Про затвердження Положення про проходження служби особами рядового та начальницького складу Державного бюро розслідувань
Відповідно до частини шостої статті 14 Закону України “Про Державне бюро розслідувань” Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Положення про проходження служби особами рядового та начальницького складу Державного бюро розслідувань, що додається.
ПОЛОЖЕННЯ
про проходження служби особами рядового та начальницького складу Державного бюро розслідувань
1. Це Положення визначає порядок проходження служби особами рядового та начальницького складу Державного бюро розслідувань, їх права та обов’язки.
2. Служба у Державному бюро розслідувань є державною службою особливого характеру, що полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров’я і віком громадян України.
3. Особами рядового та начальницького складу Державного бюро розслідувань (далі - особи рядового та начальницького складу) є громадяни України, які на конкурсній основі у добровільному порядку (за контрактом) прийняті на службу до Державного бюро розслідувань і яким присвоєно спеціальні звання осіб рядового та начальницького складу відповідно до законодавства.
4. Особи рядового та начальницького складу належать до працівників Державного бюро розслідувань. Статус особи рядового та начальницького складу підтверджується службовим посвідченням. Положення про службове посвідчення та його зразок затверджуються Директором Державного бюро розслідувань.
5. Час проходження служби у Державному бюро розслідувань зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби відповідно до закону.
6. Проходження служби особами рядового та начальницького складу відображається в особовій справі.
7. Встановлення, зміна або припинення правових відносин осіб рядового та начальницького складу, які проходять службу (зокрема присвоєння спеціального звання, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення із служби, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку тощо), оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Директором Державного бюро розслідувань.
8. Право видавати накази по особовому складу надається Директору Державного бюро розслідувань, директорам територіальних управлінь, керівникам інших закладів, установ системи Державного бюро розслідувань. Порядок підготовки та видання наказів з питань проходження служби встановлюється Директором Державного бюро розслідувань.
9. На осіб рядового та начальницького складу Державного бюро розслідувань поширюється дія вимог та обмежень, передбачених Законом України “Про запобігання корупції”.
10. Особи, які вперше призначаються на посади рядового та начальницького складу Державного бюро розслідувань, складають присягу відповідно до статті 141 Закону України “Про Державне бюро розслідувань”.
11. Загальний період служби в Державному бюро розслідувань включає час перебування особи рядового та начальницького складу на службі у Державному бюро розслідувань і встановлюється у календарному обчисленні, а у випадках, визначених законодавством, - у пільговому обчисленні.
12. Першим днем проходження служби у Державному бюро розслідувань вважається день прийняття громадянина України на службу до Державного бюро розслідувань з одночасним або наступним присвоєнням спеціального звання (присвоєнням спеціального звання у порядку співвідношення) та призначення на посаду до центрального апарату Державного бюро розслідувань, територіальних управлінь або спеціальних підрозділів, навчальних закладів, науково-дослідних установ (далі - органи системи Державного бюро розслідувань), в яких особи рядового та начальницького складу проходять службу.
13. Служба у Державному бюро розслідувань припиняється у разі звільнення особи рядового та начальницького складу із служби в запас або у відставку, загибелі (смерті), визнання її судом безвісно відсутньою або оголошення померлою.
Останнім днем проходження служби у Державному бюро розслідувань вважається день звільнення особи рядового та начальницького складу з Державного бюро розслідувань відповідно до наказу Державного бюро розслідувань по особовому складу.
14. Особи рядового та начальницького складу вважаються такими, що виконують обов’язки служби:
1) на території органів системи Державного бюро розслідувань або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені правилами внутрішнього розпорядку (розкладом занять);
2) під час прямування на службу або із служби, службових поїздок, відряджень, повернення до місця служби;
3) під час перебування поза місцем розташування органів системи Державного бюро розслідувань, якщо під час такого перебування вони виконують свої обов’язки або відряджені (направлені) за наказом (розпорядженням) Директора Державного бюро розслідувань (директора територіального управління Державного бюро розслідувань, керівника органу системи Державного бюро розслідувань).
15. Склад осіб, які перебувають на службі у Державному бюро розслідувань, поділяється на рядовий та начальницький. Начальницький склад поділяється на молодший, середній, старший і вищий.
Особам рядового та начальницького складу присвоюються такі спеціальні звання:
спеціальне звання рядового складу - рядовий Державного бюро розслідувань;
спеціальні звання молодшого начальницького складу - капрал Державного бюро розслідувань, сержант Державного бюро розслідувань, старший сержант Державного бюро розслідувань;
спеціальні звання середнього начальницького складу - молодший лейтенант Державного бюро розслідувань, лейтенант Державного бюро розслідувань, старший лейтенант Державного бюро розслідувань, капітан Державного бюро розслідувань;
спеціальні звання старшого начальницького складу - майор Державного бюро розслідувань, підполковник Державного бюро розслідувань, полковник Державного бюро розслідувань;
спеціальне звання вищого начальницького складу - генерал-майор Державного бюро розслідувань.
16. Граничний вік перебування на службі у Державному бюро розслідувань встановлюється:
1) для осіб рядового складу та молодшого начальницького складу - до 50 років;
2) для осіб середнього начальницького складу - до 55 років;
3) для осіб старшого начальницького складу - до 60 років;
4) для осіб вищого начальницького складу - до 65 років.
17. Для осіб рядового та начальницького складу встановлюється п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями.
Несення чергової служби особами рядового та начальницького складу може здійснюватися понад установлену тривалість робочого часу.
У разі змінного режиму служби встановлюється однакова тривалість денної, вечірньої та нічної зміни.
18. У разі встановлення режимів підвищеної готовності, надзвичайної ситуації, введення надзвичайного або воєнного стану, а також у зв’язку із службовою необхідністю особи рядового та начальницького складу несуть службу понад установлену тривалість робочого часу, а також у вихідні, святкові та неробочі дні.
Особам рядового та начальницького складу, які виконували службові обов’язки у вихідні, святкові та неробочі дні, крім осіб, які працюють у змінному режимі, відповідний час для відпочинку в порядку компенсації надається протягом наступного місяця.
19. Особи рядового та начальницького складу в разі тимчасової непрацездатності звільняються від виконання службових обов’язків на час такої непрацездатності.
20. Правила внутрішнього розпорядку, в яких визначено вимоги до організації служби, розпорядок дня в центральному апараті Державного бюро розслідувань затверджуються Директором Державного бюро розслідувань, в територіальних управліннях - директором територіального управління Державного бюро розслідувань, в інших органах системи Державного бюро розслідувань - керівниками таких органів.
21. Особи начальницького складу зобов’язані сприяти створенню безпечних і здорових умов для несення служби підлеглими, надавати їм можливість для просування по службі відповідно до вимог частини третьої статті 14 Закону України “Про Державне бюро розслідувань” з урахуванням освітнього і професійного рівня, досвіду та стану здоров’я.
