 991 від 02.09.2022; в редакції Постанови КМ № 1384 від 16.12.2022}
МЕТОДИКА
категоризації об’єктів критичної інфраструктури
1. Ця Методика визначає механізм та критерії віднесення об’єкта критичної інфраструктури до однієї з категорій критичності.
Дія цієї Методики не поширюється на:
{Пункт 1 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1384 від 16.12.2022}
банківську та фінансову системи, категоризація об’єктів критичної інфраструктури яких здійснюється відповідно до методики, затвердженої Національним банком;
{Пункт 1 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1384 від 16.12.2022}
сфери, державне регулювання та нагляд за діяльністю яких здійснюють державні органи, категоризація об’єктів критичної інфраструктури яких здійснюється відповідно до методики, затвердженої такими державними органами.
{Пункт 1 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1384 від 16.12.2022}
2. У цій Методиці під терміном “час відновлення” розуміється час, що необхідний для відновлення функціонування об’єкта критичної інфраструктури у частині надання основних послуг у штатному режимі після виникнення кризової ситуації, пошкодження або знищення об’єкта.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Законі України “Про критичну інфраструктуру”.
{Пункт 2 в редакції Постанови КМ № 1384 від 16.12.2022}
3. Категорія критичності об’єкта критичної інфраструктури визначається на основі аналізу рівня негативного впливу, якого особа, суспільство, навколишнє природне середовище, економіка, національна безпека та обороноздатність країни можуть зазнати внаслідок порушення або припинення функціонування об’єкта інфраструктури відповідно до критеріїв, зазначених у додатках 1 і 2.
4. Категорія об’єкта критичної інфраструктури визначається за такою процедурою:
1) секторальний орган у сфері захисту критичної інфраструктури ідентифікує всі об’єкти критичної інфраструктури свого сектору (підсектору) критичної інфраструктури згідно з Порядком віднесення об’єктів до критичної інфраструктури, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2020 р. № 1109 “Деякі питання об’єктів критичної інфраструктури” (Офіційний вісник України, 2020 р., № 93, ст. 2994), - в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2022 р. № 1384;
{Підпункт 1 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1384 від 16.12.2022}
2) секторальний орган у сфері захисту критичної інфраструктури відповідно до Порядку віднесення об’єктів до критичної інфраструктури для кожного об’єкта свого сектору (підсектору) критичної інфраструктури визначає, які основні послуги надає цей об’єкт;
{Підпункт 2 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1384 від 16.12.2022}
3) секторальний орган у сфері захисту критичної інфраструктури разом із оператором критичної інфраструктури проводить оцінку критичності об’єкта критичної інфраструктури, використовуючи секторальні та міжсекторальні критерії визначення рівня негативного впливу, наведені у додатках 1 і 2, які враховують:
{Абзац перший підпункту 3 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1384 від 16.12.2022}
рівень негативного впливу на надання основних послуг у разі знищення, пошкодження або порушення функціонування об’єкта критичної інфраструктури;
соціальну значущість об’єкта критичної інфраструктури;
суспільну значущість об’єкта критичної інфраструктури;
економічну значущість об’єкта критичної інфраструктури;
наявність взаємозв’язків між об’єктами критичної інфраструктури;
значущість об’єкта критичної інфраструктури для забезпечення національної безпеки та обороноздатності країни;
4) під час заповнення форми додатка 1 обирається рівень негативного впливу в рамках сектору або підсектору об’єкта критичної інфраструктури та у графі “Оцінка РКi” виставляється бал, який відповідає рівню негативного впливу, опис якого характеризує наслідки, які можуть настати у разі порушення функціонування об’єкта критичної інфраструктури;
5) під час заповнення форми додатка 2 обирається рівень негативного впливу за кожним критерієм, наведеним у формі, та у графі “Оцінка РКi” виставляється бал, який відповідає рівню негативного впливу, опис якого характеризує наслідки, які можуть настати у разі порушення функціонування об’єкта критичної інфраструктури;
