Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 26 березня 2019 року
у справі № 484/211/17
Адміністративна юрисдикція
Щодо зарахування стажу роботи викладачем та концертмейстером в дитячій музичній школі до пільгового стажу
Фабула справи: ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила скасувати рішення об'єднаного управління Пенсійного фонду України про відмову в призначенні пенсії за вислугу років; визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у зарахуванні до спеціального трудового стажу періоду роботи на посаді викладача дитячої художньої школи, що дає право на призначення пенсії за вислугу років; зобов'язати зарахувати до спеціального стажу позивача період роботи на посаді викладача дитячої художньої школи, що дає право на призначення пенсії за вислугу років.
В обґрунтування позовних вимог вказує на те, що вона, як працівник освіти, звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії за вислугою років. Однак у призначенні пенсії відповідач відмовив, не зарахувавши до спеціального стажу період її роботи на посаді викладача образотворчого мистецтва в дитячій художній школі.
Постановою міськрайонного суду, яка залишена без змін ухвалою апеляційного адміністративного суду, позов задоволено повністю.
Мотивація касаційної скарги: об'єднане управління Пенсійного фонду України посилається на неправильне застосування норм матеріального права.
Правова позиція Верховного Суду: відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення) (далі - Закон № 1788-ХІІ) (тут і далі - у редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоровя та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за Переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Переліком № 909 (у редакції, чинній після внесення змін постановою Кабінету міністрів України від 26 вересня 2002 року № 1436) встановлено заклади освіти і посади, робота на яких дає право на пенсію за вислугою років - у позашкільних навчальних закладах: директори, їх заступники з навчально-виховної, навчальної, виховної роботи, завідуючі відділами (лабораторіями, кабінетами), художні керівники, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.
Дорученням № 397/21 дію Переліку № 909 поширено і на викладачів музичних, художніх, хорових, хореографічних шкіл, шкіл мистецтв та інших шкіл естетичного виховання, без внесення змін до постанови.
Однак таке доручення було прийнято 06 січня 1995 року, тобто до внесення постановою Кабінету міністрів України від 26 вересня 2002 року № 1436 змін у Перелік № 909, редакцією якого не було окремо виділено позашкільні навчальні заклади і посади, робота на яких давала право на пенсію за вислугу років.
Таким чином, Доручення № 397/21 не поширює свою дію на Перелік № 909 (у редакції, чинній після внесення змін Постановою Кабінету міністрів України від 26 вересня 2002 року № 1436). Водночас, при внесенні змін у зазначений Перелік, зміст Доручення № 397/21 Кабінетом Міністрів України не був урахований.
Висновки: викладач музичної школи є педагогічним працівником позашкільного навчального закладу, тобто працівником освіти. Стаж роботи викладачем та концертмейстером в дитячій музичній школі має зараховуватись до пільгового стажу осіб у розумінні п. «е» ст. 55 Закону № 1788-ХІІ при розгляді територіальними органами Пенсійного фонду України відповідних заяв про призначення пенсії навіть попри те, що зазначена посада прямо не передбачена затвердженим Переліком № 909.
Ключові слова: реалізація права на соціальний захист, обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, призначення пенсії за вислугу років