22. Особа рядового та начальницького складу має право ініціювати проведення службового розслідування з метою зняття безпідставних, на її думку, звинувачень або підозри щодо порушення нею законодавства, службової дисципліни, зловживань чи інших правопорушень у службовій діяльності.
23. Особи рядового та начальницького складу для провадження службової діяльності забезпечуються одностроєм та спеціальним одягом, знаками розрізнення, спорядженням і засобами індивідуального захисту, необхідними матеріальними засобами, технікою, обладнанням, іншим майном відповідно до законодавства.
24. Особи рядового та начальницького складу у випадках, передбачених Законом України “Про Державне бюро розслідувань”, на підставі та в порядку, що визначені Законом України “Про Національну поліцію”, зберігають, носять та застосовують вогнепальну зброю і спеціальні засоби, а також застосовують заходи фізичного впливу.
25. Особи рядового та начальницького складу користуються соціальними гарантіями відповідно до Закону України “Про Національну поліцію”, інших законів України з урахуванням положень Закону України “Про Державне бюро розслідувань”.
Порядок проходження військово-лікарської (лікарсько-експертної) комісії під час вступу кандидатів на службу та комплексного медичного огляду (диспансеризації) особами рядового та начальницького складу встановлюється Директором Державного бюро розслідувань.
26. Пенсійне забезпечення осіб рядового та начальницького складу здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
27. Керівники органів системи Державного бюро розслідувань несуть персональну відповідальність за невиконання вимог цього Положення та інших нормативно-правових актів з питань проходження служби в Державному бюро розслідувань особами рядового та начальницького складу.
Права, обов’язки і відповідальність
28. Особи рядового та начальницького складу користуються правами і виконують службові обов’язки відповідно до законодавства та цього Положення.
Службові обов’язки осіб рядового та начальницького складу затверджуються:
Директором Державного бюро розслідувань - для осіб рядового та начальницького складу, які призначаються на посади (проходять службу на посадах), які передбачені штатним розписом (штатом), в центральному апараті Державного бюро розслідувань; для директорів, заступників директорів територіальних управлінь Державного бюро розслідувань та керівників органів системи Державного бюро розслідувань, безпосередньо підпорядкованих Державному бюро розслідувань;
директором територіального управління, керівником органу системи Державного бюро розслідувань - для осіб рядового та начальницького складу, які призначаються на посади (проходять службу на посадах), які передбачені штатним розписом (штатом), у територіальних управліннях Державного бюро розслідувань, органах системи Державного бюро розслідувань (крім осіб, службові обов’язки яких затверджує Директор Державного бюро розслідувань).
29. За протиправні дії чи бездіяльність під час виконання службових обов’язків особи рядового та начальницького складу несуть відповідальність згідно із законом.
На осіб рядового та начальницького складу поширюється Дисциплінарний статут Національної поліції України з урахуванням особливостей, визначених Законом України “Про Державне бюро розслідувань”.
30. За значний особистий внесок у справу розбудови та розвитку Державного бюро розслідувань, мужність і відвагу, виявлені під час виконання службових обов’язків, досягнення високих показників у правоохоронній, науковій, освітянській та інших сферах діяльності, високі показники у професійній підготовці, бездоганну сумлінну службу (працю) та інші значні заслуги перед Державним бюро розслідувань особи рядового та начальницького складу в установленому законодавством порядку можуть бути представлені до нагородження державними нагородами України, а також відомчими нагородами та відзнаками. Нагородження відомчими нагородами здійснюється на підставі Положення про відомчі нагороди, що затверджується Директором Державного бюро розслідувань.
31. Особи рядового та начальницького складу, яким стала відома інформація про протиправні дії чи бездіяльність іншого працівника Державного бюро розслідувань, зобов’язані негайно повідомити про це Директору Державного бюро розслідувань та підрозділу внутрішнього контролю Державного бюро розслідувань.
32. Особи рядового та начальницького складу зобов’язані:
чесно і сумлінно додержуватися присяги, Конституції та законів України;
добросовісно і в повному обсязі виконувати покладені на них згідно із займаною посадою службові обов’язки, накази безпосередніх та прямих керівників (начальників);
додержуватися правил професійної етики;
додержуватися вимог антикорупційного законодавства;
берегти та підтримувати в належному стані передані їм у користування майно, озброєння і техніку;
постійно підвищувати рівень професійних знань, удосконалювати свою майстерність;
виявляти повагу до колег по службі, дотримуватися правил внутрішнього розпорядку, носіння встановленої форми одягу;
не рідше одного разу на рік проходити психофізіологічне дослідження із застосуванням поліграфа, комплексний медичний огляд, а у разі потреби - цільовий медичний огляд. У разі прийняття рішення про переміщення по службі в іншу місцевість за станом здоров’я, переведення на іншу посаду за станом здоров’я або надання відпустки у зв’язку з хворобою - проходити медичний огляд за місцем обліку;
сприяти підтриманню порядку і дисципліни;
звертатись із службових питань до свого безпосереднього керівника (начальника) і з його дозволу - до прямого керівника (начальника), з особистих питань - до свого керівника (начальника) відповідно до повноважень;
доповідати своїм безпосереднім керівникам (начальникам) про події та обставини, що стосуються виконання службових обов’язків, а також про зроблені їм іншими керівниками (начальниками) зауваження;
додержуватися вимог безпеки, вживати заходів до запобігання захворюванню, травматизму, повсякденно підвищувати рівень фізичної підготовки, утримуватися від шкідливих для здоров’я звичок;
своєчасно подавати відомості про себе, що мають значення для проходження служби у Державному бюро розслідувань (зміна місця проживання, здобуття освіти, притягнення до адміністративної та кримінальної відповідальності);
повідомляти безпосередньому керівникові (начальникові) про місце свого перебування під час відпустки та у разі відсутності на службі з інших поважних причин (перебування на лікарняному тощо);
з гідністю і честю поводитися в позаслужбовий час.
33. На службу до Державного бюро розслідувань, для заміщення посад рядового та начальницького складу приймаються на конкурсній основі в добровільному порядку (за контрактом) громадяни України, які відповідають кваліфікаційним вимогам для зайняття відповідних посад і здатні за своїми особистими, діловими та моральними якостями, віком, освітнім і професійним рівнем та станом здоров’я ефективно виконувати відповідні службові обов’язки.
34. Стосовно осіб, які приймаються на службу до Державного бюро розслідувань, проводиться спеціальна перевірка у випадках та порядку, що установлені Законом України “Про запобігання корупції”.
35. Не можуть бути прийняті на службу до Державного бюро розслідувань громадяни, які:
за рішенням суду визнані недієздатними або обмежені у цивільній дієздатності;
мають судимість за вчинення злочину, не погашену або не зняту в установленому законом порядку (крім реабілітованої особи), або протягом останнього року притягувалися до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією;
у разі призначення матимуть у прямому підпорядкуванні близьких їм осіб або будуть прямо підпорядковані у зв’язку із здійсненням повноважень близьким їм особам;
не пройшли спеціальну перевірку.
