Правова позиція
Великої Палати Верховного Суду
згідно з Ухвалою
від 08 червня 2022 року
у справі № 303/4297/20
Цивільна юрисдикція
Щодо можливості участі у справі за правилами самопредставництва юридичної особи її працівника
ФАБУЛА СПРАВИ
ТзОВ «ОТП Факторинг Україна» звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_2, про звернення стягнення на предмет іпотеки.
У ТзОВ «ОТП Факторинг Україна» є відділ претензійно-позовної роботи. Юрисконсульт такого відділу, в обов`язки якого згідно з трудовим договором входило представництво інтересів роботодавця у суді, отримав відповідну довіреність і подав підписаний ним від імені компанії позов про звернення стягнення на предмет іпотеки боржника.
Суд першої інстанції повернув позовну заяву, бо той, хто її підписав, надав лише копію довіреності на представництво інтересів позивача та не довів, що має право підпису від імені юридичної особи чи право на заняття адвокатською діяльністю. На це рішення суду той самий юрисконсульт подав від імені позивача апеляційну скаргу. Додатково надав копію витягу з наказу про переведення з посади на посаду. Цю скаргу розглянув апеляційний суд і вирішив, що висновок суду першої інстанції є правильним.
ОЦІНКА СУДУ
Починаючи з 29 грудня 2019 року, самопредставництво юридичної особи допускає можливість вчинення у суді процесуальних дій від її імені не тільки керівником або членом виконавчого органу, але й будь-якою іншою особою, уповноваженою на такі дії за законом, статутом, положенням або трудовим договором (контрактом).
29 грудня 2019 року набрав чинності Закон № 390-IX, згідно з яким частини третю і четверту статті 58 ЦПК України, частини третю та четверту статті 56 ГПК України і частини третю та четверту статті 55 КАС України виклали у новій редакції:
Юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника. Держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування), або через представника (частини третя та четверта статті 58 ЦПК України у редакції, чинній із 29 грудня 2019 року).
Аналогічні за змістом положення передбачені у чинних із указаної дати частинах третій і четвертій статті 56 ГПК України та у частинах третій і четвертій статті 55 КАС України.
ВИСНОВКИ: з 29 грудня 2019 року самопредставництво юридичної особи, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування (в адміністративному судочинстві - також суб'єкта владних повноважень, який не є юридичною особою) у цивільному, господарському й адміністративному судочинствах можуть здійснювати будь-які фізичні особи, уповноважені на це саме відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту). У разі, якщо такого договору (контракту) у письмовій формі немає чи у ньому зафіксований неповний перелік трудових (посадових) обов'язків працівника (наприклад, є посилання на посадову інструкцію), то поряд із підтвердженням наявності трудових відносин, такий працівник подає відповідний документ юридичної особи (зокрема, посадову інструкцію), у якому визначений його обов`язок представляти інтереси цієї особи в суді (діяти за правилами її самопредставництва), а за наявності - також обмеження відповідних повноважень. Наявність або відсутність у ЄДР даних про такого працівника, який поряд із керівником має право вчиняти дії від імені юридичної особи, не впливає на обов'язок останньої підтвердити повноваження цього працівника діяти у судовому процесі на підставі закону, статуту, положення, трудового договору (контракту), зокрема обсяг цих повноважень.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: значення відомостей ЄДР, право юридичної особи на особисте представництво, право на самопредставництво, процесуальне представництво