Правова позиція
Верховного Суду України
згідно з Постановою
від 25 травня 2016 року
у справі № 419/794/15-а
Адміністративна юрисдикція
Щодо зарахування до спеціального стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, періоду роботи на посаді викладача в позашкільних закладах освіти
Фабула справи: ОСОБА_9 звернулася до суду з позовом, у якому просила скасувати рішення управління Пенсійного Фонду України (далі - управління ПФУ) про припинення нарахування та виплати раніше призначеної пенсії (далі - рішення № 131383) як незаконне та зобов'язати управління ПФУ відновити нарахування та виплату їй пенсії за вислугу років з 1 червня 2015 року відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 21 Закону України від 22 червня 2000 року № 1841-III «Про позашкільну освіту» (далі - Закон № 1841-ІІІ). Позивач працювала на посаді викладача музичної школи. З 13 січня 2015 року отримувала пенсію за вислугу років як працівник освіти, з 1 червня 2015 року нарахування та виплату призначеної пенсії припинено через відсутність педагогічного стажу, оскільки посада, на якій працювала позивач в позашкільному закладі, не дає права на пенсію за вислугу років у зв'язку з тим, що не включена до Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року № 909 (далі - Перелік).
Районний суд позов задовольнив. Приймаючи таке рішення, цей суд виходив із того, що Переліком спірна посада у школі мистецтв не передбачена, однак дорученням Кабінету Міністрів України від 6 січня 1996 року № 397/21 (далі - доручення № 397/21) дію Переліку поширено, зокрема, і на викладачів шкіл мистецтв без внесення змін до постанови.
Апеляційний адміністративний суд рішення суду першої інстанції скасував та прийняв нове - про відмову в задоволенні позову. Приймаючи таке рішення, цей суд дійшов висновку про відсутність підстав для зарахування спірних періодів роботи позивача до пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії за вислугу років, оскільки посада позивача, яку вона обіймала у школі мистецтв, не передбачена Переліком.
Мотивація заяви про перегляд: ОСОБА_9 зазначає про неоднакове застосування Переліку.
Правова позиція Верховного Суду України: відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон № 1788-ХІІ) право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Згідно зі ст. 21 Закону № 1841-ІІІ педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів мають право на пенсію за вислугою років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років. Перелік посад педагогічних працівників системи позашкільної освіти встановлюється Кабінетом Міністрів України. Переліком встановлені заклади освіти і посади робота на яких дає право на пенсію за вислугою років.
На думку колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, необхідними умовами для призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «е» ст. 55 Закону № 1788-ХІІ є наявність спеціального стажу роботи та посади, що дає право на призначення пенсії згідно з переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Висновки: наявність доручення № 397/21 без відповідних змін до Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років не є достатньою законодавчою підставою для зарахування до спеціального стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, періоду роботи на посаді викладача в позашкільних закладах освіти.
Ключові слова: позашкільний навчальний заклад, право на пенсію, пенсія за вислугу років