Деякі питання реалізації частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”
{Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ
№ 486 від 12.07.2017}
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, що додається.
2. Внести до постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2004 р. № 269 “Про затвердження Порядку перерахування Пенсійним фондом України або органами праці та соціального захисту населення коштів установам (закладам), у яких особи перебувають на повному державному утриманні, та їх використання” (Офіційний вісник України, 2004 р., № 10, ст. 599; 2006 р., № 40, ст. 2682; 2011 р., № 85, ст. 3107) зміни, що додаються.
3. Визнати такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України згідно з переліком, що додається.
ЗАТВЕРДЖЕНО |
ПОРЯДОК
перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”
1. Цей Порядок визначає механізм перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” у зв’язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески.
2. Перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня року, що передує року, в якому проводиться перерахунок.
3. Перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Законів України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, “Про наукову і науково-технічну діяльність”, “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” - особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (Офіційний вісник України, 2011 р., № 92, ст. 3343).
4. Коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески (К), та дата проведення перерахунку визначаються щороку в межах бюджету Пенсійного фонду України Кабінетом Міністрів України за такою формулою:
К = Кз х відсоток збільшення (відсоток збільшення не може бути меншим 20 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, порівняно з попереднім роком),
де Кз - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, порівняно з попереднім роком, що визначається за такою формулою:
де Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, який враховується в році проведення перерахунку пенсії;
Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, який враховується в році, що передує року проведення перерахунку пенсії.
5. Перерахунок пенсії проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески та який відповідно до законодавства врахований для обчислення пенсії, на коефіцієнт збільшення.
6. Кожен наступний перерахунок у зв’язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачені страхові внески, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачені страхові внески.
7. Перерахунку не підлягають пенсії, призначені або переведені вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, за зверненнями, які надійшли з 1 січня поточного року, в якому проводиться перерахунок.
{Порядок в редакції Постанови КМ № 486 від 12.07.2017}
ЗМІНИ,
що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2004 р. № 269
1) у вступній частині слова і цифри “та статті 13 Закону України “Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам” замінити словами і цифрами “, статті 13 Закону України “Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам”, статті 56 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” і статті 10 Закону України “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам”;
2) абзац другий пункту 2 викласти в такій редакції:
“надсилання в місячний строк адміністраціями установ (закладів), де особи перебувають на повному державному утриманні, органам Пенсійного фонду України списків осіб, що подали письмові заяви про перерахування установам (закладам) різниці між сумою призначеної пенсії та сумою пенсії, яка виплачується таким особам і непрацездатним членам їх сімей відповідно до частин першої, другої, абзацу другого частини четвертої статті 48 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, частин першої, другої і п’ятої статті 56 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, а також органам праці та соціального захисту населення - списків осіб, що подали письмові заяви про перерахування установам (закладам) різниці між сумою призначеної державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам і розміром державної соціальної допомоги, яка виплачується таким особам відповідно до частин першої і четвертої статті 13 Закону України “Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам” і частини третьої статті 10 Закону України “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам”;”.