Особи рядового та начальницького складу не мають права:
бути членами і брати участь у створенні чи діяльності політичних партій;
бути повіреними третіх осіб у справах Державного бюро розслідувань;
використовувати Державне бюро розслідувань, його працівників та майно у партійних, групових чи особистих інтересах.
36. Особи рядового та начальницького складу, які не мають досвіду практичної роботи за спеціальністю і призначаються на посади рядового та начальницького складу, проходять обов’язкове стажування в Державному бюро розслідувань строком від шести місяців до одного року. Порядок стажування визначається Директором Державного бюро розслідувань.
Особи рядового та начальницького складу регулярно, не менше одного разу на два роки, проходять обов’язкове підвищення кваліфікації.
37. Для забезпечення комплектування посад, що заміщуються особами рядового та начальницького складу в органах системи Державного бюро розслідувань за переліком, визначеним Директором Державного бюро розслідувань, керівники органів системи Державного бюро розслідувань організовують роботу з відбору кандидатів для прийняття на службу до Державного бюро розслідувань.
38. Основними напрямами роботи з відбору кандидатів для прийняття на службу до Державного бюро розслідувань є:
постійне інформування населення через засоби масової інформації про порядок прийняття на службу до Державного бюро розслідувань та умови її проходження;
проведення роз’яснювальних заходів серед окремих груп населення (учнів, студентів, членів молодіжних організацій та спортивних товариств, військовозобов’язаних, працівників підприємств, установ та організацій тощо);
вивчення питань щодо кандидатів, які виявили бажання проходити службу (вивчення ділових та особистих якостей і даних, документів, рівня фізичної підготовки, стану здоров’я, установлення відповідності кандидатів кваліфікаційним вимогам і критеріям професійної придатності);
участь у формуванні державного замовлення на підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації фахівців у відповідних сферах.
39. Конкурс на зайняття посад осіб рядового та начальницького складу проводиться відповідно до вимог Закону України “Про Державне бюро розслідувань”. Типове положення про конкурсну комісію та порядок проведення відкритого конкурсу затверджуються Директором Державного бюро розслідувань.
40. Рішення щодо призначення на посади рядового та начальницького складу приймає Директор Державного бюро розслідувань, директори територіальних управлінь, керівники органів системи Державного бюро розслідувань відповідно до Закону України “Про Державне бюро розслідувань” на підставі рекомендації конкурсної комісії, результатів спеціальної перевірки (у відповідних випадках), висновку військово-лікарської (лікарсько-експертної) комісії щодо придатності за станом здоров’я до проходження служби в Державному бюро розслідувань.
Для кандидатів на посади у спеціальний підрозділ встановлюється обов’язковість виконання нормативів з фізичної підготовки.
Порядок проходження особами рядового та начальницького складу військово-лікарської (лікарсько-експертної) комісії та процедура проведення тестування з фізичної підготовки кандидатів на зайняття посад у спеціальний підрозділ Державного бюро розслідувань визначається Директором Державного бюро розслідувань.
41. Кандидати, щодо яких прийнято позитивне рішення, приймаються на службу до Державного бюро розслідувань та призначаються на посади після укладення контракту щодо проходження служби в порядку, встановленому цим Положенням.
Укладення контракту про проходження служби
42. Контракт про проходження служби у Державному бюро розслідувань (далі - контракт) - це письмова угода, що укладається на добровільній основі між громадянином України та державою, від імені якої виступає Державне бюро розслідувань, для встановлення правових відносин між сторонами під час проходження такої служби.
43. Для проходження служби у Державному бюро розслідувань укладається контракт за формою згідно з додатком 1 з особою, яка призначається на посаду рядового та начальницького складу (крім посад, що заміщуються особами вищого начальницького складу), в порядку, встановленому цим Положенням.
44. Контракт укладається на строк:
від трьох до п’яти років - з особами, які приймаються на службу на посади, що заміщуються особами рядового та молодшого начальницького складу;
від шести до десяти років - з особами, які приймаються на службу на посади, що заміщуються особами середнього та старшого начальницького складу.
45. Строк дії контракту може бути продовжено після закінчення строку дії попереднього контракту на строк, визначений у пункті 44 цього Положення (крім осіб вищого начальницького складу).
46. Тривалість дії останнього контракту визначається строком, який залишився до досягнення особою рядового та начальницького складу граничного віку перебування на службі в Державному бюро розслідувань.
47. Строк дії контракту з особами рядового та начальницького складу, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами або відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а у разі, коли дитина потребує домашнього догляду, - у відпустці тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку, а у разі, коли дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), - не більш як до досягнення дитиною шістнадцятирічного віку, за їх бажанням може бути продовжено на період перебування осіб рядового та начальницького складу в таких відпустках.
48. Контракт укладається у двох примірниках (по одному примірнику для кожної із сторін), що мають однакову юридичну силу. Кожний з примірників підписується особою, яка вступає на службу до Державного бюро розслідувань чи продовжує її, і посадовою особою Державного бюро розслідувань, якій надано право на підписання контракту, скріплюється печаткою із зображенням Державного Герба України відповідного органу системи Державного бюро розслідувань і зберігається у кожної із сторін.
Примірник контракту, що залишається в Державному бюро розслідувань, долучається до матеріалів для формування особової справи особи, яка приймається на службу до Державного бюро розслідувань, особової справи особи рядового чи начальницького складу, яка продовжує службу в Державному бюро розслідувань.
Після укладення контракту видається наказ по особовому складу про прийняття на службу до Державного бюро розслідувань і призначення на посаду з урахуванням вимог Закону України “Про Державне бюро розслідувань”.
49. Право на підписання контракту від імені Державного бюро розслідувань надається:
1) Директору Державного бюро розслідувань:
з особами рядового та начальницького складу, які призначаються на посади (проходять службу на посадах), які передбачені штатним розписом (штатом), в центральному апараті Державного бюро розслідувань;
з керівниками територіальних управлінь Державного бюро розслідувань та їх заступниками;
з керівниками органів системи Державного бюро розслідувань, безпосередньо підпорядкованих Державному бюро розслідувань, та їх заступниками;
2) директору територіального управління, керівнику органу системи Державного бюро розслідувань - з особами рядового та начальницького складу, які призначаються на посади (проходять службу на посадах), які передбачені штатним розписом (штатом), у територіальних управліннях Державного бюро розслідувань, органах системи Державного бюро розслідувань (крім осіб, яких призначає Директор Державного бюро розслідувань).
50. Строк дії контракту починається з дня набрання ним чинності. Про день набрання чинності контрактом робиться відповідний запис в усіх примірниках контракту.
Строк дії контракту обчислюється повними роками.