6) підсумовуються всі бали, що були отримані під час оцінки об’єкта критичної інфраструктури згідно з формами, наведеними в додатках 1 і 2;
7) розраховується узагальнена нормована оцінка рівня критичності за такою формулою:
де РКОКІ - узагальнена нормована оцінка рівня критичності об’єкта критичної інфраструктури; - сума балів, які отримав об’єкт критичної інфраструктури за всіма критеріями критичності (додатки 1 і 2); - максимальна можлива сума балів (розраховується виходячи з того, що об’єкт отримує максимальні бали за всіма критеріями оцінки рівня негативного впливу). |
Примітка. У цій Методиці залежно від сектору використовується 17 або 18 критеріїв. Тому для об’єктів критичної інфраструктури, що належать до секторів критичної інфраструктури за пунктами 1, 3-7 додатка 1, максимальна можлива сума балів буде дорівнювати = 18 × 4 = 72 балів, для об’єктів критичної інфраструктури, що належать до секторів за пунктами 2, 8-13 додатка 1, максимальна можлива сума балів буде дорівнювати = 17 × 4 = 68 балів. |
8) рішення щодо категорії критичності об’єкта критичної інфраструктури приймається на основі узагальненої нормованої оцінки рівня критичності об’єкта критичної інфраструктури відповідно до такого правила:
I категорія критичності, якщо 0,8 < PKOKI ≤ 1;
II категорія критичності, якщо 0,63 < PKOKI ≤ 0,8;
III категорія критичності, якщо 0,37 < PKOKI ≤ 0,63;
IV категорія критичності, якщо 0,2 < PKOKI ≤ 0,37;
об’єкт не є критичним, якщо PKOKI ≤ 0,2;
9) відомості про об’єкти критичної інфраструктури, що віднесені до I, II, III і IV категорії критичності, секторальний орган у сфері захисту критичної інфраструктури подає уповноваженому органу у сфері захисту критичної інфраструктури для формування зведеного переліку об’єктів критичної інфраструктури;
{Підпункт 9 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1384 від 16.12.2022}
10) відомості про об’єкти критичної інфраструктури, що віднесені до I, II, III і IV категорії критичності, вносяться до секторального переліку об’єктів критичної інфраструктури, який формується та ведеться секторальним органом у сфері захисту критичної інфраструктури у відповідному секторі (підсекторі).
{Підпункт 10 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1384 від 16.12.2022}
5. Методичні рекомендації щодо категоризації об’єкта критичної інфраструктури затверджує Адміністрація Держспецзв’язку.
ВИЗНАЧЕННЯ РІВНЯ
негативного впливу на надання основних послуг у разі знищення, пошкодження або порушення функціонування об’єкта критичної інфраструктури (секторальні критерії)
Сектор/підсектор | Фактор негативного впливу в секторі/підсекторі | Рівень негативного впливу: катастрофічні наслідки (4 бали) | Рівень негативного впливу: критичні наслідки (3 бали) | Рівень негативного впливу: значні наслідки (2 бал) | Рівень негативного впливу: незначні наслідки (1 бал) | |||
1. | Послуги, що надаються підсектором електроенергетики та підсектором ядерної енергетики | у разі знищення, пошкодження або порушення функціонування об’єкта критичної інфраструктури припиниться електропостачання | для більш як 145 000 жителів або для споживачів I категорії на території більш як однієї області або на території не менш як трьох міст обласного значення | для більш як 30 000 жителів або для споживачів II категорії на території однієї області або на території більш як одного району міста - обласного центру, або на всій території одного міста обласного значення | для більш як 2000 жителів | для менш як 2000 жителів | ||
час відновлення функціонування у штатному режимі не може перевищувати 6 годин | час відновлення функціонування у штатному режимі може становити від 6 до 24 годин | час відновлення функціонування у штатному режимі може становити від однієї до трьох діб | час відновлення функціонування у штатному режимі може бути більше трьох діб | |||||
2. | Послуги, що надаються підсектором нафти та нафтопродуктів | у разі знищення, пошкодження або порушення функціонування об’єкта критичної інфраструктури зменшиться постачання нафти та нафтопродуктів для споживання на внутрішньому ринку України | більш як на 25 відсотків відносно аналогічного періоду календарного року чи попереднього календарного місяця | від 12 до 25 відсотків відносно аналогічного періоду календарного року чи попереднього календарного місяця | від 7 до 12 відсотків відносно аналогічного періоду календарного року чи попереднього календарного місяця | менш як на 7 відсотків відносно аналогічного періоду календарного року чи попереднього календарного місяця | ||
