Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 21 травня 2025 року
у справі № 359/3918/23
Цивільна юрисдикція
Щодо наслідків оскарження рішення органу опіки та піклування про надання рекомендацій стосовно звільнення особи від обов'язків опікуна
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом про визнання незаконними та скасування рішень органу місцевого самоврядування як органу опіки та піклування, який згодом уточнила.
Рішенням суду першої інстанції позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Постановою апеляційного суду рішення суду першої інстанції залишено без змін.
ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до змісту статті 55 ЦК України, опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними (стаття 58 ЦК України).
Органами опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад. Права та обов`язки органів, на які покладено здійснення опіки та піклування, щодо забезпечення прав та інтересів фізичних осіб, які потребують опіки та піклування, встановлюються законом та іншими нормативно-правовими актами (стаття 56 ЦК України).
До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження вирішення у встановленому законодавством порядку питань опіки і піклування (підпункт 4 пункту «б» частини першої статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Опікуна або піклувальника призначає орган опіки та піклування, крім випадків, встановлених статтею 60 цього Кодексу (частина перша статті 63 ЦК України).
Суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування (стаття 60 ЦК України).
Згідно з пунктом 1.7. Правил та опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26 травня 1999 року № 34/166/131/88 (далі - Правила), органи опіки та піклування відповідно до покладених на них завдань та розподілу повноважень між структурними підрозділами відповідних управлінь і відділів місцевої державної адміністрації, зокрема, здійснюють нагляд за діяльністю опікунів і піклувальників; провадять іншу діяльність щодо забезпечення прав та інтересів неповнолітніх дітей та повнолітніх осіб, які потребують опіки і піклування.
Контроль за діяльністю опікунів і піклувальників здійснюється органами опіки та піклування із залученням громадськості шляхом планових відвідувань осіб, які перебувають під опікою (піклуванням).
Періодичність відвідувань установлюється окремим графіком, але не рідше ніж раз на рік, крім першої перевірки, яка проводиться через три місяці після встановлення опіки і піклування.
При потребі розгляд результатів перевірок виноситься на засідання опікунської ради для вжиття відповідних заходів (пункт 4.14. Правил).
ВИСНОВКИ: оспорюване рішення виконавчого комітету як органу опіки та піклування в частині пунктів 1 (взяти до уваги рекомендації опікунської ради сільської ради про звільнення від обов'язків опікуна недієздатної особи) та 3 (приділяти особливу увагу діяльності опікуна, психологічному та фізичному стану особи на час розгляду цивільної справи в судовому порядку) є дорадчим документом та не тягне за собою виникнення будь-яких прав чи обов'язків у позивачки, відповідно, таке рішення не порушує прав та обов`язків останнього як опікуна недієздатної.
Правові наслідки для опікуна або підопічного виникають виключно в результаті постановлення рішення судом, в процесі чого і відбувається оцінка усіх доказів у сукупності, зокрема й оскаржуваного рішення органу опіки та піклування, яке не має наперед встановленої сили для суду, який розглядає справу і вирішує правове питання про звільнення від обов'язків опікуна недієздатної.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: правовий статус опікуна, підстави звільнення опікуна, правомірність рішень органу опіки та піклування