51. Контракт, укладений з громадянами України, прийнятими на службу, а також з особами, які прибули до Державного бюро розслідувань для подальшого проходження служби з інших центральних органів виконавчої влади, державних та правоохоронних органів як переможці конкурсного відбору, набирає чинності з дня прийняття їх на службу до Державного бюро розслідувань та призначення на посади, про що оголошується у наказі по особовому складу з одночасним або наступним присвоєнням спеціальних звань (присвоєнням спеціальних звань у порядку співвідношення). Контракт є підставою для видання наказу по особовому складу про призначення особи на відповідну посаду чи продовження служби.
52. Новий контракт укладається між посадовою особою, якій надано право на підписання контракту, та особою рядового та начальницького складу не пізніше ніж за день до закінчення строку дії чинного контракту.
Про укладення нового контракту оголошується у наказі по особовому складу не пізніше наступного дня після закінчення строку дії попереднього контракту, після чого він набирає чинності.
53. Днем припинення строку дії контракту вважається:
день закінчення строку дії контракту;
день, зазначений у наказі по особовому складу про звільнення із служби, - у разі дострокового розірвання контракту;
наступний день після дня смерті (загибелі) особи рядового та начальницького складу, зазначеного у свідоцтві про смерть, а також визнання її судом безвісно відсутньою або оголошення померлою.
У разі припинення строку дії контракту в примірнику контракту, що зберігається в особовій справі, робиться запис про підставу та дату припинення його дії, який скріплюється печаткою із зображенням Державного Герба України. Особа рядового та начальницького складу за її бажанням подає другий примірник контракту до відповідного органу системи Державного бюро розслідувань, в якому працівником підрозділу кадрового забезпечення робиться такий самий запис, що і в першому примірнику.
Призначення на посади. Переміщення по службі
54. Посади, на які призначаються особи рядового та начальницького складу, та відповідні їм спеціальні звання Державного бюро розслідувань визначаються штатним розписом (штатом).
55. Перелік посад, що підлягають заміщенню особами рядового та начальницького складу, визначається Директором Державного бюро розслідувань.
56. Перелік посад, що підлягають заміщенню особами вищого начальницького складу Державного бюро розслідувань, та граничних спеціальних звань за цими посадами затверджується Президентом України.
57. Призначення осіб рядового та начальницького складу на посади здійснюється відповідно до вимог Закону України “Про Державне бюро розслідувань” та цього Положення на підставі подань їх безпосередніх (прямих) начальників (керівників) (додаток 2).
58. Особи рядового та начальницького складу призначаються на посади, які передбачені штатними розписами (штатами) органів системи Державного бюро розслідувань, наказами по особовому складу відповідних керівників (начальників) (крім осіб, яких призначає Директор Державного бюро розслідувань).
59. Призначення осіб рядового та начальницького складу на посади та переведення (переміщення) їх по службі здійснюється з додержанням таких вимог:
1) посади рядового та начальницького складу комплектуються на конкурсній основі особами, придатними за станом здоров’я для проходження служби, з урахуванням їх особистих, ділових та моральних якостей, за віком, освітнім і професійним рівнем;
2) переміщення по службі здійснюється, як правило, без зарахування в розпорядження керівників (начальників). Призначення на посади осіб рядового та начальницького складу, які перебувають у розпорядженні керівників (начальників), здійснюється в найкоротший строк;
3) особи, які приймаються на службу до Державного бюро розслідувань, призначаються на посади з дня їх прибуття для проходження служби до органу системи Державного бюро розслідувань, але не раніше дня, що настає за днем звільнення їх з попереднього місця роботи (служби);
4) переміщення по службі в іншу місцевість осіб рядового та начальницького складу, які не досягли граничного віку перебування на службі та визнані військово-лікарською (лікарсько-експертною) комісією придатними або обмежено придатними до служби, але мають потребу за станом свого здоров’я або за станом здоров’я членів сім’ї змінити місце служби (проживання), здійснюється за рішенням Директора Державного бюро розслідувань на підставі висновку військово-лікарської (лікарсько-експертної) комісії;
5) особи рядового та начальницького складу не можуть перебувати з близькими особами (термін “близькі особи” застосовується в значенні, наведеному в Законі України “Про запобігання корупції”) у відносинах прямої організаційної та правової залежності підлеглої особи від її керівника (начальника), зокрема через вирішення (участь у вирішенні) питань щодо прийняття на роботу, звільнення з роботи, застосування заохочень, дисциплінарних стягнень, надання вказівок, доручень, здійснення контролю за їх виконанням.
Особа, яка претендує на зайняття посади в органі системи Державного бюро розслідувань, зобов’язана повідомити керівникові (начальникові) такого органу системи про працюючих у ньому близьких їй осіб.
У разі виникнення обставин, що призводять до порушення вимог абзацу першого цього підпункту, особа рядового та начальницького складу та близькі їй особи вживають заходів до усунення таких обставин у п’ятнадцятиденний строк. У разі коли у зазначений строк такі обставини добровільно не усунуто, особа рядового та начальницького складу та/або близькі їй особи у місячний строк підлягають переведенню в установленому порядку на іншу посаду, що виключає пряме підпорядкування.
У разі неможливості зазначеного переведення особа рядового та начальницького складу, яка перебуває в підпорядкуванні, підлягає звільненню із займаної посади.
Особам рядового та начальницького складу забороняється брати участь у роботі колегіальних органів під час розгляду питань щодо призначення на посаду близьких їм осіб та в будь-який інший спосіб впливати на прийняття такого рішення;
6) забороняється призначення на посади, що заміщуються особами рядового та начальницького складу, в порядку службового сумісництва, крім посад, пов’язаних з викладацькою, науковою і творчою діяльністю, медичною практикою, інструкторською та суддівською практикою із спорту;
7) особи рядового та молодшого начальницького складу, які мають вищу освіту або здобувають вищу освіту, можуть призначатися на посади середнього начальницького складу з урахуванням їх ділових та особистих якостей за умови, що за такими посадами штатом (штатним розписом) не передбачена наявність підлеглих осіб середнього начальницького складу. У разі потреби у заміщенні таких посад особами середнього начальницького складу особи рядового чи молодшого начальницького складу переміщуються на посади, які вони займали до такого призначення, або на інші посади, але не нижчі за ті, які вони займали перед призначенням на посади середнього начальницького складу;
8) особа рядового та начальницького складу, яка має дисциплінарне стягнення, не може бути призначена на вищу посаду;
9) особи рядового та начальницького складу можуть бути переведені у системі Державного бюро розслідувань, у тому числі з територіального управління до центрального апарату Державного бюро розслідувань, за їх згодою без обов’язкового проведення конкурсу на іншу нижчу або рівнозначну вакантну або тимчасово вакантну посаду за умови їх відповідності кваліфікаційним вимогам та критеріям професійної придатності для відповідної посади; таке переведення осіб рядового та начальницького складу може здійснюватися за їх ініціативою, ініціативою прямих керівників (начальників), керівників інших закладів, установ системи Державного бюро розслідувань, які порушили питання про переведення.