3. | Послуги, що надаються підсектором постачання газу | у разі знищення, пошкодження або порушення функціонування об’єкта критичної інфраструктури припиниться постачання газу | для більш як 145 000 жителів або для споживачів з безперервною подачею газу на території більш як однієї області або на території не менш як трьох міст обласного значення | для більш як 20 000 жителів на території однієї області або на території більш як одного району міста - обласного центру, або на всій території одного міста обласного значення | для більш як 5000 жителів | для менш як 5000 жителів | ||
час відновлення функціонування у штатному режимі не може перевищувати 6 годин | час відновлення функціонування у штатному режимі може становити від 6 до 24 годин | час відновлення функціонування у штатному режимі від однієї до трьох діб | час відновлення функціонування у штатному режимі може бути більше трьох діб | |||||
4. | Послуги, що надаються інформаційним сектором | у разі знищення, пошкодження або порушення функціонування об’єкта критичної інфраструктури припиниться або порушиться надання основних послуг об’єктом | для більш як 145 000 жителів на території більш як однієї області або на території не менш як трьох міст обласного значення | для більш як 20 000 жителів на території однієї області або на території більш як одного району міста - обласного центру, або на всій території одного міста обласного значення | для більш як 2000 жителів | для менше як 2000 жителів | ||
час відновлення функціонування у штатному режимі не може перевищувати 6 годин | час відновлення функціонування у штатному режимі може становити від 6 до 24 годин | час відновлення функціонування у штатному режимі може становити від однієї до трьох діб | час відновлення функціонування у штатному режимі може бути більше трьох діб | |||||
5. | Послуги постачання теплової енергії та гарячої води | у разі знищення, пошкодження або порушення функціонування об’єкта критичної інфраструктури постачання теплової енергії та/або гарячої води буде перервано (під час опалювального сезону) | для більш як 145 000 жителів або на території більш як однієї області або не менш як трьох міст обласного значення | для більш як 30000 жителів або на території більш як одного району міста - обласного центру, або на всій території одного міста обласного значення | для більш як 2000 жителів | для менш як 2000 жителів | ||
час відновлення функціонування у штатному режимі не може перевищувати 24 годин | час відновлення функціонування у штатному режимі може становити від доби до трьох діб | час відновлення функціонування у штатному режимі може становити від трьох діб | не застосовується | |||||
6. | Послуги централізованого водопостачання | у разі знищення, пошкодження або порушення функціонування об’єкта критичної інфраструктури буде припинено централізоване водопостачання | для більш як 145 000 жителів або на території більш як однієї області, або не менш як трьох міст обласного значення | для більш як 30000 жителів або стаціонарним лікувальним закладам, будинкам соціальної допомоги, установам, що надають послуги освіти на території області або більш як одного району міста - обласного центру, або на всій території одного міста обласного значення | для більш як 2000 жителів | для менш як 2000 жителів | ||
час відновлення функціонування у штатному режимі не може перевищувати 24 годин (час кризової ситуації не може перевищувати 24 годин) | час відновлення функціонування у штатному режимі може становити від доби до трьох діб (час кризової ситуації може становити від доби до трьох діб) | час відновлення функціонування у штатному режимі може становити від трьох діб (час кризової ситуації може становити більше трьох діб) | не застосовується | |||||
7. | Послуги централізованого водовідведення | у разі знищення, пошкодження або порушення функціонування об’єкта критичної інфраструктури буде припинено централізоване водовідведення та очищення стічних вод | для більш як 145 000 жителів або на території обласного центру, або не менш як трьох міст обласного значення | для більш як 30 000 жителів або на території одного міського району обласного центру, або на всій території одного міста обласного значення | для більш як 2000 жителів | для менше як 2000 жителів | ||