2. У Порядку перерахування Пенсійним фондом України або органами праці та соціального захисту населення коштів установам (закладам), у яких особи перебувають на повному державному утриманні, та їх використання, затвердженому зазначеною постановою:
абзац другий після слів “Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” доповнити словами і цифрами “, частин першої, другої і п’ятої статті 56 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”;
абзац третій викласти в такій редакції:
“між розміром призначеної державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам і розміром державної соціальної допомоги, яка виплачується таким особам відповідно до частин першої і четвертої статті 13 Закону України “Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам”, частини третьої статті 10 Закону України “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам”, - органу праці та соціального захисту населення;”;
2) абзаци другий і третій пункту 5 викласти в такій редакції:
“органом Пенсійного фонду України - розпорядження з визначенням суми, яку необхідно виплатити особі і непрацездатним членам її сім’ї згідно з частинами першою, другою і абзацом другим частини четвертої статті 48 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та частинами першою, другою і п’ятою статті 56 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, і суми, яку необхідно перерахувати установі згідно з частинами третьою і четвертою статті 48 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та частинами третьою і п’ятою статті 56 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”;
органом праці та соціального захисту населення - розпорядження з визначенням суми, яку необхідно виплатити інваліду з дитинства та дитині-інваліду, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам згідно з частинами першою і четвертою статті 13 Закону України “Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам” та частиною третьою статті 10 Закону України “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам”, і суми, яку необхідно перерахувати установі згідно з частинами другою і четвертою статті 13 Закону України “Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам” та частиною четвертою статті 10 Закону України “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам”.”;
3) пункт 8 викласти в такій редакції:
“8. Адміністрація установи відкриває в органах Казначейства, що здійснюють її фінансове обслуговування, спеціальні реєстраційні рахунки для зарахування коштів відповідно до частин третьої і четвертої статті 48 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, частин третьої і п’ятої статті 56 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, частин другої і четвертої статті 13 Закону України “Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам” і частини четвертої статті 10 Закону України “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам”, про що повідомляє органу Пенсійного фонду України або органу праці та соціального захисту населення за місцезнаходженням установи.”;
4) абзац перший пункту 10 викласти в такій редакції:
“10. У разі зміни вартості утримання особи в установі адміністрація установи до 5 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулася така зміна, подає органу Пенсійного фонду України або органу праці та соціального захисту населення за місцезнаходженням установи довідку про вартість утримання особи в установі, на підставі якої проводиться перерахунок різниці між сумою призначеної особі пенсії та сумою пенсії, яка виплачується такій особі і непрацездатним членам її сім’ї відповідно до частин першої, другої і абзацу другого частини четвертої статті 48 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, частин першої, другої і п’ятої статті 56 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та різниці між розміром призначеної державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам і розміром державної соціальної допомоги, яка виплачується таким особам відповідно до частин першої і четвертої статті 13 Закону України “Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам” і частини третьої статті 10 Закону України “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам”.”;
5) у тексті Порядку слова “інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам” виключити;
слова “допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам)” замінити словом “допомогу)”;
після слів “Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” доповнити словами і цифрами “, частин першої, другої і п’ятої статті 56 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”;
після слів “Закону України “Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам” доповнити словами і цифрами “, частини третьої статті 10 Закону України “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам”.
ПЕРЕЛІК
постанов Кабінету Міністрів України, що втратили чинність
1. Постанова Кабінету Міністрів України від 11 травня 2005 р. № 341 “Про заходи щодо реалізації частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (Офіційний вісник України, 2005 р., № 19, ст. 1001).
2. Постанова Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2006 р. № 470 “Про підвищення пенсій у зв’язку із зростанням середньої заробітної плати” (Офіційний вісник України, 2006 р., № 15, ст. 1087).
3. Постанова Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2007 р. № 675 “Про підвищення розміру пенсій деяким категоріям громадян у зв’язку із збільшенням середньої заробітної плати” (Офіційний вісник України, 2007 р., № 32, ст. 1304).
4. Постанова Кабінету Міністрів України від 3 травня 2007 р. № 684 “Про поліпшення матеріального забезпечення окремих категорій населення” (Офіційний вісник України, 2007 р., № 32, ст. 1312).
5. Постанова Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2008 р. № 374 “Про підвищення розміру пенсій деяким категоріям громадян у зв’язку із зростанням середньомісячної заробітної плати штатного працівника” (Офіційний вісник України, 2008 р., № 31, ст. 984).
6. Постанова Кабінету Міністрів України від 11 березня 2009 р. № 198 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” (Офіційний вісник України, 2009 р., № 19, ст. 595).
7. Постанова Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2010 р. № 308 “Про підвищення розміру пенсій деяким категоріям громадян у зв’язку із зростанням середньомісячної заробітної плати штатного працівника” (Офіційний вісник України, 2010 р., № 27, ст. 1061).
8. Постанова Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2011 р. № 430 “Про підвищення розміру пенсій деяким категоріям громадян у зв’язку із зростанням середньомісячної заробітної плати штатного працівника” (Офіційний вісник України, 2011 р., № 30, ст. 1305).
9. Постанова Кабінету Міністрів України від 26 березня 2012 р. № 257 “Про підвищення розмірів пенсій у зв’язку із зростанням середньомісячної заробітної плати штатного працівника” (Офіційний вісник України, 2012 р., № 24, ст. 918).
10. Постанова Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2013 р. № 264 “Про підвищення розмірів пенсій у зв’язку із зростанням середньомісячної заробітної плати штатного працівника” (Офіційний вісник України, 2013 р., № 30, ст. 1032).