60. Призначення (переведення) осіб рядового та начальницького складу (переміщення по службі) здійснюється:
1) на вищі посади - за конкурсом (у порядку просування по службі);
за їх згодою - за умови їх відповідності кваліфікаційним вимогам та критеріям професійної придатності для відповідної посади та їх ініціативою, ініціативою прямих керівників (начальників), керівників інших закладів, установ системи Державного бюро розслідувань, які порушили питання про переведення;
у зв’язку із скороченням штату або проведенням організаційно-штатних заходів;
за сімейними обставинами або з інших поважних причин;
за станом здоров’я - на підставі висновку військово-лікарської (лікарсько-експертної) комісії;
за їх згодою - за умови їх відповідності кваліфікаційним вимогам та критеріям професійної придатності для відповідної посади та за їх ініціативою, ініціативою прямих керівників (начальників), керівників інших закладів, установ системи Державного бюро розслідувань, які порушили питання про переведення;
у зв’язку із скороченням штату або проведенням організаційно-штатних заходів;
за станом здоров’я - на підставі висновку військово-лікарської (лікарсько-експертної) комісії;
з урахуванням ділових якостей, рівня професійної підготовки і досвіду практичної роботи - за результатами оцінки службової діяльності;
за сімейними обставинами або з інших поважних причин - за особистим проханням.
61. Переведення з вищих посад на нижчі у зв’язку із скороченням штату або проведенням організаційно-штатних заходів здійснюється Директором Державного бюро розслідувань (директором територіального управління Державного бюро розслідувань) у межах наданих йому прав щодо призначення на посади за умови відсутності можливості призначити особу рядового та начальницького складу на рівнозначну посаду в цьому ж органі чи підрозділі Державного бюро розслідувань відповідно до вимог Закону України “Про Державне бюро розслідувань”.
Скорочення штату або проведення організаційно-штатних заходів чи зміна розподілу обов’язків у період виконання першим заступником та одним із заступників Директора Державного бюро розслідувань повноважень Директора Державного бюро розслідувань відповідно до частини четвертої статті 12 Закону України “Про Державне бюро розслідувань” здійснюється за результатами аналізу ефективності роботи Державного бюро розслідувань. З метою запобігання конфлікту інтересів згідно із Законом України “Про запобігання корупції” видається відповідний наказ за погодженням з першим заступником та заступником Директора Державного бюро розслідувань.
62. У разі реорганізації переважне право на залишення на службі в Державному бюро розслідувань надається особам з більш високими кваліфікацією та досягненнями у службовій діяльності. За рівних умов щодо кваліфікації та досягнень у службовій діяльності перевага в залишенні на службі надається особам, які мають таке право відповідно до вимог законодавства.
Переведення особи рядового та начальницького складу на рівнозначну посаду потребує згоди особи, яка переводиться.
Придатність осіб рядового та начальницького складу Державного бюро розслідувань за станом здоров’я до проходження служби на займаних посадах визначається військово-лікарськими (лікарсько-експертними) комісіями.
У разі коли особа рядового та начальницького складу за станом здоров’я не може виконувати обов’язки на посаді, яку вона займає, така особа переводиться на іншу рівнозначну або нижчу вакантну посаду, на якій їй згідно з висновком військово-лікарської (лікарсько-експертної) комісії дозволяється виконувати службові обов’язки. У разі відсутності таких вакантних посад особа рядового та начальницького складу звільняється із служби за станом здоров’я.
63. Особи рядового та начальницького складу, переведені з вищих посад на нижчі, можуть просуватися по службі з урахуванням вимог Закону України “Про Державне бюро розслідувань” та цього Положення.
64. Посада вважається вищою, якщо за цією посадою передбачено вище спеціальне звання, а за умови рівних спеціальних звань - більший розмір посадового окладу. У разі коли за керівною посадою передбачено нижче спеціальне звання, але вищий посадовий оклад порівняно з посадою, що не є керівною, вищою вважається керівна посада.
Якщо штатним розписом (штатом) передбачено диференційовані посадові оклади, до уваги береться вищий посадовий оклад.
65. У наказах по особовому складу про переведення осіб рядового та начальницького складу Державного бюро розслідувань на нижчі або рівнозначні посади зазначаються підстави такого переведення, визначені цим Положенням.
66. Вибуття до нового місця служби особи рядового та начальницького складу здійснюється після здавання службової документації, матеріальних засобів, зброї та боєприпасів, техніки та майна, спеціальних засобів тощо.
67. У разі незаконного звільнення із служби особи рядового та начальницького складу така особа підлягає поновленню на посаді, яку займала раніше, або призначенню на іншу рівнозначну посаду.
68. Особа рядового та начальницького складу для вирішення питання щодо подальшого проходження служби може бути звільнена із займаної посади із зарахуванням у розпорядження Директора Державного бюро розслідувань (директора територіального органу Державного бюро розслідувань) в разі:
ліквідації (реорганізації) органу системи Державного бюро розслідувань, а також у зв’язку із скороченням штату або проведенням організаційно-штатних заходів, якщо до кінця встановленого строку проведення таких заходів не вирішено питання щодо подальшого службового використання вивільнених осіб рядового та начальницького складу, - до двох місяців;
коли відсутні відомості про особу рядового та начальницького складу понад один місяць, - до її повернення на службу або до дня набрання чинності рішенням суду про визнання її безвісно відсутньою чи оголошення померлою.
Особи рядового та начальницького складу звільняються з посад та зараховуються у розпорядження відповідних керівників (начальників) наказами по особовому складу керівників (начальників), які мають право призначати на такі посади.
Особи рядового та начальницького складу, які зараховані у розпорядження відповідно до абзацу другого цього пункту, продовжують проходити службу згідно з цим Положенням, виконуючи службові обов’язки у межах, визначених посадовою особою, в розпорядженні якої вони перебувають. Посадові особи, у розпорядженні яких перебувають особи рядового та начальницького складу, несуть персональну відповідальність за додержання ними службової дисципліни та Правил внутрішнього розпорядку.
69. У строк перебування особи рядового та начальницького складу в розпорядженні керівника відповідного органу системи Державного бюро розслідувань не зараховується час:
перебування її на стаціонарному лікуванні (обстеженні, медичному огляді) або проходження нею військово-лікарської (лікарсько-експертної) комісії;
перебування її у відпустці (крім відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а у разі, коли дитина потребує домашнього догляду, - відпустки тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку, а у разі, коли дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), - не більш як до досягнення дитиною шістнадцятирічного віку).
70. Загальний строк перебування особи рядового та начальницького складу в розпорядженні керівника відповідного органу системи Державного бюро розслідувань не може бути більшим ніж шість місяців з урахуванням часу перебування на стаціонарному лікуванні (обстеженні, медичному огляді) та у відпустці (крім відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а у разі, коли дитина потребує домашнього догляду, - відпустки тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку, а у разі, коли дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), - не більш як до досягнення дитиною шістнадцятирічного віку). У разі наявності підстав для продовження строку лікування за висновком медичного закладу строк перебування в розпорядженні керівника (начальника) відповідного органу чи підрозділу Державного бюро розслідувань може бути продовжений Директором Державного бюро розслідувань до завершення лікування.