час відновлення функціонування у штатному режимі не може перевищувати 24 годин (час кризової ситуації не може перевищувати 24 годин) | час відновлення функціонування у штатному режимі може становити від доби до трьох діб (час кризової ситуації може становити від доби до трьох діб) | час відновлення функціонування у штатному режимі може становити від трьох діб (час кризової ситуації може становити від доби до трьох діб) | не застосовується | |||||
8. | Послуги поводження побутовими відходами | у разі знищення, пошкодження або порушення функціонування об’єкта критичної інфраструктури буде припинено збір, зберігання, безпечна переробка (утилізація) побутових відходів | для більш як 145 000 жителів або на території обласного центру, або не менш як трьох міст обласного значення | для більш як 30 000 жителів або на території одного міського району обласного центру, або на всій території одного міста обласного значення | не застосовується | не застосовується | ||
9. | Послуги, що надаються підсектором авіаційного транспорту | знищення, пошкодження або порушення функціонування об’єкта критичної інфраструктури | наслідком є неможливість надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів авіаційним транспортом хоча б одним із стратегічно важливих аеропортів України протягом більш як 24 години без можливості організації альтернативного способу надання послуг | наслідком є неможливість надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів авіаційним транспортом хоча б одним із стратегічно важливих аеропортів України протягом більш як 24 години, при цьому зберігається можливість організації альтернативного способу надання послуги | наслідком є припинення повітряного руху на час відновлення штатного режиму функціонування | не застосовується | ||
10. | Послуги, що надаються підсектором автомобільного транспорту | знищення, пошкодження або порушення функціонування об’єкта критичної інфраструктури | наслідком є блокування (припинення) дорожнього руху на міжнародних та національних дорогах протягом більш як на 24 години та якщо немає обхідного шляху або немає можливості його відновлення протягом не більш як 24 години | наслідком є блокування (припинення) дорожнього руху на міжнародних та національних дорогах протягом не більш як на 24 години та якщо немає обхідного шляху | наслідком є блокування (припинення) дорожнього руху на регіональних дорогах протягом не більш як на 48 годин та якщо немає обхідного шляху або немає можливості його відновлення протягом не більш як 48 годин | наслідком є блокування (припинення) дорожнього руху на регіональних дорогах протягом не більш як на 48 годин та якщо немає обхідного шляху | ||
11. | Послуги, що надаються підсектором залізничного транспорту | знищення, пошкодження або порушення функціонування об’єкта критичної інфраструктури | наслідком є припинення залізничного руху більш як на 24 години на залізничних магістральних лініях I (I-П, І-ПС) та II категорії (категорію залізничної лінії визначено відповідно до ДБН В.2.3-19-2018) | наслідком є припинення залізничного руху більш як на 24 години на залізничних магістральних лініях III категорії | наслідком є припинення залізничного руху більш як на 24 години на залізничних магістральних лініях IV категорії | наслідком є припинення залізничного руху більш як на 24 години на залізничних магістральних лініях V категорії | ||
12. | Послуги, що надаються підсектором морського та річного транспорту | знищення, пошкодження або порушення функціонування об’єкта критичної інфраструктури | наслідком є припинення надання морських послуг у морських портах більш як на 72 години (Правила надання послуг у морських портах України, затверджені наказом Мінінфраструктури від 5 червня 2013 р. № 348) | наслідком є припинення надання морських послуг у морських портах від 24 до 72 годин | наслідком є припинення надання морських послуг у морських портах до 24 годин | не застосовується | ||
