Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 04 березня 2019 року
у справі № 753/23699/16-ц
Цивільна юрисдикція
Про неправомірності встановлення особи за фотокопіями паспортів при вчиненні нотаріальних дій
Фабула справи: ОСОБА_4, ОСОБА_5 звернулися до суду із позовом до ОСОБА_6, приватного нотаріуса ОСОБА_16 про визнання довіреності та заяви-згоди на відчуження нерухомого майна недійсними, визнання дій нотаріуса незаконними. Рішенням суду першої інстанції у задоволенні позову відмовлено. Рішенням апеляційного суду попереднє рішення скасовано та ухвалено нове рішення про задоволення позову.
Мотивація касаційної скарги: порушення судом норм процесуального права та неправильне застосуванням норм матеріального права. Скаржник вказує на те, що копії паспортів ОСОБА_4 та ОСОБА_5 їй надали самі ці особи, попередньо пред'явивши оригінали зазначених паспортів. Нотаріус не є експертом та не має спеціальних знань для оперативного встановлення, яким чином виготовлені паспорти та їх копії.
Правова позиція Верховного Суду: установивши, що приватний нотаріус при вчиненні нею нотаріальних дій щодо посвідчення довіреності та заяви-згоди встановлювала осіб, які звернулися до неї за вчиненням нотаріальних дій, не за оригіналами паспортів, а за їх фотокопіями, суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку про задоволення позову, оскільки такі дії нотаріуса є незаконними. Встановлення осіб за фотокопіями паспортів було підтверджено висновком технічної експертизи документів, яким встановлено неможливість виготовлення фотокопії шляхом «прямого фотокопіювання». Мав місце монтаж фотокопій паспортів із застосуванням комп'ютерної техніки з відповідним програмним забезпеченням (графічні редактори обробки зображень).
Нотаріус засвідчила відповідність копій паспортів позивачів оригіналу, а саме: проставила мастичні штампи про їх відповідність оригіналам, дату та власний підпис за відсутності оригіналів паспортів, а тому відсутні підстави вважати висновки апеляційного суду щодо незаконності дій нотаріуса необґрунтованими. Вчинення нотаріальної дії за недійсним паспортом (відсутність вклеювання фотокартки після досягнення особою 45-річного віку) також є порушенням норм права.
Висновки: при підготовці до засвідчення вірності копій документів і виписок з них нотаріус зобов'язаний особисто звірити з оригіналом документа копію чи виписку з документа.