У разі коли після закінчення строку перебування особи рядового та начальницького складу в розпорядженні керівника (начальника) відповідного органу чи підрозділу Державного бюро розслідувань не вирішено питання подальшого проходження нею служби, така особа звільняється із служби.
71. Особа рядового та начальницького складу, якій повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, підлягає відстороненню від виконання службових обов’язків за посадою у порядку, визначеному законодавством.
У разі коли стосовно особи рядового та начальницького складу складено протокол про адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, така особа може бути відсторонена від виконання службових обов’язків керівником відповідного органу системи Державного бюро розслідувань до закінчення розгляду справи судом.
72. Відрядження осіб рядового та начальницького складу Державного бюро розслідувань здійснюється у порядку, визначеному законодавством.
Строк дії контракту з особою рядового та начальницького складу, яку відряджено без виключення із списків особового складу Державного бюро розслідувань, продовжується на час відрядження, про що робиться відповідний запис у контракті.
73. Відомості про осіб рядового та начальницького складу у разі переміщення по службі, присвоєння спеціальних звань, звільнення в запас або у відставку, відомості, необхідні для прийняття рішення, зазначаються у відповідних поданнях. З метою оцінки службової діяльності для подальшого просування по службі, у разі направлення на навчання, а також в інших випадках на вимогу прямих начальників на осіб рядового та начальницького складу складаються службові характеристики (додаток 3).
74. Начальники (керівники), які складають характеристики на своїх підлеглих, несуть персональну відповідальність за об’єктивність та обґрунтованість викладених у них висновків і рекомендацій.
Підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації
75. Підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації осіб рядового та начальницького складу за відповідними спеціальностями (спеціалізаціями) здійснюються у закладах освіти.
76. Вимоги до рівня фахової підготовки осіб рядового та молодшого начальницького складу визначаються стандартами професійної освіти.
77. Вимоги до рівня підготовки осіб середнього і старшого начальницького складу Державного бюро розслідувань визначаються стандартами вищої освіти за відповідними спеціальностями.
78. Особа рядового та начальницького складу може вступати без відриву від служби (за вечірньою або заочною формою здобуття освіти) до закладів вищої освіти.
79. Підвищення кваліфікації осіб рядового та начальницького складу з метою забезпечення успішного виконання завдань за призначенням проводиться, як правило, у відповідних закладах освіти та безпосередньо в органах чи підрозділах Державного бюро розслідувань під час службової підготовки у робочий час.
80. Результати підвищення кваліфікації особами рядового та начальницького складу враховуються під час оцінки їх службової діяльності, просування по службі та присвоєння спеціальних звань.
81. Особи рядового та начальницького складу мають право на такі види відпусток:
додаткові відпустки, передбачені законодавством;
2) додаткові відпустки у зв’язку з навчанням;
4) відпустка для підготовки та участі в змаганнях;
відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами;
відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
відпустка у зв’язку з усиновленням дитини;
додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;
6) відпустки без збереження заробітної плати (грошового забезпечення).
82. Тривалість щорічної основної оплачуваної відпустки осіб рядового та начальницького складу становить 30 календарних днів, якщо законом не визначено більший строк відпустки. За кожний повний календарний рік служби в Державному бюро розслідувань після досягнення п’ятирічного стажу служби особі рядового та начальницького складу надається один календарний день додаткової оплачуваної відпустки, але не більш як 15 календарних днів.
Особам рядового та начальницького складу - учасникам бойових дій та прирівняним до них особам надаються щорічні основні відпустки у зручний для них час.
83. Тривалість відпусток обчислюється у календарних днях. Під час визначення тривалості щорічної основної відпустки, що надається особам рядового та начальницького складу, святкові та неробочі дні не враховуються.
84. Щорічна основна відпустка надається протягом календарного року. В особливих випадках з дозволу відповідного керівника (начальника) щорічна основна відпустка може надаватися за минулий рік у I кварталі наступного року за умови, що раніше її не було надано.
Щорічна основна відпустка на прохання особи рядового та начальницького складу може бути поділена на частини за умови, що основна її частина становить 14 календарних днів.
85. Рапорт про надання щорічної основної відпустки подається відповідному керівникові (начальникові) особою рядового та начальницького складу не пізніше ніж за два тижні до встановленого графіком строку відпустки. На підставі рапорту видається відповідний наказ по особовому складу.
86. За сімейними обставинами та з інших поважних причин особі рядового та начальницького складу може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на строк не більш як 15 календарних днів на рік.
Наказ про надання особі рядового та начальницького складу відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин не може бути видано пізніше дня, про який просить особа. Обставини, на підставі яких надається відпустка за сімейними обставинами та з інших поважних причин, повинні бути документально підтверджені.
87. Особам рядового та начальницького складу, кандидатури яких затверджено для направлення на навчання чи виїзду у відрядження за межі України строком більше ніж на 60 діб, щорічна основна відпустка може надаватися з урахуванням повного використання її до початку навчання або виїзду за межі України.
88. Особам рядового та начальницького складу, допущеним до складення вступних іспитів у закладах освіти, надаються відпустки на строк, зазначений у повідомленні закладу освіти про допуск до складення вступних іспитів.
89. Додаткові відпустки у зв’язку з навчанням, творчі відпустки та соціальні відпустки надаються відповідно до Закону України “Про відпустки”. Інші додаткові відпустки надаються особам рядового та начальницького складу на підставах та в порядку, що встановлені законодавством.
90. Особам рядового та начальницького складу, які перебувають у відрядженні за межами України, дозволяється за їх бажанням об’єднати щорічну основну відпустку за два роки, на підставах та в порядку, що встановлені законодавством.
У разі переміщення зазначених осіб по службі невикористана об’єднана відпустка (частина відпустки) за минулий та поточний роки надається за новим місцем служби чи посадою. У разі службової необхідності об’єднана відпустка може бути поділена на частини у межах загальної тривалості.
91. Тривалість щорічної основної відпустки у році початку служби обчислюється з розрахунку 1/12 тривалості відпустки, на яку мають право особи рядового та начальницького складу, за кожний повний місяць служби до кінця календарного року.
Відпустка тривалістю менше ніж 10 календарних днів може бути надана за бажанням особи рядового та начальницького складу одночасно із щорічною основною відпусткою в наступному році.
У такому самому порядку надається щорічна основна відпустка також особам рядового та начальницького складу, які перебували у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
92. Особам рядового та начальницького складу, які звільняються із служби, крім осіб, які звільняються за віком, станом здоров’я та у зв’язку із скороченням штатів або проведенням організаційно-штатних заходів, надається за їх бажанням щорічна основна відпустка з розрахунку 1/12 тривалості відпустки, на яку вони мають право згідно з цим Положенням, за кожний повний місяць служби у році звільнення.