13. | Послуги, що надаються поштовим підсектором | у разі знищення, пошкодження або порушення функціонування об’єкта критичної інфраструктури буде припинено надання послуг поштового зв’язку | для більш як 145 000 жителів на території більш як однієї області або більш як трьох міст обласного значення | для більш як 20 000 жителів на території області або більше одного району міста - обласного центру, або на всій території одного міста обласного значення | для більш як 6000 жителів | для менш як 6000 жителів | ||
14. | Послуги, що надаються фінансовим сектором | знищення, пошкодження або порушення функціонування об’єкта критичної інфраструктури призведе до ненадання об’єктом основних послуг | для більш як 100 000 клієнтів | для більш як 50 000 клієнтів | для більш як 10 000 клієнтів | не застосовується | ||
15. | Послуги, що надаються сектором харчової промисловості та агропромислового комплексу, сектором охорони навколишнього природного середовища, сектором охорони здоров’я, сектором промисловості, сектором цивільного захисту населення та територій | знищення, пошкодження або порушення функціонування об’єкта критичної інфраструктури призведе до ненадання об’єктом основних послуг | для більш як 145 000 жителів на території більш як однієї області або не менш як трьох міст обласного значення | для більш як 30 000 жителів на території області або більш як одного району міста - обласного центру, або на всій території одного міста обласного значення | для більш як 6000 жителів | для менш як 6000 жителів | ||
{Додаток 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1384 від 16.12.2022}
ВИЗНАЧЕННЯ РІВНЯ
негативного впливу у разі знищення, пошкодження або порушення функціонування об’єкта критичної інфраструктури (міжсекторальні критерії)
Негативний вплив | Рівень негативного впливу: катастрофічні наслідки (4 бали) | Рівень негативного впливу: критичні наслідки (3 бали) | Рівень негативного впливу: значні наслідки (2 бал) | Рівень негативного впливу: незначні наслідки (1 бал) | Рівень негативного впливу: надто малий (0 балів) | Оцінка РКі | ||||
I. Соціальна значущість об’єкта критичної інфраструктури | ||||||||||
1. | Заподіяння шкоди життю та здоров’ю людей | Кількість населення, що може постраждати | ||||||||
небезпека для життя або здоров’я більш як 75 000 людей | небезпека для життя та здоров’я більш як 5000 людей | небезпека для життя або здоров’я більш як 50 людей | небезпека для життя або здоров’я менш як 50 людей | не критично | РК1 = | |||||
Географічний масштаб | ||||||||||
небезпека для життя та здоров’я мешканців на території однієї або більш як однієї області, або на території трьох та більше міст обласного значення | небезпека для життя та здоров’я мешканців на території однієї області або міського району міста обласного центру, або на всій території одного міста обласного значення | небезпека для життя та здоров’я для людей на території об’єкта та для мешканців, що проживають у безпосередній близькості до розміщення об’єкта | небезпека для життя та здоров’я людей на території об’єкта | не критично | РК2 = | |||||
2. | Заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу | Економічні втрати | ||||||||
нанесені збитки більш як 30 млн. гривень | нанесені збитки більш як 18 млн. гривень | нанесені збитки більш як 2 млн. гривень | нанесені збитки менш як на 2 млн. гривень | не критично | РК3 = | |||||
Географічний масштаб | ||||||||||
шкідливий вплив розповсюджується на територію більш як однієї області або на території не менш як трьох міст обласного значення | шкідливий вплив розповсюджується на територію однієї області або на територію більш як одного міста обласного значення | шкідливий вплив розповсюджується на територію одного міста обласного значення | шкідливий вплив розповсюджується на територію об’єкта інфраструктури | не критично | РК4 = | |||||
Час | ||||||||||
шкідливий вплив на навколишнє природне середовище та безпечні умови життя зберігається протягом більш як одного року | шкідливий вплив на навколишнє природне середовище та безпечні умови життя зберігається протягом від півроку до одного року | шкідливий вплив на навколишнє природне середовище та безпечні умови життя зберігається протягом від одного місяця до півроку | шкідливий вплив на навколишнє природне середовище та безпечні умови життя зберігається протягом одного місяця | не критично | РК5 = | |||||
II. Суспільна значущість об’єкта критичної інфраструктури | ||||||||||