93. У разі звільнення особи рядового та начальницького складу до закінчення календарного року, за який вона уже використала щорічну основну та щорічну додаткову відпустки, крім осіб, які звільняються із служби за віком, станом здоров’я, у зв’язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі або скороченням штатів, або проведенням організаційно-штатних заходів, на підставі наказу Директора Державного бюро розслідувань (директора територіального органу Державного бюро розслідувань) проводиться відрахування з грошового забезпечення надмірно нарахованої частини чергової відпустки за час невідпрацьованої частини календарного року.
94. У разі звільнення особи рядового та начальницького складу із служби (крім звільнення через службову невідповідність, у зв’язку з обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили, яким призначено покарання у виді позбавлення волі, обмеження волі, позбавлення права займати певні посади, у зв’язку з набранням законної сили рішенням суду щодо притягнення до відповідальності за адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, яким на особу накладено стягнення у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, що пов’язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, а також у зв’язку із систематичним невиконанням умов контракту особою рядового та начальницького складу) та невикористання нею щорічної основної відпустки їй за її бажанням надається невикористана відпустка з подальшим звільненням її із служби.
Датою звільнення особи рядового та начальницького складу із служби у такому разі є останній день відпустки.
95. У разі звільнення особи рядового та начальницького складу із служби у зв’язку із закінченням строку контракту невикористана нею щорічна основна відпустка за її бажанням може надаватися їй тоді, коли час цієї відпустки повністю або частково перевищує строк дії контракту. В такому разі строк дії зазначеного контракту продовжується до закінчення відпустки.
За невикористану в році звільнення відпустку особам рядового та начальницького складу, які звільняються з Державного бюро розслідувань, виплачується грошова компенсація відповідно до закону.
96. Особам рядового та начальницького складу, які звільняються із служби за віком, станом здоров’я та у зв’язку із скороченням штатів, щорічна основна відпустка надається за їх бажанням у році звільнення тривалістю, встановленою цим Положенням.
97. Відкликання осіб рядового та начальницького складу із щорічної основної відпустки керівником (начальником), який її надав, допускається лише у разі службової необхідності. Невикористана частина щорічної основної відпустки надається в порядку, передбаченому абзацом першим пункту 84 цього Положення.
98. Загальний час безперервного перебування у звільненні від виконання службових обов’язків через тимчасову втрату працездатності у зв’язку з хворобою не повинен перевищувати чотирьох місяців (крім випадків, коли законодавством передбачено більший строк перебування на лікуванні).
Час перебування на лікуванні осіб рядового та начальницького складу у зв’язку з одержанням ними під час виконання службових обов’язків травм, професійних захворювань та інших ушкоджень здоров’я не обмежується. На огляд військово-лікарської (лікарсько-експертної) комісії зазначені особи направляються після закінчення лікування.
99. Особам рядового та начальницького складу, які захворіли під час щорічної основної відпустки або щорічної додаткової відпустки, строк зазначеної відпустки продовжується наказом по особовому складу після їх одужання керівником (начальником), який її надав, на кількість невикористаних днів відпустки за рапортом особи рядового та начальницького складу.
100. Облік осіб рядового та начальницького складу, які проходять службу в Державному бюро розслідувань (далі - облік персоналу), здійснюється органами системи Державного бюро розслідувань з урахуванням вимог Законів України “Про Державне бюро розслідувань”, “Про державну таємницю”, “Про захист персональних даних”, “Про інформацію”.
101. Облік персоналу ведеться постійно на підставі затверджених штатних розписів (штатів), наказів по особовому складу та інших документів з метою забезпечення виконання таких основних завдань:
документального відображення факту проходження служби у Державному бюро розслідувань кожною особою рядового та начальницького складу, яка уклала відповідний контракт;
створення, ведення, поповнення і систематизації баз персональних даних та інформації стосовно осіб рядового та начальницького складу;
надання довідок з питань проходження служби особами рядового та начальницького складу;
систематичного вивчення ділових та особистих якостей осіб, які перебувають на обліку персоналу, а також їх знань, умінь та навичок за штатними посадами;
забезпечення керівників органів системи Державного бюро розслідувань відомостями про штатну та фактичну чисельність осіб, які проходять службу, довідковими даними про осіб рядового та начальницького складу, необхідними для вирішення питань їх використання під час проходження служби;
видачі документів, необхідних для порушення клопотання про призначення пенсії (допомоги) та надання пільг, установлених законодавством.
102. З метою оперативного одержання статистичних даних, які характеризують кількісний та якісний склад персоналу (кадрів), керівники органів системи Державного бюро розслідувань організовують та ведуть облік персоналу на підставі особових справ та інших установлених документів з використанням персональних електронних обчислювальних машин з необхідним програмним забезпеченням.
103. Керівники органів системи Державного бюро розслідувань надсилають до військових комісаріатів:
витяги з наказів по особовому складу про прийняття військовозобов’язаних та громадян призовного віку на службу до Державного бюро розслідувань за місцем їх реєстрації або фактичного проживання (роботи);
витяги з наказів по особовому складу про звільнення осіб рядового та начальницького складу із служби.
104. Порядок ведення обліку персоналу в органах системи Державного бюро розслідувань, перелік та форми документів з обліку персоналу затверджуються Директором Державного бюро розслідувань.
Звільнення із служби. Припинення (розірвання) контракту
105. Звільнення осіб рядового та начальницького складу із служби здійснюється:
у запас - якщо звільнені особи не досягли граничного віку перебування в запасі, встановленого Законом України “Про військовий обов’язок і військову службу”, і за станом здоров’я придатні до служби в Державному бюро розслідувань;
у відставку - якщо звільнені особи досягли граничного віку перебування в запасі, встановленого Законом України “Про військовий обов’язок і військову службу”, або визнані військово-лікарськими (лікарсько-експертними) комісіями непридатними за станом здоров’я до служби із зняттям з військового обліку.
106. Перед звільненням особи рядового та начальницького складу з Державного бюро розслідувань безпосередні та прямі керівники (начальники) проводять з нею індивідуальну бесіду.
У ході бесіди роз’яснюються підстави звільнення і строк внесення подання щодо звільнення, соціальний і правовий захист особи, визначається військовий комісаріат, до якого буде направлено особу після звільнення для постановки на військовий облік, безпосередній або прямий керівник (начальник) дає відповіді на запитання. При цьому враховуються прохання особи, даються необхідні пояснення з питань проходження служби, а також інші питання, пов’язані із звільненням.
У разі потреби зазначеній особі видається направлення на обстеження до військово-лікарської (лікарсько-експертної) комісії.
За наявності декількох підстав для звільнення особа рядового та начальницького складу обирає одну з них.
До участі у бесіді у разі потреби можуть залучатися фахівці кадрової, юридичної, фінансової та інших служб.