3. | Припинення або порушення функціонування державних органів | припинення або порушення функціонування Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Конституційного Суду України, Верховного Суду, а також Офісу Президента України, Ради національної безпеки та оборони України | припинення або порушення функціонування центральних органів виконавчої влади та облдержадміністрацій | припинення або порушення роботи районних держадміністрацій, територіальних органів центральних органів виконавчої влади | припинення або порушення роботи органів місцевого самоврядування | не критично | РК6 = | |||
4. | Негативний вплив на довіру людей до державних інституцій | матиме значний вплив | матиме великий вплив | матиме середній вплив | матиме незначний вплив | не критично | РК7 = | |||
5. | Шкода інтересам інших держав - партнерів України | так, принаймні двом країнам або порушення умов міжнародного договору, укладеного від імені України | так, принаймні одній країні або порушення умов міжнародного договору, укладеного від імені Уряду України | можливі негативні наслідки для інших держав, але їх вплив навряд чи буде значним | держави не постраждають або не має місце порушення умов міжнародного договору, укладеного від імені міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, державного органу | не критично | РК8 = | |||
III. Економічна значущість об’єкта критичної інфраструктури | ||||||||||
6. | Заподіяння збитків об’єкту інфраструктури (у відсотках прогнозованого обсягу річного доходу за всіма видами діяльності) | більш як 15 відсотків | від 10 до 15 відсотків | від 5 до 10 відсотків | менш як 5 відсотків | не критично | РК9 = | |||
7. | Заподіяння збитків державному бюджету (зниження прибутків бюджету у відсотках прогнозованого річного прибутку бюджету) | більш як 0,1 відсотка | від 0,1 до 0,05 відсотка | від 0,05 до 0,01 відсотка | менш як 0,01 відсотка | не критично | РК10 = | |||
8. | Заподіяння збитків місцевим бюджетам (зниження прибутків бюджету у відсотках прогнозованого річного прибутку бюджету) | більш як 0,1 відсотка | від 0,1 до 0,05 відсотка | від 0,05 до 0,01 відсотка | менш як 0,01 відсотка | не критично | РК11 = | |||
IV. Взаємозв’язок між об’єктами критичної інфраструктури | ||||||||||
9. | Негативний вплив на безперервне та стійке функціонування іншого об’єкта інфраструктури, що забезпечує надання таких самих основних послуг | матиме негативний вплив (якщо так, вкажіть який) | не матиме впливу | не критично | РК12 = | |||||
10. | Негативний вплив на безперервне та стійке функціонування іншого об’єкта інфраструктури, що надає інші основні послуги | матиме негативний вплив (якщо так, вкажіть який) | не матиме впливу | не критично | РК13 = | |||||
V. Значущість об’єкта критичної інфраструктури для забезпечення національної безпеки та обороноздатності країни | ||||||||||
11. | Припинення або порушення (невиконання встановлених показників) функціонування пунктів управління (ситуаційного центру), що оцінюється в рівні (значущості) пункту управління або ситуаційного центру | припинення або порушення функціонування пунктів управління Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Головнокомандувача Збройних Сил, Начальника Генерального штабу Збройних Сил або ситуаційного центру Офісу Президента України, Кабінету Міністрів України, Ради національної безпеки та оборони України | припинення або порушення функціонування пунктів управління або ситуаційного центру центральних органів виконавчої влади, пунктів управління Сухопутних військ, Повітряних Сил, Військово-Морських Сил, десантно-штурмових військ, сил спеціальних операцій, Національної гвардії, Держприкордонслужби | припинення або порушення функціонування обласної державної адміністрації, ситуаційних центрів | територіальних органів центральних органів виконавчої влади | не критично | РК14 = | |||
12. | Зниження показників державного оборонного замовлення | Зниження обсягів продукції (робіт, послуг) в заданий період часу (у відсотках) | ||||||||
більш як 15 відсотків | від 10 до 15 відсотків | від 5 до 10 відсотків | менше як 5 відсотків | не критично | РК15 = | |||||
Збільшення часу виготовлення продукції (робіт, послуг) із заданим обсягом (відсотків встановленого часу на виготовлення продукції) | ||||||||||
більш як 40 відсотків | від 10 до 40 відсотків | від 5 до 10 відсотків | менш як 5 відсотків | не критично | РК16 = | |||||