Зміст проведеної бесіди відображається в аркуші бесіди (додаток 4), що підписується особою, яка проводила бесіду, особою, яка звільняється, а також особами, які були присутні під час бесіди. У разі відмови особи рядового та начальницького складу підписати аркуш бесіди складається акт про таку відмову, який підписується особою, яка проводила бесіду, та особами, які були присутні під час бесіди. Аркуш бесіди долучається до матеріалів звільнення та зберігається в особовій справі.
У разі коли під час бесіди особа, яка звільняється, порушує питання, що належать до повноважень прямих керівників (начальників), керівник (начальник), який проводив бесіду, доповідає про них старшому прямому керівникові (начальникові).
107. Контракт припиняється (розривається), а особи рядового та начальницького складу звільняються із служби:
1) у зв’язку із закінченням строку дії контракту;
2) за віком - у разі досягнення граничного віку перебування на службі, про що особи рядового та начальницького складу попереджаються за два місяці;
3) за станом здоров’я - на підставі висновку військово-лікарської (лікарсько-експертної) комісії про непридатність або обмежену придатність до служби;
4) у зв’язку із скороченням штату - у разі неможливості використання на службі у зв’язку із скороченням штату або проведенням організаційно-штатних заходів, про що особи рядового та начальницького складу попереджаються за два місяці;
5) за сімейними обставинами або з інших поважних причин, відповідно до заяви та документів особи, яка звільняється;
6) у зв’язку із систематичним невиконанням умов контракту особою рядового та начальницького складу;
7) у зв’язку із систематичним невиконанням умов контракту керівництвом відповідного органу системи Державного бюро розслідувань;
8) за службовою невідповідністю;
9) у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду;
11) у разі неможливості переведення на іншу посаду у зв’язку з прямим підпорядкуванням близькій особі;
12) у зв’язку з набуттям громадянства іноземної держави;
13) у разі наявності реального чи потенційного конфлікту інтересів, який має постійний характер і не може бути врегульований в інший спосіб.
108. Особи рядового та начальницького складу звільняються із служби згідно з підпунктом 3 пункту 107 цього Положення у разі неможливості виконувати за станом здоров’я службові обов’язки на займаній посаді та відсутності можливості переміщення по службі на іншу посаду, на якій вони можуть виконувати службові обов’язки з урахуванням стану здоров’я.
109. Контракт припиняється (розривається), а особи рядового та начальницького складу звільняються із служби у зв’язку з набранням законної сили судовим рішенням, відповідно до якого особу притягнуто до відповідальності за адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, яким на особу накладено стягнення у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, що пов’язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.
У випадках, передбачених підпунктом 9 пункту 107 цього Положення, відповідні особи підлягають звільненню з посад у триденний строк з дня надходження до відповідного органу чи підрозділу Державного бюро розслідувань копії відповідного вироку, який набрав законної сили.
110. Звільнення осіб рядового та начальницького складу згідно з підпунктом 11 пункту 107 цього Положення здійснюється у місячний строк у разі неможливості переведення на іншу посаду у зв’язку з прямим підпорядкуванням близькій особі з урахуванням вимог Закону України “Про запобігання корупції”.
111. У випадках, передбачених підпунктом 12 пункту 107 цього Положення, особи рядового та начальницького складу звільняються у триденний строк з дня надходження до органу Державного бюро розслідувань відповідних документів про набуття особою громадянства іноземної держави.
112. Контракт може бути розірвано достроково з ініціативи Державного бюро розслідувань і особу рядового чи начальницького складу може бути звільнено із служби у випадках, передбачених підпунктами 1-4, 6 і 8-13 пункту 107 і абзацом першим пункту 109 цього Положення.
113. З ініціативи особи рядового та начальницького складу Державного бюро розслідувань контракт може бути розірвано достроково у випадках, передбачених підпунктами 1, 3, 5, 7, 10, 12 пункту 107 цього Положення.
114. Особи рядового та начальницького складу, стосовно яких прийнято рішення про дострокове розірвання контракту, мають право оскаржити таке рішення у порядку, встановленому законодавством.
У разі визнання рішення про дострокове припинення (розірвання) контракту незаконним особи рядового та начальницького складу поновлюються на посадах, які займали раніше, або на рівнозначних посадах з виплатою грошового забезпечення за час вимушеного невиконання службових обов’язків.
Особи рядового та начальницького складу, які були незаконно засуджені або незаконно притягнуті до кримінальної відповідальності, в разі скасування вироку суду або винесення судом виправдувального вироку, в разі закриття кримінального провадження направляються до Державного бюро розслідувань для подальшого проходження служби, де їх поновлюють у колишніх спеціальних званнях (у разі їх позбавлення) і на посадах або звільняють із служби у запас (відставку) з поновленням у колишніх спеціальних званнях (у разі їх позбавлення).
115. Звільнення осіб рядового та начальницького складу із служби здійснюється:
1) Директором Державного бюро розслідувань:
осіб рядового та начальницького складу, які проходять службу на посадах, які передбачені штатним розписом (штатом), в центральному апараті Державного бюро розслідувань;
керівників територіальних управлінь Державного бюро розслідувань та їх заступників;
керівників інших органів системи Державного бюро розслідувань, безпосередньо підпорядкованих Державному бюро розслідувань, та їх заступників;
2) директором територіального управління, керівником іншого органу системи Державного бюро розслідувань - осіб рядового та начальницького складу, які проходять службу на посадах, які передбачені штатним розписом (штатом), у територіальних управліннях Державного бюро розслідувань, органах системи Державного бюро розслідувань (крім осіб, право звільнення яких має Директор Державного бюро розслідувань).
116. Особам середнього, старшого і вищого начальницького складу, які мають на момент підписання наказу про звільнення із служби обчислену відповідно до законодавства вислугу років для призначення пенсії (у тому числі у пільговому обчисленні), за умови позитивної службової характеристики у разі звільнення у запас або у відставку (крім осіб, які звільняються із служби згідно з підпунктами 6, 8, 9 і 13 пункту 107 цього Положення) наказами керівників органів системи Державного бюро розслідувань, які здійснюють звільнення, надається право носіння однострою після звільнення із служби.
117. Особи рядового та начальницького складу, які померли, визнані безвісно відсутніми чи оголошені померлими, виключаються із списків особового складу Державного бюро розслідувань.
Виключення із списків особового складу Державного бюро розслідувань особи рядового та начальницького складу, яка померла, здійснюється з наступного дня після смерті, зазначеного у свідоцтві про смерть. Особа рядового та начальницького складу, яка визнана рішенням суду безвісно відсутньою або оголошена померлою, виключається із списків особового складу Державного бюро розслідувань з дня визнання її такою відповідним рішенням суду.
КОНТРАКТ
про проходження служби у Державному бюро розслідувань
ПОДАННЯ
про призначення (звільнення із служби, направлення на навчання)